1 stycznia powstanie Prokuratura Europejska. Rząd milczy

Obserwując działania rządu Donalda Tuska na arenie europejskiej bardzo łatwo dojść do wniosku, że pod płaszczykiem głoszonego w świetle kamer hasła „więcej Europy” kryje się pustka. Władze RP płynąc w tzw. „głównym nurcie” w istocie pozostają bierne w procesie tworzenie prawa unijnego, które co dzień bezpośrednio dotyka każdego z nas. Za przykład może posłużyć sprawa powołania Prokuratury Europejskiej, która prawdopodobnie powstanie 1 stycznia 2015 r.

Podstawą prawną ustanowienia nowej instytucji europejskiej jest art. 86 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, dopuszczający utworzenie paneuropejskiego organu ścigania, mającego „stać na straży interesów finansowych UE”. Prokuratura Europejska otrzyma uprawnienia typowe dla krajowych oskarżycieli publicznych, takie jak m. in. możliwość wnioskowania o założenie podsłuchu telefonicznego czy przeszukanie mieszkania. Wyposażona zostanie również w kompetencje najbardziej oczywistą dla każdej prokuratury, jaką jest bezpośrednie ściganie przestępców i pociąganie ich do odpowiedzialności karnej przed sądami państw członkowskich. Traktaty dopuszczają także, by jurysdykcja Prokuratury została rozszerzona na „poważną przestępczość o charakterze transgranicznym”. Akt prawny powołujący do życia ten podmiot przeszedł niedawno pierwszy etap ścieżki legislacyjnej, zyskując aprobatę Parlamentu Europejskiego.

Nietrudno dostrzec, że mamy do czynienia z projektem dotyczącym materii szczególnej z punktu widzenia suwerenności państwa. Istnieje spore prawdopodobieństwo, iż powstanie ponadnarodowa struktura zdolna do pociągania obywateli RP do odpowiedzialności karnej, niezależnie od organów naszego państwa. W ten sposób Unia Europejska wkroczy w obszar wymiaru sprawiedliwości, dotychczas słusznie zarezerwowany wyłącznie dla państw narodowych. Tym samym Bruksela poniekąd zyska własny aparat przymusu, co jest nie do zaakceptowania z punktu widzenia suwerenności narodowej Polski. Dlatego Prawo i Sprawiedliwość od samego początku, kiedy to Komisja Europejska w 2013 r. przedstawiła pierwszy zarys legislacyjny tego pomysłu, opowiadało się przeciw przyznaniu Unii tego typu instrumentu. Podobne stanowisko zajęło już 11 państw członkowskich, takich jak m. in. Wielka Brytania, Węgry, Czechy, Irlandia czy Szwecja, które odmówiły uczestnictwa w tym projekcie. Oznacza to, iż Prokuratura Europejska nie zostanie utworzona jednomyślnie, lecz prawdopodobnie powstanie przy pomocy tzw. procedury wzmocnionej współpracy.

Tymczasem rząd Donalda Tuska do dzisiaj zdaje się nie mieć jasnego zdania w tej niebywale istotnej kwestii. Wydaje mi się, że ostatnia wypowiedź przedstawiciela władzy dotycząca tej materii miała miejsce w lipcu 2013 r., na posiedzeniu sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej. Reprezentujący rząd minister Serafin uznał wówczas, że z dyskusją należy poczekać aż pojawi się konkretny projekt aktu prawnego powołującego Prokuraturę Europejską. Dzisiaj, blisko rok po tamtych słowach, legislacja dotycząca omawianej kwestii przeszła już przez Parlament Europejski. Kiedy w końcu ekipa PO-PSL jasno się wypowie, czy zamierza wyłączyć Polskę spod tego niebezpiecznego pomysłu Komisji, czy też znów popłynie w „głównym nurcie” niemieckiej polityki europejskiej?

Serdecznie zapraszam na moją stronę na Facebooku:
http://facebook.com/jasinski48

 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

05-05-2014 [20:34] - Zygmunt Korus | Link:

Szanowny Autorze, kto podpisał Traktat Lizboński?, pozwolę sobie zapytać. Pytanie agenta Stasi, Her Thuzka OberPodletza, dlaczego nic nie robi w sprawie chronienia suwerenności Polski, może tylko w swej naiwności śmieszyć. Ale dawanie takiego kawałka  "...Bruksela poniekąd zyska własny aparat przymusu, co jest nie do zaakceptowania z punktu widzenia suwerenności narodowej Polski. Dlatego Prawo i Sprawiedliwość od samego początku (...) opowiadało się przeciw przyznaniu Unii tego typu instrumentu." to Pan kpi, czy o drogę pyta...?! Na zbiorową amnezję Pan liczy?