Czego nie lubię na prawicy? Kamyczek do naszego ogródka!

   W kilku poprzednich notatkach odnosiłem się do tego, co mówi, propaguje i głosi lewica. Nie ukrywam, że jestem zdania, że lewica myli się wszędzie, albo prawie wszędzie, więc krytyka lewicy przychodzi mi z łatwością. Jednak w tym tekście chcę wrzucić kamyczek do ogródka prawicowców, bo, jakkolwiek  - przez przeciwieństwo w stosunku do lewicy - myślę, że prawicowi politycy, komentatorzy i blogerzy mylą się znacznie rzadziej niż ich odpowiednicy z lewicy, to jednak nieomylni nie są i to właśnie jednemu z takich błędów poświęcona zostanie ta notatka.
 
   Jakiś czas temu w dyskusji pod tekstem na jednym z blogów zostałem nazwany, ze względu na treść moich komentarzy, "korwinistą", następnie  komentatorka stwierdziła, że najpewniej jestem pantoflarzem, odważnym tylko w sieci, ale już nie w domu i napisała, że jej celem było dać "po łapkach" nie tylko Korwinowi we własnej osobie, ale i wszystkim korwinistom, w tym chyba i skromnej osobie niżej podpisanego. Pomijając fakt, że jestem za duży, by zmieścić się pod kapciem i za stary, by mi dawać "po łapkach", to nigdy nie należałem do żadnej partii, ani nawet do żadnej organizacji społeczno-politycznej ( nie licząc zuchów we wczesnej podstawówce i klubu nurkowego...) i nigdy nie głosowałem na Korwina ani żadną jego partię. Mam bardzo poważne zastrzeżenia co do formułowania opinii  o dyskutantach w tak prosty i - co tu dużo mówić - demagogiczny sposób. Jeśli do tego, by zostać ochrzczony korwinistą, wystarczy podzielać jakąś część opinii Korwina-Mikke, to istotnie jestem korwinistą. Ale jestem też narodowcem, bo często zgadzam się z tym co mówią: Bosak, Kowalski, Winnicki, Zawisza; jestem właściwie nacjonalistą, bo pod encyklopedyczną definicją nacjonalizmu podpisałbym się z bardzo niewielkimi zastrzeżeniami; jestem z całą pewnością "kaczystą", bo to co głosi Pan Prezes Kaczyński jest mi bliskie w dużej większości, jestem...  Można by tak bardzo długo wyliczać. Demagogia takiego patrzenia na innych polega na tym, że równie dobrze można by powiedzieć, że jestem  putinowcem, bo bliskie jest mi rosyjskie podejście do problemu promowania homoseksualizmu,  można by nazwać mnie równie dobrze nazistą, bo jestem zwolennikiem prawostronnego ruchu drogowego, a przecież wiadomo, że w hitlerowskich Niemczech jeździło się po prawej stronie!

  Dlatego apeluję, byśmy w dyskusjach między sobą odnosili się do meritum spraw, o których mówimy, lub piszemy, a nie skakali sobie do oczu i formułowali błędne, demagogiczne opinie i przyczepiali sobie wzajem łatki korwinistów, narodowców, kaczystów, itp., itd.  Jeżeli naszym wspólnym celem ( przynajmniej tak jest w moim przypadku ) jest kształtowanie przyszłości, wpływ, poprzez blogosferę, na przyszłość narodu, na kształt państwa, to musimy rozmawiać o ideach, a nie ograniczać się do szafowania oskarżeniami o korwinizm, pantoflarstwo, faszyzm, prorosyjskość... Tu nie chodzi o to, by dawać sobie "po łapkach", ale o to, by Polska i Polacy przetrwali. Jeśli ktoś, w tym celu posługuje się argumentami zaczerpniętymi z Korwina, Ziemkiewicza, Kaczyńskiego,  Winnickiego, Maxa Kolonko, czy kogokolwiek innego, to oczywiście można poddać krytyce, ale nie osoby których nie lubimy, nie można " z definicji" potępiać w czambuł wszystkiego, co tylko przypomina dajmy na to korwinizm, tylko trzeba poddać w wątpliwość konkretne idee, przy pomocy konkretnych argumentów.
 
 
z wyrazami szacunku
Losek

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika xena2012

03-07-2014 [21:42] - xena2012 | Link:

nawet kolory mają odcienie,poglądy też mogą się różnić nawet w obrębie prawicy.Rzecz w tym ,żeby różnić się pięknie bez zacietrzewienia i oskarzeń,bo to jest wodą na młyn i powodem uciechy lewicy.Niemniej trzeba zrobić rachunek za i przeciw,ustalić poglądy zbieżne,te różniące się rówmież jako podstawę do szerszej dyskusji chocby tu na Niezależnej.

Obrazek użytkownika Losek

03-07-2014 [21:56] - Losek | Link:

Oczywiście. Trzeba dyskutować, ale o konkretnych poglądach, a nie deprecjonować nikogo, tylko dlatego, że ma - w pewnym zakresie - takie poglądy, jak ktoś, kogo nie lubimy. Jak kiedyś napisałem,  że uważam, że państwo powinno minimalnie ingerować w życie obywateli, to zaraz ktoś napisał, że jestem korwinistą, a przecież Korwin jest wcieleniem zła, bo nie lubi kobiet, ludzi niepełnosprawnych i pochwala faszyzm! Pomijając to, czy opinie o samym Korwinie są uzasadnione, czy nie, a na pewno niektóre nie są, nie można wykluczyć, że Korwin od czasu do czasu ma rację. I nie można mu tej racji odmówić tylko dlatego, że czasem nie ma racji!  Jak się ktoś nie zgadza, z moją opinią o stopniu zaangażowania państwa w życie obywateli, to ja to uznaję, mogę dyskutować, ale "dawanie po łapkach" niczego nie zmienia. Napisałem kiedyś, notatkę o Maxie Kolonko i jego filmiku, w którym proponował petycję odwołanie rządu. Jeden z komentarzy był taki:
Mi wystarczyl tytul: "Polska Afera Watergate" czy jakos tak. Dalej nie trzeba patrzec, bo z czym do ludzi?
Żadnych merytorycznych argumentów, pozbawiona sensu krytyka.
I to mi się u nas nie podoba.
Pozdrowienia.

Obrazek użytkownika Magdalena Figurska

04-07-2014 [07:53] - Magdalena Figurska | Link:

To się Panu podoba? Bo dla mnie to dyskwalifikacja.

Korwin mówi tak: “Ja jestem przeciwny walczeniu z symbolami przeszłości. W Paryżu jest metro Stalingrad, nikomu to nie przeszkadza. Są ulice imienia Lenina, Hitlera jeszcze nie ma, ale w przyszłości kto wie. To jest świadectwo historii. Trzeba to pokazywać, jeżeli je usuniemy, to nie będzie ostrzeżenia na przyszłość. Mam tylko nadzieję, że nie będzie to jakaś główna arteria.”

http://www.politykawarszawska.....

Jednocześnie Korwin- Mikke się dziwi, kiedy Jarosława Kaczyński zarzuca mu, iż działa na rękę postkomunistów.

Obrazek użytkownika Jacusiek

04-07-2014 [08:02] - Jacusiek | Link:

Proponuje przeczytac jeszcze raz co napisal autor tego wpisu. Potem jeszcze raz, az do zrozumienia.

pozdrawiam

Obrazek użytkownika Losek

04-07-2014 [09:37] - Losek | Link:

:-)

Obrazek użytkownika Losek

04-07-2014 [08:24] - Losek | Link:

Ale co dokładnie mi się niby podoba? Co takiego dokładnie mi się podoba, a dla Pani jest dyskwalifikacją?

Obrazek użytkownika zawadiaka

04-07-2014 [19:25] - zawadiaka | Link:

Cytuję Pana z komentarza powyżej: "Oczywiście. Trzeba dyskutować, ale o konkretnych poglądach..."

O poglądach można dyskutować gdy dwie lub kilka osób chce wymieniać się poglądami, sperać się wzajemnie, usiłować wpływać na ewentualna zmianę lub ewolucję poglądów innych osób. Wtedy mamy dyskusję merytoryczną o poglądach.

Dyskusja o poglądach Korwina jest jałowa. Niczego nie zmieni, do niczego nie doprowadzi, poza wnioskami jakie i tak każdy z dyskutantów sobie już wyrobił. Mało prawdopodobne aby ktoś diametralnie zmienił je pod wpływem tu toczacej się dsykusji. ALe oczywiści można sobie o tym rozprawiać do woli, skoro ktoś lubi. Dyskutanci z grubsza wiedzą kim Korwin jest, oraz kim był od zawsze. Nie warto wybierać jakiś jeden czy drugi przykład z jego tez i poddawać pod dyskusję. Chyba że mamy jasny cel takiej analizy. Ale jak rozumiem ta dyskusja to rozmowa o tym czy i na ile (jak rozumiem) Korwin przydaje się na tzw. prawicy. I czy z poglądami i tezami jakie głosi można się do nie go odnieść pozytywnie. I czy wogóle warto?

JAk dla mnie to jest zwykła strata czasu. Korwin jest lewicowcem z krwi i kości, pozującym na jakiegoś dziwoląga bo to utrudnia owieczkom rozpoznanie kto zacz. Powinno nam wystarczyć to co można znaleźć w internecie, a którego to przykłady mamy tu szczątkowo podane, wypowiedzi Korwina. Od osoby zapoznającej się z "tematem" zależy czy i jak zrozumie o co Korwinowi chodzi w jego działaniu politycznym. Oraz, kim tak naprawdę jest człowiek, który głosi poglądy tyleż skandalizujące, co... NO właśnie. Bo tu zaczynają się schody. Przynajmniej dla niektórych osób. Bo pogląy Korwina mają jedną wspólną cechę. Ktoś, kto zapoznał się z całym szeregiem jego wypowiedzi już wie w którym kierunku Korwin zmierza. Nie mówi tego nigdy wprost. Ale gdy przepuścimy to wszystko co mówił, przez sito własnej oceny i analizy to ujżymy pełny obraz człowieka, który idzie na wschód. Od poglądów analizującego zależy już tylko czy to dobrze czy źle. Bo dziś mamy świat bardziej czarno biały niż dotychczas. Dlatego rozmowa o Korwinie to strata czasu.

Dziękuję

Obrazek użytkownika Losek

04-07-2014 [20:09] - Losek | Link:

Czy Pan przeczytał moją notatkę? Czy tylko komentarze?

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

03-07-2014 [23:09] - Krzysztof Pasie... | Link:

Brawo! Wielkie brawo za tę notkę!! Na stojąco!!!

Krzysztof Pasierbiewicz

Obrazek użytkownika Losek

04-07-2014 [00:43] - Losek | Link:

Bardzo mi miło to czytać. Dziękuję!

Obrazek użytkownika Gmin

04-07-2014 [00:08] - Gmin | Link:

Wszyscy chcemy i popieramy dążenie do zmian, choć boję się tak jak wszyscy czy PIS i prawica zatrzyma powszechną inwiligację Polaków? Radary, kamery na każdej ulicy, na rynkach i skrzyżowaniach, zaglądających psychopatów w okna obywateli, czy zlikwidują straż miejską lub przynajmniej sprowadzą ich do roli stójkowych usłużnych mieszkańcom, taka była idea powstania straży miejskiej? Zabiorą im wszystkie przywileje i narzędzia lokalnej władzy do represji na konkurencji, represji w stosunku do mieszkańców, wreszcie odbiorą im broń, pałki i kajdanki? Też chciałbym żyć w normalnym wolnym i niepodległym kraju. Obawiam się tak jak wszyscy, że to tylko ułuda ale trzeba próbować, trzeba zmian. Na początek musimy usunąć zdrajców, morderców, złodziei i to kondominium?

Obrazek użytkownika Losek

05-07-2014 [11:22] - Losek | Link:

@ Gmin
To jest wszystko prawda, to o czym Pan pisze. Musimy odzyskać nasze państwo! Nie zgadzam się, żeby moje dzieci musiały szukać sobie jakiegoś innego miejsca do życia, bo tu rządzą kliki, mafie, złodzieje, ubecy, postkomuniści, lewacy itd!
Tylko żeby im zabrać władzę, nieuczciwie zarobione, co ja mówię, ukradzione pieniądze, trzeba się mocno sprężyć! Potrzeba szerokiego frontu ludzi, którzy widząc wspólnego wroga i śmiertelne zagrożenie, potrafią pominąć milczeniem pewne dzielące ich różnice. I temu służyć miała moja notatka.
Pozdrawiam serdecznie i Panu (i sobie też) sukcesu w tym dziele życzę!

Obrazek użytkownika CzarnaLimuzyna

04-07-2014 [06:03] - CzarnaLimuzyna | Link:

* * * * *
Obalić system oraz doprowadzić do restytucji państwa polskiego mogą dokonać
tylko solidarni, zjednoczeni ponad politycznymi podziałami Polacy, umiejący siebie SŁUCHAĆ, rozmawiać i wspólnie działać.
Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Magdalena Figurska

04-07-2014 [07:42] - Magdalena Figurska | Link:

"Ponad politycznymi podziałami" to utopia, głoszona kiedyś przez komunistów, która dawała iluzję rządów reszcie społeczeństwa.

Obrazek użytkownika Losek

04-07-2014 [08:27] - Losek | Link:

A nie obiło się Pani o uszy, że jest taki kraj europejski, Węgry, gdzie kilka lat temu, dzięki porozumieniu ponad politycznymi podziałami, niejaki Orban,stworzył taką koalicję, że powalił lewaków z przewagą dającą mu możliwość zmiany konstytucji? I co? Nadal uważa Pani porozumienie ponad podziałami za utopię? Orban rządzi już drugą kadencję! Co Pani na to??

Obrazek użytkownika Magdalena Figurska

04-07-2014 [08:53] - Magdalena Figurska | Link:

Czy czytał Pan, jak Hitler, na kartach „Mein Kampf” wyjaśniał  na przykładzie flagi NSDAP, która po 1933 roku stała się flagą państwową Rzeszy Niemieckiej, porozumienie ponad podziałami?:
„W kolorze czerwonym widzimy społeczną ideę naszego ruchu, w barwie białej – jego nacjonalistyczną ideę, a w swastyce misję walki na rzecz zwycięstwa aryjskiego człowieka”.
 
 Przykład Orbana jest nietrafiony, bo, jak Pan pisze, obalił lewaków. Pan proponuje dogadanie się właśnie z lewakami, przebranymi za monarchistów czy innych anarchistów. To niebezpieczny związek.
 
 
 

Obrazek użytkownika Losek

04-07-2014 [09:57] - Losek | Link:

Ależ Pani Magdaleno, ja niczego takiego nie proponuję! 

Obrazek użytkownika CzarnaLimuzyna

04-07-2014 [12:06] - CzarnaLimuzyna | Link:

@Magdalena Figurska
"monarchistów czy innych anarchistów"
a skąd skąd wziął się wyraz "innych" w tej konstrukcji
Nikt nie ma zamiaru dogadywać się z lewakami
a monarchiści, w szczególności  "reakcjoniści" ( "od" Nicolása Gómeza Dávili)
są szczególnie uczuleni- czują awersję właśnie w stosunku lewaków i anarchistów.

Obrazek użytkownika Magdalena Figurska

04-07-2014 [14:36] - Magdalena Figurska | Link:

Może monarchiści, ale nie JKM, który mówi: "Prawica powinna doceniać działania Putina", "Putin robi prawicy rzeczy bardzo miłe" - takie zdania padły z ust Janusza Korwin-Mikkego na konferencji prasowej. Poświęcona ona była tłumaczeniu, że Kongres Nowej Prawicy... nie jest partią prorosyjską.

"Jest to dobry prezydent Rosji. Nie ma powodu, żeby go obrażać" - powiedział JKM o Władimirze Putinie.

Obrazek użytkownika Losek

04-07-2014 [14:42] - Losek | Link:

No, dobrze, ale po co nam to Pani tu przytacza? To byłby dobry argument w dyskusji o tym, czy JKM jest prorosyjnski, czy nie. Używanie w go w sytuacji, kiedy dyskutując na jakiś temat, przywołujemy argumenty - już nawet nie samego JKMa - ale tylko przypominające, mniej lub bardziej jego opinie, jest właśnie tym, co mi się u nas po prawej stronie nie podoba.

Obrazek użytkownika Magdalena Figurska

04-07-2014 [17:53] - Magdalena Figurska | Link:

Pisze Pan:
"Dlatego apeluję, byśmy w dyskusjach między sobą odnosili się do meritum spraw, o których mówimy, lub piszemy, a nie skakali sobie do oczu i formułowali błędne, demagogiczne opinie i przyczepiali sobie wzajem łatki korwinistów, narodowców, kaczystów, itp., itd.

Właśnie odnoszę się nie do uprzedzeń, tylko do meritum. Poglądy należą do meritum. Czyż nie?

Obrazek użytkownika Losek

04-07-2014 [18:09] - Losek | Link:

No tak, ale pisanie o prorosyjskości Korwina miałoby sens, gdybyśmy dyskutowali albo o Korwinie, albo o prorosyjskości. Natomiast jeżeli prorosyjskość Korwina ma być argumentem, przeciw komuś, kto przywołał jakiś argument, nawet nie cytując Korwina, ale taki, który akurat czasem pada z jego ust, to ja się nie zgadzam, żeby przylepiać mu od razu łatkę korwinisty i na tej podstawie deprecjonować jego argumenty. I tylko o to chodzi.
Pozdrowienia.

Obrazek użytkownika Magdalena Figurska

04-07-2014 [07:40] - Magdalena Figurska | Link:

Hitler też był dobry, bo budował drogi. Radzę dojrzeć politycznie, a nie tylko opowiadać, że szpinak należy jeść, bo jest zdrowy, bo dawno już udowodniono, że to wielka lipa. 

Obrazek użytkownika Losek

04-07-2014 [08:28] - Losek | Link:

Zapewniam, że jestem już dojrzały. Nie wiem co miał wnieść do dyskusji przykład ze szpinakiem...

Obrazek użytkownika CzarnaLimuzyna

04-07-2014 [11:59] - CzarnaLimuzyna | Link:

"Ponad podziałami"
Nie ukrywam, że mam na myśli świadomych Polaków, czyli większość zwolenników  PiSu ,NP, RN.
To chyba powinno być jasne.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

04-07-2014 [10:28] - NASZ_HENRY | Link:

Jakie to polskie,
Jakie to nasze,
Plujmy sobie,
Nawzajem w kaszę ;-)

Obrazek użytkownika Losek

04-07-2014 [12:17] - Losek | Link:

Ano, niestety...Przykre... Ale przykład idzie z góry. Pozdrowienia.

Obrazek użytkownika Marek1taki

04-07-2014 [22:29] - Marek1taki | Link:

@autor
Jak widzę dla ilustracji Pańskiej tezy gościnnie wystąpiła Pani Magdalena Figurska. Docenić należy, że z jej strony nie grożą inwektywy, które z innych ust padają.
Muszę przyznać, że lubię Korwina-Mikke właśnie za to, że wielu ludzi skręca bezsilność na niekonsekwencje ich własnych poglądów - on burzy ludziom światopoglądy, narusza tabu i robi sobie z tego zabawę. Tak, że to również przez niego to ich złe samopoczucie.
Ale widzę też - po zmasowaniu ataków i ich jednolitej formie - że sztab polityczny PiSu pracuje. Ostatecznie PO, SLD i PSL nie są już konkurencją. O wyborców innych niż żelazny elektorat trzeba powalczyć. Narodowców starają się zamilczeć a w ślad za TVN, Polsatem i TVP atakują Korwinistów. Może to tak trzeba. Skąd my możemy wiedzieć jak się robi politykę. Najwyraźniej nie o argumenty tu chodzi tylko o osoby polityków. To tak jakbyśmy chcieli wiedzieć jak się ustawia mecze. Dwa mecze temu PiS oddał mecz walkowerem po pierwszej połowie, w której strzelił samobója.
Trzeba się liczyć z tymi mechanizmami ale nie trzeba im ulegać.

Obrazek użytkownika Losek

04-07-2014 [23:40] - Losek | Link:

To nie miała być notatka o Korwinie, ale o pewnej zasadzie, którą należy zastosować w dyskusji, ale jeśli już mowa o JKMie, to - jak już kiedyś pisałem - trzeba wziąć niektóre jego pomysły, te mądre, o gospodarce, o Unii, a jego samego podesłać do Brukseli i tam zostawić, jako desant...

Obrazek użytkownika Marek1taki

05-07-2014 [07:40] - Marek1taki | Link:

Odniosłem się do dyskusji o dyskutowaniu, w której m.in. jako piorunochron wystąpił JKM. Zgadzam się i z Pańską notką i opinią, że z poglądów JKM (i tak samo innych polityków)warto brać to co dobre. Przeciwne podejście polega na tym, że opiera się swoje poglądy na jakiejś osobie i neguje zdanie osób strony przeciwnej, bo nie są z naszego stada. Takie utożsamianie ideologii z liderem i jego ruchem uniemożliwia porozumienie. Ułatwia za to manipulacje służbom. Poprzez kompromitowanie polityków i ich szantażowanie mogą skutecznie oddziaływać tylko na ludzi wiążących poglądy z etykietkami. Temu też służy mieszanie pojęciami - ostatnio czytałem, że nie ma prawicy i nie ma lewicy bo to anachronizm. Trudno z kimś rozmawiać gdy nie operuje się wspólnie zrozumiałymi pojęciami.
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Losek

05-07-2014 [09:17] - Losek | Link:

Ma Pan 100% racji. Dokladnie o to mi chodziło w mojej notatce.
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za wpisy.