To zjada prawicowe media

Tekst Elig o przyczynach spadku popularności prawicowych mediów porusza bardzo ważny temat. Od poczytności mediów zależą wyniki wyborów.  Jeżeli prawicowe media (w tym blogosfera) będą miały małą popularność, prawicowe partie nie będą w stanie wygrać wyborów.  Wszystkie kampanie wyborcze rozgrywają się w mediach i od zaplecza medialnego zależy wynik wyborów.

Wydaje mi się, że odpowiedzią na to, co zjada prawicowe media jest prześledzenie aktywności czytelników.  Obserwując ilość odsłon na prawicowych portalach, widać wyraźnie, że przeciętny Polak zagląda na nie w chwilach zagrożenia, oraz wtedy, gdy chce się dowiedzieć prawdy.  W pierwszych miesiącach po tragedii smoleńskiej Niezależna i inne prawicowe portale zalała wielka powódź szukających prawdziwych informacji czytelników. Podobne nazwisko nastąpiło, gdy podgrzała się atmosfera na Ukrainie.  Ilość odwiedzin na prawicowych portalach znowu poszła w górę. Jednak w miarę słabnięcia emocji i mijającego poczucia bezpośredniego zagrożenia, poczytność zaczyna gwałtownie spadać.

W skrócie mówiąc, czytelnicy nie ufają mainstreamowym mediom, lubią jednak ich opakowanie i tematykę.  W chwilach spokoju grillują z Newsweekiem, a w czasie zagrożenia przychodzą do nas dowiedzieć się, co się naprawdę dzieje i jak bardzo trzeba się bać.  Gdy wydaje się, że zagrożenie mija, wracają do mainstreamu. Większość panów chce mieć możliwość poczytania o piłce nożnej, przeczytania wywiadu ze znanymi sportowcami, a czasem przy kuflu piwa rozmarzyć się nierealną wizją prowadzenia najnowszego modelu BMW.  Niestety nie mogą o tym przeczytać w prawicowych mediach.

Panie z kolei chciałby dowiedzieć się czasem czegoś o najnowszych metodach na zmarszczki, oraz co zrobić, aby można było dalej jeść ciastka i nie przytyć.  O tym też nie mogą przeczytać w prawicowych tytułach. Zdecydowana większość kobiet od wieków interesuje się modą i trendami w urządzaniu mieszkań.  A może parę przepisów na sałatkę lub smaczny deser? Próżno szukać tych tematów w prawicowych tytułach. 

Redakcje prawicowych pism i dzienników dostarczają czytelnikom rzetelną informację, niemniej nie potrafią zadbać o wiele ważnych potrzeb swoich odbiorców.   Można tę sytuację porównać do kucharza serwującego zdrowe potrawy, ale odmawiającego deseru, lub dokładek z pikantnych smakołyków.  Kto byłby w stanie żywić się codziennie w takiej kuchni?  Kolejki są w fastfoodach a nie w drogich restauracjach ze zdrową żywnością.

Jeżeli nie chcemy skazać się na rolę wiecznego koła ratunkowego, jakim teraz jesteśmy, używanego tylko w czasach wielkich zagrożeń, musimy urozmaicić menu. Zmiana ta musi nastąpić szybko i być radykalna. Oprócz artykułów poruszających sprawy niepodległości, jej zagrożeń i martyrologii, prawicowe tytuły muszą wreszcie zacząć oferować w swoim menu coś na deser.  W innym przypadku na zawsze pozostaniemy kołem ratunkowym, lub sklepem ze zdrową żywnością, odwiedzanym tylko w przypadku kłopotów ze zdrowiem.

Zaskoczony jestem, że redakcje nie widzą tego potężnego problemu.  Jako kibic sportowy nie mam żadnej szansy dowiedzieć się czegokolwiek o sporcie w prawicowych tytułach, skazany jestem na szukanie gdzie indziej.  Myślę, że nie jestem jedyny.

I nie wspomnę już nawet o ilości dochodów z reklam, jakie przyciągnąć można poprzez rozszerzenie tematyki do zagadnień sportowych, kosmetycznych lub kulinarnych.  Miliony dolarów leżą na wyciagnięcie ręki.  Z podziwu godnym uporem redakcje prawicowe omijają tę górę pieniędzy.  Z tym samym uporem serwują czytelnikom na przemian zdrowy ryż ze zdrowymi warzywami.  A miliony klientów mają ochotę czasem na schabowego z kapustą i jakieś ciastko na deser. Niestety musza po nie skierować się gdzie indziej.

~~~~

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika taganka

23-03-2014 [09:46] - taganka | Link:

Spadek popularności prasy prawicowej jest, moim zdaniem, taki sam jak i prasy pozostałej.
Prasa jako źródło informacji na nośniku papierowym odchodzi po prostu do lamusa.
Prasa jako taka zawiera trochę informacji przydatnej, w tym i politycznej, a resztę stanowią wypełniacze - m. innymi reklamy.
Dla mnie zazwyczaj 10% objętości gazety lub tygodnika jest przydatne a reszta to inertny balast, zaś całość stanowi potem odpad z którym nie wiadomo co zrobić i tylko pałęta się to to po mieszkaniu.
Te 10% niezbędnych codziennie informacji to wyłuskuję tylko i wyłącznie z internetu, przez co i chronię lasy a także i środowisko.
A jeżeli chodzi o jakieś inne wartościowe wiadomości, o czymkolwiek, to pozostają do dyspozycji książki.
Książce na razie nie grozi detronizacja.
I z tym wszystkim trzeba się pogodzić.

Obrazek użytkownika Rybak

23-03-2014 [09:51] - Rybak | Link:

Człowiek może przedstawiać nieprawdziwe wersje z niewiedzy (wersja najłagodniejsza), lub celowo, będąc np. agentem mającym takie zadanie.
Twoja wersja wydaje mi się (przez grzeczność) tą najłagodniejszą.
Ludzie prawicy, to nie piwożłopy marzący o jeżdżeniu luksusowym autem bez celu. Ludzie prawicy to ludzie mający konkretny cel w życiu, który chcą osiągnąć sprawiedliwie. Ludzie prawicy, to nie konsumpcjoniści latający za seksem i władzą, tak jak lewacy.
Ludzie prawicy nie zaglądają do prawicowych mediów dla rozrywki, ale po to, aby zdobyć rzetelną informację, a więc ta kategoria odbiorców jest stała, no chyba że medium okaże się prawicowe inaczej.
Wahania poczytności prawicowych mediów wynikają z przypływu ciekawskich lewaków i zwiększoną aktywnością agentury.
Aby zwiększyła się poczytność prawicowych mediów, potrzebna jest akcja uświadamiająca ludzi, a tej zupełnie brak. Ten brak też może mieć dwa powody: głupota, lub celowe zaniechanie.

Obrazek użytkownika Losek

23-03-2014 [11:29] - Losek | Link:

Dawno nie czytałem większej bzdury... Nawet nie wiem jakiego użyć argumentu, bo teza jakoby na prawicy zebrały się same aniołki, a na lewicy same lobuzy jest tak naiwna, że.... I jeszcze wiara w to że dzięki "ludziom prawicy" da się wygrać jakiekolwiek wybory? Dramat. Czarno to wszystko widzę...

Obrazek użytkownika Rybak

23-03-2014 [14:56] - Rybak | Link:

W czym widać mądrość lewicy? W cwaniactwie różnych ekoterrorystów, zboczeńców seksualnych i moralnych, w chęci pasożytniczego przyssywania się do publicznych pieniędzy przez różne fundacje i wiele innych destruktywnych działań z deprawacją dzieci na czele, to są przejawy mądrości i uczciwości?

Obrazek użytkownika Losek

23-03-2014 [15:09] - Losek | Link:

Mądrość lewicy nie istnieje, lewica myli się - naprawdę tak myślę - zawsze i wszędzie! Ale są ludzie, którzy - choć dali się nabrać na lewicowe idee i w tej kwestii nie mają racji, są uczciwi. Przychodzi mi do głowy przykład Ryszard Bujak.Są też zapewne i na prawicy złodzieje. Ale co ważniejsze, nie można liczyć, że jacyś wyidealizowani "ludzie prawicy", same chodzące doskonałości, przyjdą i wygrają wybory. Trzeba przyciągać do siebie całe rzesze innych, m.in. poprzez ciekawą, atrakcyjną nie tylko pod kątem patriotycznym ofertę mediów!

Obrazek użytkownika Rybak

23-03-2014 [15:30] - Rybak | Link:

Cóż Panu da takie wygranie wyborów, jeżeli nie będzie za tą wygraną stała odpowiednia ilość ludzi gotowych lojalnie wykonywać założenia programowe partii?
Zaraz, przecież PiS nie ma nawet uczciwego programu, to jak ma mobilizować ludzi?

Obrazek użytkownika Losek

23-03-2014 [16:54] - Losek | Link:

Proponuję przed pisaniem, trochę poczytać, albo chociaż posłuchać...

Obrazek użytkownika Rybak

23-03-2014 [19:16] - Rybak | Link:

chociaż w punktach jakie ma być państwo wg programu PiS?

Obrazek użytkownika Losek

23-03-2014 [19:21] - Losek | Link:

Proszę TU zajrzeć.

Obrazek użytkownika KOCHAM POLSKE

23-03-2014 [10:30] - KOCHAM POLSKE | Link:

Prawicowe media, jeśli rzeczywiście takie są...,żeby tak stwierdzić dobrzy byłoby poznać ich źródło finansowania. Poza tym panuje w nich zmowa zmilczenia na pewne tematy(sama doświadczyłam wielokrotnie cenzury).
Dlaczego zakazane są informacje na tematy: polsko-żydowskie...Nie mówi się i nie zadaje pytań o cel niedawnej wizyty Knesetu w Polsce. Dlaczego nie publikuje się informacji o filmach dokumentalnych P. G. Brauna, dlaczego nie jest zapraszany do mediów prawicowych?