Zmiana warty w Nadarzynie?

Różne były losy ubiegłorocznych referendów w sprawie odwołania władz miast i gmin. W niektórych zbyt niska frekwencja sprawiła, że stawały się nieważne i - jak m.in. w Warszawie - władze pozostawały. W następną niedzielę, 19 stycznia w podwarszawskim Nadarzynie odbędzie się referendum ws. odwołania miejscowego wójta. Tym razem istnieje duże prawdopodobieństwo, że do jego odwołania dojdzie.
Jak pisały lokalne media w wyniku referendum ze stanowiskami może pożegnać się rządzący od 14 lat Nadarzynem PSL-owski wójt Janusz Grzyb, a wraz z nim cała Rada Gminy. W kolejnych trzech wyborach samorządowych Grzyb wygrywał „w cuglach”. Tym razem może nie dotrwać do końca kadencji. Wszystko przez jego poparcie projektowanej rozbudowy zakładu przetwarzania odpadów komunalnych i budowy kompostowni śmieci w centrum gminy.  Ma ona obsługiwać 120 tys. gospodarstw domowych, podczas gdy najbliższy dom znajduje się 120 m od terenu inwestycji. Wszystko to w ramach zmian związanych z realizacją nowego, obowiązującego od ub. roku systemu gospodarowania odpadami.
Zająć się ma nim firma Hetman, której prezes Mieczysław S. Ciechomski, złożył wniosek o „rozbudowę punktu konfekcjonowania odpadów”. Wniosek został zaakceptowany przez wójta Grzyba, który - jak twierdzą inicjatorzy referendum - jednostronnie i wbrew opinii Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie stwierdził, że inwestycja nie wymaga przeprowadzenia analizy oddziaływania na środowisko.
Według ich informacji obecnie Hetman to niewielki zakład przerabiający rocznie 35 tys. t odpadów, w tym tylko 3 tys. t organicznych. Po rozbudowie przerabiano by w tym miejscu w sumie 220 tys. t odpadów rocznie, w tym 60 tys. organicznych. Realizacja inwestycji objęła by także powstanie kompostowni ok. 300 m od szkoły oraz ośrodka zdrowia.
Dla mieszkańców gminy niezrozumiałe jest dlaczego pod inwestycję nie przeznaczono terenów położonych z daleka od terenów mieszkalnych – tylko te w sercu gminy. Oraz jaki interes ma wójt gminy w popieraniu inwestycji, która zdecydowanie obniży jakość życia w gminie i wpłynie na obniżenie ceny gruntów i nieruchomości oraz przekreśli wartość terenów inwestycyjnych.
Tymczasem firma Hetman i wójt zaprzeczają, by nowa inwestycja miała być uciążliwa dla okolicznych mieszkańców ze względu na smród i hałas śmieciarek, posiłkując się w tym względzie „posiadaniem wszelkich koniecznych ekspertyz; także z zakresu emisji hałasu, czynników szkodliwych czy zanieczyszczenia powietrza”. Jednak wielkość liczby podpisów pod wnioskiem ws. referendum (wystarczyło ich 906, a złożono ponad 1,5 tysiąca) wskazuje, że wnioskodawcy mają duże szanse na zwycięstwo. Mają oni poparcie lokalnych struktur PiS, SLD i Twojego Ruchu.
Kto będzie rządził dalej w Nadarzynie okaże się już niebawem, 19 stycznia.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Arnie

11-01-2014 [14:27] - Arnie | Link:

Sygn. akt XXIV Ns 2/14
8 stycznia 2014 r. Sąd Okręgowy w Warszawie Wydział
XXIV Cywilny pod przewodnictwem sędzi SO Moniki Dominiak orzekł:
Zakazać uczestnikowi postępowania Januszowi Grzybowi publikowania ulotek, których treść zawiera załącznik numer 1 do wniosku z dnia 3 stycznia 2014 roku, rozpoczynających się od słów„Szanowni Mieszkańcy Gminy Nadarzyn!”
Nakazać uczestnikowi postępowania Januszowi Grzybowi w terminie 24 godzin od uprawomocnienia się niniejszego postanowienia sprostowania treści ulotek.

Zobowiązać uczestnika postępowania Janusza Grzyba do zamieszczenia na wszystkich tablicach ogłoszeniowych oraz sołeckich zlokalizowanych na terenie Gminy Nadarzyn, w terminie 24 godzin od uprawomocnienia się niniejszego postanowienia, oświadczenia w formacie A3:
”Ja, Janusz Grzyb, Wójt Gminy Nadarzyn informuję, że w rozpowszechnianych na terenie Gminy Nadarzyn ulotkach została zamieszczona nieprawdziwa informacja o treści:
” Weryfikacja tego mandatu zaufania podczas referendum, na kilka miesięcy przed terminowymi wyborami samorządowymi jest niepotrzebnym kosztem. Kosztem, którego konsekwencje poniesiemy wszyscy- np. w postaci wyhamowania inwestycji, utraty dotacji na drogi, kanalizację lub budowę szkoły w Ruścu”.
Pragnę wskazać, że koszt przeprowadzenia referendum nie wpłynie negatywnie na gminne inwestycje, które w razie odwołania mnie z funkcji Wójta Gminy Nadarzyn będą realizowane przez osobę powołaną przez Prezesa Rady Ministrów. Koszt przeprowadzenia referendum nie spowoduje utraty dotacji na drogi, kanalizację lub budowę szkoły w Ruścu. Wyrażam ubolewanie z powodu wprowadzenia w błąd mieszkańców Gminy Nadarzyn.”

źródło: http://www.nadarzyn.tv/pl/sekc...

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

11-01-2014 [14:49] - NASZ_HENRY | Link:

POkosztowany ;-)