Debata o Żydach w Klubie Ronina

   W poniedziałek, 2 września 2013 w Klubie Ronina /w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal w Warszawie/ miała miejsce debata "Żydzi - Izrael - Polska".  Poprzedził ją Przeglad Tygodnia zaczynający się zwykle o godz 19:00.  Ponieważ uczestniczący w nim dziennikarze spóźnili się nieco, prezes Klubu Ronina, Józef Orzeł podał kilka komunikatów.  Zapowiedzial, że za tydzień bedzie spotkanie z pisarzem Janem Polkowskim, autorem książki "Ślady krwi", a w czwartek, 5 września o godz 19:00 - dodatkowe zebranie klubu, którego gościem będzie dominikanin o. Norkowski, a tematem: "Czy istnieje śmierć mózgowa?".

  Zaapelował też o zgłasznie się do monitorowania warszawskiego referendum.  Można to zrobić do 7 września na stronie internetowej  http://referendum-warszawa.pl/.  Oznajmił także, iż Rafał Ziemkiewicz pisze książki i w zwiazku z tym wziął urlop od prowadzenia Przeglądu Tygodnia.  Zastąpią go inni publicyści.  W tym tygodniu prowadzacym był Łukasz Warzecha, a dyskutantami Jacek Karnowski oraz Tomasz Terlikowski.  Przegląd zacząl sie o 19:15.  Frekwencja była wyjatkowo duża, ok 150 osób.

  Głównym tematem była  sprawa usunięcia z lektur szkolnych w gimnazjum "Pana Tadeusza" i "Trylogii".  Łukasz Warzecha zaczął dyskusje w sposób dośc oryginalny, odtwarzając z tabletu scenę z filmu "Dzień świra" dotyczącą cytatu "Skąd Litwini wracali..."  /TUTAJ/.  Potem nastapiła długa dyskusja o polskiej oświacie.  Tomasz Terlikowski opisywał swoje doświadczenia z pracy ze studentami /takze. historii/, podkreslając, że z roku na rok są oni coraz gorzej przygotowani do studiów.

  Dyskutanci podejrzewali, iż stałe ograniczanie lektur i programów szkolnych jest celowym działaniem zmierzajacym do odcięcia Polaków od ich tradycji, zwłaszca romantycznej.  Łukasz Warzecha stwierdził jednak, ze lektury pozytywistyczne tez sa ograniczane.  Przypomniano plany niemieckie z drugiej wojny światowej kształcenia Polaków do roli niewykwalifikowanych robotnków.

  Mniej uwagi poświecono bieżącym wydarzeniom politycznym.  Omawiano m.in sytuacje w Syrii i sprawę ewentualnej interwencji zbrojnej Zachodu.  Jeden z dyskutantów powiedział, że Zachód ma siłę, lecz moze go zgubić brak pewności siebie oraz ideałów.  Muzułmanie wierzą bowiem, że walczą w imie Allaha.

  Potem bylo kilka pytań ze strony słuchaczy.  Obecny na sali nauczyciel zapewnił, iż w roku szkolnym 2013/2014 "Pan Tadeusz", "Potop" i "Lalka" wciąż znajdują się na liście lektur szkolnych.  Po przerwie, o 20:30 rozpoczęła sie właściwa debata.  Za stolem zasiedli kolejno dr Leszek Żebrowski, Grzegorz Braun, Tomasz Terlikowski, Filip Memches, Dawid Wildstein i Piotr Gontarczyk.  

  Nominalnym prowadzącym był Tomasz Terlikowski, ale dyskusją kierował w praktyce Józef Orzeł.  Najpierw były dwie tury wypowiedzi panelistów /teoretycznie po pięć minut/, a potem głosy z sali /po dwie minuty/, a w końcu odpowiedzi dyskutantów.  Jozef Orzeł oświadczył, ze pomysłodawcą deba tu był Grzegorz Braun.  On więc zabral głos jako pierwszy.

  Oświadczył, że problem stosunków polsko-żydowskich jest obecnie najważniejszy, a poruszanie go grozi śmiercią.  Przypomnial, ze jednym z grzechów polskiej elity obok pacyfizmu, modernizmu i  wiary w demokrację jest judeoidealizm.  Jest to wytworzenie sobie idealistycznego obrazu Żydów opartego na koncercie Jankiela i opowieściach o Berku Joselewiczu.

  Sa to baśnie nie majace nic wspólnego z rzeczywistością.  Braun zaproponował judeorealizm.  Polegać ma on na uznaniu faktu, że elity żydowskie były przeciwnikami suwerenności i niepodległości Polski.  Bylo tak n.p. w czasie konferencji w Wersalu, gdy wystepowały one przeciw Dmowskiemu i jest tak obecnie gdy prowadzą one kampanię przeciw Posce, obsadzając ją w roli "czarnego luda".

  Przypomniał słowa rabina Josefa Owadii uważającego, ze "goje są jak zwierzęta i mają służyć Żydom" oraz Singera twierdzącego, że "Polskę trzeba upokarzać na każdym kroku".

  Tomasz Terlikowski podszedł do sprawy od strony religii podkreślając znaczenie Starego Testamentu i wspólnych korzeni judaizmu i chrześcijaństwa.  On i Filip Memeches wdali się w rozważania, kto jest, a kto nie jest Żydem.  Memches stwierdzil, że rabin Owadia został potępiony przez wszystkich w Izraelu.  

  Dawid Wildstein skrytykował środowisko "Gazety Wyborczej" za szerzenie antysemityzmu w Polsce.  Powiedział też, iż Niemcy starają się rozmyć odpowiedziałność za Holokaust i przerzucić ją na Polaków, a Żydzi, nawet polscy Żydzi, im w tym nie przeszkadzają.  Piotr Gontarczyk zaprotestował przeciw twierdzeniu Brauna, że poruszanie tej tematyki grozi śmiercią.  On sam nakręcił film "Betar" o przedwojennej organizacji syjonistycznej i nic złego go nie spotkalo.

  Najlepiej przygotowany do dyskusji był dr Leszek Żebrowski.  Powiedział, że bedzie trzymał sie konkretów i zrobił to.  Opowiedzial o pozwach sadowych, którymi próbowali zastraszyć go Alina Grabowska i pewien żydowski historyk ze Szwajcarii.  Przedstawił kserokopie artykułów z prasy w których Żydzi z kanadyjskiegi Yad Vashem oskarżali żołnierzy z AK o przeprowadzanie egzekucji Żydów.  Oświadczył, iż nie powinno być w tej sprawie tematów tabu i należy "rozwiązać węzeł antysemityzmu.".  Trzeba skończyć z blokowaniem dyskusji przy pomocy nieuzasadnionych oskarżeń.

  Zabierajac głos po raz drugi Grzegirz Braun przypomniał sprawę śmierci Dariusza Ratajczaka i niedawne zwolnienie prof. Krzysztofa Jasiewicza z funkcji kierownika zakładu w PAN za wywiad w "Fokus" w ktorym powtórzył znane od 50 lat tezy Hannah Arendt o współudziale żydowskich kolaborantów w Holokauście.  Piotr Gontarczyk odparł na to, że Jasiewicz powiedział "rzeczy niemadre", a dwa lata temu miał całkiem inne poglądy.

  Warto wspomnieć, że rozważania Terlikowskiego o religii i Memchesa o definicji Żyda wywołały coś w rodzaju buntu słuchaczy, którzy chcieli się dowiedzieć czegoś konkretnego o obecnych stosunkach polsko-żydowskich i polsko-izraelskich.  O godz 21:30 Dawid Wildstein musiał wyjść na godzinę do redakcji.  Wtedy byl czas na pytania z sali.  Ja zapytałam, czy Polska nie jest dla Żydów wygodnym "dyżurnym wrogiem", którego nie trzeba się bać i na ktorym można odreagowywac swoje traumy?

  Grzegorz Braun odpowiedział, że tu nie chodzi tylko o resentymenty, ale o konkretny projekt polityczny i zacząl snuć rozważania o Judeopolonii.  Terlikowski i Memches zapewniali, że problem Żydow nie jest obecnie dla Polski najważniejszy.  Jedna z pań , zajmująca się opracowaniem biogramów Polaków pomagajacych Żydom podczas wojny oświadczyła, ze w pełni solidaryzuje się z Braunem.  Dyskusja miała trwać do 23:00.  Gdy jednak o 22:50 okazało się, że jeszcze mają mówić Gontarczyk i Wildstein, straciłam cierpliwość i poszłam do domu.

  Impreza była bardzo ciekawa, ale stanowczo za długa i nie miała szans zakończyć się w terminie.  Przeglad Tygodnia oraz debatę filmowały trzy kamery, w tym z Blogpress.pl.  Dodatkowo debatę filmował bloger Raven59.  Warto będzie poszukać tego w sieci.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NiepoprawneRadio.PL

03-09-2013 [07:39] - NiepoprawneRadio.PL | Link:

Pozdr.

Obrazek użytkownika elig

03-09-2013 [13:14] - elig | Link:

  Robicie to już od kilku tygodni.  Tak trzymać.

Obrazek użytkownika boson

03-09-2013 [13:44] - boson | Link:

Mozna jeszcze odsluchac?

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

03-09-2013 [10:21] - NASZ_HENRY | Link:

już spróchniała! Nawet w Rzepie Hajdarowicza ukazał sie ostatnio artykuł "Jak Żydzi kolaborowali z Niemcami"
W sieci jest pełny tekst ***http://www.uwazamrze.pl/artyku.... Trzeba skopiować tekst między gwiazdkami i wstawić w nowym oknie przeglądarki. Wtedy linki nie zagrożą reklamom Googla ;-)

Obrazek użytkownika dogard

03-09-2013 [11:46] - dogard | Link:

podawal to tyg.""GAZETA WARSZAWSKA".oPRACOWANIE HISTORYCZNE--NIESTETY AUTORA NIE POMNE.

Obrazek użytkownika elig

03-09-2013 [13:12] - elig | Link:

  "Warszawska Gazeta" pisze o tych sprawach "od zawsze".

Obrazek użytkownika dogard

03-09-2013 [13:50] - dogard | Link:

pisze kto pierwszy na powaznie poruszyl ten temat.

Obrazek użytkownika elig

03-09-2013 [13:10] - elig | Link:

  Tak, sami Żydzi doprowadzili do dewaluacji tego zarzutu, wysuwając go zbyt często i praktycznie wobec wszystkich.

Obrazek użytkownika Temu Misiu

03-09-2013 [18:20] - Temu Misiu | Link:

- I Twoje zwarte, rzeczowe relacje są interesujące.

Obrazek użytkownika xena2012

03-09-2013 [19:19] - xena2012 | Link:

ale jakie odczucia i wrażenia Pani z tego spotkania wyniosła?

Obrazek użytkownika elig

04-09-2013 [00:48] - elig | Link:

  Po emocje to do Coryllusa.  Ja się staram pisać relacje, a nie polemiki.  Najbardziej podobał mi się Żebrowski, bo trzymał się faktów.  Dobrze mówił też Braun, choć uważam, że z tą Judeopolonią to przesada.  Pamiętam, że pisałam kiedyś /TUTAJ: http://naszeblogi.pl/39036-dlaczego-zydzi-nie-wracaja-do-polski / jak Szewach Weiss narzekał, że Żydzi nie chcą osiedlać sie w Polsce i winił za to Polaków łżąc jak pies.  Jeśli tak, to Judeopolonia nam nie grozi.  Dawid Wildstein mówił z sensem o "GW" i niemieckiej polityce historycznej.  Niestety, potem po prostu zwiał, chyba bojąc się  pytan z sali.  Trzej pozostali dyskutanci slużyli jako "zamulacze", nic nie wnosząc.