BACZOŚĆ! KONIEC ŻAŁOBY!

Piątego marca roku 1953 umarł Józef Stalin. Miałem wtedy dziewięć lat. Na szkolnym dziedzińcu zwołano uroczysty apel. Ustawiono nas w dwuszeregu. Dyrektorka szkoły wydała rozkaz, którego nie zapomnę do grobowej deski, cytuję:

„Baczność! W dniu dzisiejszym odszedł od nas na zawsze ukochany Soso Dżugaszwili! Ogłaszam żałobę narodową! Cała szkoła płacze! Spocznij!

Płakaliśmy wbrew naszej woli i ze strachu, gdyż ubek, który nas uczył gimnastyki bacznie obserwował szpaler.

Minęło pięćdziesiąt osiem lat.

Dzisiaj dowiedziałem się z mediów, że władze w porozumieniu z, o zgrozo, metropolitą warszawskim kardynałem Kazimierzem Nyczem ogłosiły rozkaz, cytuję używając metafory:

Baczność! W dniu 10 kwietnia 2011r. kończy się żałoba po tragedii smoleńskiej! Spocznij!

Tym razem z własnej woli chciałoby się zapłakać, lecz większość pod pręgierzem poprawności politycznej udaje, że wszystko jest w najlepszym porządku.

Krzysztof Pasierbiewicz
(nauczyciel akademicki)

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Roza

01-04-2011 [03:10] - Roza (niezweryfikowany) | Link:

Coraz badziej widac jak podzielony jest kosciol w Polsce,odnosze wrazenie ,ze wierni i hierarchowie modla sie inaczej, nie chce POwiedziec ,ze do innych Bogow.

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

01-04-2011 [08:49] - Krzysztof Pasie... | Link:

Droga Różo,

Ma Pani rację jak chodzi o bieżącą sytuację. Ale patrząc na sprawę w aspekcie historycznym, również tej historii najmłodszej, to mimo, iż zawsze byli tchórzliwi hierarchowie, to jednak Kościół jako taki był patriotyczny. I tego się dzisiaj trzymajmy, bo idą trudne dni i będą nas chcieli skłócić.

Pozdrawiam serdecznie,
Krzysztof Pasierbiewicz

Obrazek użytkownika LEGES

01-04-2011 [07:54] - LEGES (niezweryfikowany) | Link:

Witam!Jestem katolicka i to taką z ,,krwi i kości",i mówię to,chociaż nie powinnam tak mówić o sobie,gdyż tylko Bóg kiedyś oceni mnie i osądzi ale piszę to,bo to co powiedział pan Nycz,celowo piszę ,,pan",gdyż nawet Chrystus nie nakazuje mi pewnych zachowań,ja sama muszę oceniać to sercem i w zgodzie z naukami Jezusa.A ten pan jest tylko człowiekiem i nie ma prawa mówić mi ile lat ma trwać moja żałoba.Dla mnie nie jest już autorytetem w żadnej dziedzinie a już nie na pewno w dziedzinie wiary.Pozdrawiam1

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

01-04-2011 [08:57] - Krzysztof Pasie... | Link:

Szanowna Pani,

Tak. Ma Pani rację, że nikt nie ma prawa mówić jak długo ma trwań czyjaś żałoba. Ani rzęcznik rządu Donalda Tuska, nazwiska nawet nie wymieniam, ani rzecznik Prezydenta Komorowskiego profesor Nałęcz, ani nawet sam Kardynał Nycz, który też mnie zawstydził tym, co i w jakim momencie powiedział.

Pozdrawiam Panią serdecznie,
Krzysztof Pasierbiewicz

Obrazek użytkownika zet

01-04-2011 [08:10] - zet (niezweryfikowany) | Link:

W głowie pokazał mi się taki obrazek:Tusk czy Komorowski zaprasza Nycza na kolację i tam sugerują mu ,żeby ogłosił koniec żałoby.Skoro to zrobił,to natychmiast powstało pytanie:komu on służy?Na pewno nie kościołowi.
Rządzący zarządzają kościołem,Michnik w GW reformuje nam ten kościół,a SLD walczy z kościołem.Nasz Kościół mamy w sercach,a nie w zdrajcach i oszustach.W końcu ksiądz to tylko człowiek i aż człowiek.Zależy .

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

01-04-2011 [09:01] - Krzysztof Pasie... | Link:

Szanowna Pani,

Najważniejsze, że jak Pani powiedziała: "Kościół mamy w sercach". Resztą, choć boli i zawstydza, bym się nie przejmował.

Pozdrawiam serdecznie,
Krzysztof Pasierbiewicz

Obrazek użytkownika Bogdan  Dziuma

01-04-2011 [08:33] - Bogdan Dziuma (niezweryfikowany) | Link:

JEST TO OCZYWISTE ! Ale łączenie końca żałoby z zanikiem pamięci jest kupczeniem ludzkim ego . Są po prawdzie przykłady zbiorowego podporządkowania się celom wyznaczonym przez moderatorów . Klasycznym przykładem jest społeczność żydowska . Wykluczenie z pamięci zbiorowej tej nacji , Niemców,sprawców zorganizowanych mordów żydów i wrzucenie ich pod fiszkę NAZISTÓW. W następnej kolejności obarczanie Polaków identyfikatorem "nazistów" jest tym klasycznym przykładem kiedy pamięć znaczy "za ile"... !
Nie dziwi mnie że jest takie parcie na polską pamięć narodową , transmisja pokoleniowa żydokomuny jest zjawiskiem określonym. Ramówka tego środowiska to - Berman- borowski i dalej identyfikacja "Nocnej zmiany" . Najlepiej aby na temat pamięci wypowiedział się rabin polskich żydów .

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

01-04-2011 [09:07] - Krzysztof Pasie... | Link:

Szanowny Panie Bogdanie,

Napisał Pan:
"Są po prawdzie przykłady zbiorowego podporządkowania się celom wyznaczonym przez moderatorów".

Odpowiadam:
Obserwując, co wyprawiają media mainstreamowe, a także niestety to, co wykrzykują niektórzy obywatele, którym zawrócono w głowach, nie sposób Pańskiej tezie zaprzeczyć.

Serdecznie pozdrawiam,
Krzysztof Pasierbiewicz

Obrazek użytkownika moherowa babcia

01-04-2011 [12:10] - moherowa babcia (niezweryfikowany) | Link:

Nam na szkolnym apelu płakać nie zalecano ale smutek i powagę owszem. A jeśli chodzi o arcybiskupa Nycza to i prorocy bywają fałszywi.Religię i kościół mamy w sercach i nic nie powinno ich zakłócać. Serdecznie pozdrawiam uczestnika ichniejszych apeli.

Obrazek użytkownika Rajmund

01-04-2011 [13:56] - Rajmund (niezweryfikowany) | Link:

Sheakespeare'a jest taki fragment, w którym król Klaudiusz, morderca własnego brata gromi syna zmarłego za zbyt długie przeżywanie żałoby. Aż chciałoby się zacytować tow. Jasińskiego z filmu "Dom": "Mówi to panu coś"?

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

01-04-2011 [15:02] - Krzysztof Pasie... | Link:

Szanowny Panie Rajmundzie,

Oj, mówi mi, mówi! I wiem, że nie jestem w tym względzie odosobniony.

Dziękuję za komentarz i pozdrawiam serdecznie,
Krzysztof Pasierbiewicz

Obrazek użytkownika Leszcz bałtycki

01-04-2011 [18:17] - Leszcz bałtycki (niezweryfikowany) | Link:

Wyłazi szydło z worka. Jak to jest? Jeżeli na facjacie brak szlachetnych rysów to i tak w sytuacjach ekstremalnych wylizie draństwo.
Pozdrawiam Autora. Gramy w jednej drużynie. Właśnie takich nauczycieli akademickich jak Pan dramatycznie brakuje na uczelniach.

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

01-04-2011 [21:26] - Krzysztof Pasie... | Link:

Szanowny Leszczu Bałtycki,

Już najwyższa pora, żeby zacząć grać drużynowo. Nawet nawspanialszy drybling indywidualny zda się na nic. Cieszę się, że gramy w jednej drużynie. Powiem więcej, obserwuję z satysfakcją, że w Polsce rozpoczął się swojego rodzaju ruch obywatelski, a coraz to nowe kluby i stowarzyszenia prawicowe wyrastają jak grzyby po deszczu.

Pozdrawiam serdecznie,
Krzysztof Pasierbiewicz 

Obrazek użytkownika skorpion

01-04-2011 [18:18] - skorpion (niezweryfikowany) | Link:

Teraz potrzebny jest nam Polski Kosciół--Gdy Ks.Niedzielaka-Suchwolca -Zycha -Popiełuszkę i innych mordowano to Zycinskiego Pieronka- Nycza i innych awansowano i teraz nie wiadomo na ile ten kosciół nasz a na ile ich.

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

01-04-2011 [21:39] - Krzysztof Pasie... | Link:

Drogi Skorpionie,

Pisze Pan, że "i teraz nie wiadomo na ile ten kościół nasz a na ile ich". Myślę, że Kościół będzie zawsze nasz, choć bardzo nam brak chwilowo wielkich indywidualności. Ale na Kościół trzeba patrzeć w kategorii czasowej, jeżeli nie stu, to co najmniej dziesięcioleci. Dlatego liczę na rychłe otrzeźwienie niektórych biskupów.

Pozdrawiam serdecznie,
Krzysztof Pasierbiewicz

Obrazek użytkownika emma.

01-04-2011 [20:27] - emma. (niezweryfikowany) | Link:

zaloba jest czyms osobistym i zadna miernota nie ma prawa niczego mi narzucac.nie pamietam czasow stalinowskich
ale slyszalam z opowiadan ze ludzie plakali po smierci tego tyrana.napewno byla to hipokryzja.moja edukacja
takze przypadla w czasach szalejacej komuny i co niektorym moim nauczycielom nie odpowiadalo moje nazwisko a
wlasciwie pochodzenie.miewalam z tego powodu klopoty.gdy teraz wspominam tamte czasy w obecnosci mlodych
ludzi to mi nie wierza.musialam pracowac ze zdwojona sila ze by utrzymac sie na powierzchni.

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

01-04-2011 [21:43] - Krzysztof Pasie... | Link:

Droga Emmo,

Dobrze, że Pani o tym napisała, bo młodzi, szczególnie ci, którym w domu nie miał kto powiedzieć prawdy, nie wierzą, że tak kiedyś było.

Dziękuję za komentarz i pozdrawiam serdecznie,
Krzysztof Pasierbiewicz

Obrazek użytkownika Roman

01-04-2011 [21:47] - Roman (niezweryfikowany) | Link:

Cieszę się, jeśli mogę tak powiedzieć,że nie jestem osamotniony w moim wczorajszym osądzie kard. Nycza.Byłem bowiem gotów pomyśleć,że to ze mną jest coś nie w porządku, kiedy negatywnie oceniam wypowiedź, jakby nie było, kogoś na piedestale.Intuicyjnie wyczułem w tym głosie fałsz i aż mi się skóra zjeżyła. Już od dłuższego czasu bowiem, krytycznie oceniam książęta Kościoła.To zacne gremium miało się swego czasu autolustrować. O efektach dociekliwych zabiegów prześwietlających do dziś "nie posiadamy wiedzy", jakby to ujął poseł Sekuła. I nie liczę na nie, bo życia jednego nie starczy.Zupełnie mnie nie dziwi,że teraz młodzi ludzie odwracają się od naszego Kościoła, uosabianego przez takich urzędników kościelnych.Dla mnie jest to bardzo przykre, lecz potwierdzają się słowa mistyczki Katarzyny Emmerich, która w swych wizjach widziała Chrystusa uginającego się pod brzemieniem przyszłych przewin kapłanów, gdy trwał na modlitwie samotnej w ogrodzie Getsemani, przed pojmaniem przez wysłanników Sanhedrynu.Przyznam, kiedyś tego nie rozumiałem, teraz już tak. Logicznie rzecz ujmując, skoro kościół w Polsce miał zawsze największą rzeszę kapłanów, to musiał również mieć najliczebniejszą armię wrogów wewnętrznych.TA armia "oczyszcza się" tylko w sposób naturalny, poprzez obumieranie. Trudne czasy nastały dla nas. Jak te biedne sieroty, nie mamy już tego Przewodnika i Obrońcy, który nam towarzyszył niezłomnie.Prawdziwi nasi przyjaciele kapłani są chyba tylko na poziomie tym najniższym. Ksiądz St.Małkowski, ks. T. Isakowicz-Zaleski, a poza nimi, kto jeszcze potrafi stawić czoła złu i hipokryzji ?

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

03-04-2011 [22:16] - Krzysztof Pasie... | Link:

Szanowny Panie Romanie,

To ja się cieszę, że nie jestem osamotniony w swoich poglądach. A jak patrzę na to wszystko, co się dzieje wokół to myślę, że to i tak dużo, że mamy księży Małkowskiego i Isakowicza-Zaleskiego, bo oni są na tyle twardzi, że w końcu zwyciężą. Zobaczy Pan.

Pozdrawiam Pana serdecznie,
Krzysztof Pasierbiewicz

Obrazek użytkownika stokolesny

01-04-2011 [22:40] - stokolesny (niezweryfikowany) | Link:

człowiek żyje tak długo jak żyje pamięć o nim, jak zwykle dziękuję Panu PAnie Krzysztofie za podejmowanie bardzo istotnych kwestii dotyczacych życia publicznego ja oswiadczam wszem i wobec, że pozostaję pod rządami Prezydenta NRP prof. Lecha Kaczyńskiego i podnoszę to każdego dnia bez względu na konsekwencje
z wyrazami szacunku stokolesny

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

03-04-2011 [22:23] - Krzysztof Pasie... | Link:

Szanowny Panie,

Źle się dzieje z Rzeczypospolitą. Pisze o tym w swojej świetnej książce pt. "Od Polski do post-polityki" pan profesor Andrzej Nowak, historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od niego się nauczyłem, że chwila wymaga żeby każdy obywatel myślący z troską o Polsce coś zrobił celem naprawy rzeczypospolitej, każdy, na miarę swoich możliwości. Dlatego zacząłem pisać moje teksty, a największą dla mnie za to nagrodą jest usłyszeć, że ktoś je zauważył i co najważniejsze, że coś dla niego znaczą. To ja Panu dziękuję.

Pozdrawiam serdecznie,
Krzysztof Pasierbiewicz

Obrazek użytkownika bolesław

02-04-2011 [01:16] - bolesław (niezweryfikowany) | Link:

Panie Krzysztofie jestem w tym samym wieku co Pan. Doskonale to wszystko pamiętam. Miałem to szczęście, że inne wiadomości otrzymywałem w szkole a inne w domu. Wypowiedź Kar.Nycza uważam za obrażającą osoby dotknięte żałobą.Zastanawiam się co na to powiedziałby Kar.Wyszyński i Kar.Wojtyła ( niekoniecznie JPII ).Myślę , przepraszam za wyrażenie "przewracają się teraz w grobie".Trzeba być bardzo głębokiej wiary aby po niektórych hierarchach kościoła od niego nie oddalać się.Jest to moim skromnym zdaniem bardzo smutne i napawa pesymizmem.W związku z wydarzeniami 10 marca br. mam na myśli gaszenie i wyrzucanie zniczy napisałem swoje przemyślenia.Dzisiaj można dodać : Nielegalny CZYN = Nielegalny NYCZ.

Nielegalne ZNICZE.

Wiele polskich zniczy
pali się już
na cmentarzach
pali się też
przy pomnikach
często też.

A może to:
Nielegalna Polska
Nielegalny prezydent
Nielegalny rząd
atakują wiecznie
kwiaty, znicze
krzyże, wieńce
modlących się też.

Nielegalne znicze
zakazane znicze
przynoszone są
10-tego dnia m-ca
zapalane są
na placu
przy pałacu.

To najdroższe znicze
jakie Polska widziała
to najdroższe wieńce
o jakich Polska słyszała.

Takich drogich zniczy
co miesiąc stos
niosą warszawiacy
kiedy mija noc
ciemna noc dla tamtych
dla nas jasny dzień
z nami słońce prawdy
z nimi zdrady cień.

Bufetowa Warszawy
mówi: nie ma sprawy
zapalone znicze wygasimy
a pisiorów upokorzymy
znicze, kwiaty usuniemy
kłopotu się pozbędziemy.

Niepodległe znicze
niezniszczalny krzyż
drżyjcie gabinety
te imperium zła
wkrótce przeminiecie
jak smoleńska mgła.

Nielegalny Naród
Nielegalna POlska
Zakazany Naród
Zakazana POlska
Nielegalne Kwiaty
Nielegalne Znicze
Nielegalne Wszystko.
Zakazane Wszystko.

Na podstawie tekstu
„Nielegalne kwiaty”
Jana Pietrzaka.
Autor : Bolesław
11 marca 2011.

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

03-04-2011 [22:32] - Krzysztof Pasie... | Link:

Drogi Bolesławie,

Okropnie smutne to, co Pan napisał. Ale każde draństwo ma swój kres. Myślę, że sięgamy już dna. Ale się od tego dna odbijemy. Zobaczy Pan. A potem mędzie już tylko lepiej. Być może skromniej, ale lepiej. Niestety są to procesy długotrwałe i nie wiem, czy będzie nam dane doczekać. Ale nawet jak nie doczekamy, ktoś może kiedyś przeczyta nasz dialog, co mu doda wiary by dokończyć nasze skromne dzieło. Tak to widzę.

Pozdrawiam Pana serdecznie,
Krzysztof Pasierbiewicz

Obrazek użytkownika bolesław

06-04-2011 [21:57] - bolesław (niezweryfikowany) | Link:

Pozdrawiam Pana i dziękuję za przeczytanie mego wpisu oraz za komentarz do niego. Pomimo ,że często piszę dość pesymistycznie to ufam również jak Pan, że muszą nastąpić lepsze i radośniejsze dni.Prawda musi zwyciężyć.Dlatego pozwalam przytoczyć bardziej optymistyczne przemyślenia, które napisałem na podstawie utworu Andrzeja Rosiewicza ( zwrotka 1 i 5 są oryginalne ) po programie Polsatu gdzie wyśmiano młodego piosenkarza Piotra Wolwowicza.

Pytasz mnie.

Pytasz mnie, co właściwie Cię tu trzyma
Mówisz mi, że nad Polską szare mgły
Pytasz mnie, czy rodzina, czy dziewczyna
I cóż ja, cóż ja odpowiem Ci

Mówię Ci, tu się urodziłem
Mówię Ci, tu się wychowałem
Mówię Ci, mą Ojczyznę pokochałem
Tu zostać postanowiłem

Mimo, że komuna mordowała
Mimo, że gruba kreska zdziczała
Mimo, że Obywatelska ogłupiała
Tu zostać postanowiłem

Zostałem by kraj naprawiać
Zostałem by PIS-owi pomagać
Zostałem by „mohery” wspomagać
Zostałem by odtuskiwać Polskę

Mówisz mi, słuchaj stary jedno życie
Mówisz mi, spakuj rzeczy wyjedź stąd
Mówisz mi, wstań i spakuj się o świcie
Czy to warto, tak pod górę, tak pod prąd

Czasem warto iść pod górkę i pod prąd
Tak robili pradziadowie i Jarkowy rząd
Ja nie jestem przecież znikąd
Więc wyjechać nie chcę stąd

Zostałem, bo mocno wierzę w lud
Pomimo, że to wielki trud
Pomimo, że tu polityczny brud
Zostałem by odtuskiwać Polskę

Zostałem by walczyć z Zapendowską
Sztabą, Łozowskim i „Korą”Jackowską
Oraz tevałenowsko polsatowymi mediami
By zobaczyć ostatnie Platformy podrygi

Zostałem – bo IDZIE NOWE
To nowe – to Piotr Wolwowicz
Tak jak poprzednio Rosiewicz
„Ojczyzna Jest Najważniejsza”

Bolesław z Leszna

Obrazek użytkownika ontaryjka

02-04-2011 [05:00] - ontaryjka (niezweryfikowany) | Link:

...nie mialam "szczescia" przezywania zaloby po tow.stalinie...i absolutnie nie zaluje:)
...ale oburza mnie to ,ze osoba duchowna,stojaca wysoko w hierachii koscielnej, oglasza wszem i wobec i kazdemu z osobna ,ze to juz KONIEC ZALOBY!!!...a figa...troche delikatnosci w tej materii poprosze,boc sama materia wielce delikatna,i osobista..."smutno mi boze...a bog:mnie toze"...czyz nie,kardynale nycz???
pozdrawiam pana serdecznie.

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

03-04-2011 [22:39] - Krzysztof Pasie... | Link:

Droga Ontaryjko,

Była taka piosenka Skaldów pt. "W żółtych płomieniach liści".
Nie potrafię powiedzieć czemu, ale zacytuję Pani kawałeczek tekstu:

"Ognisko palą na polanie, w nim liszka przez pomyłkę gore
A razem z liszką, drogi Panie, me serce biedne, ciężko chore
Lecz nie rozczulaj się nad sercem, na cóż mi kwiaty, pomarańcze
Ja jeszcze z wiosną się rozkręcę, ja jeszcze z wiosną się roztańczę..."

Serdecznie Panią pozdrawiam i głowa do góry!
Krzysztof Pasierbiewicz

Obrazek użytkownika ksena

02-04-2011 [08:59] - ksena (niezweryfikowany) | Link:

i jak przypuszczam nieśmiało po,, sugestiach'' ,bo nie ośmielę się napisać,, naciskach'' znając wysokie standardy i wartości etyczne PO.Tylko gdzie był kard.Nycz przez okres trwania żałoby,dlaczego nie wykorzystał swojego autorytetu do pouczania jak ma wyglądać żałoba ? Nie słyszał obelżywości pod adresem ofiar katastrofy i ich rodzin ,ohydnych kawałów,chamskich urągających przyzwoitości wypowiedzi różnych Kutzów,Palikotów i innych ?Kard.Nycz wtedy zachował wyniosłe milczenie więc jakie moralne prawo ma teraz pouczać ?

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

03-04-2011 [22:43] - Krzysztof Pasie... | Link:

Doga Kseno,

Powiem krótko. Miałem nadzieję, że to twardy mężczyzna. A okazał się zakompleksionym chłopkiem roztropkiem w purpurowej sukience.

Pozdrawiam Panią serdecznie,
Krzysztof Pasierbiewicz

Obrazek użytkownika JANKAL

02-04-2011 [09:52] - JANKAL (niezweryfikowany) | Link:

Dziękuję Panu za prawdziwość spostrzeżeń. Moja reakcja na postępki Nycza (specjalnie nie dodaję tytułów, bo nie jest on dla mnie żadnym autorytetem, a już na pewno nie duszpasterzem).
Niestety musimy dowiadywać się o wielu fatalnych postawach tego człowieka. To zasmucające.
Kościół w Polsce nie ma autorytetów, to jedynie przebierańcy pilnujący swoich interesów, chcąc być jak najbliżej mafii rządzącej.
Dziękuję Panu za wszystkie Pana cenne wypowiedzi. Może wielu Polaków zrozumie i właściwie oceni otaczającą nas rzeczywistość z tzw. autorytetami na czele. Aż ciarki przechodzą jak się o owych wspomni.

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

03-04-2011 [22:46] - Krzysztof Pasie... | Link:

Drogi JANKAL,

To ja panu dziękuję za zrozumienie w naszym współmyśleniu. I zobaczy Pan, że jesienią będzie nas znacznie więcej.

Pozdrawiam serdecznie,
Krzysztof Pasierbiewicz

Obrazek użytkownika Mur88

06-04-2011 [23:22] - Mur88 (niezweryfikowany) | Link:

Szanowny Panie !
piątego marca 53 roku miałem siedem lat i sześć miesięcy życia i o śmierci Sosa dowiedziałem się z ulicznego megafonu. Apelu szkolnego nie pomnę i nie wiem nawet czy był - chyba jakaś to fajna szkoła była. Dzień ten pamiętam jako słoneczny i radosny i radość z tego się brała a nie ze śmierci tyrana o czym na one czasy pojęcia nie miałem. Zmieniłem szkołę i w 56 kiedy to do Sosa dołączył tow. Tomasz na apelu szkolnym zachowanie moje powodem wezwania rodzica do szkoły było widać chyba nie płakałem. Współczuję zatem tresury bo nawet pod okiem dyra strach mnie nie obleciał i normalność wzięła górę. I tak do dzisiaj. Nawet czujne oko purpurata i cień pręgierza poprawności politycznej (co to takiego jest ?!?) strachu nie wzbudzą a ŻAŁOBA TRWA.
Życzę wytrwałości w zamiarach, siły w duchu, wiary w rozum i niezawodnych przyjaciół.