Przejdź do treści
Strona główna

menu-top1

  • Blogerzy
  • Komentarze
User account menu
  • Moje wpisy
  • Zaloguj

Camino de Santiago

Zbyszek, 15.05.2025
Z racji okrągłej rocznicy jednej z moich lepszych decyzji, a więc wyruszenia na Camino de Santiago, garść informacji na ten temat:
1. Ilu ludzi chodzi na pielgrzymkę do Santiago de Compostella?
W roku 2000 do Santiago dotarło 55 tysięcy pielgrzymów. Od tego czasu liczba ta stale rośnie, z przerwą na tak zwaną p*ndemię w latach 2020, 2021. W doku 2023 w Santiago zameldowało się 438 tysięcy, a w ubiegłym roku 446 tysięcy pielgrzymów. Charakter zmian obrazuje wykres:

2. Czy są jakieś fajne piosenki o Camino de Santiago?
Tak. Zaczynając od słynnego "Ultreia". Dziś jednak chciałbym polecić piosenkę Dana Mullinsa, warto popatrzeć i posłuchać, bo oddaje charakter Camino: {LINK}
Warto wiedzieć, że Dan jest Australijczykiem i nawet miałem okazję z nim kiedyś dłużej rozmawiać. Wywiad ze mną robił. Jest dostępny na Spotify.
3. Dziś było zimno - temperatura odczuwalna 2,8 Celsjusza -  i padał deszcz, no ale... okrągła data to trzeba było się trochę przejść. Po 10 kilometrach siadłem na przystanku, dokładnie 10 lat wcześniej zrobiłem to samo i po zjedzeniu partyzanckiego śniadanka napisałem na blogu "Po około trzech godzinach. Przydrożne biedronka.  Jogurt. Grzebanie w plecaku.  Wcześniej wrzuciłem wodę mineralną. Kręgosłup powiedział dość.  Jogurt z płatkami.  Chmury się." Oczywiście powinno być chmurzy się. Ciężko się wtedy pisało. Czy teraz jest lżej?
Może kiedyś dotrzemy, do mety, do szczęścia, do celu, może znajdziemy nasze zbawienie i już nic nas nie zasmuci, nie zagrozi. I powiemy do siebie samych, tych sprzed dotarcia do celu - było warto. Bo to życie, to może być jedna wielka pielgrzymka, a i owszem, pogoda bywa bardzo przykra, ale to nic, każdy pielgrzym to wie.
------------------
Mój caminowy blog, ze wszystkim na ten temat {TUTAJ}
Raz jeszcze - polecam poniższy film-piosenkę.
  • Zaloguj lub zarejestruj się aby dodawać komentarze
  • Odsłony: 953
trawa

trawa

15.05.2025 19:21

Pięknie, gratuluję i zazdroszczę, ale był Pan przed dziesięciu laty, a także dziś, w Santiago de Compostela, a nie "Compostella",  jak Pan wszędzie, także na blogu, pisze :)
paparazzi

paparazzi

15.05.2025 22:08

Dodane przez trawa w odpowiedzi na Pięknie, gratuluję i

W Santiago de Compostela też byłem ale nie na pielgrzymce. Natomiast to co mnie ujęło to rozmowy z ludźmi, pielgrzymami tak różnych dziedzin życia, wieku, wykształcenia no i oczywiście długości pielgrzymki. Niesamowite doznanie dobra, serdeczności no i wiary. Ciarki przechodziły.
Zbyszek
Nazwa bloga:
W drodze
Zawód:
wolny
Miasto:
Lublin

Statystyka blogera

Liczba wpisów: 656
Liczba wyświetleń: 947,366
Liczba komentarzy: 4,831

Ostatnie wpisy blogera

  • MŚ w piłce - bardzo ładne zawody
  • Google, mój blog i wolność słowa
  • #6 AI: Ludzie, wzorce i PRAWDA

Moje ostatnie komentarze

  • "niezdolności części prawicy do zrozumienia, że wybory wygrywa się nie tylko racją, ale również wiarygodnością. A wiarygodność zaczyna się tam, gdzie kończy się plemienna ślepota."Nie. Wybory wygrywa…
  • "Dlatego nie wierzę ani w całkowicie scentralizowaną energetykę, ani w całkowicie rozproszoną. Przyszłość wg mnie będzie wyglądała inaczej."Polegać na wiedzy i racjonalnej argumentacji, zamiast wiary…
  • Św Michał Archanioł jest - może szczególnie dzisiaj - postacią nieco frapującą. Oto bowiem chrześcijaństwo stało się - pokojowe, to znaczy hierarchia indukuje w ludzie postawy uległości, poddaństwa,…

Najpopularniejsze wpisy blogera

  • Czy da się żyć bez Boga?
  • Prawda o nas - głupi, nieodpowiedzialni i źli
  • Pożegnanie roku 2021 i powitanie 2022 w 6 punktach

Ostatnio komentowane

  • r102, 5. Czarni Afrykanie proszę pisać.  W Afryce mieszka z 200 milionów białych ludzi.Jeden z białych Afrykanów - Elon Musk nawet jest najbogatszym człowiekiem świata - jego autor tekstu chyba…
  • Ijontichy, Mecz Francja vs.Senegal...tylko strojami sie różnią...wsio czornyje!
  • Mrówka, Cyt: "chęć kształtowania odbiorców poprzez dobór treści dostarczanych przez wyszukiwarkę, prawdopodobne na 5%"Wg mnie to kształtowanie odbiorców poprzez dobór treści przekracza solennie 50%.

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2008 - 2026, naszeblogi.pl

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | tvrepublika.pl | albicla.com

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się tu. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek. | Polityka Prywatności

Footer

  • Kontakt
  • Nasze zasady
  • Ciasteczka "cookies"
  • Polityka prywatności