Personalne puzzle w komisjach PE

Parlament Europejski- personalne "puzzle w prezydiach komisji
 
Przed tygodniem w artykule „Nowe rozdanie w Parlamencie Europejskim” w „GPC” z dnia 22 lipca 2024 roku przedstawiłem nowy skład prezydium euroarlamentu , w którym Polska ma tak samo liczną reprezentację, jak Malta, Łotwa i Słowacja-choć to Maltanka jest przewodniczącą PE.
 
Dziś pora na przedstawienie wybranych spośród 720 europosłów pięciu kwestorów, ale także prezydiów komisji Parlamentu Europejskiego czyli przewodniczącego i wiceprzewodniczących.
 
Istotną Komisją Spraw Zagranicznych (AFET) pokieruje już po raz trzeci z rzędu niemiecki polityk David McAllister (nazwisko po ojcu Brytyjczyku) z CDU/ Europejskiej Partii Ludowej. Komisja ma na razie czworo wiceprzewodniczących i są nimi: Hana Jallouul Muro reprezentująca socjalistów i rządząca Hiszpanią partie PSOE premiera Pedro Sancheza, Urmas Paet, przez 9,5 roku minister spraw zagranicznych Estonii i liberał, Alberico Gambino – z rządzącej Italią partii Fratelli d’Italia premier Giorgii Meloni, reprezentujący naszą frakcję Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, wreszcie Rumun Ioan-Rares Bogdan (EPL).
 
Napisałem przed chwilą: „na razie” – bo po wakacjach, we wrześniu wiceprzewodniczącym ma zostać również kolejny przedstawiciel EKR, Polak, były wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk. Ciekawostką jest, że członkiem tej Komisji jest formalny szef partii Marine Le Pen i niedawny kandydat na premiera Francji Jordan Bardella.
 
Podkomisją Obrony i Bezpieczeństwa (SEDE) kierować będzie kolejny przedstawiciel Niemiec: Marie-Agnes Strack-Zimmermann, przedstawicielka FDP, a więc liberałów. Wiceprzewodniczącymi zostali: Christophe Gomart z Francji (EPL), Mihai Tudose – socjalista z Rumunii, Alberico Gambino – Włoch z EKR (jest też wiceprzewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych) oraz Estończyk Riho Terras – liberał. We wrześniu ma nastąpić wybór kolejnego wiceprzewodniczącego podkomisji – Polaka, byłego szefa KPRM i wiceministra obrony – Michała Dworczyka.
 
Komisją Transportu i Turystyki pokieruje Greczynka z rządzącej Helladą partii Nowa Demokracja premiera Kiriakosa Mitsotakisa -Elissavet Vozemberg-Vrionidi. Jej wiceprzewodniczącymi zostali: reprezentujący liberałów, dotychczasowy komisarz z Litwy o polskich korzeniach Virginijus Sinkievicius (Sienkiewicz), Austriaczka Sophia Kircher (EPL), kolejna Greczynka Elena Kountoura (lewica postkomunistyczna) oraz Matteo Ricci- socjalista z Włoch i
 
Komisją Handlu Zagranicznego pokieruje kolejny reprezentant Niemiec – Bernd Lange, socjalista, a wiceprzewodniczącymi zostali: Manon Aubry z Francji (radykalna lewica), Iulius Winkler z Rumunii, ale reprezentujący mniejszość węgierską, Karin Karlsbro – Szwedka z frakcji liberałów oraz Kathleen Van Brempt – socjalistka z Belgii.
 
Kluczową Komisją Budżetu pokieruje były minister finansów Belgii, nasz kolega z EKR Johan Van Overvteldt, który funkcję tę sprawował w poprzedniej kadencji, a reprezentuje zwycięską w ostatnich wyborach flamandzką partię NV-A. Wiceprzewodniczącymi zostali: Monika Hohlmeier, Niemka z EPL (CSU), córka słynnego premiera Bawarii Franza Josefa Straussa, Giuseppe Lupo– socjalista z Włoch, Janusz Lewandowski, były komisarz z PO/EPL oraz reprezentująca liberałów Słowaczka Lucia Yar.
 
Komisją Kontroli Budżetu, w której przez 15 lat byłem koordynatorem z ranienia EKR został kolejny Niemiec (już czwarty na pięć dotychczas omówionych Komisji) – Niclas Herbst z CDU/CSU. Wiceprzewodniczącymi natomiast Catarina Chinnici- Włoszka z Forza Italia (przez 9 lat była europosłanką z ramienia socjalistów), córka prokuratora zabitego przed laty przez mafię, Cristian Terhes- konserwatysta z Rumunii oraz kolejny Rumun Claudiu Manda.
 
Komisją Gospodarczą i Monetarną pokieruje socjalistka z Francji Aurore Lalucq. Wiceprzewodniczącymi zostali: Niemiec Damian Boeselager z frakcji Zielonych, Ludovit Odor – liberał ze Słowacji oraz Ludek Niedermayer - Czech z EPL-u.
 
Komisja Rybołówstwa znalazła się w rękach Włocha Pasquale Tridico (radykalna lewica), a spośród czworga wiceprzewodniczących dwóch jest z Niemiec: Marcus Ferber (CDU/CSU) i Mattias Ecke z SPD. Pozostali wiceprzewodniczący to Dunka Kira Marie Peter-Hansen z frakcji Zielonych oraz Irlandka Regina Doherty z EPL.
 
Kolejną Komisją w której radykalna lewica (w dużej mierze postkomunistyczna( ma szefa, jest Komisja Zatrudnienia , Spraw Społecznych i Integracji. Jej przewodniczącą została Li Andersson. Wiceprzewodniczącymi jest Johan Danielsson – socjalista ze Szwecji i Jagna Marczułajtis-Walczak z PO/EPL oraz Katrin Langensiepen – Niemka z frakcji Zielonych.
     Bardzo ważną Komisję ds. Środowiska, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności otrzymali socjaliści ,a konkretnie Włoch Antonio Decaro. Ma czworo zastępców, w tym kolejnego Włocha, konserwatystę z EKR Pietro Fiocchi ( jego rodzina posiada jedną z większych fabryk przemysłu zbrojeniowego w Italii). Ponadto wiceszefami tej komisji jest Hiszpanka z EPL Esther Herranz- Garcia oraz Holenderka ze skrajnej lewicy Anja Hazekamp,a także Węgier z EPL Andras Tivadar Kulja.
        Po raz pierwszy w historii Parlamentu Europejskiego powołano Podkomisje Zdrowia. Na jej czele stanął Polak Adam Jarubas ( PSL/ EPL). Ma czworo zastępców. Zostali nimi: Tilly Metz z Luksemburga ( Zieloni), Stine Bosse z Danii ( Grupa „Renew”czyli liberałowie), Romana Jerkowic z Chorwacji ( socjaliści) oraz Emmanouil Fragkos -konserwatysta z Grecji.
       Wreszcie Komisją ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii pokieruje były szef PO Borys Budka ( EPL). Jego zastępcami zostali Cwetelina Penkova – socjalistka z Bułgarii, Ellena Donazzan konserwatystka z Włoch, Giorgio Gori – socjalista również z Italii oraz Yvan Verougstraete – liberał z Belgii.
        Na koniec istotną Komisją  Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów pokieruje kolejny reprezentant Niemiec. Jest nią Anna Cavazzini z frakcji Zielonych. Jej pierwszym zastępcą będzie również Niemiec Christian Doleschal z CDU/CSU/EPL. Kolejnymi wiceprzewodniczącymi będą Nicola Minczew – liberał z Bułgarii, Maria Grapinii – socjalistka z Rumunii oraz Kamila Gasiuk- Piehowicz z Koalicji Obywatelskiej/EPL.
           Wyborów prezydiów Komisji dokonano w ubiegłym tygodniu w Brukseli. Tydzień wcześniej w Strasburgu przegłosowano skład Kolegium Kwestorów, którzy z ramienia europosłów czuwają nad sprawami administracyjno – finansowymi PE. Ową piątkę wyłoniono w dwóch turach głosowań. W wymiarze politycznym dwóch przedstawicieli ma Europejska Partia Ludowa oraz po jednym socjaliści, liberałowie i konserwatyści. Gdy chodzi o geografię to w gronie tym swoich przedstawicieli ma Francja, Polska, Bułgarii, Słowacja i Luksemburg. Najwięcej głosów otrzymał już parokrotny  kwestor- Bułgar Andriej Kowaczew z EPL. Funkcje ta objął również dotychczasowy wiceprzewodniczący PE Marc Angel- socjalista z Luksemburga. Polskę , EKR i PiS reprezentuje Kosma Złotowski. Francję i liberałów była burmistrz Strasburga Fabienne Keller , Słowację i Chrześcijańską Demokrację Miriam Lexmann.                     Gdy Państwo czytacie te słowa europarlament ma już wakacje. Wraca do pracy na początku września.
 
*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (29.07.2024)