Liber idiotorum III

Tytuł moich rozważań zapożyczyłam z dzieła Waleriana Nekandy Trepki „Liber Chamorum” zachowanego w rękopisie pochodzącym z 1626 roku. Mój dowcip językowy nie jest jednak oryginalny.
W 1991 roku Stefan Kobierzycki wydał „ Liber Lizusorum”. Jest to zbiór cytatów z wypowiedzi przywiezionej na sowieckich tankach elity władzy, która okrzepła jako samozwańcza elita intelektualna oraz – co gorsza- elita opozycji. Pozwolę sobie podać za panem Kobierzyckim wiersz i wypowiedź dwójki ludzi uważnych przecież, w późniejszych czasach za przedstawicieli elity naukowej i kulturalnej. Wszystkie inne cytaty są w tym samym stylu albo jeszcze gorsze. Pokrywa je mgła celowego zapomnienia.
Jerzy Ficowski 5.03.53.
„Jeśli tak bardzo boli dziś
Świat bez Jego oddechu przeraził nas ciszą
to po to, aby jutro Stalinowską myśl
wcielać sercem pewniejszym od najtrwalszych przysiąg”
 „Nowa Kultura” rok 1953 Nr 11
Leszek Kołakowski
„ znaczna część literatury krytycznej obozu katolickiego (..) w atakach na materializm tkwiła na tym samym straganowym poziomie, który wśród polskich krytyków materializmu i marksizmu reprezentują choćby ks. Pastuszka i ks. Piwowarczyk.” Myśl Filozoficzna 1953. Nr2
Pozostałe zebrane przez Stefana Kobierzyckiego cytaty to wiersze Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Różewicza, wypowiedzi Zygmunta Baumana czy Andrzeja Drawicza. Czy ci ludzie nie rozumieli jakie szkody przynoszą społeczeństwu polskiemu instalując w nim stalinizm? Jeżeli nie rozumieli - byli idiotami, choć samozwańczo przypisywali sobie rolę elity intelektualnej, a potem rolę jedynej opozycji. Jeżeli rozumieli, a pomimo to popierali, współuczestniczyli w zbrodniach stalinizmu. Tertium non datur-  innej możliwości nie ma. Sądzę, że mniej obciążające jest uznanie ich ex post za idiotów niż za stalinowców. Podobnie mniej obciążające jest dla współczesnych szkodników traktowanie ich jako idiotów niż jako zdrajców.

Marcin Święcicki krytykował CPK z punktu widzenia warszawskiego pasażera. Otóż – jak oświadczył – Warszawiacy musieliby dojeżdżać do CPK taksówkami co oznaczałoby, że dopłacą do podróży około 2 miliardów złotych. Mamy rozumieć, że tyle dopłaciliby wszyscy podróżujący Warszawiacy w ciągu roku, gdyż jeżdżą na lotniska wyłącznie taksówkami. To hipoteza nie poparta faktami. Ja na przykład, jak większość pasażerów,  jeżdżę na Okęcie autobusem 175 a do Modlina z Dworca Centralnego w Warszawie specjalnym pociągiem. Ale kto zabroni bogatemu jechać taksówką z Warszawy nawet do Paryża?
Marcin Święcicki ma bardzo pracowity życiorys. Sekretarz KC PZPR, minister współpracy z zagranicą w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, poseł licznych kadencji Sejmu, działacz Klubu Inteligencji Katolickiej, stypendysta Uniwersytetu Harvarda, dyrektor ośrodka analitycznego w Kijowie, prezydent miasta Warszawy, przewodniczący Komitetu Budowy Muzeum Historii Żydów Polskich. Święcicki troszczył się jak wiadomo o historię kultury żydowskiej w Polsce. Nie wiem czy pan Święcicki pamięta swoje relacje z niejakimi Mętlewiczami i swoje u nich wizyty przy ulicy Odyńca. Kusi mnie żeby mu te wizyty przypomnieć poświęcając temu specjalny tekst. Pan Tomasz Mętlewicz, zapewne w ramach troski o kulturę żydowską, wyłożył sobie wjazd do garażu macewami z żydowskich cmentarzy. Mój ojciec, choć nie był wielkim filosemitą zagroził Mętlowiczowi zredukowaniem uzębienia jeżeli nie zmieni tego wjazdu do garażu. Mętlewicz łaskawie przełożył macewy na drugą stronę, tak, że nie było widać, że jeździ po płytach nagrobnych.  Sfotografowałam kiedyś pana Mętlewicza przed bramą naszego domu. Wiatr odchylił połę jego płaszcza, pod którą ukrywał menorę. Proces grupy Mętlewicza ruszył 1.12.1975 roku. Ich proceder trwał ponad 20 lat. Grupa zajmowała się nielegalnym wywozem dzieł sztuki i antyków oraz rozprowadzaniem wśród klientów w Polsce ogromnych ilości przemycanego do kraju złota. Obliczono, że było to w sumie aż 16 ton. Kluczową rolę pełnił parasol ochronny, roztaczany nad uczestnikami procederu przez Służbę Bezpieczeństwa oraz prominentnych polityków. Pisała o tym Monika Luft w książce „Pejzaż z przemytnikiem. Jak wywożono z PRL dzieła sztuki i antyki”. Dodam, że Mętlewicz spokojnie wyjechał wraz z rodziną z kraju.

 Marek Balt, europoseł Nowej Lewicy, w programie "Gość Wiadomości" w TVP Info powiedział, że temperatura na Ziemi może w ciągu roku wzrosnąć nawet o 700 st. C. Balt pomnożył po prostu 2 st. C przez 365 dni roku kalendarzowego. Tymczasem według najbardziej pesymistycznych raportów średnia temperatura na ziemi wzrosła od czasów przedindustrialnych nawet nie o 2 st. C  lecz o około 1,2 st. C. Do informacji pana Balta.. Temperatura wrzenia wody w warunkach normalnych to 100 st. C. Różne białka mają różne temperatury denaturacji ( ścinania) lecz dla człowieka niebezpieczna jest temperatura już powyżej 41,5 st. C.

W 2022 roku Małgorzata Kidawa- Błońska aby zdyskredytować pomysł odbudowy Pałacu Saskiego stwierdziła: „Wybudowali to Rosjanie jako nasi zaborcy. To nie było nigdy historycznie związane z Polską”.  Do wiadomości pani Kidawy- Błońskiej. Historia budowy pałacu sięga połowy XVII wieku a do rozbiorów doszło przeszło 100 lat później. Pierwotnie na miejscu pałacu stał dwór Tobiasza Morsztyna.  którego spadkobierca Jan Andrzej Morsztyn na miejscu dworu wybudował po 1661 piętrowy barokowy pałac z czterema wieżami. 
 
3.011.22 roku Ryszard Petru stwierdził: „ Inflacja może osiągnąć 25%” Jak się okazało we wskazanym okresie wynosiła poniżej 6% czyli Petru pomylił się o 19 punktów procentowych. Ponieważ jak pamiętamy Petru ma kłopoty z liczeniem nawet do 6 ta mylna diagnoza nie powinna nikogo dziwić. Jedyne co może dziwić to jak mógł przez całe lata funkcjonować jako doradca Balcerowicza. Lecz przecież Balcerowicz też się nie popisuje. W rozmowie z dziennikarzem „ Super Expressu” żądał sprywatyzowania „Orlenu” pomimo osiągniętego wówczas przez firmę zysku operacyjnego w wysokości około 34 mld złotych za pierwsze trzy kwartały 2023 roku. Jak widać -jaki pan taki kram.
 
 
 
 
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

01-06-2024 [05:34] - NASZ_HENRY | Link:

 
Też nie będę oryginalny ale wpiszę komentarz  jutro, na pierwszym miejscu, bo "ostatni będą pierwszymi" 🌼 
 
Edycja:
Słowo się rzekło kobyłka, tfu komentarz u płota - poniżej ;-)
 

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

02-06-2024 [17:49] - NASZ_HENRY | Link:

Co za blog, co za atrakcje! 
Waszmość Admin zadebiutował jako David Copperfield i zniknął mnie jak Statuę Wolności;  zapewne w ramach teleportacji wolności słowa ;-) 
Ale jak napisał Nasz_Bard Tadeusz Buraczewski:

...oświadczam Waszmości
- nie ma we mnie złości..;-)

Za to czekam z niecierpliwością na dalsze ciekawe numerki 😉
 
 

Obrazek użytkownika Ijontichy

01-06-2024 [07:45] - Ijontichy | Link:

Szanowna Pani.
Ten "komentarz" wkleję u Pani,bo może go ktoś przynajmniej przeczyta...ten tłum tubylców nazywany polakami...to narobić im na głowy,to jeszcze poprosza o papier!!
############################## ######################################### ################################# ###################################

Trzeba schlebiać próżności tłumu i pragnieniom wyborców, trzeba nadskakiwać każdemu wyborcy i nie żałować najbardziej fantastycznych obietnic; trzeba umieć grać na niskich instynktach, trzeba prawie zawsze licytować się „w dawaniu" ze swymi przeciwnikami. Jeżeli wyborca jest robotnikiem, należy wszczepiać w jego duszę jad przeciw pracodawcy. Przeciwnika musi kandydat odzierać ze czci i powtarzać, że jest on łotrem, a jego nieprawości są znane światu; ciągłe powtarzanie tych twierdzeń odniesie pożądany skutek. Fakty mające udowodnić te twierdzenia są zbyteczne. Jeżeli przeciwnik nie zna psychologii tłumu, będzie starał się odeprzeć kłamliwe twierdzenia przez dostarczanie należytych dowodów, zamiast zbijać je równie oszczerczymi twierdzeniami, bo jedynie ten sposób zapewnia szansę wygrania. Pisany program kandydata nie powinien być zbyt kategoryczny, bo to daje broń do ręki przeciwnikowi w późniejszych walkach; nie powinien on natomiast szczędzić ustnych obietnic; może bez obawy obiecywać największe reformy. Przesadne te obietnice robią na razie pożądane wrażenie, a nie wiążą na przyszłość. Wyborcy naprawdę nie troszczą się o spełnienie obietnic wybranych przez siebie posłów.
[Gustave Le Bon, Psychologia tłumu]
 

Obrazek użytkownika izabela

02-06-2024 [11:36] - izabela | Link:

@ ljontichy (07.46)
I pomyśleć że Le Bon ukończył medycynę, a żył i pisał w XIX wieku. Ludzie nadal chyba nie rozumieją co ich spotyka i to co cztery lata.

Obrazek użytkownika u2

01-06-2024 [08:20] - u2 | Link:

***Leszek Kołakowski***

To ten sam studenciak, który zakapował w czasach stalinowskich prof. Tatarkiewicza  z kilkoma innymi studenciakami.

Obrazek użytkownika izabela

02-06-2024 [11:43] - izabela | Link:

@ u2
Ten sam. Prześladowanie profesora Tatarkiewicza przez pryszczatych hunwejbinów nie da się usprawiedliwić ich młodym wiekiem ani tym bardziej zaangażowaniem ideologicznym. Kołakowski rozstawał się boleśnie z marksizmem a jego akolici śledzili z nabożeństwem meandry tej psychologicznej męki. Mniej ich interesowali zakatowani i torturowani przez UB. 

Obrazek użytkownika Marek Michalski

01-06-2024 [09:32] - Marek Michalski | Link:

Elitarność Baumana, Kołakowskiego i podobnych filozofów rozpoczęła się agenturalną współpracą z sowietami (Informacja Wojskowa, PPR) jak tylko rozpoczęła się eliminacja fizyczna i inne metody terroru wobec elit Polski. Śmierć Stalina sprawiła, że zamienili wiernopoddańczość i przywileje w komunie po jednej stronie żelaznej kurtyny na to samo po drugiej stronie. Zgadzam się, że traktowanie ich jako idiotów jest mniej obciążające. Jest nawet wybielające.
Faktem jest, że służyli komunie a za marksistowskie brednie robi się z nich intelektualistów. Nie daje to jednak alibi na podstawie kompletnej utraty kontaktu z rzeczywistością.

W kolejnym pokoleniu mamy Balcerowicza, czy Święcickiego. Tego drugiego pamiętam z telewizyjnej propagandy około 1989r. Czuło się, że jest „strugany z banana”.
O Balcerowiczu Wikipedia informuje:
„W 1972 wyjechał na stypendium do Stanów Zjednoczonych[8]. W 1974 uzyskał dyplom MBA na Saint John’s University w Nowym Jorku[9]. W 1975 obronił w SGPiS pracę doktorską[9] zatytułowaną Koszty przedsięwzięć innowacyjnych[10]. ...W latach 1978–1980 pracował w Instytucie Podstawowych Problemów Marksizmu-Leninizmu przy KC PZPR, gdzie zajmował się problematyką urynkowienia gospodarki socjalistycznej[11]. W latach 80. odbył kilka staży naukowych, m.in. na University of Sussex (Anglia) i Uniwersytecie w Marburgu.”
Krótko mówiąc jego kariera przebiegała równolegle do pułapki zadłużenia i wyścigu zbrojeń, która doprowadziła do transformacji komunizmu z modelu leninowskiego na trockistowski.

Cyniczne służenie złu – tak to widzę. To co odróżnia ich komunistyczne banialuki od dzisiejszych są pozory naukowości, wyższa inteligencja i kreowanie ich autorytetu w zapomnieniu nie tak odległych czasów.

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

01-06-2024 [10:33] - Alina@Warszawa | Link:

[09:32] - Marek Michalski 
Do zdania: "To co odróżnia ich komunistyczne banialuki od dzisiejszych są pozory naukowości, wyższa inteligencja i kreowanie ich autorytetu w zapomnieniu nie tak odległych czasów." 
- trzeba koniecznie dodać, że owo "kreowanie autorytetów" takich Balcerowiczów, Święcickich, Petrów, Belków, czy Bartoszewskich,  prowadzą oficerowie dyżurni pracujący w mediach - wszystkich! Robią to wg tego samego schematu, bez żadnej dyskusji - NIKT  nie podważa obowiązującej narracji, a jak jakiś naiwny (czytaj odważny i zbyt dociekliwy) dziennikarz jak np. Jan Pospieszalski, usiłuje pokazać prawdę o medialnych autorytetach, to wylatuje z roboty, albo ginie w niewyjaśnionych okolicznościach, jak śp. D. Ratajczak. 

Obrazek użytkownika MFW

01-06-2024 [14:39] - MFW | Link:

 "...albo ginie w niewyjaśnionych okolicznościach, jak śp. D. Ratajczak. "

Jeśli nawet są wyjaśniane, ale bez pieczątek co najmniej trzech "autorytetów"(o orzeczeniach "wymiaru niesprawiedliwości" nie wspominając),  to wyjaśnienie jest "teorią spiskową" i przyjmowanie tego wyjaśnienia/teorii spiskowej, ma przynosić przyjmującemu łatkę "płaskoziemca".

Zbrodnia na Ratajczaku została dokonana po intensywnym ostrzale jego osoby jako "antysemity" przez Gazetę Wyborczą a wykonawcą wyroku był agent Mossadu Uri Brodsky, akurat w tym czasie przebywający w Polsce. Po tej zbrodni został zatrzymany na Okęciu na podstawie europejskiego nakazu aresztowania wystawionego przez niemiecki sąd.
Po przeprowadzeniu w Polsce procedury ekstradycyjnej został przekazany niemieckiemu sądowi, który wypuścił go za kaucją. 
I tyle go widziano.
Gazeta Wyborcza tryumfowała:"Uri Brodsky na wolności"
http://wyborcza.pl/1,75477,8249733,Uri_Brodsky_na_wolnosci.html

Obrazek użytkownika Marek Michalski

01-06-2024 [18:50] - Marek Michalski | Link:

@Alina @MFW Bez kontroli służb i monopolu mediów nic by nie działało, nie wiedzielibyśmy "w tym kraju" co mamy myśleć.
W przeciwieństwie do tych "naszych", wywiad w Iranie potrafił się wybić na suwerenność Widocznie był perski a nie internacjonalistyczny.
 

Obrazek użytkownika izabela

02-06-2024 [12:15] - izabela | Link:

@ Marek Michalski ( 9.32)
Wybaczyć nie znaczy zapomnieć. Od nas wymaga się jednak żebyśmy jak poeta w Weselu wszystko zapomnieli. To po pierwsze. Poza tym kolejny raz mamy zaufać wbrew oczywistości tak zwanym  "autorytetom". Jakby ten kto zepsuł potrafił lepiej naprawiać od tego który nigdy nic nie zepsuł.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

02-06-2024 [12:20] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Poza tym kolejny raz mamy zaufać wbrew oczywistości tak zwanym  "autorytetom". "
Czy można wobec tego zaufać ludziom takim jak Pani Izabela która notorycznie naciąga rzeczywistość do swych wyobrażeń?

Obrazek użytkownika Marek Michalski

02-06-2024 [12:30] - Marek Michalski | Link:

@Izabela Święte słowa.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

02-06-2024 [05:10] - wielkopolskizdzichu | Link:

Pani Izabela jak zwykle pełni rolę busoli, gdy pali się pod nogami jej kasty, tzw. Prawdziwych Polaków.
Nie zauważaj elektoracie pisowski belki w własnym oku, szukaj w cudzym.
 

Obrazek użytkownika tricolour

02-06-2024 [09:59] - tricolour | Link:

Bo to jest busola wskazująca kierunek jedynie słuszny. Busola raz nasiąknięta w młodości ślepej sroce spod ogona już nie wypadnie.

Obrazek użytkownika spike

02-06-2024 [10:42] - spike | Link:

@zdzicho und @tri
takich patriotów jak wy, amerykanie profilaktycznie internowali w obozach, a w czasie realnego zagrożenia, podejmuje się bardziej radykalne decyzje.
Podobni do was, a może to wasi przodkowie, pokazali swoje preferencje w oddziałach V kolumny, czy na wschodzie Polski.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

02-06-2024 [11:14] - wielkopolskizdzichu | Link:

Niemcy też profilaktycznie od 1939.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

02-06-2024 [12:14] - wielkopolskizdzichu | Link:

Adminie!!!

Czy dopuściłbyś wpis z mojej strony na temat np. rodziców spike zakładający prawdopodobieństwo iż zajmowali się w Oświęcimiu gazowaniem Polaków? 

Obrazek użytkownika admin

02-06-2024 [14:14] - admin | Link:

Widzę tylko durne insynuacje. Ale ostrzegam 

Obrazek użytkownika Tomaszek

02-06-2024 [15:02] - Tomaszek | Link:

Zdzichu 
Niemców za tą profilaktykę skarcił żelaznym klapsem Jack Bushyhead . https://www.pinterest.com/pin/... . Czystej krwi Cherokee . To on pokazał jak sie otwiera wrota piekieł . Na zdjęciu odpoczywa w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku . Boisz się kałmuckie nasienie , ty wiesz pewnie że miał dużo dzieci i wnuków . Krew z krwi kość z kości .Temu tak panicznie reagujesz na wieści o US Army w Polsce .
Chwała Bohaterom
Na pohybel zdrajcom i folksdojczom .
I nie płacz do Admina nad swoim losem . Skurwienie  to twój wybór , to jest jak cnota . Nie odrasta .

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

02-06-2024 [15:21] - wielkopolskizdzichu | Link:

Za bardzo się się owijasz cudzą chwałą, to charakteryzuje zwykłe kurwy.

Obrazek użytkownika Tomaszek

02-06-2024 [17:40] - Tomaszek | Link:

Nie wiem o co ci chodzi ale cudu nad Wartą czyli odrośnięcia cnoty się nie spodziewaj .
P.S.
A z tą kurwą to chyba Admina bardziej  testujesz niż mi bluzgasz . Wal śmiało jak da ci blogerstwo bedziesz miał trochę poglądu na reguły . Ruszaj do boju , ja cię nawet mogę poprzeć.
Aha
Ja jestem za Orłem Białym dla Jacka Bushyheada . Najlepiej tym zabranym Jaruzelowi .
Chwała Bohaterom
 

Obrazek użytkownika Władysław Ludendorf

02-06-2024 [17:38] - Władysław Ludendorf | Link:

@z-xyu
pisowski elektorat ma belkę o oku, za to twoi wybrańcy spalili panią Brzeską, taki wybór, skór wielu.