Albo Europa będzie niemiecka, albo żadna

Albo Europa będzie niemiecka, albo żadna – czytamy w hiszpańskim „El Pais” ( z 11 września 2013)! Jak się okazuje już w roku 2013 panowało więc takie przekonanie w kręgach Berlina.Mówi o tym dodatek „Europa”  tej popularnej gazety. Powyższy tytuł oddaje jakby powszechną opinię większości Niemców, którzy bezkrytycznie zgadzali  się z europejskim kursem ustalonym przez Angelę Merkel. Inne głosy z Berlina wyrażają  jednak nieco inne opinie, ale ostrzegają też przed ryzykiem możliwego pęknięcia kontynentu. Dalej „El Pais” przedstawia trzech obserwatorów wyłamujących się z tego powszechnego zaślepienia. Uważają oni, że przesadą jest zaciskanie pasa ( „austerity”) oraz niemiecka obsesja norm, postulują za to większą solidarność z krajami w kryzysie, by zapobiec podziałom w UE. Ponadto Fritz W.Scharpf ( były dyrektor Instytutu Maxa Plancka w Koloniii) uważa, że wspólna moneta euro dzieli narody , ponieważ narzuca wszystkim ten sam gorset, który doprowadzi do „zaczadzenia” ( zduszenia) niektóre kraje UE. Hasłem Scharpfa jest więc ”Ocalcie Europę przed euro!”.

Z kolei Ulrike Guérot z ECFR  w Berlinie sądzi ( podobnie jak Jurgen Habermas), że kryzys (?) skłoni UE do stworzenia unii ze stolicą w Brukseli z wszelkimi atrybutami  państwa, a nawet sił zbrojnych aż po wspólne głowice nuklearne(!?). Atoli jest Guérot umiarkowaną  optymistką, gdyż choć widzi na horyzoncie Republikę Europejską, to zarazem postrzega, że UE zmierza może w stronę dezintegracji, chociaż Niemcy uważają, że Merkel uchroniła ich przed wszechogarniającym chaosem.  Wreszcie największym pesymistą jest tu Ulrich Speck, niezależny analityk z Heidelbergu. W jego opinii Niemcy nie stoją na wysokości odpowiedzialności, którą jednak powinni posiadać w perspektywie Europy i świata. A jeśli euro upadnie, upadnie wtedy i wspólny rynek i rozpadnie się cała architektura  wzniesiona w okresie powojennym. Speck jakby ostrzegał, że euro być może jest pułapką i że bezpieczniejsze  są narodowe waluty.
                                                              
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Ijontichy

02-05-2024 [08:16] - Ijontichy | Link:

"Schuman urodził się w Luksemburgu jako obywatel Niemiec," fragment biografii.
Całe jego życie,praca i TEZY są podporządkowane Prusactwu,ciekawe czy go uczynią świętym ?

Obrazek użytkownika RinoCeronte

02-05-2024 [08:50] - RinoCeronte | Link:

W samo sedno! Dzięki za te komentarze. Na szczęście niektórzy Niemcy uwazają, że Größe Deutschland szczęścia nie daje :-)