Językowe kłopoty z postępem

Na portalu substack ukazał się tekst Mariusza Jagóry i Anny Chrołowskiej pt. “Edukacja seksualna we Francji“. Przedstawione w nim ujęcie tematu przez francuskich regulatorów – jeśli adekwatne – stanowi niezły galimatias w sferze języka i pojęć. Przytaczam kilka cytatów wraz z wyjaśniającym komentarzem. Cytaty z tekstu zaczynają się od znaku  “>”

> “Czy płeć i gender to to samo? Nie!”

No pewnie, że nie. Tutaj zgoda.

> “Poczucie bycia dziewczynką lub chłopcem, albo jednym i drugim, albo żadnym z nich, jest sprawą osobistą i bardzo intymną. To jest właśnie tożsamość płciowa. A czym jest tożsamość płciowa? Jest to płeć, z którą się identyfikujesz. Twoja tożsamość płciowa niekoniecznie odpowiada płci (żeńskiej lub męskiej), którą nadano Ci przy urodzeniu.”

Tak i nie. Płci nie “nadaje się” przy urodzeniu, bo płeć istnieje, jak wcześniej zaznaczono, bo to co innego niż “gender”. Płeć się określa na podstawie obiektywnych przesłanek i charakterystyk, i cech.

Oczywiście może być tak, że “tożsamość płciowa”, to płeć, z którą ktoś się identyfikuje. Czyli ktoś może się identyfikować z osobą posiadająca penisa lub macicę, niezależnie od tego, czy takie organy posiada. Proces “identyfikowania się jako” leży w sferze wolności każdego człowieka, i każdy człowiek może się identyfikować w całkowicie dowolny sposób. Są ludzie identyfikujący się jako “cesarz Napoleon” albo pies, można identyfikować się zupełnie swobodnie, bo rzeczywiście, jest to “sprawa osobista i intymna”.

> “A skoro płeć i gender to nie to samo, to zgodnie z teorią tożsamości płciowej, można się identyfikować jako:- dziewczynka – chłopiec”

No ale skoro płeć i gender to nie to samo, to jest pytanie, czy osoba identyfikująca się jako dziewczynka, identyfikuje się jako:
– dziewczynka w rozumieniu płci
– dziewczynka w rozumieniu gender

Może się jak najbardziej indentyfikować w obu znaczeniach, ale skoro te znaczenia są różne, racjonalnie jest je rozróżniać, a nie mieszać, bo mieszając, możemy skrzywdzić osobę identyfikującą się, gdyż możemy błędnie określić czy przypisać jej, jej subiektywną identyfikację.

Zatem chłopiec może się identyfikować jako biologiczna dziewczynka z macicą. Może się też identyfikować jako genderowa dziewczynka. Tutaj jednak problemem jest ustalenie, co to znaczy dziewczynka w rozumieniu gender?

Definicje podają, że to generalnie wzorzec czy rola kulturowa, zbiór zachowań i postaw przypisanych w kulturze danej płci biologicznej.

Pytanie jest następujące: czy aktualna kultura zachodnia ma podział na takie zachowania, które mają realizować i wykonywać mężczyźni i na takie, właściwe kobietom?
Odpowiedź na to pytanie brzmi: – Nie. Współcześnie nie ma takich rozróżnień, ani przypisań. Występowały one jednak w przeszłości.

Zatem mężczyzna uważający się za kobietę w sensie gender, to biologiczny mężczyzna pragnący realizować minione, dawniej – w ujęciu historycznym – występujące wzorce zachowań przypisywane wówczas biologicznym kobietom.

Zatem możliwe są dwa stanowiska takiej osoby:

  • 1. Jestem biologicznym mężczyzną uważającym się za biologiczną kobietę.
  • 2. Jestem biologicznym mężczyzną starającym się realizować minione wzorce zachowań dawniej przypisywane biologicznym kobietom.

Ten galimatias jest związany z językiem i używaniem skrótowych określeń “kobieta”, “mężczyzna”, “chłopiec”, “dziewczynka;’, które nie mają określonych znaczeń. Wystarczy albo nadać tym określeniom różną formę w zależności od znaczenia opisywanego przez nie, albo dodawać określniki, tak aby było wiadomo, o czym mowa.

Na przykład:

  • Jestem biologicznym mężczyzną, uważającym się za biologiczną kobietę
  • Jestem biologicznym mężczyzną uważającym się za gendero-kobietę, czyli pragnącym realizować – przypisywane dawniej kobietom – role i zachowania, których dziś się kobietom nie przypisuje.

Takie stanowiska są jak najbardziej możliwe i jasne. Oczywiście do rozstrzygnięcia pozostaje czy wymagają jakiejś pomocy lub terapii czy też nie, to w zależności do aktualnej wiedzy medycznej, bo rzeczywiście – tutaj należy oddać rację francuskim władzom – sprawa jest z zakresu szeroko rozumianego zdrowia.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Ijontichy

27-04-2024 [07:44] - Ijontichy | Link:

Kichał Michał twoje "fizoloficzne" rozważania na NB,ale ciekawsze jest jedno: kto WAS tu wysłał? Piszę was,bo spółdzielnia pracy @Zbyszek_S....to potomek soku z buraka...??

Obrazek użytkownika r102

27-04-2024 [08:25] - r102 | Link:

Akurat w Francji - jest duża szansa - że o tym rozstrzygnięciu zadecydują niedługo imamowie po przejęciu władzy - i będzie raczej przyjęta wersja bardzo konserwatywna :-)

Obrazek użytkownika SilentiumUniversi

27-04-2024 [08:32] - SilentiumUniversi | Link:

Super. Nie ma jak walczyć z postępactwem stosując do tego jego własne pojęcia 

Obrazek użytkownika Marek Michalski

27-04-2024 [09:41] - Marek Michalski | Link:

Zwykłe ogłupianie ludzi. W dodatku skierowane przeciw dzieciom.
Pojedyncze takie przypadki były opisywane i już w latach 80tych czytałem w ramach psychiatrii, że przeprowadza się operacje zmiany płci.
Wówczas miałem wątpliwości, ale nie sądziłem, że to w przyszłości stanie się jednym z frontów wojny ideologicznej.
Generalną zasadą tej antycywilizacji jest robienie z nienormalności normę i nachalne forsowanie w propagandzie i w "prawie".

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

27-04-2024 [09:46] - Zbyszek_S | Link:

Dzieci są wdzięcznym obiektem zainteresowania różnych osób. Politycy to wszystko przyklepują, ludzie machają ręką, część, ponarzeka i się powzburza. A ile tysięcy dzieci okaleczono na całe życie w ramach "zmiany płci, to okaleczono. I... jak zwykle... nikt nie jest winien.

Obrazek użytkownika Marek Michalski

27-04-2024 [10:01] - Marek Michalski | Link:

Niestety poczucie etyki jest mniejsze. Po części z braku odporności na propagandę, czyli z braku własnego zdania i z konformizmu.

Obrazek użytkownika sake3

27-04-2024 [10:25] - sake3 | Link:

Nie wiadomo czy przy postępującej presji kultury islamu w Europie te rozważania będą miały sens i rację bytu.

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

27-04-2024 [10:46] - Zbyszek_S | Link:

A teraz mają?

Obrazek użytkownika sake3

27-04-2024 [11:03] - sake3 | Link:

Teraz też nie mają,tyle że nie ma komu protestować.Zaraz się będzie oskarżonym o mowę nienawiści

Obrazek użytkownika spike

27-04-2024 [12:19] - spike | Link:

 „Ja, niżej podpisana, oświadczam, że urodziłam się mężczyzną wbrew mojej woli
(...) i działałam zbałamucona ówcześnie panującą męską cywilizacją.
W pełni zgadzam się, z powszechnie panującym przekonaniem,
iż mężczyzn nie było, nie ma i nie potrzeba”.

Obrazek użytkownika sake3

27-04-2024 [12:27] - sake3 | Link:

No teraz paniusie od Lempartowej przyjmą pana/panią z otwartymi ramionami.Proszę jednak być albo odporną na ewentualne umizgi z ich strony.albo zdecydować się jednak na bycie mężczyzną i wiać gdzie pieprz rosnie.

Obrazek użytkownika spike

27-04-2024 [12:54] - spike | Link:

@sake
z "lamparcicami" jest taki myk, że chętnie przyjmą do swego grona taką trans-kobietę, pod warunkiem, że w nocy będzie mężczyzną, oczywiście by usługiwać, a szczególnie dostarczać rozrywki :)))

Są mężczyźni, którzy widząc swoją męską ułomność, deklarują się jako kobieta, by sięgnąć po żeńską doskonałość, szczególnie w sporcie, zdobywając nie tylko medale i nagrody, ale też podnosząc rangę kobiety, że nie jest już "słabą płcią"
:)))))

Obrazek użytkownika spike

27-04-2024 [12:55] - spike | Link:

@sake
z "lamparcicami" jest taki myk, że chętnie przyjmą do swego grona taką trans-kobietę, pod warunkiem, że w nocy będzie mężczyzną, oczywiście by usługiwać, a szczególnie dostarczać rozrywki :)))

Są mężczyźni, którzy widząc swoją męską ułomność, deklarują się jako kobieta, by sięgnąć po żeńską doskonałość, szczególnie w sporcie, zdobywając nie tylko medale i nagrody, ale też podnosząc rangę kobiety, że nie jest już "słabą płcią"
tylko dlaczego kobiety z tego powodu nie są zadowolone?
nie rozumiem :)))))

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

28-04-2024 [13:56] - NASZ_HENRY | Link:

Definicja antygender
 

Osobnik urodzony jako mężczyzna uważający się za kobietę to OSIOŁ a urodzony jako kobieta uważająca się za mężczyznę to OŚLICA 😉

 

Obrazek użytkownika u2

28-04-2024 [14:18] - u2 | Link:

Jestem biologicznym mężczyzną

Ale biologia, jak mnie uczono w szkole, to nauka o życiu, jego różnych formach i przejawach. Jak uczony biolog twierdzi, że jestem mężczyzną to tak jest według nauki. Można mieć zachciankę, aby dzisiaj być mężczyzną, a jutro kobietą, a pojutrze znowu mężczyzną. Ale nie będzie to zgodne z nauką biologii. Czyli uniwersytecka nauka o gender zwana czasami dżender-srender, to pseudonauka idąca w kontrze do nauki o biologii, czyli o formach i przejawach życia.