Przejdź do treści
Strona główna

menu-top1

  • Blogerzy
  • Komentarze
User account menu
  • Moje wpisy
  • Zaloguj

Wojna na transparenty

Ryszard Czarnecki , 27.02.2024
Póki co „rycerzami wiosny” nie jest, jak lata temu ŁKS Łódź, który już przyzwyczaja się, niestety, do spadku, ale Pogoń Szczecin. W ostatniej kolejce, w piątek i sobotę potraciło punkty czterech pretendentów do tytułu mistrzowskiego: Jagiellonia, Lech, Śląsk i Raków. Dziś jednak napiszę nie o piłkarzach, tylko o kibicach. Są kreatywni czasami bardziej niż futboliści.
Ci z warszawskiej Legii walcząc z Wisłą Kraków, mieli niegdyś transparent: „Warszawa leży nad Wisłą”, a z kolei na wyjeździe do Poznania inny, grzeczny, ale szyderczy: „Jesteśmy waszą stolicą”.
Antagonizm między Koroną Kielce a białostocką „Jagą” wynika także z faktu, że kolory obu klubów są identyczne: żółte i czerwone. Kieleckie „Scyzoryki” wywiesiły kiedyś w tym kontekście transparent: „Nasz znak, nasze barwy, nasze pasy – białostockie złodziejasy”. Na co Jagiellonia odpowiedziała: „Gdy naszą żółć i czerwień Polska podziwiała, kielecka Korona jeszcze nie istniała”.
Gdy krakowski Hutnik zaatakował słownie piłkarskie Podkarpacie  dostał taką odpowiedź Resovii Rzeszów: „Po kucharzach z Nowej Huty pozostaną tylko buty”.
Emocje zawsze buzowały w Łodzi. I tak na derbach Widzew – ŁKS (ale nie tych ostatnich), kibice klubu Zbigniewa Bońka pokazali oprawę z figurami szachowymi i hasło: „Na szachownicy życia jesteście tylko pionkami”. I doczekali się brutalnej odpowiedzi rywala zza miedzy: „My posuwamy Królowe, wy bijecie konie”.
Widzewiacy atakowali transparentem: „To, co nas dzieli, to różnica skali – Widzew jest zawsze wielki – wy jesteście mali”. Na co kibice Łódzkiego Klubu Sportowego odpowiadali: „J… nas różnica skali – liczy się ten, kto jest na fali”. Akurat teraz „na fali” jest jednak Widzew, a nie ŁKS.
Przed 14 laty na łódzkich derbach pojawił się transparent ŁKS: „Sto lat za nami, kolejne wieki przed nami” i od razu odpowiedź Widzewa: „Sto lat nic nie zmieni, biel jest niczym, przy czerwieni”. Kibice ŁKS na meczu z kolei z „Jagą” nawiązali do barw oficjalnego herbu swojego miasta: „Żółto-czerwona jest Łódź, nie Jagiellonia”.
Zawsze gorąco jest w Krakowie. Kibice klubów po obu stronach Błoni mają dość pomysłowe transparenty. Dla przykładu: „Malujesz pod płotem – licz się z łomotem” albo; „Sprzedawca liści osiedla czyści” (liść to uderzenie otwartą dłonią w policzek, a osiedla to wylęgarnia kibiców w każdym mieście w Polsce). Były też i takie prześmiewcze: „Ciężkie są losu wyroki, sprintem po mieście stawiacie kroki”. Albo: „Z motyką się porywacie na słońce, a później sp…cie jak dzikie zające”.
Jednak w „grodzie Kraka” rywalizuje nie tylko Wisła z Cracovią, ale też Hutnik. I tak mija 19 lat, gdy na meczu Hutnika z drugą drużyną Wisły fani z Nowej Huty wywiesili transparent: „Jesteśmy jak puzzle: każdy inny, ale razem tworzymy zajeb… całość”. Pół roku później na rewanżu Wisła II odpowiedziała: „Jesteście jak puzzle, jeden się zgubi i cała reszta do d…”. Ach, ci kibice!
*tekst ukazał się w „Polska Times” (26.02.2024)
  • Zaloguj lub zarejestruj się aby dodawać komentarze
  • Odsłony: 300
Ryszard Czarnecki
Nazwa bloga:
Blog autorski

Statystyka blogera

Liczba wpisów: 6, 995
Liczba wyświetleń: 8,139,478
Liczba komentarzy: 11,171

Ostatnie wpisy blogera

  • MALI LUDZIE,WIELCY IDIOCI.
  • BRZYDSZA TWARZ MUNDIALU
  • MIAŁEM RACJĘ CZYLI TERAZ WSZYSCY MĄDRZY

Moje ostatnie komentarze

Najpopularniejsze wpisy blogera

  • EKSHUMACJA ŚP. WASSERMANA I MILCZENIE PIĄTEJ KOLUMNY
  • Najnowszy kawał o Tusku i Gierku
  • Nowy kawał o Tusku i raju

Ostatnio komentowane

  • u2, "gdzie teraz jest ten krzyż"Krzyż jest symbolem europejskich wartości. Nie tylko Niemcy bezwzględnie niszczą europejskie wartości zastępując je nowomową i polit-poprawnością. Ale spodobała mi się…
  • sake2020, @u2....A właśnie,gdzie teraz jest ten krzyż tak pohańbiony przez niemieckich bandytów?Pewno leży na śmietniku bo Tusk uzgadniający tę ,,akcję'' z Berlinem na dziś nie jest katolikiem .No i nasuwa się…
  • u2, "Niemcy tłuką Polaków'Z tego co widziałem na krótkich filmikach na X to niemiecka Polizei nie utworzyła kordonu wokół głazu i była wolna amerykanka, czyli tłuczenie pojedynczych Polaków stawiających…

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2008 - 2026, naszeblogi.pl

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | tvrepublika.pl | albicla.com

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się tu. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek. | Polityka Prywatności

Footer

  • Kontakt
  • Nasze zasady
  • Ciasteczka "cookies"
  • Polityka prywatności