Takie będą Rzeczpospolite, jak ich młodzieży chowanie

Lewica ustami pani minister oświaty zapowiedziała oprócz podwyższenia płac nauczycieli likwidację prac domowych. Propozycja ta wpisuje się w program kokietowania nieletnich. W niższych klasach zamiast ocen rysuje się uśmiechnięte lub smutne buźki, wiele szkól wprowadziło samocenę uczniów nie rozumiejąc że realizują w ten sposób koncepcje wychowawcze niejakiego Makarenki, a obecnie chce się zwolnić uczniów od pracy własnej. Oczywiście projektodawcy planują obciążenie nauczycieli dodatkową pracą z uczniem w szkole.

Pomijam problem przekupywania nauczycieli obiecywanymi i chyba tylko obiecywanymi podwyżkami. Jako wieloletni doświadczony belfer z całą odpowiedzialnością stwierdzam - zadawanie prac domowych jest koniecznością, bo niezbędna jest praca własna uczniów. Moim uczniom zawsze tłumaczyłam. Przeczytaj sobie podręcznik konnej jazdy, wszystko jest zrozumiałe więc siądź na konia i wygraj Wielką Pardubicką albo nawet zwykłą gonitwę płaską na Służewcu. Bez treningu nawet podczas przejażdżki rekreacyjnej w lesie spadniesz ze spokojnego konia na pierwszym zakręcie. Albo przeczytaj podręcznik narciarstwa, wszystko wydaje ci się jasne  więc zjedź z Kasprowego. Albo przeczytaj podręcznik żeglarski i weź rumpel do ręki przy silnym wietrze. Prawie pewne, że wywrócisz łódkę.

Teoria teorią ale operowanie łódką, samochodem czy  skuteczne jeżdżenie konno lub na nartach wymaga wielu godzin własnej pracy, wielu godzin treningu. Specyficzna pamięć mięśniowa umożliwia unikanie przy uprawianiu tych dyscyplin podstawowych i groźnych w skutkach błędów. Podobny efekt istnieje przy  praktykowaniu na przykład matematyki. Zrozumienie tematu nie daje sprawności rachunkowej. Obecnie uczniowie, a nawet studenci, mają problemy z przekształcaniem wzorów, robią błędy przy sprowadzaniu wyrażeń wymiernych do wspólnego mianownika, mają kłopoty z jednostkami. W czasie lekcji nauczyciel najczęściej sam rozwiązuje zadania na tablicy, więc bez rozwiązywania zadań w domu uczeń nie ma szans na nabranie niezbędnej sprawności rachunkowej.

Oczywiście organizacja współczesnej szkoły pozostawia wiele do życzenia. Wśród uczniów popularne jest bliskie prawdy stwierdzenie: „kiepskie liceum nie uczy i nie wymaga, dobre liceum nie uczy ale wymaga”. Stąd rozwinięty rynek korepetycyjny. Powszechny jest pogląd, że za większe pieniądze nauczyciele prywatnie uczą skutecznie dzieci i młodzież tego czego nie są w stanie czy nie chcą nauczyć ich w szkole. Stąd mylne przeświadczenie, że wystarczy nauczycielom dobrze zapłacić aby poziom szkoły poszybował w górę. Mylne, gdyż za czasów realnego socjalizmu nauczyciele byli jedną z najgorzej uposażonych grup społecznych, a poziom oświaty był relatywnie wyższy. Mówię tu o przedmiotach przyrodniczych i matematyce. Historia była oczywiście zakłamywana a literatura kastrowana.

Pisałam o tym wielokrotnie, ale to ważne. Mam przed sobą zbiór zadań do matematyki dla klasy V-VI szkoły podstawowej. Autorzy: Tadeusz Korczyc i Jerzy Nowakowski. Wydawnictwo WSiP 1985. Z tego podręcznika uczyły się moje dzieci. Chodziły do zwykłej, dzielnicowej, mocno skomunizowanej szkoły  imienia WP,  razem z dziećmi dozorców i lokalnego marginesu. Ani moje dzieci, ani dzieci dozorców, które przychodziły czasami do mnie na matematykę nie miały z tymi zadaniami żadnych poważnych problemów.
Co roku daję zadania z tego zbioru tegorocznym maturzystom, których douczam w ramach kursów przygotowawczych. Kiedy kolejna osoba deklaruje, że nie ma bladego pojęcia jak je rozwiązać pokazuję okładkę książki. Ogólne niedowierzanie. „Jak to – to zadania dla szkoły podstawowej?   Chyba jesteśmy idiotami”- samokrytycznie stwierdza jeden z kursantów.

 „ Przez uprzejmość nie zaprzeczę” – odpowiadam zgodnie zresztą z najgłębszym przekonaniem.
Większość tych zadań zdecydowanie przerasta możliwości maturzysty wybierającego obecnie maturę na poziomie podstawowym. Należy zadać sobie pytanie jak to się stało, że w ciągu ostatnich lat przeciętny maturzysta osiągnął poziom niższy od ucznia V klasy szkoły podstawowej w PRL? Za PRL istniał wśród uczniów kult olimpiad fizycznych i matematycznych. Większość nazwisk wybitnych naukowców można odnaleźć na listach nagrodzonych w tych olimpiadach. Często byli to ludzie z małych ośrodków, którzy swój sukces zawdzięczali prawdziwemu talentowi i uczciwej pracy. Nauczyciele z oddaniem przygotowywali swoich uczniów do olimpiad. W liceum Żmichowskiej znanym, świetnym nauczycielem fizyki był pan Piotr Halfter organizator olimpiad fizycznych. Halfter- jak głosiła wieść gminna- nie był wcale fizykiem lecz matrosem. Nie wiem czy to prawda. Jego żona uczyła rosyjskiego. Nie bardzo się lubiliśmy bo były to zaciekłe komuchy, ale uczyli świetnie.

Przeciętni nasi uczniowie, którzy wyjeżdżali za granicę, byli tam uważni niemal za geniuszy. Poziom nauczania w Polsce był o wiele wyższy niż w szkołach publicznych we Francji czy w Stanach pomimo niskich zarobków nauczycieli. Nie oznacza to bynajmniej, że nie należy nauczycielom dobrze płacić. Oznacza tylko, że nie ma korelacji dodatniej pomiędzy wysokością pensji nauczyciela a poziomem oświaty. To jeden z tych mitów, podobnie fałszywych jak słynny bon oświatowy, który miał wprowadzić polską szkołę na wyżyny. Płacić trzeba dobrze, bon oświatowy można stosować, lecz wysoki poziom nauczania może zapewnić wyłącznie  wysoki etos zawodowy nauczyciela i wytężona praca własna ucznia. Rezygnując z pracy własnej ucznia będziemy kształcić zbieraczy szparagów dla Niemiec.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Siberian Husky Dog

27-01-2024 [05:22] - Siberian Husky Dog | Link:

Obrazek użytkownika izabela

27-01-2024 [05:33] - izabela | Link:

@ Siberian Husky Dog
Trafiona- zatopiona!

Obrazek użytkownika Zofia

27-01-2024 [09:48] - Zofia | Link:

@Izabela..
Poddaję pomysł. Zrobić duże banery z mądrościami tych dwojga i powiesić na szkołach. @ Siberian zrobił już projekt i to za darmo. Podpisać - To Twoja przyszłościowa droga do zbiorów szparag albo na zmywak!

Obrazek użytkownika izabela

28-01-2024 [00:32] - izabela | Link:

@ Zofia 99.48) Taki baner wylądowałby niestety na śmietniku na polecenie dyrekcji. Flagi tęczowe, flagi UE, flagi Ukrainy i to przecież zupełnie co innego. Uczniowie wieszają je podobno spontanicznie i takie ich uczniowskie prawo. Z Ikei wyrzucono pracownika za to że nie chciał uczestniczyć w dobrowolnym poparciu LGBT. A z socjologii chciano wyrzucić studenta który zapytał kiedy odbywa się vaginarium pewnej pani naukowiec znanej z feministycznych poglądów i zamieniającej swe zajęcia w festiwal poparcia dla aborcji. Wolność słowa realizuje się na różne sposoby a dopuszczlna jest tylko krytyka konstruktywna. 

Obrazek użytkownika Tomaszek

27-01-2024 [13:08] - Tomaszek | Link:

Nowacka to "zaoczny" licencjat w szkółce w której szefuje jej tata zrobiła w wieku 32 lat . Pewnie na "wyrównanie poziomu "czekała . 

Obrazek użytkownika izabela

28-01-2024 [00:35] - izabela | Link:

@ Tomaszek 13.08
Tego nie wiedziałam ale przecież to nie dyplom jest źródłem mądrości. Poznajemy ich po owocach.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

27-01-2024 [06:24] - NASZ_HENRY | Link:

Pokoloruj drwala
Opowiastka z brodą a ciągle świeża:

Rok 1970: Drwal sprzedał drewno za 100 zł. Wycięcie drzewa na to drewno kosztowało go 4/5 tej kwoty. Ile zarobił drwal?

Rok 1980: Drwal sprzedał drewno za 100 zł. Wycięcie drzewa na to drewno kosztowało go 4/5 tej kwoty, czyli 80 zł. Ile zarobił drwal?

Rok 2000: Drwal sprzedał drewno za 100 zł. Wycięcie drzewa na to drewno kosztowało go 4/5 tej kwoty, czyli 80 zł. Drwal zarobił 20 zł. Zakreśl liczbę 20.

Rok 2010 (tylko dla zainteresowanych): Drwal sprzedał drewno za 100 zł. W tym celu musiał wyciąć kilka starych drzew. Podzielcie się na grupy i odegrajcie krótkie przedstawienie, w którym postaracie się przedstawić, jak w tej sytuacji czuły się biedne zwierzątka leśne i rośliny. Przekonajcie widza, jak bardzo niekorzystne dla środowiska jest wycinanie starych drzew.

Rok 2020: Drwal sprzedał drewno za 100 zł. Pokoloruj drwala.😉  

 
 

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

27-01-2024 [07:28] - Kazimierz Kozio... | Link:

@nasz henry

Rok 2024: wybierz opcje jak nalezy ukarac drwala - a) ma zlozyc samokrytyke w tvn i gw, b) ma z wlasnych srodkow zasadzic 20 tys sadzonek, c) zamknac w obozie resocjalizacyjnym

Obrazek użytkownika izabela

28-01-2024 [00:39] - izabela | Link:

@ Nasz_Henry 
Pewien znany mi student wychodząc na egzamin odpowiada nieodmiennie " pokolorować drwala" i rodzina doskonale rozumie co ma na myśli.

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

27-01-2024 [06:25] - Zbyszek_S | Link:

Celem polityków jest zdobywanie i cementowanie poparcia dla siebie. Reszta to są sprawy dla nich całkowicie drugorzędne.
Teraz - dlaczego?
Otóż dlatego, że politycy, dla których inne sprawy niż zdobywanie i cementowanie poparcia były ważniejsze, przestali w trakcie kolejnych wyborów być... politykami.
W czym problem?
Każdy naród ma takie władze i takich polityków na jakich zasługuje?

Obrazek użytkownika izabela

28-01-2024 [00:42] - izabela | Link:

@ Zbyszk_S (06.26)
Chcieliście Polski - no to ją macie. Skumbrie w tomacie. Pstrąg!

Obrazek użytkownika Jan1797

30-01-2024 [10:17] - Jan1797 | Link:

@izabela,
O to, to,
Oczywiście nie wolno utajniać lekcji matematyki. Jestem za:)
Jakie młodzieży chowanie takie w przyszłości ich pojmowania.
https://twitter.com/michalkobo...
Przypadek, proszę wybaczyć. Do miłego

Obrazek użytkownika u2

27-01-2024 [06:31] - u2 | Link:

przekupywania nauczycieli obiecywanymi i chyba tylko obiecywanymi podwyżkami

Dwa razy obiecać to jak raz dać. To popularne powiedzenie wśród pełomafii i lewizny oraz ich akolitów :-)

Za PRL istniał wśród uczniów kult olimpiad fizycznych i matematycznych. Większość nazwisk wybitnych naukowców można odnaleźć na listach nagrodzonych w tych olimpiadach.

Znałem tylko jednego wybitnego matematyka, który jako nastolatek wygrywał pierwsze olimpiady w PRL. To był prof. Andrzej Schinzel. Niedawno mu się zmarło. Ale rzeczywiście matematyk światowego formatu. Teraz istnieje mit, bo nie kult, olimpiad informatycznych. Jaką to niby Polska jest potęgą wśród informatyków. A to tylko elita z Warszawy i okolic, która ma to szczęście, że w liceum ma zajęcia z wykładowcami akademickimi z UW. Nie świadczy to nic o poziomie znajomości informatyki wśród młodzieży.

Obrazek użytkownika izabela

27-01-2024 [16:10] - izabela | Link:

@ Oj nie tylko Schinzel. śród fizyków np. Kazimierz Rzążewski i wielu wielu innych.

Obrazek użytkownika u2

27-01-2024 [18:30] - u2 | Link:

Z fizyków zadziwił mnie ostatnio prof. Trautman, uczeń prof. Infelda. Przewidział on istnienie fal grawitacyjnych na przekór swojego promotora prof. Infelda. To wskazuje na głębokie spojrzenie na naszą fizyczną rzeczywistość. Wszystko jest falą. Poszła fala, świat oszalał :-)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Trautman

PS. Muzyczne wytłumaczenie fenomenu fali:

https://www.youtube.com/watch?v=6ythXbVxQ9k

PS2 W pamięci utkwił mi bodajże 5-krotny złoty medalista olimpiad matematycznych, znakomity Grzegorz Andrzejczak z miasta Łodzi. Jak to możliwe nie wiem, a poznałem Zasadę Szufladkową Dirichleta oraz wiele zadań olimpijskich z nią związanych. Oczywiście wszystkie je obecnie zapomniałem. Nie jest to mi do szczęścia potrzebne, choć oczywiście mogę się mylić :-)

https://im.p.lodz.pl/GrzegorzAndrzejczak#

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

27-01-2024 [06:32] - Zbyszek_S | Link:

Tutaj ilustracja filmowa, ale w języku angielskim. Ale dokładnie w punkt.
https://youtu.be/Zh3Yz3PiXZw

Obrazek użytkownika Tomaszek

27-01-2024 [12:49] - Tomaszek | Link:

Według tej arytmetyki to 2000 + 2000 _= 20002000 czyli dwadzieścia milionów dwa tysiące . Ci Amerykanie to nawet elementarnej arytmetyki nie znają , nawet jak sami ją wymyślili . Ale kasa rośnie i tak .

Obrazek użytkownika r102

27-01-2024 [07:43] - r102 | Link:

"Należy zadać sobie pytanie jak to się stało, że w ciągu ostatnich lat przeciętny maturzysta osiągnął poziom niższy od ucznia V klasy szkoły podstawowej w PRL?"

No już tu chyba parę razy pisałem  jak to się stało -  obowiązek szkolny do 18 roku życia  to chyba oczywiste - że wyrównano poziom do najgłupszych i najleniwszych /np sporo dziewcząt myśli tylko o małżeństwie/ - którzy za "komuny" po ciężkich bojach by skończyli podstawówkę albo i nie   - a teraz wszyscy  jak już muszą się uczyć do 18 roku życia to się ich pcha do szkół i średnich...
Plus oczywiście róbta co chceta - szaleńcze bezsensowne programy - szaleńcze bezsensowne  egzaminy i  egzaminacyjne "testy"  - dawniej pierwszy egzamin to była matura  -  i to już 35 lat -  jako nauczyciele pracują już ci głupi - to czego oni mają nauczyć :-)
A piszę to z pełną świadomością bo jestem na tyle stary że jeszcze zetknąłem się z "przedwojennymi" nauczycielami - którzy od tych powojennych to byli tak z 2x bardziej wymagający

Obrazek użytkownika Czesław2

27-01-2024 [10:07] - Czesław2 | Link:

Pierwszy egzamin to była matura? Ja do technikum musiałem zdać trudny egzamin

Obrazek użytkownika izabela

28-01-2024 [00:44] - izabela | Link:

@r102
Sama słyszałam jak przewodniczący CKE mówił. " Koledzy musimy podniesć poziom przez obniżenie wymagań" 

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

27-01-2024 [10:12] - wielkopolskizdzichu | Link:

A propos drwala.
Jak ktoś  zaczyna rzewnie wspominać czasy swej młodości i ubolewa nad teraźniejszością to oznacza że w lesie ścięto już dla niego materiał na piórnik. To taka parafraza z Villonna.

Swoją drogą wielkie zdziwienie. Solorz z Owsiakiem rozpychają się, a Pani Izabela nie poświęciła, ani Aferze Żelazo, ani WOŚP żadnego wpisu od dłuższego czasu.
Czyżby autocenzura.

Obrazek użytkownika Lech Makowiecki

27-01-2024 [10:27] - Lech Makowiecki | Link:

Pani Izabelo! Byłem przez trzy lata nauczycielem  i wychowawcą klasy maturalnej w Technikum Budowy Okrętów - słynnym "Conradinum" w Gdańsku-Wrzeszczu (musiałem "odpracować" studia politechniczne, gdziekolwiek - byle na państwowym etacie). To były okolice stanu wojennego. Młodzież była fantastyczna; wszyscy nosili oporniki w klapie, mimo, że można było za to wylecieć ze szkoły! Starszy zaledwie o pięć lat od maturzystów - miałem u swych uczniów respekt (grałem w zespole na gitarze, trenowałem judo i karate, traktowałem ich po partnersku, starałem się zainteresować nie tylko przedmiotami zawodowymi, ale i historią, muzyką, etyką. Uczyłem ich też samokształcenia - dzięki temu część z nich, po "zaoraniu" przemysłu okrętowego,  łatwiej mogła się przekwalifikować... Z moich klas wyszli m.in.: kanclerz uniwersytetu, wybitny zawodnik piłki ręcznej i trener o międzynarodowej sławie, biskup, kilku doktorów habilitowanych... Lubiłem pracę w szkole; to niesamowita frajda móc kształtować młode pokolenie... Pamiętam ogromną presję dyrekcji na trzymanie poziomu nauczania, te ciągłe wizytacje - zwłaszcza u młodych nauczycieli... I  wsparcie rodziców dla naszych wysiłków edukacyjnych. Zarobki nie były rewelacyjne (dlatego w końcu związałem się z estradą), ale etos pracy był...
Czasami spotykam swoich byłych uczniów, wspominających tamten okres z nostalgią i sympatią. Mimo nawału wiedzy do pochłonięcia - dawaliśmy radę, a znakomita większość zdających dostawała się na studia wyższe. Jeden z moich kolegów ze studiów, profesor z politechniki, skarżył się, że dziś zmuszony jest  przez pierwszy rok studiów powtarzać ze studentami materiał z matematyki ze szkoły średniej. Na moje pytanie - dlaczego ich po prostu nie wyrzuca  się z uczelni - odpowiada, że ... nie miałby z kim pracować...

PS Jeszcze nie tak dawno temu zachodni "łowcy głów" buszujący w Europie środkowo-wschodniej szukali młodych geniuszy od przedmiotów ścisłych w Polsce. Teraz "polują" na wybitnie uzdolnionych absolwentów w Rosji, na Białorusi i Ukrainie. Powód? Tam nie było reformy nauczania, tam się jeszcze solidnie uczy i bezwzględnie wymaga wiedzy z matematyki i fizyki...

Polecam obejrzeć szkołę przyszłości; puenta jest bezcenna:
https://www.youtube.com/watch?v=owZM35rNiek

Obrazek użytkownika izabela

27-01-2024 [16:26] - izabela | Link:

@ Lech Makowiecki
Dla młodzieży szkolnej organizowałam wyjazdy które do dziś pamiętają. Wycieczkę w Gorce z noclegiem na sianie w bacówce i chodzeniem na dziko , bez szlaków i spływ Krutynią od Sorkwit do Koczka. Spotykam niedawno panów w średnim wieku na ulicy, twarze wydają mi się znajome i mówią. "Proszę pani zorganizujmy jakąś wycieczkę". "Sami sobie zorganizujcie" odpowiadam. Przypomnieli, że miało być jeszcze przepłynięcie Jezioraka wynajętymi żaglówkami  od Iławy do Matyt i przejazd konny przez Bieszczady ale dyrekcja się nie zgodziła. Pamiętają te Gorce tyle lat.

Obrazek użytkownika MFW

27-01-2024 [10:30] - MFW | Link:

Nowacka jest prodduktem tego patologicznego systemu edukacji, więc trudno się dziwić, że brnie w kierunku pogłębiania patologii tego systemu.

Obrazek użytkownika izabela

28-01-2024 [00:47] - izabela | Link:

@ MFW ( 10.30)
To się nazywa dodatnie sprzężenie zwrotne.

Obrazek użytkownika Siberian Husky Dog

27-01-2024 [10:52] - Siberian Husky Dog | Link:

Kogo mają interesować pomysły niedorozwiniętych intelektualnie?

https://pbs.twimg.com/media/GE1fOGnXsAA4qJL?format=jpg&name=small

Obrazek użytkownika Hornblower

27-01-2024 [12:52] - Hornblower | Link:

Wybitny działacz socjalistyczny i wizjoner towarzysz Adolf Hitler uznał kiedyś, że Polacy powinni umieć napisać swoje imię i nazwisko, liczyć do 500 i rozróżniać znaki drogowe. Najwyraźniej nasi rodzimi socjaliści wszelkich odmian (PO, PSL, PiS, Lewica, Polska 2050 i co tam jeszcze drobniejszego) wychodzą z tego samego założenia. No, może poszerzając program o umiejętność włączenia telewizora i internetu, by delikwenci mogli bez przeszkód wchłaniać strumień prawd objawionych. Faktycznie, nie wróży to nic dobrego dla naszej Rzeczypospolitej.

Obrazek użytkownika Tomaszek

27-01-2024 [15:59] - Tomaszek | Link:

Póki co żadnych ram programowych i limitów ME nie ogłosiło . Pożyjemy zobaczymy co nam pani zaordynuje . Wybitność to przyszłość młodzieży a duży kalkulator symbolem intelektu .

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

27-01-2024 [14:35] - Imć Waszeć | Link:

Skoro już ktoś wspomniał tu o wybitnych działaczach socjalistycznych, to warto odnotować ten fakt:
Ministerstwo edukacji w Belgii: https://dziennikbaltycki.pl/w-...
Sproszkowane kości wrogów tolerancji? Dla zaspokojenia ciekawości oto system belgijskiego szkolnictwa "nowoczesnego":
https://pl.wikipedia.org/wiki/...

Obrazek użytkownika Tomaszek

27-01-2024 [15:54] - Tomaszek | Link:

Ale z tym alfabetyzmem to przesadzili bardzo grubo . To że odróżniają etykiety na piwie nie znaczy że potrafią je przeczytać .

Obrazek użytkownika sake3

27-01-2024 [16:11] - sake3 | Link:

Paniusia Nowacka pytana z jakimi ośrodkami prowadziła konsultacje w kwestii przyszłego nauczania odparła,że konsultacje odbyła z uczniami szkół podstawowych..

Obrazek użytkownika izabela

28-01-2024 [00:50] - izabela | Link:

@ Sake3(16,11)
Więźniowie powinni sami wyznaczać sobie karę, a pacjenci Tworek w drodze demokratycznego głosowania powinni wybierać ordynatora.

Obrazek użytkownika spike

27-01-2024 [17:29] - spike | Link:

A po co szkoła, jest AI, odpowie na każde pytanie, napisze wypracowanie, CV i co tam jeszcze, istnieje firma która wyręcza uczniów we wszelkich pracach domowych, korzystająca z dobrodziejstw AI.
Tylko co będzie, jak zabraknie prądu, zaleje nas tsunami głupoty i powrót do czasów kamienia łupanego.

Mówi się, że kolejna wojna może nie być tak krwawa jak się spodziewamy, już obecnie możliwy jest wybuch jądrowy z orbity Ziemi, który nie zniszczy życia na Ziemi, ale impuls elektromagnetyczny zniszczy system energetyczny i informatyczny sporego obszaru Ziemi, np. USA, czy Europy.

Obrazek użytkownika izabela

28-01-2024 [00:52] - izabela | Link:

@ spike ( 17.29) 
Jesteśmy na najlepszej drodze do powrotu do jaskiń. Niestety jaskiń jest za mało.

Obrazek użytkownika Ryan

27-01-2024 [17:39] - Ryan | Link:

UWAGA!!!
RCB ostrzega!

Jutro, w niedzielę, tj. 28 stycznia, na terenie całego kraju przewidziany jest SMOG!
W trosce o Państwa PŁUCA odradzamy wyjście na zewnątrz.
Najbardziej narażone są dzieci i młodzież z puszkami!
Zostańcie w domach!

RCB- Reżimowe Centrum Bezpieczeństwa

Obrazek użytkownika izabela

28-01-2024 [00:56] - izabela | Link:

@ Ryan ( 17.39)
RCB ostrzega.
UWAGA!
 Jutro to znaczy 28 stycznia wychodząc zostawcie portfele w domu. 

Obrazek użytkownika Kaczysta

27-01-2024 [19:22] - Kaczysta | Link:

Jarosław Kaczyński, rozpoczynając spotkanie otwarte w Lublinie zaznaczył, że zmiany w oświacie, jakie zapowiada koalicja rządząca, mają na celu "zmienić młode osoby w parobków"
- Wolą Tuska jest to, żeby była ona prawem. Byli już tacy, których wola była prawem, wola führera była prawem. To realizuje się w stosunku do mediów w sposób bardzo brutalny (...) Chodzi o to, że różnorodność medialna jest fundamentem demokracji - mówił. Jak dodał, "dzisiaj ciężko pracuje się nad tym, żeby sytuacja zaczęła przypominać okres PRL".
 

Obrazek użytkownika u2

27-01-2024 [19:28] - u2 | Link:

różnorodność medialna jest fundamentem demokracji

Ano, to dawno zapomniany przez bezpieczniaków Tatara i Kaszuba, pluralizm medialny głoszony przez Lechosława aka Bolesława. Ale to normalka jak Tatar i Kaszub wysługują się obcym, niekoniecznie przyjaciołom Bolandy :-)

Obrazek użytkownika paparazzi

27-01-2024 [20:44] - paparazzi | Link:

Obrazek użytkownika Maverick

28-01-2024 [20:11] - Maverick | Link:

W USA ludzi nieumiejących czytać i liczyć jest stosunkowo sporo.
Ten model kabalarze teraz będą lansować w Polin, a tam ludzie z kompleksami lubią wszystko małpować z zachodu.
Ludźmi pozbawionymi podstaw matematyki i językoznastwa ławiej jest sterować i kontrolować im narrację i wykorzystywać oraz eksploatować jako tanią siłę roboczą.
Oto kontrolerom w tym wszystkim chodzi, dlatego w USA coraz więcej odpowiedzialnych rodziców przechodzi na tzw. "Home schooling" czyli domową naukę zamist szkolnej indoktrynacji kabalistów. To jest bardzo ważne gdy w szkołach coraż więcej genderowych queer-ów jako nauczycieli.

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

30-01-2024 [12:07] - Alina@Warszawa | Link:

Bardzo zdroworozsądkowy wykład - nic dodać nic ująć:
Po co jest szkoła | Pogodne Szorty #107 

Obrazek użytkownika stachu

17-04-2024 [18:54] - stachu | Link:

Nowacka razem z Sikorskim(był na straszliwym kacu i ledwo dukał ) byli zaproszeni przez Norwegię do Instytutu Nobla gdzie wygłosili pogadankę na temat polskie demokracji był także Węgier syn działacza komunistycznego,który również rozwodził się na temat stanu demokracji na Węgrzech! Nowacka dokładnie wprowadza norweski system edukacji ! Wiem bo znam ten system ! Kotula i ta reszta ,,piorunów również była zapraszana do Oslo na pogawędki na temat polskiej demokracji i braku dostępu do aborcji seks edukacji dzieci! Kodziarstwo robiło pod parlamentem w Oslo robiło demonstracje prosząc Norwegię aby zrobiła porządek w Polsce ! Całe to towarzystwo szkolone jest i finansowane przez Norwegię,ale to jest mój i moich znajomych tzw. ,,głos wołającego na puszczy,, !!!  Żeby nie być gołosłownym !
https://forum.gazeta.pl/forum/...
Tutaj oficjalna strona (ang)https://www.sum.uio.no/english...
Tutaj relacja Pawła Piekarczyka 2020 ,,Gazety Polskiej,, spotkanie w Asker niedaleko Oslo i dyskusja o stanie demokracji w Polsce lista prelegentów !
https://niezalezna.pl/swiat/fe...
Serdecznie pozdrawiam
 

Obrazek użytkownika stachu

17-04-2024 [19:07] - stachu | Link:

 Takie już mamy ! Polskie Radio Dwójka 17.04.2024 -wywiad z aktorką Magdaleną Boczarską na temat wystawianej sztuki ,,Wypiór,, w której gra główną rolę! O to jeden z jej cytatów
...Mickiewicz,ta nasza sztuka,,Wypiór,,ściąga tego Mickiewicza z tego pomnika,autor lekturowy,przez to wsadzony w takie ramy pomnika,a u nas przez to,że jest wampirem paradoksalnie ma ludzką formę i jest bardziej żywy pijąc krew z nas Polaków ...   
Tutaj można odsłuchać cały wywiad
https://www.polskieradio.pl/8/...
Serdecznie pozdrawiam