Pomagać Ukrainie jak się da

Ostatni tydzień udało mi się spędzić na Ukrainie. Skromnie, w pewnej niedużej zorganizowanej grupie, baza u znakomitego księdza Jana w ośrodku dialogu polsko – ukraińskiego w Zamłyniu. Kto był, ten zna. Ma ciekawe usposobienie, zawsze pomocny, zawsze skory do żartów i zawsze skory do powagi. Prawy i praktyczny, znakomite poczucie humoru, niestrudzony i dowcipny, prostolinijny. Urodzony w Tarnobrzegu – świętokrzyskie, wychowany w Rybniku – śląskie, seminarium w Przemyślu. Wypytałem :).

Kilkanaście lat temu ksiądz Jan przejął wiejskie ruiny, w zasadzie fundamenty z kawałkiem parku z lichym dojazdem niedaleko polskiej granicy 20 km od Lubomla. /To trasa Warszawa- Lublin-Chełm- Luboml- Kowel - Sarny – Kijów/ . Swoim energicznym usposobieniem i z pomocą życzliwych ludzi, którzy i dużo pomagali społecznie, nawet przy pracach budowlanych, zrobił z tego dziś już piękny ośrodek spotkań polsko- ukraińskich, wiele zdarzeń, każdy tu może bezpiecznie przenocować . Wybierałem się 2 lata, nie posiadam samochodu, ale dotarłem by doświadczyć i złożyć to świadectwo.

Te dni to objazd kilku cmentarzy lub ich śladów po Polakach, dla ich porządkowania i krótkiej modlitwy. Na jednym z nich, w Ostrówkach, zjawił się o świcie premier Morawiecki, którego może nie tyle lubię, nie znam przecież, co mam bardzo duży szacunek. Pracuje za dwóch, obserwuję. A ataki opozycji na niego, często podłe, są pod byle pretekstem.
W Zamłyniu było też ze swoją aktywnością stowarzyszenie  Polsko – Ukraińskie Pojednanie. W internecie hejt, ale to już tak musi być, jak się zaczyna robić coś pozytywnego, trzeba mieć twardą skórę.

Jednego dnia msza polowa w środku lasu, przy skromnym pomniku, kilka kilometrów wąskim leśnym duktem, aż bus ugrzązł w błocie. Parośl, powiat Sarneński. Miejsce początku eksterminacji etnicznej Polaków na Wołyniu, krwawo i podstępnie zamordowanych ok 150 osób. Nie do wiary, że kiedyś była tu wieś, teraz kilometry głuchego lasu, nieubłagane działania przyrody. Mszę odprawiał abp. Gądecki, obecnych było kilku ważnych hierarchów ukraińskich rożnych obrządków. Znany tekst abpa Gądeckiego dotyczący rzezi wołyńskiej i dzisiejszego czasu w historii, z zeszłego tygodnia, uważam za bardzo dobry. Było kilkunastu duchownych, trochę Ukraińców, trochę harcerzy z Wołynia, kilkunastu motocyklistów z Rajdu Wołyńskiego, trochę oficjeli, media.

Na koniec dwie noce w Łucku, administracyjnej stolicy Wołynia, ok 220 tys. mieszkańców. Ładne miasto, tam gdzie byłem bardzo bujnie zielone, kocham zieleń przyrody w miastach. Betonozy są paskudne. I stadion, za II Rzeczpospolitej im. Marszałka Piłsudskiego. Wtedy to silny polski ośrodek garnizonowy. Jak wiemy nic to nie dało. Oficerowie zginęli w Kozielsku i Ostaszkowie.

A przed wyjazdem, w niedzielę 9-go lipca rano, msza święta w katedrze w Łucku, którą koncelebrował abp Gądecki i duchowni ukraińscy. Obecny prezydent Duda, przed mszą przez kilkanaście minut w towarzystwie prezydenta Zełenskiego. Złożyli znicze przed ołtarzem, kilka minut milczenia i zadumy. Zełenski nie może przebywać zbyt długo w jednym miejscu, musi się często przemieszczać, ruskie nie śpią, groźba zamachu a i rakieta może zdążyć nadlecieć. Ale to ważne że był. Wszędzie czujna i liczna obstawa.

Nie ma bezpiecznej Polski bez wolnej od sowietów Ukrainy. A sowiecka Ukraina, a było tego tak niedaleko zeszłego roku, to rzeź elit ukraińskich i pewna utrata przez nas, w dalszej perspektywie, wolności i suwerenności. Temat Ukrainy i rzezi wołyńskiej jest i będzie przez ruskich i ich ciche i domyślne agendy, rozgrywany na niekorzyść naszego zbliżenia i sojuszu, a więc naszej wolności, ale tym razem nasz rząd miał inicjatywę by to zagrożenie uśmierzyć. Bardzo dobrze odnalazły się w tym kościoły, nasz i ukraińskie. Został zrobiony znaczący krok dla powolnego uporządkowania sytuacji.
Ja, ze swojej strony, tak jak sobie kiedyś obiecałem, będę nadal tym ziarenkiem piasku które chce w miarę swych minimalnych możliwości przyczyniać się do porozumienia. Co roku staram się być chociaż raz na Ukrainie i polskich grobach. I aktywnie spierać się z poglądami a właściwie prorosyjską w gruncie rzeczy propagandą, obarczającą wszystkich, cały naród ukraiński za zbrodnicze działania OUN i UPA wobec polskiej ludności. Te formacje w czasie II wojny światowej nigdy nie miały więcej niż 35-45 tys członków a ludność ukraińska zamieszkująca II Rzeczpospolitą dochodziła do 5 mln osób. Działały na ok. 15 %- tach dzisiejszego obszaru Ukrainy. Zbrodnicze formacje zawsze są dobrze zorganizowane i potrafią terrorem przymuszać zwykłych ludzi do pomocy lub rozbudzać zbrodnicze instynkty. Zresztą, zbrodniarze już dawno nie żyją, gdyby ktoś w 1943 roku miał tylko 18 lat, to dziś już 98. Reszta to polityka, nigdy by mi nie przyszło na myśl by na moim krzywdzicielu lub tym bardziej jego potomku, "wymuszać"  przeprosiny. Zostawił bym to modlitwie, Panu Bogu i czasowi. Najlepszym ludzkim sposobem jest pomaganie zagrożonemu ze wszystkich sił, gdy walczy o życie.
W normalnych wyborach parlamentarnych partia probanderowska nigdy nie otrzymała więcej niż 12-14 %, chociaż jej znaczenie jest zapewne realnie większe. Pomagając Ukrainie, wpływamy na myślenie zwykłych mieszkańców Ukrainy, wyborców, a wojna się kiedyś zakończy. Na pewno zwolennicy Bandery mają największy wpływ na formacje siłowe, ale też to skutkuje z kolei znacznym utrudnieniem dla działania śmiertelnie groźnej rosyjskiej agentury na Ukrainie. Myślę, że rosyjska agentura wprost i agentura wpływu ma się u nas w Polsce znacznie lepiej niż aktualnie na Ukrainie. Czas wojny, paradoksalnie, w neutralizacji agentury pomaga.

Teraz skupiam się na szukaniu w zwykłych Ukraińcach dobra, którego jest wiele, są tego liczne świadectwa . Szukam śladów tych sprawiedliwych i heroicznych, którzy oddawali życie, ginęli często w mękach, za ratowanie nie tylko swoich polskich współmałżonków , ale ostrzeganie i pomoc, z narażeniem życia swojego i swoich rodzin, wobec polskich sąsiadów i przyjaciół. To uważam za dobre i potrzebne. Właśnie czytam, kilka lat temu wydaną ale mi przedtem nieznaną książkę „Sprawiedliwi”, autorstwa Maryli Ścibor - Marchockiej. Wybór autentycznych przypadków ludzkiego człowieczeństwa i heroizmu w tych makabrycznych czasach. Autorka poświęciła ją „pamięci moich dwóch Ojców, rodzonego - Stanisława i chrzestnego – Mirona”.

I tą drogę, jaką opisałem powyżej, uważam w tym przypadku za najbardziej sensowną i niepolityczną. Mam nadzieję że tym wyjazdem, dołożyłem od siebie okruszynkę dla pozytywnych relacji polsko – ukraińskich. Oni są w stanie wojny z przeciwnikiem demonicznie groźnym dla nich i dla świata. Zresztą, walczą, tak się składa, i dla naszej sprawy, naszej wolności. Czasami tak wychodzi.

Co zrobić aby nie zawijała się flaga ?  https://www.youtube.com/watch?...

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Bogdan Jan Lipowicz

12-07-2023 [12:55] - Bogdan Jan Lipowicz | Link:

abc 
/ to robię aby ci "przekorni", wiemy którzy :), nie wpisywali się kąśliwie jak pierwsi, bo często czuwają, a to mi przeszkadza. Stąd to "abc" / .

Obrazek użytkownika Chatar Leon

12-07-2023 [13:08] - Chatar Leon | Link:

Dobrze napisane (przy oczywistej niezgodzie z niektórymi tezami).

Obrazek użytkownika Bogdan Jan Lipowicz

12-07-2023 [13:42] - Bogdan Jan Lipowicz | Link:

Chatar Leon : Dziękuję. I to jest normalne pole do dyskusji z tymi czy innym tezami.

Obrazek użytkownika Darek65

12-07-2023 [13:11] - Darek65 | Link:

Do wzajemnej współpracy, jak to partnerom przystoi, trzeba dobrej woli obu stron. I tu jest problem. Tzw. elity ukraińskie nie bardzo wykazują dobrą wolę, a tu kolejny przykład https://pch24.pl/mial-racje-pa... 
"Reszta to polityka, nigdy by mi nie przyszło na myśl by na moim krzywdzicielu lub tym bardziej jego potomku, wymuszać „przeprosiny”." - To może przypomnę Panu, jak zachowują się niektórzy potomkowie zbrodniarzy niemieckich. Mieliśmy ostatnio przykład niemieckiego ambasadora....
"W normalnych wyborach parlamentarnych partia probanderowska nigdy nie otrzymała więcej niż 12-14 %" - zapomina Pan, że takie ugrupowania są dobrze zorganizowane, a szczególnie w obliczu konfliktów, ludzie szukają oparcia w "mocnych" Mają szczególny wpływ na młodych, tych zagubionych, którym łatwo wskazują winnych. Proszę sobie przypomnieć do kogo kierował swoje przesłanie Hitler i jak jego myśli formułował Goebels.
Niemniej duży szacunek dla Pana za to, co Pan robi. To ma sens, ale musi być wsparte przez polskie "elity"
 

Obrazek użytkownika Bogdan Jan Lipowicz

12-07-2023 [13:37] - Bogdan Jan Lipowicz | Link:

Darek65 ...." takie ugrupowania są dobrze zorganizowane, a szczególnie w obliczu konfliktów, ludzie szukają oparcia w "mocnych" Mają szczególny wpływ na młodych, tych zagubionych',..... / tak, i szukających identyfikacji,.. BJL/
W pełni się z tym zgadzam. Dlatego pokazując zbrodniczość banderowskich czynów, osłabia się wpływ tej ideologii. Dlatego problem mówienia o tym i ekshumacji a potem przecież budowania miejsc upamiętnienia jest dla nich tak niewygodny. Z jednej strony pomagając Ukraińcom jak się da, a z drugiej naciskając CIERPLIWIE na pokazanie tematu, domaganie się ekshumacji a więc rozmowa o tym co i w jaki sposób się działo, czemu przysłuchuje się "zwykły" Ukrainiec, przecież nie "banderowski",  zawęża się pole oddziaływania  opcji probanderowskiej. W dłuższej perspektywie czasowej. Zawężą się tą bazę. Tyle możemy zrobić. Tam też są układy, polityka, frakcje, poglądy które się ścierają. Jest wojna, dla nich to niewygodne by między nimi nie było niepewności, dyskusji, ścierania się wewnątrz. Bo to osłabia działanie. Staram się to rozumieć. To wcale nie jest tak, że ten co wygrywa wojnę, potem wygrywa wybory. Demokracja i głosowania mają swoje niespodzianki. Przykładem Churchill. Ale.... antyukraińską, bieżączką przedwyborczą,  wcale nie polepsza się naszej przyszłości jako kraju i narodu.

Obrazek użytkownika u2

12-07-2023 [14:04] - u2 | Link:

rosyjska agentura wprost i agentura wpływu ma się u nas w Polsce znacznie lepiej niż aktualnie na Ukrainie

Ano, partia Rosji jest w Sejmie, to kuń-fa. Mikke otwarcie i bez ogródek wspiera Rosję. Liroy mówi, że nawet w na wojnie Rosji z Polską Mikke mówił mu, że wspierałby Rosję.

https://radiokielce.pl/494494/...

– Zaczęliśmy rozmawiać na temat współpracy Polski z Rosją. I zadaliśmy pytanie: gdyby był konflikt Rosja-Polska i Rosja by powiedziała, że w tych twoich wydumanych rzeczach cię popiera, to kogo byś poparł? – Rosję – odpowiedział Korwin-Mikke. Słowo, on to powiedział przy nas wszystkich

Obrazek użytkownika Bogdan Jan Lipowicz

12-07-2023 [14:18] - Bogdan Jan Lipowicz | Link:

u2 : Witam. Czytając o życiu obyczajowym JK Mikkego, /  komunistyczne "służby" takich kochały, jak homo, byli łatwym łupem /, wcale bym się nie zdziwił, gdyby w Moskwie mieli grube tomiska i nie tylko, na tą osobę. Łowił kobiety "na muchę", nie jestem pewien czy i nie młodsze, skoro głosi, że 12-13 latka jest już często odpowiednia do seksu . On to mówi niby "tylko tak". Więc co by mu pozostało, hedoniście, niż wspierać Moskwę ?. 

Obrazek użytkownika u2

12-07-2023 [14:20] - u2 | Link:

JK Mikkego

Z tego co wiem, to Korwin sobie Mikke przywłaszczył. Nazywa się Mikke, bez Korwin.

Obrazek użytkownika Jabe

12-07-2023 [14:10] - Jabe | Link:

Czy Ukraina stawia pomniki oprawcom?

Czy Ukraina u­niemożliwia nam godny po­chówek ofiar?

Czy pomagać Ukrainie?

———
W pisowej narracji, jak na użytek krajowy wszystko odnosi się do Donalda Tuska, tak w między­narodowej – do Włodzi­mierza Putina. Bez­refleksyjnie.

Obrazek użytkownika u2

12-07-2023 [14:12] - u2 | Link:

Czy Ukraina u­niemożliwia nam godny po­chówek ofiar?

Wam, czyli kacapom ? Nie chcecie chować waszych u siebie w kacapii ?

Obrazek użytkownika Bogdan Jan Lipowicz

12-07-2023 [14:20] - Bogdan Jan Lipowicz | Link:

u2  :):)

Obrazek użytkownika Jabe

12-07-2023 [15:12] - Jabe | Link:

Jątrz gdzie indziej.

Obrazek użytkownika u2

12-07-2023 [15:14] - u2 | Link:

Znowu do siebie piszesz ? :-)

Obrazek użytkownika Pers

12-07-2023 [14:20] - Pers | Link:

Pieniądze wyrzucone w błoto 

Obrazek użytkownika Tezeusz

12-07-2023 [15:01] - Tezeusz | Link:

"Pieniądze wyrzucone w błoto "
@Rus..jak twój rozum..

Obrazek użytkownika u2

12-07-2023 [15:11] - u2 | Link:

Ten per-sik boi się, że Polacy wrócą na Poleskie aka Pińskie błota, bo i wracają jak napisał w swoim artykule @Autor :-)

Poniżej książka o Poleskich błotach i bagnach, Tam gdzie mieliśmy pobić armię Hitlera, ale Rosja zadała nam zdradziecki cios w plecy :

https://polesie.org/11305/pins...

Powiem szczerze, nie lubię, kiedy naszą Małą Ojczyznę – Polesie kojarzą z błotami i bagnami, dlatego moja pierwsza reakcja była dość sceptyczna.
Jednak, z polecenia dr. hab. Jana Szumskiego z IPN, zanurzyłem się do czytania. Im dalej trwał ten proces, tym bardziej pochłaniała mnie książka profesora Łotysza!
Po raz pierwszy w monografii spotkałem tak głębokie spojrzenie na kwestie melioracji pod kątem „amfibialnej gospodarki”. Bardzo ciekawy dla mnie osobiście temat dualizmu samorządu a państwa na Polesiu. Intrygująco również brzmią nazwy rozdziałów: „Wielbłądy zamiast kaczek” czy „Polesie nie dla Żydów” …
Bardzo polecam Czytelnikom „Ech Polesia” tę książkę i przytaczam poniżej kilka recenzji ze źródeł otwartych.
Światosław Janoczkin

Obrazek użytkownika Es

12-07-2023 [17:57] - Es | Link:

Popieram zaangażowanie w  budowę dobrych  sąsiedzkich, transgranicznych relacji, oraz dbalość o pamięć i historyczną więź z terenami po ukraińskiej stronie granicy. 
Panski oopis jednak to emocjonalna relacja z sielskiego dreamlandu, motywowana dużą dozą sentymentów na poziomie małych ojczyzn, nawet jeśli obecnie przedzielonych granicą odrębnym państw. 
Prawdziwe relacje w skali makro opisują jednak takie fakty, procesy i wydarzenia jak uporczywa blokada transportu kolejowego do Polski, takież same problemy z transportem drogowym z żądaniem przez stronę ukraińską wielokrotnego powiększenia licencji transportowych dla przewoźników ukraińskich kosztem polskich, to konfrontacyjne wypowiedzi urzędników i przedstawicieli ukraińskich władz, to symbole w postaci ostentacyjnie wieszanie flag oun- upa w czasie oficjalnych spotkań z przedstawicielami polskimi, no i cała historia wołyńska zakazem ekshumacji i żądaniem budowy pomników oun- upa po stronie polskiej. I to się działo I dzieje już po pierwszej odsłonie rosyjskiej napaści  i teraz i mimo jednoczesnych błagalnych prośbach o rewers gazu co roku i żebraniu o wszelką pomoc militarną, społeczną i humanitarną obecnie. Mało tego. Pojawiło się nawet artykułowane głośno oburzenie na zastopowanie niszczącego polskich rolników niekontrolowanego importu zbóż. Takie są realia. I taka perspektywa prawdziwych relacji z Ukrainą po zakończeniu wojny. 
Po tym co jest obecnie, czego możemy jako Polacy oczekiwać, gdy zabiegi o członkowstwo w unii I przyzwoleniem z jej strony na pełnowymiarową wymianę handlową wejdą w fazę realizacji? Czyje interesy będą miały przywilej? Polskich rolników- dodatkowo jeśli rządzić nadal będzie Pis, czy ukraińskich plus nowych zachodnioeuropejskich właścicieli latyfundiów na ukrainie? Pozarolniczy biznes stanie pod podobnymi wyzwaniami. Obawiam się, ba, przewiduję, że sielanka pod tytułem: "Jak się kochamy" I jej mit tworzony jednostronnie przez Dudę i Pis szybko poddana będzie weryfikacji. Tak zresztą jak i szczeniacko naiwna polityka Dudy: my dla siebie nic nie załatwiamy, tylko dla innych. 

Obrazek użytkownika u2

12-07-2023 [18:08] - u2 | Link:

historia wołyńska zakazem ekshumacji i żądaniem budowy pomników oun- upa po stronie polskiej

Baju, baju bez podania konkretów i źródeł. Poszukiwania szczątków polskich ofiar Rzezi właśnie ruszyły, trwają od kilku miesięcy. Nikt z ukrów nie żąda budowy pomników oun/upa w Polsce. To typowy kacapski fejk, aby poróżnić ukrów z lachami.

Obrazek użytkownika Jabe

12-07-2023 [19:51] - Jabe | Link:

Sądzę, że to właśnie jest fejk, dany pisowym trol­lom do roz­siewania.

Obrazek użytkownika u2

12-07-2023 [21:36] - u2 | Link:

fejk, dany pisowym trol­lom do roz­siewania.

Stary, ja jestem rzeczywiście Rusin, moi przodkowie za królowej Bony utworzyli Kuźnicę Białostocką. Nie w moim zwyczaju wstydzić się za Polskę. Ja jestem Polską i wara ci ode mnie, no chyba że chcesz nawalanki :-)

Obrazek użytkownika Es

13-07-2023 [00:51] - Es | Link:

@u
Jak zwykle rozsiewasz fejki, zaprzeczasz faktom i wiem, że najbardziej wiarygodne źródło również kolejny raz zignorujesz:
https://pap-mediaroom.pl/polit...
Zamiast całymi dniami bębnić w klawiaturę, weź coś przeczytaj, posłuchaj w internetach, tak dla kurażu i żeby wiedzieć co się naprawdę dzieje i nie pieprzyć swoim zwyczajem głupot 

Obrazek użytkownika Bogdan Jan Lipowicz

12-07-2023 [21:27] - Bogdan Jan Lipowicz | Link:

Es : Witam. Nie spodziewam się, że po ewentualnym zakończeniu tej wojny, nasze stosunki z Ukrainą będą jakieś rewelacyjne, chociaż z ogółem ludności zapewne dobre. Wiadomo, że politycy i Zełenski  wyciągają od każdego ile się da , potem i tak będą kluczyć i stawiać na silniejszego. Ale... Ukraina to młoda państwowość, bardzo młoda, zachłanna, która walczy o przetrwanie. Daje z siebie dużo. nasze koszty, w stosunku do zagrożenia ruskimi są wg mnie umiarkowane. Codziennie ginie ok 100 ich żołnierzy a drugie tyle traci nogi, ręce itd, a u nas jakaś rakietka spadła w pustym  lesie i wielki szum.  Ceńmy sobie to co jest, załatwiamy sobie, pomimo ruskiego sypania piachu i propagandy, dobre sąsiedztwo z dużym i walczącym narodem, z ludnością. To jest dla mnie nie do przecenienia. Składy rządów się zmieniają, nastawienie narodu jest może istotniejsze ? Tak, w jakimś sensie, spodziewam się, międzyrządowa sielanka może minąć. Ale nasz wspólny cel, obrona przed ruskimi, został osiągnięty. Ruscy by wyrżnęli ukraińskie elity a potem kolej na nas i okupację kacapską. To stysiąckroć gorsze niż jakiś brak sielanki, i spory międzypaństwowe , co może  i będzie. Nie jestem taki naiwny. To trzeba wkalkulować. Tak, nasze interesy często będą różne, będzie niezgoda. Ale pomiędzy wolnymi państwami. Daj Boże.  / W jakimś sensie, bo jeszcze niemieckie które knują jako "Unia" /. Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Siberian Husky Dog

12-07-2023 [19:00] - Siberian Husky Dog | Link:

Dla tych co mieszkaja poza granicami RP
Caritas Polska pomogła setkom tysięcy ukraińskich uchodźców, którzy przybyli do Polski i odpowiedzieli na humanitarny apel siostrzanych organizacji na Ukrainie – rzymskokatolickiej Caritas-SPES i greckokatolickiej Caritas Ukraina. Zakres pomocy świadczonej przez Caritas obejmuje wszystkie dziedziny życia, które zostały zniszczone przez wojnę

https://caritas.pl/ukraine/

Obrazek użytkownika Pers

12-07-2023 [21:37] - Pers | Link:

@ałtor
I nie bałeś się jechać pod te kacapskie bomby?
Podziwiam...

Obrazek użytkownika Jan1797

13-07-2023 [12:35] - Jan1797 | Link:

Mądre słowa, 
Ciągle „spozieram” na wschód z Pacławskiej wieży i czekam,
Daj Boże, choć nie masz tam czasu na znaki.