Szpanerzy. Zapomniana klasa?

 

Wcale nie zapomniana. Tylko dzisiaj, kiedy bardzo modne jest wrzucanie zagranicznych wyrazów i zwrotów, te błazny awansowały poprzez internetowe Tik Toki i inne Instagramy, do szczytnej pozycji trendmakerów w obszarze (a jakże! Też po nagielsku) Lifestyle. Czyli właśnie czyste szpanerstwo.

Wiecie, że jednoznaczne dla mego pokolenia słowo szpaner posiada aż 86 polskich synonimów? Niesamowite! Znaczy to, że tacy ludzie muszą bardzo wq**wiać otoczenie.
Więc szpaner m.in.to:
panek, błazen, jaśniepan, fanfaron, komediant, ważniak, aktor, picer, przemądrzalec, symulant, kabotyn, bubek, pyszałek, bajerant, efekciarz, purchawka, bufon, buc, blagier, pozorant, mistyfikator, mydłek, zadufek, deklamator, snob, pozer, zarozumialec.

Szacuję na oko, że wśród tych lewicowych tuskoidów to jakieś 60% otumanionych, a w Warszawce nawet 80%.
Takie czasy, gdy kłamstwo, blaga i oszustwo wygrywa ze skromną przyzwoitą prawdą.

__________________

Mój ostatni felieton wzbudził fajne komentarze, a w pewnym momencie bractwo zaczęło sobie marzyć o imprezkach, najlepiej na Mazurach, a potem, jak to chłopy, rozpoczeła się dyskusja o wyższości dobrej gorzały, nad kiepską gorzałą.
I jak to często bywa – ilu koneserów i ekspertów, tyle różnych głosów.
Więc uznałem, że warto przypomnieć, jak to przed laty, szpanerstwo zakochało się w whisky.

___________________

Temat lżejszy. Dla koneserów dla przypomnienia, a dla aspirantów do zanotowania w kajeciku.
__________________________________________________________________________________
Szpanerstwo w Polsce jest ulubionym zajęciem nowych burżujów. Whisky odgrywa w tym bardzo ważną rolę. Ta nie tak dawno odkryta u nas trucizna powstała, tak, tak, w Irlandii. Ale spróbujcie to powiedzieć w Szkocji - ha, ha...

Walnęła u nas komuna (no, powiedzmy); naród najpierw sapnął i przysiadł, lecz szybko się podźwignął, sklepy się zapełniły, powstały sieci hipermarketów, zaczęto podróżować.
A niektórzy się nawet wzbogacili. To nie ważne, że długo kochali białe frotowe skarpetki do swoich buraczkowych garniturów. Jak się wsiada do wypasionego merola, to przecież nieistotne. Szybko pojawiły się wyższe potrzeby. Nie, nie – nie te określane przez socjologię i kulturę. Wyższe potrzeby to były głównie cygara i whisky. Zaczynało się skromnie, cygaro – nie ważne jakie, byle solidne i z kolorową banderolą. Wśród bursztynowego trunku królował niezmordowany Johnny Walker, pieszczotliwie nazywany Jasiem Wędrowniczkiem.
Oczywiście, łiskacz i cygara używało się przy okazji. Najlepiej przy okazji obecności dużego grona znajomych, najlepiej nieco uboższych. Ach, to było to! Plastykowe krzesełka w ogrodzie, grill z karkówką powoli dymi, opowiadamy sobie jakimi szmaciarzami jest ta polska reprezentacja, pykamy cygaro, obliczone co najmniej na pół godziny i sączymy tą szkocką pluskwiankę. Oczywiście, w swoim wąskim gronie preferujemy czyściochę i papierochy. Kto by się tam truł. Lecz, czego się nie poświęca dla żony i przyszłości dziatek.

Gdy minął okres inicjacji i zauroczenia białymi skarpetkami, zaczęło się nawet pojawiać ą i ę, nieważnie, że często brzmiące nieco śmiesznie, jak w wypowiedziach pana Leszka Millera. I nagle, jak grom z jasnego nieba, zdaliśmy sobie sprawę, że jest whisky i whiskey. Ki diabeł? A ktoś nawet powiedział, że Jasiu Wędrowniczek to obciach i wiocha. Rany Boskie! To ja też, w tamtych czasach ogrodowego grilla, byłem obciach i wiocha? Merola wprawdziej już wymieniłem na Range Rovera, ale każdy wie, że liczą się drobiazgi, no i te, jak tam… niuanse.
I tak zaczęła się era Szpan whisky (oczywiście równolegle z tym idą cygara kubańskie, jakieś tam Monte Cristo, Cohiba, czy Romeo & Juliet).

Najdroższe whisky świata, to głównie Dalmore i Macallan. oscylujące w granicach 30 tyś funtów za flaszkę. To nie są nasze Szpan whisky – to raczej okazy kolekcjonerskie, sprzedawane na aukcjach, dla jeszcze większych snobów niż nasi rodzimi Kulczykowie i Czarneccy.

Popatrzmy, czym jest obecnie prawdziwa Szpan Whisky.

Musimy zostawić na boku takie światowe odmiany, jak irlandzka whiskey, kanadyjskie, australijskie i japońskie produkty, jak również amerykańskie burbony. Pozostaniemy przy jednym, czym jest zainteresowany polski szpaner, czyli przy skaczu, koniecznie single Malt i nierzadko single Barrel lub single Cask, choć to to samo. Co to znaczy – wyjaśnię dalej.

Szkockie whisky w przeważającej mierze produkuje się z jęczmienia, a konkretnie ze sfermentowanej i wysuszonej jęczmiennej pulpy. Suszy się przy pomocy spalanego torfu, skąd się bierze ten specyficzny aromat. Oczywiście bardzo upraszczam, żeby nie zanudzać, a jak ktoś chce zostać gorzelnikiem, to niech sam poszuka materiałów. Następnie dodaje się drożdży, wody i jak to wszędzie czeka się, aż drożdże zabiorą się do roboty i wyprodukuja nam 7% wino. Kiedyś Angole to pili, jako piwo. Następnie przeprowadza się prawidłową destylację alkoholową. Gdy mamy już ponad 60% destylat, pakuje się ciecz do starych dębowych beczek, by sobie poleżakowały, przynajmniej 3 lata. Ale im dłużej, tym lepiej i oczywiście drożej. W tym czasie poziom alkoholu spada, co Szkoci nazywają „działką dla aniołów” i końcowy produkt ma zazwyczaj 40 – 46% alkoholu. Z tymi beczkami też jest zabawa – używa się stare beczki, w których uprzednio leżakowały sherry i porto, jak też niektóre wina. Od tego zależy kolor i częściowo aromat trunku.

No dobra – chcemy kupić dobrą Szpan Whisky. Patrzymy oczywiście na etykietę. I cóż tam widzimy? Oczywiście, najpierw wzrok kierujemy na wiek – „32 years old”. Dla szpanera im starsza tym lepsza. Rany – 24 lata, 32 lata, 60 lat! Tymczasem fachowcy dobrze wiedzą, że po 18 latach już nic dobrego się z whisky nie dzieje. Warto tylko zaznaczyć, że podany wiek dotyczy okresu leżakowania trunku w beczkach. Potem w butelkach już nic się nie dzieje. Nie tak, jak z winami. Patrzymy dalej na etykietę – „single Malt”. Oznacza to, że jest to produkt robiony z tego samego półproduktu, lecz jest blendowany z różnych beczek. I na koniec na etykietce możemy mieć – „single Barrel” albo „single Cask”. Teraz już mamy pewność, że jesteśmy na topie i mamy skacza nalanego do butelki z pojedynczej beczki.

Pora teraz dokonać wyboru. Cała Szkocja pod względem produkcji whisky jest podzielona na regiony i są pewne smakowe różnice, praktycznie tylko ważne dla koneserów, lecz przecież szpaner, to coś więcej niż koneser. Czyż nie?
Popatrzcie sobie na mapkę. Mamy więc regiony: Lowland, Highland, Speyside, Island i Islay.

Lowland sobie pominiemy, bo są tam tylko trzy destylarnie i ich towar rzadko gości w naszych sklepach.
Highland już ma tego więcej i popularne są Balblair, Dalmore, Glen Ord, Glenmorangie. Oban.
Mały obszar Speyside ma najwięcej marek. Sa tam tak sławne, jakAberlour, Balvenie, Car, Glenfarclas,Glenfiddich, Speyburn, Glenlivet, The Glenrothes andThe Macallan.
Na Island mamy z koleiArran, Isle of Jura, Tobermory,
Highland: Park andScapa, andTalisker.
No I Isle z Ardbeg, Bowmore, Bruichladdich, Bunnahabhain,Caol Ila, Kilchoman Lagavulin andLaphroaig.
Te ostatnie mają wielu snobistycznych miłośników na całym swiecie,

Panowie! Jest z czego wybierać! Możemy zaszpanować tak, że temu palantowi szczęka opadnie. Ale trzeba uważać. Jak z pewnym ważnym prezesem. Po wstępnych grzecznościach, gdy proponujemy mu bursztynowy płyn, za bagatela prawie 100$ butelka, łaskawie prosi o jeden palec wysokości, oczywiście, bez lodu i wody – profanacja! Druga szklanka już na dwa palce. A później już leci. Nie pozwala schować butelki. Przy kolacji zrezygnował z wina, za to skacza postawił pod ręką. Po pożegnaniu gości patrzymy ze smutkiem na pustą butelkę, którą mieliśmy nadzieję hołubić przez przynajmniej pół roku.

Dręczy mnie pytanie – czy typowy Polak może uczciwie lubić whisky? Odpowiem uczciwie – nie, chyba, że jest chory, albo jest szpanerem. Tysiąc razy lepsza jest dobra Łącka Śliwowica, która ja preferuję i oczywiście nielegalnie kupuję w naszych górach.

Hej!

__________________________

No to sobie po męsku i szpanersku pogadaliśmy...
Szanowne Panie, to może teraz o likierach?

Ps. Dziunie i Julki dzisiaj szaleją za prosciutto – marną, włoską namiastką szampana. To już hiszpańska Cava jest lepsza. No ale szpan mówi co innego

.

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika tricolour

02-07-2023 [11:05] - tricolour | Link:

O godzinie czternastej, w porze dokładnie obiadowej, na donaldsiewscieku ciąg dalszy naszej uroczej dyskusji. 

Przyda ci się szklaneczka czegoś dobrego i mocnego, a już teraz życzę ci "na zdrowie!"

😄

Obrazek użytkownika Tomaszek

02-07-2023 [11:17] - Tomaszek | Link:

Mentor ci coś w necie znalazł ? 

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

02-07-2023 [11:35] - Edeldreda z Ely | Link:

A nie w południe? :)

Będę. 

Obrazek użytkownika sake3

02-07-2023 [12:01] - sake3 | Link:

Jestem rozdarta niczym ta sosna. Nie wiem bowiem co piłam kilka lat temu, bo niezmiernie rzadko piję alkohol ale to było dobre.Podobno księżycówka o smaku gruszkowym.

Obrazek użytkownika jazgdyni

02-07-2023 [13:37] - jazgdyni | Link:

@sake3

Jeżeli to było o północy, to mogło być wszystko.

Obrazek użytkownika sake3

02-07-2023 [14:09] - sake3 | Link:

@jazgdyni......Ja jednak podejrzewam że to był bimber pędzony nielegalnie podczas nocy ksiezycowej.Ale nie wypadało pytać stąd dylemat..

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

02-07-2023 [12:05] - Edeldreda z Ely | Link:

Panie Januszu,
Ponieważ jestem już po kawie 😉, odpowiem tak - nie znam się na trunkach zbyt bardzo. Rzadko piję, chociaż wczoraj zrobiłam wyjątek (było to moje czwarte chyba spotkanie z alkoholem w tym roku). Ale - gdy piję, nie lubię, by to, co piję było słodkie. Pozdrawiam. 

Obrazek użytkownika jazgdyni

02-07-2023 [13:35] - jazgdyni | Link:

@WzE

Nawet mojito nie smakuje?
[40 ml białego rumu.
limonka.
1-2 łyżeczki cukru trzcinowego.
kilkanaście listków świeżej mięty.
woda gazowana.
lód.
plasterek limonki i gałązka świeżej mięty do dekoracji.]

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

02-07-2023 [13:55] - Edeldreda z Ely | Link:

@jazgdyni 
Dobra - przekonał mnie Pan - wpadamy do Gdyni. Po co ma Pan ekspres na Mazury taszczyć? 
A ubite pole też się jakieś znajdzie? :) 

Obrazek użytkownika tricolour

02-07-2023 [14:08] - tricolour | Link:

Ubite pole potrzebne. Mitomanie, zapraszam na donaldsiewsciek.

😛

Obrazek użytkownika jazgdyni

02-07-2023 [16:59] - jazgdyni | Link:

@EzE

Nie ma sprawy. U mnie pokoi sporo. A na jednej imprezie kiedyś była nawet setka wesołych ludzi. A teraz piję kawę Lavazza Tierra Colombia. Nie najgorsza. Może być?

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

02-07-2023 [17:07] - Edeldreda z Ely | Link:

Coraz przyjemniej się robi - no, jasne, że może 👌
A ja zaraz zaprezentuję coś Panu, tylko w drugim wątku, bo to odpowiedź na wyzwanie Tri ☺️

Obrazek użytkownika jazgdyni

02-07-2023 [17:14] - jazgdyni | Link:

@EzE

On jakieś wyzwanie stawia? Przecież on nie ma zdolności honorowej.
Popatrz na Boziewicza:
Art. 1.
Pojęciem osoby zdolnej do żądania i dawania satysfakcji honorowej albo krótko: osobami honorowymi lub z angielskiego: gentlemanami nazywamy (z wykluczeniem osób duchownych) te osoby płci męskiej, które z powodu wykształcenia, inteligencji osobistej, stanowiska społecznego lub urodzenia wznoszą się ponad zwyczajny poziom uczciwego człowieka.

Widzisz?

Obrazek użytkownika tricolour

02-07-2023 [17:18] - tricolour | Link:

@jzg

I nie da się ukryć, że bez trudu wznoszę się ponad twój poziom, uczciwy człowieku ty mój.

😛

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

02-07-2023 [12:43] - wielkopolskizdzichu | Link:

"im dłużej, tym lepiej i oczywiście drożej. W tym czasie poziom alkoholu spada, co Szkoci nazywają „działką dla aniołów” i końcowy produkt ma zazwyczaj 40 – 46% alkoholu."
jazgot wie o whisky tyle co o innych sprawach czyli bardzo mało.
To co wlewa się do beczek ma w okolicach 80 - 86 % mocy, to co z beczek się wylewa tak do 60 %.
Czyli jednobeczkowy silnie fortowy o barwie słomkowej produkt będzie miał moc np. 57 %. 
Natomiast to co ma w okolicach 40 % to efekt mieszania, dodawania karmelu i wody w celu podniesienia pijalności.

BTW
Nawet Dziunie odróżniają prosciutto od 
Prosecco.
A trzeba być wyjątkowym ignorantem w dziedzinie win musujących by nie wiedzieć że szampan i prosecco to dwa zupełnie inne wina  z których każde ma swoją wielowiekową historię i jedno drugiego nie musi udawać.

Obrazek użytkownika jazgdyni

02-07-2023 [17:03] - jazgdyni | Link:

No nie mówiłem?!

Klasyczny przemądrzały dureń. Ja sobie jaja robię,, a kretyn poważnie poucza. Klasyczny szkopsko - poznański Besserwisser (potocznie kretyn).

Obrazek użytkownika tricolour

02-07-2023 [17:07] - tricolour | Link:

@jzg

No właśnie nie mówiłeś. Nie mówiłeś, że sobie jaja robisz, bo sobie jaj nie robiłeś. I dlatego nie mówiłeś. Ogarniasz?

Ciała dałeś, jak zwykle. I gdybyś był facetem, to byśmy się pośmiali z pomyłki, a tak - śmiejemy się ze starego satyra.

To są proste sprawy. 😁

Obrazek użytkownika Warmia

02-07-2023 [13:20] - Warmia | Link:

Julki szpanują lubieniem prosecco, prosciutto(szynka) jest be.

Obrazek użytkownika jazgdyni

02-07-2023 [13:30] - jazgdyni | Link:

Ano widzisz Czujna Warmio.

Szyneczkę, którą trzeba kroić na specjalnej maszynie, Julki mylą z dosyć marnym napojem. Bo napisałem, co niedawno usłyszałem.

Ps. Mogła też powiedzieć prosekutor.

Obrazek użytkownika Ijontichy

02-07-2023 [15:30] - Ijontichy | Link:

A widzisz! Wyczułem cię po oddechu wczoraj! Stąd marynarskie szanty po butelce rumu. Ja preferuję irlandzką whiskey...nie wypala gardła, przełyku i  zostawia migdalki w spokoju.

Obrazek użytkownika jazgdyni

02-07-2023 [17:04] - jazgdyni | Link:

Żebyś wiedział, że ja również.

Obrazek użytkownika spike

02-07-2023 [18:06] - spike | Link:

Ja miałem okazję napić się z krewniakiem 18 letnią śliwowicę, którą jego ojciec oblewał jego urodziny i trochę zostało i została przechowana na ten dzień.
Kawę piłem jaką mało kto miał okazję, pochodziła prosto z "kopalni kawy" we Lwowie :))

Obrazek użytkownika jazgdyni

02-07-2023 [19:49] - jazgdyni | Link:

@spike

Zazdroszczę tej śliwowicy.  Powinna być produktem powszechnym i eksportowym. Ale pewnie Pernod Ricard, czy Diageo nie pozwala.

Sporo kawy zielone przywoziłem z Mombasy i z Santosu. Mój brat w pewnym momencie stał się współwłaścicielem palarni kawy, z fantastycznym przedwojennym sprzętem.
Lecz tak na prawdę picia potężnych ilości kawy nauczyli mnie Skandynawowie. A potem polubiłem metody szwajcarskie. Tygielek i po turecku mi nie odpowiada.

Obrazek użytkownika spike

02-07-2023 [22:18] - spike | Link:

Zazdrościć tej śliwowicy nie ma czego, to była tylko 50, najlepsza była mina solenizanta :))
Prawdę powiedziawszy, jak mi się zdarzyła jakaś popijawa, to wolałem spirytus przygotowany odpowiednio, z domieszką miodu. oczywiście schłodzony, piłem też czysty spirytus, wielu nie wierzyło, że dałem radę, sekret w tym, że trzeba mieć "technologię", prosta i skuteczna, jak ktoś popełni błąd, to owszem można się przekręcić, wystarczy się zakrztusić i nieszczęście gotowe. Smakoszem nie jestem, w moim najbliższym otoczeniu sami abstynenci, nawet do obiadu czy na deser nie ma z kim wypić nalewkę czy tokaja, a mam sporo butelek od zaprzyjaźnionego Węgra i własne zakupy, stoją już wiele lat, pewnie przekażę w testamencie :))

Co do kawy z kopalni, podałem fakt, we Lwowie jest lokal, palarnia kawy i kawiarnia, nazywa się Kopalnia kawy, to mnie zaskoczyło i wstąpiłem o co tu chodzi. Faktycznie widać zejście do podziemi, przychodzi "przewodnik", rozdaje kaski i prowadzi do korytarzy, ciemno, głucho i światełko w tunelu, wchodzimy a tam kawiarnia, można zamówić kawę na dowolny sposób i smak. Przy wejściu do lokalu jest ścianka z pleksy, za którą widać jak w wielkiej kadzi jest palona kawa, potem pakowana, można ją kupić, można sobie też dokupić akcesoria do parzenia kawy po turecku, mi zostało trochę kasy, kupiłem na pamiątkę funkcjonalną niewielką replikę lampy naftowej Łukaszewicza.
Jedna z gałęzi drzewa rodzinnego pochodzi ze Lwowa, mieli tam majątki, dodam że znali Stefana Banacha i nie tylko jego.

Obrazek użytkownika jazgdyni

03-07-2023 [14:12] - jazgdyni | Link:

@Komentatorki i @Komentatorzy

Doszły mnie słuchy, że gdzieś na moim blogu właśnie szpanuje, wzbudzając - Och! i Ach! - Pań Komentatorek; i - Hłe, hłe - Panów Komentatorów, tutejszy etatowy hejter, traktowany pobłażliwie za swoje głupawe szczeniactwo, oraz psychiatryczną wprost potrzebę akceptacji u tych z wyższych pięter.
Coś tam podobno z wielkim zapałem tworzy z tektury i paździerzy, co napawa go dumą i już wymaga publicznych pochwał zszokowanych tłumów.

A tymczasem, gdy wszystko drożeje, gdy wymiana dobrej szyby w oknie kosztuje 1 000 zł, a dobry młotek 150 zł, nikt z obu płci komentatorskich nie zapytał się, ba - nie zastanowił się, skąd zasmarkany szczun bierze pieniądze na te tektury i paździerze. Ojciec mu grosza już nie da... Nie kradnie, bo za duży tchórz. Na szczęście z pomocą przyszedł mi znajomy ekspert z młodego pokolenia, wybitny znawca wszystkich hocków - klocków Internetu. Mówi do mnie więc, nie szanując różnicy wieku: - Dziadu stary! Piszesz i piszesz i nic z tego masz. A czy wiesz, że taki typowy hejter - troll do wynajęcia, potrafi bez wysiłku w ciągu miesiąca zarobić 5 tysiaków, wyłącznie prześladując wskazane osoby w internecie. To jest stawka minimalna. Lecz jak są konkretne efekty, to leci duuuża premia.
Są kontakty, są zleceniodawcy i są szare firmy, które takimi sprawami się zajmują. Krajowe i międzynarodowe. Za 170 USD można sobie wykupić na przykład taką usługę, że będziesz miał na tłiterze 10 000 wejść i 500 komentarzy. To podobno patent białoruski, choć inni mówią, że chiński.

Czyli ten Kajtuś coś tam w stodole dłubie tylko za naszą krwawicę i wysiłek. Taki to oto cwaniaczek.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

03-07-2023 [14:58] - NASZ_HENRY | Link:

Ochy! i Achy!
które słyszysz od prawicowych feministek wynikają z tego, że kobiety tęsknią za draniami - draniami którzy dostarczają im skrajnych emocji. Dla równowagi tacy dranie lecą na zołzy, ponieważ dostarczają im wyzwań, przez co muszą się napracować zanim przyjdzie im zerwać zakazany owoc.
Trzymaj się i nie daj się prowokować😉

Obrazek użytkownika sake3

03-07-2023 [15:30] - sake3 | Link:

@NASZ-HENRY.......A słyszał pan moje ach,czy och w tęsknocie za jakimś draniem?Przecież wg pana jestem prawicową feministką,i ciekawa jestem tych emocji. A tu na NB tylko sami zgryźliwi panowie co to tylko ględzą o złym PiS-ie albo wieszaniu Morawieckiego.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

03-07-2023 [15:54] - NASZ_HENRY | Link:

@sake3

Przecież lewicową nie jesteś - lewicowe feministki chodzą na parady.
Żeby było jasne do końca; prawicowe feministki chodzą na procesje
Zakazany owoc poniżej:😉
https://www.youtube.com/watch?v=ibQBSHcHMcg

 

Obrazek użytkownika tricolour

03-07-2023 [15:20] - tricolour | Link:

@jzg

Dziadu, zamiast kpić z moich "tektur i paździerzy" pokaż swoje osiągnięcia nafciarza, elektronika, budowniczego dziwnych statków. Co stoi na przeszkodzie?

Mam podejrzenie graniczące z pewnością, że nic nie umiesz zbudować. Wiesz na niczym opieram swoje zdanie? Na tym, że w zimie napisałeś, że zaprogramowaleś piec gazowy! 

Takie urządzenia domowe mają interfejs przykrojony do użytkowników z zespołem Downa, by im dupa nie odmarzła, a producent nie poszedł siedzieć za zamęczenie ameby.

Nie zazdrość tylko weź się za coś.

😛

Obrazek użytkownika tricolour

03-07-2023 [15:25] - tricolour | Link:

Jeszcze dodam, że nawet ten twój podnóżek, Tomaszek, ma jakąś pasję - kupił stary samochód, wyremontował i teraz rwie laski na brykę. Miał pomysł, miał czas, miał cel i go osiągnął. Nie lubię gada, ale doceniam ilość włożonej przez niego pracy.

A ty co? Na kiego xuja ci ta inżynierka skoro nic z niej nie wynika poza stękaniem na forum?

😛

Przy okazji dziękuję, że poświęciłeś mi taki dlugi wpis. Nawet zabawny.

Obrazek użytkownika Tomaszek

04-07-2023 [16:37] - Tomaszek | Link:

Denaturat
Sam jesteś podnóżek . a od samochodu to z daleka , i od rodziny też . Gówno o tym wiesz .

Obrazek użytkownika spike

03-07-2023 [17:33] - spike | Link:

@tri
"Wiesz na niczym opieram swoje zdanie?"

skoro "na niczym" opierasz swoje zdanie, to znaczy że zmyślasz, konfabulujesz i kłamiesz :)))))

Problem z tobą jest taki, że ja opieram swoje zdanie na pewności, że tego co potrafi zrobić @Janusz, choćbyś zjadł 1000 kotletów nie dasz rady zrobić.

Napisz jak się mają twoje umiejętności i w czym są większe, lepsze od Januszowych, wtedy ocenimy który lepszy fachowiec, budowanie czegoś tam z płyt, gwoździ i kleju, to mimo wszystko zbyt mało, byś miał jakiekolwiek podstawy się wywyższać nie tylko od Janusza, praktycznie od każdego tu piszącego.

Tak więc oczekujemy sensacji, że zbudowałeś wahadłowca i co sobotę lecisz nim sobie na Księżyc, byle nie okazało się, że ty zbudowałeś "inteligentną" budę dla psa, która za niego szczeka :)))))))

Obrazek użytkownika tricolour

03-07-2023 [18:08] - tricolour | Link:

@spike

Janusz nic nie zrobil w ciągu ostatnich pięciu dekad. Kiedyś go o to zapytałem, to mi odpowiedział, że w latach siedemdziesiątych zrobił wzmacniacz lampowy, a ostatnio, że piec "zaprogramował". W życiu linii kodu nie napisał, nigdy z żadnego jego tekstu nie wynikło, że ma jakąkolwiek umiejętność budowania, hobby, pasję.

Więc jeśli chcesz mu wchodzić do tyłka, to się nie krępuj, droga wolna, ale pamiętaj, że robisz z siebie czopek lub gówno. Poza tym życzę ci smacznego.

Co do moich konstrukcji, to pokaż swoje, patałachu, chętnie uznam ich wyższość, a na pewno docenię.

😛

Obrazek użytkownika tricolour

03-07-2023 [18:20] - tricolour | Link:

Zauważ, spike, że Ely problemu nie miała - pokazała nam swoje dwa ciasta. Wzięła i zrobiła. Co na to mitoman?

"Nie umiem robić wypieków"... no ubaw mam po pachy... 

😛

Obrazek użytkownika spike

03-07-2023 [20:37] - spike | Link:

@tri
widzisz, co ciebie to bez solidnego kija nie podchodź, a jak już, to na początek "dla zdrowotności" należy kilka razy nim walnąć.

Jakbyś miał tyle klepek ile się przysługuje, to byś może wpadł, że Janusz może miał i ma jakieś hobby, ale że to właściwie marynarz, to większość życia spędził na morzu, więc kiedy miał cokolwiek zbijać z desek i płyt, a ma tą przewagę nie tylko nad tobą, zwiedził kawał świata, a ty najwyżej pobliskie knajpy :)))))

Janusz dla mnie "ani brat, czy swat", ale nie mam mu nic do zarzucenia, czego nie można powiedzieć o tobie choćby jedno dobre zdanie.

Co do moich konstrukcji, to ci nie pokażę, bo się nimi nie chwalę, ale nadmienię, że "owoce"  mojej pracy codziennie "konsumujesz, udoskonaliłem pewną technologię motoryzacyjną, która jest stosowana, a to tylko fragment moich osiągnięć.

Ty natomiast ciągle czymś się chełpisz, nikt nie wie czym, więc patałachu nie bądź czopkiem, pochwal się,swoimi wyczynami, ocenimy, a może i docenimy, bo do tej pory jesteś tylko nadętym dupkiem.

Obrazek użytkownika tricolour

03-07-2023 [21:39] - tricolour | Link:

@spike

Wymyśl, kolego, jakieś nowe epitety, jeśli już musisz ich użyć, nie małpuj po mnie, bo zaraz się "okaże", że pewną technologię motoryzacyjną też zmałpowałeś od kolegi. No tak wychodzi, nieprawdaż? 😁. Mniejsza z tym.

Wracając do tematu - zawsze gdy januszek się prostacko pomyli, zamiast obśmiać swoją pomyłkę, która przecież śmieszna jest,  rzuca się na rozmówcę z epitetami, poniża, sugeruje głupotę, nieuctwo. 

Przykład: z rok temu januszek nadziwić się nie mógł, że instalacja elektryczna w domu jest z litego drutu, a wygodniej by było gdyby była z licy. Z licy, rozumiesz? Wiesz, co to lica? To tak jakbym ja się zastanawiał dlaczego statek ma takie grube cumy, przecież wygodniej by było dać jedwabne nitki. Kolorowe, kurwa.

Powiedziałem inżynierowi (???) o mechanicznych sprawach montażu linki do zacisku i jej większej - od litego drutu -  powierzchni w wyniku czego szybciej się utlenia. I co? Durniem z technikum zostałem.

No to się czepiam globtrotuara. Bo taki mądry, że aż glupi.

😄

Obrazek użytkownika spike

03-07-2023 [23:11] - spike | Link:

@tri
ty to jesteś prostak, nawet nie rozumiesz co czytasz, a potem bzdety wypisujesz.
Co mnie obchodzi @janusz, nie byłem przy rozmowie, więc nie mam zdania, a temat o którym tak się chwalisz znam, pewnie jesteś elektrykiem od gniazdek :)))
a ja pytałem ciebie czym się możesz pochwalić, bo do tej pory podskakujesz jak żaba w kolejce do podkucia, no dawaj te swoje innowacje i wynalazki :)))))))

Obrazek użytkownika tricolour

03-07-2023 [23:49] - tricolour | Link:

@spike

Przecież jest wątek obok, nie zgrywaj paralityka większego niż jesteś. W dupę mam ci go wsadzić, byś zauważył?

Jak prostak, to masz spod prostaty.

😛

Obrazek użytkownika spike

04-07-2023 [10:19] - spike | Link:

dalej bełkoczesz, a nic o twoich osiągnięciach i "wynalazkach", cienias z ciebie, już się nie wysilaj, szkoda czasu :))))))))))))))))))))))))))))))))

Obrazek użytkownika tricolour

04-07-2023 [10:48] - tricolour | Link:

@spike

Masz, tchórzu, nawet znaleźć nie potrafisz. Od 12:20

https://naszeblogi.pl/comment/...

A teraz ty, patałachu....

😛

Obrazek użytkownika spike

04-07-2023 [12:12] - spike | Link:

@tri
ja mam szukać co ty zbiłeś z płyty i PCV? to ty jesteś tak głupi, jak kilo gwoździ :))
jeżeli to szczyt twoich możliwości, to mimo to cienias jesteś, coś podobnego to każdy potrafi. kto tylko chce i nie ma lewych rąk.
Ja nie mam potrzeby budować dmuchanego kajaka.
PS. a na dziobie to pewnie kibelek, bo masz chyba wrodzoną biegunkę, bo tu ciągle się wypróżniasz.
jakiś ty malutki, zakompleksiony bufon :))

Aaaa i jeszcze jedno, skąd wy wziąłeś ten prąd wysokiej częstotliwości, z gniazdka :)))))))))))))))))))

Obrazek użytkownika tricolour

04-07-2023 [12:53] - tricolour | Link:

@spike

Naprawdę serdecznie ci dziękuję za twój wpis. Trudno o lepszą ocenę i piszę to zupełnie serio. Zresztą z tego miejsca dziękuję wam wszystkim. Jeżeli nie szukałeś ("ja mam szukać co ty zbiłeś") i nie oglądałeś mojego linku, a widziałeś płytę (sklejkę) i PCV, to znaczy, że dodatkowo mam dar oddziaływania pozazmysłowego :)

W rzeczywistości jest tak, że cholera was wzięła gdy zobaczyliście moje foty, ale jesteście prawdziwymi polakami więc jeszcze bardziej znienawidziliście mnie i samych siebie i stąd wasze bluzgi. Nikt z was, patałachów, w najśmielszych oczekiwaniach nie spodziewał się tego, co zobaczył. Taka jest prawda i wynika ona z tych wszystkich komentarzy, w których ledwo się trzymacie, by nie pozdychać z zawiści i zazdrości.

Niedowiarki, czy to moje, mają prosty sposób autoryzacji moich zdjęć, bo RIB stoi w garażu z pięć metrów ode mnie i możecie mnie poprosić (słowo "proszę" jest warunkiem koniecznym) o dowolne zdjęcie z dowolnymi wymaganiami w stylu "postaw, PROSZĘ, pięć nakrętek na lewym zegarze, cztery na drugim, a miedzy nimi napisz verdaną "spike to fiut", przebij fiuta wykałaczką - i już masz pewność, że fota będzie ode mnie. Ponad wszelką wątpliwość. Ale tego nie zrobicie, bo już nie chcecie oglądać żadnych zdjęć pływadełka.

Powiem więcej,  - nie przyszła do waszych zasranych głów, zdolnych tylko do nienawiści, idea, że jakiś urząd homologował "paździerz", oglądał projekt, chciał zobaczyć "paździerz" na żywe oczy, a na końcu wydał dokumenty rejestracyjne. Z nienawiści jesteś gotowy zdeptać urząd państwowy, bo jesteś prawdziwym polakiem oraz jednocześnie partyjną swołoczą i nikt nie może wystawać poza waszą polską średnią na poziomie kałuży. Nie masz potrzeby budować kajaka? Tak -  bo mieszkasz w ciasnym bloku więc NICZEGO tam nie możesz budować - to jest realny opis twoich potrzeb i "możliwości" -  ciasnoty umysłowej będącej pochodną ciasnoty lokalowej.

Aaaa i jeszcze jedno - skąd wziąłem prąd w.cz? Z generatora w.cz. Tego też nie wiesz?

:P

Obrazek użytkownika spike

04-07-2023 [13:27] - spike | Link:

ale się uśmiałem, prostak jak ty, wszystkich wyzywający i bluzgający swoimi odchodami, jednocześnie innym to zarzucając, oczekuje podziwiania !!!
NIE licz na to, do czasu jak nabierzesz choćby odrobinę ogłady i przestaniesz z NB robić szambo.

Co do generatora wcz. zależnie od potrzeb, zrobiłem ich dość dużo, do PCV na lampach, jak i wiele innych urządzeń, a tym się nie chwalę, nie mam manii wielkości jak ty.
PS. nie wiem czy wiesz (bo skąd), że prądy wcz. są b.szkodliwe, mogą ci wypalić cojones, zostanie ci tylko zwis :)))))))))

Obrazek użytkownika tricolour

04-07-2023 [14:14] - tricolour | Link:

@spike

Cieszę się, że poprawiłem ci humor.

Teraz pewna "anegdota" o generatorach: w moim silniku pompa paliwa miesza olej tuż przed gaźnikami w proporcjach zależnych od prędkości obrotowej. Do kontroli poziomu oleju w zbiorniku służy prosty generator na tranzystorze jednozłączowym. Aż miło patrzeć na dosłownie sześć elementów dyskretnych, które "robią" za integrator i generator relaksacyjny w jednym czyli sporadyczne ruchy pływaka w zbiorniku oleju zamieniane są na błyskający sygnał ostrzegawczy o współczynniku wypełnienia proporcjonalnym do częstotliwości zadziałania czujnika poziomu. To taka piękna forma dawnej elektroniki, gdy korzystało się z pomysłów, a nie wsadza wszędzie mikroprocesor, 16GB RAMu i Linuksa, by zagotować wodę w czajniku.

Widzisz, jak miło się rozmawia....

:PPPP

Obrazek użytkownika spike

04-07-2023 [17:53] - spike | Link:

Zapomniałeś dodać, że to twój pomysł i dzieło ?
Jak mam jakiś problem, to staram się, jeżeli to możliwe unikać komplikacji tematu. Kiedyś miałem pewien zadany "problem", pomiar poziomu wypełnienia szamba. Na początku też kombinowałem "jak koń pod górę", ultradźwięki, lasery, pływaki, kontaktrony, z sygnalizacją w domu, zasilanie przez PV, aż doszedłem do banalnie prostego rozwiązania, zgadniesz jakiego ?

Obrazek użytkownika tricolour

04-07-2023 [19:09] - tricolour | Link:

@spike

Układ na tranzystorze jednozłączowym jest fabryczny, ale nie działał. Spodziewałem się bardziej NE555 niż tego, co zastałem.

Co do szamba, to oprócz tego, co wymieniłeś, przychodzi mi do głowy pomiar manometryczny (hydrostatyczny) czyli taki jak w pralce, ale czy się rurka nie zatka? Albo pływak, ale bezkontaktowy czyli zmiana indukcyjności. Środowisko trochę gówniane, lepkie - to pewnie determinuje sensor.

Obrazek użytkownika spike

04-07-2023 [21:04] - spike | Link:

@tri
Z tym hydrostatem blisko, ale nie nadaje się min. z dwóch powodów, pierwszy to potrzeba zaprojektowania układy kontrolno-sygnalizacyjnego, co wymaga zasilania, drugi to ciśnienie, hydrostat pralki kontroluje dość niski poziom wody, szambo ma dużo wyższy.

Ja zastosowałem kontrolę manometrem lekarskim, na początku był ten tradycyjny, potem okazyjnie kupiłem taki lekarski śr.20 cm, był zamontowany na 2,5 m rurze śr.2,5 cm, by się nie zatykał, manometr był dobrze widziany z okna domu, na skali było oznaczenie poziomów wody.

Robiłem też eksperymenty z nurkiem Archimedesa, ale to wymagało kłopotliwej kalibracji, chciałem też wykorzystać ultradźwięki, albo laser, ale to co zrobiłem było najlepsze i najprostsze, jak budowa cepa, a funkcjonalne, bez zasilania i bezprzewodowe.

PS.
Zacznij się zachowywać, skończ z tymi bluzgami, jeżeli chcesz pogadać.

Obrazek użytkownika tricolour

04-07-2023 [21:38] - tricolour | Link:

@spike

Z chęcią skończę z bluzgami, ale proszę o to samo od ciebie. Zresztą admin posty mi kasuje czyli posuwam się za daleko...

Obrazek użytkownika spike

04-07-2023 [21:54] - spike | Link:

ale to ty najczęściej jesteś prowodyrem, a z pewnością inna będzie rozmowa.

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

04-07-2023 [22:08] - Edeldreda z Ely | Link:

@Spike & @Tri & @Tomaszek może - jeśli zechce.. 
Najpierw miałam napisać, że w związku z Waszą dyskusją wiele innych czynności zeszło u mnie na plan dalszy... 
Potem, widząc te dzisiejsze Wasze słowa, chciałam napisać, że ja chyba śnię... 
 Dedykuję Wam tę piosenkę łączącą oba tematy, a także - od biedy - próby artystycznego pomiaru poziomu wypełnienia przestrzeni Internetu różnymi rzeczami 😉

https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=0GWjLswkofY&pp=ygURcGFibG9wYXZvIHRlbGVob24%3D

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

04-07-2023 [22:28] - Imć Waszeć | Link:

@EzE nie sądzę, żeby to przyniosło jakiś wymierny efekt ;)
Za to ostatnimi czasy NB przypominają mi ten oto kabaret:
https://www.youtube.com/watch?...
A na drugie nóżkie: https://www.youtube.com/watch?...
Dużo tu ostatnio o cojones, ale w przypadku takiego zwarcia na imprezie plenerowej u Rolnika większości zostałoby już tylko to ;)
https://www.youtube.com/watch?...
A tu lato... https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika tricolour

04-07-2023 [22:32] - tricolour | Link:

@Ely & Imć

Ale jest na dobrej drodze. Mam perfidny (jak to ja) plan, serio...

😛

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

04-07-2023 [22:37] - Edeldreda z Ely | Link:

@Imć & @Tri
Zdążyłam wysłuchać pierwszego numeru, w którego trakcie syn mówi: "Znam to, mamo" - ciekawe skąd, myślę sobie (bo na pewno nie ode mnie) - pewnie Pani na świetlicy im kiedyś puszczała... Tak, jak kiedyś maluchom puszczała "Rudą"....... 

 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

04-07-2023 [22:44] - Imć Waszeć | Link:

A ten fragment od 2:25 to jest drop dubstepowy ;)
Trochę za świeże na niektóre gusta :]

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

04-07-2023 [23:08] - Imć Waszeć | Link:

@EzE: Wróćmy do korzeni, wróćmy do straconych lat 90-tych, bo stamtąd wlecze się to całe podłe zło w ludziach:

I was flicking through the channels on the TV
On a Sunday in Milwaukee in the rain
Trying to piece together conversations
Trying to find out where to lay the blame

But when it comes right down to it
There's no use trying to pretend
For when it gets right down to it
There's no one here that's left to blame
Blame it on me, you can blame it on me
We're just sugar mice in the rain

I heard Sinatra calling me down through the floorboards
Where you pay a quarter for a partnership in rhyme
To the jukebox crying in the corner
While the waitress is counting out the time

For when it comes right down to it
There's no use trying to pretend
For when it gets right down to it
There's no one really left to blame
Blame it on me, oh you can blame it on me
We're just sugar mice in the rain

'Cause I know what I feel, know what I want
I know what I am
Daddy took a raincheck

'Cause I know what I want, know what I feel
I know what I need
Daddy took a raincheck
Your daddy took a raincheck

Ain't no one in here that's left to blame but me
Blame it on me
Blame it on me

Well the toughest thing that I ever did
Was talk to the kids on the 'phone
When I heard them asking questions
I knew that you were all alone
Can't you understand that the government left me out of work?
I just couldn't stand the looks on the faces saying what a jerk

So if you want my address
It's number one at the end of the bar
Where I sit with the broken angels
Clutching at straws and nursing our scars
Blame it on me, blame it on me
Sugar mice in the rain

https://www.youtube.com/watch?...
https://www.bing.com/images/cr...

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

05-07-2023 [12:12] - Edeldreda z Ely | Link:

Nie z lat 90, co prawda i Henry będzie wytykał feminizm, ale fajna nuta, więc daję:
https://m.youtube.com/watch?v=FcER7I-r8ww

Obrazek użytkownika jazgdyni

05-07-2023 [14:55] - jazgdyni | Link:

@EzE

Wybacz, ale do konia bardziej mi facet pasuje. Szczególnie taki jak Lee Marvin

https://youtu.be/NTymtAbaG08

I was born under a wandrin' star
I was born under a wandrin' star
Wheels are made for rollin'
Mules are made to pack
I've never seen a sight that didn't look better looking back
I was born under a wandrin' star
Mud can make you prisoner, and the plains can bake you dry
Snow can burn your eyes, but only people make you cry
Home is made for comin' from, for dreams of goin' to
Which with any luck will never come true
I was born under a wandrin' star
I was born under a wandrin' star
Do I know where hell is?
Hell is in hello
Heaven is goodbye for ever, it's time for me to go
I was born under a wandrin' star
A wandrin' wandrin' star
When I get to heaven tie me to a tree
Or I'll begin to roam, and soon you know where I will be
I was born under a wandrin' star
A wandrin' wandrin' star

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

06-07-2023 [08:37] - Edeldreda z Ely | Link:

@jazgdyni 
Ale przyzna Pan, że wokalistka  umie bardzo wdzięcznie odrzucić włosy do tyłu? ;) W ogóle, mimo tuszy jest w niej wiele gracji. Oto jeszcze jeden jej kawałek:
https://m.youtube.com/watch?v=...(link is external)
Udanego dnia! 

Obrazek użytkownika jazgdyni

06-07-2023 [09:08] - jazgdyni | Link:

@EzE

Nie - wokalistka jest spoko. I poufnie przyznam, ze raczej nie lubię kobiet - szkieletorów.

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

05-07-2023 [00:09] - Edeldreda z Ely | Link:

@Tri & @All 
Ufam, że w odpowiednim momencie plan ujrzy światło dzienne, objawiając zamiary Autora. 
Chciałam jeszcze załączyć jedną muzyczną dedykację i wizualizację, ale Imć Waszeć Arabami wysoko poprzeczkę zawiesił... Zrobię to jutro - w południe - na szpanerachzapomnianejklasie? chociaż zawsze chciałam napisać: "na donaldsiewścieku" ☺️ 

Obrazek użytkownika tricolour

04-07-2023 [22:08] - tricolour | Link:

@spike

I to jest zabawna rzecz, że wydaje mi się, że ja się tylko bronię. Serio. Nadmiarowo, przyznaję, ale nie zaczynam pierwszy. Widać z tego, że każdy widzi inaczej...

No dobra, zobaczymy jak będzie. Warto może spróbować. Ale liczę się z tym, że zaraz przyleci specjalista od ruskch trolli i powie, że operator mojego nicka zmienił ci osobę na inną, by cie zateczkować na miło skoro na bluzgi się nie udaje.

I co wtedy zrobisz? 

😛

Obrazek użytkownika spike

05-07-2023 [00:08] - spike | Link:

@tri
nie musisz schodzić do tego poziomu, nie oczekuję, że nie będzie złośliwości czy uszczypliwości, też czasami to robię, ale te wulgaryzmy nie są do przyjęcia, jak sam ich będziesz unikał, to w ciebie nikt mięsem nie rzuci.

Już tu kiedyś pisałem, że na NB wielu się spiera i od głupków wyzywa, ale jestem prawie pewien, że jakbyśmy się spotkać, to się może okazać, że potrafimy ze sobą porozmawiać, a i zakolegować, no może poza jednym takim, dla którego wszyscy to chamy.
Danymi czasy miałem podobnie, były spory i kłótnie między kolegami, a obecnie jak się spotykamy, to "czule" o tym wspominamy, jak starzy przyjaciele i nimi jesteśmy.

Obrazek użytkownika spike

05-07-2023 [00:22] - spike | Link:

PS. powiem ci, że najbardziej lubię rozmawiać z hobbystami, pasjonatami, dla nich nie ma rzeczy niemożliwych :)

Obrazek użytkownika Tomaszek

04-07-2023 [17:42] - Tomaszek | Link:

Spike 
Dupek jest śmieszny i zmienia temat . Wzywł wszystkich , co robicie , to pokazałem , Ale się złamas przeliczył i pocisnął niebezpieczny kit , nie wiedział do kogo pisze i co pokazuje . Jełpo w czystej postaci . Pisał że RIB jest w Chorwacji i Chorwat przygotuje prezentację . Dupa z króla Chorwat go olał , pewnie jeszcze od kuraców zrugał , albo nie istnieje . Dwa zdjęcia i dwa różne RIBy. Każdy kto coś zbudował ma setki zdjęć , a przede wszystkim rysunki wykonawcze w CADzie . Otwierzaz , znajdujesz klikasz widok i masz wrzucasz na platformę , linkujesz i jest . On pokazał jakieś chaotyczne widoki z porypanymi proporcjami i przenikaniem brył . A sam szydził z projektu zgrabnego kuterka oprawionego na ścianie u Lecha Makowieckiego . Kuterek cukierek , wykreślony ręcznie , pewnie grafionem i piórkiem opisany . Dzisiaj Antyk albo lepiej .Popieprzyć bzdury nad tym można , ale żeby cośzrobić to ni chu...steczki . Bałwana lepić . Krótko mówiąc srutututu i udaje geniusza . Jeszcze trochę wyrywków na temat przyległy jak np mieszanie paliwa z olejem , pewnnie sz netu . W zeszłym roku wymyślił klimę adiabatyczną , bo w necie nie doczytał . Zrobić RIBa to jakiś tam wyczyn ale nie ten durny troll , od tego trzeba zacząć . Pewnie krnąbrny był od dzieciaka , to mu ojciec tą samą cewkę kazał przewijać kilka razy .
Nie pomogło . I nie pomoże  . 

Obrazek użytkownika spike

04-07-2023 [18:45] - spike | Link:

Spokojnie, wiemy jaki jest, a ta łódź to nie wyczyn, by się aż tak wywyższać, można powiedzieć, że to zmodyfikowany ponton i tyle.
Ja osobiście cenię każdego, kto potrafi zrobić cokolwiek, takich obecnie już niewielu, nawet zapalonego działkowca, od którego można się sporo dowiedzieć, a znam też takich, co poza pracą, tylko TV i piwo, który na wszystko narzeka, ale sam niczego nie zrobi, czeka aż mu podadzą, znam też takich, którzy nie mając kwalifikacji, potrafią zbudować rzeczy, że niejeden inżynier "wysiada", to są ciekawi ludzie, zawsze o coś się pyta, czegoś chce się dowiedzieć, ciekawie się z takimi rozmawia.
 

Obrazek użytkownika jazgdyni

05-07-2023 [14:49] - jazgdyni | Link:

Hej chłopaki!

Co tu się dzieje? Zdziecinnienie na wakacje? Czy raczej ten polsko - szkopski kundelek urządził wam klasyczną, nazistowską (tę z SA nie z SS), Schwantzparade. Ja mam większego! Za to ja mam sprytniejszego.
Cała ta emocjonalna, pełna przechwałek dyskusja jest smutna i pokazuje ludzi, którym  Znowu w życiu mi nie wyszło. Uciec pragnę w wieli sen ... Sam wiem, że zbyt późno jest, By zaczynać wszystko znów. Znowu szarych dni pagóry, Znów codziennych rzeczy las. To lament przegranych.

Dojrzały i spełniony człowiek, który ciężko pracował. I dało mu to nie tylko wiele osobistej satysfakcji, lecz był doceniany i za swój trud i kompetencje sowicie wynagradzany, nigdy nie będzie dłubał w korze, tworzył rzeczy niepotrzebne i głupotami zapełniał ostatnie lata. Mózg należy zatrudniać, a nie tylko ręce!
On zazwyczaj, gdy już miną mu lata młodzieńczego zapału, nie buduje sam domu, nie naprawia samochodów, a w garażu, czy w oborze, nie struga latawców, helikopterów, łodzi, czy krążowników. Sam był fachowcem, zna wartość fachu, więc nawet do wymiany uszczelki woli fachowca zawołać; albo szklarza by okna wyregulował, elektryka, by znalazł usterkę.
Szanuje sam siebie i woli już dać zarobić innym, jako,  ze sam już dosyć zarobił.

Gdy mimo tego, ma żaglowego jopsa, to kupi sobie niezła Bavarię, albo lepiej - jakieś dzieło młodszych kolegów a gdańskiej Polibudy, na przykład Denerta. Fakt, melona trzeba wydać na to. Tylko... tak postępują szpanarzy. Kupują na pokaz i tylko by się pochwalić. tak jak to smieszne - Ja to zrobiłem - tu pietro wyżej - Ja to mam.
Każdy kto się ceni i na starość nie zgłupiał, a żona, albo dzieciaki nudzą, że chciały by sobie pożeglować, to po prostu sobie taką łódkę wypożycza. Czy to na Egejskim, czy w St. Thomas, czy nawet katamaran na Madagaskarze. Po jaką cholerę mieć mnóstwo kłopotów (i wydatków) trzymając swoją łódkę. Ktoś może wytłumaczyć?

Rozumiem co to hobby. Rozumiem zakręconych maniakalnie. Lecz wiem, że większość robi to tylko po to, by zaimponować otoczeniu i leczyć swoje kompleksy osobistego niedowartościowania.

Raczej wstydzą się śpiewać Znowu w życiu mi nie wyszło...

Obrazek użytkownika tricolour

05-07-2023 [15:50] - tricolour | Link:

@jzg

Załóżmy roboczo, że masz rację wszak ludzi inteligentnych cechuje zdolność śmiałych ekstrapolacji.

W świetle wypowiedzi pointującej przydlugi wywód "Rozumiem co to hobby... Lecz wiem, że większość robi to tylko po to, by zaimponować otoczeniu i leczyć swoje kompleksy osobistego niedowartościowania" powiedz nam wszystkim w jakim celu planowałeś napisać siedem książek, na raz trzy pisałeś, a nie wydałeś żadnej? To ciekawe zagadnienie gdy się zechce je obejrzeć w optyce, którą wyraziłeś, nieprawdaż?

I na pytanie: "Po jaką cholerę mieć mnóstwo kłopotów (i wydatków) trzymając swoją łódkę. Ktoś może wytłumaczyć?" - tak, mogę wytłumaczyć: łódkę (hobby) buduje się nie po to by ją mieć, tylko po to, by ją budować.

I to jest sens całej tej kwestii, którą podnoszę od lat.

Obrazek użytkownika spike

05-07-2023 [19:07] - spike | Link:

"Dojrzały i spełniony człowiek, który ciężko pracował. I dało mu to nie tylko wiele osobistej satysfakcji, lecz był doceniany i za swój trud i kompetencje sowicie wynagradzany, nigdy nie będzie dłubał w korze, tworzył rzeczy niepotrzebne i głupotami zapełniał ostatnie lata."

Podam przykład z mojego otoczenia, poza granicami Polski, mamy krewniaka który był neurochirurgiem i ordynatorem, czyli człowiek o wysokich kwalifikacjach i oczywiście zarobkach, a w domu, w wolnych chwilach, w piwnicy gdzie miał swój warsztacik, dłubał w drzewie, robił dla siebie różne rzeczy, jest w na emeryturze i dalej sobie dłubie w tym drzewie, nie chce wołać fachowca, do tego jeszcze zwiedził cały świat, z racji zawodu, jak i wypoczynku.

Podobnych ludzi trochę znam.

Obrazek użytkownika tricolour

05-07-2023 [20:38] - tricolour | Link:

@spike.

Historia z przedwczoraj i wczoraj. 

Przychodzi mój dwunastolatek i pyta:
- tato, mogę kupić sobie figurkę, za swoje?
- Możesz, pokaż. 
- To ta, z książki.
- 130? Drogo.
- Ale za swoje przecież!
- kup sobie. Ale nie ma gdzieś taniej? 
....
- tato, jest na Ali, dwie dychy.
- No widzisz, kup sobie.
- Tato, trzeba czekać piętnaście dni...

Dobra nasza, myślę, czas na smrodek dydaktyczny czyli jak w praktyce działa zasada nieoznaczonosci, z której wywiodłem "stałą Plancka" będąca iloczynem ceny i czasu oczekiwania. Syn nie był wniebowzięty, poszedł sobie.

Wraca:

- Tato, można kleić drut?
- Nie. Można spawać lub lutować.
- Mamy drut do lutowania (spawarki się boi)?
- Nie mamy.
- Tato, Leroy jeszcze czynny?
- Czynny.
- Kupisz mi drut?
- Kupię.
- A kebaba?
- Nie. Albo drut albo kebab.
- Chcę drut.

Wracamy, idziemy do piwnicy. Lutownica, pasta do lutowania, pinceta: uważaj gorące!

Mijają dwie godziny, kilka krzyków, jeden płacz, syn wraca z czymś na kształt ludzia.

- Tato, to jest egzoszkielet (tu pada nazwa, nie wiem czego), potrzebuję modelinę. Wiesz co, tato, koniec z klockami Lego. Kocham cię.

......

Warto żyć...

Obrazek użytkownika spike

06-07-2023 [00:04] - spike | Link:

@tri
to masz dużego syna, tak masz rację, dla takich chwil warto żyć.
Wiesz, ja praktycznie nie miałem zabawek, bo o nie prosiłem, miałem o wiele ciekawsze zajęcia. :)

Strony