MĄDRE DZIECI, DOROŚLI TACY GŁUPI

Słusznie narzekamy na Francuza Macrona, ale doceniajmy Francuza Dumasa (Aleksandra, syna). Pewnie niejeden warszawiak mógł zacytować tegoż francuskiego pisarza w przedostatnią niedzielę, widząc na ulicach stolicy tylu przybyszów. Oto co pisał Dumas syn: „Jak to się dzieje, że małe dzieci są tak mądre, a dorośli tacy głupi. To ani chybi wpływ wykształcenia”. Główna partia opozycyjna chwali się, że popierają ją „młodzi, wykształceni ,z dużych miast”. A ja na to zacytuję znowu  Dumasa jr : „Każdego można przeciągnąć przez uniwersytet, ale nie każdego można nauczyć myślenia”.
W ostatnich latach dużo krwi napsuł Polakom Trybunał Sprawiedliwości UE. Przy każdym jego kolejnym werdykcie, coraz głupszym i coraz bardziej ideologicznym myślałem o myśli angielskiego poety Roberta Browninga, który zauważył ironicznie: „Dziś mamy trybunał wyższy od boskiego, zasiada w nim wykształcony człowiek”. Skądinąd niemała część sędziów TSUE, o gorzki paradoksie, nie ma za sobą doświadczenia wydawania wyroków w sądach w ich krajach, ale wszakże jak mówili komuniści: „Nie matura, lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera”.

Cytowałem już francuskiego pisarza i angielskiego poetę, ale przecież polskie przysłowie mówi: 'Cudze chwalicie, swego nie znacie”. A ja znam, więc zacytuję naszego złośliwego Aleksandra Fredro, tylko żeby nikt nie pomyślał, że to aluzja do współczesnych uniwersytetów, które są, jakie są (i przypominają definicję konia w encyklopedii Benedykta Chmielowskiego „Nowe Ateny”: „Koń, jaki jest – każdy widzi).Otóż nasz hrabia i jednocześnie wybitny komediopisarz, który bardzo nie lubił lewicy, a za to lubił poświntuszyć, stwierdził kiedyś: „Na uniwersytetach powinny być katedry szalbierstwa - boć z ludźmi żyć trzeba”. Od Fredry do kampanii wyborczej. Naszemu obozowi dedykuję włoskie przysłowie: „Nie wystarczy wziąć wroga na cel. Trzeba jeszcze trafić”...

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej” (14.06.2023)
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

17-06-2023 [11:46] - NASZ_HENRY | Link:

Nie trzeba strzelać

"Naszemu obozowi dedykuję
Nie wystarczy wziąć wroga na cel. Trzeba jeszcze trafić”..."

Naszemu obozowi dedykuję, bez kosztowe rozwiązanie, co innego:
Nie trzeba strzelać! Nie trzeba nawet trafiać. Wystarczy wrogowi cofnąć ochronę SOPu, to przestanie mieć gwarancje bezkarności i od razu przestanie być bezczelny ponad wszelką miarę ;-)