Wpuszczeni w kanał

Tatrzańscy bywalcy, którzy nie uważają się za ceprów przyznając ceprom prawo do kontaktu z górami, chcą jednak ten kontakt maksymalnie ograniczyć. Jak twierdzą - dla dobra gór, żeby je ratować przed zaśmieceniem i zadeptaniem przez turystyczną stonkę. Tak naprawdę- żeby chronić swój elitarny stan posiadania. Bo przecież prawo do swobodnego poruszania się po Tatrach oprócz pracowników TPN, pracowników schronisk, strażników i  goprowców ma również elita gór czyli taternicy. W tym środowisku  popularne jest popieranie budowy w górach tak zwanych „ceprostad” żeby „skanalizować ruch turystyczny”.   Oznacza to -żeby wpuścić ruch turystyczny w kanał szerokich i wygodnych turystycznych ścieżek, po których można się od biedy poruszać nawet w tenisówkach czy w butach na obcasie czyli, jak to się brzydko mówi w środowisku taternickim, po których „można krowę przepędzić”. W Tatrach Słowackich ceprostrady umożliwiają podziwianie z bliska takich wybitnych szczytów jak choćby Gerlach czy Lodowy bez wchodzenia na sam szczyt. W Tatrach Polskich klasyczna ceprostrada to ścieżka z Morskiego Oka do doliny Pięciu Stawów Polskich przez Szpiglasową Przełęcz brutalnie przecinająca zbocza Miedzianego. Musimy sobie uświadomić, że w tym popieraniu budowy ceprostrad dla skanalizowania ruchu turystycznego zawarty jest spory ładunek pogardy taterników wobec zwykłych turystów. Demokratyczna zasada primi inter pares – „pierwsi wśród równych” sprowadza się do zasady „pierwsi- bo wśród nierównych”. Każde środowisko mające aspiracje do elitarności  wymusza przecież tę elitarność ograniczając dostęp do własnego grona oraz  kultywując symbole tej przynależności. W humorystycznej wersji – nie dlatego czujesz się lepszy bo zaliczyłeś Kazalnicę czy wariant R na Mnichu lecz dlatego, że aby poczuć się lepszym paradujesz po schronisku z karabinkami przy pasie. Z karabinkami przy pasie czujesz się uprawniony do ignorowania pytań turystów i przepychania się bez kolejki po piwo do bufetu.

Nie chodzi mi o to żeby opisywać głupie obyczaje głupich ludzi  w Morskim Oku czy w Murowańcu. Chodzi o to, że kanalizowanie dążeń ludzkich jest teorią i praktyką każdej elity (w tym elity władzy) mającą na celu odgrodzenie się od motłochu czyli zapewnienie sobie tej elitarności właśnie przez odgrodzenie się, a nie przez własne osiągnięcia. Dla taterników z Morskiego Oka motłochem są liczni turyści, dla polityków motłochem są ich wyborcy czyli Wy właśnie drodzy Czytelnicy oraz  pisząca te słowa czyli ja sama. Turystów kieruje się na szeroką łatwą ścieżkę żeby nie pałętali się pod nogami w wyższych, piękniejszych, dostępnych tylko dla wybranych, partiach gór. Dążenia wyborców do udziału w decydowaniu o losie wspólnoty kanalizuje się przez dopuszczenie ich udziału w rytuale wyborczym. Ten rytuał to listek figowy demokracji, która nie jest jak wiadomo rządami większości lecz rządami mniejszości sprawowanymi tak, żeby większość sądziła, że to ona rządzi. Na przykład kluczowe dla naszego życia decyzje zapadały niedawno w Davos, a my mamy zastanawiać się nad tym co i kiedy  powiedział Tusk zwany przez swą kłamliwość Pinokiem, czy Hołownia zwany dla swej urody laleczką Chucky, czy Trzaskowski, który sam się nazwał (excusez le mot) Dupiarzem. Pinokio, laleczka Chucky czy Dupiarz to wbrew pozorom postacie zupełnie bez znaczenia. Wszyscy są zwykłymi kukiełkami podrygującymi dla uciechy gawiedzi ( czyli nas wszystkich) na końcach sznurka. Ten prymitywny teatrzyk jest przeznaczony właśnie dla nas, a prawdziwa gra zachodzi też za kulisami, lecz zupełnie innego, większego teatru.

Na You Tube można sobie obejrzeć wystąpienie naszego prezydenta w Davos. Zarówno pan prezydent jak i inni uczestnicy spotkania są w doskonałych humorkach, żartują i przekomarzają się mówiąc o sprawach tak śmiertelnie poważnych jak choćby  pomoc udzielana ginącej Ukrainie. Doskonale wiedzą, że w tym teatrze też są tylko aktorami i nie tylko się z tym godzą lecz – jak widać- czują się w tej roli komfortowo.
Wracając do kanalizacji. Charytatywne potrzeby ludzi są kanalizowane przez imprezy podobne do tych jakie organizuje niejaki Owsiak. Zamiast zrobić herbatę chorej sąsiadce obywatel wrzuca kilka złotych do puszki i czuje się dobroczyńcą ludzkości. Potrzeby działalności społecznej kanalizują organizacje pozarządowe tak zwane NGO (non-government organization). Działacze tych organizacji mają w założeniu przejmować pewne trudne role demokratycznego państwa. Troszczyć się o środowisko naturalne, o bezdomne zwierzęta, bezdomnych ludzi, narkomanów i alkoholików. Błąd założycielski powoduje że część z tych organizacji funkcjonuje jako pralnie pieniędzy, część specjalizuje się w wyłudzaniu dotacji państwowych , część bazuje na dobrowolnych zbiórkach. Za zebrane pieniądze teoretycznie rzecz biorąc powinni wykupywać skierowane do rzeźni konie, organizować kolonie dla dzieci z dysfunkcyjnych rodzin czy zajmować się poszukiwaniem nowych właścicieli dla bezdomnych psów. Bywa  jednak tak (choć oczywiście nie musi tak być), że koń dla którego zbierane są pieniądze dawno nie żyje, a pieski z chwytających za serce zdjęć dawno zostały dla ich własnego dobra uśpione. 

Najgroźniejsze bo zideologizowane są organizacje ekologiczne, które grawitują w kierunku terroryzmu ekologicznego. Tworzą one armię pożytecznych idiotów dla zielonego totalitaryzmu który szerzy się na świecie, a przede wszystkim w Europie. Ludzkość nie umie jak widać korzystać z historycznych lekcji. Po doświadczeniach dwudziestowiecznych totalitaryzmów pozwala wziąć się za gardło kolejnemu systemowi przemocy. Związek Radziecki zawalił się pod własnym ciężarem w konsekwencji centralnego zarządzania, wychwalanego przez całe lata przez budowniczych tego ustroju powszechnej szczęśliwości, ich akolitów i pożytecznych idiotów. Jako podstawową zaletę walącej się na naszych oczach, przeżartej korupcją UE pożyteczni idioci znowu wychwalają możliwość centralnego sterowania ludźmi, gospodarką oraz kulturą. Znowu wpuszczają nas w kanał.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Czesław2

04-03-2023 [07:21] - Czesław2 | Link:

Większość ludzi po wspięciu się po drabinie na wyższy poziom kariery wciąga drabinę za sobą. Kiedyś zrobiono sondaż wśród studentów wydziałów lekarskich i stomatologicznych, czy są za zwiększeniem limitu przyjęć. 100% było przeciw. Jak widać, poszli tam dla dobra pacjentów.

Obrazek użytkownika izabela

04-03-2023 [08:31] - izabela | Link:

@ Czesław2  
To bardzo trafna metafora z tym wciąganiem drabiny. Jak widać dotyczy to nie tylko  zblazowanych artystów i polityków lecz młodych ludzi. Smutne.

Obrazek użytkownika u2

04-03-2023 [07:22] - u2 | Link:

dla polityków motłochem są ich wyborcy czyli Wy

Z całym szacunkiem, głosy że "polityka to szambo" słyszę od totalniaków, czy też wannabe totalniaków, a nie od Dobrej Zmiany. Jak ktoś chce być traktowany jak gwno to niech głosuje na totalniaków, ja głosuję na Dobrą Zmianę.

PS. Co do Morskiego Oka to przyjrzałbym się zakazowi jeżdżenia tam dorożek, pamiętam jakowąś akcję ratować konie. Autorka jako ekspertka od koni niech określi swoje stanowisko wobec tej akcji :-)

Obrazek użytkownika izabela

04-03-2023 [08:09] - izabela | Link:

@ u2
Ten zakaz jest idiotyczny. Spowodowany rzekomą czy wydumaną troską o konie. Paniusie które przeforsowały ten zakaz nie chciały rozumieć, że wszystkie wyratowane od pracy koniki poszły do rzeźni. Nie zmuszą przecież  górala żeby utrzymywał darmozjady. Co gorsza wypadek który zadecydował o tym zakazie był klasycznym przykładem idiotyzmu ludzkiego. Na szosie wywrócił się koń. -nie dlatego że był przepracowany lecz ewidentnie miał kolkę. Jedynym sposobem ratowania konia przed śmiercią w męczarniach jest podniesienie go i przepędzanie żeby pozbył się gazów. krowa ma cztery żołądki i może beknąć. koń tego nie potrafi. Podnosić trzeba czasem bardzo .brutalnie bo na ogół koń nie chce wstać. Weterynarze zalecają kopnięcie w nos gdy nie pomaga już bat. Młody góral usiłował podnieść konia batem. Rzuciły się na niego paniusie z wrzaskiem. Nie pozwoliły uruchomić konia i zdechł na oczach wszystkich zwijając się z bólu  .Szlachetnie podłożyły mu pod głowę firmową torebkę. Nie znam się na tym ale znawcy zapewniali mnie, że kosztowała kilka tysięcy. Czy to możliwe?  Koniowi to nie pomogło.Konie z wozów czy bryczek wiozących turystów nie były bardziej obciążone niż koń pracujący w polu w górskim terenie czy używany do zwożenia drewna na przykład w Gorcach. Żadna maszyna tam nie wjedzie. Takie idiotyczne zakazy wcale nie poprawiają losu zwierząt. Paniusie z licznych fundacji żerujących na naiwnych nie interweniują na przykład w kwestii transportu koni rzeźnych do Włoch gdzie jadą z połamanymi nogami w fatalnych warunkach. Nie interesuje ich że aby uruchomić konia który nie chce ruszyć w lesie niektórzy drwale  rozpalają mu pod brzuchem ognisko. Ale taka paniusia w lesie w konfrontacji z drwalami dostała by co najwyżej batem. Jeżeli nawet to widzi odwraca głowę. Natomiast zabranie konia jakiemuś dziadkowi za to że koń ma rzepy w ogonie to prawdziwa frajda. UE poprawi los zwierząt. Zakaże ich hodowli więc wszystkie pójdą do rzeźni.Dla ich własnego dobra. A my będziemy hodować robale.

Obrazek użytkownika u2

04-03-2023 [08:16] - u2 | Link:

Konie z wozów czy bryczek wiozących turystów nie były bardziej obciążone niż koń pracujący w polu w górskim terenie

Dzięki za odpowiedź. Też mi tak się wydawało. Wiele razy jeździłem furmankami i saniami do szkoły i ze szkoły w czasach PRL. Konie lubią być w ruchu, bezruch to śmierć. A dzikich koni to w Polsce się nie uświadczy.

Obrazek użytkownika Ijontichy

04-03-2023 [08:06] - Ijontichy | Link:

Na marginesie...Pinokiem jest nazywany premier Morawiecki...Morawec,Morawetz itd.
Drugi margines: kiedyś z kolegą zbieraliśmy dziewczynę spod Sarniej Skały...taki pagórek ...okazało się,że dziewcze oślepło! Miała minus 8 dioptri na obu oczach i ciśnienie...
jak zeznawała,to lekarze jej powiedzieli,że ŻADNEJ CIĄŻY I ŻADNEGO PORODU SILAMI NATURY,BO OŚLEPNIE...ale o górach jej nie powiedzieli.
Tatry...słowckie i nasze już w liceum zaliczyłem...potem Alpy,ale juz zupełnie inna historia :-))

Obrazek użytkownika izabela

04-03-2023 [08:23] - izabela | Link:

@tjontichy
Sarnia Skała to faktycznie wyczyn. Ja spędziłam pół życia w Tatrach i mogę powiedzieć że zam co drugą ścieżkę . Natomiast dróg wspinaczkowych jest tak wiele, że nie znam człowieka który by je wszystkie " zaliczył".. Ale to kwestia co rozumie się przez zaliczenie. Mieszkali u mnie kiedyś wspinacze z Nowosybirska. Wybieraliśmy się razem w Ałtaj. .."Zaliczyli" jednego dnia Kazalnicę, drugiego wariant R i pojechali zwiedzać Kraków i Gdańsk. Powiedzieli, że w Tatrach nie ma nic ciekawego. Wyprawa w Ałtaj  nie doszła do skutku. Wspinacze dostali zakaz wyjazdu bo do władz dotarło, że  nie byli w górach. Kto doniósł nie wiem. Może donosili jeden na drugiego. Na marginesie. Pinokiem nazywano Tuska gdy opowiadał jak rząd katarski ma zamiar wykupić stocznie. Było oficjalne dementi. Pan penie tego nie pamięta bo jest zbyt młody.. 

Obrazek użytkownika Ijontichy

04-03-2023 [08:31] - Ijontichy | Link:

I dwa chude koniki...
https://www.google.pl/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fd-art.ppstatic.pl%2Fkadry%2Fk%2Fr%2F1%2Fad%2Fc6%2F574970c41bf33_o_full.jpg&imgrefurl=https%3A%2F%2Fgazetakrakowska.pl%2Fzakopane-droga-do-morskiego-oka-zamknieta-przez-tlumy-zdjecia%2Far%2F10043914&tbnid=cfFTls1qqHFGfM&vet=12ahUKEwj55NSZ4MH9AhVkDhAIHVapDHEQMygNegUIARDbAQ..i&docid=9gUzICRQCsvqvM&w=1500&h=1006&q=autobusy%20konne%20do%20morskiego%20oka%2Fobrazy&ved=2ahUKEwj55NSZ4MH9AhVkDhAIHVapDHEQMygNegUIARDbAQ

Jestem chłopak z Krakowa,od dziecka jeździłem do Chochowa,Kościeliska,Zakopanego,Jurgowa,Brzegów i nawet na Słowację....śmierdzące autokary FIAT...i to Górale mnie nauczyli,
że na powitanie mówi się "szczęś Boże" a nie żadne dzień dobry.
Do dziś jak wchodzę do czyjegoś domu...to zdejmuję czapkę...w Japonii buty :-))

PS.młody jesteś...dziękuję :-)))

 

Obrazek użytkownika sake3

04-03-2023 [09:43] - sake3 | Link:

Jak widzę wg pani Izabeli jestem tą smieszną paniusią ratującą wpłatami do organizacji charytatywnych drobnych kwot na konie czy inne zwierzeta.Owszem wpłacam a czasem dostaję ulotki informujące które ze zwierzaków udało się wykupić,w jakim są stanie i czy leczenie sie powiodło.W moim przypadku takie wpłaty to nie wszystko.W naszym domu zawsze były zwierzeta-psy i koty i zawsze znajdy czy ze schroniska.Zawsze biedne,chore potrącone przez pojazdy tu znalazły swój dom.I chyba między sobą nie mówia o mnie paniusia.

Obrazek użytkownika Czesław2

04-03-2023 [10:24] - Czesław2 | Link:

Fundacja fundacji nierówna. Musiałbym naprawdę znać ludzi z fundacji, aby dać pieniądze.

Obrazek użytkownika izabela

04-03-2023 [12:59] - izabela | Link:

@ sake3
W naszym domu schronienie znalazło wiele psów i kotów. Nie mam zaufania do fundacji i schronisk. . Kiedyś płaciłam  na Celestynów. Zawsze wolę jednak działanie bezpośrednie. Znam przypadki dawno uśpionych koni na których zdjęcia zbierane były pieniądze. Dosłownie kilka dni temu skarżyła mi się ciotka dziecka które zmarło na postępujący zanik mięśni, że zdjęcie tego dziecka wraz z nazwiskiem nadal jest umieszczane w ulotkach pewnej fundacji i zbierane są na to dziecko pieniądze pomimo poinformowania fundacji o śmierci dziecka. To horror . Mam nadzieję że rodzice załatwią to prawnie.

Obrazek użytkownika Lech Makowiecki

04-03-2023 [12:20] - Lech Makowiecki | Link:

Szanowna Pani Izabelo,i
jako typowy cepr zakochany w górach bronił będę naszych praw do podziwiania ich urody!
Poniżej - mój artystyczny wkład w opiewanie naszych Tatr...
I do zobaczenia na szlaku:

A KAJ SOM, JANICKU…
https://www.youtube.com/watch?v=L8tqlzT0hD4

GÓRALSKA OPOWIEŚĆ (Kiedy Góral umiera)
https://www.youtube.com/watch?v=YGwM7WQ6bAo

 

Obrazek użytkownika izabela

04-03-2023 [13:00] - izabela | Link:

@ Lech Makowiecki Dziękuję bardzo, bardzo. 

Obrazek użytkownika Lech Makowiecki

05-03-2023 [09:32] - Lech Makowiecki | Link:

Proszę bardzo, Pani Izabelo!
Dawno temu szwendaliśmy się z przyjaciółmi  po Tatrach. Na Rusinowej Polanie, w szałasie u gościnnej gaździny (nazywaliśmy ją wszyscy "Babką") można było wtedy natknąć się na sympatycznego narciarza z Krakowa, biskupa Karola Wojtyłę... :)
Po latach oddałem Mu hołd widowiskiem muzycznym "DEKALOG AD 2021".
Polecam link:
https://vod.tvp.pl/programy,88/wydarzenia-odcinki,274948/odcinek-64,S01E64,303901
 

Obrazek użytkownika Chatar Leon

04-03-2023 [14:04] - Chatar Leon | Link:

Elita to ... elita.
Elitarność przecież sprawia, że w przeciwieństwie do węgla i ropy, diamenty importowane z Rosji nie są krwawe.
Podobnież, luksusowe samochody, obojętnie ile i co palą, nie krzywdzą przecież matki ziemi i nie ocieplają klimatu, więc nie będą objęte żadnymi ograniczeniami.

Obrazek użytkownika adarus2

04-03-2023 [20:53] - adarus2 | Link:

Lubię czytać Pani teksty nawet gdy dotyczą spraw które mnie ani ziębią ani palą. Bo tak traktuję tematykę koni i Tatr. Kilka razy zdarzyło mi się co prawda siedzieć na koniu. Podobnie w Tatrach bylem ze 3 razy i gdzieś tam wlazłem. Jednak nie czuję tych atrakcji albo raczej  czuję że to nie dla mnie. Mimo to czytam wszystkie Pani teksty. Bo są mądre, bo są napisane z dużym taktem, bo są bardzo ciekawe. W zasadzie to jest Pani jedynym blogerem dla którego zaglądam jeszcze na nasze blogi. Pozdrawiam

Obrazek użytkownika izabela

04-03-2023 [23:44] - izabela | Link:

@ adarus 2
Bardzo mi miło to czytać. Niepokoi mnie fakt, że na Nasze Blogi wkroczył obyczaj utarczek słownych bardzo brutalnych. Na kłonice zamiast szabli.Na obelgi zamiast argumentów..Mam jednak nadzieję, że .emocje opadną i powróci przyjacielska atmosfera sprzed kilkunastu lat.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

05-03-2023 [23:39] - wielkopolskizdzichu | Link:

Jak się wchodzi w stado wron i się dziobie to śmiesznym jest narzekanie że od czasu do czasu jest się też dziobniętnym. 

Obrazek użytkownika jazgdyni

05-03-2023 [04:42] - jazgdyni | Link:

@Witaj Izo

Elitarność...
Pamiętam, jak już dosyć dawno temu, gdy po raz pierwszy spotkaliśmy się przy stole (niestety bez Ciebie), pewne, znane również Tobie koleżanki, na wstępie obejrzały mnie sobie dokładnie, jak eksponat w laboratorium, potem się uśmiechnęły i oświadczyły: - Nos nie garbaty, pejsów nie ma, no to fajnie - witamy!  Nawet jeśli był to taki niewinny, ale nie najmądrzejszy żarcik, to poczułem się głupio. Przyznam, że byłem na granicy opuszczenia spodni, by przypieczętować inspekcję przed dopuszczeniem do elitarnego grona.

Zazwyczaj sam sobie tworzę własną elitarność w oparciu o moje spledid isolation. A kryterium wykluczenia jest tylko agresywnie demonstrowana głupota.

Uściski niedzielne

Obrazek użytkownika izabela

05-03-2023 [08:29] - izabela | Link:

@ jazgdyni
nie pamiętam kto, lecz musiał być to Angol powiedział;" gdy jestem sam jestem w najlepszym towarzystwie". Tym razem nie chodzi mi o psychologię wykluczenia czy poczucie wykluczenia lecz o brutalne pozbawienie należnych praw przez samozwańczą "elitę". . W Morskim Oku byłam dziesiątki razy świadkiem sceny gdy ktoś z przypadkowych turystów wskazując na przykład Mięgusze czy Cubrynę pytał " co to z góra.?". Zawsze odpowiadałam grzecznie. Kiedyś jeden z kolegów powiedział " po co bratasz się z tą stonką? "Raz było jeszcz gorzej. Przed Betejemką na Hali Gąsienicowej ktoś z turystów zapytał o drogę do Zakopanego. Było to trochę śmieszne ale zanim zdążyłam wskazać ścieżkę prze Boczań jakiś dowcipniś skierował go na ścieżkę która prowadiziła do Pańszczycy . Zapadał zmrok. nie był to dobry dowcip. Zrobiłam awanturę rzucająć mięsem. Wszyscy byli oburzeni że zepsułam taki świetny żart. Uściski .

Obrazek użytkownika Czesław2

05-03-2023 [09:11] - Czesław2 | Link:

Jak widać, elitarność nie wyklucza głupoty. W nocy wysłać kogoś na podejście pod Krzyżne.

Obrazek użytkownika jazgdyni

05-03-2023 [09:19] - jazgdyni | Link:

@Izabela

Kocham Tatry. Przykro, nie byłem tam już z 10 lat. Kocham wszystkie góry. Z rodzicami i ich przyjaciółmi mieliśmy zwyczaj spędzać parę dni na (w?) Kalatówkach. Przecudowne miejsce mojego dzieciństwa. Teraz widzę na mapie, że góry wokół polany są zalesione. A nie zapomnę, gdy w okolicach Suchego Źlebu (teraz nawet jest tam wyciąg), ot, tak sobie wspinałem się na pionową skałę, a gdy mama to zobaczyła to doznała ataku histerii. Nikt wtedy jeszcze nie uprawiał free climbingu. Miałem wtedy może 8 - 1- lat...

Serdeczności

Ps. Teraz nasze miejsce to Czorsztyn, tuż przy samym parku. I jeździmy sobie po drugiej stronie doliny, by zwiedzać Twoje miejsca i najdłuższą wieś w Polsce.

Obrazek użytkownika Czesław2

05-03-2023 [09:52] - Czesław2 | Link:

Z Czorsztyna rzut beretem na Lubań, moja podstawowa wycieczka z Krościenka, gdzie często bywam.

Obrazek użytkownika izabela

05-03-2023 [10:54] - izabela | Link:

@ Czesław2
A ja całe lata jeżdżę do Jordanów w ochotnicy Dolnej. Z okien widać Lubań. Tam to mamy naprawdę przechodzoną każdą ścieżkę. No i dzierżawimy bacówkę pod Turbaczem. Trzeba było spuścić z tonu ale te górki też piękne i bardziej dostępne.

Obrazek użytkownika Czesław2

05-03-2023 [11:29] - Czesław2 | Link:

Na Turbacz latem czy zimą wchodzę od Koninek, ale to są jednodniowe wyprawy Krościenko lubię bo mam trzy w jednym. Pieniny, Gorce i Beskid Sadecki. Jak pisałem w którymś poście, trenuję trochę kondycję ( z marszu trudno by było ) przed Gerlachem. Jak na amatora, to nie żarty. Pani przewodnik, z którą skontaktowałem się , pierwsze pytanie, czy byłem na Rysach i Orlej. No i wiek i kondycja. Nie było łatwo przekonać. Zobaczymy.

Obrazek użytkownika Czesław2

05-03-2023 [11:41] - Czesław2 | Link:

Wykruszyło mi się towarzystwo w Tatry, niestety. Zaraziłem górami bratanicę, tyle, że trzy razy młodsza ode mnie. W Tatrach jeszcze nie była, wiec Gerlach nie dla niej. Trudno skompletować trzyosobową ekipę, tylu przewodnik latem może wciągnąć, aby koszty zmniejszyć.

Obrazek użytkownika Chatar Leon

05-03-2023 [08:23] - Chatar Leon | Link:

Temat Tatr pojawił się tu właściwie jako pretekst i analogia...
Zawsze śmieszyła mnie ta ludowa legenda i ideologia "taterników jako turystycznej elity". Bo dlaczego taką elitą gór nie mieliby być np. geolodzy, botanicy albo poeci?
Kto miałby być z kolei elitą wśród kajakarzy albo wśród odwiedzających muzea?

Obrazek użytkownika izabela

05-03-2023 [08:35] - izabela | Link:

@ Chatar leon
Za elitarnością idą szczególne prawa. Gdy turysta zszedł ze ścieżki mógł dostać mandat od gorliwego strażnika parku. Natomiast taternicy maja prawo poruszać sie bez ograniczeń w zakazanym dla innych terenie. Dla mnie każda samozwańcza elita jest śmieszna. odbieranie praw jest niej śmieszne.

Obrazek użytkownika Chatar Leon

05-03-2023 [09:04] - Chatar Leon | Link:

Wiem, wiem.
A tak nawiasem mówiąc, ponoć istnieje interpretacja, na podstawie której każdy może uprawiać taternictwo bez żadnych papierów i łazić gdzie chce. Faktem jest natomiast, że  parę lat temu na Słowacji na skutek niuansów prawnych przez parę miesięcy nie obowiązywał w TANAPie żaden regulamin.

Obrazek użytkownika Czesław2

05-03-2023 [09:13] - Czesław2 | Link:

Toteż przewodnicy są tam elitą i dla niej nie ma wyznaczonych szlaków.

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

05-03-2023 [12:22] - Kazimierz Kozio... | Link:

w tpn wystarczy przespacerowac sie ktoras z "zamknietych dla ruchu" drog i przekonac sie ile samochodow rowniejszych wsrod rownych smiga tam i z powrotem dla dobra stonki turystycznej. co wiecej pokazna czesc przechwalek zdobywcow tatrzanskich w czasopismach i na portalach internetowych to dowody na to ze elity herosow moga jawnie ignorowac zakazy, albo otrzymuja dyspense od kolesiow bo trzeba wiedziec ze tylko niewielka czesc tpn jest oficjalnie otwarta dla stonki na dzialalnosc gorska. limitowane dopuszczenie nie-herosow do gor, czy "elitarnej" rekreacji, chocby zeglarzy, dostalismy w spadku po paternalistycznym zamordyzmie komuny. kolejne ekipy trzymajace wladze podpuszczane przez tzw dzialaczy beda utrzymywac a nawet zaostrzac ten zamordyzm. nie ma tego w innych gorach, gdzie wciaz istnieje wolnosc wedrowania po bezdrozach. nie ma ograniczen dla zeglarzy ktorzy wciaz w postkomunie musza zdobyc uprawnienia, w ciagu dwoch weekendowych szkolen zakonczonych 100% zdawalnoscia produkujacych wykwalifikowanych prawie wilkow morskich. w panstwach jeszcze nie skazonych totalitarnym zamordyzmem tez obowiazuja jakies przepisy dotyczace ochrony przyrody, czy bezpieczenstwa ktore nie krepuja, a czesto sprzyjaja amatorskiej aktywnosci outdorowej.

Obrazek użytkownika Chatar Leon

05-03-2023 [12:54] - Chatar Leon | Link:

Haha,
Aczkolwiek motyw górski był dla Autorki jedynie pretekstem, zrobiła się debata o górach, parkach narodowych czy w ogóle przyrodzie oraz jej udostępnianiu wraz z wątkiem mniemanych "elit".
Przyznam, że w Tatrach raczej bywam obecnie rzadko ze względu na tłumy (w wysokim sezonie możliwe są chyba jedynie niektóre szlaki Tatr Zachodnich i to raczej na Słowacji, czasem w środku tygodnia we wrześniu czy październiku przy odrobinie szczęścia uda się bez "tramwajów" ludzi przejść przez Rysy z SK do PL, koło początków listopada da się czasem w spokoju przespacerować dajmy na to na polanę Stoły).
Wprowadzenie limitów nie byłoby wcale takie złe, oczywiście pod warunkiem, że byłyby to limity dla wszystkich (także dla mniemanych "elit").
Na Słowacji przykładem uczciwego podejścia jest sprawa spływu przełomem Hornadu przez Słowacki Raj. Są limity, ale zasady są jednakowe dla wszystkich, trzeba się zarejestrować przez internet, stan wody musi mieścić się w określonym przedziale, należy zapłacić 10 euro, kajak musi być najwyżej dwuosobowy, obowiązkowo oprócz kamizelki należy posiadać kask.

Obrazek użytkownika Ijontichy

06-03-2023 [08:29] - Ijontichy | Link:

Anegdota z Tatr.
Stan wojenny,ale Stasiek nie ma zamiaru porzucać swojego fachu.Idzie w góry,co kilka kroków sie rozgląda,[WOP miał ostrą amunicję] chowa się za skałką...już ma chybnąć na słowacką stronę...a tu wychodzi patrol WOP....Stasiek zaklął i ciepnął plecak.
Oficer patrolu pyta: Stasiek! A kaj lezies? 
Stasiek---Tero to do rzyci.
Hej!

Obrazek użytkownika izabela

06-03-2023 [11:50] - izabela | Link:

@@@ wszystkim zainteresowanym wyższymi górami polecam książkę Krystyny Palmowskiej " Zaklętym w górski kamień".  Do nabycia w empiku.  

Obrazek użytkownika Jan1797

07-03-2023 [21:42] - Jan1797 | Link:

Życzę Naszym Paniom słońca, choć wiem, że jutro będzie padał śnieg. Mimo wszystko albo właśnie z tego powodu; https://www.youtube.com/watch?...