2010.04.10 a 2014.07.17

Ostatnio chcący czy nie pojawiło się sporo wątków, które wracają do Katastrofy Smoleńskiej. To zdarzenie przykładowo jest fundamentalne dla każdego próbującego zrozumieć polską politykę. Emocje, które wywołała Katastrofa są obecne do dzisiaj i rzutują na postrzeganie głównych postaci polskiej polityki. Stąd wydaje się że warto wrócić do tego co się wtedy stało i podejść bardziej zimno. Dzięki czemu może i do tego co dzieje się obecnie będzie dało się podejść bardziej zimno.

Zacznę to tego że nie zamierzam tutaj dyskutować o tym czy był to zamach czy nie. Według mnie był to zamach i cały tekst będzie napisany biorąc pod uwagę taki właśnie przebieg zdarzeń. Napiszę tylko jeszcze że wielu ludzi uznaje że był to zamach lub „błąd pilotów” niestety tylko na podstawie emocji lub uprzedzeń. Ja natomiast nie widzę nic dziwnego w zamachach. Nie jest to dla mnie temat tabu. Polityczne zamachy i zabójstwa są dla mnie taką samą częścią współczesnego świata jak wojny i inne takie wynalazki. Liczą się fakty. Z tymi zaznajomiłem się jak sądzę gruntownie. Po to właśnie by nie bazować na czyichś osądach. Ostatecznie uznałem że teoria o „błędzie pilota” jest po prostu absurdalna. I nie chodzi mi nawet o to że szczątki samolotu zostały rozkawałkowane na strzępy mimo że ten spadł z niskiej wysokości (ok 15m, gdy zawiodła próba wznoszenia się) ale że po prostu trzeba być jakimś pilotem debilem by popełnić sugerowane, przypisywane pilotom błędy. Poza tym istotne jest że nie doszło nigdy do żadnych badań tej katastrofy. W szczególności ze strony polskiej. Cały raport Komisji Millera jest oparty na zwykłej fikcji. Nie zostały przeprowadzone podstawowe badania. Ani miejsca katastrofy ani wraku itp. Nawet zdjęć chyba nie ma żadnych. Stąd takie a nie inne moje zdanie. Tak jak napisałem. Nie widzę powodów by uznawać teorię zamachu za z góry dziwniejszą od teorii katastrofy. Przeciwnie. Historia raczej sugeruje że duże i ważne zdarzenia nie dzieją się przypadkiem. A późniejsze kłamstwa i ukrywanie przyczyn są naturalną koleją rzeczy.

Tak więc ok był zamach. Co z tego wynika?
Po pierwsze ktoś musiał wydać decyzję i zorganizować. Oraz musiał mieć powody. Tylko że to nie jest hop-siup. Zamachy nie są mile widziane. W związku z tym należy mieć konkretne powody by to robić oraz być przygotowanym na następstwa. Zamach to coś dużo więcej niż podłożenie bomby. To przede wszystkim polityczna otoczka. Tak należy to zrobić by się udało a potem by nie ponieść konsekwencji za ten czyn.
By nie rozwlekać weźmy rzeczy najprostsze.
Organizatorem głównym musieli być oczywiście Rosjanie. Czy jednak byli tymi, którzy wymyślili tą koncepcję? To już nie wydaje się być takie pewne. Co takiego naprawdę ważnego zyskiwali na takiej akcji? Jeśli celem był L. Kaczyński przykładowo, czy nie prościej było doprowadzić do jego porażki wyborczej, w tym samym roku? Mając na uwadze tuszowanie Zamachu przed rząd Tuska oraz postawę Komorowskiego, czy jednolity przekaz medialny zakłada się przecież zwykle że grupa stojąca za Zamachem była bardzo silna.  Wystarczająco silna by przeprowadzić wybór swojego prezydenta. Czy to za pomocą manipulacji medialnej czy też fałszerstw wyborczych. Taka miękka opcja byłby przecież dużo lepsza. W szczególności dla rządu, Układu w Polsce. Który musiał w wielkiej części wziąć odpowiedzialność za Zamach, oraz całą tą naprawdę brudną robotę na siebie.
Według mnie mamy tutaj istotne znaki zapytania. O których się nie mówi gdyż zwykle cała dyskusja skupia się na tym czy zamach był czy nie a nie kto i dlaczego. Dla mnie w każdym razie nie jest jasne co było na tyle istotnego żeby organizować Zamach. W szczególności jeśli przyjmiemy że chodziło o L. Kaczyńskiego. W Polsce przecież prezydent nie ma dominującej roli a i kadencja Lecha właśnie się kończyła.

Nie widzę potrzeby organizacji tak drastycznego przedsięwzięcia. Ale przecież to nie wszystko. Kolejną sprawą jest wydawałoby się niesprzyjający klimat. Jak każdy wie akcja toczy się w czasach słynnego Resetu. Czyli odnowienia pozytywnych stosunków między Rosją a Zachodem a w szczególności USA. Oficjalnie zaczął się on w marcu 2009r. ale wydarzenia w Gruzji poprzedniego roku pokazują że Rosja już wtedy czuła się na tyle pewnie by przeprowadzić tam operację zakończoną pełnym dla siebie sukcesem przyklepanym sprzyjającą Rosji reakcją medialną i uznaniem opinii światowej opinii publicznej. I chociaż w wojnę gruzińską wmieszał się właśnie Lech Kaczyński przestrzegający przed Rosją to Gruzja została uznana za prowokatora. Zamach Smoleński miał miejsce raptem rok po radosnym spotkaniu H. Clinton z Ławrowem. Polityczne przygotowania musiały więc uwzględniać prowadzoną przez Rosję politykę resetu. Jak przeprowadzić Zamach a jednocześnie pozostać pozytywnym, przyjaznym krajem? Wobec tzw. mas nie problemu gdyż te przecież nigdy się dowiedziały że był Zamach. Ten pozostaje lokalną polską specyfiką. Co innego jednak politycy. Ci, najdalej kilka dni później musieli znać prawdę. Czyli cały świat polityki musiał dowiedzieć się prawdy.
I przejść nad tym do porządku dziennego.
Jakim sposobem? To kolejne ciekawe pytanie. Może nikogo na Zachodzie L. Kaczyński nie obchodził?
Najwyraźniej, skoro uznano że Zamach nie jest podstawą do wycofania się z polityki resetu i przyjaźni. Jednak jest tu też drugie dno. Rosjanie po prostu musieli wiedzieć zawczasu że taka będzie reakcja Zachodu. Gdyż w przeciwnym wypadku sprawa stałaby się głośna. Łatwo można by ją wykorzystać przeciwko Rosji, jako środek nacisku. A przykładowo ta starała się o przyjęcie do WTO. Co było bardzo istotne jeśli Rosja zamierzała prowadzić ekspansję energetyczną, rozkręcać sprzedaż ropy i gazu. To między innymi w ramach omawiania tej sprawy Biden przybył w marcu 2011 roku do Moskwy.

Moskwa, Biden przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Biden obiecał że poprze starania Rosji i ta stała się członkiem WTO 16 grudnia 2011.
Ale oczywiście nie tylko Biden odwiedzał Moskwę. Dobre stosunki z Miedwiediewem będącym prezydentem Rosji w latach 2008-2012 mieli właściwie wszyscy. Także oczywiście Merkel, która jak chyba sama sugerowała, lepiej dogadywała się z Miedwiediewem niż z Putinem, który bywał wobec niej złośliwy. Miały też oczywiście miejsce inne imprezy. Jak przykładowo szczyt NATO-Rosja w Lizbonie w listopadzie 2010r.  Wiki:
„Było to trzecie posiedzenie Rady w jej historii. Jej uczestniczy we wspólnym oświadczeniu zobowiązali się do podejmowania działań „w kierunku osiągnięcia prawdziwego strategicznego i nowoczesnego partnerstwa, opartego na wzajemnym zaufaniu, przejrzystości i przewidywalności w celu stworzenia wspólnej przestrzeni pokoju, bezpieczeństwa i stabilności na obszarze euroatlantyckim”
Czyli jak widać Zamach Smoleński nie zaburzył w żaden sposób przejrzystości i partnerstwa.
Słowem Rosjanie pod względem politycznym nie musieli się niczego bać. Co rodzi kolejną kwestię. Czemu nie przyjąć, skoro tak wszystko ładnie grało, że Rosja powiadomiła swoich partnerów na Zachodzie zawczasu?
Takie założenie jest po prostu najsensowniejsze. Skoro jesteś partnerem to nie robisz przyjaciołom brzydkich niespodzianek. Nie stawiasz ich w niezręcznej sytuacji. Dlaczego mają się o tobie wyrażać pozytywnie sami z siebie? Mimo że wykonałeś brzydkie, niespodziewane, drastyczne, posunięcie. Dlaczego oni, mają teraz świecić oczami za ciebie? Powielać twoją narrację? Niby z jakiej racji? Dlaczego później mają też cię popierać zapraszać itp?

Tak dochodzimy do logicznego wniosku. Rosyjska operacja polityczno - medialna miała szansę na pełen sukces tylko w przypadku pewności co do reakcji politycznej na Zachodzie. A tą z kolei najlepiej było zapewnić sobie zawczasu. Sondując całą sprawę wcześniej. Powiadamiając wcześniej. Tak by nikt nie był zaskoczony, by nie było niedopowiedzeń, nacisków, niespodzianek, dziwnych sugestii, wątpliwości. Po prostu tak by wszyscy od razu wiedzieli jak się zachować i co mówić.
Słowem. Zimno patrząc. Wszyscy istotni gracze musieli wiedzieć wcześniej co się stanie. Nie tylko B. Komorowski jak zasugerował w swojej słynnej radiowej wypowiedzi. Ta wskazuje raczej na to że to nie była nadzwyczaj tajna wiedza. I jeśli traktujemy obce wywiady poważnie, przykładowo taką CIA to ta i tak musiała wcześniej wiedzieć także. Ale też Rosja nie musiała się tym przejmować gdyż zajęła się tym na szczeblu politycznym.

No ok. Czyli Rosjanie organizują zamach dogadawszy się wcześniej z Zachodem. Tak by to wyglądało. Ale tak wracamy do wcześniejszej kwestii. Czy dlatego doszło do Zamachu bo nikt nie stanął w obronie L. Kaczyńskiego, który był wszystkim obojętny? Czy może dlatego doszło do zamachu bo się dogadano w kwestii L. Kaczyńskiego?
Ta druga opcja jest bardziej przekonywująca gdyż pierwsza sugeruje ruski kaprys. Mamy reset, przyjaźń a tu ruskie wyskakują ze swoim pomysłem likwidacji prezydenta Polski (bez wyraźnego powodu) i od tak wszyscy nie mają nic przeciwko. Druga wersja jest o tyle lepsza gdyż przyjmuje że zgoda na zamach i autorstwo decyzji było szersze. Takie założenie, przyjęcie że doszło do jakiegoś rodzaju mafijnego sądu kapturowego tłumaczy rzeczy najprościej. Czyli łatwość z jaką Rosja uzyskała polityczne wsparcie. Brak jakichkolwiek zgrzytów.
No i do dzisiaj panującą zgodę co do tej sprawy.

Nie wiemy jednak wciąż dlaczego oraz konkretnie kto wydał wyrok.

Jednak mamy dla odmiany porównanie z innym analogicznym wydarzeniem. Czyli zestrzeleniem malezyjskiego samolotu wykonującego lot MH17. Mamy całą historię, która powinna dużo powiedzieć ale która najwyraźniej nie mówi nic uznającym Katastrofę Smoleńską za Zamach.
Jest bowiem lipiec rok 2014. Przelatujący nad Ukrainą samolot zostaje zestrzelony. Wszyscy giną. Natychmiast dochodzi do wielkiej wrzawy oraz kreacji różnych teorii. Wśród których te zrzucające winę na Ukrainę są całkiem powszechne i nawet mogą być przekonujące. Nie przeszkadza to jednak zarówno rządowi Holandii jak i niezależnym badaczom czy dziennikarzom na prowadzenie własnego dochodzenia. Ci właśnie ustalają istotne rzeczy wskazujące na rzeczywistych sprawców. Za którymi stoi kontrolowany przez Rosję sprzęt wojskowy. Swoje ważne efekty dochodzenia publikują przykładowo w latach 2015 - 2016 na internetowej stronie Bellingcat.
Jednocześnie, jak każdy wie, w tym samym czasie w Polsce władzę obejmuje PiS. Który dla wielu wyborców ma reprezentować stronę prawdy. W szczególności prawdy smoleńskiej. Która, jak ów wyborca wie była zakłamana i ośmieszana. Wraz z szefem sejmowej komisji badającej tą katastrofę, A. Macierewiczem. Wydaje się że wreszcie coś drgnie. Że skoro można w Holandii to i można w Polsce. Jak się jednak okazuje nic takiego się nie dzieje!
Mimo że wydawałoby się moment na pchnięcie dochodzenia naprzód jest idealny! Przecież Putin nie jest już objęty ochroną medialną po zajęciu Krymu i wspierania agresji ukraińskich separatystów. Dodatkowo ten malezyjski lot! Normalnie woda na młyn pracy nowej Komisji, która wreszcie obali kłamstwa Millera.
Z jakiegoś jednak powodu okazuje się że za rządów PiS nacisk na wyjaśnienie charakteru Smoleńska staje się dużo mniejszy niż za rządów PO. Za rządów tak tutaj nielubianego Tuska mieliśmy nieustanny dopływ informacji, nowych faktów, nowych wyjaśnień i nowych zapewnień. Kiedy nastał rząd B. Szydło i zaraz później M. Morawieckiego temat został efektywnie zamknięty. Jak się wydaje nie interesuje on nikogo. Interesujące jest (i jedną z inspiracji do tego tekstu) że w sprawie Sikorskiego holenderskie media i nasze mówią jednym głosem. Natomiast z jakiegoś powodu nie da się tego zrobić w sprawie Smoleńska. To znaczy da! Panuje taka sama cisza.
Która z jakiegoś powodu nie obowiązuje Holendrów zajmujących się losem swoich obywateli, którzy zginęli nad Ukrainą.
Informuje nawet TVN24:
W środę (to jest 8 lutego 2023) holenderscy prokuratorzy poinformowali w Hadze, że międzynarodowy zespół śledczy badający sprawę zestrzelenia boeinga (Joint Investigation Teams - JIT) ustalił, że istnieją "mocne przesłanki", że Władimir Putin osobiście zaakceptował decyzję o zezwoleniu na użycie broni użytej do zestrzelenia samolotu nad Ukrainą
A co ma do powiedzenia polski sąd i polski rząd?
Co mają do powiedzenia członkowie rządu? Czy, ktoś z wielu tutejszych zwolenników tego rządu cokolwiek kojarzy, zna ich wypowiedzi o Smoleńsku?

Bezpośrednią przyczyną powstania tego tekstu był zarzut jaki w komentarzu postawił mi spike. Podobno jestem człowiekiem bez honoru. Między innymi ze względu na Smoleńsk. To ja się pytam. Kto tu naprawdę ma honor?
Dlaczego honorowe ma być wspieranie rządu, który tuszuje prawdę o Smoleńsku? Który tyle naobiecywał i nic nie dotrzymuje? Któremu jednak nie przeszkadza podtrzymywanie smoleńskiej mitologii.

Ale to nie wszystko. Jest coś więcej. Coś ważniejszego. Jest pytanie na które można odpowiedzieć tylko wyzbywszy się emocji. Podchodząc na zimno. Czyli kim są naprawdę nasi obecni sojusznicy? Ci, którzy wzywają do wspierania Ukrainy. Tak samo jak nasz rząd. Którzy także razem w sprawie Smoleńska trzymają gębę na kłódkę.
Smoleńsk doprowadził do nakręcenia ogromnych emocji przesłaniających rozsądek. Dla wielu jest fundamentalnym punktem odniesienia w polskiej polityce. No i ok. Być może faktycznie jest. Faktycznie jest w stanie pokazać prawdę. Jeśli tylko odrzuci się naiwną mitologię.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

16-02-2023 [21:28] - Jabe | Link:

Wydarzenia w Gruzji pokazały, że Rosja jest z­determino­wa­na w obronie swojego dominium, po tym, jak ogłoszono zamiar włączenia Gruzji i Ukrainy do NATO. Czy prezydent Kaczyński nie przyjął do wia­do­mości później­szego resetu? A może nie było żadnego resetu? Może raczej toczyły się nego­cjacje, w których Rosja chciała jeszcze raz za­sugerować, że nie zgadza się ba harce u swoich granic? Nie wiem. Nie wiem, kto dokonał zamachu i czy w ogóle był to zanach. Wiem tylko, że fak­tycznie Jarosław Kaczyński prawdy nie po­trzebuje.

Obrazek użytkownika smieciu

16-02-2023 [21:38] - smieciu | Link:

Jabe. W istocie mój wywód wyżej można potraktować jako uzasadnienie tezy że nie było żadnego zamachu. Gdyż nikt obecnie nic nie robi by dowieść że było inaczej a i poważnych powodów by organizować zamach zdaje się być brak. Jednak mimo wszystko uważam że był. Naprawdę poświęciłem trochę czasu właśnie by wyrobić swoje własne zdanie. Niemal nic się tam nie trzyma kupy. Gdyby był zwykły błąd pilota Ruskie pewnie sprowadziłyby całe kompanie Polaków by dobitnie wykazali taki właśnie przebieg zdarzeń.

Przyjęcie że był zamach nadaje tej historii dużo brutalności. Ale chyba jednak też realizmu. Ludzie starają się uciec od myśli że wojny są dziełem polityków a nie jakichś nieokreślonych sił pozostawiających wszystkich bez winy. Poza wskazanymi palcem złoczyńcami. Są sprawcy. Są wojny. Są zamachy.  Takie katastrofy nie bywają przypadkiem.

Przyjęcie że był Zamach ma swoje poważne konsekwencje też jednak. To właśnie opisałem. Nie można wybierać sobie tylko wygodnych dla siebie rzeczy. Zwolennicy teorii Zamachu muszą zmierzyć się z rzeczami bardzo niewygodnymi.
Kto wie jednak czy być może te rzeczy nie układają się w ciekawą całość.

Zobaczymy.
Może uda się dojść kto i dlaczego, choć jak się wydaje cała historia może sugerować że wyjaśnienie może mieć pewne wydawałoby się fantastyczne, elementy. To znaczy wychodzące poza typowe postrzeganie polityki.

Obrazek użytkownika angela

16-02-2023 [22:09] - angela | Link:

Śmieciu, nie chcę wytykać analogii pomiędzy tymi tasiemcowymi wypocinami, a twoim nickiem. 
Kto ci te bzdury ufundował, i za ile.???

Obrazek użytkownika smieciu

16-02-2023 [22:17] - smieciu | Link:

Angela, właśnie o to chodzi że ani ty, ani nikt inny nie podejmie rzeczowej polemiki z tym tekstem ponieważ ciąg zdarzeń jest bezwzględny i nie pozostawia miejsca na jakieś szczególne interpretacje.
Więc... pozostają tylko takie oskarżenia jak twoje. Jak zwykle.

Obrazek użytkownika paparazzi

16-02-2023 [22:42] - paparazzi | Link:

Polemikę? Chyba żartujcie. Sprowadzacie nas do swojego poziomu. Bez odbioru.

Obrazek użytkownika u2

16-02-2023 [22:24] - u2 | Link:

Może nikogo na Zachodzie L. Kaczyński nie obchodził?

Oczywiście, że nie obchodził, tak jak obecnie nikogo nie obchodzi Peace w Polen. To był test zachodu przez Putlera, który szykował się do odegrania za rozpad USSR od dłuższego czasu. Miękiszon Obama nie raczył nawet przylecieć na pogrzeb bliskiego sojusznika USA, ale bohaterski Saakaszwili już zdołał obejść międzynarodową obojętność wywołaną rzekomo wulkanicznym pyłem z Islandii.

Teraz historia się powtórzyła. Świat był obojętny wobec pełnoskalowej inwazji Putlera na Ukrainę. Czekał na szybkie poddanie się ukrów. No nie wyszło. Ukry okazali się waleczni, i ograli kacapów jak kilka razy wcześniej na olimpiadach szachowych faworyzowanych moskwicinów :-)

Obrazek użytkownika paparazzi

16-02-2023 [22:39] - paparazzi | Link:

Zamach Smoleński a nie Katastrofa  i emocje? To już każdy rozgarnięty człowiek wie że zmiany kursu i reorientacji politycznej Polski doprowadzily do zbrodni. Putin doskonale wyczuł moment do tego rodzaju operacji w czasie kooperacji z PO, gdy Rzesza i USA miała inne priorytety. Zamazać się tego nie da. Udawanie Greka nic tu nie pomoże.

 

Obrazek użytkownika adarus2

17-02-2023 [00:16] - adarus2 | Link:

Cały ten zamach w Smoleńsku mam w 4 literach. Zupełnie jest mi obojętne czy był to zamach czy katastrofa i nie mam zamiaru nad tym się więcej zastanawiać. Kiedyś było to dla mnie ważne i wydało mi się wtedy że to jednak byl zamach. Dzisiaj jednak działając emocjonalnie zagłosuję na każdego kto odsunie PiS od władzy. Bo PiS na którego głupi głosowałem dokonał zamachu na moje życie. Nie tak dawno przecież zabronił mi wyjść do apteki po insulinę. Groziło za to wtedy podobno 8 lat więzienia. Tak straszyli w pisowskiej telewizji. Zdaję sobie sprawę że postępuję nieracjonanie. Bo w zasadzie wszystkie partie chcialy robić to samo. Jedyna która miała inne poglądy nie odpowiada mi zaś z innych jednak powodów. Więc  bye bye PiSie. Niech wygra Platforma, lewica, Konfa, bez znaczeniach

Obrazek użytkownika spike

17-02-2023 [01:36] - spike | Link:

@smieciu
"Bezpośrednią przyczyną powstania tego tekstu był zarzut jaki w komentarzu postawił mi spike. Podobno jestem człowiekiem bez honoru. Między innymi ze względu na Smoleńsk."

-jeżeli dobrze pamiętam, mój zarzut dotyczył innej sprawy, nie przypuszczałem że jesteś tak wrażliwy :)
-Co do Smoleńska, ja od początku czułem, że to zamach, przez moment dałem się zwieść kłamcy i szubrawcy Tuskowi, która zapewniał, że sprawę wyjaśni, do tego Koapaczowa gorąco zapewniała że kopali metr w głąb ziemi, by znaleźć szczątki, do tego te ekshumacje "ręka w rękę" z polskimi patologami etc. a prawda była całkiem inna, wręcz szokująca (że też ona za to karnie nie odpowiedziała).
Jak się okazało, prowadzone śledztwo było fikcją, Tusk je przekazał Putinowi, wg zasady, że raporty Anodiny i Millera nie mogą się różnić, zmieniły całą orientację, a przypieczętowały pewność o zamachu serie tajemniczych samobójstw, o których zapomniałeś, a czarna seria miała swój początek jeszcze przed samym zamachem.
Plan został uruchomiony nieprzypadkowym  remontem TU-tki w Samarze, potem "samobójstwo" człowieka znającymi wszystkie tajemnice chyba Michniewicza, który kupił prezenty na święta i nagle odechciało mu się żyć, potem szyfrant Zielonka itd. aż do "samobójstwa" Leppera, który zaczął się panicznie bać, choć planował kampanię wyborczą, umówił się na wywiad, opiekował się ciężko chorym synem, aż życie mu jednak zbrzydło, lista samobójców powiązanych ze Smoleńskiem, jest dość długa, serial Służby specjalne chyba dość trafnie to pokazał.

Obrazek użytkownika spike

17-02-2023 [01:37] - spike | Link:

Co do samego powodu zamachu, wg mnie była to najzwyklejsza zemsta i poniżenie Polski, Putin w ten sposób przetestował zachód, czuł się na tyle mocny i bezkarny, choćby z powodu uzależnienia zachodu od jego surowców, gazu i ropy, całkiem słusznie założył, że nikt w sprawie Smoleńska palcem nie kiwnie, ze strachu, że Putin zakręci kurki i głównie Niemcy zostaną z ręką w nocniku, ta sytuacja przypomina zamach na gen. Sikorskiego, z tą różnicą, że Angole bali się, że dowody zbrodni katyńskiej, mogą zachwiać sojusze ze Stalinem, więc dali zielone światło, z tego powodu posiadane dokumenty utajnili na kolejne 50 lat.

W kwestii samego zamachu smoleńskiego, planowane było, że zginą obaj Kaczyńscy, wiedzieli, że tylko oni mogą pokrzyżować palny Putina i Berlina, jakim był podział Europu na strefy wpływu, a pewność ugruntowali swoimi wystąpieniami nie tylko w Gruzji, ale działania w kierunku stworzenia zjednoczenia krajów byłego sowieckiego bloku przeciw zagrożeniu agresji Putina, to się potwierdziło.
Przypomnę paskudną sprawę (rzekomego) żartu Komorowskiego z Sikorskim, którzy oblewali częściowy sukces pozbycia się Kaczyńskiego, chyba Komorowski miał powiedzieć, że Lechu zginął, ale jest jeszcze jedna TU-tka dla Jarosława, co niby zostało sądownie zakwestionowane, ale jestem pewien, że tak było., tym bardziej, że łatwo mu było proroczo przepowiedzieć, że Prezydent gdzieś poleci i wszystko może się zmienić.

 

Obrazek użytkownika spike

17-02-2023 [01:46] - spike | Link:

Przypomnę pewnego niemieckiego dziennikarza, który wydał książkę o Smoleńsku, on nie miał wątpliwości, że to był zamach, dowodził także, że niemieckie służby o wszystkim wiedziały, ś.p. Lepper też twierdził że to był zamach, ponoć miał na to dowody, przypomnę, że tajemniczo zmarli jego bliscy prawnicy, którzy ponoć mieli znać prawdę i mieli te zdeponowane dowody.

Jeszcze jedna sprawa, dlaczego nie ma urzędowego raportu o zamachu, odpowiedź jest chyba oczywista, polityka jedno, zdradziecka opozycja drugie, a trzecie i najważniejsze, jedyną tego konsekwencją byłoby zerwanie stosunków dyplomatycznych i wypowiedzenie wojny Putinowi, a wtedy byliśmy bardzo uzależnieni od surowców rosyjskich.
Jak więc miał postąpić Kaczyński ?

Obrazek użytkownika Jabe

17-02-2023 [07:46] - Jabe | Link:

To wszystko nawet nie poszlaki.

Obrazek użytkownika smieciu

17-02-2023 [10:16] - smieciu | Link:

Najzwyklejsza zemsta...
Tylko za co? Sama zemsta to jednak chyba nieco mało jak na tak duże przedsięwzięcie.  No i jest to polityka. Nie tworzy się polityki sentymentami.
Dlaczego inni politycy na Zachodzie mieli się zgodzić z sentymentami Putina?
Rosja nie była w owym czasie czymś nadzwyczaj potrzebnym Zachodowi do szczęścia. Raczej było odwrotnie. To Zachód był potrzebny Rosji. Jeśli ta chciała uczestniczyć w życiu gospodarczym czy politycznym nie mogła sobie pozwalać na wyskoki, prywatę. Taki Zamach z automatu pokazywał jej prawdziwe oblicze. Kraju, który należy trzymać na dystans.

Putin zasadniczo nie miał żadnych argumentów. Teoria o testowaniu musi zakładać że Putin może sobie na coś pozwolić bo Zachód w jakiś sposób jest uzależniony. Ale wtedy tak nie było. Putin nie miał środków nacisku, Zachód nie miał powodów by ustępować. NS1 był dopiero w budowie. Zresztą jak widać dzisiaj nie okazał się znaczącym argumentem.
RFN nie na relacjach z ZSRR a potem z Rosją zbudowało swoją gospodarczą potęgę. Owszem rodzący się układ z Rosją był dobrym gospodarczym interesem, w szczególności Zachód dostawał łatwiejszy dostęp do tamtejszego rynku. To był typowy układ: z Zachodu popłyną dolary do Rosji. Która potem wyda je na zachodnie samochody itp. Taki sam układ jak z Arabią Saudyjską czy innymi.
Tylko że Zamach był jasnym sygnałem że nie wolno się od Rosji uzależniać. Że należy traktować ją czysto przedmiotowo. Zamach był obnażeniem się Rosji. Jeśli testem, to zdradzającym jej charakter a nie siłę.

No chyba że właśnie, jak piszę, sprawa jest szersza. I Zamach był częścią Resetu i tych wszystkich interesów. W takim układzie Zamach byłby jednym z elementów współpracy. Czymś co wiązało uczestników a nie dzieliło.
Ostatecznie, tak jak napisałem, wierzę że logiczniejsza jest właśnie ta opcja. Wciąż jednak pozostają te trudne pytania. Czym tak podpadł L. Kaczyński (czy bracia razem) - zakładając że to o niego chodziło. Skąd tak drastyczna opcja, której potrzeby, jak dla mnie, nie widać.

Obrazek użytkownika spike

17-02-2023 [11:07] - spike | Link:

Argumentacja przyczyny zamachu może być różna, zwrócę tylko uwagę, że Putin dopuszczał się wielu zbrodni, głównie u siebie, szczególnie jak zbliżały się wybory prezydenckie, do tego ta Czeczenia itd.
Putina szczególnie wku.....rzał temat Katynia, Prezydent Kaczyński w swoich przemówieniach nie owijał w bawełnę, a to szczególnie "bolało" Putina, przypomnę, że historycznie tylko Polska potrafiła przeciwstawić się potędze Rosji, nigdy się nie poddała, zawsze stawiała opór, ze słynną Bitwą bolszewicką".
Dodam. że jak Rosjanie "wyzwalali" Polskę, to Polacy bardziej bali się Ruskich, niż Niemców, relacje choćby tych co przeżyli wojnę potwierdzają to. Rosja od wieków nienawidzi Polski.

Co do wspólników zamachu, gdzieś wyczytałem informację, może pochodzi ona z książki tego niemieckiego dziennikarza, że w zamach były zamieszane trzy kraje, Rosja, Niemcy i Polska, z której miał wyjść "pomysł" pozbycia się Kaczyńskich.

Że Kaczyńscy nie pasowali spiskowcom, może uświadomić fakt, że jakby się im udało pozbyć Bliźniaków", Polska byłaby rozparcelowana, PiSu być może by nie było, niepodzielnie panowałby Tusk, tego chyba nie trzeba dowodzić, że tak by było.
Co do USA, możliwe że też coś wiedzieli, ale pozostali biernymi obserwatorami, nie chcieli się angażować, bo to by rozwaliło politykę resetu.
Przypomnę, że przed rocznicą katyńską pojawił się jakiś dziwny komunikat o szykowanym zamachu terrorystycznym, bez podania kto, gdzie i kiedy, zostało to zignorowane, a Tusk zrobił wszystko, by go dokonano, zacierając wszelkie ślady, od momentu samego startu samolotu, wyjątkowo w tym dniu nie działały wszystkie kamery lotniska.

Obrazek użytkownika Tezeusz

17-02-2023 [07:59] - Tezeusz | Link:

nie przeczytałem do końca....same śmiecie i wynurzenia jak z domu wariatów..

Obrazek użytkownika admin

17-02-2023 [10:01] - admin | Link:

Ładnie napisane ale nie mogę zgodzic się z absurdalną moim zdaniem tezą, że jeśli w Smoleńsku był zamach, to zrobili go Rosjanie do spółki z Amerykanami. Jesli już to byłbym za zawężeniem mocodowaców do jakiejś grupy na Kremlu. Po tylu latach od tragedii nikt nie przekonał mnie jednak, że to nie był CFIT. Zbyt dużo oczywistych dowodów na niego wskazuje, a bezpośrednich dowódów zamachu brak.

Obrazek użytkownika smieciu

17-02-2023 [10:20] - smieciu | Link:

Według mnie rzecz polega na tym że Amerykanów i Ameryki nie powinno się traktować jak monolit.
Owszem sugeruję uczestnictwo USA. Jasne jest że musieli wiedzieć zawczasu. Z tego co kojarzę nawet satelitę skierowali na Smoleńsk by pykał zdjęcia, które pozostają utajnione. 

Jesli już to byłbym za zawężeniem mocodowaców do jakiejś grupy na Kremlu.

A ja nie przypadkiem wstawiłem zdjęcie Bidena właśnie a nie przykładowo Pentagonu.
 

Obrazek użytkownika sake3

17-02-2023 [12:22] - sake3 | Link:

@smieciu......Uczestnictwo,przyzwolenie  czy wiedza?

Obrazek użytkownika Es

17-02-2023 [11:07] - Es | Link:

A " polski" ślad?  Zorganizować zamach trudno nie jest i " jakaś grupa na Kremlu" problemu z tym by nie miała. Ale nawet oni potrzebowali kogoś w Warszawie

Obrazek użytkownika spike

17-02-2023 [11:30] - spike | Link:

@admin
"nikt nie przekonał mnie jednak, że to nie był CFIT."
ciekawe jak można przekonać do CFIT ???
do tego potrzebne jest choćby jakieś pojęcie o katastrofach lotniczych, nic na gębę.
Ja nie jestem fachowcem w tej dziedzinie, ale przeczytałem setki stron w tym temacie, śledzę filmy dok. NatGeo o katastrofach, nie jest to pełna wiedza, ale daje pogląd, jak to wygląda, od strony pilotażu, jak i fizyki lotu. Katastrofa w Smoleński na tym tle jest wyjątkowa, nic się nie zgadza pod względem samej fizyki, a nie można czegokolwiek dowieść bezpośrednio, bo Putina nie oddała dowodu, jakim jest wrak samolotu, czy to nie jest poważna poszlaka dlaczego ?

Ja z ciekawości starałem się zrozumieć najważniejszy wątek, jakim jest "pancerna brzoza".
Nie ma spójności zeznanie działkowicza Bodina z podawanymi "faktami", on zeznaje, że samolot przelatywał tak nisko, że on musiał złapać się samochodu, by go pęd powietrza nie porwał, ale na jego działce nie ma śladu, że taki wir miał miejsce, zgromadzone tam śmieci nie były ruszone, zbita z desek szopa była nienaruszona.
Przypomnę, że brzoza została złamana na wysokości 5,5 m, samolot miał wypuszczone podwozie, wysokie na 2,5 m, więc samolot prawie 'szurał" kołami po ziemi, w botanice nie na to dowodu, poza brzozą, która nie wiadomo wg jakich praw fizyki, łamie się prostopadle do kadłuba samolotu, a powinna równolegle, uszkodzone skrzydło nie potwierdza uderzenia w brzozę.

Ja zrobiłem pewną symulację, na zdjęcie satelitarne działki Bodina nałożyłem w odpowiedniej skali model samolotu, wyszło mi, że nie miał prawa się tam zmieścić, uszkadzając tylko brzozę, działka przypomina "dziurę" w całej otaczającej botanice, w koło są dość wysokie drzewa, więc powinny być ścięte przed działką jak i po wylocie znad niej.
Do tego ta "półbeczka", nad ziemią, nie jest możliwa, bo samolot by zahaczył skrzydłem o ziemię.

Na YT był film paralotniarza dokładnie wg wciskanego toru przelotu nad działką, potwierdza on, że ten przelot jest oszustwem.

Obrazek użytkownika u2

17-02-2023 [16:14] - u2 | Link:

#admin

Po tylu latach od tragedii nikt nie przekonał mnie jednak, że to nie był CFIT. Zbyt dużo oczywistych dowodów na niego wskazuje, a bezpośrednich dowódów zamachu brak.

To nie był CFIT, czyli kontrolowany lot ku ziemi. Rekonstrukcja przebiegu lotu przez podkomisję marszałka Macierewicza wskazuje, że już podczas lotu nastąpiły dwa wybuchy, więc zderzenie się z ziemią nie było winą pilotów, ani nikogo znajdującego się na pokładzie.

PS. Wybuchy nastąpiły kiedy piloci odchodzili na tzw drugi krąg. Ewidentnie zamach. Pytanie zasadnicze kto podłożył ładunki i kto je zdetonował. Na ziemi był specnaz pod wodzą niejakiego Szojgu. Filmik z YT, który był również na NB wskazuje, że specnazowcy dobijali tych którzy przeżyli lądowanie.

Obrazek użytkownika admin

17-02-2023 [17:32] - admin | Link:

@ALL 
To była katastrofa. I to całkiem typowa dla CFIT. Ale oczywiście można znaleźć tych, którzy się do niej przyczynili. I nie mam na myśli pilotów. A dowody na PRZEBIEG wypadku są w postaci choćby nagrań w kokpicie i śladach na ziemi. A że wydaje się to nieprawdopodobne to inna kwestia. Einsteinowi niemożliwe do istnienia wydawały się czarne dziury, które można było przewidzieć korzystając z jego teorii. 

Obrazek użytkownika smieciu

17-02-2023 [19:00] - smieciu | Link:

Ja zaznajomiwszy się z danymi doszedłem do wnioski że owszem był to CFIT ale kontrolowany zdalnie. Samolot w ostatniej fazie był jedynie dronem. Taki sposób na przeprowadzenie zamachu był po prostu był najlepszy jeśli chodzi o tłumaczenia, zacieranie śladów. W szczególności zapisy parametrów lotu z czarnych skrzynek będą naturalne. Inne metody są zbyt oczywiste. Tutaj zaplanowano z góry taką trajektorię by wskazywała na błędy pilotów i prowadziła do rozbicia przed lotniskiem.
Jednakże, wydaje mi się, że Protasiuk ostatecznie zdołał jakoś wyrwać się z tej pułapki, przejął kontrolę nad samolotem i w ostatnim momencie wyrwał do góry ratując samolot przed rozbiciem się o ziemię. Jednak chwilę później odpalono bombę i tak nastąpił koniec.
Brzozy nie biorę serio.
Ale to tylko moje zdanie.  Powyższy tekst jest dla tych, którzy widzą w Smoleńsku zamach. Nie jest celem spieranie się czy był czy nie. Chodzi mi o konsekwencje do jakich prowadzi teza o zamachu.
Z drugiej strony jeśli mieliśmy do czynienia z naturalną katastrofą trzeba pamiętać że wtedy wiele z przypisywanych Tuskowi czarnych cech byłoby jedynie wytworem wyobraźni.
Ja jednak, mimo że w ramach pewnej myśli bronię Tuska to jednocześnie nie uznaję go za niewinnego w tej sprawie. Ale też nie uznaję go za pomysłodawcę. Tusk był i jest zbyt cienki na takie sprawy. Trzeba było czegoś więcej by Putin i spóła wzięli się za organizację Zamachu.

Obrazek użytkownika admin

17-02-2023 [20:53] - admin | Link:

Śmieciu -- CFIT sterowany oczywiście. "Na kursie i ścieżce.." kiedy wcale na niej nie był. Tusk winien tyle, że rozpętawszy wojnę przeciw prezydentowi, podległe mu służby (BOR) nie sprawdziły lotniska. Które było de facto zamknięte i nie powinno się na nie w ogóle lecieć. 

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

17-02-2023 [21:57] - wielkopolskizdzichu | Link:

" podległe mu służby (BOR) nie sprawdziły lotniska. Które było de facto zamknięte i nie powinno się na nie w ogóle lecieć. "
​Obojętnie co by BOR nie powiedział i tak to nie miało znaczenia. Miał to być tryumfalny wjazd do Smoleńska Naczelnego Wodza w otoczeniu wiernej generalicji, która zaślepiona  wizją awansów dała się wpakować do samolotu, wymazując z umysłu potencjalne konsekwencje przypadku, błędu lub zamierzonego działania.
Przecież to oni pierwsi, a zwłaszcza Błasik, powinni wskazać swemu wodzowi błędne założenia tej ekskursji.

Obrazek użytkownika u2

17-02-2023 [19:09] - u2 | Link:

#admin

To była katastrofa. I to całkiem typowa dla CFIT

Doprawdy ?

To jak admin wytłumaczy fakt dwóch wybuchów na pokładzie, zanim doszło do zderzenia samolotu z ziemią, kiedy samolot już odchodził na drugi krąg ?

Obrazek użytkownika admin

17-02-2023 [20:56] - admin | Link:

U2 – nie ma na to dowodów. Zresztą po co miałyby być wybuchy, skoro znalazł się tak nisko, że zderzał się z drzewami. 

Obrazek użytkownika u2

17-02-2023 [21:11] - u2 | Link:

#admin

nie ma na to dowodów

Są nawet świadkowie, którzy słyszeli wybuchy.

Zresztą po co miałyby być wybuchy, skoro znalazł się tak nisko, że zderzał się z drzewami. 

Rozumiem, że admin nie czytał ustaleń podkomisji Antoniego Macierewicza ?

https://niezalezna.pl/442209-k...

Jak podsumowała podkomisja, "tak więc prawdziwą przyczyną katastrofy smoleńskiej były dwie eksplozje w końcowej fazie lotu". "Pierwsza miała miejsce ponad 100 metrów przed miejscem, gdzie rosła brzoza na działce N. Bodina podczas odejścia na drugie zajście. (...) Druga eksplozja nastąpiła kilkanaście metrów nad ziemią ok. 6 sekund po wybuchu w skrzydle, w pobliżu dwóch bruzd znaczących pierwszy kontakt z ziemią dużych części samolotu. Miała ona miejsce w lewym centropłacie, który został rozbity na dwie części" - głosi opracowanie podkomisji.

PS. Raport MAK Anodiny i raport Millera bajdurzą o pancernej brzozie. Słusznie admin pisze drzewa w liczbie mnogiej. Wtedy byłoby więcej ściętych drzew oprócz tej bieriozy, gdyby był CFIT :-)

Obrazek użytkownika spike

17-02-2023 [21:26] - spike | Link:

Jest też inna ciekawa sprawa, chodzi o słynną mgłę.
Słyszałem wywiadów z ludźmi, którzy byli w pobliżu, twierdzili, że jak długo tu mieszkają, takiej nie widzieli, co ciekawe, na początku nie była tak gęsta, piloci JAKa mówili o niej, ale że nie było tak źle, oni bez problemu dali radę wylądować. Pamiętam te szyderstwa, że to niemożliwe, by wywołać mgłę na zamówienie, a okazuje się, że Rosja posiada takie wytwornice, zamontowane na samochodzie, na YT zademonstrowany jest jej pokaz jak działa, tylko w czasie trwania tego filmiku, widać było olbrzymi obszar jaki mgła pokryła. Okazuje się też, te urządzenia są stosowane przy istotnych instalacjach, jak np. elektrownie atomowe, ma to na celu maskowania przed atakiem z powietrza jak i lądu, więc nie jest to fantazja, a w miejscu katastrofy jak najbardziej jest prawdopodobne użycie tego sprzętu, tym bardziej że w okolicy były jakieś "ćwiczenia" wojskowe.

Obrazek użytkownika u2

17-02-2023 [21:38] - u2 | Link:

Pamiętam te szyderstwa, że to niemożliwe, by wywołać mgłę na zamówienie

Wszyscy ci którzy uprawiają szyderę z zamachu, uczestniczą w tzw. maskirowce.

w okolicy były jakieś "ćwiczenia" wojskowe.

Tam był Szojgu ze specnazem. Dobijali tych, którzy przeżyli. Jest filmik na YT to dokumentujący.

Obrazek użytkownika tricolour

18-02-2023 [00:49] - tricolour | Link:

Ja pierdzielę, jacy fachowcy. Na jutubie (!!!)  jest filmik z samochodem, na którym jest wytwornica mgły - i ta wytwornica wytwarza (bo ruska) mgłę na kilka kilometrów wysokości, szerokości i ze sto kilometrów długości, biorąc pod uwagę kiedy załoga tupolewa mówi o mgle. To z tysiąc kilometrów sześciennych mgły. Z samochodu. Pewnie Łada Niva to była.

Już teraz wiecie, dlaczego samochód muszą zrobić chińczyki z niemcami? Może kalkulator potrafią trzymać w łapach...

Obrazek użytkownika spike

18-02-2023 [12:26] - spike | Link:

@tripierdziel
"Ja pierdzielę, jacy fachowcy."
-dosłownie pierdzielisz, boś piedzielnięty, gdybyś choć widział ten film, to byś np. wiedział, że samochód jest wojskowy, wytwornica jest jego integralną częścią, mówiąc wprost, jest to mobilna wytwornica mgły, podobnie jak są mobilne wyrzutnie rakiet, do tego jak pamiętam obsługiwali ją żołnierze.

Widzisz popierdzielony psubracie, wystarczy min. chęci, by poszukać w Google i bez problemu byś znalazł to o czym piszę, tu masz film, bęcwale :

https://www.youtube.com/watch?...

potem daj głos, jeżeli potrafisz, bęcwale.
 

Obrazek użytkownika tricolour

18-02-2023 [12:54] - tricolour | Link:

@spike

Zdenerwowałeś się prostym obliczeniem? Prawidłowo!

Tak - potrzeba z kilometra wysokości takiej mgły, potem kilku kilometrów szerokości, potem kilkudziesięciu kilometrów wzdłuż osi lotu, by załoga nie odróżniła takiej sztucznej chmury od zwykłej mgły - by były do siebie łudząco podobne. No chyba, że wy - pisdzielce - nie odróżniacie mgły w kostkach z wytwornicy, która jest do kupienia w każdym sklepie z mgłami, kostkami i wytwornicami, od naturalnej mgły, występującej na wielkim obszarze gdy się naturalnie tworzy. W takim razie nie wsiadać do samolotu i nie pakować setki do jednego, bo się pozabijacie.

Mamy tu piękny przykład, jak stary pisdzielec bluzga wobec arytmetycznej prawdy, gdy nic nie może zrobić z prostym obliczeniem. Udowodniłeś tymi bluzgami - ku mojej radości, za co dziękuję - , że jesteś: pierdzielnięty, popierdzielony bęcwał. Na dodatek bez szkoły podstawowej.

Dziekuję jeszcze raz.
CBDO.

Obrazek użytkownika spike

18-02-2023 [15:54] - spike | Link:

To ciebie POj..cu rozwścieczyło to co napisałem, twoje "obliczenia" dowodzą, żeś kretyn, nie wiem czy tabliczkę mnożenia znasz,
o jakich kilometrach wzdłuż, wszerz i wzwyż pieprzysz, jak same chmury miały pułap 500 metrów, a mgła nie była na całym obszarze Smoleńska, tylko w tej części.
Nie ma sensu z bęcwałem polemizować, to niemożliwe.

Nawet POj...cu nie odniosłeś się do podanego linku z wojskową wytwornicą, pierdzielisz coś o wytwornicach estradowych, walnij się młotkiem, jest teraz promocja, kup sobie.
:)))))))))))))))))))

Z racji żeś niedorozwój, przypomnę tylko, że nie twierdzę, że tam zastosowano wytwornicę mgły, ale że to całkiem realne i wysoce prawdopodobne.

Obrazek użytkownika tricolour

18-02-2023 [16:42] - tricolour | Link:

@spike

I znów się zbluzgałeś w majtki, biedaku? Proponuję coś na nietrzymanie, bo zaczniesz śmierdzieć.

Wiesz co? Zgodzę się z tobą, bo jeszcze mi zdechniesz przy klawiaturze: tak, mgła smoleńska miała następujące wymiary: wysokość 200 metrów, szerokość dwieście, długość trzysta, taka w sam raz na jeden samolot. Była widoczna z wielu kilometrów, jak pudełko butów na pustym stole, a te debile wlecieli w nią, by ich ruscy wybuchli. To oczywiste, wszystko jasne jak parówki w musztardzie popijane piwem w puszkach.

Smacznego.

Ps. Wybacz dociekliwość: powiedz z wlasnego doświadczenia, w którym roku życia tak degeneruje się mózg? Bo może warto wcześniej polatać we mgle niż być aż takim ciężarem dla ludzkości...

Obrazek użytkownika spike

18-02-2023 [20:35] - spike | Link:

"Próżno repliki się spodziewasz nie dam ci prztyczka ani klapsa. Nie powiem, nawet pies cię j.bał, bo to mezalians byłby dla psa."
:)))))))))))))))))))))))))))

Obrazek użytkownika tricolour

18-02-2023 [21:18] - tricolour | Link:

@spike

No, wspaniale. Dyskusję o 96 ofiarach kończymy szerokim uśmiechem. Pies ich...

Prawdziwy polak z ciebie.

Obrazek użytkownika spike

17-02-2023 [11:51] - spike | Link:

Jest jeden temat, który nie daje mi spokoju.
Kiedyś jeden z blogerów S24 zwrócił uwagę na słynny film Wiśniewskiego z miejsca katastrofy, ponoć wykonany tuż po upadku samolotu.
Bloger ten zebrał poszczególne klatki z tego filmu, na których widać było niewielkie wstążki z taśmy którą oznacza się jakieś różne miejsca np. robót drogowych, wstążki te były umieszczone na gałęziach drzew, w wielu miejscach.
Następnie porównał te miejsca ze zdjęciem na których widać rozciągnięte taśmy, dzielące miejsce katastrofy na poszczególne pola.
Co najciekawsze, te wstążki (znaczniki) pokrywają się z miejscami rozciągnięcia taśm, co by wskazywało, że skoro znaczniki z momentu katastrofy, musiały tam być przed nią, wygląda na zaplanowany rozrzut szczątków, który wg wielu opinii fachowców, nie odpowiada fizyce rozpadu samolotu, jak i miejsc znalezienia ciał.

Jeszcze ciekawa sprawa, nie wiem czy pamiętacie, Rosjanie znaleźli wieniec, który miał złożyć Prezydent w Katyniu, był w nienaruszonym stanie !!

Obrazek użytkownika sake3

17-02-2023 [15:03] - sake3 | Link:

@smieciu......Przyznaję,dobry nabytek zrobiła opozycja inwestując w pana przed wyborami.Jak to pieknie brzmi..,,rząd tuszuje prawdę o zamachu pod Smoleńskiem'' Jaki długasny wywód, jak zgrabnie odrzucone podejrzenie Rosjan o zamach i przerzucenie odpowiedzialności za tę zbrodnię na tzw. Reset.Rząd nie tuszował prawdy ,on jej nie mógł nawet artykułować pod ostrzałem nieustannego wysmiewania i ataku. Przecież atakowaliście wszystko począwszy od tragicznej śmierci prezydenta,potępiania i wrabiania w tragedię jego rodziny.Gaszenie zniczy,wyżywanie się na córce prezydenta,że w tydzień po katastrofie nie uprzątnęła Pałacu Prezydenckiego z rzeczy rodziców, chamskie happeningi waszego błazna Palikota.Był klimat dla rzetelnego wyjasniania? Drwiny z Macierewicza ,drwiny z Biniendy,jakieś spekulacje i insynuacje.Pani Olejnikowa z ruchu warg generała na lotnisku odczytała kłótnię będąc w studio,dziennikarze dyletanci robili ,,analizy'' elementów samolotu na obecność sladów prochu porównując je do pasty do butów,kiełbasy i perfum na spektrometrze  nawet nie znając jego działania ani wymogów przeprowadzania analizy.Nie obchodziło was koszmarnie i niechlujnie prowadzone śledztwo przez Rosjan i naszą pożal się Boże komisję Millera. Prezydent Miedwiedwiew powiedział przecież,że nie wyobraża sobie by wynik polskiego śledztwa miałby się nie zgadzac z raportem Anodiny.Przerażeni tą goźbą robiliście wszystko by utrudnić śledztwo Macierewicza,I to się wam udało.WIęc niech pan nie mówi o tuszowaniu tylko o niemozności.

Obrazek użytkownika Valdi

17-02-2023 [16:13] - Valdi | Link:

Taką "inteligentną inaczej" narracją możesz sobie śmieciu czarować panny na wydaniu, nie ludzi dla których zamach smoleński był znaczącym wydarzeniem. 
Dziwię się że ludzie chcą w ogóle dyskutować z taką formą prowokacji.
KAŻDY rozsądny człowiek WIE że jak było z zamachem, w szerszym planie, SIĘ NIE MÓWI ...
Wybuch wulkanu, brak zdjęć satelitarnych, zignorowane ostrzeżenia kilku mniej znaczących zagranicznych wywiadów itd. itd.
Baaardzo bym się zdziwił gdyby prawdą było że wywiady USA i RFN nic nie wiedziały o trwających przygotowaniach do zamachu. Zbyt wielu ludzi było w to zaangażowanych.
Tylko CO Z TEGO WYNIKA ?
Jak CIA miało informować agentów Sikorskiego i Tuska o planach ich mocodawców ? Amerykanie pewno nawet wiedzieli że ONI (Sikorski i Tusk)  wiedzą na co się zanosi.
Tak więc śmieciu możesz sobie brzdąkać swoje nędzne prowokacje, ale nie licz na to że komuś zamącisz w głowie.

Obrazek użytkownika smieciu

17-02-2023 [17:38] - smieciu | Link:

Żebyś chociaż napisał z czym się ze mną nie zgadzasz...
Bo ja nie wiem czy każdy wie. Oraz jak to było z zamachem. Ale wiem że twoje wiem ale nie powiem naprawdę nic nie wnosi...

Obrazek użytkownika Valdi

17-02-2023 [23:24] - Valdi | Link:

No patrz .... taki inteligentny - udaje że nie wie że każdy wie . (Oczywiście każdy myślący człowiek.) 
Myślę że jesteś prowokatorem śmieciu. Rzucasz granat w unitaz .
Prawda na okoliczność technologi zamachu jest dosyć dobrze znana dzięki pracom Komisji Macierewicza , prawda na temat okoliczności międzynarodowych (a tego dotyczy twój wpis) jest też znana i zrozumiała dla większości . To co ci zarzucam to prowokacja polegająca na tym że usiłujesz część winy za katastrofę przenieść na szczebel międzynarodowy. Tymczasem w jaki sposób sojusznicy mogli by uniemożliwić zamach Putina wiedząc że cała administracja, krajowe służby są zinfiltrowane przez ruskich agentów. Domniemywanie ich bezczynności , tym bardziej współpracy z Putinem jest nonsensem.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

18-02-2023 [09:24] - wielkopolskizdzichu | Link:

Zabawna jest wiara w raport Antoniego którego wartość jest mniejsza od papieru na którym go zapisano.

Obrazek użytkownika smieciu

18-02-2023 [11:00] - smieciu | Link:

Tyle że Raport Millera jest wart jeszcze mniej... Co może być wart raport Komisji, która nie zbadała wraku, miejsca i nawet nie była w stanie zrobić zdjęcia wartego umieszczenia w Raporcie? Czy ty w ogóle widziałeś ten oficjalny raport? Te nieczytelne wykresy zrobione przez licealistów? Te wynurzenia o psychice Protasiuka, które wobec nieistnienia całej reszty stanowią główny jego element?
Nigdy nie widziałem raportu Macierewicza ale ten oficjalny, Millera jest zwykłą farsą.

Nigdy nie zostało przeprowadzone żadne poważne śledztwo co jest przyczyną kreacji mitologii. Jednak, tak jak napisałem wyżej, skoro jacyś amatorzy mogli się wziąć za swoje śledztwo w sprawie MH17 i jakoś nikt nie widzi w tym nic dziwnego to i ja, czy inni też mogli nad tym usiąść i prowadzić własne analizy. Musieli, gdyż bajania z raportu Millera takowymi nie są.

Obrazek użytkownika u2

18-02-2023 [11:44] - u2 | Link:

Nigdy nie widziałem raportu Macierewicza

Jakimże trzeba być dyletantem, aby tak się wypowiadać ze znawstwem na tematy, których się nie zna ? :-)

Raport Macierewicza :

(wersja polska)

https://files.niezalezna.tech/...

(wersja angielska)

https://podkomisjasmolensk.mon...

Omówienie najważniejszych ustaleń raportu :

https://niezalezna.pl/442209-k...

Obrazek użytkownika smieciu

18-02-2023 [12:08] - smieciu | Link:

W czasie kiedy zainteresowałem się tematem nie było jeszcze tych raportów. A po drugie celowo nie chciałem ich czytać żeby odrzucić coś co może być ewentualnie stronnicze.
Wystarczyły mi więc autokompromitujące ustalenia Raportu Millera. Gdzie warto zauważyć że Raport Rosyjski jest często czytelniejszy. W szczególności wykresy. Te polskie można wyrzucić na śmietnik. Dlatego w przypadku odtwarzania ostatnich chwil lotu korzystano z rosyjskiego raportu. Polski oficjalny raport jest napisany przez jakichś asystentów nie mających więcej niż 25lat. Którym kazano zebrać zdjęcia z Internetu, wziąć co się da z Ruskiego Raportu i dodać autorską psychoanalizę Protasiuka. Takie sobie zdanie wyrobiłem o tym raporcie.
 

Obrazek użytkownika spike

18-02-2023 [16:01] - spike | Link:

@smieciu
powołałeś się na mnie, napisałem, że tym temacie jesteśmy po tej samej stronie, podałem swoje uwagi co do różnych dziwnych wątków,, ale nie odniosłeś się do nich, czy się z nimi zgadzasz, czy masz inne zdanie.

Obrazek użytkownika smieciu

18-02-2023 [16:47] - smieciu | Link:

Sporo się tu już namnożyło wypowiedzi, napisz jeszcze raz o jakie wątki chodzi, będzie dla mnie prościej.

Obrazek użytkownika spike

18-02-2023 [20:38] - spike | Link:

Nie ma sensu, bym specjalnie zbierał swoje komentarze w jeden, jak ci się nie chce, prześledzić aż tak dużo tego nie ma, trudno.