Entliczek-pentliczek, czerwony stoliczek

Swego czasu można było przywieść sobie z Paryża na pamiątkę paryskie powietrze zamknięte w konserwie. Taka puszeczka kosztowała o ile pamiętam 15F, a sprzedawano je na bulwarach nad Sekwaną. Był to dla mnie przykład olśniewającego pomysłu na czysty interes. Turyści zupełnie dobrowolnie wydawali na taką puszeczkę swoje dobre 15 F, za które można było przecież kupić bagietkę z szynką, a dokładając 10 F pozwolić sobie nawet na menu czyli firmowy obiad podany w kawiarnianym ogródku na papierowym obrusie z kieliszkiem taniego czerwonego wina. Jeżeli wspomnienia mnie mylą niech poprawią mnie paryscy bywalcy.

Jeszcze lepszym interesem jest oczywiście obłożenie obywateli podatkiem -od komina, od płotu, od sławojki, od tego że żyje, a obecnie od samochodu, od śladu węglowego, a najlepiej od wydychanego powietrza, ale takie interesy to przywilej władzy.
Podatek od tego, że się żyje to pogłówne. Wielu chciałoby powrotu do pogłównego jako do podatku najprostszego i podobno najbardziej sprawiedliwego ale nikt z rządzących nie jest przecież tak naiwny żeby zrezygnować z łupienia obywateli podatkami wielokrotnymi. Za ten sam produkt płacimy na przykład podatek dochodowy, bo producent przerzuca podatki w cenę produktu, oraz podatek VAT.

Podymne czyli podatek od komina zniesiono ostatecznie w 1900 roku. Podatek od komina owocował między innymi tym, że na wsi małopolskiej królowała tak zwana kurna chata. W rogu izby był otwór na dym wydostający się z paleniska. Łatwo wyobrazić sobie komfort mieszkania czy nawet przebywania w takiej chacie. Taki podatek opóźniał rozwój cywilizacyjny wsi. Ludzie którzy mieli dosyć stygmatyzowania unoszącym się wokół nich odorem spalenizny musieli płacić haracz. Podatek od płotu odgrywał podobną rolę-  gospodarstwo mniej zamożnych było otwarte dla wszelakich złodziei i łazęgów. To tak jakby obecnie kazać nam płacić podatek od ubikacji,  udostępniając  dla wszystkich lokatorów kamienicy sławojkę na podwórzu oraz od zamków w drzwiach. Uchylający się od tego podatku mieliby prawo zamykać drzwi wejściowe wyłącznie na haczyk. Wyobraźmy sobie również, że istnieje giełda  pozwoleń na ubikację i na zamek w drzwiach, że te pozwolenia są traktowane jako papiery wartościowe, a ich cena podlega spekulacjom. Wydaje się nam to absurdalne, ale czy równie absurdalny  nie jest system handlu uprawnieniami do emisji CO2 (EU ETS) ? Ten czysty ( a raczej brudny) interes swą absurdalną bezczelnością przypomina handel paryskim powietrzem  w puszce na paryskich bulwarach.  Z tą drobną różnicą, że powietrze paryskie kupowało się dobrowolnie. Antycywilizacyjna i antyludzka rola tego absurdalnego podatku porównywalna jest z podatkiem od komina, który podobnie jak obecnie ETS też można było kiedyś usprawiedliwiać obłudną troską o jakość powietrza.

Troska o środowisko i o naszą planetę ma usprawiedliwiać agendę dekarbonizacji i przechodzenia na tak zwane OZE czyli odnawialne źródła energii. Tymczasem farmy wiatraków i pola paneli fotowoltaicznych szpecą i niszczą naturalny krajobraz o wiele skuteczniej niż mityczny smog pochodzący z poczciwych pieców. Przyzna to każdy kto miał okazję podróżować po lokalnych drogach przez niemieckie wsie i miasteczka. W Polsce gdzie nagminnie kupowano w celu eksploatacji niemieckie wiatraki z demobilu problemem zaczynają być śmietniska zużytych części, połamanych skrzydeł i zdekapitalizowanych prądnic tych wiatraków. Ale to wszystko drobiazg w porównaniu z tym co obecnie wprowadza Euro-kołchoz czyli Unia Europejska.
Kilka dni temu w parlamencie UE doszło do porozumienia w sprawie kolejnego systemu handlu powietrzem ETS II, który tym razem obejmie emisję nie tylko z elektrowni ale również z budynków i z transportu. 
Premier Mateusz Morawiecki oprócz zaakceptowania ETS II zgodził się na budowę „węglowego kredytu społecznego”, co w praktyce oznacza wprowadzenie podatku osobistego od emisji dwutlenku węgla.
ETS czyli Emission Trading System (system handlu emisjami  dwutlenku węgla) był to pierwszy krok na drodze do stworzenia systemu „kredytu społecznego”, w którym wszyscy będziemy płacić za emisję gazu CO2.
 Już od przyszłego roku każdy budynek będzie musiał mieć tak zwany certyfikat energetyczny, a za jego brak grozić będzie kara finansowa. Wcześniej spisano źródła ciepła, czyli zrobiono inwentaryzację pieców, kominków i pomp ciepła. Często pod pretekstem dopłat do ogrzewania.

Systemem ETSII zostaną również objęte samochody ciężarowe i osobowe. Już od 2027 roku wszyscy będą musieli płacić „opłaty za powietrze”. Nie wiadomo jakie limity CO2 zostaną przyznane dla budynków, w szczególności dla domów jednorodzinnych. Zaproponowano również, choć tego jeszcze nie doprecyzowano,  że każdy z nas będzie dysponował osobistym rocznym limitem 2000 kg CO2 do wykorzystania. Na przykład lot samolotem zużyje nam 500 kg CO2, a za zjedzenie  befsztyka będą nam wycinać z kartki 6 kg. Nie znaczy to oczywiście, że dostaniemy kartki z numerkami jakie pamiętamy sprzed 30 lat. Rozwój informatyki dał wszelkim totalitaryzmom wspaniałe narzędzia kontroli. Kontrolą obywateli zapewne zajmą się obecnie banki. Podobno  polski oddział banku Santander już eksperymentalnie przelicza każdą transakcję na kilogramy CO2. Oczywiście warunkiem koniecznym skutecznego wdrożenia tego typu rozwiązań jest  likwidacja gotówki i zastąpienie jej tak zwanym CBDC czyli cyfrową walutą banków centralnych. System kredytu społecznego funkcjonuje obecnie w Chinach.

Tak się dzieje nie tylko w Chinach i w Euro-kołchozie. Do czerwonego stolika przemalowanego dla niepoznaki na zielono zasiadają dojrzałe liberalne demokracje. Oxford dobrowolnie wprowadza strefy piętnastominutowe i przepustki którymi trzeba się legitymować opuszczając swoją strefę. W niepamięć odchodzą  postulaty liberalnej demokracji, zgodnie z którymi regulatorem życia społecznego miały być wyłącznie dobrowolne umowy pomiędzy wolnymi jednostkami.
 
No widzisz robaczku i gdzie twój befsztyczek? Entliczek-pentliczek, czerwony stoliczek.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Chatar Leon

14-01-2023 [11:40] - Chatar Leon | Link:

Obawiam się, że ogół kupi każdą brednię odpowiednio opakowaną.
Skoro kupili "najgorszą w dziejach świata pandemię" z cudownymi eliksirami na nieśmiertelność, lockdownami i "tarczami", które sprawiły że gospodarka ma się świetnie, to kupią również "plan odbudowy" tejże gospodarki, w ramach którego Polska weźmie drakońsko oprocentowaną pożyczkę w sporej części przeznaczoną na inwestycje służące "klimatowi". Do tej hucpy nie tylko dopłacimy ale w jej ramach Polska będzie spełniać kolejne warunki (czytaj: szantaże) Komisji Europejskiej.
Napisałem właśnie notkę o tym, że za trzy lata jedną czwartą krakowian zostanie pozbawiona prawa poruszania się własnym samochodem.
I nawet niektórzy tutejsi komentarzy odpowiadają zgodnie z ideologią "wolnorynkowego" Balcerowicza, że przecież można sobie kupić elektryka za 160 tysięcy, a jak się nie podoba to po prostu nie jeździć.

Obrazek użytkownika izabela

14-01-2023 [12:49] - izabela | Link:

@ Chatar Leon
Można przecież nigdzie nie chodzić i nie jeździć a niezbędne zakupy przyniesie kurier. To ćwiczono w czasie pandemii dopóki Putin nie zwalczył  wirusa za co dostanie zapewne nagrodę Nobla. Najlepiej pokojową.

Obrazek użytkownika sake3

14-01-2023 [12:11] - sake3 | Link:

Nic mnie tak nie rozśmiesza jak pojęcie ,,dojrzała demokracja'' Gdzie ją znaleźć? Oto jest pytanie.Nie uważajmy więc że jej brak albo ułomność to wyłącznie w Polsce.Nie traktujmy Polskę za coś gorszego w stosunku do tych innych niby dojrzałych..

Obrazek użytkownika izabela

14-01-2023 [12:46] - izabela | Link:

@ sake3 
To tyko hasło. Powinnam napisać demokracje "powszechnie uważane za dojrzałe". 

Obrazek użytkownika sake3

14-01-2023 [13:02] - sake3 | Link:

@Izabela......Pani bardzo słusznie napisała,że to hasło.W obecnym życiu dominują niestety tylko hasła,-patetyczne,bez pokrycia w rzeczywistosci i nie wiadomo do kogo kierowane,traktowane jako bat na tych nielubianych.Zapewne po wygranych przez opozycję wyborach okaże się że polska demokracja jest w pełni dojrzała.Czyż zapowiedzi Tuska i innych o siłowym wprowadzaniu tej dojrzałości nie są realne? Nie słyszymy ich na codzień,nie widzimy w zachowaniach opozycji w Sejmie i Senacie? Ośmieli się ktokolwiek zaprzeczyć? Po co ,żeby ,,dojrzały demokratycznie'' bloger z NB mógł wyrazić życzenie by dziadersi wreszcie wymarli.?

Obrazek użytkownika juur

14-01-2023 [17:31] - juur | Link:

@sake3  ,,dojrzała demokracja'' to synonim "demokracja socjalistyczna" ( ci co są za mogą opuścić ręce i odejść do ściany) w odróżnieniu od demokracji. Podobnie jest z nauką, która może być słuszna i postępowa  lub pseudonauka. Dobrym przykładem może być miniona plandemia. Horbany, Simony, Grzesiowskie... a nawet Niedzielski to samo jądro prawdy i wyrocznia a np.  Luc Montignac wirusolog, noblista to taki nikt w porównaniu z wyżej wymienionymi.

Obrazek użytkownika sake3

14-01-2023 [19:52] - sake3 | Link:

@juur......Czy pseudonaukę potrafimy tylko jako pandemię pokazywać ?To niewiele bo uchodzi naszej uwadze wiele innych kontrowersyjnych przykładów Czy mamy pewność,że globalne ocieplenie jest naukowo udokumentowane? Mówi się wyłącznie o tym że do niego przyczynił się człowiek i jego destrukcyjna rola a nie badając nawet wpływu kosmosu,słońca.na zmiany.

Obrazek użytkownika Adam66

15-01-2023 [06:30] - Adam66 | Link:

@sake3
Globalne ocieplenie z winy człowieka to ściema jak wiele innych, Randall Carlson wyjaśnia to w bardzo przystępny sposób.
https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika sake3

15-01-2023 [10:08] - sake3 | Link:

@Adam66.......Ci którzy kwestionują zwalanie na człowieka winy za ocieplenie są w mniejszości i po presją.Niedługo będzie się ich karać za ,,nieprawomyślne'' poglądy.

Obrazek użytkownika juur

15-01-2023 [17:37] - juur | Link:

Szanowna Sake3. Pandemia to tylko jaskrawy przykład dążenia do zysku bez względu na koszty globalne. Dlaczego udział w tym oszustwie wzięły rządy a zwłaszcza nasz, ręka w rękę z tzw. opozycją, to inna kwestia.  Pewne jest, że nie tylko kasa była ważna, tresura społeczna i być może coś jeszcze? Na pewno nie zdrowie. Najmocniej przepraszam ale muszę poprawić zwrot "globalne ocieplenie " obecnie nie jest prawidłowy, powinno być "zmiany klimatu".  Tak zgadzam się, że to niezwykle ordynarny przewał. Gdyby  opublikował to Hasek w "Świecie zwierząt" to byłoby nawet śmieszne. Ale to nie literatura to urzeczywistnienie najwyższego stopnia wtajemniczenia narodu wyznania handlowego "jak wytrzepać kasę z powietrza". Mogło by się wydawać, że to niemożliwe a jedna udało się. Mieszkam jakieś 100m od plaży. Był tu kiedyś tropikalny las, potem lodowiec... i nie wiem ile razy tak było i ile razy tak będzie. Człowiek nie ma nic do tego. Jeżeli uznamy, że to człowiek jest odpowiedzialny za zmiany klimatu to mamy kłopot bo jak wytłumaczyć wzrost temperatur na Marsie, Jowiszu, Neptunie, Plutonie i Trytonie....
Wszyscy zdają się nie pamiętać ujawnionych przez WikiLeaks maili gdzie czarno na białym widać jak  naukowo, budowano, globalne ocieplenie.

Obrazek użytkownika sake3

15-01-2023 [21:40] - sake3 | Link:

@juur.......Dlaczego szanowna? Ironia to czy kurtuazja? Zwykle nazywacie mnie zachlanym wycierusem,babą z magla,bolszewickim ścierwem,w najlepszym razie idiotką.No ,żartuję ale oczywiście zmiany klimatyczne to przewał .Ile jeszcze takich będzie aby społeczeństwa zniewolić? Wpływ Księżyca na przypływy znany jest od dawna,plamy na Słońcu też a jednak znają się tacy co zaprzeczą i z uporem będą szukać winy w działalności człowieka. Najbardziej radykalni żądają zmniejszenia populacji na Ziemi.Dla kogo więc pracuje nauka?

Obrazek użytkownika Jan1797

14-01-2023 [12:53] - Jan1797 | Link:

W niczym nie przeszkadza świadomość, że osiemdziesiąt procent podobnych obciążeń pochodzi od lokalnego samorządu. Jak jest ?;https://www.rmf24.pl/regiony/k...
Podobnie w przypadku wody, centralnego ogrzewania, podatku deszczowego i innych.

Obrazek użytkownika Jabe

14-01-2023 [13:00] - Jabe | Link:

Zawsze winny jest ktoś inny.

Obrazek użytkownika Jan1797

14-01-2023 [13:20] - Jan1797 | Link:

Szparagi?

Obrazek użytkownika Jan1797

14-01-2023 [13:20] - Jan1797 | Link:

W spółkach komunikacyjnych wystarczy zmienić proporcje eksploatacyjnych i ciepłych posadek.

Obrazek użytkownika sake3

14-01-2023 [13:34] - sake3 | Link:

Ale jak tu się obejśc bez ciepłych posadek jak się ma liczne ciocie wujków i dziatki oraz grono przyjaciół?

Obrazek użytkownika Jan1797

14-01-2023 [14:21] - Jan1797 | Link:

Opowiadano mi o polskim filmie w którym dwie ciężarówki spotykają się w środkowej Polsce wioząc ten sam ładunek. Może oszczędności w niektórych samorządach czas zacząć od zatrudniania samorządowców w dodatkowych spółkach na miejscu. Będą mieli podgląd na oszczędności lokalne 😉
 

Obrazek użytkownika Adam66

14-01-2023 [17:07] - Adam66 | Link:

@Autorka
Szanowna Pani, proszę nie podsuwać euroidiotom, o przepraszam, europosłom, takich pomysłów bo wkrótce to wdrożą!
Nawet tzw. "polscy" europosłowie głosowali za paszportami kowidowymi.  Ostatnie głosowanie w sprawie SN też pokazało ilu posłów z ZP jest myślących, pozoranci od Ziobry się nie liczą, wiec około dwóch!  Reszta głosowała za odebraniem Polsce suwerenności w zamian za mityczną kasę, której Polska i tak nie dostanie.

Obrazek użytkownika izabela

14-01-2023 [21:11] - izabela | Link:

@ Adam 66
Mój syn stale mówi:. "Matka ni nie pisz takich rzeczy bo Oni to wszystko zrealizują". Sn twardo stąpa po ziemi, jest socjologiem.  Jak widać znowu są jacyś Oni.

Obrazek użytkownika Czesław2

15-01-2023 [09:27] - Czesław2 | Link:

@Adamm66 mityczna kasa to tylko pretekst. celem jest ostateczne rozwiązanie problemu państw narodowych, zwłaszcza Polski i Ukrainy. Reszta już Żydowska, tylko ludzie o tym nie wiedzą.

Obrazek użytkownika juur

14-01-2023 [17:39] - juur | Link:

"Premier Mateusz Morawiecki oprócz zaakceptowania ETS II zgodził się na budowę „węglowego kredytu społecznego”, co w praktyce oznacza wprowadzenie podatku osobistego od emisji dwutlenku węgla." historia kołem się toczy. Zwykłe strzyżenie, potulnych, gojów z czasem przechodzi w strzyżenie przy samej skórze co wiązało się w przeszłości z konsekwencjami dla strzyżących.

Obrazek użytkownika Adam66

14-01-2023 [18:58] - Adam66 | Link:

@juur
Gdzie można znaleźć coś więcej na temat podpisania przez Morawieckiego „węglowego kredytu społecznego”?

Obrazek użytkownika izabela

14-01-2023 [21:26] - izabela | Link:

@ Adam 66 To wiadomości z tak zwanych kół poinformowanych Zapytałam o zgodę i ujawnię. Jak na razie https://energia.rp.pl/co2/art3...https://www.dakowski.pl/zielon...

Obrazek użytkownika Chatar Leon

14-01-2023 [22:15] - Chatar Leon | Link:

Należałoby oczywiście to potwierdzić.
Tak czy inaczej, kiedy byłem szczawiem, Kornel Morawiecki był dla mnie legendą.
Natomiast jak patrzę na tego wymoczka Pinokia, to mam wrażenie że obok swojego ojca toto nigdy nie stało...

Obrazek użytkownika Adam66

15-01-2023 [06:20] - Adam66 | Link:

@ Chatar Leon
Różne opinie słychać o seniorze, sporo niepochlebnych, włącznie z ostatnią wizytą po której niektórzy się nie obudzili...  Nie znam dowodów, są tylko pogłoski....

Obrazek użytkownika Adam66

15-01-2023 [06:12] - Adam66 | Link:

@ izabela
Dziękuję i pozdrawiam.

Obrazek użytkownika angela

14-01-2023 [21:32] - angela | Link:

Nigdzie nie ma, bo nie ma, to jurrowa ruska propaganda.

Obrazek użytkownika Chatar Leon

14-01-2023 [22:04] - Chatar Leon | Link:

Drodzy Państwo, przedstawiam Państwu Angelę. To jest Angela.
Angela wszędzie widzi ruskich ale równocześnie twierdzi, że ich nie ma. Bo to że są, to ruska propaganda.

Obrazek użytkownika Pani Anna

14-01-2023 [22:11] - Pani Anna | Link:

Biez wodki nie razbieriosz.

Obrazek użytkownika Jabe

14-01-2023 [22:12] - Jabe | Link:

Proponuję Angelę zakonserwować w formalinie.

Obrazek użytkownika Jan1797

14-01-2023 [22:00] - Jan1797 | Link:

Żal mi Was, nigdy nie używam mocnych słów. Czy nie można się wyrwać z szamba, stać po stronie rzeczywistości. Gdy spojrzycie na listy ruchów ASz w starej Europie, dziesiątki ruskich agentów, żadna tajemna wiedza. Dzieci polskie uciekały z transportów do pracy przymusowej w rzeszy. 

Obrazek użytkownika sake3

14-01-2023 [21:13] - sake3 | Link:

@juur......A dlaczego jesteśmy tak wiecznie potulni?  Na to obecnie można odpowiedziec tylko jedno-wyśmiewano wstawanie z kolan,patriotyzm,dążność do tworzenia silnej gospodarki.Terapia szokowa Balcerowicza przyniosła fatalne skutki.bo pokazała naszą niemoc wobec grupy Polaków skundlonych i podłych których obmierzłe uśmiechniete gęby widzimy i słyszymy ich groźby.Myślę że z KPO czy bez KPO Polska już i tak przegrała.Przecież i tak nikt nie wierzy że wysuszona wstretna niemiecka miotła z fałszywym uśmieszkiem będzie wymyślała coraz to nowe kamienie milowe aż do wygrania przez targowicę wyborów.

Obrazek użytkownika Czesław2

15-01-2023 [10:24] - Czesław2 | Link:

@sake3 Wysuszona miotła jest tylko twarzą. za nią stoi rząd niemiecki, który jest tylko sprawnym organem wykonawczy, właścicieli 70% majątku świata. Czas w końcu przestać pisać dyrdymały takie, jak piszą tzw media też będące we władaniu wcześniej wymienionych.

Obrazek użytkownika sake3

15-01-2023 [11:00] - sake3 | Link:

@Czesław.......Ja zadałam pytanie a nie przytaczałam dyrdymałów.To że rząd niemiecki którego twarzą jest właśnie unijna wysuszona miotła stoi za atakami na Polskę wiemy wszyscy.Ponieważ teraz toczy się śledztwo w sprawie korupcji w UE( nie wiem na ile prawdziwe a na ile markowane) może warto wreszcie zadać pytanie kto płacił tym unijnym aferałom za szkalowanie Polski,za ustawiczne kary za rzekomy brak praworządności? Może padnie wreszcie pytanie o udział Senatu i zaprzyjaźnionego z Grodzkim ambasadora Maroka w Polsce w akcjach przeciwko Polsce?Dlaczego nadal tak cicho? 

Obrazek użytkownika Czesław2

15-01-2023 [11:08] - Czesław2 | Link:

@sake3 To o dyrdymałach to było ogólnie, nie personalnie do Pani. nieprecyzyjny wpis.

Obrazek użytkownika Czesław2

15-01-2023 [11:13] - Czesław2 | Link:

Morawieckiego za gardło nie trzyma Grodzki, tylko bankowcy. O ile nie likwiduje Polski dobrowolnie.

Obrazek użytkownika sake3

15-01-2023 [11:46] - sake3 | Link:

@Czesław....Ja nie usprawiedliwiam ani nie rozgrzeszam Morawieckiego z jego błędów czy niekompetencji.Nie jestem ani żadnym ekspertem,ani politykiem.Ale jestem obserwatorem sceny politycznej i mam zwyczaj patrzeć wg wałęsowskiego ,,za i przeciw'' Dlatego uważałam zawsze że w krytyce rządu czy personalnie Kaczyńskiego czy Morawieckiego ważne jest odniesienie się do sytuacji ogólnej ,do działań opozycji i nierzetelnego ,obrzydliwego stosunku UE do Polski .To za i przeciw jest analizą przed postawieniem pytania ,,dlaczego''.Sama krytyka nie wystarcza.I myślę że warto zainteresować się motywami które rangę Polski tak umniejszają.Kto to robi.z czego się biorą kwoty za ,,konsultacje'',po co dziwne spotkania polskich polityków ,Nasz pobłażliwośc i brak zainteresowania wobec skandalicznych wypowiedzi w PE Biedroniów,Spurków Róży Thun na temat Polski mówi sama za siebie.Jak jednak przypuszczam na krytyce rządu poprzestaniemy nie pytając nawet dlaczego tak jest.

Obrazek użytkownika Grzegorz GPS Świderski

14-01-2023 [19:54] - Grzegorz GPS Św... | Link:

Podatki, nawet te ukryte, te od powietrza, emisji, środowiska, waluty etc..., to już przeszłość, to upadnie razem ze wszystkimi państwami. Wszystko rozstrzygnie się w ciągu pokolenia: https://naszeblogi.pl/64870-ukryte-podatki-zawsze-strata

Obrazek użytkownika Czesław2

15-01-2023 [09:22] - Czesław2 | Link:

Na dzień dzisiejszy mamy plagę awarii kotłów i turbin w elektrowniach konwencjonalnych. Przyczyna jest prosta. Ciągłe włączanie i wyłączanie lub duże zmiany obciążeń cieplnych powodujące awarie. Przyczyna? OZE.

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

15-01-2023 [15:17] - Kazimierz Kozio... | Link:

czy wiesz czeslawie2 ze na dzien dzisiejszy to rusycyzm?

Obrazek użytkownika Czesław2

15-01-2023 [17:20] - Czesław2 | Link:

Nie wiem.

Obrazek użytkownika lala

22-01-2023 [15:53] - lala | Link:

litości !!! przywieść??? od przywozić???