Krwawiące samookaleczenie PiSu

Prawicowe media ekscytują się stale wysokim poparciem PiSu.  Sam pisałem, że PiS jest na ostatniej prostej do zbudowania IV RP. Czy jednak "da radę"? Poparcie społeczeństwa partia rządząca rzeczywiście utrzymuje na niezmiennie wysokim poziomie. Pamiętać jednak należy, że przez długi czas PO również wydawało się nie mieć opozycji, która mogłaby pokonać Platformę i jej prezydenta, a przegrała w 2015 wszystkie wybory. W obliczu słabości opozycji, największym wrogiem PiSu jest sam PiS.

Polityka to gra zespołowa, w której wygrywa ugrupowanie popełniające mniej błędów. Politykom PiSu, jak wszystkim, zdarzają się potknięcia. To czy powiedzie się zbudowanie IV RP zależeć będzie od ilości popełnionych błędów. Drobne niedociągnięcia lub pomyłki naprawia się łatwo. Dużo trudniej odrobić samobójcze gole, i dlatego na nie PiS nie może sobie pozwolić, jeżeli politycy partii poważnie myślą o reelekcji i długoterminowym budowaniu silnej Polski.

A tym czasem, ostatnio PiS strzelił sobie samobója i to takiego za trzy punkty, używając terminologii koszykarskiej. Mianowanie posła Piotrowicza na eksponowane stanowisko sejmowe, a następnie utrzymywanie go na linii frontu, to samobójcze gole strzelane z uporem godnym lepszej sprawy.

Poseł Piotrowicz, jak wynika z jego życiorysu dostępnego w sieci, najwyraźniej dobrze odnajdywał się w komunistycznej rzeczywistości, a w komunistycznej partii był aktywny, rzec można rozwijał swoją karierę i wyróżniał się pośród partyjnych działaczy. Nawet, jeżeli w późniejszych latach mogło nastąpić nawrócenie marnotrawnego syna, eksponowanie postaci, której kariera rozkwitała w komunistycznej partii, przez ugrupowanie głoszące hasła zerwania z komunistyczna przeszłością, to krwawiące samookaleczenie, w wyniku którego PiS mocno się wykrwawi.

To, że wykorzysta sytuację opozycja, to oczywista oczywistość. Nie to jednak stanowi największy problem. Prawdziwy kłopot to niebezpieczeństwo utraty wiarygodności PiS wśród jego wyborców.  Na razie krwawienie ma wymiar lokalny i nie zagraża równowadze całego organizmu. Na razie.

Mimo to, potrzebne będzie teraz wykonanie ciężkiej pracy, aby odrobić poniesione straty i utrzymać przewagę nad opozycją. Zgadzam się z Jackiem Karnowskim, że opozycja nie może decydować o personalnych decyzjach w partii rządzącej. Dlatego też sankcje wobec posła Piotrowicza nie były by dobrym pomysłem. Nazwisko tego posła powinno jednak jak najszybciej zniknąć z pierwszych stron gazet i portali internetowych.

PiS powinien również wprowadzić mechanizmy zapobiegające podobnym sytuacjom w przyszłości. Sytuacje z jakimiś innymi byłymi aktywistami PZPR nie mogą przytrafić się ponownie. Z jednego przypadku partia „da radę” się wytłumaczyć. Jeżeli jednak zdarzy się następna wpadka, nadwątlenie bazy twardego elektoratu może stać się faktem, a to będzie oznaczało przegrane wybory za trzy lata i koniec marzeń o IV RP. Stawka jest na prawdę duża.

=====

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Mikołaj Kwibuzda

16-12-2016 [07:39] - Mikołaj Kwibuzda | Link:

Tej ekscytacji wysokim poparciem w ogóle nie rozumiem, bo obiektywnie biorąc, wcale nie jest ono takie wysokie: oscyluje około 35%, a przecież po takich ruchach, jak 500+, powinno spokojnie poszybować do 45%. Moim zdaniem to raczej poważny powód do niepokoju.

Niezręczności takie jak ta, o której Pan wspomina, niewątpliwie przyczyniają się do tego, ale moim zdaniem przyczyna jest bardziej ogólna: PiS jest w gruncie rzeczy partią "trzecioerpową" podobnie jak wszystkie pozostałe, co przede wszystkim wynika z ustaw, ale na pewno także że sposobu myślenia i działania przywódców. Przecież gdyby chcieli myśleć i działać inaczej, zmieniliby te ustawy. Mają większość.

A owa "trzecioerpowość" przejawia się w traktowaniu zaangażowania obywatelskiego. Jest aktyw, a wspierający obywatele mogą co najwyżej rozlepiać plakaty. Nie można ich dopuścić do niczego więcej, bo jeszcze by jakichś posad chcieli. Znakomitą ilustracją był sposób potraktowania obywatelskiego ruchu kontroli wyborów (już mniejsza, że rozbicie tego ruchu wygląda na wynik działalności agenturalnej, bo nie wiemy, czyja była agentura). A bez RKW wybory byłyby skręcone. W ten sam sposób MON potraktowało obywatelskie ruchy samoobronne, które dawały szansę na odnowę armii. Teraz dowiadujemy się, że nie można znieść obowiązku meldunkowego, który jest symbolicznym wyrazem wszechmocy aparatu państwa w stosunku do obywateli. Przykładów jest zresztą masa. PiS woli oprzeć się na aparacie urzędniczym - który go zdradzi przy pierwszym zawahaniu - niż na spontanicznych obywatelach. I to jest fundamentalna zasada 3RP, ujawniona nazajutrz po 4 czerwca 1989: oddaliście głosy, idźcie do domu i nie przeszkadzajcie mądrzejszym.

Obrazek użytkownika xena2012

16-12-2016 [10:02] - xena2012 | Link:

najnowszym samobójczym golem sa premie po 13000 zł dla marszałków i wicemarszałków senatu za ,,ciężką'' pracę.Czy w ogóle PiS zwiedziony sondażami wie jaka wsciekłośc po tej decyzji,jaka burza się rozpetała? Dopiero co była awantura o premie w sejmie.

Obrazek użytkownika Dorota M

16-12-2016 [10:47] - Dorota M | Link:

Też mi problem, że dostaną premie, raz w roku na święta. W porównaniu z politykami w Europie, polscy politycy zarabiają grosze. Za taką szarpaninę z opozycją, mediami i pożytecznymi idiotami, powinni mieć specjalne dodatki za szkodliwość. W rządzie PIS dzieje sie wszystko w sposób jawny i każdy w dowolny sposób może ich rozrabiać. To co z tego, że PO i PSL straciło władzę, kiedy przez 8 lat tak rozkradło Polskę, czyli kazdego z nas, że teraz nie ma nawet na godne pensje, dla ludzi naprawiających tę ponurą rzeczywistość wychodzenia z państwa teoretycznego. Oburzenie na te niewielkie przecież premie dla marszałków Senatu, to paranoja.

Obrazek użytkownika Domasuł

16-12-2016 [10:53] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

To co Pan pisze o PiS-ie jest prawdziwe dla każdej partii i pod kazda szerokoscia geograficzna. Poza tym PiS mialby latwiej gdyby nie dzialal, nic nie robil i siedział cicho, cos tak jak Platforma w czasie swojego rządzenia. PiS popelni jeszcze mnóstwo bledow - trzeba się niestety pogodzić z ta mysla. Jeśli cos mialbym zyczyc PiS-owi to nie ostroznosci ale odwagi.

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

16-12-2016 [13:04] - Krzysztof Pasie... | Link:

Zapraszam Pana do lektury mojej notki pt. "List prawicowego blogera do pisowskich "fundamentalistów"" na Salonie24 - vide:

http://salonowcy.salon24.pl/73...

A szczególnie dodanych do tej notki blisko czterystu komentarzy, w dużej mierze autorstwa "ortodoksyjnych pisowców", a wtedy dopiero Panu szczęka opadnie.

Pozdrawiam,
Krzysztof Pasierbiewicz

Obrazek użytkownika xena2012

16-12-2016 [16:25] - xena2012 | Link:

Jest takie przysłowie,że ,,kropla drąży skałę''.I tak może być z błędami PiS-u.Skumulowanie błędów choćby nawet mało znaczących właśnie stworzy tę kroplę.

Obrazek użytkownika Lektor

16-12-2016 [17:28] - Lektor | Link:

Uważam, że nie ma pan racji. No i co że należał do PZPR ?! Jak sam mówi był uczciwym prokuratorem. Zrozumiał jednak jego błąd i zerwał z przeszłością, w przeciwieństwie do wielu działaczy PZPR występujących dzisiaj pod nazwami SLD, PSL, PO, Now., Ruch czy jak mu tam itd. Rzepliński też był aktywnym członkiem PZPR a piastuje tak wysokie stanowisko, a w Sądzie Najwyższym zasiadają sami byli członkowie PZPR, którzy wydawali skazujące wyroki dla opozycjonistów. No to co, panie, albo wszystkich wypieprzyć bo bali członkami PZPR, albo nie wszystkich ?!! Z drugiej zaś strony zobacz pan ile porządnej roboty odwala ten człowiek dla PIS-u i dla Polski ?!! Już się prawie nie mówi o TK, bo to właśnie Piotrowicz nowymi ustawami pozamykał gęby tam oszołomom.

Jeszcze raz, każdy może zbłądzić - takie są losy historii, i każdy może naprawić swój błąd czy swoje błędy. Czy uważacie Państwo, że gdyby Wałęsa przyznał się do jego błędu, Polacy nie wybaczyliby mu ?!!! Wybaczyliby !!! Ale nie, brnie dalej w tym goownie, kłamie i stroi z siebie wariata, a naprawdę byłby polskim bohaterem, a nie jak dzisiaj jest zerem.

I nie pisz pan, że to jest błąd PIS-u, bo w takim razie nie wiesz pan co to jest totalna opozycja. Dla tych oszołomów jak nie będzie Piotrowicza to znajdzie się inny. Oni nic nie potrafią innego tylko zadymy i nienawiść !!! To fatalna "gorsza" część polskojęzycznych obywateli.