Czy współczesna sztuka sakralna jest możliwa?

Obraz Miłosierdzia Bożego to chyba najbardziej rozpowszechnione w Polsce dzieło sztuki sakralnej – tak szeroko obecne, że w gruncie rzeczy już niezauważane, często zgubione w kiczowatej formie kościelnego wnętrza. Książka Izabeli Rutkowskiej „Przez zasłonę ciała. Symbolika ciała Jezusa w obrazie Bożego Miłosierdzia i w Dzienniczku św. Faustyny Kowalskiej” odkrywa go przed nami na nowo i odpowiada na pytanie, dlaczego tak silnie zakorzenił się w tradycji katolickiego kultu.

Okazuje się, że ten prosty, niemal porażający dosłownością obraz w korespondencji z zapiskami objawień młodej zakonnicy, tworzy zaskakująco głęboką teologię i stanowi zaproszenie do spotkania twarzą w twarz z Jezusem Miłosiernym. Takim zaproszeniem, poprzez uważną kontemplację poszczególnych elementów płótna, jest również książka Izabeli Rutkowskiej. Autorka pomaga nam naprawdę zobaczyć dzieło, na które patrzyliśmy setki razy i zrozumieć rzecz być może najważniejszą: Ten obraz jest modlitwą.

Czy obraz Jezusa Miłosiernego może być dziełem, które spotka się z powszecnym zrozumieniem i uznaniem? W jaki sposób Wcielenie odmienia to, jak postrzegamy symbolikę ciała i sztukę sakralną?

W dyskusji udział biorą:
➤ Dariusz Karłowicz (Teologia Polityczna) 
➤ Piotr Kopszak (Muzeum Archidiecezji Warszawskiej)
➤ Izabela Rutkowska (autorka książki)
➤ Liliana Sonik (współautorką serii edukacyjnej „Wielcy Malarze”)
➤ Mateusz Środoń (malarz, ikonopis)

YouTube: