Wolnościowa kultura organizacyjna

Go­ogle za­trud­nia bar­dzo kom­pe­tent­ny­ch, am­bit­ny­ch, chcą­cy­ch się roz­wi­jać lu­dzi i si­łą rze­czy czę­ść z ty­ch lu­dzi chce za­ło­żyć swo­ją fir­mę. Im ktoś mą­drzej­szy, tym bar­dziej chce dzia­łać na swo­im. Im ktoś zdol­niej­szy, tym po­trze­bu­je wię­cej wol­no­ści.

  Sła­wo­mir Ment­zen w tym fil­mi­ku: JA­KA JE­ST KUL­TU­RA OR­GA­NI­ZA­CJI W WA­SZY­CH FIR­MA­CH? opo­wia­da, że czy­tał książ­kę o fir­mie Go­ogle i tam je­st tak na­pi­sa­ne, że ta fir­ma je­st w sta­nie po­ma­gać swo­im pra­cow­ni­kom, któ­rzy od­cho­dzą. Gdy pra­cow­nik chce odej­ść, to fir­ma pró­bu­je roz­ma­wiać i jak wi­dzą, że on nie po­tra­fi pro­wa­dzić biz­ne­su, to pro­po­nu­ją, by jesz­cze ja­kiś czas zo­stał, na przy­kład na pół ro­ku, oni go na­uczą, a po­tem na­wet po­mo­gą, za­in­we­stu­ją w je­go biz­nes. A więc tak moż­na, a na­wet trze­ba. Je­st ta­kie roz­wią­za­nie, a na­wet by­wa do­bre. Wia­do­mo, że o pra­cow­ni­ka na­le­ży dbać, na­wet jak od­cho­dzi – choć­by po to, by in­nym po­ka­zać, że­by się nie oba­wia­li pra­co­wać, bo za­wsze mo­gą odej­ść i nikt ich nie bę­dzie za to gno­ił, a na­wet po­mo­że. Wia­do­mo, że się ni­ko­go na si­łę nie za­trzy­ma.

  W sta­ry­ch biz­ne­sa­ch by­ło ina­czej. Każ­dy pra­cow­nik, na­wet naj­niż­sze­go szcze­bla, trzy­mał swo­je chę­ci odej­ścia w naj­więk­szej ta­jem­ni­cy, no­wej pra­cy szu­kał po­ta­jem­nie. Obo­wią­zy­wa­ła za­sa­da, że al­bo z na­mi, al­bo zro­bi­my wszyst­ko, aby utrud­nić odej­ście a po odej­ściu cię zgno­ić. Pra­cow­ni­ka trak­to­wa­no jak nie­wol­ni­ka.

  Wi­dać, ja­ki je­st trend na świe­cie: o pra­cow­ni­ka się co­raz bar­dziej dba, ale jed­no­cze­śnie da­je mu się wię­cej wol­no­ści, nie trzy­ma się na si­łę, nie za­stra­sza się go, nie utrud­nia odej­ścia. Z jed­nej stro­ny bar­dzo się w pra­cow­ni­ków in­we­stu­je, ro­bi się im szko­le­nia (któ­re do­sta­ją za dar­mo) by pod­wyż­sza­li swo­je kom­pe­ten­cje, a z dru­giej da­je swo­bo­dę odej­ścia, a na­wet po­ma­ga po odej­ściu. Dla­cze­go tak się dzie­je? Skąd te tren­dy?

  To oczy­wi­ste: bo z nie­wol­ni­ka nie ma pra­cow­ni­ka. Im pra­cow­nik ma wię­cej swo­bo­dy, wię­cej wol­no­ści, tym ma więk­szą wy­daj­no­ść pra­cy. To je­st sta­ły trend roz­wo­ju biz­ne­su od po­cząt­ku re­wo­lu­cji prze­my­sło­wej. Wy­ni­ka to z roz­wo­ju tech­no­lo­gii. Co­raz mniej je­st pro­sty­ch prac, ty­pu pra­ca na ta­śmie, a co­raz wię­cej sta­no­wi­sk wy­ma­ga­ją­cy­ch wy­so­ki­ch kwa­li­fi­ka­cji.

  Ten trend mu­si się w koń­cu po­ja­wić w in­ny­ch or­ga­ni­za­cja­ch – nie tyl­ko w biz­ne­sie, ale i w pań­stwie. Już co­raz mniej się opła­ca za­mor­dy­zm, mniej się opła­ca znie­wa­lać oby­wa­te­li, bo ta­kie pań­stwo ich tra­ci, oni emi­gru­ją. Pań­stwa bar­dziej za­mor­dy­stycz­ne prze­gry­wa­ją kon­ku­ren­cję z li­be­ral­ny­mi. A ci za­stra­sze­ni i znie­wo­le­ni, któ­rzy nie są w sta­nie wy­emi­gro­wać, pra­cu­ją mniej wy­daj­nie. Im wyż­sze po­dat­ki, szcze­gól­nie do­cho­do­we, tym mniej­sza wy­daj­no­ść pra­cy, a za­tem i te po­dat­ki mniej­sze. Mniej­szy po­da­tek od wy­daj­ne­go oby­wa­te­la da wię­cej ko­rzy­ści pań­stwu niż więk­szy po­da­tek od oby­wa­te­la za­stra­szo­ne­go. Dla­te­go pań­stwa z mniej­szy­mi po­dat­ka­mi wy­gry­wa­ją z pań­stwa­mi z więk­szy­mi. To nie je­st ła­two wi­docz­ne, bo jed­nak nad­zor­cy nie­wol­ni­ków się róż­nią i jed­ni po­tra­fią swo­im za­pew­nić lep­sze wa­run­ki niż in­ni. Ale w dłuż­szej per­spek­ty­wie wol­no­ść wy­gry­wa.

  Ten trend to nie je­st ja­kaś chwi­lo­wa ko­niunk­tu­ra – to coś, co się zmie­nia od po­cząt­ku po­wsta­nia cy­wi­li­za­cji. Daw­niej nie­wol­nic­two się opła­ca­ło, bo więk­szo­ść lu­dzi zaj­mo­wa­ła się ro­lą, a to by­ły pro­ste pra­ce, do któ­ry­ch moż­na by­ło lu­dzi za­prząc ba­tem, al­bo za­stra­sza­jąc. Więc mie­li­śmy chło­pów pańsz­czyź­nia­ny­ch. Da­nie im wol­no­ści nie zwięk­szy­ło­by im wy­daj­no­ści pra­cy, bo iść z wo­łem i orać, al­bo zbie­rać ba­weł­nę, po­tra­fił każ­dy głu­pi. Ale ta­kie nie­wol­nic­two upa­dło wraz z przej­ściem z ery rol­ni­czej do ery prze­my­sło­wej. Po­wsta­ło wie­le wy­ra­fi­no­wa­ny­ch sta­no­wi­sk pra­cy, więc i po­li­tycz­nie po­ja­wi­ło się wię­cej wol­no­ści. Ale na­dal więk­szo­ść lu­dzi pra­co­wa­ła w fa­bry­ka­ch, a to by­ły pro­ste pra­ce. Więc nie­wol­nic­two trwa, tyl­ko w tro­chę in­nej po­sta­ci.

  Ale prze­cho­dzi­my już z ery prze­my­sło­wej, do ery in­for­ma­tycz­nej. Pro­sty­ch prac je­st co­raz mniej, a wy­ra­fi­no­wa­ny­ch co­raz wię­cej. Więc i wol­no­ści mu­si być wię­cej. Dla­te­go wła­śnie wkrót­ce wszyst­kie pań­stwa upad­ną, bo opie­ra­ją się na nie­wol­nic­twie – ich pod­sta­wą je­st ter­ro­ry­zo­wa­nie lud­no­ści i zbie­ra­nie od niej pod przy­mu­sem ha­ra­czy. A to się już nie opła­ca. Z nie­wol­ni­ka nie ma oby­wa­te­la.

  W biz­ne­sie ist­nie­je po­ję­cie: „kul­tu­ra or­ga­ni­za­cji”. Fir­my wy­gry­wa­ją, bo ma­ją lep­szą tę kul­tu­rę. Wy­gry­wa­ją­ca kul­tu­ra, to kul­tu­ra wol­no­ścio­wa, kul­tu­ra za­pew­nia­ją­ca pra­cow­ni­kom i oby­wa­te­lom mak­si­mum swo­bo­dy. Ta kul­tu­ra się zmie­nia, bo zmie­nia się tech­no­lo­gia. Ta kul­tu­ra się zmie­nia, bo ro­śnie wy­daj­no­ść pra­cy. Tech­no­lo­gia i wy­daj­no­ść ro­sną wy­kład­ni­czo. Ale kul­tu­ra nie mo­że tak ro­snąć, bo po­ko­le­nie ludz­kie trwa na­dal ćwierć wie­ku, lu­dzi nie da się szyb­ciej wy­mie­niać na no­wy­ch, wy­cho­wa­ny­ch w co­raz lep­szej, bar­dziej wol­no­ścio­wej kul­tu­rze. Pro­ce­su wy­cho­wa­nia nie przy­spie­szy­my. Więc zmia­ny kul­tu­ro­we wstrzy­mu­ją roz­wój wy­ni­ka­ją­cy z roz­wo­ju tech­no­lo­gii. Dla­te­go, mi­mo że już wy­daj­no­ść pra­cy je­st wy­star­cza­ją­co du­ża, by pań­stwa prze­sta­ły ist­nieć, by cał­ko­wi­cie zban­kru­to­wa­ły, to jed­nak trwa­ją, bo lu­dzie się do ni­ch przy­zwy­cza­ili, przy­wy­kli do nie­wo­li. By to się zmie­ni­ło, mu­si doj­ść do wy­mia­ny po­ko­le­nio­wej. Ale cią­gle sta­rzy wy­cho­wu­ją mło­dy­ch i wciąż wpa­ja­ją im kult pań­stwa, wciąż w kul­tu­rze na gra­bież po­przez wy­mu­sza­nie ha­ra­czy przez pań­stwo mó­wi się po­dat­ki.

  Ja to na­zy­wam in­er­cją spo­łecz­ną. Wol­no­ść wzra­sta wraz z roz­wo­jem tech­no­lo­gii, ale ten wzro­st wstrzy­mu­je in­er­cja spo­łecz­na. Z jed­nej stro­ny ma­my co­raz lep­szą wol­no­ścio­wą kul­tu­rę or­ga­ni­za­cyj­ną, a z dru­giej in­er­cję sta­rej, za­mor­dy­stycz­nej kul­tu­ry.

  Ży­je­my w cza­sa­ch prze­ło­mo­wy­ch. Na­stęp­ne po­ko­le­nia bę­dą się z nas śmiać, że na ha­ra­cz mó­wi­li­śmy po­dat­ki, że nie wy­obra­ża­li­śmy so­bie, że służ­ba zdro­wia i edu­ka­cja mo­gą być pry­wat­ne, że wy­zna­wa­li­śmy sta­to­la­trię, że eta­ty­zm był pod­sta­wą na­szej wia­ry. Wszyst­ko, w co wie­rzy­cie, pój­dzie nie­uchron­nie do la­mu­sa. Z daw­ne­go za­mor­dy­zmu rol­ni­cze­go zo­stał przy­naj­mniej etos ry­cer­ski. A co zo­sta­nie z wa­szej prze­my­sło­wej sta­to­la­trii? Mark­si­zm?

Grzegorz GPS Świderski
t.me/gps65

PS. Notki powiązane

Tagi: gps65, osobliwość, wykładniczy rozwój technologii, wydajność pracy, wolność, polityka
 
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Francik

28-10-2022 [21:21] - Francik | Link:

Ooooo, Mentzen przeczytał książkę o Google, no naprawdę wybitny autorytet, bo umie czytać. Jak się nauczy pisać to będzie mógł zostać członkiem-korespondentam Akademii Nauk ZSSR. Weź chłopie sam coś przeczytaj, akurat o "kulturze" organizacyjnej firm technologicznych tzw. big four jest parę publikacji raczej nie tak hagiograficznych. Pewnie Mentzen ich nie czytał, bo nie pasują do linii ideologicznej. 

Obrazek użytkownika admin

29-10-2022 [07:11] - admin | Link:

A to ciekawe 

Obrazek użytkownika Grzegorz GPS Świderski

31-10-2022 [13:38] - Grzegorz GPS Św... | Link:

To bardzo ciekawe! Piszę o tym w wielu notkach, na przykład tej: https://naszeblogi.pl/64126-pr...

Obrazek użytkownika sake3

29-10-2022 [08:03] - sake3 | Link:

To kultura organizacyjna pracy polega tylko na rozmowach i dbałości o pracownika? Ktoś chyba powinien również organizowac pracę,godziny ,zadania.Pisze pan o wolności właściwie nie podając na czym ta wolność ma polegać-na elestyczności godzin,wyborze pracy,wolności badań czy metod? Przecież różne są firmy i zakłady pracy,profile i charakter samej pracy.I ta wolność może być różnie przez to interpretowana.Nowoczesność technologii nie zwalnia od obowiązku pracy,najwyżej pomaga,cześciowo zastępuje,wprowadza wiekszą precyzję i dokładność nie jest przymusem.Opowiadanie o niewolnictwie jest więc tu nieporozumieniem,chyba że inaczej pojmujemy to niewolnictwo. Wydajność nie zależy od kultury organizacji tylko od stworzonych warunków do pracy przez kierownictwo poprzez sprawne urządzenia,zatrudnianie kompetentnych ludzi.tworzenie zespołu współpracującego ze sobą i wreszcie godziwy zarobek.,

Obrazek użytkownika Grzegorz GPS Świderski

29-10-2022 [12:26] - Grzegorz GPS Św... | Link:

"To kultura organizacyjna pracy polega tylko na rozmowach i dbałości o pracownika?"

Nie, nie tylko. Skąd takie podejrzenie?

"Wydajność nie zależy od kultury organizacji"

A kto twierdzi, że zależy?

Obrazek użytkownika sake3

29-10-2022 [19:45] - sake3 | Link:

Mam zwyczaj czytać bardzo dokładnie,analizować poszczególne wątki i zadawać pytania. W tekście pan pisze: ,,Kultura organizacji pracy się zmienia bo rośnie wydajność pracy i to wykładniczo''.Czyli zależy.W odpowiedzi do mnie że ,,wydajność nie zalezy od kultury organizacji'' pan pisze;; A kto twierdzi że zależy''.Mamy więc ewidentną sprzeczność w dwu pańskich wypowiedziach.WIęc pytam ponownie-zależy czy nie zależy? Proszę się zdecydować.Ja w dalszym ciągu twierdzę,że zależy od kompetencji pracownika,którego nie nazywam niewolnikiem,od rosnącej technologii narzędzi pracy którymi się posługujemy,od doświadczenia pracownika lub zespołu wykonujących pracę a nie od kultury organizacji.....Pozwolę sobie również na pytanie drugie odnośnie niewoli,ktorą pan nieustannie przytacza: ,,Ludzie przywykli do niewoli.By to się zmieniło musi dojść do wymiany pokoleniowej.Ale starzy ciągle wychowują młodych i wpajają im kult państwa. Jak pan uważa kto w takim razie ma wychowywać tych młodych ,w jaki sposób i na jakich zasadach aby nie wpajać im kultu państwa? W takim razie co wpajać? Tu pan nie daje recepty.Czyżby obecny trend ,,róbta co chceta'' jest tym sposobem? W taki sposób technologia pójdzie naprzód,a wydajność wzrośnie? Starzy to zapewne wg pana rodzina,czy w takim razie pojęcie rodziny też ma nie istnieć? Jak pan sobie to wyobraża widząc dzisiaj priorytety młodych?

Obrazek użytkownika Grzegorz GPS Świderski

29-10-2022 [22:31] - Grzegorz GPS Św... | Link:

Dokładnie to napisałem takie zdanie: "Ta kul­tu­ra się zmie­nia, bo ro­śnie wy­daj­no­ść pra­cy". To znaczy, że: "zmiany kultury or­ga­ni­za­cji zależą od wzrostu wydajności pracy". Ta teza jest kluczowa dla całego mojego wywodu. A ty napisałaś: "Wydajność nie zależy od kultury organizacji". A zatem zaprzeczyłaś zdaniu: "Wydajność pracy zależy od kultury organizacji". Więc podjęłaś polemikę z zupełnie innym zdaniem niż to, co ja napisałem. [A] zależy od [B], to nie to samo co [B] zależy od [A]. Więc proszę następnym razem czytać uważniej. Zwrot relacji przyczynowo skutkowej ma kolosalne znaczenie. Ty w większości spraw nie rozumiesz takich elementarnych zasad logiki i dlatego to, co piszesz, to są głównie insynuacje. Najprawdopodobniej to nie wynika ze złośliwości, jak do tej pory myślałem, ale z jakichś niedostatków w wykształceniu albo ułomności umysłowych. Dlatego zalecam przed próbą polemiki, pytać się. Na przykład można to zrobić tak: z tego tekstu, który przeczytałam, domyślam się, że stawiasz tezę [A]. Czy rzeczywiście taką stawiasz, czy nie?

Obrazek użytkownika sake3

30-10-2022 [07:15] - sake3 | Link:

@Grzegorz Świderski........Jak ktoś nie chce się przyznać to błędu to zaczyna atakować idąc w zaparte i odwracając kota ogonem.Pan jest tego najlepszym przykładem.Oczywiście nie mozna zaniedbać wytknięcia  rozmówcy niedostatków umysłowych i w wykształceniu.Jakież to polskie i jak dziś poszechnie stosowana metoda przez tzw, ,,mędrców ''np.pana To też nowomowa gdy brak argumentów albo samemu prezentuje się wymienione niedostatki W tej nowomowie smieszy nadęte przytoczone jako motto zdanie ,,kultura organizacji'' które od lat funkcjonuje jako organizacja stanowiska pracy bez wzniosłych słów.To co pan widzi jako wielką zmianę po upadku państwowości my mamy na co dzień w zakładach usługowych, przemysłowych,przedsiębiorstwach,firmach.Jest to powinnością dyrektorów,prezesów,kierowników by zatrudniony pracował bezpiecznie,zgodnie z instrukcjami roboczymi i bhp,,był przeszkolony,świadomy zagrożeń na tym stanowisku na którym przyjdzie mu samodzielnie pracować. Technika i jej zdobycze są nie tylko wyrazem dbałości o pracownika ale i podstawą wzrostu wydajności Jest jeszcze kwestia odpowiedzialności która obowiązuje obie strony i kwestia szacunku do pracy którą się wykonuje.Do tego nie trzeba wzniosłych słów którymi pan szermuje z równą łatwością jak wmawianie innym niedouczenia czy  ubytków umysłowych.Organizacja pracy jest więc obowiązkiem a nie kulturą.Jeśli już o kulturze mowa to należy ją rozpatrywac raczej pod katem stosunków międzyludzkich w miejscu pracy Może tu dostrzeże pan ułomności ludzkiej natury,zawiść zamiast szukać jej u mnie.Jak widać do obrażania innych kultura panu niepotrzebna.

Obrazek użytkownika Grzegorz GPS Świderski

31-10-2022 [00:44] - Grzegorz GPS Św... | Link:

Myślę, że edukację w kwestiach kultury organizacji, można zacząć od Wikipedii. To takie gimnazjum, które trzeba przebrnąć, by studiować poważniejsze rozważania i wgłębiać się w temat. Proponuję zacząć od tego: https://pl.wikipedia.org/wiki/...

Obrazek użytkownika sake3

31-10-2022 [14:33] - sake3 | Link:

@Rzegorz Świderski.....Nie musi mi pan niczego polecać bawiąc się w złośliwości. Owinął pan stare pojęcie ,,organizacja pracy'' w opakowanie ,,kultura organizacji'' zapewne żeby błysnąć nowością ,europejskością,Zapachniało wręcz liberalizmem.Tyle że pan w temacie o którym od kilku miesięcy pisze czuje się niepewnie,nie podejmuje dyskusji zasłaniając się odnośnikami,albo wmawiając rozmówcy że jest głupi bądź niewykształcony. Ja do dyskusji jestem gotowa,ale pan w swojej zarozumiałości oczekuje jedynie podpisywania pod pana tezami których sie pan wyuczył na pamięć.To nie jest klimat do polemiki.Naprawdę mysli pan,że to co pan nazywa kulturą organizacji nie istniało wczesniej w zakładach ,przedsięborstwach które teraz nazywa pan firmami?

Obrazek użytkownika Grzegorz GPS Świderski

31-10-2022 [16:42] - Grzegorz GPS Św... | Link:

To znów są insynuacje. Nigdy i nigdzie nie twierdziłem, że kultura organizacji to coś nowego i nie istniało wcześniej w zakładach czy przedsiębiorstwach.

Obrazek użytkownika Grzegorz GPS Świderski

29-10-2022 [22:34] - Grzegorz GPS Św... | Link:

"Tu pan nie daje recepty."

Tak, tu, w tej notce, nie daję recepty na to, jak wychowywać młodzież. To piszę w wielu innych notkach, a ta nie jest o tym.

Obrazek użytkownika Grzegorz GPS Świderski

01-11-2022 [15:42] - Grzegorz GPS Św... | Link:

"W takim razie co wpajać?" - tu wyjaśniam co i jak wpajać: https://www.salon24.pl/u/gps65...

Obrazek użytkownika sake3

01-11-2022 [17:43] - sake3 | Link:

Pan doprawdy ma rzadki talent łaczenia przeróżnych wątków w całosc.Tehnologie,haracze,podatki,grabież,,wychowywanie dzieci niewłaściwe,bo promujące kult państwa tworzy swoisty miszmasz.Ma pan dzieci?Ja tak i odpowiem,że niczego moim córkom nie wpajam,raczej wskazuję-to właściwsze słowo Wskazuję na rzeczy dobre i złe,uczyłam i kontrolowałam naukę po to żeby w razie czego pomóc w zrozumieniu tematów Uczyłam szacunku do ludzi i do pracy na przykładach pozytywnych i negatywnych,Ale nigdy nie powiedziałam ,,róbta co chceta'' a co pan podnosi do rangi cnoty.To chceta ja traktuję jako zainteresowania czy hobby młodego człowieka a nie okazję do przekraczania granic  wolności.Pan jest oburzony że starzy wychowują dzieci przez co upragniony liberalizm i zrzucanie okowów państwa utrudnione i opóźnione.Ale kto ma tych młodych uczyć już pan nie podaje.Doczekamy się,że w tę lukę  wejdą organizacje liberalne ze swoją indoktrynacją.Czy o to panu chodzi? O taką wolnosć?

Obrazek użytkownika Grzegorz GPS Świderski

02-11-2022 [16:20] - Grzegorz GPS Św... | Link:

Pytasz o wychowanie, to ci odpowiedziałem. Ja wyraźnie napisałem, że to wątek niezawiązany z tematem i nie zalecam takiego mieszania dyskusji. O wychowaniu, pisz pod notką o wychowaniu.

Obrazek użytkownika sake3

02-11-2022 [16:51] - sake3 | Link:

,,Ale starzy wychowują młodych i wciąż wpajają im kult państwa wciąż w kulturze na grabież poprzez wymuszanie haraczy przez mówi się podatki.''.....Kto to napisał ? Ja? Proszę sprawdzić w swoim tekście. Ja tylko odniosłam się do tego zdania i po prostu w odpowiedzi przestawiłam swoje zdanie na własnym przykładzie Czego pan oczekiwał,że przyklasnę panu,że tak wychowujemy dzieci? A w jakim kulcie pan wychowuje,bo mój stosunek do wychowania swoich szerzej podałam.Nie sądziłam ,że będzie to tak negatywnie przyjęte.Jak rozumiem każda forma dyskusji jest niemile widziana.Zapewne wystarczy krótkie ,,tak zgadzam się z panem''.Przykro mi ale z takim podejściem się nie zgadzam.

Obrazek użytkownika Grzegorz GPS Świderski

02-11-2022 [23:23] - Grzegorz GPS Św... | Link:

Ty nie dyskutujesz z tym, co jest napisane — ty głównie insynuujesz i omawiasz jakieś swoje wyobrażenia wzięte z czapy. Gdybyś kiedyś ze mną chciała podyskutować, to się skup na stawianych przeze mnie tezach, a jak ich nie rozumiesz, to pytaj. Statolatria dominuje w wychowaniu młodzieży dlatego, że prawie na całym świecie tym wychowaniem zajmuje się państwo i to pod przymusem. 

Obrazek użytkownika sake3

03-11-2022 [13:33] - sake3 | Link:

Proszę więc podać te moje insynuacje.No i te wyobrażenia wzięte z czapy. Co  nich niepokojącego albo niewłaściwego? Wyobrażenia własnie są podtadyskusji i źródłem pytań.Trochę więcej szacunku dla poglądów i intelektu innych,trochę mniej zarozumialstwa i pychy z pańskiej strony to może dyskusja bdzie możliwa i coś warta.

Obrazek użytkownika sake3

03-11-2022 [13:34] - sake3 | Link:

Podstawą dyskusji.

Obrazek użytkownika Grzegorz GPS Świderski

04-11-2022 [15:49] - Grzegorz GPS Św... | Link:

Proszę sobie wyżej poszukać słowa "insynuacje" - twoje komentarze, po których to piszę, to insynuacje, czyli dyskusja z tezami, których ja nie stawiałem. Jeśli chcesz ze mną dyskutować, to zacznij dyskutować z tym, co ja piszę i co ja twierdzę, a nie ze swoimi zmyśleniami, bo wtedy dyskutujesz sama ze sobą.