Ktoś zawsze ma gorzej niż my...

Znacie?
Znamy!
No to posłuchajcie...

38 męczenników, którzy oddali życie za wiarę podczas prześladowań w Albanii, ogłoszonej przez komunistycznego dyktatora Envera Hodżę pierwszym na świecie krajem ateistycznym, wyniesiono dziś [5 listopada] do chwały ołtarzy. W Szkodrze zostało beatyfikowanych dwóch biskupów – w tym abp Vinçenc Prennushi z Durrës, 21 księży diecezjalnych, 7 franciszkanów, 3 jezuitów, jeden seminarzysta i 4 osoby świeckie. O ich świadectwie mówi tamtejszy metropolita, abp Angelo Massafra OFM.
„Męczennicy znosili niesprawiedliwe prześladowania, bo wszystkich uwięziono i oskarżono, że są wrogami ludu, sabotażystami, podżegaczami, szpiegami Watykanu itd. Szli do więzienia nawet za jedno słowo. Zabito wielu, i to nie tylko katolików. Ale dyktator uwziął się przede wszystkim na Kościół katolicki, mordując większość księży. Mamy liczne świadectwa, że w więzieniu wszyscy ci męczennicy pomagali innym, dzielili się z głodnymi jedzeniem, choć sami mieli go mało, wspierali ich duchowo. A kiedy szli na rozstrzelanie, nikt nie żywił nienawiści ani nie rozpaczał. Wszyscy, chociaż cierpieli, gotowi byli oddać życie i zachować wierność Bogu, Kościołowi, Papieżowi” – mówił abp Massafra.
Beatyfikacji 38 albańskich męczenników w Szkodrze przewodniczył w imieniu Ojca Świętego prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Kard. Angelo Amato zwrócił uwagę, że w tym pierwszym ateistycznym kraju świata, mimo ogromnych prześladowań, wiara katolicka przetrwała.
„Powiedzmy od razu, że w Albanii wiara nigdy nie wygasła. Kiedy zabrakło kapłanów, sami rodzice chrzcili dzieci, przekazywali im wiarę, błogosławili małżeństwa. Odmawiano jeszcze gorliwiej różaniec. Zwiedzano muzea, żeby zobaczyć w nich krzyże i święte obrazy, modlono się w opuszczonych kościołach, po cichu obchodzono Boże Narodzenie i Wielkanoc. Mimo surowego zakazu nadawania imion chrześcijańskich dzieci często w szkole używały imienia świeckiego, a w domu używały tego, które otrzymały na chrzcie. Czytano w ukryciu Biblię i książki religijne. W 1990 r. terror ustał. Definitywnie zamknięto muzea ateizmu w Tiranie i Szkodrze. 4 listopada 1990 r. odprawiono pierwszą Mszę w kaplicy na cmentarzu w Szkodrze z udziałem ok. 50 tys. wiernych. 25 kwietnia 1993 r. Jan Paweł II odwiedził Albanię, by poświęcić kamień węgielny pod sanktuarium jej patronki Matki Bożej Dobrej Rady. Albański Kościół ze swymi biskupami, księżmi i wiernymi jest jak kilkusetletni dąb, który nie poddaje się wiatrom i burzom historii, ale trwa mocno zakorzeniony w wierze w Chrystusa” – powiedział kard. Amato.
ak/ rv

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika xena2012

06-11-2016 [11:38] - xena2012 | Link:

wynoszenie męczenników na ołtarze to żadna pociecha dla żyjących i prześladowanych chrześcijan.

Obrazek użytkownika maks jamnicki

06-11-2016 [17:20] - maks jamnicki | Link:

Uczczenie pewnych heroicznych wzorców zachowań jest zawsze potrzebne :) M.in by oddać cześć i szacunek heroicznej postawie a i by były heroiczne wzorce zachowań dla następnych pokoleń. No i np. teraz już wiemy, że byli w Albanii tacy ludzie. Bez tego wyniesienia ich na ołtarze, pewno byśmy o nich nie przeczytali. A to się im należy, by o nich wiedzieć. Chociaż to.

Obrazek użytkownika Marcin Gugulski

06-11-2016 [21:04] - Marcin Gugulski | Link:

Dzięki, Maks.
Tak, między innymi chodzi właśnie także o to.

Obrazek użytkownika ruisdael

07-11-2016 [11:38] - ruisdael | Link:

Albania ma jedną tytaniczną świętą i choćby z tego powodu będzie się nazwę tego kraju wymawiać na wieki wieków. (Amen)

Obrazek użytkownika Marcin Gugulski

08-11-2016 [00:09] - Marcin Gugulski | Link:

To prawda. Choć nie wszyscy wiedzą o tym, że św. Matka Teresa z Kalkuty (w świecie: Agnieszka [Agnes] Gonxha Bojaxhiu) urodziła się i wychowała w patriotycznej rodzinie albańskich katolików.