Bunt samorządów

Na apel premiera o włączenie się przez samorządy do pomocy w rozwiązaniu problemów opałowych zareagowano masowym wystąpieniem w demonstracji antyrządowej z udziałem „najwybitniejszych” czyli najbardziej wrzaskliwych przedstawicieli władz miejskich na czele. Przy okazji po raz kolejny okazało się, że niemal cały samorząd w Polsce jest nie tylko w opozycji do rządu, ale nastawiony wręcz wrogo do obecnych władz centralnych. Jest to jeszcze jeden powód, dla którego nie da się efektywnie rządzić krajem, niezależnie od oceny merytorycznej stanowisk obu stron. Organy władz samorządowych nie muszą wykazywać się poparciem dla władzy centralnej, ale też nie mogą toczyć z nią wojny i negować jej polecenia wydawane zgodnie z prawem.
Może budzić zdumienie fakt, że partia wygrywająca wybory parlamentarne ponosi klęskę w wyborach samorządowych. Przecież to jest ten sam elektorat, co nasuwa najrozmaitsze komentarze. Faktem jest niezbyt duże zaangażowanie PiSu w wyborach samorządowych.
Tymczasem zawdzięczając stosowanej konstytucji, a szczególnie naciskom UE organy samorządowe w Polsce zostały rozbudowane ponad miarę. Mamy zatem, poza bezpośrednimi zgromadzeniami mieszkańców osiedli czy wsi, decydującymi o wspólnych sprawach, aż trzy szczeble samorządu przedstawicielskiego na szczeblu gminy, powiatu i województwa, a także odpowiadających im uprawnieniami miast.
Zaniedbania nie dotyczą tylko problemu obsad personalnych. Zastanowienia i odpowiedniego rozwiązania wymaga koncepcja organizacji samorządu. Jak sama nazwa wskazuje musi istnieć stosowna więź łącząca ludzi zamieszkujących odpowiedni teren. W przypadku wsi, osiedli wyodrębnionych w jednostki administracyjne sprawa nie budzi zastrzeżeń.
Wątpliwości powstają przy ustalaniu przestrzeni objętej działalnością samorządu. Powszechnym sposobem jest pójście po linii najmniejszego oporu i ustanawianie samorządu zgodnie z administracyjnym podziałem państwa dokonanym przez władzę centralną. Wprawdzie ten podział nie musi uwzględniać specyficznych walorów terenu, wskazujących na celowość powołania na nim władzy samorządowej, zainteresowani mogą jednak ubiegać się o dokonanie takiego podziału administracyjnego który odpowiadałby niezbędnym warunkom dla ustanowienia samorządności.
Drugim warunkiem jest zapewnienie w maksymalnym stopniu możliwości osobistej znajomości osób wybieranych do organów przedstawicielskich samorządów. W epoce kształtowania się demokratycznych form reprezentacji społeczeństwa była to gmina, której wielkość umożliwiała bezpośrednie kontakty i zgromadzenia pieszo lub końmi. Ten tradycyjny podział na gminy pozostał do dziś mimo diametralnie różnych możliwości komunikacyjnych. Ponadto zakres działalności samorządu na tym stopniu przedstawicielskim jest znacznie szerszy, co wynika nie tylko ze zdobyczy demokracji, ale przede wszystkim z innego poziomu cywilizacyjnego. 
Pisałem na ten temat kilkakrotnie, ostatnio 21.06.2019 r. (Atak na samorząd).
Zakres obowiązków w różnych dziedzinach, a przede wszystkim w szkolnictwie, opiece społecznej, służbie zdrowia, rozrywce, wyposażeniu infrastruktury mieszkaniowej, komunikacyjnej i wytwórczej wymaga odpowiednich sił wykonawczych. Tego nie mogą zapewnić tradycyjne gminy wiejskie.
Ze względu na ułatwienia komunikacyjne i szersze kontakty międzyludzkie obszar objęty działalnością samorządu przedstawicielskiego pierwszego stopnia może być znacznie większy aniżeli obecne gminy.
Poza względami merytorycznymi jest jeszcze dość istotny czynnik charakteru obecnych władz samorządowych. Wywodzą się one z dziedzictwa po PRL, które na szczeblu gmin nie podległo żadnej selekcji. Z reguły stanowiły one własność nomenklatury pezetpeerowskiej i zeteselowskiej z dodatkiem agentów bezpieki i innego szemranego towarzystwa żerującego na różnego rodzaju beneficjach. Ten system bez uszczerbku został przeniesiony do „IIIRP” i dzisiaj jest w dużej mierze kontynuowany przez spadkobierców. Zmiana organizacji samorządu i stworzenie nowego rodzaju lokalizacji umożliwi uwolnienie się od tego spadku.
W celu zapewnienia możliwości realizacji poszerzonych zadań współczesnego samorządu wskazane byłoby połączenie szczebla gminnego i powiatowego w jeden ośrodek, odpowiednio wyposażony w uprawnienia i środki wykonawcze. Zamiast 1 513 gmin wiejskich, 662 miejsko wiejskich i 308 powiatów wystarczyłoby 800-900 ośrodków „gminno powiatowych” o przeciętnej powierzchni 350 – 400 km2 umożliwiającej ułatwiony kontakt z zarządem.
Już dziś można eksperymentalnie połączyć kilka gmin wiejskich z ośrodkiem miejskim posiadającym warunki dla lokalizacji wspólnej władzy. Wysuwającym zastrzeżenia, że gminy miejsko-wiejskie będą bardziej dbały o interes miasta aniżeli wsi można przytoczyć przykłady istniejących już takich rozwiązań, a ponadto z racji liczby ludności w radach z reguły będzie przeważał element wiejski.
Odrębnego potraktowania wymaga samorząd wojewódzki. Z racji wielkości województw i ich ukształtowania nie reprezentują one żadnego naturalnego regionu charakteryzującego się specyfiką godną wyodrębnienia i uznania samodzielności. Są to po prostu wyznaczone odgórnie obszary, których zadaniem jest ułatwienie sprawowania administracji państwowej. Tak zresztą województwa były traktowane przed wojną, uwzględniono jedynie żądania traktatowe w stosunku do Górnego Śląska i tradycje Wielkopolskie.
Obecne województwa mają swój rodowód w wymaganiach UE dążących do stworzenia regionów administracyjnych jako konkurencji dla administracji państwowej. Rozbudowane ponad wszelką miarę „samorządy wojewódzkie” z „marszałkami” i stosowną (ale też i kosztowną) dekoracją, padają łupem bezwzględnej walki partyjnej o stołki i apanaże.
Nie mają one oparcia w jakiejś konkretnej i wyodrębnionej społeczności regionalnej, trudno nawet nazwać te twory „samorządem”, poza oczywiście reprezentowaniem swoich własnych interesów. Trzeba podkreślić że we współczesnej Polsce nie ma już prawie tradycyjnie wyodrębnionej ludności poza może fragmentem Kaszub czy Podhala, bowiem nawet na Śląsku rdzenni Ślązacy są już w zdecydowanej mniejszości.
Gdyby jednak chciało się udzielić praw samorządowych na przykład Kaszubom czy Kurpiom, to zasięg tego samorządu byłby znacznie mniejszy od obecnych województw.
W chwili obecnej w przedstawicielskich organach samorządu terytorialnego w Polsce, czyli w sumie w 2 878 radach i urzędach jest zatrudnionych 254 tys. ludzi, to niemal dwudziestokrotnie więcej niż przed wojną (administracja państwowa wzrosła „tylko” dziesięciokrotnie). Nic też dziwnego że takim „samorządowcom” wystarczy czasu na urządzanie demonstracji i wyjazdy (ciekawe na czyj koszt?).
Należy również przemyśleć organizację zarządzania miastami, a szczególnie zajmowanym przez nie obszarem w skali perspektyw rozwojowych. Klasycznym przykładem może służyć Warszawa, dotychczas nie wyodrębniona administracyjnie, tak jak to miało miejsce przed wojną. Ponadto w zasięg samorządnej administracji tej metropolii i stolicy państwa powinny wejść miejscowości podmiejskie których egzystencja jest ściśle związana z miastem.
Poza korzyściami merytorycznymi takie rozwiązanie powinno dopomóc w wyrwaniu miasta ze szkodliwych i niegodnych ani historycznej, ani współczesnej roli stolicy, wpływów posiadającego najwyraźniej mafijny charakter lobby stanowiącego połączenie pozostałości peerelowskich z grabieżczymi gangami zakotwiczonymi w niektórych partiach politycznych i innych organizacjach.
Wielokrotnie zapowiadana zmiana organizacji Warszawy ciągle nie może dojść do skutku. Dla obecnych władz państwowych ten stan rzeczy oznacza oczywistą porażkę, a parodystyczny zarząd miasta stał się ośrodkiem walki z rządem prowadzonej na poziomie rynsztokowym, a nawet dosłownie – kloacznym. Ma natomiast ten zarząd niewątpliwy sukces w postaci rekordowej liczby urzędników dochodzącej do 8 tys. osób, to już nawet nie 20 razy, a znacznie więcej od stanu przedwojennego.
Sprawa samorządów w Polsce musi być rozwiązana w kierunku uczynienia zeń organu służby lokalnej społeczności, ale też i znacznego wkładu w rozwój całej Polski. Niestety, fakty wskazują, że w obecnym stanie większość organów tej służby nie spełnia ani jednej ani drugiej roli dbając wyłącznie o swoje i swoich mocodawców interesy.
Zasadnicze zmiany w tej dziedzinie powinny nastąpić w jak najszybszym czasie , żeby chociaż częściowo nadrobić straty, jakie dotąd ponosimy z tytułu niewydolności, złej woli i zwykłej korupcji panoszących się w obecnych samorządach.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Czesław2

11-10-2022 [08:22] - Czesław2 | Link:

Proszę na Śląsku spróbować węgiel kupić.

Obrazek użytkownika Darek65

11-10-2022 [09:21] - Darek65 | Link:

Pan na zagrodzie równy wojewodzie. To stare porzekadło, a jakże aktualne. Obecny podział administracyjny jest równie szkodliwy, jak obecna konstytucja. To od niej powinno się zacząć zmiany. Została tak pomyślana przy okrągłym stole, aby powodować permanentny paraliż Państwa. I nic tu nie pomoże TK, bo można ja interpretować, jak się chce. Konstytucja powinna być krótka, prosta, przejrzysta i jasna, a zapisy w niej jednoznaczne. I jeden ośrodek władzy. Albo się decydujemy na system prezydencki, albo kanclerski (premier). Podobnie jest w podziale administracyjnym. Ja to widzę na przykładzie Wielkopolski. Od kiedy Poznań przejął rolę głównego ośrodka, to Kalisz, Konin, Leszno i Piła zostały sprowadzone do roli pariasa jedzącego ochłapy z pańskiego stołu. Województwo mazowieckie, to kolejny przykład. Tylko, jak porównać Warszawę do Siedlec czy Radomia ? I co ciekawe, żadna z liczących się sił politycznych nie chce zmian, bo wtedy zmniejszą się polityczne łupy. https://warszawa.naszemiasto.p...

Obrazek użytkownika Chatar Leon

11-10-2022 [10:21] - Chatar Leon | Link:

Nie da się wyobrazić głupszej siły politycznej aniżeli obecna "opozycja" (daję w cudzysłowie z szacunku dla historycznego etosu opozycyjnego). Jutro - zgodnie z ich logiką - pewnie się uduszą, bo przestaną oddychać "pisowskim" powietrzem albo umrą z odwodnienia, skoro przestaną pić wodę z "pisowskich" Polskich Wód..
Dno prezentowane przez partię Donka Kondonka to oczywiście błogosławieństwo dla PiSu, bo PiS po prostu nie musi robić nic, może zapomnieć o reformowaniu państwa i jakichkolwiek planach rzeczywistych dobrych zmian. Po co się narażać, skoro wystarczy dać takim Donkom Kondonkom gadać, a odwalą oni cały ciężar kampanii wyborczej za PiS, który w porównaniu z Donkami Kondonkami jawi się przynajmniej jako mniejsze zło.
Problem w tym, że dla Polski w dłuższej mierze jest to przekleństwem. Nie ma żadnej poważnej debaty o poważnych problemach kraju. Patologie Czeciej Erpe, mafie i kliki mają się w najlepsze! Nikt nawet ich nie tknie.

Obrazek użytkownika Pani Anna

11-10-2022 [10:30] - Pani Anna | Link:

No tak, przesłanie dla ludu pracującego jest proste: "rząd węgiel załatwił,  tylko przez te mafie samorządowe i PO będziemy marznąć ". I takie prezenty od najgłupszej na świecie opozycji PIS dostaje prze cały czas swoich rządów.  No i jak tu nie wygrać wyborów? Kaczyński powinien dać na mszę dziękczynną w intencji trwania tego stanu rzeczy. A może już dawno to zrobił?

Obrazek użytkownika Darek65

11-10-2022 [11:24] - Darek65 | Link:

Pani Anna
Socjalizm TAK, wypaczenia NIE :)
 

Obrazek użytkownika smieciu

11-10-2022 [10:23] - smieciu | Link:

Może budzić zdumienie fakt, że partia wygrywająca wybory parlamentarne ponosi klęskę w wyborach samorządowych. Przecież to jest ten sam elektorat, co nasuwa najrozmaitsze komentarze. Faktem jest niezbyt duże zaangażowanie PiSu w wyborach samorządowych.

Tak to jest ciekawe. Moja mieścina to klasyczny przykład. PiS wygrywa zdecydowanie w wyborach do sejmu. Kiedy jednak przychodzi ludziom do ... konkretów czyli zagłosowania na znajome lokalnie mordy to PiS przegrywa.
Wytłumaczenie jest proste. PiSowska abstrakcja odnosi sukces. PiSowski konkret, znany na miejscu przynosi porażkę. Swoista schizofrenia ale właśnie u mnie lokalne środowisko PiS jest typowym układzikiem politycznym skupionym na robieniu kasy. Wchodzenie w układ z „wrogami” jest zupełnie naturalne. Ludzie nie widzą różnicy. Ten sam nepotyzm, przekręciki itp. Wygrywa ten kto indywidualnie się lepiej sprzeda, ma więcej twardego wiernego elektoratu. Przynależność partyjna jest drugorzędna. Za to przydają się bardzo ciągnące się jeszcze od PRLu znajomości - to zwarte, zorganizowane wsparcie.

Tymczasem zawdzięczając stosowanej konstytucji, a szczególnie naciskom UE organy samorządowe w Polsce zostały rozbudowane ponad miarę. Mamy zatem, poza bezpośrednimi zgromadzeniami mieszkańców osiedli czy wsi, decydującymi o wspólnych sprawach, aż trzy szczeble samorządu przedstawicielskiego na szczeblu gminy, powiatu i województwa, a także odpowiadających im uprawnieniami miast.

PiSowcy bez przerwy straszą że jeśli PiS przegra to wrócą TAMCI. Tylko że oni nigdy nie odeszli. Usadziwszy się w samorządach ciągle robią swoje. Tym bardziej że samorządy są jak sądzę dużo lepszym miejscem do tłuczenia kasy, robienia przekrętów, ustawiania swoich. I jakoś Polska działa. Nie upadła choć Tusk i klika wciąż w bardzo istotnej części rządzi.
W praktyce mamy dobrze działający układ. Dojenie jest nawet wygodniejsze niż kiedyś bo czarna robota i PR spada zwykle na rząd centralny.

Obrazek użytkownika sake3

11-10-2022 [10:52] - sake3 | Link:

@smeciu....Może da Pan przykład tego ,,pisowskiego abstraktu''.Pisać to każdy może,ale trzeba dawać jakieś przykłady tego abstraktu.W ten sposób to tylko  Pańska pisanina jest abstraktem

Obrazek użytkownika smieciu

11-10-2022 [11:03] - smieciu | Link:

Abstrakt sake3 polega na tym że w wyborach do Sejmu głosuje się na zwykle nieznanych ludzi. Głosuje się na partię a nie na człowieka. Czy ty znasz cokolwiek osobę, którą zakreśliłaś w ostatnich wyborach do Sejmu?
Sytuacja zmienia się w wyborach lokalnych kiedy przychodzi do głosowania na ludzi o których się coś niecoś wie. Prywatnie i ogólnie. W mojej okolicy mieszka poseł PiS. Ludzie go znają. I PiS przegrywa lokalnie. Ale ten poseł, zwykle z dwójką na listach nie jest znany prywatnie poza moim terenem. A w TV go pokażą zwykle parę razy przed wyborami parlamentarnymi. No więc te swoje głosy tak czy siak zgarnie i posłem zostanie.
Tak działa ten abstrakt.

Obrazek użytkownika sake3

11-10-2022 [11:27] - sake3 | Link:

@smeciu.....Od tego są media,spotkania wyborcze,debaty by w głosowaniach do Sejmu wybierać ludzi przynajmniej częściowo poznanych (bo przecież nie osobiście) przez poznanie ich programów. Z całą pewnością nie będę głosować na Tuska,jakąś tam Leszczynę,Nitrasa czy Jachirę bo wiem jaką nicość sobą reprezentują i doskonale widzę jakie niebezpieczeństwo pociągnie za sobą ich wygrana. Nie zagłosuję na pewno na Kosiniaka-Kamysza czy różne odcienie lewicy.Po prostu widzę zachowanie opozycji chamstwo,arogancję ,zaprzaństwo, Tu przynajmnie wiem i jestem świadoma ile znaczy mój głos.To nie jest więc abstrakt.Pan dokona swojego wyboru i to też dla Pana nie jest abstrakt. W wyborach samorządowych już nie mam takiego oglądu kandydatow zwłaszcza ,że mieszkam w stosunkowo dużym mieście.Trudno wtedy znać kandydatow,spotkania jedno czy dwa nie są przekonujące co do przyszłych prezydentów czy radnych.W wyborach samorządowych wcale nie głosuje się na człowieka tylko też na partię.U nas władzę samorządową od lat trzyma SLD a teraz lewica.Tylko jeden raz był prezydent z innej opcji więc był zwalczany niemiłosiernie.

Obrazek użytkownika sake3

11-10-2022 [11:01] - sake3 | Link:

Jaki jest cel tego buntu? Przecież chyba nie dobro obywateli.Czegóż to się nie robi żeby obalić rząd! Jak się widzą samorządy po wygranych przez opozycję wyborach? Jako samodzielne jednostki,przecież o tym gdacze od dawna cymbał Trzaskowski,a wtórują mu inne cymbały z wielkich miast gdzie każdy sobie rzepkę skrobie? Te wrzeszczace samorządy i opozycja już są wspierane przez Łukaszenkę i Putina którzy deklarują pomoc i wsparcie w wyborach.Jak opozycja jeśli wygra odwdzięczy się łukaszence za to serce w walce z obalaniem obecnego rządu? Jak długo wtedy samorządy będą samorządne i polskie?

Obrazek użytkownika Darek65

11-10-2022 [11:38] - Darek65 | Link:

Szanowna SAKE
Rozdziel dwie sprawy. Dla każdego rozumnego człowieka zachowanie opozycji nie ma na celu żadnego "dobra obywatela". I większość tu piszących, przynajmniej ja, nie wspiera opozycji. Druga sprawa, to zachowanie rządzących. Unia wprowadziła embargo na węgiel od 10/08. Ten pajac Morawiecki "wyszedł" przed szereg i powiedział, że Polska nie będzie kupowała od marca. W Rosji zostało ponad 100 tys. kupionego i zapłaconego węgla przez polskie firmy. Czy ktoś tym firmom powetował straty z tego tytułu? Czy Morawiecki wyjął z własnej kieszenie pieniądze na to? Oczywiście, że nie. Ten bandyta jednocześnie podpisał pakt o likwidacji polskich kopalń. On powinien siedzieć. I proszę, nie mieszaj w to, tej beznadziejnej opozycji. https://businessinsider.com.pl...

Obrazek użytkownika tricolour

11-10-2022 [11:52] - tricolour | Link:

Szanowny Darku,

Cała narracja telewizora polega na tym, by spraw nie oddzielać wiec po latach prania mózgu nawet ludzie wykształceni oceniają PiS przez optykę PO. Z radością.

To jest tak proste, że trafia i zapada w politycznym prymitywie. Po to jest telewizja, nawet Zenek jest po to właśnie, by pozostać na zawsze w prymitywie i czekać aż zrobią. Wegiel przywiozą, ceny ograniczą, wiek obniżą, pozwolą palić syfem w piecach, pierwszą łopatę wbiją itp.

Obrazek użytkownika u2

11-10-2022 [12:03] - u2 | Link:

pozwolą palić syfem w piecach

Nie ściemniaj :-)

Obrazek użytkownika tricolour

11-10-2022 [12:25] - tricolour | Link:

@u2

"Trzeba palić wszystkim, poza oponami czy podobnymi szkodliwymi rzeczami, bo Polska musi być ogrzana" – stwierdził w Nowym Targu prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Obrazek użytkownika u2

11-10-2022 [14:04] - u2 | Link:

poza oponami czy podobnymi szkodliwymi rzeczami

No sam widzisz, że ściemniałeś :-)

Obrazek użytkownika tricolour

11-10-2022 [14:23] - tricolour | Link:

@u2

Spoko. Widzę, że dla polaka syf to norma. Mnie to nie dziwi, na zdrowie.

Obrazek użytkownika u2

11-10-2022 [14:57] - u2 | Link:

Widzę, że dla polaka syf to norma

Nie ściemniaj, Polak pisze się dużą literą niemiecki cieciu :-)

Obrazek użytkownika tricolour

11-10-2022 [15:29] - tricolour | Link:

@u2

Nie, dużą jeszcze długo nie. Tyle razy pytałem i nikt nie napisał, co to znaczy być Polakiem. Były co prawda jakieś mizerne próby cytowania, ale najczęściej autorów sprzed wielu lat, nieprzystające do Boschy, Audi czy nawet Bossa, którym się niektórzy chwalą na całą klatę nie wiedząc, kto szył mundury wojenne.

A może wiedząc, co? To by było dopiero...

Więc wyjrzyj przez okno, przyjacielu, zrób bilans choćby aut na parkingu i zastanów się kto u kogo jest cieciem - jeśli już myślisz kategoriami cieciowania.

Obrazek użytkownika u2

11-10-2022 [16:15] - u2 | Link:

zrób bilans choćby aut na parkingu i zastanów się kto u kogo jest cieciem

Według twojej teorii Polacy są cieciami u Niemców, bo jeżdżą niemieckimi samochodami, tyle że Niemcy nigdy by nie pozwolili aby Polacy cieciowali u nich, ty cieciujesz w Polsce z nadania Niemców. Czasami poklepią ciebie po plecach, bo robisz alles fiur Dojczland :-)

PS. Dzisiaj przeczytałem na niezalezna.pl że jakiś Niemiec, bodajże Hans-Georg Massen szef BfV - niemiecki odpowiednik brytyjskiego MI5, zarzuca Polakom nienawiść do Niemców. Gdyby tak było to Polacy by nie jeździli niemieckimi samochodami, a ty byś dla nich nie cieciował. Proste :-)

Obrazek użytkownika tricolour

11-10-2022 [18:24] - tricolour | Link:

@u2

Hehehe - tak, nienawiść do Niemców jest wręcz oczywista, na tym forum też i to literalnie. Zabawa w tym, że obok tej nienawiści stoi Golf, prawie nówka, Niemiec tylko do kościoła jeździł. Więc bierzemy szmelc,  taką szkodę całkowitą, kleimy z dwóch, klepiemy w garażu, potem wciskamy rodakowi jako prawie nowy, okazja jakich mało. Dobry Golf, dobry...

..."Jest jakiś tragiczny rozziew w polskości – między wyobrażeniem a spełnieniem, planem a realizacją. Jest ona etosem pechowców, etosem przegranych i zarazem niepogodzonych ze swą przegraną"... Cytat wiesz z kogo? Polecam całość.

Obrazek użytkownika u2

11-10-2022 [19:25] - u2 | Link:

nienawiść do Niemców jest wręcz oczywista, na tym forum też i to literalnie

Podaj jakieś przykłady, bo gadasz po próżnicy. Mam krewnych w Niemczech i nie życzę źle Niemcom. Wielu moich znajomych pracowało w Niemczech. Teraz już nie pracują, bo nie opłaca się. Niemcom zależy na taniej sile roboczej, gotowi są z tego powodu najechać na Polskę, co skończy się dla Niemiec tragicznie, bo zawsze jest lepsza współpraca niż wojna :-)

Obrazek użytkownika Darek65

11-10-2022 [12:11] - Darek65 | Link:

Szanowny Tricolour
To może przypomnę słowa pewnego, nieżyjącego już polityka "Wlewają w nas ten jad nienawiści i z lewa, i z prawa, tylko po to, abyśmy się żarli nawzajem, wyzywali się i bili się między sobą" Nic nie straciły na aktualności. Wychodzi na to, że daliśmy się im złapać :)

Obrazek użytkownika Jabe

11-10-2022 [11:40] - Jabe | Link:

Nie ma żadnego buntu. Zwyczajnie samorządy nie są kom­petentne w dy­strybucji węgla. Czy to dziwi? Za Tuska też nie były.

Obrazek użytkownika Jabe

11-10-2022 [11:35] - Jabe | Link:

I nie żenuje Pana, że samorządy mają się włączyć w trud realizacji po­szerzonych zadań dla roz­wiązywania problemów, których nie było w okresie błędów i wypaczeń III RP?

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

11-10-2022 [15:37] - wielkopolskizdzichu | Link:

Pan Bloger ma wypaczony i nietrzeźwy obraz sytuacji. Za rządów PiS nastąpiły trzy bardzo nieprzyjemne dla lokalnych społeczności działania władz państwowych.
1. Zwiększenie zadań.
2. Przejęcie podatków czyli ograbianie lokalnych społeczności z ich pieniędzy.
3. Zapowiedź iż te społeczności lokalne w których PiS nie przejmuje władzy będą pozbawiane pieniędzy na inwestycje z budżetu państwowego i jest to realizowane.

Bieżący przykład to zachowanie się rządu wobec napływu uciekinierów z Ukrainy. Rząd cały ten problem spuścił na samorządy i zwykłych obywateli przypisując sobie ich pracę. Jak na razie  pieniądze idą do zaprzyjaźnionych z PiS hotelarzy, tych samych którzy w czasie pandemii organizowali dla partyjnych celebrytów parteitagi pod szyldem gabinetów leczniczych.

Pan Bloger się myli, dla Polski będzie lepiej gdy władzy centralnej, zwłaszcza tej pisowskiej będzie jak najmniej.

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

11-10-2022 [19:14] - AŁTORYDET | Link:

Reforma samorządów jest konieczna. Stan obecny, to m.in. skutek pomysłu AWS-UW. Samorządy ograniczyć do szczebla powiatowego. Wywalić Urzędy Marszałkowskie i Rady Wojewódzkie. Nawet tzw. świadomi wyborcy nie są w stanie wymienić nazwisk TRZECH radnych wojewódzkich (pamiętają przyszłego marszałka i pierwszego z listy na którą głosowali). Uprawnienia marszałków przekazać wojewodom. Zlikwidować województwa: opolskie (utworzone po naciskach RFN), lubuskie i kujawskie. Utworzyć środkowopomorskie. Zrobić 6-letnie kadencje samorządów, z wymianą 1/3 składu co dwa lata. Demokrację samorządową trzeba praktykować Obecna 6-letnia kadencja - to horrendum. Napisać nową ustawę o Regionalnych Izbach Obrachunkowych i nadać im szerokie uprawnienia kontrolne. Nadać Min.Fin. prawo kontrasygnaty dla projektów samorządowych powyżej np. 500 mln PLN. Zabrać samorządom kompetencje w zakresie edukacji etc..etc... Może przesadzam, ale dziś, gdyby Polska została zaatakowana z jednej bądź drugiej strony, to obecne samorządy (szczególnie z jednej strony) chętniej by współpracowały z okupantem, niż te w Doniecku czy Ługańsku z moskwicinami. 

Obrazek użytkownika Jabe

11-10-2022 [20:35] - Jabe | Link:

Kto to horrendum wprowadził? No i idąc tym tokiem myślenia, należy z­likwidować sejm, bo ilu wyborców potrafi wymienić re­prezentujących ich posłów? Patologią jest wy­sługiwanie się samo­rządami przez władze centralne, nie nadmiar kom­petencji. W patologiach zaś celuje formacja, która szła do władzy, by je zwalczać.

Obrazek użytkownika paparazzi

11-10-2022 [22:51] - paparazzi | Link:

Reforma samorządów jest, popieram!

Obrazek użytkownika Czesław2

12-10-2022 [08:37] - Czesław2 | Link:

@paparazzi reforma niewykonalna. Popis tutaj zgodnie współpracuje.

Obrazek użytkownika Jan1797

12-10-2022 [18:12] - Jan1797 | Link:

  
"Samorządy ograniczyć do szczebla powiatowego. Wywalić Urzędy Marszałkowskie i Rady Wojewódzkie. Nawet tzw. świadomi wyborcy nie są w stanie wymienić nazwisk TRZECH radnych wojewódzkich (pamiętają przyszłego marszałka i pierwszego z listy na którą głosowali). Uprawnienia marszałków przekazać wojewodom. … Może przesadzam, ale dziś, gdyby Polska została zaatakowana…"  
Nie nie przesadza pan, obecne samorządy w dużej części byłyby jedynie balastem, gdyby Polskę zaatakowano. Część samorządów dostrzegana jest przez społeczeństwo bardzo negatywnie, zwłaszcza po „występie” i reakcji na rtęciowy zakwit alg w Odrze. „Sami rządzą na swym terenie”, nie bacząc na wspólnotę kompletnie lekceważą społeczność lokalną to najlepiej oddaje rzeczywistość wierną zasadzie rządź i dziel. Część z nich miała i ma problem z dostrzeganiem faktycznych zagrożeń: terroryzmem, przemieszczaniem się uchodźców szkolonych w Rosji czy na Białorusi i całe szczęście to nie jest ta granicząca część. Dzisiaj samorząd opozycyjny ustami swojego mocodawcy wrzeszczy do nas; precz z rękami od czego, od pracy dla społeczeństwa? Ustami tego, który z sukcesem podwyższał wiek emeryt? Czy samorządowcy z takiego grona lub lewicowi liberałowie są przyzwyczajeni do dbałości o swoje społeczności? Bardziej niż wątpię
"Zrobić 6-letnie kadencje samorządów, z wymianą 1/3 składu co dwa lata. Demokrację samorządową trzeba praktykować. Napisać nową ustawę o Regionalnych Izbach Obrachunkowych i nadać im szerokie uprawnienia kontrolne. Nadać Min.Fin. prawo kontrasygnaty dla projektów samorządowych powyżej np. 500 mln PLN. Zabrać samorządom kompetencje w zakresie edukacji etc…etc"
Uważam, że w najbliższej przyszłości należy podjąć rękawicę ze szczególną starannością wymagającą debaty i referendów lokalnych, albowiem stan bogatych regionów pod rządami opozycyjnych samorządowców woła o pomstę do nieba, jak oliwska palma. 
 "Zlikwidować województwa: opolskie (utworzone po naciskach RFN), lubuskie i kujawskie. Utworzyć środkowopomorskie". 
Niestety Niemcy nie przezwyciężyli swojej przeszłości? Występują przeciwko samostanowieniu państwa polskiego czy naszego sądownictwa. Jeżeli w dobie zapaści euro spróbują ingerencji w zarządzanie naszą walutą Państwo powinno zdecydowanie interweniować.   

Obrazek użytkownika Jabe

12-10-2022 [19:14] - Jabe | Link:

Część samorządów dostrzegana jest przez spo­łeczeństwo bardzo ne­gatywnie... – O, doprawdy?

W jaki sposób Niemcy występują przeciwko samo­stanowieniu naszego sądownictwa?

Obrazek użytkownika paparazzi

11-10-2022 [22:50] - paparazzi | Link:

Samorządy to struktura mafijno polityczna bo standardy w Polsce nie dorosły do tego.