Jak ten baca na gałęzi

Byłoby to nawet śmieszne gdyby nie to, że jest tragiczne. Jak to mówią – Bareja by tego nie wymyślił. Nie tylko polskie lecz również światowe firmy w związku z niezwykle wysokimi cenami gazu zawiesiły produkcję nawozów sztucznych. To grozi światu zmniejszeniem produkcji rolnej, a więc głodem. Przy wytwarzaniu nawozów produktem ubocznym jest jak wiadomo CO2. Firmy muszą zatem dodatkowo opłacać pozwolenia na emisję tego rzekomo szkodliwego gazu. Tymczasem CO2 jest niezbędne w branży spożywczej i jego braki związane z zawieszeniem produkcji nawozów sztucznych owocują problemami  branży mleczarskiej, mięsnej i wielu innych związanych z żywnością. Efektem ubocznym tych braków może również stać się głód. Świat walczy z CO2, którego jak się okazuje zaczyna brakować. Nie tylko w przemyśle spożywczym. Niektórzy naukowcy twierdzą, że ograniczanie emisji CO2 do atmosfery skutkuje zakłóceniem procesu asymilacji roślin, a więc podstawy łańcucha pokarmowego , którego beneficjentem jest człowiek. Więc powtórzę jeszcze raz –światu nie grozi fikcyjne globalne ocieplenie, lecz realny głód i chłód. Czy jak w filmach Barei, czyli jak w czasach realnego socjalizmu rządy walczące z emisją CO2 będą jednocześnie walczyć z jego brakiem?

Polska ma do dyspozycji wiele rozmaitych  źródeł energii. Między innymi wody termalne. Pomimo sukcesów Ojca Rydzyka w zastosowaniu tych wód do ogrzewania Torunia zaniechano prowadzenia odwiertów w ich poszukiwaniu. Z niezrozumiałych przyczyn zaniechano również poszukiwania gazu łupkowego oraz prac nad wykorzystaniem metanu. Należy chyba przyjąć za fakt, że UE chce nas nie tylko w sensie przenośnym, lecz i w dosłownym zagłodzić oraz zamrozić a nasi rządzący chcąc nie chcąc w tym uczestniczą.

W mediach produkują się młodociani „eksperci” zachwalający energetykę jądrową  jako źródło czystej, ekologicznej, bezpiecznej i taniej energii. Nie wiedzą co mówią. Stawiam dolary przeciw orzechom, że ukończyli zarządzanie, politologię, stosunki międzynarodowe, albo filologię klasyczną, a w szkole nie mogli pojąć definicji logarytmu i z trudem dochrapali się oceny dopuszczającej z fizyki.  Co gorsza  w ramach kokietowania potencjalnych sojuszników  powróciła koncepcja zakupu reaktorów od Francji. Nasi rządzący powinni wreszcie zrozumieć, że dla Francji zawsze byliśmy , jesteśmy i będziemy krajem Zulu, któremu można co najwyżej wepchnąć zalegające w magazynach paciorki. Za rządów solidarnościowych naiwniaków i manipulujących nimi spryciarzy o włos nie kupiliśmy od Électricité de France przestarzałej technologii jądrowej i reaktorów, na które od dawna ta firma nie miała klienta. Lobbował za tym ze znanych tylko mu przyczyn Jacek Merkel. Z nieznanych  natomiast mi przyczyn ( za politykami nie nadążysz) koncepcja ta na szczęście upadła. Niestety powróciła.

Prezydent Emmanuel Macron ogłosił, że francuski koncern EDF wybuduje 14 nowych reaktorów jądrowych. 
Nakreślił plan, zgodnie z którym w drugiej połowie 2022 r. ruszą szerokie konsultacje społeczne dotyczące energii, w 2023 r. parlamentarne komisje mają przygotować niezbędną legislację, w 2028 r. ma ruszyć budowa pierwszego reaktora, a w 2035 r. ma on zacząć działać.
Tymczasem Niemcy pod koniec 2021 roku zamknęli trzy kolejne elektrownie jądrowe. Trzy ostatnie tego typu zakłady produkujące prąd mają zakończyć swoją działalność do końca 2022 r. Decyzje na temat odejścia od atomu niemiecki rząd podjął w 2002 r. w czasie kadencji kanclerza Gerharda Schroedera. Angela Merkel zmieniła decyzję o przedłużeniu żywotności niemieckich elektrowni jądrowych po katastrofie  w Fukushimie w Japonii w 2011 roku wyznaczyła rok 2022 jako ostateczny termin ich zamknięcia.

Powiedzmy to wprost. Emmanuel Macron ukończył filozofię a następnie  École nationale d'administration czyli takie lepsze francuskie zarządzanie. Jestem przekonana, że miał kłopoty z matematyką i fizyką. Jego przyszła żona Brigitte Macron wykładała w liceum prowadzonym przez jezuitów, do którego uczęszczał, język francuski i łacinę.  Natomiast Angela Merkel jest doktorem fizyki. Proszę zgadnąć kto wie więcej na temat zagrożeń jakie niesie ze sobą eksploatowanie elektrowni jądrowych. Szczególnie gdy  wbrew optymistycznemu przeświadczeniu o doskonałości liberalnego społeczeństwa, końcu historii i definitywnym zakończeniu epoki wszelkich wojen na naszych oczach toczy się brutalna wojna, historia jest żywotna i jeszcze nie jeden numer nam wytnie, a liberalne społeczeństwo nie radzi sobie z problemami , które samo stworzyło. Największa w Europie elektrownia jądrowa na Ukrainie jest zagrożona katastrofą i nie są w stanie tej katastrofie zapobiec ważniacy z agencji atomistyki, którzy  ją wizytują.
Angela Merkel też ma swój udział w katastrofie energetycznej na którą naraziła całą Europę przyjmując utopijne, czyli idiotyczne, założenia zielonego ładu to znaczy przestawienia całej energetyki na tak zwane odnawialne źródła energii. Wielkim jej błędem było poza tym uzależnienie kraju od dostaw gazu z Rosji nie wspominając o wywołanym przez nią poważnym kryzysie migracyjnym. Trudno zrozumieć dlaczego społeczeństwa znowu działają na swoją niekorzyść. Dlaczego co pewien czas, na ogół przynajmniej raz w każdym stuleciu, podejmują działania mające charakter samozagłady i jak te lemingi z filmu Disneya zmierzają ku przepaści? Czy w ten sposób ludzkość reguluje liczebność swojej populacji?

Kiedy bodajże w 2000 roku miałam w Radiu Maryja audycję, w której przewidziałam kryzys finansowy w 2008 roku otrzymałam od kogoś płytkę z nagraniem tej audycji i dowcipnym podpisem:  „prorok jakiś, ki diabeł”.  Dowcip ten nawiązuje do znanej anegdoty. Otóż baca siedząc na gałęzi odpiłowuje tę gałąź od strony drzewa. „ Baco, spadniecie”- mówi przechodzący turysta, ale baca nie reaguje i oczywiście spada wraz z gałęzią. Siedzi oszołomiony pod drzewem i powtarza:  „prorok jakiś, ki diabeł”.

Społeczeństwo polskie zachowuje się podobnie jak ten baca. Konsekwentnie i bez opamiętania podcina gałąź na której siedzi.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

12-09-2022 [07:23] - Jabe | Link:

Fobia atomowa jest tej samej natury, co przed CO₂.

Obrazek użytkownika izabela

12-09-2022 [10:00] - izabela | Link:

@ Jabe Proszę się nie gniewać to czysta ciekawość Pan to socjolog, psycholog czy historyk sztuki? 

Obrazek użytkownika Jabe

12-09-2022 [14:16] - Jabe | Link:

Obie mają źródło w propagandzie postępowców kryjącej się za pozorami naukowego racjonalizmu. Zasiany strach dotknął Panią nie­równomiernie jak widać. Jednak próba wykolejenia rozmowy świadczy o braku racjonalnych podstaw – to tylko emocje.

Obrazek użytkownika u2

12-09-2022 [08:23] - u2 | Link:

Jestem przekonana, że miał kłopoty z matematyką i fizyką.

Tak, dlatego robił u Rotszyldów, bo nie umie liczyć :-)

Obrazek użytkownika izabela

12-09-2022 [10:05] - izabela | Link:

@ u2
Dudki umie liczyć nawet niepiśmienny pastuch. A Rotszyldowie też słyną z czego innego niż przyrodoznawstwo. 

Obrazek użytkownika u2

12-09-2022 [10:44] - u2 | Link:

A Rotszyldowie też słyną z czego innego niż przyrodoznawstwo.

Akurat robią dobre wina, czyli znają się i na przyrodzie.

Obrazek użytkownika izabela

12-09-2022 [10:59] - izabela | Link:

@ U2 Czy kucharka, która robi smaczne pyzy zna się na fizyce jądrowej i mechanice kwantowej? To Lenin twierdził, że kucharka może rządzić państwem . Chyba się chłopak trochę przeliczył. Gdyby nie NEP wyzdychaliby z głodu. Może wtedy nie byłoby wojny na Ukrainie.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

12-09-2022 [11:39] - rolnik z mazur | Link:

@ Izabela,
swietny tekst. Lenin nie powiedział, ze kucharka może rządzić państwem. Napisał, ze powinna nauczyc się rządzić państwem. A u nas kto rzadzi/ rządził państwem? I efekty tego rzadzenia widac. Pzdr 

Obrazek użytkownika sake3

12-09-2022 [12:12] - sake3 | Link:

@rolnik z mazur.....Zejdę na poziom niższy od Lenina i kucharki.Przy opracowywaniu instrukcji stanowiskowych i bhp pouczano by je tak sformułować,żeby w razie potrzeby wziąć chłopa z ulicy od łopaty który z tą instrukcja stanie przed urządzeniem spektralnym i dokona pomiarów. Dlaczego więc kucharka miałaby nie rządzić państwem? Zwłaszcza dostawszy instrukcję?

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

12-09-2022 [15:38] - rolnik z mazur | Link:

@ sake3
Co do formułowania instrukcji użytkowania urządzeń pełna zgoda. Powiem tak - kucharka może rządzić państwem czasem nawet lepiej niż historycy i inni humaniści, przynajmniej zna się na czymś konkretnym. Pzdr 

Obrazek użytkownika u2

12-09-2022 [12:28] - u2 | Link:

Lenin twierdził, że kucharka może rządzić państwem

Akurat to ... fejk :

https://pl.wikiquote.org/wiki/...

"Мы не утописты. Мы знаем, что любой чернорабочий и любая кухарка не способны сейчас же вступить в управление государством."

Obrazek użytkownika Chatar Leon

12-09-2022 [11:01] - Chatar Leon | Link:

Ogłupiony, zmanipulowany ludek nawet pewnie nie zauważy, gdy zacznie umierać z głodu lub z zimna.
Dwa lata temu w ramach "pandemii" bili brawo i chwalili się tym na wszelkich fejsbukach, gdy policja szarpała matkę, która wyszła z dziećmi na spacer. Zresztą nawet teraz są chętni na piątą dawkę dwudawkowego preparatu.
Teraz pewnie nawet nie kojarzą od kiedy zakaz kupna nowych samochodów spalinowych. Ani ile grzywny lub odsiadki grozić ma w poszczególnych krajach za zbyt wysoka temperaturę w mieszkaniu.
A najciekawsze, że zdeklarowani"prawi" powtórzą każda brednię po tęczowych hitlerkach.
Ciekawe, kiedy u nas liche, lichsze i lichockie zaczną domagać się więzienia za ogrzanie mieszkania powyżej 19 stopni...

Obrazek użytkownika izabela

12-09-2022 [11:28] - izabela | Link:

@ Chatar Leon
Mnie też zdumiewa skłonność samobójcza do podporządkowania się idiotyzmom. Znam przypadek osoby która po trzech dawkach szczepionki straciła wzrok a teraz choruje na kolejny wariant tej zaraźliwej choroby. Wzrok straciła bo obciążona cukrzycą powinna wiedzieć że szczepionka może spowodować mikro zakrzepy  i uniemożliwić odżywianie siatkówki.Sama cukrzyca też mogła wystarczyć dla utraty wzroku. Nie upieram się. Ale szczepionki nie uchroniły jej przed kolejnym wariantem choroby. A chce się nadal szczepić.

Obrazek użytkownika smieciu

12-09-2022 [11:45] - smieciu | Link:

Bareja zawdzięczał swój sukces działaniom władzy i dzisiaj byłoby tak samo. Podobno zostawiliśmy komunizm za sobą. Jak się jednak okazuje ciągle mamy do czynienia z tą samą parodią. Tak efektywnie że nawet węgla może w Polsce braknąć.
Ludzie widzą złych Niemców wokół a nie dostrzegają tego co władza robi na miejscu. Która tych Niemców i (oczywiście) Tuska potrzebuje tylko jako tak pożytecznego kamuflażu pokrywającego własny udział. Bareja odszedł ale wciąż żyje. W takich wpisach jak powyższy. We wpisach tysięcy internetowych komentarzy kpiących z naszej tragikomicznej rzeczywistości, której farsy ludzie boją się dostrzec gdyż musiałoby to zburzyć cały ich świat.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

12-09-2022 [11:56] - rolnik z mazur | Link:

@ śmieciu
Zima pokaże. Choć jak znam Polaków to sobie poradzą.Swoja drogą gratuluję. Niedługo prace naukowe będą pisać o twoich blogach.Kolega jazz gdyni już nawet zamówił ekspertyzę. Tak trzymać! Pzdr 

Obrazek użytkownika smieciu

12-09-2022 [12:01] - smieciu | Link:

Dzięki. W sumie miło że wzbudzam emocje. I dostałem trochę darmowej reklamy.
Ale prawdziwa zasługa leży właśnie po stronie władzy. Jej poczynań o czym pisze autorka tekstu. W dzisiejszym świecie mamy do czynienia z taką dawką absurdu że nie braknie tematów do pisania. Po prostu na akcje władzy na górze następuje reakcja masy na dole.

Obrazek użytkownika admin

12-09-2022 [12:24] - admin | Link:

"Niemcy pod koniec 2021 roku zamknęli trzy kolejne elektrownie jądrowe. Trzy ostatnie tego typu zakłady produkujące prąd mają zakończyć swoją działalność do końca 2022 r. Decyzje na temat odejścia od atomu niemiecki rząd podjął w 2002 r. w czasie kadencji kanclerza Gerharda Schroedera"

To się samo komentuje :)

Obrazek użytkownika u2

12-09-2022 [12:37] - u2 | Link:

Natomiast Angela Merkel jest doktorem fizyki

Czy ktoś już odnalazł i przestudiował treść jej rozprawy doktorskiej ?

Obrazek użytkownika Zofia

12-09-2022 [15:49] - Zofia | Link:

Kilka lat temu, byłam na spotkaniu z fizykiem polskiego pochodzenia (chyba z Kowar) tam gdzie Rosjanie zaopatrywali się w uran a mieszkającego we Francji. Wyemigrował po 81 r i tam też pracował jako fizyk. Zapamiętałam Jego ostrzeżenia, żeby nie godzić się na elektrownię jądrową zakupioną od Francuzów, którzy chcieli się jej pozbyć. Była przestarzała a teren wokół niej (chyba nad morzem), gdzie woda była wykorzystywana do chłodzenia był skażony. Ostrzegał przed kupowanie francuskiej ryby  soli, która w tym czasie w Polsce była dość tania. 

Obrazek użytkownika izabela

12-09-2022 [16:35] - izabela | Link:

@ Zofia
Własnie, ludzie z branży wiedzą co jest grane. A laicy słuchają historyków sztuki i psychologów.

Obrazek użytkownika Jan1797

12-09-2022 [20:21] - Jan1797 | Link:

Przepraszam, że wytrącę,
Jeżeli znany były minister finansów „piniendzy nima” na pytanie, czy akceptuje swą funkcję po wygranych wyborach powiada uśmiechem, to bank pieniędzy nie będzie. Więc nie ma się co martwić;) bo z atomem będzie jak z Przekopem Mierzei od 2008 do 2016 r, nie wychylą się. Na poważnie, wybudować atom bezapelacyjnie musimy i jeśli trzeba będzie to zrobić pod patronatem Francji, to oczywiście rozumiem potrzebę wyjaśnienia stanu dzisiejszego elektrowni francuskich, trafność wyboru technologii czy w końcu możliwości finansowania.  Jeżeli nie wygrają, to warto wiedzieć; raport, mapę drogową otrzymaliśmy dzisiaj ze Stanów Zjednoczonych i to jest news. Przygotowałem komentarz, usnąłem i wyparował niezapisany.

Obrazek użytkownika Jan1797

12-09-2022 [20:21] - Jan1797 | Link:

.

Obrazek użytkownika spike

12-09-2022 [21:21] - spike | Link:

Co do Atomu, podobnie jak Pani, jestem na 3XNIE i to od bardzo dawna.
Od wielu lat, zafascynowała mnie geotermia, jeżeli wierzyć badaniom, to Polska ma duże zasoby dostępu do tej niewyczerpanej energii, niechby na początku podziemne gorące źródła służyły ogrzewaniu, korzyści aż trudno zliczyć, a do tego Polska mogłaby być w Europie pionierem w tej dziedzinie na taką skalę. Geotermia wg mnie, to przysłowiowy 1000 razy lepsze źródło energii, niż wiatraki i ogniwa PV, oczywiście nie widzę przeszkód na rozwijanie tej technologii, ale prędzej do użytku domowego, niż przemysłowego, co już życie dowiodło w innych krajach.
Jak Pani napisała, o.Rydzyk pokazał jak to zrobić i cel osiągnął, a przez POlszewików nie zrealizował tego co było celem, elektrowni geotermalnej, oni wiedzieli co będzie, jak by się to udało. Pzdr.

Obrazek użytkownika izabela

12-09-2022 [22:08] - izabela | Link:

@ spike
Tak się składa że się na tym trochę znam. Trudno dyskutować z laikami i entuzjastami. To paradoks, że Polska leży na węglu i ma z niego zrezygnować. . Jeszcze bardziej oburzające jest, że leży na wodach termalnych i z tego się rezygnuje. Nie wiadomo dlaczego. To jest dopiero czysta energia. Atom jest brudny i niebezpieczny. Ciekawe  gdzie entuzjaści energetyki jądrowej chcą składować odpady? 

Obrazek użytkownika u2

12-09-2022 [22:27] - u2 | Link:

Ciekawe  gdzie entuzjaści energetyki jądrowej chcą składować odpady? 

Portal Ekologia.pl/GW również się martwią, ale są ponoć wycieki z PAA, źle to brzmi :-)

https://www.ekologia.pl/srodow...

Gdzie powstanie składowisko?

Państwowa Agencja Atomistyki nie podała jeszcze do publicznej lokalizacji. Perspektywa budowy składowiska jest bardzo odległa.

Składowisko powstanie prawdopodobnie około 2075 roku

To co najmniej kilkadziesiąt lat. Z analiz wykonanych 10 lat temu wynika, że w Polsce – jeśli takie rozwiązanie postępowania z odpadami zostanie przyjęte – składowisko powstanie prawdopodobnie około 2075 roku – mówi Janusz Włodarski, Dyrektor Generalny Państwowej Agencji Atomistyki. A więc długo po zbudowaniu samej elektrowni. Dr hab. Andrzej Strupczewski, ekspert ds. bezpieczeństwa reaktorów jądrowych Komisji Europejskiej, poinformował dziennikarzy Gazety Wyborczej, że w grę wchodzi Kłodawa (jest tam czynna kopalni soli).

Z PAA wyciekły informacje, że możliwe są też lokalizacje w Jarocinie, Łaniętach, okolicach Krasnopola. Niewykluczona jest też lokalizacja na Suwalszczyźnie (okolice Tajna lub Rydzewa). Wśród miejscowości wymienianych przez Gazetę Wyborczą znajduje się też Kruszynian na Podlasiu. Lokalne społeczności zareagowały na te spekulacje negatywnie, wyrażając obawy o środowisko.

Obrazek użytkownika izabela

13-09-2022 [06:59] - izabela | Link:

@ u2 pytanie było retoryczne. Nieśmiertelny pan Strupczewski zasłynął kiedyś wydłubaniem dziury w reaktorze Maria dla potrzeb eksperymentu zwanego " Pętlą". Nie chce mi się nawet opisywać tego idiotyzmu. Podobnym idiotyzmem są proponowane lokalizacje. Uczestniczyłam kiedyś ( rok 1989) formalnie w seminarium poświęconym lokalizacji elektrowni jądrowej w Darłowie. Uzasadnieniem była . niska gęstość zaludnienia. ktoś zakreślił cyrklem koło obejmujące w 3/4 morze i dzielił liczbę mieszkańców przez powierzchnię tego koła. Lokalizacja ostatecznie nie przeszła bo "zrzuty gorącej wody zagrażałyby egzystencji planktonu". Losy mieszkańców nie obchodziły nikogo z tej bandy idiotów. Wyjechałam nie podpisawszy protokołu końcowego.. Nie byłam jedyna. Gdy przygotowywano Żarnowiec pod lokalizację przestarzałych sowieckich WWER ( po angielsku PWR ang. pressurized water reactor – reaktor jądrowy, w którym moderatorem jest zwykła  woda pod ciśnieniem ok. 15 MPa.)tubylcy ukradli większość specjalnego cementu do płyty na której miał być posadowiony i płyta pękła. Przed przyjazdem komisji (z  tej samej  agencji która ekscytuje się kontrolą na Ukrainie) pękniecie chciano "zaszpachlować i  posypać piaseczkiem'". Takie było stanowisko  i poziom naczelnego inżyniera. Fizycy wysypali sprawę i technicy byli oburzeni, że nikt nie chce kryć ich złodziejstwa. przecież ktoś sprzedawał tubylcom cement, sami nie ukradli. Tak więc lokalizacje proponowane przez PAA budzą tylko śmiech pusty.

Obrazek użytkownika u2

13-09-2022 [09:25] - u2 | Link:

Tak więc lokalizacje proponowane przez PAA budzą tylko śmiech pusty.

Nie taki śmiech, z tego co pamiętam to były protesty w Kruszynianach, że wytypowano ich miejscowość graniczącą z Białorusią. Była aktywna Tatarka, która szefuje restauracją Tatarska Jurta, był tam książe Karol, teraz król Karol III i Kidawa - Błońska. Zbierała podpisy pod protestem. Nie Kidawa, tylko szefowa Jurty. W podobny sposób udało się "aktywistom" zablokować budowę jakiejś fermy tamże. Poprzez akcję zbierania podpisów w internecie.

Warto zwrócić uwagę, że Ekologia.pl opiera się na doniesieniach Gazowni, więc raczej nie byłbym taki pewien obiektywizmu tego artykułu. :-)

Obrazek użytkownika tricolour

13-09-2022 [07:15] - tricolour | Link:

Śmieszni jesteście z tą swoją geotermią i węglem. Polska nie leży na węglu tylko kilometr nad węglem. Chętni do jego zakupu niech płacą rynkową cenę za wydobycie. Geotermia ma wydajność bateryjki z latarki i tak - do ogrzania psiej budy się nadaje. Gdzie w Polsce jest choć dziesięć basenów miejskich ogrzanych wodami termalnymi?

Innymi słowy: świat wam się zmienił, a wy nie nadążacie i zostaliście w epoce kradzieży cementu z budowy.

Obrazek użytkownika izabela

13-09-2022 [07:44] - izabela | Link:

@ tricolour 
To nie była kradzież cementu na budowie u wujka z Pcimia lecz kradzież na budowie płyty pod reaktor.Śmieszny jest ktoś kto nie widzi różnicy. Baseny są to choćby  termy Bania w Białce Tatrzańskiej Uniejów, Maltańskie, Szaflary, Mszczonów. No i połowa Torunia ogrzewana termalnie.. .A chętni do korzystania z energii jądrowej niech płacą za budowę elektrowni jądrowych. cenę rynkową. No i za składowanie odpadów. I za usuwanie skutków awarii. I za leczenie napromieniowanych. I renty dla rodzin poszkodowanych.

Obrazek użytkownika Jabe

13-09-2022 [08:24] - Jabe | Link:

Tylko kto zapłacił za toruńską geotermię?

Obrazek użytkownika tricolour

13-09-2022 [09:12] - tricolour | Link:

@izabela

Taka wasza prawda: "Na razie dzięki inwestycji redemptoryści próbnie ogrzewają swoje obiekty, które znajdują się niedaleko odwiertów: kampus akademicki oraz kościół. Ich ambicje sięgają jednak dużo dalej". To jest stan na maj 2022. Docelowo mają dostarczyć 8% ciepła.

Pół Torunia, psia mać - kłamać w żywe oczy. To pociagnijcie rury z Torunia po calej Polsce i jeszcze do Berlina. Na co czekacie? Jakieś sadzawki w górach dla 10 osób na dowód wydajności geotermii, ale basen miejski do elektrociepłowni, co?

Ja bym się wstydził regularnie przypominać o swym "wkładzie" w rozwój cywilizacji i jednocześnie nie mieć intuicji technicznej, która pozwala szacować i ograniczać amatorskie pomysły.

Rydzyk, za państwowe pieniądze w pierwszej kolejności zadbal o swoją zakonną dupę. Taka jego moralność i umiłowanie ubóstwa. Jak czytamy, to nie koniec i ambicje sięgają dalej. Proszę dać znać kiedy ogrzeje pół Torunia naprawdę, bo publiczne klamstwa mnie brzydzą.

Obrazek użytkownika izabela

13-09-2022 [09:52] - izabela | Link:

@ tricolour
Proszę dać znać kiedy inżynierowie którzy nie potrafią zaprojektować dachu nad stadionem ( zamiast Stadionu Narodowego rozsławił naszą myśl techniczną Basen Narodowy ) zbudują elektrownię jądrową.. I niech Pan nie udaje, że Pan nie rozumie potocznego języka. " pół Torunia" to tak jak się mówi: : "połowa psów ma pasożyty". Własnie to słyszałam. Czy ktoś prowadzi statystykę?

Obrazek użytkownika u2

13-09-2022 [10:00] - u2 | Link:

zamiast Stadionu Narodowego rozsławił naszą myśl techniczną Basen Narodowy

Zaraz, zaraz. To projektowali Niemcy, w tym moja krewna mieszkająca w Berlinie, ale Polka :-)

https://pl.wikipedia.org/wiki/...

Obiekt został zaprojektowany przez konsorcjum dwóch biur architektonicznych: JSK Architekci Sp. z o.o. z Warszawy, jako lidera konsorcjum (zespół pod kierownictwem Zbigniewa Pszczulnego i Mariusza Rutza) oraz hamburskiego Gerkan, Marg und Partner International GmbH (zespół pod kierownictwem Huberta Nienhoffa i Markusa Pfisterera), we współpracy ze Schlaich Bergermann & Partner GmbH, odpowiedzialnym za wykonawstwo inżynieryjne[9][10].

[...]

Generalnym wykonawcą Stadionu Narodowego było niemiecko-austriacko-polskie konsorcjum pod wodzą Alpine Bau, w skład którego wchodziły: Alpine Bau Deutschland, Alpine Construction Polska, PBG SA oraz Hydrobudowa Polska SA[18].

Moim głównym zarzutem nie jest wcale dach, tylko ograniczona liczba miejsc na widowni. Ponoć nie można tam z tego powodu organizować finału LM

Obrazek użytkownika izabela

13-09-2022 [10:07] - izabela | Link:

@u2
Odbiorca powinien panować nad kontraktem i nie zatrudniać złych fachowców. Dach jak odwrócony parasol zbierał wodę. i nie dał się podnieść. Nie trzeba dużo myśleć żeby rozumieć ten efekt. A elektrownie jądrowe też przecież będzie budował zewnętrzny wykonawca.  Ale inwestor musi umieć go kontrolować

Obrazek użytkownika u2

13-09-2022 [10:23] - u2 | Link:

Dach jak odwrócony parasol zbierał wodę. i nie dał się podnieść. Nie trzeba dużo myśleć żeby rozumieć ten efekt.

Czyli dach należy otwierać przed deszczem, a nie w trakcie.

A elektrownie jądrowe też przecież będzie budował zewnętrzny wykonawca.

Raczej chybiona paralela, bo co ma stadion do elektrowni jądrowej. W dodatku pisała pani, że to Polacy mają się wstydzić dachu stadionu, a teraz niewybudowanej elektrowni. Hola, hola, nie tak szybko z tą pedagogiką wstydu.

 

Obrazek użytkownika izabela

13-09-2022 [10:43] - izabela | Link:

@ u2
Nie zawsze deszcz da się przewidzieć czyli trzeba tak projektować aby uwzględnić i taką możliwość. Dach stadionu ma tyle wspólnego z budową elektrowni że jedno i drugie to kultura techniczna albo jej brak. Własnie o to chodzi, że zdajemy się na zewnętrznych projektantów i wykonawców zamiast zaufać temu co mamy. Nie mamy uranu, nie mamy projektów , nie mamy składowisk . Mamy dalekosiężne plany i Strupczewskiego.  Strupczewski to agitator . Albo lobbysta. 

Obrazek użytkownika u2

13-09-2022 [10:59] - u2 | Link:

Dach stadionu ma tyle wspólnego z budową elektrowni że jedno i drugie to kultura techniczna albo jej brak.

Znowu ta pedagogika wstydu. Jedyne moje zastrzeżenie do SN to takie, że zamiast budować drogi dach warto było zbudować pojemniejszą widownię. Tak, aby można było rozgrywać finał LM. A nawet rozbudować tak, aby można było rozgrywać zawody lekkoatletyczne. Co prawda rozgrywano tam takie zawody LA, ale na specjalnej nawierzchni z ograniczoną liczbą konkurencji. Podejrzewam, że to była polityczna decyzja PDT, tak aby Polskę pozbawić tej możliwości goszczenia finału LM.

PS. Co do elektrowni jądrowych to pożyjemy, zobaczymy, Totalniacy już ujadają wściekle, ale pani chyba nie jest totalniakiem, któremu wszystko źle w "tymkraju" ?

Obrazek użytkownika sake3

13-09-2022 [10:57] - sake3 | Link:

Ojciec Rydzyk nie wykorzystywał wód geotermalnych do ogrzewania zakonnego tyłka. Po prostu uznał,że warto takie źródła jeśli sa wykorzystywać Szkoda,że wiele osób nie pamieta jaka to byłą droga przez mękę i niezliczone upokorzenia dla RM,podejrzenie o ciągnięcie nielegalnych zysków mieszanie się do polityki(nawet taki idiotyzm podano w Tvn)..Zapomniano,że ten redemptorysta nie mając studiów inżynierskich potrafił zorganizowac w RM debaty naukowców siedzących w tym temacie od lat,ale nigdzie nie znajdujących zainteresowania dla swojej pracy naukowej. To źle? Czemu inni nie potrafili? Ile robiono utrudnień przy odwiertach? Nawet cofnięto wcześniej przyznaną dotację.

Obrazek użytkownika u2

13-09-2022 [11:05] - u2 | Link:

To źle? Czemu inni nie potrafili? Ile robiono utrudnień przy odwiertach? Nawet cofnięto wcześniej przyznaną dotację.

To bardzo źle, bo plan był prosty, zbuduje się ruhrę po dnie Bałtyku i Polacken mają kupować drogi gaz od Niemców i nim się dogrzewać. :-)

Obrazek użytkownika tricolour

13-09-2022 [11:14] - tricolour | Link:

@sake

Czyli nie "wykorzystywał, ale uznal, że warto wykorzystywać" - jakiś ruski uczył cię sztuki oracji?

Obrazek użytkownika tricolour

13-09-2022 [11:17] - tricolour | Link:

@izabela

Nigdy nasi inżynierowie nie zbudują EJ bo nie mamy takich inżynierów. Kupimy ich razem z elektrownią na czas budowy.

Nawet samochodu nie potrafimy zbudować ponieważ - zdaniem prezesa Electromobility Poland - utraciliśmy kompetencje 15 lat temu.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

13-09-2022 [12:06] - rolnik z mazur | Link:

@ tricolor

Wogole nie mamy inzynierow.  Drogi budują nam Niemcy - a to raczej malo skomplikowane. To gdzie EJ ? Zresztą zawsze -- polski most, niemiecki post , włoskie nabożeństwo to jedno blazenstwo. Pzdr 

Obrazek użytkownika spike

13-09-2022 [10:08] - spike | Link:

Jakbyś nie było idiotą, to by można było pogadać. Pamiętam, jak już dość dawno temu, o.Rydzyk chwalił się, że podpisał umowę z miastem Toruń na ogrzewanie termalne, w TVN warga im opadła, już zaczęli liczyć ile to kasy o.Rydzyk zarobi, a to było tylko ileś % zapotrzebowania na ciepło, a ty tu piszesz, jeżeli to można tak nazwać, że to fake, więc dowiedź tego, gdzie o tym napisano, a z tymi rurami do Berlina, to skieruj je do swego zadka.

Nie chce mi się, ale dopiszę, w TV oglądałem dok. o pewnej niedużej mieścinie, w której jest spore osiedle i to osiedle zafundowało sobie grzanie geotermalne, pokazali całą instalację, którą obsługiwał jeden  pracownik, jedyny problem o jakim mówili, to specjalna głowice, która jest droga, co jakiś czas do wymiany i trzeba je importować.

Obrazek użytkownika spike

13-09-2022 [10:22] - spike | Link:

Obrazek użytkownika tricolour

13-09-2022 [10:52] - tricolour | Link:

Cytuję z linku: "Udział Geotermii Toruń w toruńskim rynku ciepła może wynieść ok. 5 proc.". Oraz: "Co to oznacza dla mieszkańców Torunia? Najprawdopodobniej niewiele. Torunianie mogą nawet nie odczuć pojawienia się nowego producenta ciepła... Skorzysta na tym bez wątpienia Geotermia Toruń, a także redemptoryści i Fundacja Lux Veritatis".

Może wyniesie 5 procent, a może nie.

Może dziękuję za link.

Obrazek użytkownika spike

13-09-2022 [11:41] - spike | Link:

Lubisz manipulować faktami, bez tego byś nie był sobą. Wiesz ile jest warte te 5% ???  nie pamiętam kwoty, ale są to mln ! a w tekście jest mowa o 8% udziale geotermii, a chyba tylko o.Rydzyk jest jedynym dostawcą tej energii, mowa jest o kilku latach współpracy w tej dziedzinie.

W innym artykule jest mowa o geotermalnym ogrzewaniu w Szczecinie, jakby poszukać, to już jest sporo takich instalacji.
W opracowaniu jest nowa plazmowa metoda wierceń, widziałem dok. z pokazu jak to działa, w głowica wchodzi w granit jak w masło, nieoficjalnie mówi się, że jest znana metoda wierceń, jak drążenia tuneli w skałach, jako dowód pokazano tunele w wydrążone w granitowej górze, znajdującej się na pustyni, nie znaleziono kawałka urobku, ponoć ta metoda jest znana od dawna, tylko utajniona.

Obrazek użytkownika tricolour

13-09-2022 [12:36] - tricolour | Link:

Spike, dajmy sobie spokój z gryzieniem po kostkach - to do niczego nie prowadzi.

Nawet jeśli Rydzyk zaopatrzy Toruń w 8% ciepła, to miasto musi w 92% A jeśli 8% to dużo milionów, to 92% stanowi prawie 12 razy więcej milionów.

Innymi slowy: ta geotermia to medialny fakt na pozyskanie państwowych pieniędzy na prywatne przedsięwzięcie.

Obrazek użytkownika Live free or Die

13-09-2022 [19:26] - Live free or Die | Link:

To do tricfrico A pójdziesz z NB w kibinimater? Czy dalej będziesz gryźć po kostkach?

Obrazek użytkownika spike

13-09-2022 [19:45] - spike | Link:

"Spike, dajmy sobie spokój z gryzieniem po kostkach"
to dlaczego dalej gryziesz, to że są dotacje, to coś zmienia? jeżeli położysz sobie PV na dachu, też dostaniesz, to ci już nie przeszkadza?
Człowieku, ty zacząłeś kopać o.Rydzyka, zamiast zobaczyć coś pozytywnego w jego inwestycji, to tylko podgryzasz, tylko i wyłącznie z nienawiści, a ta inwestycja jest drogą na pozyskanie czystej energii, do tego niewyczerpanej, mieszkamy na piecu i to źródło energii wcześniej czy później musimy wykorzystać, innego wyjścia nie ma, tym bardziej jak chcemy mieć czyste powietrze.

PS. nie wiem czy Owsikowi dajesz, ale on więcej pieniędzy "rozpuszcza" niż inwestuje w sprzęt, to kłamca, o. Rydzyk buduje to co obiecuje, a jest tego sporo, podobnie jak Caritas, nawet Polsat czy TVN mają dużo mniejsze koszty obsługi darowizn, niż Owsiak, bo nie mają firemek słupy ?

Ja pieniędzy nikomu nie liczę, cieszy mnie cudzy sukces, pod warunkiem, że pieniądze nie wyłudził, wykorzystując dzieci jak Owsik.

Obrazek użytkownika Live free or Die

13-09-2022 [23:45] - Live free or Die | Link:

Tricofico tu chodziło o generalny plan, ponial?

Obrazek użytkownika Jan1797

13-09-2022 [21:20] - Jan1797 | Link:

To paradoks, że Polska leży na węglu i ma z niego zrezygnować. 
-------------------

Mijanie się z prawdą i serwowanie pół prawd np.; „węgla mamy na 200 lat” jest o tyle marnym argumentem, że węgla brunatnego to być może tak, ale z kamiennym jest zdecydowanie gorzej a problem dotyczy zasobów całego świata. Trzeźwo stąpającym po ziemi taki kontekst linka wiele wyjaśni; https://pl.boell.org/pl/2016/0... 
Zacznę od decyzji z 1990 roku skutkującej likwidacją kopalń naszego najlepszego węgla; Julia/1998, Victoria/1994, Toteż/1996, Wałbrzych/1998, Nowa Ruda/2000.  Tu można by się doszukiwać usprawiedliwień np. opłacalności, gdyby nie fakt, że oprócz jednego szybu kopalni Julia "restrukturyzacja i pomysły „rozwojowe” faktycznie zamknęły możliwości przywrócenia sprawności zakładów kiedykolwiek. Skowyt PO -pieniędzy nie ma nawet na „zabezpieczenie środowiska przed szkodliwością wód kopalnianych” zamkniętych kopalń był finałem tych działań. Eden „rządców” przykrywano wypocinami na temat szkodliwości środowiska węglowego okolic Wałbrzycha w latach dziewięćdziesiątych. Gdzie byli publicyści?  Równocześnie rozsądne propozycje przemilczano a opracowania marginalizowano, bo piniędzy„nima i nie będzie”. Tak im zeszło do 2015 roku; https://se.min-pan.krakow.pl/p...
Tyle historii węgla, proszę mnie oświecić, gdzie i kto dzisiaj mówi o rezygnacji z wód termalnych?