Premier Truss czy premier Sunak: łatwy wybór?

Członkowie Partii Konserwatywnej wybrali następcę Borisa Johnsona.
Raczej nie mieli trudnego wyboru, bo o schedę po nim (tj. o przywództwo w partii od 12 lat sprawującej rządy w Wielkiej Brytanii i siłą rzeczy o tekę premiera) na ostatnim etapie rywalizowali już tylko:
1. ex-kanclerz skarbu, który 4 miesiące po rosyjskim ataku na Kijów skutecznie wywołał rebelię części ministrów, co zmusiło do rezygnacji wspierającego Ukrainę brytyjskiego premiera, a który wcześniej znany był głównie z tego, że jest przystojnym mężem bogatej żony i zięciem hinduskiego miliardera, których firma robi interesy między innymi w Rosji [link-24-03] [link-01-04] [link-08-04];
2. minister spraw zagranicznych, która od 8 lat kierowała różnymi ministerstwami w gabinetach trojga kolejnych premierów i pozostała lojalna wobec odchodzącego Johnsona, a która wcześniej znana była wśród ludzi interesujących się sprawami naprawdę istotnymi między innymi jako współautorka raportu „The value of mathematics” [link].
Nazwisko nowego premiera i lidera konserwatystów poznamy dopiero dziś, lecz już od dawna bukmacherzy przewidują, że 55. następcą Roberta Walpole`a zostanie raczej trzecia kobieta (i pierwsza córka emerytowanego profesora matematyki) na tym stanowisko niż pierwszy Hindus, pierwszy hinduista i pierwszy od dawna multimilioner wśród brytyjskich premierów.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marcin Gugulski

05-09-2022 [13:41] - Marcin Gugulski | Link:

Liz Truss - 81.326 głosów

Rishi Sunak - 60.399 głosów

Prognozy potwierdziły się. Pani Truss będzie nowym premierem.

Obrazek użytkownika jazgdyni

05-09-2022 [15:54] - jazgdyni | Link:

No i bardzo dobrze.

Nie ufam Hindusom.

Obrazek użytkownika jazgdyni

05-09-2022 [15:54] - jazgdyni | Link:

No i bardzo dobrze.

Nie ufam Hindusom.

Obrazek użytkownika Marcin Gugulski

05-09-2022 [19:01] - Marcin Gugulski | Link:

Proszę nie lekceważyć wkładu Hindusów do dziejów cywilizacji, bo oni zawsze mieli i nadal mają np. świetnych matematyków, szachistów i tancerzy. Ale to fakt, że pan Rishi Sunak i klan jego teścia to nieco inna bajka.  

Obrazek użytkownika Marcin Gugulski

24-10-2022 [19:17] - Marcin Gugulski | Link:

Minęło 49 dni i już nie członkowie, ale posłowie Partii Konserwatywnej wybrali następcę (patrz pkt. 1. wpisu) następczyni (patrz pkt. 2. mojego wpisu sprzed 49 dni) Borisa Johnsona.