Bóg wybacza...UB nigdy !

10 lat temu w tajemniczych okolicznościach zginął w Tatrach : Śp. prof.Józef Szaniawski,ostatni więzień polityczny PRL-u,
Wielki przyjaciel Śp.płk.Ryszarda Kuklińskiego

Józef Szaniawski urodził się we Lwowie 4 października 1944 r. Był historykiem, politologiem, sowietologiem, publicystą i dziennikarzem. Znany jest jako ostatni polityczny więzień PRL-u. Był przyjacielem i pełnomocnikiem płk. Ryszarda Kuklińskiego.

W latach 1970-1985 Józef Szaniawski pracował w Polskiej Agencji Prasowej. Miał dostęp do depesz informacyjnych jeszcze przed cenzurą aparatu komunistycznego i tworzył z nich notatki, które przez ponad 11 lat w konspiracji przesyłał do Radia Wolna Europa, z którym nawiązał współpracę w 1973 r.
W pewnym momencie na trop jego działalności wpadła Służba Bezpieczeństwa, a Józef Szaniawski został oskarżony – niesłusznie – o współpracę z CIA.
– Oskarżenie państwa komunistycznego nie bazowało na żadnych racjonalnych przesłankach – podkreślił historyk dr Dawid Kostecki w programie „Poczet wielkich Polaków” na antenie TV Trwam.
Za zarzucane mu czyny Józef Szaniawski otrzymał wyrok 10 lat więzienia. Z tego powodu został nazwany ostatnim więźniem politycznym PRL-u przez Sąd Najwyższy, który zwolnił go z odbywania kary 22 grudnia 1989 r.
Jednak antykomunistyczny opozycjonista nie pozostawał bierny także po transformacji ustrojowej.
– Głosił swoje poglądy z ogromnym zaangażowaniem, z ogromnym pietyzmem, stojąc zawsze na straży prawdy i służby drugiemu człowiekowi – wskazał dr Dawid Kostecki.
Józef Szaniawski zasłynął także jako pełnomocnik płk. Ryszarda Kuklińskiego w Polsce. Rehabilitacja wojskowego i jego przyjazd do Polski w 1998 r. były jego zasługą. Później stworzył także Izbę Pamięci Pułkownika Kuklińskiego, która mieści się na tyłach katedry św. Jana Chrzciciela przy ul. Kanonii 20/22 w Warszawie.
Jako dziennikarz i wykładowca studiów dziennikarskich, Józef Szaniawski podkreślał potrzebę uczciwego i rzetelnego dziennikarstwa zakorzenionego w prawdzie, unikającego manipulacji. Za swoje poglądy spotykał się z krytyką.
Jednoznacznie określał także katastrofę smoleńską jako zamach.

Józef Szaniawski współpracował ze Światowym Związkiem Armii Krajowej, Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Wyższą Szkołą Dziennikarską im. Melchiora Wańkowicza, „Naszym Dziennikiem”, Radiem Maryja i TV Trwam. Był także inicjatorem powstania i budowy pomnika katyńskiego.
– To postać, która w panteonie niepodległości zasługuje na godziwe upamiętnienie

https://www.radiomaryja.pl/informacje/jozef-szaniawski-ostatni-wiezien-polityczny-prl-u-dr-dawid-kostecki-zawsze-stal-na-strazy-prawdy-i-sluzby-drugiemu-czlowiekowi/

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Zofia

05-09-2022 [10:53] - Zofia | Link:

Śp. profesor Józef Szaniawski zasługuje na naszą pamięć i trzeba wszystko robić aby o Nim nie zapomnieć. Niestety ludzka pamięć jest ulotna i dlatego musimy o Nim  pisać i pamiętać. Poczet polskich bohaterów składa się właśnie z takich ludzi.

Obrazek użytkownika Tomaszek

06-09-2022 [13:25] - Tomaszek | Link:

Dziś jest moda na innych "profesoruf". Najsłynniejszy to nawet matury niemiał . Profesor staje się ksywą , nie tytułem .