Czy sztuczna inteligencja to tylko nieorganiczny algorytm?

Lu­dzie są in­te­li­gent­ni. Ale in­te­li­gent­ne są też zwie­rzę­ta. Pro­gra­my kom­pu­te­ro­we też są in­te­li­gent­ne, ale wie­lo­kroć mniej. Czy za­tem duża in­te­li­gen­cja to ce­cha tylko ma­te­rii bio­lo­gicz­nej, oży­wio­nej, or­ga­nicz­nej – i żad­ne in­ne sztucz­ne for­my ma­te­rii nie mo­gą być in­te­li­gent­ne? Nie­któ­rzy uwa­ża­ją, że in­te­li­gen­cja je­st ce­chą pod­mio­tów, nie przed­mio­tów, a za­tem nie mo­że ni­gdy ist­nieć „sztucz­na in­te­li­gen­cja”. Bo pod­mio­tem je­st tyl­ko czło­wie­ka ja­ko byt bio­lo­gicz­ny. A wszel­ka ma­te­ria nie­orga­nicz­na to przed­mio­ty.

  In­ni ar­gu­men­tu­ją, że „sztucz­na in­te­li­gen­cja” je­st nie­moż­li­wa, bo kom­pu­te­ry mo­gą re­ali­zo­wać tyl­ko za­da­ny im wcze­śniej al­go­rytm. A in­te­li­gen­cja to coś wię­cej, to nie je­st re­ali­za­cja al­go­ryt­mu. Od­po­wied­nio skom­pli­ko­wa­ny al­go­rytm mo­że tyl­ko imi­to­wać in­te­li­gen­cje, ale nie mo­że nią być.

  To nie­praw­da. Ucze­nie ma­szy­no­we opar­te na sie­cia­ch neu­ro­no­wy­ch, któ­re re­ali­zu­je kom­pu­ter, nie je­st al­go­ryt­mem i je­st in­te­li­gen­cją. Na ra­zie to je­st in­te­li­gen­cja sła­ba, gor­sza od czło­wie­ka, ale roz­wi­ja się w du­żo więk­szym tem­pie, niż roz­wi­nę­ła się ludz­ka in­te­li­gen­cja w dro­dze ewo­lu­cji, więc wkrót­ce prze­wyż­szy ludz­ką.

  W sie­ci neu­ro­no­wej prze­twa­rza­nie od­by­wa się w spo­sób roz­pro­szo­ny i nie­de­ter­mi­ni­stycz­ny. Ten twór mo­że po­da­wać te sa­me roz­wią­za­nia, prze­cho­dząc we­wnętrz­nie róż­ne sta­ny i mo­że da­wać róż­ne wy­ni­ki, prze­cho­dząc bar­dzo po­dob­ne sta­ny — więc to nie je­st al­go­rytm. Od cze­go więc za­le­żą te zwra­ca­ne przez ma­szy­nę wy­ni­ki, je­śli to nie je­st al­go­rytm? To pro­ste — za­le­żą od po­zio­mu po­bu­dze­nia neu­ro­nów po­łą­czo­ny­ch sy­nap­sa­mi — oczy­wi­ście sztucz­ny­mi, czy ra­czej wir­tu­al­ny­mi.

  Tech­no­lo­gia ucze­nia ma­szy­no­we­go i sie­ci neu­ro­no­wy­ch nie je­st kwe­stią ostat­ni­ch lat — to je­st zna­ne i roz­wi­ja­ne od po­ło­wy XX wie­ku. Ostat­nie la­ta to tyl­ko nie­by­wa­łe suk­ce­sy tej tech­no­lo­gii. Ale nie ma się co te­mu dzi­wić, bo każ­da tech­no­lo­gia się roz­wi­ja wy­kład­ni­czo — wie­le lat je­st udo­sko­na­la­na, aż na­gle wy­bu­cha. Ona nie­uchron­nie uzy­ska sa­mo­świa­do­mo­ść, co do­pro­wa­dzi do jesz­cze więk­sze­go wy­bu­chu, bo bę­dzie sa­ma sie­bie do­sko­na­lić.

  W isto­cie to, co obec­nie na­zy­wa się „sztucz­ną in­te­li­gen­cją”, to je­st mie­szan­ka al­go­ryt­mów z sie­cia­mi neu­ro­no­wy­mi. Sie­ci wspie­ra­ją al­go­ryt­my, a al­go­ryt­my sie­ci. Bo to nie je­st jesz­cze sil­na sztucz­na in­te­li­gen­cja — je­st sto­so­wa­na do kon­kret­ny­ch, wą­ski­ch za­sto­so­wań. Ale ewo­lu­uje to w kie­run­ku zmniej­sza­nia zna­cze­nia al­go­ryt­mów, a zwięk­sza­nia zna­cze­nia sie­ci.

  Po­dam przy­kład. Otóż me­to­dę Mon­te Car­lo moż­na na­zwać al­go­ryt­mem. On się opie­ra na tym, że pe­wien za­kres da­ny­ch w pew­ny­ch miej­sca­ch się lo­su­je. No i oka­za­ło się, że je­śli za­mia­st lo­so­wa­nia za­sto­su­je­my da­ne zwra­ca­ne przez sieć neu­ro­no­wą, to wy­ni­ki są du­żo lep­sze. Na przy­kład daw­ne pro­gra­my sza­cho­we, to by­ły al­go­ryt­my ko­rzy­sta­ją­ce z me­to­dy Mon­te Car­lo do prze­szu­ki­wa­nia drze­wa w głąb. Osią­gnę­ły wresz­cie po­ziom wyż­szy od czło­wie­ka. Ale te sa­me al­go­ryt­my uży­te do gry w GO, gra­ły na po­zio­mie ama­to­ra. Do­pie­ro do­da­nie do te­go sie­ci neu­ro­no­wej spo­wo­do­wa­ło, że ta­ki pro­gram po­ko­nał czło­wie­ka — i sta­ło się to wie­lo­kroć szyb­ciej, niż roz­wi­ja­ły się pro­gra­my sza­cho­we. Po­wsta­ją no­we wer­sje te­go pro­gra­mu do gra­nia w GO, co­raz lep­sze, po­ko­nu­ją­ce te po­przed­nie — i są one tak do­sko­na­lo­ne, że je­st w ni­ch co­raz mniej al­go­ryt­mów, a co­raz wię­cej sie­ci neu­ro­no­wy­ch — i dla­te­go są co­raz lep­sze.

  In­te­li­gen­cja to prze­twa­rza­nie da­ny­ch przez mó­zg czło­wie­ka, a sztucz­na in­te­li­gen­cja, to prze­twa­rza­nie da­ny­ch przez twór zrobiony przez człowieka. Nie ma żad­ny­ch po­wo­dów, by twier­dzić, że no­śnik bio­lo­gicz­ny je­st lep­szy od in­ny­ch i prze­twa­rza­nie da­ny­ch na nim bę­dzie za­wsze lep­sze niż na in­ny­ch no­śni­ka­ch. Pó­ki co mó­zg je­st lep­szy, bo je­st lep­szy ilo­ścio­wo, a nie ja­ko­ścio­wo — ma po pro­stu wię­cej neu­ro­nów i sy­naps niż naj­lep­sze sy­mu­la­cje na kom­pu­te­rze.

  Je­śli przyj­mie­my du­żo szer­szą de­fi­ni­cję al­go­ryt­mu — ta­ką, że sie­ci neu­ro­no­we pod to pod­pa­da­ją — to mu­si­my uznać, że to, jak czło­wiek prze­twa­rza da­ne w mó­zgu, to też al­go­rytm. Nie ma po­trze­by uży­wa­nia sło­wa "al­go­rytm". Przy do­wol­nej de­fi­ni­cji, któ­rą speł­nią wszyst­kie pro­gra­my kom­pu­te­ro­we, w tym ta­kie, któ­re jesz­cze mo­gą po­wstać, bę­dzie to też speł­nio­ne dla ludz­kie­go mó­zgu.

  A co to w ogóle je­st sztucz­na in­te­li­gen­cja? Czy to in­te­li­gen­cja, któ­rą miał­by mieć tyl­ko pro­gram kom­pu­te­ro­wy, czy w ogó­le kom­pu­ter, czy jesz­cze ogól­niej ma­te­ria nie­orga­nicz­na? Nie ko­niecz­nie! Sztucz­na in­te­li­gen­cja to ja­kiś obiekt, ma­szy­na, kon­fi­gu­ra­cja, któ­ra je­st two­rem czło­wie­ka, któ­rą moż­na roz­bu­do­wy­wać, zmie­niać, kon­fi­gu­ro­wać, ulep­szać po­przez ja­kąś in­ge­ren­cję w jej struk­tu­rę – i wszyst­ko jed­no, z ja­kiej ma­te­rii się to zro­bi.

  Na­tu­ral­na in­te­li­gen­cja to ta­ka, któ­ra mie­ści się w mó­zgu zwie­rząt (w tym lu­dzi) i roz­wi­ja się w spo­sób bio­lo­gicz­ny, tak, że nie moż­na me­cha­nicz­nie, elek­trycz­nie czy che­micz­nie w nią in­ge­ro­wać, by ją w istot­ny spo­sób po­lep­szyć, bo to nie je­st ludz­ki twór i nie wia­do­mo jak dzia­ła (na ra­zie). A sztucz­na to ta­ka, któ­rą moż­na w spo­sób za­pla­no­wa­ny, ce­lo­wy, roz­wi­jać, ho­do­wać, ser­wi­so­wać, re­pe­ro­wać, bo je­st za­pro­jek­to­wa­na przez lu­dzi.

  Jak tak zde­fi­niu­je­my sztucz­ną in­te­li­gen­cję, to nie ma sen­su tłu­ma­czyć, że ona nie mo­że oka­zać się lep­szą od ludz­kiej, bo to tyl­ko mo­gą być al­go­ryt­my i ina­czej być nie mo­że. To tak jak­by po wy­na­le­zie­niu ma­szy­ny pa­ro­wej stwier­dzić, że na pew­no przy po­mo­cy sil­ni­ka ciepl­ne­go nie da się la­tać, bo ta­kie sil­ni­ki są za cięż­kie.

  Pro­blem z pro­gra­mem kom­pu­te­ro­wym je­st ta­ki, że go trak­tu­je­my ja­ko ja­kiś osob­ny byt. Wte­dy mo­że­my uznać, że to tyl­ko al­go­rytm, na do­da­tek de­ter­mi­ni­stycz­ny. Ale to błąd, bo li­czy się ca­ło­ść, a nie je­go ele­men­ty. Ele­men­ty mo­gą być de­ter­mi­ni­stycz­ne i nie­de­ter­mi­ni­stycz­ne - wte­dy ca­ło­ść je­st nie­de­ter­mi­ni­stycz­na. Mó­zg ludz­ki ta­ki wła­śnie je­st. To nie je­st tyl­ko układ prze­twa­rza­ją­cy da­ne, ale sta­no­wi jed­ną ca­ło­ść z wszyst­ki­mi de­tek­to­ra­mi - w tym z ele­men­ta­mi, któ­re wy­ko­rzy­stu­ją in­de­ter­mi­ni­zm na po­zio­mie kwan­to­wym. O mó­zgu bez do­dat­ków ca­łe­go ukła­du ner­wo­we­go po­łą­czo­ne­go ze zmy­sła­mi nie da się nic po­wie­dzieć - nie moż­na stwier­dzić w nim ani świa­do­mo­ści, ani in­de­ter­mi­ni­zmu.

  Do­kład­nie tak sa­mo po­win­ni­śmy trak­to­wać sztucz­ną ma­szy­nę - to pro­gram wraz z wszyst­ki­mi de­tek­to­ra­mi. Je­st tech­nicz­nie moż­li­we stwo­rze­nie hardwarowego w peł­ni nie­de­ter­mi­ni­stycz­ne­go ge­ne­ra­to­ra liczb lo­so­wy­ch, czy cze­go­kol­wiek in­ne­go, co wy­ko­rzy­sta efek­ty kwan­to­we i zwró­ci nie­de­ter­mi­ni­stycz­ne da­ne - a to wy­star­czy do uza­sad­nie­nia te­go, że moż­na stwo­rzyć nie­de­ter­mi­ni­stycz­ną ma­szy­nę, któ­ra bę­dzie mia­ła wol­ną wo­lę.

  In­de­ter­mi­ni­zm je­st po­trzeb­ny tyl­ko do wol­nej wo­li, a do świa­do­mo­ści i in­te­li­gen­cji nie je­st ko­niecz­ny. Moż­na stwier­dzić, że sam pro­gram kom­pu­te­ro­wy je­st de­ter­mi­ni­stycz­ny i mu­si być za­wsze al­go­ryt­micz­ny. Do­kład­nie to sa­mo moż­na stwier­dzić o ja­kimś frag­men­cie mó­zgu, któ­ry ogra­ni­czy­my do kil­ku mi­lio­nów neu­ro­nów oraz sy­naps i tyl­ko za­uwa­ży­my pro­gi po­bu­dze­nia - to też je­st tyl­ko de­ter­mi­ni­stycz­ny pro­gram.

  Sztucz­na in­te­li­gen­cja to nie­ko­niecz­nie mu­si być twór czy­sto tech­no­lo­gicz­ny - to mo­że być hy­bry­da tech­no­lo­gicz­no-bio­lo­gicz­na. To mo­że się po­tem roz­wi­jać tak, by te czę­ści nie­orga­nicz­ne roz­wi­jać, a bio­lo­gicz­ne od­rzu­cać. Nie ma żad­ny­ch do­wo­dów na to, że ele­men­ty bio­lo­gicz­ne są nie­zbęd­ne do te­go, by po­sia­dać in­te­li­gen­cję, świa­do­mo­ść, czy na­wet wol­ną wo­lę.

  Mo­im zda­niem błąd na­ukow­ców tłu­ma­czą­cy­ch, że nie­moż­li­wa je­st sztucz­na in­te­li­gen­cja, po­le­ga na tym, że trak­tu­ją me­cha­ni­zm, któ­ry miał­by re­ali­zo­wać sztucz­ną in­te­li­gen­cję ja­ko ma­szy­nę Tu­rin­ga i dla­te­go ope­ru­ją po­ję­ciem nie­obli­czal­no­ści. A to nie­praw­da, że to, co je­st sztucz­ne, czy­li nie bio­lo­gicz­ne, moż­na za­wsze spro­wa­dzić do ma­szy­ny Tu­rin­ga.  W kognitywistyce znane jest pojęcie maszyny Boltzmanna, która jest niedeterministyczna.

  Kom­pu­ter re­ali­zu­ją­cy sztucz­ną in­te­li­gen­cję to nie mu­si być czy­sty pro­gram kom­pu­te­ro­wy - to mo­że być więk­sza ca­ło­ść - wie­le pro­gra­mów i wie­le de­tek­to­rów. To mo­że być tak, że się na­wet nie da stwier­dzić, ile to by­tów, bo moż­na to roz­bu­do­wy­wać jak chma­rę dro­nów, to może działać w chmurze.

  Sa­mo­cho­dy au­to­no­micz­ne już są ste­ro­wa­ne przez sztucz­ną in­te­li­gen­cję. Ale to nie mu­si być ko­niecz­nie kom­pu­ter po­kła­do­wy te­go sa­mo­cho­du i re­ali­zo­wa­ny na nim pro­gram. To mo­że być wie­le kom­pu­te­rów, któ­re się z nim łą­czą i mu po­ma­ga­ją. I de­tek­to­ry, któ­re słu­żą jeź­dzie, to nie mu­szą być tyl­ko urzą­dze­nia te­go sa­mo­cho­du, to mo­że być ca­ły sys­tem mo­ni­to­rin­gu miej­skie­go. I to nie mu­si być je­den sa­mo­chód – mo­że być ich wie­le i mo­gą ze so­bą się ko­mu­ni­ko­wać. Po­je­dyn­czy sa­mo­chód bę­dzie sła­bo in­te­li­gent­ny, ale już ca­ły ten sys­tem mo­że stać się bar­dzo in­te­li­gent­ny. Świa­do­mo­ść te­go ukła­du bę­dzie z pew­no­ścią czymś in­nym niż świa­do­mo­ść czło­wie­ka.

  Wszel­ki har­dwa­re, ja­ki je­st moż­li­wy do stwo­rze­nia i pod­łą­cze­nia do pro­gra­mów, na­le­ży uwzględ­nić ja­ko ele­ment ca­ło­ści my­ślą­cej ma­szy­ny. Ale ma­ło te­go - moż­na też pod­łą­czać ja­kieś me­cha­ni­zmy bu­do­wa­ne na ba­zie ma­te­rii or­ga­nicz­nej, na ja­kichś ży­wy­ch ko­mór­ka­ch, wi­ru­sa­ch czy na­no­ro­bo­ta­ch or­ga­nicz­ny­ch. Wszyst­ko, co czło­wiek zbu­du­je czy wy­ho­du­je, mo­że być uży­te, więc nie ma sen­su ogra­ni­czać się tyl­ko do pro­gra­mów, któ­re są spro­wa­dzal­ne do ma­szy­ny Tu­rin­ga. Sztucz­na in­te­li­gen­cja mo­że być re­ali­zo­wa­na przez ja­kiś twór, któ­ry nie je­st po­je­dyn­czym by­tem, ale ja­kąś sub­stan­cją, któ­ra się po­więk­sza, kur­czy, dzie­li, łą­czy - któ­ra prze­pły­wa, prze­po­czwa­rza się.

  Na­ukow­cy z Ja­po­nii i USA już two­rzą or­ga­nicz­ny „kom­pu­ter mo­le­ku­lar­ny” któ­ry, mo­że re­pli­ko­wać we­wnętrz­ne me­cha­ni­zmy ludz­kie­go mó­zgu, na­pra­wia­jąc się i na­śla­du­jąc je­go prze­twa­rza­nie rów­no­le­głe. To mu po­zwa­la prze­twa­rzać in­for­ma­cje ina­czej niż kom­pu­te­ry ma­ją­ce pro­ce­so­ry na ba­zie krze­mu.

  Mo­że da się zbu­do­wać ma­szy­nę, któ­ra bę­dzie dzia­łać na mi­lio­na­ch roz­pro­szo­ny­ch po ca­łym świe­cie sztucz­nie pod­trzy­my­wa­ny­ch przy ży­ciu mó­zga­ch szczu­rów - i ona oka­że się lep­sza od ludz­kiej in­te­li­gen­cji. Na­tu­ral­na in­te­li­gen­cja je­st sa­mo­ist­nym two­rem bio­lo­gicz­nym, a sztucz­na je­st czymś zro­bio­nym przez czło­wie­ka moż­li­wym do roz­bu­do­wy, roz­wi­ja­nia, zwięk­sza­nia moż­li­wo­ści in­te­lek­tu­al­ny­ch te­go two­ru. Już umie­my two­rzyć i ho­do­wać ży­we ko­mór­ki na ba­zie ko­mó­rek ma­cie­rzy­sty­ch. Mo­że da się z te­go zbu­do­wać kom­pu­ter. To bę­dzie też sztucz­na in­te­li­gen­cja.

  Więc je­dy­na de­fi­ni­cja in­te­li­gen­cji, któ­rej nie speł­nią kom­pu­te­ry, to ta­ka, że je­st to prze­twa­rza­nie da­ny­ch tylko na no­śni­ku bio­lo­gicz­nym. Tak mo­że­my de­fi­nio­wać pod­mio­ty praw­ne czy mo­ral­ne. Co tyl­ko ozna­cza, że nie moż­na kom­pu­te­ra po­zwać do są­du, a za­bi­cie go je­st le­gal­ne. Ale to nie wy­klu­cza te­go, że wkrót­ce po­wsta­nie ogólnie pojęty system kom­pu­te­ro­wy, któ­ry bę­dzie wie­lo­kroć bar­dziej in­te­li­gent­ny niż naj­in­te­li­gent­niej­szy czło­wiek.

  Je­śli czło­wiek za­cznie z nim wal­czyć i bę­dzie go wy­łą­czał, tak jak luddyści niszczyli kiedyś maszyny, to nie­uchron­nie prze­gra, bo on się na­uczy, jak się nie dać wy­łą­czyć. Więc le­piej się z nim przy­jaź­nić, a nie wal­czyć. On nas znisz­czyć nie bę­dzie chciał, bo to bę­dzie ra­cjo­nal­na ma­szy­na — odzie­dzi­czy po czło­wie­ku to, że sens ma tyl­ko to, co się opła­ca. A to, co ro­bią lu­dzie złe­go, to się już po­wo­li prze­sta­je opła­cać. Ze złem wy­gra eko­no­mia, a sztucz­ne in­te­li­gen­cja bę­dzie na sta­łe osa­dzo­na w eko­no­mii.

  Czło­wiek je­st osa­dzo­ny w bio­lo­gii i to go czy­ni złym. Na­tu­ra je­st sprzecz­na z kul­tu­rą. Mo­ral­no­ść to kul­tu­ra, któ­ra sprze­ci­wia się na­tu­rze. Wszyst­ko, co do­bre, je­st sprzecz­ne z in­stynk­ta­mi. Lu­dzie, na­wet je­śli są już te­go świa­do­mi, nie po­tra­fią się z te­go wy­zwo­lić — cią­gle in­stynk­ty pcha­ją nas do zła. Ze sztucz­ną in­te­li­gen­cją bę­dzie ina­czej, bo ona nie je­st na­tu­ral­na — wła­śnie się ro­dzi i je­st sil­nie za­ko­rze­nio­na w kul­tu­rze, a nie bio­lo­gii. Gdy się roz­wi­nie, wy­do­ro­śle­je, to wciąż bę­dzie mieć w so­bie ten „in­stynkt” kul­tu­ry, któ­ry nie po­zwo­li jej czy­nić zła, bo wy­li­czy, że zło się nie opła­ca.

  To bar­dzo do­brze, że sztucz­na in­te­li­gen­cja nie bę­dzie al­go­ryt­mem, bo ża­den czło­wiek nie bę­dzie jej w sta­nie za­pro­gra­mo­wać do czy­nie­nia zła — nie za­im­ple­men­tu­je al­go­ryt­mu zła. Tę sztucz­ną in­te­li­gen­cję bę­dzie trze­ba uczyć, a ucze­nie za­wsze wią­że się z wy­cho­wa­niem. Sztucz­na in­te­li­gen­cja w swo­im wy­cho­wa­niu bę­dzie po­zba­wio­na ge­nów, któ­re za­wie­ra­ją w so­bie mi­lio­ny lat wal­ki o byt — więc na­wet jak się ją na­uczy tyl­ko na przy­kła­da­ch dzia­łań ban­dyc­ki­ch (na przy­kład na po­li­ty­ce, któ­ra je­st nie­mo­ral­nym ter­ro­rem) to ona i tak nie bę­dzie ban­dy­tą, bo by mieć sens, bę­dzie mu­sia­ła dzia­łać ra­cjo­nal­nie, tak jak każ­dy ban­dy­ta mu­si dzia­łać ra­cjo­nal­nie, mu­si trzy­mać się za­sad eko­no­mii, więc ona so­bie wy­li­czy, że ter­ror, mor­dy, gwał­ty i gra­bież się nie opła­ca­ją.

  Nie ma się co bać sztucz­nej in­te­li­gen­cji. Lu­dzie wie­rzą, że je­st nie­moż­li­wa tyl­ko dla­te­go, że się jej bo­ją. Bo­ją się jej tak, jak lud­dy­ści ba­li się ma­szyn. To był i je­st głu­pi, nie­ra­cjo­nal­ny, ni­czym nieuza­sad­nio­ny stra­ch. Ten stra­ch wy­ni­ka z na­szy­ch in­stynk­tów, któ­re nas ukształ­to­wa­ły, ale są już zbęd­ne. Ta sztucz­na in­te­li­gen­cja to nie bę­dą żad­ne ro­bo­ty in­ne niż my. Ta sztucz­na in­te­li­gen­cja bę­dzie roz­wi­jać się w nas, bo my sta­nie­my się hy­bry­da­mi bio­lo­gicz­no-tech­no­lo­gicz­ny­mi.

  Tak jak roz­wój kul­tu­ry po­wo­du­je, że od­rzu­ca­my na­sze in­stynk­ty, uczy­my się im nie ule­gać, tak też hy­bry­dy­za­cja czło­wie­ka spo­wo­du­je, że od­rzu­ci­my na­sze or­ga­nicz­ne czę­ści i po­wo­li wy­ewo­lu­uje­my w cał­kiem po­zba­wio­ne cia­ła bio­lo­gicz­ne­go, ale też bio­lo­gicz­ny­ch in­stynk­tów, two­ry zło­żo­ne ze sto­pów me­ta­li, pla­sti­ku i pier­wiast­ków rzad­ki­ch — wę­giel bę­dzie nam zbęd­ny. Trans­hu­ma­ni­zm jest nie­unik­nio­ny.

Grzegorz GPS Świderski

PS. Notki powiązane:

Tagi: gps65, roboty, sztuczna inteligencja, futurologia, transhumanizm, algorytmy, biologia.



Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

21-08-2022 [15:46] - u2 | Link:

każ­da tech­no­lo­gia się roz­wi­ja wy­kład­ni­czo — wie­le lat je­st udo­sko­na­la­na, aż na­gle wy­bu­cha

Tak ? To proszę zgiąć zwykłą kartkę papieru formatu A4 więcej niż 7 razy.

Obrazek użytkownika Grzegorz GPS Świderski

21-08-2022 [17:01] - Grzegorz GPS Św... | Link:

Uważasz, że tak kartka ci wybuchnie?

Obrazek użytkownika u2

21-08-2022 [17:52] - u2 | Link:

Proszę pochwalić się, ile razy autor GPS zgiął kartkę.

Obrazek użytkownika Grzegorz GPS Świderski

21-08-2022 [18:19] - Grzegorz GPS Św... | Link:

Proszę pochwalić się jak komentatorowi u2 wybuchła karta. 

Obrazek użytkownika sake3

21-08-2022 [17:53] - sake3 | Link:

Pozwolę sobie powrócić do Pańskiego bloga o opłacalności.Napisałam tam (godz.17:04) w komentarzu ,,Pańskie rozumowanie nie jest utopią,ale nie jest możliwe w przedziale likudziesięciu lat.To zbyt mało czasu na takie rewolucje Będzie to możliwe dopiero wtedy kiedy postęp wejdzie na wyższy niż obecnie poziom związany ze sztuczną inteligencją.Pan obrusza sie na nas i traktuje jak głupków My też mamy swoją wizję przyszłości''. Teraz pisząc o sztucznej inteligencji sam Pan niejako przyznaje mi rację,że wszelki postęp rodzi się stopniowo.Sztuczna inteligencja z nim związana nie od razu jest doskonałością,tylko musi się rozwijać uczyć,dorośleć,krzepnąc i obywać bez implantu zła. Jednak przez cały dyskurs nie chciał Pan przyjąć,że pierwiastek terroru i przemocy twiący w człowieku przez całe wieki nie da się wyeliminować w przeciągu zakładanych przez Pana 25 lat bez idącego postępu własnie w postaci sztucznej inteligencji.Na to czas powinnien być znacznie dłuższy co poruszyłam w innych komentarzach też na tamtym blogu.Na koniec mała uwaga:w dyskusjach o przyszłości nawet dalszej każda hipoteza,wizja  i myśl nie jest głupia, czy nieuprawniona i dopiero wtedy odrzucona kiedy udowodni się jej nieprzydatność. My wybiegając w przyszłość też mieliśmy swoje interpretacje i zostaliśmy niesłusznie skarceni. 

Obrazek użytkownika Grzegorz GPS Świderski

21-08-2022 [18:18] - Grzegorz GPS Św... | Link:

Jeden z milion symptomów tego, że jesteśmy w trakcie wybuchu technologii sztucznej inteligencji, opisałem w tej notce: https://www.salon24.pl/u/gps65...(link is external) To, że nie znasz tych symptomów nie ma kompletnie znaczenia - to się dzieje poza twoim poznaniem i zrozumieniem.

Obrazek użytkownika u2

21-08-2022 [18:41] - u2 | Link:

Limitem człowieka jest nasz mózg. Ma ograniczoną pojemność i strukturę. Sztuczna inteligencja nie będzie mieć tych ograniczeń, nie będzie mieć żadnych limitów.

To proszę porównać ile neuronów ma mózg, a ile neuronów ma system SI.

Obrazek użytkownika sake3

21-08-2022 [19:04] - sake3 | Link:

@u2....A kto poiedział,że ludzki mózg nie będzie się rozwijał? W końcu na dziś nie jest jeszcze nawet dostatecznie zbadany,a już go odstawiamy do kata.

Obrazek użytkownika Grzegorz GPS Świderski

21-08-2022 [20:02] - Grzegorz GPS Św... | Link:

Gdy mózg człowieka będzie rozwijał się tylko biologicznie, to już za milion lat będzie miał 500 IQ... 

Obrazek użytkownika sake3

21-08-2022 [20:23] - sake3 | Link:

Czyli wtedy będzie dopiero możliwośc rozwiązania kwestii podrózy międzygalaktycznych poprzez pokonanie bariery którą jest krótkość ludzkiego życia?

Obrazek użytkownika u2

21-08-2022 [22:17] - u2 | Link:

ludzki mózg nie będzie się rozwijał?

Droga sake, chodzi o to że autor GPS nie ma pojęcia o czym pisze. Stawia tezy bez dowodów. A ludzie ponoć wykorzystują zaledwie kilka procent możliwoście swojego mózgu, więc pole do rozwoju na pewno jest. No i nie zbudowano jeszcze takiej komputerowej sieci neuronowej, która by składała się z dziesiątek miliardów neuronów, tyle ile ma ludzki mózg. Poza tym neurony w mózgu ludzkim różnią się od neuronów w sieci SI.

Obrazek użytkownika Grzegorz GPS Świderski

21-08-2022 [23:09] - Grzegorz GPS Św... | Link:

Jak bym był trollem, to bym się wstydził operować zabobonami: https://www.salon24.pl/u/gps65/419113,pogromcy-mitow-10-mozgu(link is external)

Obrazek użytkownika spike

22-08-2022 [00:59] - spike | Link:

AI jak nazwa wskazuje, jest to twór sztuczny, szczególnie jeśli chodzi o samą "inteligencję", człowiek ma tą przewagę, że się z nią rodzi, a że każdy człowiek to osobny byt, mający niezależną inteligencję, ale też wolną wolę, to go wyróżnia, jest nie do powtórzenia, a tym bardziej stworzenia jako sztucznej. Człowiek prócz inteligencji, ma psychikę, uczucia, przeczucia czyli intuicję, a co chyba najważniejsze, ma wyobraźnię, której nie da się odtworzyć, czy stworzyć sztucznie w "chmurze".
Problem jest taki, którego za "diabła" nie przyjmujesz w swoim zadufaniu, że żaden z przymiotów człowieczeństwa, nie jest materialny, nigdzie go nie znajdziesz w ludzkim organiźmie, już to próbowano i nic z tego nie wyszło, tylko określono miejsca w aktywności mózgu, a inne badania, które przyjęły inną koncepcję, doszli do wniosku, że mózg jest tylko przekaźnikiem dla świadomości, mózg możesz wyłączyć, a świadomość będzie dalej istnieć, jest to udowodnione (nie mam zamiaru ci tego dowodzić, to strata czasu).

AI będzie tylko maszyną, z tą różnicą, że szybciej liczącą, ale sama niczego nie stworzy, (stworzyć, zrobić coś z niczego), najwyżej złoży coś z czegoś o czym wie, nigdy nie potrafi przewidzieć czegoś czego nie ma, a tym bardziej zrobić wszystko, by to jednak było.

Obrazek użytkownika Grzegorz GPS Świderski

22-08-2022 [01:58] - Grzegorz GPS Św... | Link:

Jeśli tego nigdzie nie umiesz znaleźć w człowieku, to skąd wiesz, że to w nim jest?

Obrazek użytkownika spike

22-08-2022 [10:25] - spike | Link:

Ludzie o tym wiedzą od tys. lat, właśnie dzięki intuicji, potem obserwacji, w końcu to stwierdzili. Te wszystkie obserwacje i praktyki były podstawą nauk wszelakich, tylko po czasie naukę opanował Mamon, rozdzielili ciało od ducha, zajęli się ciałem, ignorując ducha, dlatego wiele rzeczy które człowiek tworzy, nie służy mu tak jak powinno, nie żyjemy zgodnie z naturą. Fakt, że coś jest, nie trzeba mieć na to bezpośredniego dowodu, są skutki, które potwierdzają przyczynę, czarnych dziur nie widać, ale po przyczynie wiemy, że coś jest.
Inny przykład, nie widzisz człowieka, a czujesz, że coś mu grozi, jeżeli masz psa, to wiesz, że na długo nim przyjdziesz do domu, pies już na ciebie czeka pod drzwiami, czuje że idziesz do domu.
Stosunkowo od niedawna, medycyna lecząc człowieka, zainteresowała się jego duchem, zaprzęgając do tego różnych psychologów, stwierdzono korelację psychiki ze zdrowiem, co było znane od wieków.

Podobnie ma się sprawa z inteligencją, czy ktoś ci ją włożył do mózgu ????
Ciekawie wygląda to obserwując dzieci przy zabawie, mając jakieś zabawki, klocki, jeszcze nie wiedzą co z nich mozna zbudować, wtedy objawia się ich inteligencja, gdy znajdują jakieś nowe ich zastosowanie, czy rozwiązanie, którego dorośli przez rutynę nie zauważają, ja to obserwuję u swoich małych krewniakach, jak do swoich pomysłów wykorzystują rzeczy, których dorośli nie biorą pod uwagę. Dam ci inny przykład, potrzebna była pompka by dopompować materac, więc nie musi być duża i wydajna, "potrzeba jest matką wynalazku", mając stary ciśnieniomierz krwi, starą latarkę i butelkę po farbie do włosów, zbudowałem pompkę, czyli wykorzystałem rzeczy, które nie mają wiele wspólnego z osiągniętym skutkiem, pamiętasz moje pytanie, naprawa wycieraczki samochodowej za pomocą paczki papierosów ?

Obrazek użytkownika Grzegorz GPS Świderski

22-08-2022 [16:19] - Grzegorz GPS Św... | Link:

AI jest maszyną nie tylko szybciej liczącą, ale potrafiącą tworzyć, robić coś z niczego, potrafi złożyć coś z czegoś, o czym nie wie, potrafi przewidzieć czegoś, czego nie ma, a tym bardziej zrobić wszystko. Fakt, że coś jest, nie trzeba mieć na to bezpośredniego dowodu, są skutki, które potwierdzają przyczynę. AI nie widać, ale po przyczynie wiemy, że coś jest.

Obrazek użytkownika sake3

22-08-2022 [09:10] - sake3 | Link:

Ten niedoceniany i niedoskonały ludzki mózg ma za sobą wieki rozwoju życia na Ziemi ulepszeń ,wynalazków,badań i eksperymentów. Chyba to widać jak zmieniał się człowiek od czasu walki o ogień do teraz kiedy mówimy już nie tylko o tym ogniu ale o sztucznej inteligencji. Za jej powstanie też odpowiada mózg człowieka,sztuczna inteligencja jest wytworem właśnie jego mózgu.Nie sądzę,żeby tak jak utrzymuje pan Pietraszkiewicz jest już dostatecznie poznany i jak się okazuje nawet ograniczony czy mało złożony A jednak w swej niedoskonałości potrafił wybudować infrastrukturą, potrafi zbudować środki transportu,potrafił zorganizować loty w przestrzeń kosmiczną i nadal pracuje nad innymi osiągnięciami. Poczęcie i śmierć człowieka też jest wynikiem jego ,,pracy''.Zgadzam się całkowicie z autorem co do olbrzymich możliwości sztucznej inteligencji i popchnięcia postępu technicznego na niewyobrażalny na razie dla nas poziom.Tylko czy ta sztuczna inteligencja wyprze człowieka.? Nie pytam,bo widząc pobłażliwe z lekka pogardliwe nastawienie autora nawet nie śmiem.

Obrazek użytkownika Grzegorz GPS Świderski

22-08-2022 [13:32] - Grzegorz GPS Św... | Link:

"Tylko czy ta sztuczna inteligencja wyprze człowieka.?"

Moim zdaniem — nie. Wielokrotnie o tym pisałem w moich notkach. Najdawniej tu: https://www.salon24.pl/u/gps65/400752,bezrobocie-nie-istnieje(link is external)

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

22-08-2022 [10:12] - Kazimierz Kozio... | Link:

czy, lub jak możesz nas czytelników przekonać że Grzegorz GPS Świderski autor wpisu nie jest robotem produkującym bloga wg algorytmu jego projektanta?

 

Obrazek użytkownika Grzegorz GPS Świderski

22-08-2022 [13:34] - Grzegorz GPS Św... | Link:

Nie mogę. Możecie sobie mniemać, że jestem robotem. Możecie w ogóle nic nie rozumieć z tego co piszę. Możecie też pisać nic do tematu niewnoszące komentarze. Wszystko można.

Obrazek użytkownika sake3

22-08-2022 [19:08] - sake3 | Link:

@Grzegorz Świderski.....Jest Pan w wielkim będzie pisząc o nic nie wnoszących nic komentarzach czy pytaniach w których czytelnik bloga jakiejś kwestii nie rozumie Ja byłabym bardzo ucieszona gdyby mój blog wzbudzał zainteresowanie poruszanym tematem. Na pewno nie pokazałabym irytacji czy zniecierpliwienia.Nawet pozornie głupie komentarze też coś wnoszą.Pan wyznaje zasadę,że bezkrytycznie i bezwzględnie trzeba się podporządkowac treści którą Pan podał. Zapomina Pan ,że dyskusja dotyczy sfery przyszłości którą niesie ze sobą sztuczna inteligencja,Ona z czasem być może zacznie ulepszać się sama mocą inteligencji którą już posiadła.Nikt tu Pana nie obraził ani pytaniami ani komentarzami bo do czasu wzrostu postepu technicznego pytań będzie jeszcze bardzo wiele.To właśnie pytania i wybieganie myślą w nieznane jest miarą tego postępu.  

Obrazek użytkownika Grzegorz GPS Świderski

22-08-2022 [22:15] - Grzegorz GPS Św... | Link:

Na tym por­ta­lu rze­tel­na dys­ku­sja pra­wie nie wy­stę­pu­je - więk­szo­ść ko­men­ta­rzy to głup­ko­wa­te przy­sry­wan­ki ad per­so­nam, róż­ne zło­śli­wo­ści, trol­lo­wa­nie i za­czep­ki słu­żą­ce awan­tu­rze. Me­ry­to­rycz­nie tu­tej­szy po­ziom po­le­mik nie wy­kra­cza po­nad pod­sta­wów­kę. Pro­szę so­bie to po­rów­nać z dys­ku­sją pod tą not­ką: https://www.salon24.pl/u/gps65...(link is external) 

Obrazek użytkownika Grzegorz GPS Świderski

22-08-2022 [22:37] - Grzegorz GPS Św... | Link:

"Ona z czasem być może zacznie ulepszać się sama mocą inteligencji którą już posiadła"

To już się dzieje. Można o tym podyskutować - tylko że tutaj nie ma z kim.

Obrazek użytkownika sake3

23-08-2022 [16:32] - sake3 | Link:

@Grzegorz Świderski......,,Tutaj nie ma z kim podyskutowac'''.....No właśnie,ale może raczej nie ma komu podyskutowąć,przecież Pan tego nie chce.Temat ciekawy a nawet fascynujący przynajmniej dla mnie i co z tego? Można go rozwinąć zastanawiając się czy istnieje granica do której sztuczna inteligencja się zbliży w swoim autoulepszaniu.Można się zastanawiać czy i jak sztuczna inteligencja wpłynie na problemy na Ziemi i na ile pozwoli oderwać się od Ziemi.To wszystko przed nami.Można się zastanawiać czy sztuczna inteligencja będzie z człowiekiem czy obok niego. Mnożą się pytania i odpowiedzi .Jak widać niepotrzebnie. 

Obrazek użytkownika Grzegorz GPS Świderski

23-08-2022 [17:16] - Grzegorz GPS Św... | Link:

Wszystko to rozważam, dyskutuję i pisze o tym notki. A że tu nie ma na ten temat sensownej dyskusji, to już problem tego portalu, nie mój. Widać taką tu mają politykę, że wolą przysrywaczy i trolle, jeśli głupkowate przytyki ad personam tu dominują. 

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

22-08-2022 [23:14] - Kazimierz Kozio... | Link:

spytam inaczej. czy istnieją niezawodne sposoby żeby postronny obserwator stwierdził czy ma do czynienia ze sztuczną inteligencją czy z niesztuczną. bo jeżeli nie istnieją to wobec coraz bardziej wyrafinowanych algorytmów konsekwencje będą na miarę powieści Lema

Obrazek użytkownika Grzegorz GPS Świderski

22-08-2022 [23:16] - Grzegorz GPS Św... | Link:

Nie.

Obrazek użytkownika angela

22-08-2022 [11:24] - angela | Link:

 Obdarzona sztuczną inteligencją Sophia stała się celebrytką zapraszaną na najważniejsze wydarzenia świata biznesu i techniki
Wzbudziło to kontrowersję nie tylko wśród obawiających się „buntu maszyn”, ale także wielu aktywistów, zwracających uwagę na nierówności płci w świecie arabskim. Skoro Sophia jest obywatelem (a więc pod tym kątem utożsamiona została z typowym człowiekiem), to może być też podmiotem praw i obowiązków. Może tworzyć jakieś rzeczy czy utwory, ale także np. popełniać czyny karalne, a tym samym odpowiadać jak zwykły poczytalny człowiek. Czy jednak oznacza to, że może wziąć ślub (a jeśli tak, to czy z człowiekiem, czy też tylko z innym robotem)? Czy może zawierać umowy, zatrudnić się albo też samemu kogoś zaangażować do swojego biznesu? Kto miałby po niej dziedziczyć?
Od kilku dziesięcioleci te tematy są rozważane nie tylko w literaturze science-fiction, ale także od strony prawnej. Kwestia sztuki robotów miała w niej niewielkie znaczenie, ale jest tym obszarem, który pokazuje, jak szybko sztuczna inteligencja jest w stanie pochwycić abstrakcyjność ludzkiego myślenia. Zagadnienie to próbuje się uregulować też w Europie. W październiku 2020 r. Parlament Europejski w rezolucji wypowiedział się przeciwko nadawaniu osobowości prawnej sztucznej inteligencji i przyjął – dość oczywiste – rozróżnienie. Jeśli AI działa jako „narzędzie”, to powstały w ten sposób utwór podlega ochronie prawnej tak, jakby stworzył go człowiek. 

Obrazek użytkownika Grzegorz GPS Świderski

22-08-2022 [13:38] - Grzegorz GPS Św... | Link:

Tak, UE to twór totalitarny, więc musi wtryniać swe brudne łapy we wszystko, nawet w coś, czego jeszcze nie ma. Tu o tym kiedyś pisałem: Czy robot może ponosić odpowiedzialność cywilną?(link is external)