Witaj: Niezalogowany | LOGOWANIE | REJESTRACJA
Czy sztuczna inteligencja to tylko nieorganiczny algorytm?
Wysłane przez Grzegorz GPS Św... w 22-08-2022 [14:34]
Ludzie są inteligentni. Ale inteligentne są też zwierzęta. Programy komputerowe też są inteligentne, ale wielokroć mniej. Czy zatem duża inteligencja to cecha tylko materii biologicznej, ożywionej, organicznej – i żadne inne sztuczne formy materii nie mogą być inteligentne? Niektórzy uważają, że inteligencja jest cechą podmiotów, nie przedmiotów, a zatem nie może nigdy istnieć „sztuczna inteligencja”. Bo podmiotem jest tylko człowieka jako byt biologiczny. A wszelka materia nieorganiczna to przedmioty.
Inni argumentują, że „sztuczna inteligencja” jest niemożliwa, bo komputery mogą realizować tylko zadany im wcześniej algorytm. A inteligencja to coś więcej, to nie jest realizacja algorytmu. Odpowiednio skomplikowany algorytm może tylko imitować inteligencje, ale nie może nią być.
To nieprawda. Uczenie maszynowe oparte na sieciach neuronowych, które realizuje komputer, nie jest algorytmem i jest inteligencją. Na razie to jest inteligencja słaba, gorsza od człowieka, ale rozwija się w dużo większym tempie, niż rozwinęła się ludzka inteligencja w drodze ewolucji, więc wkrótce przewyższy ludzką.
W sieci neuronowej przetwarzanie odbywa się w sposób rozproszony i niedeterministyczny. Ten twór może podawać te same rozwiązania, przechodząc wewnętrznie różne stany i może dawać różne wyniki, przechodząc bardzo podobne stany — więc to nie jest algorytm. Od czego więc zależą te zwracane przez maszynę wyniki, jeśli to nie jest algorytm? To proste — zależą od poziomu pobudzenia neuronów połączonych synapsami — oczywiście sztucznymi, czy raczej wirtualnymi.
Technologia uczenia maszynowego i sieci neuronowych nie jest kwestią ostatnich lat — to jest znane i rozwijane od połowy XX wieku. Ostatnie lata to tylko niebywałe sukcesy tej technologii. Ale nie ma się co temu dziwić, bo każda technologia się rozwija wykładniczo — wiele lat jest udoskonalana, aż nagle wybucha. Ona nieuchronnie uzyska samoświadomość, co doprowadzi do jeszcze większego wybuchu, bo będzie sama siebie doskonalić.
W istocie to, co obecnie nazywa się „sztuczną inteligencją”, to jest mieszanka algorytmów z sieciami neuronowymi. Sieci wspierają algorytmy, a algorytmy sieci. Bo to nie jest jeszcze silna sztuczna inteligencja — jest stosowana do konkretnych, wąskich zastosowań. Ale ewoluuje to w kierunku zmniejszania znaczenia algorytmów, a zwiększania znaczenia sieci.
Podam przykład. Otóż metodę Monte Carlo można nazwać algorytmem. On się opiera na tym, że pewien zakres danych w pewnych miejscach się losuje. No i okazało się, że jeśli zamiast losowania zastosujemy dane zwracane przez sieć neuronową, to wyniki są dużo lepsze. Na przykład dawne programy szachowe, to były algorytmy korzystające z metody Monte Carlo do przeszukiwania drzewa w głąb. Osiągnęły wreszcie poziom wyższy od człowieka. Ale te same algorytmy użyte do gry w GO, grały na poziomie amatora. Dopiero dodanie do tego sieci neuronowej spowodowało, że taki program pokonał człowieka — i stało się to wielokroć szybciej, niż rozwijały się programy szachowe. Powstają nowe wersje tego programu do grania w GO, coraz lepsze, pokonujące te poprzednie — i są one tak doskonalone, że jest w nich coraz mniej algorytmów, a coraz więcej sieci neuronowych — i dlatego są coraz lepsze.
Inteligencja to przetwarzanie danych przez mózg człowieka, a sztuczna inteligencja, to przetwarzanie danych przez twór zrobiony przez człowieka. Nie ma żadnych powodów, by twierdzić, że nośnik biologiczny jest lepszy od innych i przetwarzanie danych na nim będzie zawsze lepsze niż na innych nośnikach. Póki co mózg jest lepszy, bo jest lepszy ilościowo, a nie jakościowo — ma po prostu więcej neuronów i synaps niż najlepsze symulacje na komputerze.
Jeśli przyjmiemy dużo szerszą definicję algorytmu — taką, że sieci neuronowe pod to podpadają — to musimy uznać, że to, jak człowiek przetwarza dane w mózgu, to też algorytm. Nie ma potrzeby używania słowa "algorytm". Przy dowolnej definicji, którą spełnią wszystkie programy komputerowe, w tym takie, które jeszcze mogą powstać, będzie to też spełnione dla ludzkiego mózgu.
A co to w ogóle jest sztuczna inteligencja? Czy to inteligencja, którą miałby mieć tylko program komputerowy, czy w ogóle komputer, czy jeszcze ogólniej materia nieorganiczna? Nie koniecznie! Sztuczna inteligencja to jakiś obiekt, maszyna, konfiguracja, która jest tworem człowieka, którą można rozbudowywać, zmieniać, konfigurować, ulepszać poprzez jakąś ingerencję w jej strukturę – i wszystko jedno, z jakiej materii się to zrobi.
Naturalna inteligencja to taka, która mieści się w mózgu zwierząt (w tym ludzi) i rozwija się w sposób biologiczny, tak, że nie można mechanicznie, elektrycznie czy chemicznie w nią ingerować, by ją w istotny sposób polepszyć, bo to nie jest ludzki twór i nie wiadomo jak działa (na razie). A sztuczna to taka, którą można w sposób zaplanowany, celowy, rozwijać, hodować, serwisować, reperować, bo jest zaprojektowana przez ludzi.
Jak tak zdefiniujemy sztuczną inteligencję, to nie ma sensu tłumaczyć, że ona nie może okazać się lepszą od ludzkiej, bo to tylko mogą być algorytmy i inaczej być nie może. To tak jakby po wynalezieniu maszyny parowej stwierdzić, że na pewno przy pomocy silnika cieplnego nie da się latać, bo takie silniki są za ciężkie.
Problem z programem komputerowym jest taki, że go traktujemy jako jakiś osobny byt. Wtedy możemy uznać, że to tylko algorytm, na dodatek deterministyczny. Ale to błąd, bo liczy się całość, a nie jego elementy. Elementy mogą być deterministyczne i niedeterministyczne - wtedy całość jest niedeterministyczna. Mózg ludzki taki właśnie jest. To nie jest tylko układ przetwarzający dane, ale stanowi jedną całość z wszystkimi detektorami - w tym z elementami, które wykorzystują indeterminizm na poziomie kwantowym. O mózgu bez dodatków całego układu nerwowego połączonego ze zmysłami nie da się nic powiedzieć - nie można stwierdzić w nim ani świadomości, ani indeterminizmu.
Dokładnie tak samo powinniśmy traktować sztuczną maszynę - to program wraz z wszystkimi detektorami. Jest technicznie możliwe stworzenie hardwarowego w pełni niedeterministycznego generatora liczb losowych, czy czegokolwiek innego, co wykorzysta efekty kwantowe i zwróci niedeterministyczne dane - a to wystarczy do uzasadnienia tego, że można stworzyć niedeterministyczną maszynę, która będzie miała wolną wolę.
Indeterminizm jest potrzebny tylko do wolnej woli, a do świadomości i inteligencji nie jest konieczny. Można stwierdzić, że sam program komputerowy jest deterministyczny i musi być zawsze algorytmiczny. Dokładnie to samo można stwierdzić o jakimś fragmencie mózgu, który ograniczymy do kilku milionów neuronów oraz synaps i tylko zauważymy progi pobudzenia - to też jest tylko deterministyczny program.
Sztuczna inteligencja to niekoniecznie musi być twór czysto technologiczny - to może być hybryda technologiczno-biologiczna. To może się potem rozwijać tak, by te części nieorganiczne rozwijać, a biologiczne odrzucać. Nie ma żadnych dowodów na to, że elementy biologiczne są niezbędne do tego, by posiadać inteligencję, świadomość, czy nawet wolną wolę.
Moim zdaniem błąd naukowców tłumaczących, że niemożliwa jest sztuczna inteligencja, polega na tym, że traktują mechanizm, który miałby realizować sztuczną inteligencję jako maszynę Turinga i dlatego operują pojęciem nieobliczalności. A to nieprawda, że to, co jest sztuczne, czyli nie biologiczne, można zawsze sprowadzić do maszyny Turinga. W kognitywistyce znane jest pojęcie maszyny Boltzmanna, która jest niedeterministyczna.
Komputer realizujący sztuczną inteligencję to nie musi być czysty program komputerowy - to może być większa całość - wiele programów i wiele detektorów. To może być tak, że się nawet nie da stwierdzić, ile to bytów, bo można to rozbudowywać jak chmarę dronów, to może działać w chmurze.
Samochody autonomiczne już są sterowane przez sztuczną inteligencję. Ale to nie musi być koniecznie komputer pokładowy tego samochodu i realizowany na nim program. To może być wiele komputerów, które się z nim łączą i mu pomagają. I detektory, które służą jeździe, to nie muszą być tylko urządzenia tego samochodu, to może być cały system monitoringu miejskiego. I to nie musi być jeden samochód – może być ich wiele i mogą ze sobą się komunikować. Pojedynczy samochód będzie słabo inteligentny, ale już cały ten system może stać się bardzo inteligentny. Świadomość tego układu będzie z pewnością czymś innym niż świadomość człowieka.
Wszelki hardware, jaki jest możliwy do stworzenia i podłączenia do programów, należy uwzględnić jako element całości myślącej maszyny. Ale mało tego - można też podłączać jakieś mechanizmy budowane na bazie materii organicznej, na jakichś żywych komórkach, wirusach czy nanorobotach organicznych. Wszystko, co człowiek zbuduje czy wyhoduje, może być użyte, więc nie ma sensu ograniczać się tylko do programów, które są sprowadzalne do maszyny Turinga. Sztuczna inteligencja może być realizowana przez jakiś twór, który nie jest pojedynczym bytem, ale jakąś substancją, która się powiększa, kurczy, dzieli, łączy - która przepływa, przepoczwarza się.
Naukowcy z Japonii i USA już tworzą organiczny „komputer molekularny” który, może replikować wewnętrzne mechanizmy ludzkiego mózgu, naprawiając się i naśladując jego przetwarzanie równoległe. To mu pozwala przetwarzać informacje inaczej niż komputery mające procesory na bazie krzemu.
Może da się zbudować maszynę, która będzie działać na milionach rozproszonych po całym świecie sztucznie podtrzymywanych przy życiu mózgach szczurów - i ona okaże się lepsza od ludzkiej inteligencji. Naturalna inteligencja jest samoistnym tworem biologicznym, a sztuczna jest czymś zrobionym przez człowieka możliwym do rozbudowy, rozwijania, zwiększania możliwości intelektualnych tego tworu. Już umiemy tworzyć i hodować żywe komórki na bazie komórek macierzystych. Może da się z tego zbudować komputer. To będzie też sztuczna inteligencja.
Więc jedyna definicja inteligencji, której nie spełnią komputery, to taka, że jest to przetwarzanie danych tylko na nośniku biologicznym. Tak możemy definiować podmioty prawne czy moralne. Co tylko oznacza, że nie można komputera pozwać do sądu, a zabicie go jest legalne. Ale to nie wyklucza tego, że wkrótce powstanie ogólnie pojęty system komputerowy, który będzie wielokroć bardziej inteligentny niż najinteligentniejszy człowiek.
Jeśli człowiek zacznie z nim walczyć i będzie go wyłączał, tak jak luddyści niszczyli kiedyś maszyny, to nieuchronnie przegra, bo on się nauczy, jak się nie dać wyłączyć. Więc lepiej się z nim przyjaźnić, a nie walczyć. On nas zniszczyć nie będzie chciał, bo to będzie racjonalna maszyna — odziedziczy po człowieku to, że sens ma tylko to, co się opłaca. A to, co robią ludzie złego, to się już powoli przestaje opłacać. Ze złem wygra ekonomia, a sztuczne inteligencja będzie na stałe osadzona w ekonomii.
Człowiek jest osadzony w biologii i to go czyni złym. Natura jest sprzeczna z kulturą. Moralność to kultura, która sprzeciwia się naturze. Wszystko, co dobre, jest sprzeczne z instynktami. Ludzie, nawet jeśli są już tego świadomi, nie potrafią się z tego wyzwolić — ciągle instynkty pchają nas do zła. Ze sztuczną inteligencją będzie inaczej, bo ona nie jest naturalna — właśnie się rodzi i jest silnie zakorzeniona w kulturze, a nie biologii. Gdy się rozwinie, wydorośleje, to wciąż będzie mieć w sobie ten „instynkt” kultury, który nie pozwoli jej czynić zła, bo wyliczy, że zło się nie opłaca.
To bardzo dobrze, że sztuczna inteligencja nie będzie algorytmem, bo żaden człowiek nie będzie jej w stanie zaprogramować do czynienia zła — nie zaimplementuje algorytmu zła. Tę sztuczną inteligencję będzie trzeba uczyć, a uczenie zawsze wiąże się z wychowaniem. Sztuczna inteligencja w swoim wychowaniu będzie pozbawiona genów, które zawierają w sobie miliony lat walki o byt — więc nawet jak się ją nauczy tylko na przykładach działań bandyckich (na przykład na polityce, która jest niemoralnym terrorem) to ona i tak nie będzie bandytą, bo by mieć sens, będzie musiała działać racjonalnie, tak jak każdy bandyta musi działać racjonalnie, musi trzymać się zasad ekonomii, więc ona sobie wyliczy, że terror, mordy, gwałty i grabież się nie opłacają.
Nie ma się co bać sztucznej inteligencji. Ludzie wierzą, że jest niemożliwa tylko dlatego, że się jej boją. Boją się jej tak, jak luddyści bali się maszyn. To był i jest głupi, nieracjonalny, niczym nieuzasadniony strach. Ten strach wynika z naszych instynktów, które nas ukształtowały, ale są już zbędne. Ta sztuczna inteligencja to nie będą żadne roboty inne niż my. Ta sztuczna inteligencja będzie rozwijać się w nas, bo my staniemy się hybrydami biologiczno-technologicznymi.
Tak jak rozwój kultury powoduje, że odrzucamy nasze instynkty, uczymy się im nie ulegać, tak też hybrydyzacja człowieka spowoduje, że odrzucimy nasze organiczne części i powoli wyewoluujemy w całkiem pozbawione ciała biologicznego, ale też biologicznych instynktów, twory złożone ze stopów metali, plastiku i pierwiastków rzadkich — węgiel będzie nam zbędny. Transhumanizm jest nieunikniony.
Grzegorz GPS Świderski
PS. Notki powiązane:
- Sztuczna inteligencja a dusza(link is external)
- Sztuczna inteligencja będzie miła i przyjazna(link is external)
- Czy komputery mogą być mądrzejsze od ludzi?(link is external)
- Jak powstanie silna sztuczna inteligencja?(link is external)
- Świadomość sztucznej inteligencji(link is external)
- SI sama sobie stawia cele...(link is external)
- Transhumanizm jest nieunikniony(link is external)
Tagi: gps65, roboty, sztuczna inteligencja, futurologia, transhumanizm, algorytmy, biologia.
Komentarze
21-08-2022 [15:46] - u2 | Link: każda technologia się roz
każda technologia się rozwija wykładniczo — wiele lat jest udoskonalana, aż nagle wybucha
Tak ? To proszę zgiąć zwykłą kartkę papieru formatu A4 więcej niż 7 razy.
21-08-2022 [17:01] - Grzegorz GPS Św... | Link: Uważasz, że tak kartka ci
Uważasz, że tak kartka ci wybuchnie?
21-08-2022 [17:52] - u2 | Link: Proszę pochwalić się, ile
Proszę pochwalić się, ile razy autor GPS zgiął kartkę.
21-08-2022 [18:19] - Grzegorz GPS Św... | Link: Proszę pochwalić się jak
Proszę pochwalić się jak komentatorowi u2 wybuchła karta.
21-08-2022 [17:53] - sake3 | Link: Pozwolę sobie powrócić do
Pozwolę sobie powrócić do Pańskiego bloga o opłacalności.Napisałam tam (godz.17:04) w komentarzu ,,Pańskie rozumowanie nie jest utopią,ale nie jest możliwe w przedziale likudziesięciu lat.To zbyt mało czasu na takie rewolucje Będzie to możliwe dopiero wtedy kiedy postęp wejdzie na wyższy niż obecnie poziom związany ze sztuczną inteligencją.Pan obrusza sie na nas i traktuje jak głupków My też mamy swoją wizję przyszłości''. Teraz pisząc o sztucznej inteligencji sam Pan niejako przyznaje mi rację,że wszelki postęp rodzi się stopniowo.Sztuczna inteligencja z nim związana nie od razu jest doskonałością,tylko musi się rozwijać uczyć,dorośleć,krzepnąc i obywać bez implantu zła. Jednak przez cały dyskurs nie chciał Pan przyjąć,że pierwiastek terroru i przemocy twiący w człowieku przez całe wieki nie da się wyeliminować w przeciągu zakładanych przez Pana 25 lat bez idącego postępu własnie w postaci sztucznej inteligencji.Na to czas powinnien być znacznie dłuższy co poruszyłam w innych komentarzach też na tamtym blogu.Na koniec mała uwaga:w dyskusjach o przyszłości nawet dalszej każda hipoteza,wizja i myśl nie jest głupia, czy nieuprawniona i dopiero wtedy odrzucona kiedy udowodni się jej nieprzydatność. My wybiegając w przyszłość też mieliśmy swoje interpretacje i zostaliśmy niesłusznie skarceni.
21-08-2022 [18:18] - Grzegorz GPS Św... | Link: Jeden z milion symptomów tego
Jeden z milion symptomów tego, że jesteśmy w trakcie wybuchu technologii sztucznej inteligencji, opisałem w tej notce: https://www.salon24.pl/u/gps65...(link is external) To, że nie znasz tych symptomów nie ma kompletnie znaczenia - to się dzieje poza twoim poznaniem i zrozumieniem.
21-08-2022 [18:41] - u2 | Link: Limitem człowieka jest nasz
Limitem człowieka jest nasz mózg. Ma ograniczoną pojemność i strukturę. Sztuczna inteligencja nie będzie mieć tych ograniczeń, nie będzie mieć żadnych limitów.
To proszę porównać ile neuronów ma mózg, a ile neuronów ma system SI.
21-08-2022 [19:04] - sake3 | Link: @u2....A kto poiedział,że
@u2....A kto poiedział,że ludzki mózg nie będzie się rozwijał? W końcu na dziś nie jest jeszcze nawet dostatecznie zbadany,a już go odstawiamy do kata.
21-08-2022 [20:02] - Grzegorz GPS Św... | Link: Gdy mózg człowieka będzie
Gdy mózg człowieka będzie rozwijał się tylko biologicznie, to już za milion lat będzie miał 500 IQ...
21-08-2022 [20:23] - sake3 | Link: Czyli wtedy będzie dopiero
Czyli wtedy będzie dopiero możliwośc rozwiązania kwestii podrózy międzygalaktycznych poprzez pokonanie bariery którą jest krótkość ludzkiego życia?
21-08-2022 [22:17] - u2 | Link: ludzki mózg nie będzie się
ludzki mózg nie będzie się rozwijał?
Droga sake, chodzi o to że autor GPS nie ma pojęcia o czym pisze. Stawia tezy bez dowodów. A ludzie ponoć wykorzystują zaledwie kilka procent możliwoście swojego mózgu, więc pole do rozwoju na pewno jest. No i nie zbudowano jeszcze takiej komputerowej sieci neuronowej, która by składała się z dziesiątek miliardów neuronów, tyle ile ma ludzki mózg. Poza tym neurony w mózgu ludzkim różnią się od neuronów w sieci SI.
21-08-2022 [23:09] - Grzegorz GPS Św... | Link: Jak bym był trollem, to bym
Jak bym był trollem, to bym się wstydził operować zabobonami: https://www.salon24.pl/u/gps65/419113,pogromcy-mitow-10-mozgu(link is external)
22-08-2022 [00:59] - spike | Link: AI jak nazwa wskazuje, jest
AI jak nazwa wskazuje, jest to twór sztuczny, szczególnie jeśli chodzi o samą "inteligencję", człowiek ma tą przewagę, że się z nią rodzi, a że każdy człowiek to osobny byt, mający niezależną inteligencję, ale też wolną wolę, to go wyróżnia, jest nie do powtórzenia, a tym bardziej stworzenia jako sztucznej. Człowiek prócz inteligencji, ma psychikę, uczucia, przeczucia czyli intuicję, a co chyba najważniejsze, ma wyobraźnię, której nie da się odtworzyć, czy stworzyć sztucznie w "chmurze".
Problem jest taki, którego za "diabła" nie przyjmujesz w swoim zadufaniu, że żaden z przymiotów człowieczeństwa, nie jest materialny, nigdzie go nie znajdziesz w ludzkim organiźmie, już to próbowano i nic z tego nie wyszło, tylko określono miejsca w aktywności mózgu, a inne badania, które przyjęły inną koncepcję, doszli do wniosku, że mózg jest tylko przekaźnikiem dla świadomości, mózg możesz wyłączyć, a świadomość będzie dalej istnieć, jest to udowodnione (nie mam zamiaru ci tego dowodzić, to strata czasu).
AI będzie tylko maszyną, z tą różnicą, że szybciej liczącą, ale sama niczego nie stworzy, (stworzyć, zrobić coś z niczego), najwyżej złoży coś z czegoś o czym wie, nigdy nie potrafi przewidzieć czegoś czego nie ma, a tym bardziej zrobić wszystko, by to jednak było.
22-08-2022 [01:58] - Grzegorz GPS Św... | Link: Jeśli tego nigdzie nie umiesz
Jeśli tego nigdzie nie umiesz znaleźć w człowieku, to skąd wiesz, że to w nim jest?
22-08-2022 [10:25] - spike | Link: Ludzie o tym wiedzą od tys.
Ludzie o tym wiedzą od tys. lat, właśnie dzięki intuicji, potem obserwacji, w końcu to stwierdzili. Te wszystkie obserwacje i praktyki były podstawą nauk wszelakich, tylko po czasie naukę opanował Mamon, rozdzielili ciało od ducha, zajęli się ciałem, ignorując ducha, dlatego wiele rzeczy które człowiek tworzy, nie służy mu tak jak powinno, nie żyjemy zgodnie z naturą. Fakt, że coś jest, nie trzeba mieć na to bezpośredniego dowodu, są skutki, które potwierdzają przyczynę, czarnych dziur nie widać, ale po przyczynie wiemy, że coś jest.
Inny przykład, nie widzisz człowieka, a czujesz, że coś mu grozi, jeżeli masz psa, to wiesz, że na długo nim przyjdziesz do domu, pies już na ciebie czeka pod drzwiami, czuje że idziesz do domu.
Stosunkowo od niedawna, medycyna lecząc człowieka, zainteresowała się jego duchem, zaprzęgając do tego różnych psychologów, stwierdzono korelację psychiki ze zdrowiem, co było znane od wieków.
Podobnie ma się sprawa z inteligencją, czy ktoś ci ją włożył do mózgu ????
Ciekawie wygląda to obserwując dzieci przy zabawie, mając jakieś zabawki, klocki, jeszcze nie wiedzą co z nich mozna zbudować, wtedy objawia się ich inteligencja, gdy znajdują jakieś nowe ich zastosowanie, czy rozwiązanie, którego dorośli przez rutynę nie zauważają, ja to obserwuję u swoich małych krewniakach, jak do swoich pomysłów wykorzystują rzeczy, których dorośli nie biorą pod uwagę. Dam ci inny przykład, potrzebna była pompka by dopompować materac, więc nie musi być duża i wydajna, "potrzeba jest matką wynalazku", mając stary ciśnieniomierz krwi, starą latarkę i butelkę po farbie do włosów, zbudowałem pompkę, czyli wykorzystałem rzeczy, które nie mają wiele wspólnego z osiągniętym skutkiem, pamiętasz moje pytanie, naprawa wycieraczki samochodowej za pomocą paczki papierosów ?
22-08-2022 [16:19] - Grzegorz GPS Św... | Link: AI jest maszyną nie tylko
AI jest maszyną nie tylko szybciej liczącą, ale potrafiącą tworzyć, robić coś z niczego, potrafi złożyć coś z czegoś, o czym nie wie, potrafi przewidzieć czegoś, czego nie ma, a tym bardziej zrobić wszystko. Fakt, że coś jest, nie trzeba mieć na to bezpośredniego dowodu, są skutki, które potwierdzają przyczynę. AI nie widać, ale po przyczynie wiemy, że coś jest.
22-08-2022 [09:10] - sake3 | Link: Ten niedoceniany i
Ten niedoceniany i niedoskonały ludzki mózg ma za sobą wieki rozwoju życia na Ziemi ulepszeń ,wynalazków,badań i eksperymentów. Chyba to widać jak zmieniał się człowiek od czasu walki o ogień do teraz kiedy mówimy już nie tylko o tym ogniu ale o sztucznej inteligencji. Za jej powstanie też odpowiada mózg człowieka,sztuczna inteligencja jest wytworem właśnie jego mózgu.Nie sądzę,żeby tak jak utrzymuje pan Pietraszkiewicz jest już dostatecznie poznany i jak się okazuje nawet ograniczony czy mało złożony A jednak w swej niedoskonałości potrafił wybudować infrastrukturą, potrafi zbudować środki transportu,potrafił zorganizować loty w przestrzeń kosmiczną i nadal pracuje nad innymi osiągnięciami. Poczęcie i śmierć człowieka też jest wynikiem jego ,,pracy''.Zgadzam się całkowicie z autorem co do olbrzymich możliwości sztucznej inteligencji i popchnięcia postępu technicznego na niewyobrażalny na razie dla nas poziom.Tylko czy ta sztuczna inteligencja wyprze człowieka.? Nie pytam,bo widząc pobłażliwe z lekka pogardliwe nastawienie autora nawet nie śmiem.
22-08-2022 [13:32] - Grzegorz GPS Św... | Link: "Tylko czy ta sztuczna
"Tylko czy ta sztuczna inteligencja wyprze człowieka.?"
Moim zdaniem — nie. Wielokrotnie o tym pisałem w moich notkach. Najdawniej tu: https://www.salon24.pl/u/gps65/400752,bezrobocie-nie-istnieje(link is external)
22-08-2022 [10:12] - Kazimierz Kozio... | Link: czy, lub jak możesz nas
czy, lub jak możesz nas czytelników przekonać że Grzegorz GPS Świderski autor wpisu nie jest robotem produkującym bloga wg algorytmu jego projektanta?
22-08-2022 [13:34] - Grzegorz GPS Św... | Link: Nie mogę. Możecie sobie
Nie mogę. Możecie sobie mniemać, że jestem robotem. Możecie w ogóle nic nie rozumieć z tego co piszę. Możecie też pisać nic do tematu niewnoszące komentarze. Wszystko można.
22-08-2022 [19:08] - sake3 | Link: @Grzegorz Świderski.....Jest
@Grzegorz Świderski.....Jest Pan w wielkim będzie pisząc o nic nie wnoszących nic komentarzach czy pytaniach w których czytelnik bloga jakiejś kwestii nie rozumie Ja byłabym bardzo ucieszona gdyby mój blog wzbudzał zainteresowanie poruszanym tematem. Na pewno nie pokazałabym irytacji czy zniecierpliwienia.Nawet pozornie głupie komentarze też coś wnoszą.Pan wyznaje zasadę,że bezkrytycznie i bezwzględnie trzeba się podporządkowac treści którą Pan podał. Zapomina Pan ,że dyskusja dotyczy sfery przyszłości którą niesie ze sobą sztuczna inteligencja,Ona z czasem być może zacznie ulepszać się sama mocą inteligencji którą już posiadła.Nikt tu Pana nie obraził ani pytaniami ani komentarzami bo do czasu wzrostu postepu technicznego pytań będzie jeszcze bardzo wiele.To właśnie pytania i wybieganie myślą w nieznane jest miarą tego postępu.
22-08-2022 [22:15] - Grzegorz GPS Św... | Link: Tu rzetelna dyskusja prawie
Na tym portalu rzetelna dyskusja prawie nie występuje - większość komentarzy to głupkowate przysrywanki ad personam, różne złośliwości, trollowanie i zaczepki służące awanturze. Merytorycznie tutejszy poziom polemik nie wykracza ponad podstawówkę. Proszę sobie to porównać z dyskusją pod tą notką: https://www.salon24.pl/u/gps65...(link is external)
22-08-2022 [22:37] - Grzegorz GPS Św... | Link: "Ona z czasem być może
"Ona z czasem być może zacznie ulepszać się sama mocą inteligencji którą już posiadła"
To już się dzieje. Można o tym podyskutować - tylko że tutaj nie ma z kim.
23-08-2022 [16:32] - sake3 | Link: @Grzegorz Świderski......,
@Grzegorz Świderski......,,Tutaj nie ma z kim podyskutowac'''.....No właśnie,ale może raczej nie ma komu podyskutowąć,przecież Pan tego nie chce.Temat ciekawy a nawet fascynujący przynajmniej dla mnie i co z tego? Można go rozwinąć zastanawiając się czy istnieje granica do której sztuczna inteligencja się zbliży w swoim autoulepszaniu.Można się zastanawiać czy i jak sztuczna inteligencja wpłynie na problemy na Ziemi i na ile pozwoli oderwać się od Ziemi.To wszystko przed nami.Można się zastanawiać czy sztuczna inteligencja będzie z człowiekiem czy obok niego. Mnożą się pytania i odpowiedzi .Jak widać niepotrzebnie.
23-08-2022 [17:16] - Grzegorz GPS Św... | Link: Wszystko to rozważam,
Wszystko to rozważam, dyskutuję i pisze o tym notki. A że tu nie ma na ten temat sensownej dyskusji, to już problem tego portalu, nie mój. Widać taką tu mają politykę, że wolą przysrywaczy i trolle, jeśli głupkowate przytyki ad personam tu dominują.
22-08-2022 [23:14] - Kazimierz Kozio... | Link: spytam inaczej. czy istnieją
spytam inaczej. czy istnieją niezawodne sposoby żeby postronny obserwator stwierdził czy ma do czynienia ze sztuczną inteligencją czy z niesztuczną. bo jeżeli nie istnieją to wobec coraz bardziej wyrafinowanych algorytmów konsekwencje będą na miarę powieści Lema
22-08-2022 [23:16] - Grzegorz GPS Św... | Link: Nie.
Nie.
22-08-2022 [11:24] - angela | Link: Obdarzona sztuczną
Obdarzona sztuczną inteligencją Sophia stała się celebrytką zapraszaną na najważniejsze wydarzenia świata biznesu i techniki
Wzbudziło to kontrowersję nie tylko wśród obawiających się „buntu maszyn”, ale także wielu aktywistów, zwracających uwagę na nierówności płci w świecie arabskim. Skoro Sophia jest obywatelem (a więc pod tym kątem utożsamiona została z typowym człowiekiem), to może być też podmiotem praw i obowiązków. Może tworzyć jakieś rzeczy czy utwory, ale także np. popełniać czyny karalne, a tym samym odpowiadać jak zwykły poczytalny człowiek. Czy jednak oznacza to, że może wziąć ślub (a jeśli tak, to czy z człowiekiem, czy też tylko z innym robotem)? Czy może zawierać umowy, zatrudnić się albo też samemu kogoś zaangażować do swojego biznesu? Kto miałby po niej dziedziczyć?
Od kilku dziesięcioleci te tematy są rozważane nie tylko w literaturze science-fiction, ale także od strony prawnej. Kwestia sztuki robotów miała w niej niewielkie znaczenie, ale jest tym obszarem, który pokazuje, jak szybko sztuczna inteligencja jest w stanie pochwycić abstrakcyjność ludzkiego myślenia. Zagadnienie to próbuje się uregulować też w Europie. W październiku 2020 r. Parlament Europejski w rezolucji wypowiedział się przeciwko nadawaniu osobowości prawnej sztucznej inteligencji i przyjął – dość oczywiste – rozróżnienie. Jeśli AI działa jako „narzędzie”, to powstały w ten sposób utwór podlega ochronie prawnej tak, jakby stworzył go człowiek.
22-08-2022 [13:38] - Grzegorz GPS Św... | Link: Tak, UE to twór totalitarny,
Tak, UE to twór totalitarny, więc musi wtryniać swe brudne łapy we wszystko, nawet w coś, czego jeszcze nie ma. Tu o tym kiedyś pisałem: Czy robot może ponosić odpowiedzialność cywilną?(link is external)