Jak działa ukraiński ruch oporu

Jak działa ukraiński ruch oporu i partyzantka na okupowanych terytoriach?


- Na chwilę obecną to, kto zaatakował Krym pozostaje w sferze przypuszczeń i domysłów. Strona ukraińska nie przyznała się do tego ataku. W mojej ocenie to raczej nie są działania ruchu oporu, szybciej ukraińskie służby specjalne, a najbardziej prawdopodobny jest atak rakietowy. Analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, Filp Bryjka opowiada w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym jak działa ukraiński ruch oporu na terenach okupowanych przez Rosję. Mówi o działaniach partyzantki, akcjach sabotażu, działania propagandowych i bojkotowaniu okupacyjnych władz

Aktywność ukraińskiego ruchu oporu obserwujemy od połowy kwietnia. Intensyfikacja działań nastąpiła na przełomie maja i czerwca. Wzrosła liczba ataków na rosyjskich żołnierzy. Potwierdzono, że ponad 100  zostało zlikwidowanych. Atakowano również osoby kolaborujące z władzą okupacyjną. Najczęściej były to zamachy bombowe. Nie kończyły się najczęściej fizyczną likwidacją, miały przede wszystkim aspekt psychologiczny – mówi Bryłka. - Jednym z celów ruchu oporu jest zniechęcanie lokalnej ludności do kolaboracji z Rosjanami

- Główną domeną działalności ukraińskiej partyzantki jest sabotaż. Ataki na składy z amunicją, składy paliwa, linie zaopatrzeniowe, zwłaszcza linie kolejowe, ale także kluczowe drogi czy mosty to główna ich aktywność.  W czerwcu ta aktywność była wyższa. Przeprowadzono kilka spektakularnych ataków na drogi i mosty – mówi Bryjka.
- Nie wiemy, kto stanowi skład osobowy ruchu oporu. Czy są to siły specjalne dedykowane do tego typu działań w trakcie wojny do działań na terenie wroga czy wojska obrony terytorialnej trudno jednoznacznie ustalić. Wiemy, że te działania są koordynowane. Siły ukraińskie utworzyły stronę centrum narodowego oporu, gdzie informują o akcjach i publikują materiały szkoleniowej – opowiada Bryłka. – To podręcznik ruchu oporu – dodaje.
Jak działa ukraińska partyzantka na terenach okupowanych przez Rosjan? Jaką ma siłę? Czy ruch oporu stał za atakiem na Krym?  Jak przygotowują się do działań partyzanci? Jak Rosgwardia i FSB walczy z ruchem oporu? Jakie jest wsparcie ludności dla partyzantów? O tym wszystkim w rozmowie z Filipem Bryłką w Układzie Otwartym.

https://www.salon24.pl/u/ukladotwarty/1244917,jak-dziala-ukrainski-ruch-oporu-i-partyzantka-na-okupowanych-terytoriach

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Ijontichy

15-08-2022 [08:11] - Ijontichy | Link:

Igor Janke?! 
Załozyciel salonu24,lewackiego portalu dla komuchów,sam Janke to lewak...jako jedyny dostąpil wywiadu z Obamą...Bogna Janke to kumpela żony Dudy...z tego samego plemienia 
eskimosów...załapała sie do pracy w kancelarii prezydenta...jako jedna z wielu plemienia handlowego.

A ruch oporu na Ukrainie...kto oglądał serial  ALO,ALO ten sobie może wyobrazić...ruch oporu...tymi samochodami fulwypas,którymi sie rozbijają u nas!!

Obrazek użytkownika Ryan

15-08-2022 [14:12] - Ryan | Link:

Jak się już wyrzygałeś to spieprzaj ruski dziadu na Wzgórza Golan