Specjalne wydanie "Gry Imperiów" nr 10 - Pelosi na Tajwanie

Wczoraj [3.08.2022] ukazał się dziesiąty odcinek "Gry Imperiów" Wojciecha Szewko i Radosława Pyffela {TUTAJ}.  Jest to wydanie specjalne poświęcone głównie wizycie  przewodniczącej amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na Tajwanie.  Obaj publicyści uznali ją za tak ważne wydarzenie, że omawiali je przez ponad 2/3 odcinka i to jeszcze przed zakończeniem tych odwiedzin.  Zajmowali się głównie możliwymi reakcjami Chin.  Ja uznałam całą tę sprawę za nieudany chiński szantaż {TUTAJ}.  Przytoczę dzisiejszy tekst Wojciecha Szewki z portalu Dorzeczy.pl:

  "– Stany Zjednoczone formalnie nie zmieniły swojego stanowiska, czyli nie uznały nagle niepodległości Tajwanu, nic takiego nie miało miejsca. Kierownictwo Chin za chwilę będzie miało wotum zaufania w Komitecie Centralnym, Xi Jinping będzie musiał otrzymać od Komunistycznej Partii Chin mandat na kolejną kadencję. Kwestia Tajwanu jest wyjątkowo drażliwa dla Chin i jest jedną z osi polityki zagranicznej, ale też wewnętrznej. Chiny muszą zareagować i to dotkliwie na wszelkie działania Amerykanów. Mamy więc obecnie manewry dookoła Tajwanu. Mamy pełzające i niewielkie sankcje wobec Tajwanu. Jeśli Xi Jinping nie zareaguje odpowiednio, to może nie dojść do jego reelekcji – powiedział Szewko.
Ekspert ocenił, że wizyta Pelosi na Tajwanie może być rozgrywką w ramach Partii Demokratycznej. Zwrócił uwagę, że tak spekuluje duża część amerykańskich mediów." {TUTAJ}.

  Pozostała część "Gry Imperiów" nr 10 omawiała zabójstwo szefa Al--Kaidy, Zawahiriego przez CIA i skutki tego wydarzenia.  Poprzedni, dziewiąty odcinek "Gry Imperiów" został opublikowany w moim blogu {TUTAJ}.  Zawarłam tam też linki do pierwszych ośmiu odcinków.

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

04-08-2022 [18:59] - u2 | Link:

Numer 10 trwa 1 h 18 min, poprzedni 1 h 39 min. Może autorzy zejdą poniżej 1 h ? Wtedy będą atrakcyjniejsi czasowo kosztem oczywiście dogłębności analizy poruszanych tematów :-)

Obrazek użytkownika J z L

04-08-2022 [19:20] - J z L | Link:

Wizyta Pelosi może być i nieprzydatna i niepotrzebna, ponieważ Chiny i USA starają się uniknąć wojny o Tajwan
Każdy ruch Pekinu dotyczący Tajwanu jest teraz postrzegany przez pryzmat krwawej napaści Rosji na Ukrainę – i to samo dotyczy działań Tajpej i jego zachodnich sojuszników
Warto zauważyć, że sam prezydent USA Joe Biden kategorycznie odradzał jej podróż na Tajwan

Obrazek użytkownika MFW

04-08-2022 [20:05] - MFW | Link:

Chiny już w 2020 roku rozpoczęły "grę" w stosunku do Morza Południowochińskiego( Chiny roszczą sobie historyczne prawa do 90 proc. obszaru Morza Południowochińskiego) i
Tajwanu  Już w 2020 roku USA zareagowały na te "gry" :

https://defence24.pl/geopolityka/amerykanskie-okrety-wojenne-na-morzu-poludniowochinskim

https://defence24.pl/geopolityka/amerykanie-wycofali-bombowce-strategiczne-z-guam

Chińczycy  to przedstawiciele bardzo starej cywilizacji, której przedstawicielem przed wiekami był jeden z największych starożytnych myślicieli Dalekiego Wschodu, autor "Sztuki wojennej" Sun Zi.
Cechuje ich wielka cierpliwość i konsekwencja w realizacji swych interesów.

Gazeta "Wen Wei Po" z Hongkongu opublikowała w 2011 roku materiał, w którym wyjaśnia , że tempo ekonomicznego i politycznego rozwoju kraju doprowadzi do nieuniknionej  wojny Chin z najbliższymi sąsiadami, w liczbie których, jako potencjalnych obiektów ataku, wymienia się Rosję. 

W przekonaniu dziennikarzy, w ciągu najbliższych 50 lat Chiny czeka 6 zwycięskich wojen.
 
Pierwszą z nich będzie "wojna o zjednoczenie narodu"(włączenie Tajwanu do ChRL) w okresie 2020 - 2025 roku i wydaje się, że ten okres właśnie się zaczął:
Określenie przez dziennikarzy tak dokładnego przedziału czasowego realizacji pierwszego etapu tych "gier" z pasmem "6 zwycięskich wojen", każe podejrzewać, że dziennikarze byli przekaźnikiem planów Pekinu.
Ostatni, 6-ty  etap to wojna z Rosją o odzyskanie 1.6 mln km2 terytorium, które w historii zagarnęła Rosja a planowany czas tej wojny to 2055-2060 roku, kiedy Chiny mają stać się już najsilniejszym globalnym mocarstwem.
 

Obrazek użytkownika u2

04-08-2022 [20:09] - u2 | Link:

czas tej wojny to 2055-2060 roku

Dużo szybciej, w tej dekadzie, może nawet w tym roku, i wcale nie jestem pewien, że komuszki ja wygrają.

Obrazek użytkownika Pers

04-08-2022 [21:57] - Pers | Link:

@u-bucik
//Już w 2020 roku USA zareagowały na te "gry" ://
Zupełnie bez sensu.
Chiny to wielotysiącletnia cywilizacja a USA padające na mordę mocarstwo militarne, które może się "poszczycić" 300 lat historii, z czego prawie wszystkie lata to wojny.

Nie będę się dalej rozpisywał @u-bucik bo i tak nie zrozumiesz...
 

Obrazek użytkownika J z L

04-08-2022 [23:12] - J z L | Link:

Pam..pers
Nim USA padnie to ty zdechniesz