Twarzą w twarz ze Złem

Czasem, czy aby tylko czasem, stajemy twarzą w twarz ze złem. Jak wtedy wybrać postawę? Czy możemy zło pokonać? Skąd się biorą mechanizmy, z którymi mamy do czynienia?

Reakcje bywają różne, jest reakcja "ślepego zaangażowania". Nie pamiętam już, kto powiedział, że chama od człowieka kulturalnego nie różni ani poziom wykształcenia ani inteligencji, tylko... brak wątpliwości. Bywa reakcja kompromisu, bo jakoś trzeba żyć, bo coś można dla siebie w ramach kompromisu wyciągnąć. Bywa rezygnacja i ucieczka z tej rzeczywistości, z tego "świata". Bywa jeszcze ślepa agresja i pasja.

Ale może trzeba najsamprzód wybierać dobro? Bo bez tego się nie da. Bo za słabi jesteśmy. Dobro najpierw!

To w wielkim telegraficznym skrócie treść mojego przydługiego, eksperymentalnego i ciężkiego tekstu, którego, ze względu na mogące razić, tutaj, akcenty, bezpośrednio nie zamieszczam, aby nie wzbudzać kontrowersji. Powtarzam główne tezy, które uważam za istotne. Nie uciekać. Nie unosić się gniewem. Nie patrzeć "w przepaść". Patrzeć w "gwiazdy".  Link do pełnego, dość trudnego tekstu jest {TUTAJ}.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika sake3

25-04-2022 [12:17] - sake3 | Link:

Tekst uświadamia mi,że jeszcze nie wszystko stracone,ale może mnie się tylko tak wydaje.Nie wiemy nadal skąd przychodzi dobro a skąd zło i dlaczego do niektórych.Nimniej należy nadal dociekać,w końcu taka jest natura ludzka.

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

25-04-2022 [14:41] - Zbyszek_S | Link:

"Tekst uświadamia mi,że jeszcze nie wszystko stracone"
Tak. To dobry wniosek.