Bóg umarł w nieludzkim świecie...

- Ukrzyżuj go! Ukrzyżuj go! Ukrzyżuj go! - wołają podburzeni, rozjuszeni, gniewni. Piłat patrzy z góry, niepewny, co dalej. Ci niewidoczni sączą ludziom do uszu nienawiść. - Ukrzyżuj go! - raz jeszcze, reaguje tłum.

Co myślał Jezus? Co czuł? Wszystko wiedział? Na wszystko się zgodził? Taki był ponad? Bo był Bogiem? Czy taki był pod, bo był człowiekiem?

Potem było jeszcze trochę szarpaniny decyzyjnej. Rozrywający ból. Płacz niewiast. Czy dzisiaj by płakały? Nie chcę być sędzią, ale... może one w pierwszym rzędzie. I znów... po dwóch tysiącach lat, nienawiść, sączenie, diabeł przemykający się między ludźmi niczym w "Pasji" Mela Gibsona.

Czy ten świat był ludzki? Czy ten nasz jest ludzki?  Więc może w tym cała nadzieja. W jego wstrząsającym bólu. W jego niewinności krzyżowanej nienawiścią, egoizmem, pogardą, pychą, pewnością siebie. Może On właśnie cierpi i umiera w każdym człowieku, doświadczającym dzisiaj, męki, śmierci, poniżenia, agresji, ataku, pogardy. Może on jest tym światłem, które zabłysło poprzez własną śmierć i opuszczenie. Jedynym dla nas realnym ratunkiem?

Nie mamy nikogo poza Nim. Na nic zdadzą się. Nasze wysiłki, nasza moc, mądrość i starania, jeśli będą nie w Nim, zaczepione, zakotwiczone, zawarte.

Jak wygląda świat? Z wysokości kilku metrów. Gdy w swoich rękach i nogach ma się wbite gwoździe i literalnie się umiera. Może trochę tak, jak w samotnej izbie, gdy ciemno i traci się wiarę, bo ludzie... sprawiają, że ten świat - nieludzki. Może cierpienie i umieranie jest uniwersalne. W Nim...w jego opuszczeniu.

 

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Chatar Leon

15-04-2022 [11:16] - Chatar Leon | Link:

Bóg umarł w .... LUDZKIM świecie...
Grzech jest LUDZKI.
Ofiara Jezusa Chrystusa jest ofiarą syna CZŁOWIECZEGO.

Obrazek użytkownika u2

15-04-2022 [16:33] - u2 | Link:

Klikam w video Nadredaktora Wolskiego, a pojawia się tekścior Zbyszka. I tak nabijam licznik dla Zbyszka, choć wolałbym obejrzeć w końcu video Nadredaktora :-)

Obrazek użytkownika EsaurGappa

15-04-2022 [21:16] - EsaurGappa | Link:

Początek millenium krwawi krwią Chrystusa,rozpoczeła się ludzka Golgota.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

15-04-2022 [23:10] - wielkopolskizdzichu | Link:

Początek tysiąclecia krwawi.... szczyt banalności. Na przestrzeni wieków od zarania dziejów ludzie się mordują na wszelkie sposoby nie zważając na daty.

Obrazek użytkownika EsaurGappa

16-04-2022 [09:08] - EsaurGappa | Link:

Co ty nie powiesz zakuty łbie.O czym piszesz?Pytam bo nie dostrzegam dobrej woli w twoim komentarzu.Jeśli dla ciebie świat w którym prawo umożliwia mordowanie dzieci nienarodzonych i handel ich martwymi ciałami to chleb powszedni od tysiącleci,jesteś zakłamanym ludzkim śmieciem,który nie dostrzega prawdziwej kreacji zła we współczesnym świecie.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

16-04-2022 [09:59] - wielkopolskizdzichu | Link:

1. Chlebem powszednim nie są dla mnie resztki ciał uśmierconych ludzi w stanie prenatalnym, zdecydowanie bardziej lubię pumpernikiel i torty.
2. Owszem. Proceder zabijania ludzi w/w stanie trwa od tysiącleci bez względu na datę. Co do handlu ich resztkami trudno mi się wypowiedzieć.

Obrazek użytkownika Roz Sądek

16-04-2022 [10:11] - Roz Sądek | Link:

@wielkopolskizdzichu
W każdą, najmniejszą na NB wzmiankę o Bogu czy Kościele wtyka Pan swój ateistyczny komentarz. Szanowny Panie, nie odkrywam, ani nie oznajmiam niczego nowego: wiara to dar od Boga, jeśli jej Panu brakuje, to swoimi tekstami tylko pogarsza Pan sprawę. Poprawić swoją sytuację mógłby Pan modlitwą; inaczej tylko Pan pogarsza.

 

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

16-04-2022 [11:06] - wielkopolskizdzichu | Link:

To coś co prezentuje na NB niejaki EsaurGappa, czyli bełkot, jest darem od Boga, czyli wiarą?

Obrazek użytkownika sake3

17-04-2022 [10:47] - sake3 | Link:

Pańska prezentacja ateizmu to czyim jest darem? Są Swieta Wielkanocne wazne dla katolików,to tak trudno choć przez dwa dni powstrzymać się od pogardy? Nikt nie nakazuje Panu wierzyć w Boga ale to w jaki sposób szpanuje i wyraża się Pan o katolikach choćby tu świadczy jedynie o braku kultury.

Obrazek użytkownika tricolour

17-04-2022 [12:16] - tricolour | Link:

@sake

Nazywanie kogoś ludzkim śmieciem, to oznaka wiary w Boga?

Dla mnie osoba, która tak nazywa bliźniego, to albo psychicznie upośledzona, albo ledwo trzymający się kupy zlepek emocji, który pseudowiarą próbuje skleić podartego siebie.

Zresztą widać, jak niskie poczucie własnej wartości mają co poniektórzy skoro jedno słowo krytyki doprowadza ich do aż takiej agresji.

Obrazek użytkownika sake3

17-04-2022 [14:06] - sake3 | Link:

@Tricolour.......Najwięcej dziwi mnie róznica ,,odbywania'' w internecie Świąt religijnych.Myslę o najwazniejszych-Bożym Narodzeniu i Wielkanocnych.Jeszcze w tamtym roku na Wielkanoc skladaliśmy sobie życzenia,atmosfera miła,przyjazne komentarze.Dzisiaj bałabym się je złożyć niektórym tutaj żeby nie być oskarżoną o katolicki bełkot albo nazwana idiotką. W tym roku już mnie wczoraj spotkała ta przyjemność jak zwykle ze strony pana Persa który tak podsumowuje każdy mój komentarz bez względu na temat dyskusji.Przecież Wielkanoc to święto nie tylko katolików ,sama atmosfera przygotowań sprzyja pojednaniu,przyjaźni nawet jeśli pogoda nie dopisuje jak w tym roku.Jeszcze trochę a  nawet ,,dzień dobry'' okaże się zwrotem nie przechodzącym przez zeby.  

Obrazek użytkownika Pani Anna

17-04-2022 [14:16] - Pani Anna | Link:

@sake3
Jajkami byś się zajęła chociaż w Święta,  zamiast bełkotać od rana od rzeczy. Święta obchodzi się w realu, w domu,  a nie w internecie.

Obrazek użytkownika sake3

18-04-2022 [15:21] - sake3 | Link:

@Pani Anna......Internet jest obszerny,nie musi Pani maltretowac sie moim bełkotem, Niemniej ja składam Pani serdeczne życzenia powodzenia,optymizmu,pogody ducha z okazj Świat Wielkanocnych.To piękne święta.  

Obrazek użytkownika EsaurGappa

17-04-2022 [21:48] - EsaurGappa | Link:

Kogo? Co? Nazwałem ludzkim śmieciem ,tą wirtualną postać z NB,z internetu,z krainy wstrętnych robali,co to za zdrajca,śmierdzący anonim a jeśli obcy na pal go ?Ktoś wie?Ty wiesz?Bronisz go gorliwie przypadek?Nie sądzę i ty i on to duchowe pokraki,żonierze tęczowej armii,wrogowie Polaków.Dla takich jak ty i ludzi z twego grona tylko rozgrzny bat na dywersyjną dupę.Tak mi dopomóż Jezusie.

Obrazek użytkownika tricolour

18-04-2022 [12:28] - tricolour | Link:

@esaur

Tak się podnieciłeś, że ledwo po klawiaturze palcami nadążałeś. Byle tylko wyrzucić z siebie te odchody.

Tak ci dopomóż belzebubie - to jest prawda o twoim wnętrzu.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

18-04-2022 [14:48] - wielkopolskizdzichu | Link:

esaurze twoją świąteczno-katolicką laudację pod moim adresem wydrukuję, oprawię w ozdobną ramę i będę się nią delektować.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

17-04-2022 [13:21] - wielkopolskizdzichu | Link:

Ale o co chodzi?