Lemingoza

Termin lemingoza sugeruje jednostkę chorobową. Brzmi jak neuroza czy psychoza. Neologizm ten utworzono opierając się na obyczajach lemingów. Otóż co pewien czas stada tych gryzoni podejmują ryzykowne a nawet absurdalne wędrówki w wyniku których masowo giną. Naukowcy uważają ten fenomen za przejaw regulowania przez populację lemingów jej własnej liczebności. W  sensie przenośnym lemingoza to całkowicie irracjonalne zachowania stadne ludzi.
Zjawisko lemingozy tłumaczy fakt, że większość ludzi pragnie uczestniczyć w ważnych wydarzeniach historycznych i to po właściwej stronie, a przede wszystkim być en vogue i comme il faut czyli modnym oraz jak należy, jak trzeba. Te francuskie, dość staroświeckie zwroty najlepiej oddają absurdalność łączenia wartości z modą. Moda jest absurdalna z definicji. Z dziurami na kolanach wytartych spodni możesz obecnie być całkowicie comme il faut na koncercie w filharmonii. 

We Francji po naszym stanie wojennym było en vogue opiekowanie się jakimś polskim emigrantem i wielu rodaków sporo na tym skorzystało. Ludzie dla których wybory moralne i polityczne podlegają wymogom mody mogą oczywiście mimochcąc zrobić dużo dobrego, na przykład pomagając ofiarom wojny, chorym dzieciom w Afryce, bezdomnym psom, czy polskim emigrantom. Skłonność ludzi do ulegania modzie nie tylko w sprawach błahych lecz również najistotniejszych może być jednak używana do wyprowadzania społeczeństwa w pole i  do realizacji szkodliwych dla tego społeczeństwa tajnych planów. Na przykład gdyby nie zbiorowa bezkrytyczna fascynacja Wałęsą i osiągnięciami okrągłego stołu architektom transformacji ustrojowej nie udałoby się tak łatwo nas obrabować i wpędzić w ślepa uliczkę.  

 Lemingoza bywa nieszkodliwa. Jej przykładem jest uwielbienie okazywane księżnej Dianie szczególnie po jej śmierci. Wykreowano ją niemal na Madonnę, nazywano królową ludzkich serc, składano kwiaty na trawnikach przed pałacem Kensington, a jej pogrzeb transmitowały wszystkie światowe stacje telewizyjne. Księżna Diana tak naprawdę była nieszczęśliwą zagubioną kobietą i daleko jej było do ideału. Jednak kwiatki i maskotki składane pod pałacem Kensington, a także serduszka rysowane kolorową kredą na chodnikach nikomu szkody nie przyniosły i  nie miały najmniejszego wpływu na losy kraju.

Natomiast przejawem lemingozy ryzykownej jest sprowadzenie do Polski milionów Ukraińców i ofiarowywanie im pierwszeństwa w dostępie do bezpłatnego leczenia, mieszkań i stypendiów na studiach. To typowy przypadek spotkania się oddolnej inicjatywy ze zręcznym kierowaniem nastrojami społecznymi czyli lemingozy spontanicznej z lemingozą sterowaną. Dokładnie to samo zdarzyło się w Polsce w latach osiemdziesiątych gdy oddolne spontaniczne pragnienie wolności i solidarności zostało zagospodarowane przez planistów pieriestrojki czyli takiej zmiany systemu ekonomicznego i społecznego, która chroniłaby komunistyczne elity władzy i gwarantowała tym elitom miękkie lądowanie.

Szlachetne intencje pomocy ludziom dotkniętym klęską wojny też są obecnie zagospodarowywane przez jakiś nadrzędny plan. Pomoc ofiarowana Ukraińcom przez polski rząd zdecydowanie przekracza możliwości naszego państwa i będzie działała na szkodę polskich obywateli. Ofiarowanie Ukraińcom pełnej bezpłatnej pomocy medycznej oznacza, że jeszcze więcej Polaków będzie umierało w kolejkach do szpitala  nie doczekawszy się nawet wizyty u lekarza specjalisty. Przypominam, że Polacy wyjeżdżający za granicę w czasach stanu wojennego byli grupowani w przejściowych obozach i objęci tylko doraźną pomocą medyczną. Zdarzało się że w takim obozie, na przykład we Włoszech, spędzali przeszło rok przed wyjazdem do upragnionej Kanady, a tam musieli sobie sami znaleźć i mieszkanie. Władze tych krajów wydawały się znać i honorować przesłanie kardynała Wyszyńskiego: „Każdy naród pracuje przede wszystkim dla siebie, a nieszczęściem  jest zajmowanie się całym światem kosztem własnej Ojczyzny”. Teraz kraje europejskie też ofiarowują uciekinierom pomoc tylko doraźną a w całej UE przyjęto mniej uciekinierów niż przyjęła ich Polska czym się nieustannie szczycimy i popisujemy gdyż  jak zawsze pragniemy być  „pawiem narodów i papugą”.

Jakie korzyści mogą natomiast wyniknąć z obecnej  lemingozy? Przede wszystkim ogromna i być może jedyna  szansa na zasypanie dzielących nas z Ukraińcami zaszłości. Polacy jak się wydaje potrafią już wybaczyć Ukraińcom rzezie na Wołyniu - Ukraińcy być może polubią Polaków z wdzięczności za okazaną im serdeczną, spontaniczną pomoc. Pamiętajmy jednak, że wybaczyć nie znaczy zapominać, a nie zapominać nie znaczy z kolei wypominać. Mamy prawo pamiętać o tragicznych wydarzeniach naszej historii ale nie musimy traktować nam współczesnych przez pryzmat tych wydarzeń. Nie wierzę w możliwość powstania synkretycznej historii. Nie jest możliwe raz na zawsze ustalić i zadekretować kto w danym konflikcie był ofiarą a kto prześladowcą. Strony każdego konfliktu patrzą na historię z zupełnie różnej perspektywy, a rachunki krzywd się nie bilansują.  Przepraszanie za grzechy przodków jest na ogół pustym gestem szczególnie, że najczęściej przepraszają w imieniu jakiejś społeczności osoby bynajmniej do tego przez tę społeczność (jak Kwaśniewski) nie uprawnione. Jeżeli naprawdę chcemy pojednania, nie możemy oczekiwać, że wszyscy Ukraińcy potępią Banderę choć wolelibyśmy nie napotykać placów i ulic jego imienia.

Najistotniejszą korzyścią, korzyścią moralną jest jednak obudzenie się w społeczeństwie polskim współczucia i empatii dla innego, cierpiącego człowieka i wynikła z tej empatii indywidualna, spontaniczna, bezwarunkowa pomoc udzielana ofiarom wojny. Natomiast udzielający pomocy instytucjonalnej muszą pamiętać przesłanie kardynała Wyszyńskiego oraz myśleć o dalekosiężnych skutkach podjętych działań. Choćby takich jak wynikająca z tych działań zamiana państwa narodowego w wielonarodowe, z wszelkimi tego konsekwencjami. Muszą też mieć świadomość, że być może realizują jakiś szerszy geopolityczny plan.
 
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika FachowiecDekarz

26-03-2022 [08:22] - FachowiecDekarz | Link:

Akurat pierwszeństwa np. do lekarze nie mają.Popraw to, bo pomyślę, że wpisujesz się w narrację fiutina.

Obrazek użytkownika izabela

26-03-2022 [11:50] - izabela | Link:

No to  nie pierwszeństwo ale pełny zakres usług medycznych. Sama słyszałam deklarację Niedzielskiego. W kraju gdzie występuje nadumieralność z powodu braku dostępu chorych do terapii i szpitala zwiększa to problem do granic całkowitej zapaści Putinowi .nadumieralność Polaków akurat być może pasuje ale nie słyszałam aby to było częścią  jego narracji.Nie chce zniechęcać Ukraińców do emigracji , wypuszcza ich  bez większych przeszkód. 

Obrazek użytkownika Lech Makowiecki

26-03-2022 [08:37] - Lech Makowiecki | Link:

Pani Izabelo, dziękuję za ten głos rozsądku. Minie jakiś czas, zanim dowiemy się "Kto szczuł, i co było grane"... Pozdrawiam!

Obrazek użytkownika izabela

26-03-2022 [09:33] - izabela | Link:

Dziękuje za wsparcie intelektualne. Kiedyś się może dowiemy albo nasze wnuki się dowiedzą.Pozdrawiam serdecznie.

Obrazek użytkownika Czesław2

26-03-2022 [08:39] - Czesław2 | Link:

Putin finansował organizacje "eko"
https://wpolityce.pl/swiat/591...
No to jaja. Politycy w uni z Morawieckim o tym nieboraczki nie wiedzieli. Sam MM 100 mln pln na reklamę Zielonego Ładu rzucił. Skąd miał?

Obrazek użytkownika izabela

26-03-2022 [09:34] - izabela | Link:

Dziękuję za link. Zawsze lepiej oglądać rzecz z wielu punktów widzenia

Obrazek użytkownika Jan1797

26-03-2022 [09:10] - Jan1797 | Link:

Kompletnie nic nie rozumiecie, szkoda czasu.

Obrazek użytkownika izabela

26-03-2022 [09:35] - izabela | Link:

To proszę wytłumaczyć.

Obrazek użytkownika Jan1797

26-03-2022 [12:43] - Jan1797 | Link:

 @izabela,
Sądzę, że nie muszę po raz set kilka opisywać rozgrywania Polaków machinacją pt. „wrześniowy klimat”.  Oczywiście skłócenie wewnętrzne i podziały były tu dodatkową wartością -bonusem dla wrogów. 
Cała ta mistyfikacja organizowana co najmniej od dwóch dekad miała i ma tytułowych aktorów; dziennikarzy, celebrytów wreszcie polityków. Podobnie jak w komunie (ten sam autor) celowano w środowiska o najsłabszych zdolnościach postrzegania (lemingoza) i jak w komunie tu znaleziono wiernych budowniczych „wrześniowych klimatów” a cel, pyta pani? Denazyfikacja jest dla tej grupy co najmniej mało ważny. Jak dorabiano nam gębę wie pani równie dobrze jak ja. Z historii, przekazu rodzinnego, intuicji, że to co mnie prowadzi nie pozostawi w osamotnieniu w dniu próby.

Obrazek użytkownika u2

26-03-2022 [09:15] - u2 | Link:

Pomoc ofiarowana Ukraińcom przez polski rząd zdecydowanie przekracza możliwości naszego państwa i będzie działała na szkodę polskich obywateli.

Jasne, lepiej mieć ruskie tanki przy granicy z Polską, a nie wolną Ukrainę :-)

Obrazek użytkownika izabela

26-03-2022 [09:31] - izabela | Link:

Ja o zębie Ty  o dębie. oczywiście, że trzeba pomagać, oczywiście, że przekracza to możliwości naszego państwa, którego  system opieki zdrowotnej już się zapadł  i równie oczywiste, że nawet największa pomoc socjalna w Polsce nie  ma wpływu na losy wojny, więc nie uchroni nas od bliskości tanków. 

Obrazek użytkownika u2

26-03-2022 [09:39] - u2 | Link:

system opieki zdrowotnej już się zapadł 

Sieje pani defetyzm. Z tego co pamietam to pani oskarżała rząd Zjednoczonej Prawicy o wykończenie 100 tysięcy Polaków. Lepiej powstrzymywać się od takich bezpodstawnych oskarżeń.

PS. No i ciągle pani chwali Łukaszenkę. :-)

Obrazek użytkownika tricolour

26-03-2022 [11:30] - tricolour | Link:

Bo Łukaszenka jest dobry, bo były rudery, a są piękne fasady. Taka optyka.

Zresztą najważniejsze, co Autorka kiedyś tu napisała - w mojej ocenie ofc - to to, że władzy się nie krytykuje, bo to kosztuje. Po takim wyznaniu cokolwiek się do końca swoich dni napisze, nie ma już dosłownie żadnego znaczenia.

Obrazek użytkownika izabela

26-03-2022 [19:13] - izabela | Link:

Nie oskarżałam , to nie ja. Natomiast zapaść systemu opieki zdrowotnej jest faktem i lepiej powstrzymać się od bezpodstawnego zaprzeczania faktom.

Obrazek użytkownika u2

26-03-2022 [19:29] - u2 | Link:

Natomiast zapaść systemu opieki zdrowotnej jest faktem

Z całym szacunkiem Pani Izo, szpital zawsze mi sie kojarzył z chorobą i śmiercią. Zresztą była czarna seria, tam umierali jeden po drugim moi krewni, na długo przed pandemią. A obecna wojna ? Już pisałem. To złe duchy podszywające się pod Boga, którymi jesteśmy,  wywołały. My jesteśmy pokojowymi duchami :-)

Obrazek użytkownika Jabe

26-03-2022 [22:23] - Jabe | Link:

Zapaść nastąpiła niezależnie od Pańskich skojarzeń.

Obrazek użytkownika Tomaszek

26-03-2022 [09:25] - Tomaszek | Link:

" Strony każdego konfliktu patrzą na historię z zupełnie różnej perspektywy, a rachunki krzywd się nie bilansują. " Tak Pani Izabelo , jeżeli odrzucimy potoki elokwencji , to facet z siekierą ma inną perspektywę niż jego ofiara . A bilansowanie to porównanie gościa co poszedł z siekierą do domu na kolację i tego co został z dziurą w czole i plecach i gdzie tam jeszcze . Niewykluczone że ten z siekierą miał traumę po tym jak siekierą umył .

Obrazek użytkownika Chatar Leon

26-03-2022 [09:44] - Chatar Leon | Link:

Oczywiście. To, co efektowne niekoniecznie przekształci się w efektywne.
Część lemingozy, która dzisiaj nienawidzi Putina, bo tak nakazały im TVN i Wybiórcza, parę lat temu kochała Putina, bo tak kazały TVN i Wybiórcza.
Zapewne bezproblemowo jesteśmy przez dłuższy czas zapewnić komfortowe warunki milionowi uchodźców. Jeżeli jednak ma być ich tutaj trzy miliony, będzie to generować problemy. Przenocowanie kogoś przez kilka dni to nie to samo, co wzięcie odpowiedzialności za miliony ludzi na miesiące a może lata.
Zwrócę uwagę, że znajomi Ukraińcy, którzy mieszkają w Polsce od lat i przyjmują pojedyncze osoby ze swoich rodzin, równocześnie sugerują innym spośród swoich bliskich, by po prostu jechali dalej do innych krajów.

Obrazek użytkownika smieciu

26-03-2022 [12:30] - smieciu | Link:

@Chatar Leon
W kwestii Putina TVN i spóla wykonały zwrot. Co do imigrantów jednak  są stali. Zawsze ich chcieli roztaczając wizje konieczności pomocy. Patrząc od tej strony więc ich podejście do Putina jest zrozumiałe. Jeśli bowiem TVNowi i Wyborczej zależy na sprowadzeniu imigrantow to oczywiście powinni przyłączyć się do antyputinowskiej narracji, podkreślać ukraińską tragedię gdyż to stanowi pretekst do sprowadzania Ukraińców. Słowem mimo wszystko postawa strony „antyrządowej” jest stała i logiczna. Trzeba tylko ustalić co jest rzeczywistym celem. Jeśli celem są imigranci to nie można oskarżać „opozycji” oskarżać o hipokryzję co tutaj jest modne.
Warto przypomnieć że podczas wydarzeń na Białoruskiej granicy powszechna była gadka o destabilizacji. Mieliśmy za wszelką cenę bronić się przed tymi imigrantami gdyż parę tysięcy miało zdestabilizować Polskę. Destabilizacja, ciągle to słowo wałkowano. Dzisiaj do Polski trafia 3 mln i rząd zapomniał o destabilizacji. Choć jasne jest że z Ukrainy do Polski trafiają najróżniejsi ludzie, nie tylko Ukraińcy.
Patrząc z boku więc trzeba uznać że „opozycja” dopięła swego. Jeśli ktoś zakłada że  współpracuje ona z Putinem (bo dzięki niemu mamy tych imigrantów) to musi uznać że rząd wspiera nrarracje na której tak naprawdę najbardziej zależy „opozycji”. Postawa Putina także wspiera to wrażenie gdyż wyraźnie tak kreuje tą „wojnę” i siebie na potwora by wypchnąć Ukraińców. Skoro więc Putin nadaje taki ton to zakładając układ, współpracę „opozycji” z Putinem naturalne jest że Tusk i spóła zwyczajnie robią to samo. To czego pragnie Putin. Nakręcania grozy, gadki i konieczności przyjmowania imigrantów itp.
Natomiast lemingi robią to czego się po nich oczekuje.

Obrazek użytkownika Zofia

26-03-2022 [09:51] - Zofia | Link:

Tak myśli większość Polaków. Trzeba pomagać ludziom i Polacy to robią, ale trzeba mieć rozsądek w działaniu. Po co im nadają PESELE? Można ich zatrudniać na podstawie innej ewidencji. Po wojnie oni wrócą do siebie aby odbudować kraj. Czyżby chciano ich zatrzymać u nas i poprawić dzietność? Prawdą jest i to, że Ukraina broni Europę przed imperialną Rosją i zachód powinien to dobrze zrozumieć. Ale oni na to patrzą przez pryzmat pieniądza i dobrobyt ich narodów. 

Obrazek użytkownika u2

26-03-2022 [10:16] - u2 | Link:

Tak myśli większość Polaków.

Skąd pani wie ? Robiła pani sondaże socjologiczne, albo zna pani takowe ?

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

26-03-2022 [10:10] - rolnik z mazur | Link:

@ Izabela
każdy glos zdrowego rozsądku jest bardzo potrzebny.
Kowidioza odmozdzyla totalnie tubylców a ta dziwna wojna potęguje ten proces niestety.
Samodzielne myślenie nigdy nie bylo popularne. Pzdr

Obrazek użytkownika Marek Kudła

26-03-2022 [11:13] - Marek Kudła | Link:

@ pruski rolnik
bardzo ładnie skomentowałeś tłuku publikację Izabeli !  W związku z tym pytanie czy ty cierpisz na niezdolność czytania, czy na niemożność rozumowania ?!!
 

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

26-03-2022 [10:42] - Kazimierz Kozio... | Link:

Mater Dei, Mater Misericordiae, ora pro nobis, Lord have mercy! youtube.com/watch?v=pXDnJr6FiIY

Obrazek użytkownika Marek Kudła

26-03-2022 [11:07] - Marek Kudła | Link:

@ Autor
Sugeruje pani , że nadchodzi czas dla lemingów w Polsce do podjęcia wędrówki w obojętnie którym kierunku, byleby opuścili "ten kraj"  ?!  Byłoby nieźle !!!

Obrazek użytkownika sake3

26-03-2022 [11:59] - sake3 | Link:

@Mak Kudła.....W tym celu należałoby uściślić pojęcie lemingozy jako jednostki chorobowej i zawęzić ,,pacjentów'' tę przypadłośc wykazujących.

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

26-03-2022 [11:11] - Edeldreda z Ely | Link:

Gadowski, który na początku wojny dał ciała, a teraz się z mozołem rehabilituje, zauważa jeszcze jedną nowopowstałą jednostkę chorobową - "wilanówkę" :-) Może to lokalny wariant lemingozy? :-)

Obrazek użytkownika Pani Anna

26-03-2022 [11:12] - Pani Anna | Link:

Cóż,  pisałam to od samego początku. Dobrze, że zabrała Pani głos,  gdyż z pewnością jest on zauważalny. Skutki tej empatii odczujemy wszyscy. Moda na pozowanie z emigrantami wśród celebrytow, gotowanie im obiadów i szykowanie paczek skończy się wkrótce,  a problem zostanie. Jak rozpieszczone dzieci, które chcą mieć pieska i którym nie sposób wytłumaczyć,  że pies to nie maskotka, ale żywe stworzenie o którego trzeba dbać,  karmić i zaspakajać życiowe potrzeby. Pomagać należy,  ale tym, którzy rzeczywiście tej pomocy potrzebują i tak, aby nie szkodzić sobie i swoim bliskim. Kwestię uchodźców reguluje prawo międzynarodowe i wystarczyło tylko się do niego zastosować zamiast z miejsca dawać pesel i full social. Polacy nigdy i nigdzie nie mogą liczyć na takie przywileje, nawet we własnym kraju I ze strony ludzi, którzy zostali wybrani po to, aby służyć i dbać przede wszystkim o własnych obywateli. 

Obrazek użytkownika Ijontichy

26-03-2022 [12:27] - Ijontichy | Link:

Witam Panią...
80 lat temu pewien pisarz użył takiego chwytu,aby wytłumaczyć narodom,na czym polega formatowanie ludzi:
"po kilku dniach treningu,owce opanowały nowe hasło:cztery nogi -dobre,dwie nogi-źle"
Ale upłynęło troche czasu,nowy trening i owce opanowaly nowe hasło: dwie nogi---dobrze,cztery nogi--źle.

W tej książce jest podrzucone hasło...lemingoza...ale jeszcze nie dosłowne.

Socjotechnika i inzynieria społeczna bazuje na kretynizmie zbiorów ludzkich...im większy zbiór,tym wiekszy debilizm i "lemingoza".

Ukłony...

Obrazek użytkownika Czesław2

26-03-2022 [13:28] - Czesław2 | Link:

W Sejmie KE przepycha likwidację Izby Dyscyplinarnej. W mediach martwa cisza.

Obrazek użytkownika sake3

26-03-2022 [13:47] - sake3 | Link:

Oprócz głosów rozsądku widze tu coś jeszcze-wbijanie klina między Polaków i Ukraińców.Czyżby robótka niemiecka,której nie w smak silna Polska? I ten wstrętny głos ..orędownika z Senatu' przepraszającego Ukraińców za polski rząd. Zdziwiłabym się gdyby Ławrow tego nie wykorzystał. Czekam na ujadanie w europarlamencie,tam pani Thun spowita szalem do ziemi z koleżaneczkami z pewnością w stanie najwyższej gotowości

Obrazek użytkownika juur

26-03-2022 [14:56] - juur | Link:

„Oprócz głosów rozsądku widzę tu coś jeszcze wbijanie klina między Polaków i Ukraińców”  Minęły nie wieki, lata czy miesiące a tygodnie od czasu gdy Ukraina blokowała nasz transport i nie omijała okazji by zrobić nam „ pod górkę” z dowolnego powodu.  Amnezja z obu stron? Kliczko honorowym gościem PO, dziękującym za pomoc….wygląda to na prowokację. Nie wpuszczenie naszych dziennikarzy na konferencję Żeleńskiego… Co dalej? Oszukiwanie samego siebie może poprawia samopoczucie ale nie prowadzi do niczego dobrego.

Obrazek użytkownika Jabe

26-03-2022 [16:08] - Jabe | Link:

Oszukiwać siebie może ciemny lud, rządzący wiedzą doskonale, lecz mają inne priorytety. Polską rację stanu rozumieją wyłącznie jako walkę z Rosją. W konsekwencji Polska i Polacy się dla nich nie liczą (zbrodnia wołyńska też przecież nie jest zamknięta). Zresztą naród ich zawiódł, więc się go wymienia.

Obrazek użytkownika Oona

26-03-2022 [15:14] - Oona | Link:

Dziękuję Pani Izabelo za głos rozsądku i zdrowe podejście do sprawy imigrantów z Ukrainy. Patrząc zza oceanu na polskie podejście do ciagle napływających Ukraińców, przypomina mi to trochę sytuację Stanów Zjednoczonych.  Obywatele zostali jakby zapomnieni a przywilejami są obdarowywani nowo przybyli nielegalni imigranci. Faktem jest że w USA są to nielegalni przybysze. W Polsce zaś są to ofiary wojny którym otwiera się domy, przyjmuje ze znaną gościnnością, obdarowuje czym się da i jak się da. Zapomniano całkowicie o naszej historii z Ukrainą, nie mówi się o tym czy państwo polskie stać na tak daleko idącą pomoc. Zastanawia mnie ilu z tych uchodźców wróci do swojej ojczyzny po zakończeniu tej wojny. Ilu z nich zostanie by jątrzyć i mącić. Ze swojej emigracyjnej autopsji wiem iż Ukraińcy wręcz nienawidzą Polaków czego wcale aż tak bardzo nie ukrywają i co doświadczyłam. Cóż, Polak mądry po szkodzie. Owszem, należy pomagać narodowi który został zaatakowany przez Rosję która jest przecież również naszym wrogiem ale nie wolno tego robić kosztem Polaków. Trudno jest mi dostrzec mądrość naszych czołowych polityków lekką ręką rozdających PESEL czy też udostępniając daleko posunięta opiekę zdrowotną. Jaki jest status prawny uchodźców z Ukrainy?  

Poczekamy i sami się przekonamy czy ta Lemingoza zakończy się zbiorowym rozczarowaniem i wręcz złością skierowaną na nasz obecny rząd i Ukraińców. Przypomnijmy sobie towarzysza Bolka i zachwyty nad prostakiem który był tylko godny pogardy. Lemingi tego nie widziały. Lemingi nie widzą również Ukraińców. Widzą tylko i wyłącznie ofiary wojny która przecież się skończy a z konsekwencjami będzie borykał się cały naród a wrzeszczeć najgłośniej będą właśnie lemingi. 

Pozdrawiam bardzo serdecznie. 

Obrazek użytkownika u2

26-03-2022 [16:21] - u2 | Link:

Przypomnijmy sobie towarzysza Bolka i zachwyty nad prostakiem który był tylko godny pogardy.

Bez przesady. Lechu był dobry na przejęcie władzy od komuszków. Nie było rozlewu krwi. Może zginęło kilku księży, potem Mnietek W. obstawił Lecha, że teraz śpiewa jak mu ubecy każą. Ale zasługi ma. Frywolni Amerykanie co prawda oburzyli się na Lecha kiedy powiedział prawdę o odmieńcach seksualnych i zabrali mu jakąś ulicę w gejoskim San Francisco, ale ... to dobrze świadczy o Lechu :-)

Obrazek użytkownika Oona

27-03-2022 [05:32] - Oona | Link:

Wystarczyło słuchać bliskich współpracowników Bolka których bardzo szybko usunął ze swego kręgu. Lemingi oczywiście dały się nabrać retoryce Bolka. 

Oriana Falaci doskonale opisała Bolka ale kto wtedy doceniał jej opinie. Trafiła w dziesiątkę. 

Ś.P. Anna Walentynowicz również doskonale znała prawdę.

Oby pomoc ukraińcom nie okazała się koniem trojańskim czego nie tylko ja, bardzo się obawiam. 

Obrazek użytkownika lala

26-03-2022 [16:12] - lala | Link:

a skąd Pani czerpie taką wiedzę? "pierwszeństwa w dostępie do bezpłatnego leczenia, mieszkań i stypendiów na studiach"?? bo jakoś NIC na uczelniach o jakimkolwiek pierwszeństwie nikt nie słyszał, owszem - część uniwersytetów w UE ofiaruje miejsca pracy dla badaczy z Ukrainy, ale te akurat nie są finansowane z kieszeni podatników ....

Obrazek użytkownika paparazzi

26-03-2022 [16:30] - paparazzi | Link:

Dziękuje za ten tekst, dawno takiego dobrego tekstu nie czytałem na NB. Chapeau bas!

Obrazek użytkownika PIOTR Z GDAŃSKA

26-03-2022 [22:06] - PIOTR Z GDAŃSKA | Link:

Szanowna Pani.
Cała moja rodzina pochodzi ze Lwowa. Moi rodzice przeżyli okupację sowiecką, niemiecką i znowu sowiecką (moja prababcia ze strony matki nie mówiła po polsku). Wiem jak wygląda "ruskij mir", ale późną nocą leżąc sobie w łóżku zastanawiam się nad obecną sytuacją. Wiem, należy pomagać biednym, pokrzywdzonym ludziom. I chwała nam za to!!! Ale gdy tak leżę przychodzi mi do głowy cytat z Haszka: https://wolnelektury.pl/katalo... - strona 13 ostatni akapit (ten urywek o psie). Wiem Haszek to komunista, ale Wołyń był i nic tego nie wymaże.

Obrazek użytkownika Roz Sądek

27-03-2022 [00:01] - Roz Sądek | Link:

Zastanawiam się, ile to do tego socjalu wypominanego ofiarom tej wojny dokładają się najbardziej tu biadolący? Ludzie zastanówcie się nad sobą, zdajecie sobie sprawę, że niedaleko trwa prawdziwa wojna, a jak źle pójdzie, to z dzisiejszych panisk ani się obejrzycie  przemienicie się w żebraków proszących o kubek wody? Wy chcecie decydować o niewyobrażalnie tragicznym losie ludzi, którym ta wojna przekreśliła życie? W swoim życiu przegraliście w warcaby a innym chcecie ustawiać figury na szachownicy? Gość w dom Bóg w dom -  taka była i jest polska racja stanu.
Sam fakt, że na blogach - klechdach podejmuje się dyskusję o zakresie pomocy ofiarom wojny, roztacza obraz dalekich tego skutków, ba, wskazuje się własną, będącą wynikiem tej pomocy (sic!) stratę, świadczy, że przekroczona została poważna granica. Nie nazywam jej bo musiałbym się rozpisać, a wiem że to niczego niestety nie zmieni. 
 

Obrazek użytkownika Oona

27-03-2022 [08:43] - Oona | Link:

Trudno przywoływanie faktów historycznych nazwać biadoleniem. Nie jest też biadoleniem głos rozsądku który dokładnie opisała Pani Izabela. 

Trzeźwa i realistyczna ocena sytuacji Polski i Polaków wobec wojny na Ukrainie i ofiar tej wojny nie wyklucza pomocy czy to w postaci wszelkich darów dla nich - jedzenie, ubranie, podstawowa opieka medyczna, przyjmowanie ich po swój dach czy też składki pieniężne napływające z poza Europy gdzie jest doskonale zorganizowana ukraińska emigracja i ludzie dobrej woli z poza kręgów tej grupy imigracyjnej hojnie pomagają. Zaliczam się to tych którzy to już zrobili. 

Zaznaczę raz jeszcze, iż mam nadzieję że napływ ukraińców do Polski nie okaże się koniem trojańskim. 

Obrazek użytkownika izabela

27-03-2022 [09:04] - izabela | Link:

@ Roz Sądek
Dokładają się wszyscy i ja i  Pan bo ten socjal pochodzi z naszych podatków a nie ze zbiórki charytatywnej. Podatnik po to wybiera władze żeby rządziły rozsądnie w jego imieniu. Nie ma chyba sensu tłumaczyć nikomu istoty systemu przedstawicielskiego. Gość w dom Bóg w dom. A kilka milionów gości? Nie chodzi o piękne deklaracje lecz o  twardą rzeczywistość. Deklaracje wszystkim przychodzą najłatwiej. Chodzi  jeszcze o  logikę,, o użycie dużego i małego kwantyfikatora.. Jeżeli ktoś twierdzi, że wszystkie kultury ( religie) mają tę samą wartość znaczy to, że dla niego żadna nie  ma wartości. Jeżeli ktoś twierdzi, że należy ( można) pomagać wszystkim znaczy, że nie ma zamiaru pomagać nikomu.