Déjà vu

Kiedy wiele lat temu zgłaszałam zastrzeżenia wobec Wałęsy, przyjaciele rzucali mi się do gardła. Wałęsa był postrzegany jako wzór osobowy, jako ikona Solidarności. Przyjaciele zdawali się nie rozumieć, że tę ikonę wystrugano, jak to mówi Michalkiewicz, z banana i to ze zgniłego banana. Po latach ci sami ludzie twierdzili, że zawsze wiedzieli kim naprawdę jest Wałęsa. Kiedy znajomi ekscytowali się okrągłym stołem i z nabożeństwem wpijali wzrok w ekran telewizora nasza udomowiona sroka siadała na telewizorze i wypróżniała się na ekran. „Zgadzam się z tobą całkowicie” -- przemawiał do sroki ku ich oburzeniu mój mąż.

Problem polega na tym, że ludzie chętnie przyjmują za fakty kreowaną na ich użytek rzeczywistość. Zachowują się jak bohater filmu „Truman Show”, który dostrzega, że żyje w wyreżyserowanym świecie, dopiero gdy spada mu na głowę fragment sztucznego nieboskłonu. Ludzie nie widzą i nie chcą widzieć znaków a nawet jawnych faktów. Na przykład oczywistą hucpą były Majdany na Ukrainie. Na pierwszy Majdan pojechały dzieciaki ze szkoły Przymierza Rodzin machać rozdanymi im pomarańczowymi szmatami. Dowożono im do namiotów catering i bawiły się wyśmienicie, jak na prywatce u Marioli. Dyrekcja szkoły twierdziła, że ma gwarancje bezpieczeństwa dla dzieci. Kto dał te gwarancje nie wiadomo. Historyczne znaczenie kanciastego stołu (zwanego niesłusznie okrągłym) dotarło do ludzi dopiero gdy dotknęły ich skutki transformacji. Nawet film „Nocna zmiana”, ukazujący kulisy obalenia rządu Olszewskiego, nie przekonał niektórych wielbicieli Tuska, a ujawnienie filmów z Urbanem i Jaruzelskim nie otrzeźwiło wszystkich wielbicieli Michnika.

Przez całe lata rozpowszechniano w Polsce kłamstwa na temat Białorusi sabotując nawiązanie z tym krajem poprawnych stosunków. Bezsporne i łatwe do zweryfikowania były przecież fakty, że Łukaszenko odbudował kraj po potwornych sowieckich zniszczeniach i zręcznie lawirował pomiędzy Rosją i Zachodem. Aby to stwierdzić wystarczyło ruszyć leniwy odwłok i wybrać się na Białoruś. Choćby (bez wizy) do wspaniale odrestaurowanego Grodna gdzie przed kościołem Św. Franciszka Ksawerego jest rzeźba Chrystusa dokładnie taka sama jak przed Bazyliką Św. Krzyża w Warszawie, również opatrzona napisem „Sursum Corda” .Tyle że przed figurą Chrystusa w Grodnie klękają ludzie na ulicy, a w Warszawie wieszają na niej szmaty zboczeńcy.

Wieloletnie lżenie Łukaszenki, przedstawianie jego kraju jako wzorca nędzy i zacofania wepchnęło go ostatecznie w ręce Putina. Przecież nikt nie kazał nam traktować Łukaszenki jako idola i wzór osobowy. Należało brać przykład z Cordella Hulla, który powiedział o Somozie „To bez wątpienia sukinsyn,  ale to nasz sukinsyn”. „Nasz” w sensie podporządkowany lub zachowujący neutralną życzliwość. Nie tylko niezgodnie z prawdą opowiadano (nawet w polskim sejmie) o nędzy i terrorze na Białorusi lecz nasze państwo angażowało się w popieranie zamieszek mających obalić władzę Łukaszenki. Batiuszka się odwinął  i pokazał jak łatwo destabilizować życie sąsiedniego kraju. Atak na naszą granicę przywożonych tam specjalnie rzekomych uchodźców utrwali być może na zawsze wzajemną niechęć pomiędzy naszymi narodami.  Białoruś stała się naszym wrogiem, częścią agresywnej polityki Putina, w którego ręce sami ją konsekwentnie wpychaliśmy. W tym samym czasie zabiegaliśmy o względy Ukrainy nie bacząc na to, że na Ukrainie nadal bohaterem narodowym jest Bandera.

Przeciętny Białorusin był zawsze życzliwy wobec Polaków i pozbawiony resentymentów wobec dawnej „pańskiej” Polski. Białorusini zaanektowali naszą arystokrację uważając ją za własną, a Łukaszenko z pietyzmem remontował polskie kościoły, dwory i pałace. W tym Nieśwież Radziwiłłów, Mir też początkowo Radziwiłłów a ostatecznie rodziny Światopełk-Mirskich, Zalesie należące do kompozytora Ogińskiego, autora poloneza „Pożegnanie Ojczyzny”. Wyjaśnienie jest proste. Białorusini nie mieli swojej arystokracji, dlatego mieszkańcy tych ziem, „tutejsi”, przyjęli polską arystokrację z dobrodziejstwem inwentarza. Natomiast Ukraińcy mieli własną arystokrację, atamanów, skomplikowaną hierarchię społeczną. Polscy panowie, beneficjenci królewskich nadań, byli dla nich ciałem obcym. Na Ukrainie zawsze były i do dziś dnia istnieją silne resentymenty wobec pańskiej Polski, a ich pokłosiem była rzeź na Wołyniu, o której trudno zapomnieć. Nasze umizgi do Ukrainy  zawsze przyjmowano w tym kraju dość  chłodno choć inwestowaliśmy na Ukrainie w drogi i szosy, uczestniczyliśmy w kolejnych Majdanach, a nasz prezydent wołał: „Слава Україні” zapominając, że zamiast odzewu „Героям слава”, niektórzy wolą „бити Поляків”.

Cały świat solidaryzuje się obecnie z Ukrainą i wywiesza ukraińskie flagi. To jednak tylko puste gesty, które przychodzą nam najłatwiej. Zamiast podać lekarstwa i posiłek chorej sąsiadce kupujemy serduszko Owsiaka i czujemy się szlachetni. Zamiast zaopiekować się bezdomnym psem futrujemy bliżej nieokreśloną fundację ochrony zwierząt. Wątpliwości wobec działalności Owsiaka czy fundacji żyjącej z cudzej dobroczynności, a przede wszystkim realistyczne spojrzenie na rzeczywistość  są przyjmowane z oburzeniem przez ludzi o dziecięcej mentalności, nad implantowaniem której od lat  pracowali możni tego świata.

Oczywiście, że doszukiwanie się we wszystkim drugiego dna oraz tajnych, prawdziwych motywów można zdyskwalifikować jako uleganie teoriom spiskowym. Powiem przewrotnie, wierzę wyłącznie w teorie spiskowe. Szlachetni naiwniacy płakali w 68 roku na dworcu gdańskim nad opuszczającymi nasz kraj ofiarami partyjnego antysemityzmu. Nie negując ich cierpień należałoby jednak zauważyć, że te ofiary wyjeżdżały z Polski z całym dobytkiem podczas gdy przeciętny Polak dostawał na koszty wyjazdu 5 $ ze swoich własnych pieniędzy, które nie wystarczały mu nawet na przejazd z lotniska, a do uciekinierów do lepszego świata przez berliński mur po prostu strzelano. Poza tym wielu komunistycznych oprawców jak choćby Wolińska czy brat Michnika zainstalowało się w efekcie tych prześladowań na upragnionym dla Polaków Zachodzie. Zastanawialiśmy się swego czasu w jaki sposób Bagsik i Gąsiorowski nakłonili banki do przyjmowania na noc wożonych helikopterami pieniędzy i wypłacania im za to wielomilionowych odsetek. Po latach ujawnienie operacji „Most”  wyjaśniło kulisy oscylatora.

Liczbę Ukraińców pracujących i mieszkających obecnie legalnie w Polsce szacuje się na dwa miliony. Ubocznym rezultatem obecnej wojny będzie dla nas obecność kolejnych kilku milionów Ukraińców w Polsce, którym oferujemy gościnę. To już znaczący procent społeczeństwa i trzeba to brać pod uwagę. Skąd ten tytuł, „Déjà vu”?  Wałęsa skakał przez płot, a tak naprawdę przywiozła go do stoczni łódź marynarki. Michnika katowano w więzieniu, a tak naprawdę pisał w więzieniu i wydawał książki.  Bohaterscy obrońcy Wyspy Węży poszli na śmierć z miłym dla każdego patrioty okrzykiem „іди на біса” ( to w wersji dla młodocianych ) a tak naprawdę żyją. Na Ukrainie naprawdę giną i  cierpią ludzie a Polacy naprawdę im pomagają. Jednak jeżeli kreuje się historię znaczy, że poza jej oficjalnym nurtem toczy się jakiś drugi skryty nurt.
 


https://www.fotosik.pl/u/Nasze...

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika tricolour

14-03-2022 [09:19] - tricolour | Link:

@Iza

No i co to za nurt?

Bo na razie jedyne, co wynika z Pani wypowiedzi, to lekkie zadowolenie ze śmierci sąsiada. Taki uśmieszek Giocondy...

Obrazek użytkownika izabela

14-03-2022 [11:21] - izabela | Link:

Nie cieszą mnie nieszczęścia ludzi i krajów. Cieszy mnie tylko (powiem nieskromnie) moja przenikliwość. 

Obrazek użytkownika maks jamnicki

15-03-2022 [13:22] - maks jamnicki | Link:

Izabela :"Atak na naszą granicę przywożonych tam specjalnie rzekomych uchodźców utrwali być może na zawsze wzajemną niechęć pomiędzy naszymi narodami".
Nie wydaje mi się. Przeciętny Polak nie ma chyba  nic przeciwko Białorusinom. Wie że to służby białorusko-sowieckie. Uznaję niektóre Pani argumenty, sam na ten rok, już na emeryturze, miałem w planach wyjazd na Białoruś, zwłaszcza do Grodna.
Łukaszenko dopuścił jednak do oddania w ręce sowieckich siepaczy ludzi swojego narodu, kim trzeba być, nie czarujmy się, protesty pacyfikowały tam służby białoruskie wraz z sowieckimi. Bardzo współczuję tym tysiącom młodych chłopaków a zwłaszcza dziewcząt i kobiet które trafiły w ręce tych zezwierzęconych siepaczy.
Dlaczego jednak w tym momencie pisze Pani o zbrodniczych banderowcach w latach 40-tych ub. wieku, zaszłościach historycznych z tym związanych, a  ani słowa o zbrodniczych wojskach  rosyjskich, i ich służbach, które to DZIŚ  niszczą infrastrukturę  i morują ludność wolnego kraju, który napadły. I o zbrodniczych skłonnościach ogromnej części narodu rosyjskiego który to pochwala i wspiera? Ich historia i zbrodnie z lat 40 tych i pięćdziesiątych jest ładna?
Nie kierujmy się samą estetyką,"że ładnie odbudował". Zapewne to prawda. Ale tu nie o estetykę chodzi.

Obrazek użytkownika Pani Anna

15-03-2022 [13:35] - Pani Anna | Link:

@maks
Obawiam się,  że  żaden "moment" nie jest dobry na pisanie o zbrodniach banderowców.  A już na pewno nie w "momencie " kiedy będziemy mieli (o ile już nie mamy) 6 mln gości w kraju. Których trzeba przenocować,  nakarmić,  napoić i ubrać.  Bo jak nie...

Obrazek użytkownika maks jamnicki

15-03-2022 [16:39] - maks jamnicki | Link:

Pani Anna :"Bo jak nie...." Tak.  Bo jak nie , to za kilka lat ruskie napadną na Polskę, będą burzyć , mordować , gwałcić, później niewolniczo eksploatować. Jeśli instynkt samozachowawczy tego nie podpowiada, to ruskie przypomną. W czasie wojny, gdy lecą rakiety, a dwóch sąsiadów wyrzuca sobie winy, zamiast współpracować, to agresor zaciera ręce. Dziwne, że Pani Anna tego nie rozumie. A pomoc jest dobrowolna, nikogo nie musi Pani u siebie "przenocować, nakarmić, napoić i ubrać". Przymusu  nie ma . Ale państwo polskie , w postaci działań naszego rządu, chce pomagać. Przyjdzie inny rząd, będzie Panią reprezentował. Ale... ręczę, że w innych sprawach będzie Pani niezadowolona. Takie jest życie. 
 Czy nie pomagać Ukraińcom bo był Wołyń i zbrodnie UPA ? A ja Pani mówię, iż myślę, że Pan Bóg chce, by właśnie dlatego im pomagać. Pomimo Wołynia. Gdzie zresztą było zaangażowanych koło 50 tys zorganizowanych  członków UPA z 20 milionowego narodu. Które to UPA mordowało także swoich, jeśli pomagali Polakom, ostrzegali, przechowywali, karmili.  A byli tacy sprawiedliwi wśród tego narodu, i robili to pomimo zagrożenia śmiercią. Jedne źródła mówią o 1500-2000 znanych przypadków. Inne o kilkunastu tysiącach przypadków. Wielkie bohaterstwo.  Ale nawet gdyby to był jeden. A nawet żadnego. My, mamy pomagać, a nie zasłaniać się cudzymi winami. 

Obrazek użytkownika Pani Anna

15-03-2022 [16:50] - Pani Anna | Link:

@maks jamnicki 
Moze Pan myśleć co chce, pomagać również,  ale sam i na własny rachunek oraz odpowiedzialność. Uważa Pan, że kilka milionów uchodźców w tak krótkim czasie nie odbije się na Polakach i Polsce?
Jesteśmy pierwsza zdobyczą wojenną patologii, za którą uważam obu naszych sąsiadów, która nas między sobą podzieli. Kto raz zabił,  będzie zabijać zawsze. Boga bym w to nie mieszała,  gdyż nie uważam,  że  chciałby,  abyśmy znów dostali siekierą w plecy.

Obrazek użytkownika maks jamnicki

15-03-2022 [18:34] - maks jamnicki | Link:

Pani Anna...Tak, te kobiety z dziećmi przyjdą do Pani by wbić  "siekieirę w plecy". Niech się Pani zabarykaduje.  "Kto raz zabił,  będzie zabijać zawsze. Boga bym w to nie mieszała"..... ??:)  Proszę to jeszcze raz przeczytać. 
Tak, na pewno kilka milionów uchodźców wojennych odbije się na Polakach  i Polsce.  Duchowo, może to się odbić dobrze, to zależy od nas. Nikomu z nich, zwłaszcza młodym kobietom nie można życzyć wpadnięcia w ręce tych współczesnych Hunów. Wyrażając się bardzo delikatnie. Nawet jeśli ekonomicznie stracimy na tym kilka-naście procent, to to maleńka cena wobec unicestwienia nas jako narodu przez sowietów. I utraty zdrowia, dobytku, zniszczeń i gwałtów w wykonaniu sowieckiej zarazy. Zostaniemy nędzarzami na następne 100 lat. Rosyjsko -sowiecka nacja stała swoim butem na naszym gardle przez ostatnie 200 z 250 lat. Stęskniła się Pani za nimi ? Ukraińcy walczą teraz nie tylko za siebie ale i za nas i inne kraje byłych "demoludów".
Zresztą, jak Pani stawia na ruskich zamiast na polski rząd, to Pani sprawa. Bo to jest taki końcowy wybór. Soviety zacierają ręce. Ja dla swoich dzieci i wnuków tej zarazy nie chcę.  Kończę, bo z antyrządowym  zacietrzewieniem trudno było by dyskutować.

Obrazek użytkownika Pani Anna

15-03-2022 [18:07] - Pani Anna | Link:

@maks jamnicki
Raczej niech sam Pan przeczyta to, co wypisuje. Taaa, Ukraińcy  "walczą  za nas". Dobre sobie. A trup się  ściele jak podczas pandemii. Kiedy, a raczej czy w ogóle wy ludzie  się ogarniecie?

Obrazek użytkownika u2

15-03-2022 [13:38] - u2 | Link:

a  ani słowa o zbrodniczych wojskach  rosyjskich, i ich służbach

Ano, ruskie nie od dzisiaj mordują niewinne ofiary. Polacy powinni pamietać że ruskie przez wieki najeżdżali na Polskę i mordowali Polaków. Chętnie wypominają najazd Polaków na Kreml w 1610, a zapominają o ostatnich dwóch wiekach :-)

Obrazek użytkownika Tomaszek

16-03-2022 [22:14] - Tomaszek | Link:

Najeźdźcy z Polski wódkę im wszystką wypili i baby wydymali , aż ruskie pierwszy i jedyny raz w historii wytrzeźwieli . To rzeczywiście powód do święta narodowego .

Obrazek użytkownika Jabe

15-03-2022 [15:02] - Jabe | Link:

Ofiary banderowskich zbrodni dotąd czekają na godny pochówek. Nie pozwala na to wroga Ukraina. Dlatego jest to sprawa na czasie.

Prócz tego, nie Łukaszenka oddał naród w ręce „sowieckich” siepaczy, a wspólnymi siłami Polski i Rosji popadł w pełną zależność od tej ostatniej. (Przy okazji znowu pan z lilijką pokazał, że jest niewolnikiem emocji. Mam na myśli anachroniczne użycie przymiotnika sowiecki.)

Obrazek użytkownika u2

15-03-2022 [16:48] - u2 | Link:

Ofiary banderowskich zbrodni dotąd czekają na godny pochówek. Nie pozwala na to wroga Ukraina.

No proszę, czyli "ja-be" to ruski troll. Polacy obecnie uważają Ukrainę za przyjazny kraj, pomimo trudnej wspólnej historii sprzed 80 lat.

PS. Widziałem filmiki jak obecnie Ukraińcy chowają swoich. W dołach, bez krzyży, w foliowych workach. A ruscy swoimi zwłokami się nie przejmują, mają przewoźne krematoria :-)

Obrazek użytkownika Jabe

15-03-2022 [20:48] - Jabe | Link:

Ruski trol staje się powoli komplementem.

Obrazek użytkownika Tomaszek

16-03-2022 [22:59] - Tomaszek | Link:

A ty ubocie się za Polaków nie wypowiadaj . Nie interesuje tu nikogo jak chowacie swoich . Tak już macie w zwyczaju nie od wczoraj.  Było 80 lat na ten pochówek . Umiesz liczyć kanlio tryzubia ? Napisz jeszcze może coś o przykładzie waszych idoli gebelsów .
P.S. 
Jabe , witam w klubie . Tryzub nam szlachectwo przyznał . Jakieś jajca historyczne , co ?
Aha ubocie
I tak na koniec to szwaby będą dymać wasze baby po 5 ojro .

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

16-03-2022 [23:17] - Ula Ujejska | Link:

Tomaszku
Ciebie już dymają i szwaby i ruskie. Ty nadstawiasz ZA DARMO dla idei.

Obrazek użytkownika Tomaszek

16-03-2022 [23:36] - Tomaszek | Link:

Nie do ciebie było , chociaż to samo można by . Ciebie nie wezmą nawet za dopłatą . Ch...j strzelił zasługi dziadka z SS galizien . Wibrator z tryzubem czeka .

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

16-03-2022 [23:41] - Ula Ujejska | Link:

Tomaszku
Jesteś ruską świnią bez honoru - takim pluję w ryj. Ruskiego bełkotu nie komentuję - tu potrzebny psychiatra.
Pa cioteczko.

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

14-03-2022 [09:24] - AŁTORYDET | Link:

Wszelako wielkie w Pani dziele materii pomieszanie. Podobał mi się fragment o dzieciakach ze szkoły, które zrobiły Pierwszy Majdan. Świetne! Od razu mi wróciła pamięć i przywołałem film o Powstaniu Węgierskim w 1956 r, wyświetlanym za komuny w TVP. Wynikało z niego, że rewolucję w Budapeszcie spowodowały prostytutki, kryminaliści i pewna pielęgniarka, która dorzynała skalpelem rannych sowieckich żołnierzy. Musiała to być najszczersza prawda, bo morderczyni stanęła przed bezstronnym, niezawisłym kadarowskim sądem i usłyszała werdykt: kara śmierci. Wzruszające są Pani uwagi o salwatorze Białorusinów, Łukaszence. Gdyby tak jeszcze Pani mogła uzupełniać swoje teksty ilustracjami.... Słowo pisane, nie jest w stanie oddać uniwersalizmu Pani konkluzji...

Obrazek użytkownika Jabe

14-03-2022 [09:28] - Jabe | Link:

Przedstawienie na Majdanie uświetnione było nawet fajerwerkami. Tak wygląda rewolucja?

Obrazek użytkownika izabela

14-03-2022 [09:44] - izabela | Link:

Dysponuję dużą liczbą zdjęć z moich podróży na Białoruś ale nie umiem ich wstawić na portal. Mogę wysłać każdemu kto poda mi adres. I tyle. Trudno dyskutować z kimś kto nie widział i nie był a kieruje się poglądami  TVN. Alenie ma się czym ekscytować.: To już jest passé. To se ne vrati, pane Havranek .

Obrazek użytkownika admin

14-03-2022 [11:00] - admin | Link:

@Izabela
Żeby zdjęcia mogły znaleźć się na portalu, muszą być gdziekolwiek on-line. Czyli trzeba je umieścić na jakimś serwerze służącym do tzw. hostowania zdjęć. Jeśli mi podeślesz kilka na pocztę, to je włożę do notki. 
naszeblogi@naszeblogi.pl

Obrazek użytkownika admin

14-03-2022 [11:08] - admin | Link:

Obrazek użytkownika izabela

14-03-2022 [11:24] - izabela | Link:

Jednak wnuczka.konieczna. Wraca o 17 . Będzie na jutro.Mnie fotosik przerasta.

Obrazek użytkownika admin

14-03-2022 [12:22] - admin | Link:

OK. W razie czego możesz wysłać mi gołe zdjęcie/a mailem a ja je dodam do notki via Fotosik czy coś podobnego. Może być i via Albicla jeśli masz tam konto a tam zdjęcia wrzuca się wyjątkowo prosto. Gdybyś następnym razem potrzebowała na szybko, pomogę. Kontakt tylko mailowy oczywiście, bo komentarzy wszystkich nie czytam.

Obrazek użytkownika izabela

14-03-2022 [12:36] - izabela | Link:

Już wysłałam przeciągając ręcznie. UFF

Obrazek użytkownika admin

14-03-2022 [13:09] - admin | Link:

@ALL Zdjęcia są w notce 

Obrazek użytkownika Tomaszek

16-03-2022 [22:52] - Tomaszek | Link:

To ostatnie najfajniejsze . Jakoś tak normalnie , bez Maców . Burgerów i całego syfu . I ludzie genialnie zwykli . Podobnie do Grodna lata temu .

Obrazek użytkownika Jabe

14-03-2022 [09:25] - Jabe | Link:

To Polska przejęła litewską arystokrację, która składała się w znacznej mierze z Białorusinów.

Co do reszty, zgoda. Jakie jednak wnioski? Dalej Pani popiera serwujących nam wirtualną rzeczywistość „patriotycznych” „konserwatystów”?

Obrazek użytkownika u2

14-03-2022 [09:28] - u2 | Link:

Łukaszenko odbudował kraj po potwornych sowieckich zniszczeniach i zręcznie lawirował pomiędzy Rosją i Zachodem.

Z całym szacunkiem, ale baćka przejął władzę w 1994, wtedy Białoruś była już dawno odbudowana. A lawirował tak zręcznie, że bez mydła wpadł w zabójczy uścisk Putlera :-)

Obrazek użytkownika izabela

14-03-2022 [09:47] - izabela | Link:

Nie była odbudowana. Byłam i też mam zdjęcia z datami pokazujące dramatyczny stan i nędzę.ale już po ptakach. Mamy co innego na głowie.

Obrazek użytkownika u2

14-03-2022 [10:16] - u2 | Link:

Nie była odbudowana

Była już odbudowana po zniszczeniach wojennych. A to że baćka wyremontował kilka pałaców i kościołów to sprawa wtórna, dla większości ludzi mało istotna.

Obrazek użytkownika izabela

14-03-2022 [10:45] - izabela | Link:

Byłam tam w roku 96 gdy Brześć był ruiną podobnie Pińsk Baranowicze i inne miasta. Miasta zostały  z pietyzmem rekonstruowane, a w 2015 nie było już problemu mieszkaniowego, Odbudowano seminarium w Pińsku. Jego rektor mówił mi osobiście że modlą się o zdrowie Łukaszenki bo po nim może przyjść jakiś twardogłowy czekista. Oczywiście że była to polityka "Panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek"-. W Brześciu  w twierdzy zostały upiorne pomniki żołnierzy sowieckich i Lenin stoi w każdym mieście, w Pińsku na placu przed seminarium. Nic mnie nie obchodził i nie  obchodzi Łukaszenko zwłaszcza odkąd wybrał stronę konfliktu. nie lubię tylko kłamstw.

Obrazek użytkownika u2

14-03-2022 [11:12] - u2 | Link:

W Brześciu  w twierdzy zostały upiorne pomniki żołnierzy sowieckich i Lenin stoi w każdym mieście, w Pińsku na placu przed seminarium.

Pomniki Lenia aka Lenina widziałem jeszcze przed nastaniem ery baćki. Puste ogromne place, a na nim pamiatnik Leniu :-)

Obrazek użytkownika tricolour

14-03-2022 [11:18] - tricolour | Link:

@izabela

Jedyne, co potrafi pani napisać, to że budynki mają fasady odnowione. Tapeta na twarzy, czerwony dywan do wygibasów przed obiektywem to istota i głębia człowieka?

Tyle przeżytych lat, takie mnóstwo zestawionych słów i taka z nich płycizna...

Obrazek użytkownika izabela

14-03-2022 [12:35] - izabela | Link:

Nie,  fasady a i wnętrza, infrastruktura, szosy. Zabytki i kościoły, cerkwie i domy mieszkalne. Nie był Pan tam i wie tyle co o warunkach na Księżycu.

Obrazek użytkownika tricolour

14-03-2022 [17:37] - tricolour | Link:

@Izabela

Nie byłem więc nie piszę. Mam znajomych, co po świecie jeżdżą co chwila (dzieci nie mają) i jedyne, co potrafią powiedzieć, to gdzie byli i co jedli. Pani podobnie: drogi, kościoły, budynki, cerkwie - martwa substancja, powierzchnia do wypicowania. Im się bardziej świeci tym baćka lepszy.

Ludzie tam, w tej Białorusi są? Wnętrza mają odnowione jak szosy? Ukrainę w wolności wspierają? Mają wolne dusze i się tym radują do głębi?

Obrazek użytkownika izabela

15-03-2022 [11:21] - izabela | Link:

Własnie zwykli  prości ludzie pytali  mnie dlaczego w Polsce mówi się że są brudasami. Zapraszali nas do  domów wyjątkowo czystych . Na Białorusi nie wyrzucano  nikogo z mieszkań. Mieli znośne emerytury i renty. natomiast jeżeli ktoś przychodził  po zasiłek musiał sprzątać bodaj dwie godziny dziennie. Podeszłam do takich dwóch kobiet z workami na terenie twierdzy Brześć. Nie mam bariery językowej więc zapytałam je czy to ciężka praca. "Nie bój się kochana dasz radę"powiedziały i wskazały gdzie mogę pobrać worek. Ludzie wielokrotnie mówili nam, że tak zwana opozycja na Białorusi podgrzewana przez Biełsat to typowa opozycja kontraktowa na garnuszku Sorosa. Nikt ich poważnie nie traktował, ludzie byli zadowoleni z rządów.batiuszki. Zawsze można podgrzać nastroje i tęsknoty do większego dobrobytu. Zawsze można wyprowadzić ludzi na ulice. My też chcieliśmy zarabiać jak na Zachodzie a uzyskaliśmy tylko ceny jak na Zachodzie

Obrazek użytkownika u2

15-03-2022 [11:24] - u2 | Link:

My też chcieliśmy zarabiać jak na Zachodzie a uzyskaliśmy tylko ceny jak na Zachodzie

Doprawdy ? Ja widzę sklepy z pełnymi półkami. Za PRL-u widziałem puste półki, co najwyżej z octem :-)

PS. No i siła nabywcza złotówki obecnie jest nieporównywalna ze złotówką w PRL.

Obrazek użytkownika Pani Anna

15-03-2022 [11:39] - Pani Anna | Link:

@Izabela
Nie przekonana  Pani ludzi, którzy mają w głowach zakodowane, że  na Białorusi jest brud, bieda, syf, reżim i brak demokracji.  Zakodowane przez media od lewa do prawa, wyjątkowo zgodne ponad podziałami "w temacie Białorusi " (jak również w temacie pandemii...), co już powinno dawać do myślenia,  choć wiem, że obecnie to czynność niemodna i zapomniana.
Ciekawa schizofrenia,  zważywszy na to, że często są to Ci sami ludzie, którzy od kilku już dobrych rad oburzają się na to, jak Polska jest przedstawiana na Zachodzie pod rządami PIS.
Ten osławiony brak demokracji...

Obrazek użytkownika Tomaszek

14-03-2022 [23:30] - Tomaszek | Link:

Białoruski przemysł był w olbrzymiej większości zbudowany z fabryk zdemontowanych w Niemczech i na Dolnym śląsku . W Takim Grodnie na przykład to Azoty i Kardany Dwa największe zakłady do dziś ..Powód prosty to wąskie tory z przed wojny i bliska odległość to usprawniało i przyśpieszało rabunek . .Bywałem w Grodnie i za sojuza i po , nie stwierdziłem żadnych zmian ani ruinacji w międzyczasie . Ot po prostu ciągłóść .  Źródła jego "sukcesu są inne ". A na pewno nie było szansy na jakąś Europę . Z resztą Cichanouska pierwsze kroki w Polsce poleciała do Tuska i Trzaskowskiego . Do cholery mi z takim europeizmem , Gdyby jeszcze ją do Głosowania w PE dopuścili mielibyśmy pogląd "kto kogo ".

Obrazek użytkownika izabela

16-03-2022 [06:56] - izabela | Link:

Cichanouska też jest wystrugana z banana. Jest atrapą bez znaczenia.Co do gospodarki- Białoruś nie ma bogactw naturalnych,ani wysokich technologii . nic dziwnego, że nie było łatwo.

Obrazek użytkownika Tomaszek

16-03-2022 [20:46] - Tomaszek | Link:

Dobry materiał na białoruskiego Tuska z tej Cichanouskiej . A łukaszenka nie miał wyjścia . I gospodarczo , politycznie i militarnie . Nie można z narodu robić poległych bohaterów na siłę . Mają taką "demokrację" , jaką se wybrali . Bo z tego co widzę i słyszę to jednak go naprawdę wybrali . Geopolityka lokalna czyli białoruska realpolitik . 

Obrazek użytkownika Jabe

14-03-2022 [09:54] - Jabe | Link:

Nie wpadł w ręce Putina, a został w nie wepchnięty przez rzekomo polskie rządy warszawskie.

Obrazek użytkownika Es

14-03-2022 [21:32] - Es | Link:

@Jabe
Bądźmy uczciwi. Polskie rządy- z niewielkimi chwilowymi wyjątkami-  przymuszane, podpuszczane, czy też wykazując się własną inwencją,  mają we wpychaniu Białorusi  w łapy Rosji spore co prawda zasługi, ale nie grały w tym pierwszych skrzypiec. Ale co do działania w ten sposób wbrew polskim interesom,  to pełna zgoda.

Obrazek użytkownika Jabe

14-03-2022 [23:58] - Jabe | Link:

Naturalnie że grały pierwsze skrzypce, jednak przypuszczalnie kto inny był dyrygentem, bo Polska własnej polityki nie prowadzi.

Obrazek użytkownika Chatar Leon

14-03-2022 [10:56] - Chatar Leon | Link:

Kłaniam się Szanownej Pani serdecznie. Ja też uwielbiam Białoruś jako kraj, ale bez sensu jest wyprowadzanie wniosków politycznych ze spływu przez Berezyński rezerwat biosfery, biwakowania nad jeziorem Nieszczerdo, czy odwiedzania ośrodków staroobrzędowców w Wietce i okolicach.
To naiwny i bałamutny pogląd, że Łukaszenka to gwarant istnienia niezależnej Białorusi. Przecież pogrzebanie niepodległości tego kraju to nie jest kwestia ostatnich dwóch lat. To jest systematyczny, metodycznie prowadzony proces. Łukaszenka rusyfikował Białoruś od samego początku swoich rządów. W 1994 wygrał wybory, już w 1995 zlikwidował symbole niepodległościowe zastępując je sowieckimi, a w 1997 powstał Związek Białorusi i Rosji.

Obrazek użytkownika izabela

16-03-2022 [07:09] - izabela | Link:

Nie chodzi o biwaki i jeziora. Wbrew potocznym opiniom ludzie na Białorusi mieli dobrze . Do czasu puczu finansowanego przez Sorosa prześladowania były mitem. Ludzie się nie bali, rozmawiali jawnie w kawiarniach i na ulicach nawet z cudzoziemcami jak ja. Pomimo znajomości języka zawsze można rozpoznać akcent. Uczestniczyłam w seminarium profesora Krasnodębskiego we Lwowie na temat Kresów. Jeden z prelegentów zapluwał się w krytyce reżimu. Gdy zabrałam głos wycofał się rakiem. Okazało  się, że stracił pracę na uniwersytecie. Wiele osób traci pracę z różnych przyczyn i tonie oznacza prześladowań . Na Białorusi zainstalowali się kontraktowi opozycjoniści i robili krajowi gębę podobnie jak nasi :"patrioci" robią gębę Polsce w UE. 

Obrazek użytkownika Tomaszek

16-03-2022 [20:54] - Tomaszek | Link:

"Na Białorusi zainstalowali się kontraktowi opozycjoniści i robili krajowi gębę podobnie jak nasi :"patrioci" robią gębę Polsce w UE. " I kontraktor ten sam . Widać było gdzie np Cichanouska ze świtą pojechała . A w łapy Rosji to ich nikt nie pchał . Sama sobie wzięła . Taki był deal Gorbaczowa z Kohlem . I tak zostało .

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

14-03-2022 [12:55] - Kazimierz Kozio... | Link:

Deja vu czy coś więcej? W TVP mamy prawie codziennie relację z Iwano Frankiwska pomimo iż Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej uznaje nazwę Stanisławów jako polską nazwę tego miasta. Wciąż żyją w IIIRP wygnańcy ze Stanisławowa. Stanisławów, do agresji sowieckiej 17 września 1939r. stolica województwa staniławowskiego na Pokuciu, miasto zwane małym Lwowem. Po 1945 większość Polaków została wysiedlona po czym rozpoczęło się zacieranie polskości miasta. Zlikwidowano najstarszy polski cmentarz na Kresach Wschodnich. Groby wielu wybitnych Polaków zostały wyburzone buldożerami, a na ich miejscu wybudowano hotel „Ukraina”, szkołę partyjną, teatr i budynek mieszkalny. Pozamykano, sprofanowano i ograbiono wszystkie kościoły. Szczególnej profanacji doznała najstarsza budowla sakralna – kolegiata stanisławowska, jako najbardziej znaczący obiekt polskiej pamięci narodowej. Wydarzyło się to zaraz po 9 listopada 1962 i obchodach 300-lecia miasta, kiedy to nazwa Stanisławowa została zmieniona na Iwano-Frankowsk na cześć ukraińskiego pisarza Iwana Franki, w żaden sposób nie powiązanego z miastem natomiast znanego z bulwersujacych antypolskich prac akademickich. Nawet Stalin ani okupanci niemieccy nie zmienili nazwy miasta. 
Na 300 lecia miasta sprofanowano też najznamienitszy obiekt pamięci narodowej kolegiatę stanisławowską, bezcenne ołtarze zostały porąbane i wyrzucone na wysypisko śmieci. Szczątki twórców świetności Stanisławowa i dobroczyńców miasta zostały sprofanowane i wyrzucone z krypt rodowych, m.in.Stanisława Potockiego poległego podczas Odsieczy Wiedeńskiej w 1683, Andrzeja Potockiego, któremu król powierzył władztwo nad Rzecząpospolitą podczas swojej wyprawy pod Wiedeń. Po zbezczeszczeniu świątyni urządzono w jej murach Muzeum Nafty i Gazu. Stanisławowska kolegiata zasłynęła w literaturze polskiej m.in. w Trylogii Sienkiewicza, który tak opisał pogrzeb Pana Wołodyjowskiego, który odbył się w murach tej świątyni: "Wszystkie dzwony biły w kolegiacie. Kościół zapełniony był tłumem szlachty i żołnierzy, którzy ostatni raz chcieli rzucić okiem na trumnę Hektora Kamienieckiego i pierwszego Rzeczypospolitej kawalera". Tu także odbyła się ceremonia ślubna gen. Władysława Sikorskiego.

W 2009 odsłonięto w mieście pomnik na cześć Stepana Bandery, w 2010 Rada Miejska Iwano-Frankiwska nadała honorowe obywatelstwo Banderze i Romanowi Szuchewyczowi, współorganizatorowi ukraińskich batalionów w służbie niemieckiej „Nachtigall” i „Roland” oraz dowódcy UPA.

Obrazek użytkownika u2

14-03-2022 [14:07] - u2 | Link:

Nawet Stalin ani okupanci niemieccy nie zmienili nazwy miasta. 

No jacy dobrzy ci okupanci :-)

PS. A w okupowanej Polsce zmieniali. Na przykład na Stalinogród :-)

Obrazek użytkownika izabela

14-03-2022 [15:36] - izabela | Link:

@ Kazimierz 
Powinnością chrześcijanina jest niesienie pomocy bliźniemu w potrzebie. Dlatego pomoc indywidualna jest godna uznania i pochwały. Natomiast udzielający pomocy instytucjonalnej muszą pamiętać przesłanie kardynała Wyszyńskiego „ Każdy naród pracuje przede wszystkim dla siebie, a nieszczęściem  jest zajmowanie się całym światem kosztem własnej Ojczyzny” .Muszą również myśleć o dalekosiężnych skutkach podjętych działań. Choćby takich jak wynikająca z tych działań zamiana państwa narodowego w wielonarodowe, z wszelkimi tego konsekwencjami. Muszą też mieć świadomość, że być może realizują jakiś szerszy geopolityczny plan.
 

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

14-03-2022 [19:13] - Kazimierz Kozio... | Link:

Gdyby powstały jakieś wątpliwości dotyczące mojego wpisu to uściślam że priorytetem RP musi być bezpieczeństwo Polaków. Priorytetem chrześcijanina - zbawienie duszy, niekoniecznie drogą męczeństwa. Niesienie pomocy potrzebującym nie podlega dyskusji. Jeżeli tej pomocy będzie udzielać państwo to trzeba pamiętać że złożą się na tę pomoc wszyscy obywatele tu i teraz ale też nasi spadkobiercy. Zawsze też należy pamiętać, że narody które tracą pamięć - giną! Chociaż można egzystować beztrosko z zapewnioną ciepła wodą nie zaprzątając sobie głowy bzdetami o tożsamości narodowej. Jak żyć podpowiedzą zawsze dyżurne celebryckie autorytety.

Obrazek użytkownika izabela

14-03-2022 [13:33] - izabela | Link:

Pierwsze  piec zdjęć to rok 1996.  Piąte przed skromnym domkiem w Pińsku .w którym mieszkał biskup Świątek.   Ostanie dwa to 2015.rok. Pełna stabilizacja.

Obrazek użytkownika Pani Anna

14-03-2022 [15:06] - Pani Anna | Link:

@Izabela
Podoba mi się dzisiejszy felieton bardzo. Mam w pamięci wszystko, co Pani już przed laty napisała o Białorusi,  miałam je przed oczami również wtedy, kiedy u nas odbywała się wstrętna w moich oczach (o czym również pisałam bez ogródek zbierając cięgi na forum i nie tylko ) akcja  "nauki demokracji" dla Łukaszenki. Naszą narodową specjalnością jest wtracanie się między wódkę,  a zakąske i zwyczajowe nie wyciąganie wniosków.  O umiejętność prowadzenia polityki zagranicznej szkoda nawet mówić. POLSKA PIERWSZA, to jest to, co powinno nam przyświecać na każdym kroku i z czego powinno się rozliczać rządzących bez względu z jakiej opcji politycznej się wywodzą.  Na marginesie przeraża mnie ta "dziecięca mentalność ", dzięki której nie tylko Owsiak znakomicie prosperuje ponad ćwierć wieku,  odkąd udało się wmówić,  że bez niego polskie dzieci by poumieraly, ale również brak umiejętność odczytania przesłania tekstu, o ile wnioski nie są wyłożone kawa na ławę. 

Obrazek użytkownika izabela

14-03-2022 [15:25] - izabela | Link:

@ Pani Anna  Pisałam po prostu prawdę. Pierwsze zdjęcia z mojej pierwszej podróży pokazują stan tego kraju po wyjściu sowietów. Pisałam  o tym wielokrotnie. Emerytura wynosiła tyle co kilo sera a i tak sera nie było. Ruiny i zgliszcza. Teraz Grodno, Brześć to europejskie miasta.Zdumiewające jest że piszą na ten temat ludzie którzy nie mają o tym pojęcia.Jeżeli dziennikarze są tak dociekliwi dlaczego rozpowszechniali te brednie zamiast przejechać się na Białoruś i sprawdzić. Teraz jest na wszystko  za późno. mamy wroga w Białorusi i przyjaciół na Ukrainie .Ciekawe czym za to zapłacimy? 

Obrazek użytkownika Pani Anna

14-03-2022 [15:44] - Pani Anna | Link:

@Izabela
Bo tylko prawda jest ciekawa i WAZNA. Taka tam oczywista oczywistość.  Zapłacimy za tę "politykę " drogo, jak zwykle. Oby nie krwią. 

Obrazek użytkownika u2

14-03-2022 [15:18] - u2 | Link:

Pierwsze  piec zdjęć to rok 1996. 

Pierwsze zdjęcie przedstawia w miarę nowoczesne osiedle. Piłem wódkę w Grodnie z dalekim krewniakiem również jak na tamte czasy nowoczesnym bloku mieszkalnym i osiedlu. Piłem również wódkę na wsi w dużym ładnym drewnianym domu. Przyjęli nas po królewsku  Jak już pisałem doznałem pewnego szoku jak odwiedziliśmy komunałkę zrobioną w dawnym pałacyku należącym do polskiego właściciela. Rodzina z dziećmi i dziadkiem żyli w jednym pokoju. Bielizna suszyła się w długim korytarzu. Wychodek jak w serialu o Kiepskich :-)

Obrazek użytkownika izabela

14-03-2022 [15:34] - izabela | Link:

To peryferie Brześcia. Ale sam Brześć wyglądał jak dalej.Dwa ostatnie to cerkiewka po remoncie i ulica Brześcia a właściwie bulwar z kawiarniami , pięknie odrestaurowanymi domami i kwietnikami.Tam wyremontowano wszystko. Zniknęły wszelkie ruiny. Jedyna kamienica w Grodnie w remoncie miała r tablicę z dokładną datą jego ukończenia. I tego terminu dotrzymano. Mam setki zdjęć.Może umieszczę je na jakimś dostępnym portalu foto.

Obrazek użytkownika sake3

14-03-2022 [15:55] - sake3 | Link:

Chwali Pani Łukaszenkę za dbałość o zabytki polskie.Oczywiście to zasługuje na pochwały ale przecież  to nie jest czymś wyjątkowym.Dbałość o pomniki historii jest powinnością cywilizacji,Łukaszenka po prostu rozumie jak to jest ważne.  

Obrazek użytkownika Chatar Leon

14-03-2022 [21:43] - Chatar Leon | Link:

Praktycznie każde z zamieszczonych tutaj zdjęć można było zrobić zarówno obecnie, jak i dwadzieścia parę lat temu.
W każdym z krajów postradzieckich można znaleźć zarówno bidę z nędzą, jak i nowoczesne budynki, wyremontowane zabytki i czyste ulice. Z tym remontowaniem zabytków na Białorusi sprawa wygląda zresztą bardzo różnie.
Uczciwie mówiąc, prawdą jest, że Białoruś, owszem, przez pewien czas, wyglądała na tle innych krajów na wschodzie nieco porządniej. I to nie tylko w porównaniu z nimi. Sam chwaliłem, bo np. z dziesięć - kilkanaście lat temu podróż samochodem po wygodnych szerokich drogach białoruskich była znacznie bardziej komfortowa niż po drogach polskich, których jako taką sieć dopiero niedawno kilka lat temu zbudowano. Ale ten okres prosperity łukaszenkowskiej Białorusi dawno się skończył.
Jest też faktem, że 2-5 lat temu Białoruś przechodziła rodzaj politycznej odwilży, zresztą starała się o pozytywny wizerunek, zatrudniono PRowców, ułatwiono warunki pobytu cudzoziemców upraszczając sowieckie wymogi z rejestracją pobytu, a białoruskie służby graniczne stały się niezwykle bezproblemowe i kulturalne, co było wręcz szokujące dla każdego kto jeździ na wschód (szczęka mi opadła, gdy za którymś razem na Białorusi w miarę szybko i sprawnie odprawiały nas na granicy jakieś 20letnie siksy świeżo przyjęte do służby, gdy po polskiej stronie leniwy opryskliwy trep wyjęty z peerelu robił problemy i przedłużał odprawę). To jednak były jedynie działania wizerunkowe.
 

Obrazek użytkownika Es

14-03-2022 [23:20] - Es | Link:

Pani Izabelo
Łukaszenka zaczął się " odwijać" już pod koniec lat 90, gdy tylko się zorientował, że " zachód" , do którego nieśmiało chwilowo zaczął się uśmiechać próbuje mu zainstalować jakiś wariant sorosowej demokracji. A niechlubny w tych planach udział polskich rządów, to kompromitacja. Niestety apogeum nagonki na Łukaszenkę nastąpił w czasie rządów Pis. 
Zdumiewajace, jakich intelektualnych wygibasów dokonują ci, dla których " wolna" Ukraina to konieczność, bo stanowi dla nas bufor ochronny przed Rosją, uważając zdaje się jednocześnie,  że od strony Białorusi taki bufor potrzebny nam nie jest. 

Obrazek użytkownika izabela

15-03-2022 [10:54] - izabela | Link:

Dokładnie tak. Łukaszenka bardziej bał się Sorosa niż czerwonych z którymi pogrywał. Byłam w Brześciu w 2010 roku dokładnie w czasie wyborów.  W hotelu wieczorem słuchałam przemówień Łukaszenki .Były bardzo dobre . Przestrzegał żeby- как в Польше -nie oddać banków w ręce obcego kapitału. Żeby nie stracić- как в Польше -cukrowni.. Nikt nikogo nie bił.Ludzie dyskutowali na ulicach i rozdawali ulotki innych kandydatów. Przywiozłam stos tych ulotek. Po powrocie do Warszawy widziałam w TV zdjęcia z rzekomych interwencji białoruskiej milicji i bicie ludzi na ulicach. Brześć to małe miasto.Łaziłam całe dnie po ulicach. Nie było żadnej milicji i nikt nikogo nie bił..
Łukaszenka mógł się nie podobać a nawet śmieszyć. Te jego mundury, ordery. Ale to nie nasza sprawa. Domy na Białorusi też mają często złote dachy albo niebieskie. Co nas to obchodzi. To ich gust i wybór.Natomiast jawne kłamstwa w naszych mediach były  oburzające.

Obrazek użytkownika u2

15-03-2022 [11:05] - u2 | Link:

Przestrzegał żeby- как в Польше -nie oddać banków w ręce obcego kapitału. Żeby nie stracić- как в Польше -cukrowni..

Przecież banki są odzyskane, a cukier wcale nie krzepi tylko osłabia :-)

PS. No i to baćka jest uznawany za agresora, a nie Polsza :-)

Obrazek użytkownika Chatar Leon

15-03-2022 [11:15] - Chatar Leon | Link:

Naprawdę dziwi mnie to. Po serii naprawdę świetnych wpisów tym razem wystawia sobie Pani świadectwo jakiejś dziecinnej naiwności.
"Przestrzegał żeby- как в Польше -nie oddać banków w ręce obcego kapitału. Żeby nie stracić- как в Польше -cukrowni."
Czego na Białorusi nie przejęła rodzina Łukaszenki i nie rozgrabili ruscy, przejęły koncerny. I to właśnie działo się mniej więcej w tym samym czasie, gdy Baćka bredził o wrażym obcym kapitale.
Dla mnie takim już zupełnie symbolicznym detalem było to, gdy za którymś razem na Białorusi sięgając po świetne niegdyś miejscowe piwo rzeczyckie, ze zdziwieniem poczułem smak standardowego koncernowego sikacza. Po dokładniejszym obejrzeniu nalepki okazało się że to już made in Heineken Belarus.

Obrazek użytkownika u2

15-03-2022 [11:17] - u2 | Link:

made in Heineken Belarus.

Ponoć robią na żółci wołowej, aby zwiększyc zyski. Rzeczywiście okropne :-)

Obrazek użytkownika Es

15-03-2022 [12:48] - Es | Link:

@Chatar
Wyolbrzymiasz zdaje się detale i w takim sosie gubisz prawdziwe problemy. Miedzy innymi ten z czyjej naprawdę winy zamiast względnie przyjaznego sąsiada, mamy uzależnionegood Moskwy kolaboranta, gotowego zezwolić na ustawienie baterii skierowanych w naszą stronę.

Obrazek użytkownika u2

15-03-2022 [13:09] - u2 | Link:

zamiast względnie przyjaznego sąsiada, mamy uzależnionegood Moskwy kolaboranta

Masz z tym problem ? Obwiniasz siebie ? :-)

Obrazek użytkownika Es

15-03-2022 [13:22] - Es | Link:

Masz problem z wektorami, logiką, czy czytaniem ze  zrozumieniem?

Obrazek użytkownika Chatar Leon

15-03-2022 [13:21] - Chatar Leon | Link:

@Es
Co wyście sobie ubzdurali z tym że Łukaszenka był przyjaznym sąsiadem, którego myśmy w ostatnich latach wepchnęli ruskim w łapy? Baterie skierowane w naszą stronę są już od dawna.
Napisałem już wcześniej o Białorusi, że
pogrzebanie niepodległości tego kraju to nie jest kwestia ostatnich dwóch lat. To jest systematyczny, metodycznie prowadzony proces. Łukaszenka rusyfikował Białoruś od samego początku swoich rządów. W 1994 wygrał wybory, już w 1995 zlikwidował symbole niepodległościowe zastępując je sowieckimi, a w 1997 powstał Związek Białorusi i Rosji.

Obrazek użytkownika Jabe

15-03-2022 [13:45] - Jabe | Link:

Idąc tym tokiem rozumowania, nasze rządy germanizowały Polskę, wprowadzając ją do unii. No a sowieckie symbole są różne od rosyjskich. Łukaszenka jest zakotwiczony w historii, ale nie zginał dobrowolnie karku pod rosyjskie jarzmo.

Strony