Dieta: Czy tracąc wagę, chudniemy czy wydalamy wodę?

Energia z pożywienia znajduje się w orgranizmie w trzech formach i miejscach:

  1. Glukoza – we krwi.
  2. Glikogen – wewnątrz komórek.
  3. Tłuszcz – w komórkach tłuszczowych.

Gdy zabraknie glukozy znajdującej się w krwioobiegu, to organizm zaczyna zużywać glikogen. Glikogen to cząstki glukozy połączone ze sobą cząstkami wody. Wagowo mniej więcej trzeba 3-4 części wody na 1 część glukozy. Tak zbudowany jest glikogen.

Więc gdy organizm spala ten glikogen, a czyni to generalnie przed sięgnięciem po zasoby tłuszczu, to tak naprawdę tracimy wagę właśnie wskutek rozkładu glikogenu na glukozę i wodę, która jest wydalana.

Ile zatem wagi człowieka mieści się w tym glikogenie? Ile możemy stracić na wadze, nie naruszając wcale zgromadzonego w ciałku tłuszczu? Otóż glukozy w postaci glikogenu jest ok 0,5 kg. Wody, która ją wiąże jest zatem 1,5 – 2 kg. Można zatem „spaść z wagi” 2,5 kg, nie tracąc tłuszczu, i to się dzieje właśnie w przypadku ostrych postów, ciężkich wysiłków i diet bez węglowodanów.

Jeśli po takim wydarzeniu węglowodany zaczniemy jeść normalnie, to skok wagi znów będzie szybki, bo ów glikogen się odtworzy. Zatem pierwsza utrata wagi, tak ok 2,5 kg, w niewielkim lub żadnym stopniu dotyczy tłuszczu. To w większości woda. Dopiero potem, zaczyna się normalne spalanie tłuszczu!

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika JanAndJan

12-03-2022 [19:45] - JanAndJan | Link:

Szwejk über alles
Kropka

Obrazek użytkownika admin

13-03-2022 [07:57] - admin | Link:

No ale idąc tym tropem wydaje się, że post jest niezbędny żeby spalić tłuszcz. Jeśli będziemy ciągle dostarczać węglowodanów, nawet intensywnie ćwicząc, to nigdy nie spalimy zapasów tłuszczu. No chyba, że naprawdę porządny wysiłek sobie zapodamy 

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

13-03-2022 [10:55] - Zbyszek_S | Link:

Tak. Dlatego, żeby pozbyć się tłuszczu trzeba ograniczyć węglowodany (poziom we krwi), co można zrobić przez:
1. Post (np. Dąbrowskiej lub na wodzie)
2. Spożywanie węglowodanów o niskim ładunku glikemicznym (bez bułek, pieczywa, słodyczy itd)
3. Diety niskowęglowodanowe typu ketogenna
4. Post krótkotrwały - duże przerwy w jedzeniu np. 16 godzin.

Można oczywiście - przy silnej woli - ograniczyć ilość węglowodanów z wysokim IG i powoli też się będzie chudnąć, ale ograniczanie przy pomocy silnej woli w skali społecznej nie działa, indywidualnie czasem tak, ale indywidualnie to ludzie palą papierosy i pozostają zdrowi. Chyba nawet częściej niż ci, co ograniczyli swoją wagę przez dietę ŻP czyli żryj połowę:)