ILE BYLO OFIAR BEZPIEKI ?

ILE BYŁO OFIAR BEZPIEKI ? -
pytał pan Marcin Gugulski we wpisie 22-4-2016 – po czym podał nam dwie odmienne informacje: 1) wg PAP – ofiar komunistycznej bezpieki było kilkaset, 2) a Wikipedia ( za Gazetą Wyborczą) podała, że w okresie stalinowskim , 1944-1956, w stu więzieniach stracono trzy tysiące pięćset osób, zdecydowanie więcej przeciwników politycznych niż przestępców kryminalnych. Uwaga to nieco śmieszna, bo to oprawcy bezpieki byli przestępcami kryminalnymi! No, ale czego to się nie pisze w gazecie Michnika.
No cóż, oba te „źródła” bardzo zaniżają kryminalny bilans działań bezpieki, bo pociotki komuchów bronią towarzyszy z bezpieczeństwa. I nie trzeba odwoływać się do IPN-u, by stwierdzić, że obie informacje są łgarstwem. Zanim IPN nam odpowie upłynie wiele miesięcy, a tymczasem możemy przewertować oba tomy „Bestii” Tadeusza M. Płużańskiego i dojść do pewnych ustaleń. Bestii było dużo, a w r.1968 uciekło z Polski ponad tysiąc stalinowskich oprawców ( patrz tom I „Bestii”, str.399-402), jednak w PRL-u pozostało ich jeszcze wielu. Studiując ich sylwetki w książkach Płużańskiego znajdziemy tam informacje, że każdy z tych katów bezpieki miał na sumieniu sporą ilość ofiar, niektórzy nawet po kilkadziesiąt wyroków śmierci lub zakatowanych w śledztwie. Wystarczy policzyć, ponad tysiąc oprawców i – średnio ze 30 ofiar – to już wyjdzie ze 30 tysięcy, a zresztą to pan jest matematykiem! A może i więcej?  Idźmy dalej: ludzie ginęli nie tylko w ubeckich katowniach i „sądach” PRL-u!
   Po wojnie w Polsce działało NKWD, Armia Czerwona i Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego – formacje te walczyły z antysowieckim powstaniem, amnestie ogłoszone podstępnie w r.1945 i 1947 ujawniły razem około sto tysięcy żołnierzy podziemia. Wiele tysięcy poddano represjom, ilu przeżyło ? Czy pomoże nam tu IPN ? Ale już bilans ofiar rośnie, a okres 1944-1956 był czasem powszechnego terroru. Palono tez całe wioski ( np. Wąwolnica ), UB paliło domy i stodoły z partyzantami. Żołnierze wyklęci ginęli w lasach, wiele tysięcy deportowano  w głąb ZSRR. W r.1990  w Wydawnictwie Lubelskim ukazała się broszurka  „Polacy internowani w ZSRR w latach 1944-1947”. Broszura zawiera też mapę 47 obozów na terenie ZSRR. Tylko w okręgu lubelskim pojmano 2 tysiące 700 Akowców. Czytamy też, iż w latach 1944/5 wywieziono do łagrów ok. 15-17 tysięcy, później ustalono,że były to dane zaniżone, bo z samych Kresów północno-wschodnich deportowano do Rosji ok. 50 tysięcy Akowców i ich rodzin. I te dane są zaniżone, jeśli wziąć pod uwagę ilość obozów i rozmiary represji Smiersza i NKWD np. już po wyzwoleniu Wilna Rosjanie aresztowali, rozbroili 8 tysięcy żołnierzy AK, z czego deportowali 4.400. Zesłanie oznaczało prawie zawsze śmierć. A tysiąc z tych rozbrojonych po prostu zniknął. Podobnie było potem  po wyzwalaniu Lwowa, miasto zresztą zaraz nam odebrano. Do polskich strat w latach 1944-1956 należy dodać i te, szacuje się, że w sumie zabitych i zaginionych było do 160 tysięcy, a pewne źródła podają liczbę 320 tysięcy. Może kiedyś IPN ustali ?
   Polacy ginęli też z rąk ubeków i w innych sposób. Np. w roku 1946/7 oddziały UB i MO rpzbiły wiele wieców przedwyborczych PSL, który wtedy – nie tak jak dziś - był partią patriotów. Wielu z nich aresztowano, a nawet zamordowano 118 działaczy PSL-u! W więzieniach trzymano ogółem sto tysięcy patriotów, w tym 900 księży ( dane z r.1951)! Ilu z nich zmarło za kratami ? Podaję za „Historią Polski” Wojciecha Roszkowskiego ( W-wa, PWN 1991, str. 167, 207 ).
   Te i inne zbrodnicze praktyki trzeba dodać do bilansu tylko oficjalnych wyroków śmierci, bo bestie PRL-u mordowały Polaków wszędzie i  o każdej porze. Były to lata powszechnego terroru, który tylko nieco zelżał po roku 1956. Proponuję więc, aby pytanie pana Gugulskiego zastąpić szerszą formułą: Ile było ofiar Terroru po r.1945 ?
    I dzisiaj pogrobowcy tego krwawego systemu ( trzej prezydenci tzw. IIIRP i klika podobnych im współpracowników reżimu PRL-u ) maja czelność występować przeciwko legalnemu rządowi PiS-u, który próbuje wprowadzić demokrację i praworządność ? Mają wsparcie cynicznych targowiczan z KOD-u i  zaprzedanych Bestii petrurianów czy krowodrzańskich zuchów, ale doczekali się należytej odprawy w liście byłych członków „Solidarności”, którzy nigdy nie przystali na chory pakt z Magdalenki. Słusznie, jakim prawem w 27 lat po tzw. upadku PRL-u byli dygnitarze PZPR-u ( organizacji uznanej za przestępczą!) zamierzają rządzić Polską ?  Ich epoka minęła bezpowrotnie, a i tak mieli sporo szczęścia, bo umknęli Temidzie. Nie osądzono ich zbrodni i malwersacji, lekkomyślnie odstąpiono nawet od dekomunizacji, co przyniosło anomalię prezydentury TW „Bolka”,  potem dwóch kadencji prezydentury TW „Alka” i wiele innych nieszczęść, a teraz fenomen „republiki rzeplińskiej” dowodzonej przez byłego aparatczyka PZPR-u! Oto kabaret tzw. III RP, która jakoś nie może stać się III Rzeczpospolitą! I nigdy nie powstanie, jeśli nie zanegujemy schedy po PRL-u! Byli członkowie PZPR-u i byli agenci TW powinni zostać usunięci ustawą ze sfery polityki. To proste, aż do „bulu” jakby napisał gajowy.
 
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

28-04-2016 [10:01] - NASZ_HENRY | Link:

POkomusze przymierze: Bolek, Alek i Litwin ;-)

Obrazek użytkownika Teresa Bochwic

28-04-2016 [11:31] - Teresa Bochwic | Link:

Z 15 lat temu była w IPN konferencja o ofiarach stalinizmu. Było ca 8 tys. orzeczonych wyroków śmierci, stracono mniej niż połowę z tej liczby. Ale jak nazwać wymordowanie kilkudziesięciu, a może i stu tys. młodych ludzi w tych czasach przez rozmaite formacje, wyłapujące ich jak zarażone wścieklizną lisy? To nie były ofiary bezpieki? "Wojna domowa", jak to nazywali komunistyczni historycy?
I tak się zmniejsza, zmniejsza, zmniejsza...

Obrazek użytkownika Janusz Krowodrzański

29-04-2016 [01:37] - Janusz Krowodrzański | Link:

Okropne są te przekręcania historyczne w zależności co komu (jakiej opcji politycznej) odpowiada:szalejący w latach powojennych terror komunistyczny (państwowy) niektórzy tzw. historycy nazwali wojną domową, chociaż to nie była walka 2 regularnych armii: pro i anty rządowej (jak np. w Hiszpanii). Barbarzyński mord zbiorowy w Katyniu niektórzy dzisiejsi tzw. historycy polityczni nazywają ludobójstwem, chociaż to nie były tzw. czystki etniczne (eksterminacja narodów), ani tym bardziej Holokaust,a typowa zbrodnia wojenna - wymordowanie jeńców wojennych wziętych do niewoli podczas wojny.Przydałoby się zapytać ekspertów od prawa międzynarodowego, ale i od historii zanim się palnie takie bzdety.

Obrazek użytkownika Janusz Krowodrzański

29-04-2016 [00:55] - Janusz Krowodrzański | Link:

Przytaczając dawno już znane fakty o ofiarach bestialskiego komunizmu, Autor ulegając swojej obsesji (żeby nie dodać: paranoicznej), nie omieszkał wkręcić w ten ponury bilans również sporej i charakterystycznej dla niego dawki oplucia i nienawiści do przeciwników obecnej władzy:

"I dzisiaj pogrobowcy tego krwawego systemu ( trzej prezydenci tzw. IIIRP i klika podobnych im współpracowników reżimu PRL-u ) maja czelność występować przeciwko legalnemu rządowi PiS-u, który próbuje wprowadzić demokrację i praworządność ?"

W dodatku humorystycznie napomyka, że to PiS " próbuje wprowadzić demokrację i praworządność ". Rzeczeni pogrobowcy (czyli trzej byli prezydenci RP, którzy dołączyli do dziesiątek podobnych listów w sprawie obrony demokracji i łamania prawa) mają "wsparcie cynicznych targowiczan z KOD-u i zaprzedanych Bestii petrurianów czy krowodrzańskich zuchów". Język do znudzenia ten sam, ziejący nienawiścią i pogardą dla politycznego przeciwnika i wciąż tymi samymi inwektywami świadczącymi o ubogim ich zapasie w arsenale Pana Autora. Skąd my tu nad Wisłą znamy to od pewnego czasu..?

"a teraz fenomen „republiki rzeplińskiej” dowodzonej przez byłego aparatczyka PZPR-u! Oto kabaret tzw. III RP, która jakoś nie może stać się III Rzeczpospolitą! I nigdy nie powstanie, jeśli nie zanegujemy schedy po PRL-u! Byli członkowie PZPR-u i byli agenci TW powinni zostać usunięci ustawą ze sfery polityki"

Trzeba by więc ( w 27 lat po upadku komuny!) znowu wszystkich zlustrować i usunąć z polityki tych wszystkich byłych członków PZPR, obecnie w wierchuszce PiS się gnieżdżących, jak prokurator stanu wojennego Piotrowicz. Przy okazji: w obradach Okrągłego Stołu i w Magdalence uczestniczył Prezydent Tysiąclecia niejaki Kaczyński Lech, wzór dla "prawdziwych patriotów" z obecnym prezydentem RP na czele.