Ile było ofiar bezpieki?

Ile było ofiar komunizmu w Polsce?
Poproszę o oficjalne stanowisko Instytutu Pamięci Narodowej w tej sprawie, bo wypadałoby wiedzieć, czy oba czy tylko jedno z poniższych stwierdzeń jest nieprawdziwe:

Polska Agencja Prasowa, 22 IV 2016:
Pułkownik (w dniu śmierci posiadał stopień majora) Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” był jedną z  kilkuset  ofiar komunistycznej bezpieki.
[http://wpolityce.pl/historia/289747-poruszajace-slowa-ministra-obrony-narodowej-zegnajac-plk-szendzielarza-witamy-polske-niepodlegla-ktorej-mialo-juz-nie-byc?strona=2]

Wikipedia za Gazetą Wyborczą, 6 IV 2013:
W okresie stalinowskim 1944-1956 kara śmierci stosowana była masowo. W tym czasie w stu więzieniach stracono blisko trzy i pół tysiąca osób,  zdecydowanie częściej przeciwników politycznych niż przestępców kryminalnych (w liczbach bezwzględnych).
[https://pl.wikipedia.org/wiki/Kara_%C5%9Bmierci_w_Polsce#cite_note-Podemski-5]

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marcin Gugulski

22-04-2016 [18:27] - Marcin Gugulski | Link:

Rzecznik IPN odpowiada na TT:

Agnieszka Sopińska ‏@AJaremczak
@GugulskiMarcin

- W latach 1944-1956 liczba zamordowanych i zmarłych w wyniku działań komunistycznego aparatu represji może sięgać ok. 50 tys.

- samych wykonanych wyroków śmierci było ok. 3 tys.

- do tej liczby trzeba dodać ofiarny na terenach włączonych do Związku Sowieckiego