Tutsi i Hutu

W Rwandzie w ciągu około 100 dni, od 6 kwietnia do lipca 1994 zginęło około miliona ludzi. Dwa plemiona Tutsi  i Hutu wydały sobie zaciekłą, nieprzejednaną, bratobójczą walkę. Wzajemna nienawiść tych plemion jest trudna do zrozumienia nawet dla politologów, socjologów i kulturoznawców.
 Ludność Rwandy dzieli się na trzy grupy etniczne: Hutu, Tutsi  oraz Twa. Przed erą kolonialną grupa etniczna Tutsi stanowiła górną warstwę w strukturze społecznej, a Hutu niższą. Istniała jednak wówczas możliwość zmiany warstwy społecznej poprzez zdobycie czy wypracowanie  majątku.  XX wiek przyniósł ogromne napięcia społeczne. Hutu za przykładem Kraju Rad zapragnęli zmiany stosunków społecznych drogą rewolty, w wyniku której zginęło wiele osób należących do grupy etnicznej Tutsi, a tysiące Tutsi utraciło majątek i zostało zmuszonych do ucieczki za granicę, przede wszystkim do Ugandy. W 1988 roku powstał tam ruch militarny pod nazwą Rwandyjski Front Patriotyczny, do którego przystąpili głównie przebywający w Ugandzie uchodźcy Tutsi.  1 października 1990 roku rozpoczęli oni inwazję na Rwandę.  W październiku 1993 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ powołała Misję Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw pomocy Rwandzie. W kwietniu 1994 r. zestrzelono samolot, na pokładzie którego znajdowali się prezydenci Burundi i Rwandy i rozpoczęło się masowe i systematyczne mordowanie ludności cywilnej.  W ciągu kilku tygodni po katastrofie lotniczej w kraju rządzonym przez Hutu zginęło około  miliona osób. Podburzano do likwidacji "karaluchów Tutsi".  Zabijano również uczestników misji humanitarnej. Mordowanie ludności cywilnej trwało do 4 lipca 1994, do czasu przejęcia kontroli militarnej nad całym terytorium kraju przez Rwandyjski Front Patriotyczny.
   Członkowie rządu, żołnierze i bojówkarze, którzy uczestniczyli w ludobójstwie zbiegli do ówczesnego Zairu, obecnie Demokratycznej Republiki Konga Z Rwandy uciekło również 1,4 miliona osób cywilnych, w przeważającej większości Hutu, którym powiedziano, że Rwandyjski Front Patriotyczny ich wymorduje. Tysiące z nich zmarło z przyczyny złych  warunków higienicznych przede wszystkim na choroby przenoszone przez brudną wodę. Pod koniec 1996 roku rząd rwandyjski rozpoczął długo oczekiwane procesy sądowe o ludobójstwo. Tak długie opóźnienie w ich przeprowadzeniu wynikało z faktu, że Rwanda utraciła w pogromach większość swojego personelu sądowego. Zniszczeniu uległa również większość infrastruktury, w tym gmachy sądu i więzienia. W 2000 r. wciąż ponad 100 000 osób oskarżonych o ludobójstwo czekało na rozprawy sądowe. Aby skrócić czas oczekiwania na procesy, w 2001 r. rząd wprowadził partycypacyjny system sprawiedliwości zwany „Gacaca” . Miejscowe społeczności wybierały sędziów, którzy rozpatrywali sprawy osób podejrzanych o zbrodnię ludobójstwa. 8 listopada 1994 roku, Rada Bezpieczeństwa ONZ na mocy rezolucji nr 955 utworzyła Międzynarodowy Trybunał Karny dla Rwandy.
Odpowiedzialność za niepowodzenia misji pokojowej w Rwandzie przypisuje się na ogół ONZ, które  jest niewątpliwie instytucją dość bezwładną i mało skuteczną, jednak główną przyczyną ludobójstwa była wzajemna zaciekła nienawiść Tutsi i Hutu, zupełnie irracjonalna gdyż podział społeczny nie był spetryfikowany a raczej płynny i dopuszczający możliwość transferu.
Sytuacja w Polsce zaczyna mi obecnie przypominać sytuację w Rwandzie. Każda najdrobniejsza nawet kwestia ma w naszym kraju swoich zaciekłych zwolenników i przeciwników, którzy  w dyskusji używają najcięższych argumentów i gotowi się zwalczać do ostatniej kropli krwi.  Miałam na przykład ostatnio okazję rozmawiać ze znajomą na temat zmywarki do naczyń. Nie mam zmywarki, nic mnie nie obchodzą zmywarki, dla mnie znajoma może sobie kupić i postawić nawet ich dziesięć w tym jedną na głowie. Tymczasem dowiedziałam się, że jestem aspołeczna bo zużywając zbyt wiele wody zagrażam Planecie, a w ten sposób całej ludzkości. Nie chciało mi się nawet słuchać wyliczeń ile wody marnuję myjąc w zlewie swój kubek po kawie. Nie do pojęcia był przede wszystkim dla mnie poziom agresji z jaką znajoma zwalczała moje, być może staroświeckie i nieracjonalne nawyki.  Podobnie, choć jestem  w stanie zrozumieć osobę, która w trosce o swoje zdrowie robi w tramwaju awanturę ludziom niezamaskowanym nie do pojęcia jest dla mnie wściekły atak mojej mieszkającej w Paryżu przyjaciółki z czasów młodości, romanistki  z wykształcenia, za to że się nie zaszczepiłam i nie zamierzam szczepić. Koleżanka zna się na biologii jak przysłowiowa kura na pieprzu, przyjęła trzy dawki szczepionki i to jej święte prawo, nie ma natomiast prawa zatruwać mi życia wywodami, z którymi nawet nie chce mi się dyskutować gdyż są na tak niskim poziomie fachowości i z tak wysokim poziomem agresji.
Godna uwagi jest obecnie wzajemna niechęć, wręcz nienawiść konkurencyjnych ugrupowań politycznych. Komuny też nienawidziliśmy przecież ze wszystkich sił ale nie było to uczucie gwałtowne. Można go porównać do ćmienia chorego zęba. Idąc tropem tego porównania - niechęć zwolenników PiS do PO i odwrotnie nienawiść zwolenników PO do PiS przypominałaby raczej zapalenie okostnej. Choć życie pod rządami komuny było upiorne potrafiliśmy sprawiedliwie ocenić jej nieliczne sukcesy. Choćby poziom nauczania matematyki oraz poziom olimpiad matematycznych, który za komuny był nieporównywalnie wyższy. Również Wyścigi funkcjonowały za komuny o wiele lepiej i nikt nie zamierał budować na terenie toru treningowego kaskadowego biurowca. Pełniły również lepiej statutową rolę jaką jest selekcja koni pełnej i czystej krwi a stan toru był lepszy. Obecnie jeżeli ktoś broni dawnego dyrektora Janowa Podlaskiego, pana Treli, wiadomo, że nienawidzi PiS a jeżeli opowiada o nieprawidłowościach w tej stadninie jest przeciwnikiem PO. Zwolennicy wyrębu chorych drzew w Puszczy Białowieskiej są zwolennikami PiS natomiast obrońcy tych drzew, czyli kornika, na pewno zwolennikami PO.  Dyskusja na dowolny temat zamienia się nieuchronnie w polityczną awanturę.
 
 
 
 
 
 
 
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika jazgdyni

22-01-2022 [07:09] - jazgdyni | Link:

Witaj Izo

Widzę, że również jesteś porannym kosem (z tymi skowronkami to przesada. Zawsze, kiedy na horyzoncie jest tylko różowa kreska jutrzenki słyszę trele (czasem gwiiżdżąc wymieniam z nimi uwagi) pana kosa, niezmiennie usadowionego na czubku 10 metrowej tui, potem pohukiwanie synogarlicy, a skowronki jeszcze śpią)

Z Tutsi i Hutu nie mam problemów co do genezy skrajnej nienawiści i wywołanej tragedii. Natomiast u nas nadal się zastanawiam, czy ten skrajny podział, to pewna historyczna pozostałość minionych dziejów - tych z Rzeczypospolitej Obojga Narodów, czy świeższych - z czasów rozbiorów i sowieckiej okupacji po wojnie. A może to jest tylko efekt indoktrynacji, świadomej manipulacji społecznej, jak zalecał już Sun Tzu, by zniszczyć wspólnotę narodową wroga. A my zgodnie z bismarckowskim projektem osi prusko - rosyjskiem, jesteśmy takim upierdliwym wrogiem. A może to tylko dlatego, że zawsze i wszędzie są dupki między nami, i jak zaczęła się po transformacji mentalna pajdokracja, to dupki, gnuśne, leniwe i otumanione Zachodnim rajem, zdecydowały, że ich suwerenny kraj to bzdura. Lepiej się zhomogenizować ze światem dobrobytu.

Nie wiem... Co myślisz?

Uściski

Obrazek użytkownika Jabe

22-01-2022 [10:59] - Jabe | Link:

A nie pozostałość II RP?

Obrazek użytkownika izabela

22-01-2022 [17:57] - izabela | Link:

Myślę, że jest podobnie jak było w Rwandzie. Hutu przejęli władzę siłą drogą rewolucji niszcząc fizycznie swoją klasę wyższą czyli Tutsi. Utworzyli własną elitę przywilejów i bogactwa opartego na rabunku. Tutsi zorganizowani w sąsiednich krajach podjęli z nimi walkę. Nikt nie chce oddawać władzy i przywilejów. To  analogia do naszej " elity" ukonstytuowanej na sowieckich tankach. Biologia nie rozwiązała tego problemu, wręcz przeciwnie.Trecie pokolenie UB jest bardziej czasami zapiekłe w nienawiści do trzeciego pokolenia AK od swoich rodziców. Niestety to prawidłowość psychologiczna. Przy sporach o miedzę- im dłużej spor trwa tym bardziej ludzie się nienawidzą. Taki konflikt przechodzi z pokolenia na pokolenie. Liberalna demokracja okazała się systemem bezsilnym.  Też ściskam.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

23-01-2022 [00:20] - wielkopolskizdzichu | Link:

" trzeciego pokolenia AK "
Trzecie pokolenia AK czyli Suski, Rydzyk i Piotrowicz.
 

Obrazek użytkownika jazgdyni

23-01-2022 [02:26] - jazgdyni | Link:

To jest bardzo ciekawe z tą radykalizacją właśnie trzeciego pokolenia.
Niedawno czytałem raport, który stwierdzał dobitnie, że wśród imigrantów islamskich, nawet jeśli dziadkowie i rodzice zaakceptowali asymilację w kraju docelowym, trzecie pokolenie często podejmuje walkę w imieniu swych rodowych korzeni. Tu są najgroźniejsi terroryści i fanatycy.

Serdeczności

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

22-01-2022 [07:36] - wielkopolskizdzichu | Link:

 "Koleżanka zna się na biologii jak przysłowiowa kura na pieprzu ..................... wywodami, z którymi nawet nie chce mi się dyskutować gdyż są na tak niskim poziomie fachowości"

Z rozbawieniem przeczytałem, iż zarzuca Pani komuś braki w wiedzy biologicznej. 
Ponieważ jestem wytrwałym czytelnikiem Pani twórczości i w dodatku dość pamiętliwym to wyżej zamieszczone Pani stwierdzenie mogę określić słowami: przygadywał kocioł garnkowi.

Pani wypowiedzi na temat szczepień, hodowli kopytnych i trzody chlewnej świadczą, że nie przebrnęła Pani nawet podstawowych kursów na bazie Villego lub Kimballa.
 

Obrazek użytkownika jazgdyni

22-01-2022 [09:05] - jazgdyni | Link:

Nie możesz się powstrzymać. Klasyczny dupek. Übermensch.

Obrazek użytkownika JanAndJan

22-01-2022 [11:19] - JanAndJan | Link:

@Z_Gdyni
Übermensch? Czy, to ktoś jeżdżący w Uberze?
Czy towarzyskie uwarunkowania upoważniają Pana do...
Zmilczę, przez szacunek do Pana.
Z jakiegoś powodu - dziwne - odczuwam dyskomfort pt. przykrość. A, ponieważ jestem (wg turbopatriotów oraz ulu-janków) głupkiem i ciotą, to posłużę się przesłaniem zawartym w tytule, cudnej urody piosenki.
Nie frywolnej..
https://www.google.co.uk/url?s...

Obrazek użytkownika jazgdyni

22-01-2022 [12:18] - jazgdyni | Link:

@JAJ(o)

Facet żyje w Reichu i udowadniał z entuzjazmem o wyższości świąt Ostern nad świętami Bożego Narodzenia. Klasyczny przypadek moszczącego się folksika.

Obrazek użytkownika JanAndJan

22-01-2022 [12:46] - JanAndJan | Link:

@Z_Gdyni
Człowieka - nie znam.
Folksik moszczący - smakowite, biorę jak własne.
Już samą ta rozmową jestem ciut skrępowany. Rozumie Pan - Sèvres... Noblesse.. Pan Szef..
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Tomaszek

22-01-2022 [11:36] - Tomaszek | Link:

I jeszcze "przygadywał kocioł garnkowi ". To  pewnie z dojcze księgi przysłów tłumaczone . Gratuluję Zdzichu polotu .

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

22-01-2022 [11:55] - wielkopolskizdzichu | Link:

Niosący krużganek się odezwał.

Obrazek użytkownika Tomaszek

22-01-2022 [20:04] - Tomaszek | Link:

Było się prymasem , to się wie .

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

22-01-2022 [07:50] - Zbyszek_S | Link:

Bardzo dobry i potrzebny tekst. Gratulacje.

Garść uwag:
1. "Razem" było zawsze przedmiotem ataku, bo "razem" to jest i metafizyczny i naturalny sposób istnienia ludzi. Komunizm atakował to próbując "razem" przekształcić do żądanej postaci. Liberalizm atakuje "razem" po to by je zniszczyć całkowicie. Komunistom byliśmy potrzebni jako społeczeństwo, dlatego "razem" miało trochę łatwiej. Liberałom jesteśmy zbędni i jako społeczeństwo i jako ludzie, dlatego atak jest tak niszczycielski i skuteczny.

2. Agresja wobec "razem" wobec innych ludzi wynika z zaniku empatii, to znaczy współodczuwania, to znaczy współidentyfikowania się ze światem drugiej osoby, z drugą osobą jako taką. Stąd agresja. Wielcy tego świata NIE IDENTYFIKUJĄ się z nami. Ludzie, w większości nie identyfikują się z NIMI, ani już sami ze sobą. Trwa "gra na konkurencję", a nie na "współpracę", to uwaga z teorii gier, która wiele wyjaśnia.

3. Mechanizm wywoływania w człowieku agresji i nienawiści jest zawsze ten sam. Najpierw wywołuje się w nim poczucie krzywdy i zagrożenia. Gdy to poczucie i odczucie jest ugruntowane, podsuwa mu się i wskazuje WINNYCH, odczuwanych przez niego krzywd i zagrożeń. Skutek? Łatwy do przewidzenia i zamierzony. Naukowcy to zapisali, w radach dla władzy, a władza wdrożyła, pisali tak:

    „Wśród osób czujących się bezpiecznie i spokojnych należy podnieść przeżywany poziom lęku i zagrożenia, poprzez stosowanie, ukierunkowanego na emocje, strumienia wstrząsających przekazów i informacji.”

    "The perceived level of  personal  threat  needs  to  be  increased  among  those  who  are  complacent,using  hard-hitting emotional messaging."

Stąd pani czująca się zagrożona zmianami klimatu, jakkolwiek głupie by było to przekonanie, okazywała agresywne i napastliwe zachowania wobec Pani.

4. Wali się "razem", rośnie agesja. Ale nie zawsze obustronnie. To raczej nieszczęśnicy są manipulowani i judzeni do agresji i tę agresję okazują. Zresztą, komentarze na portalu, na którym rozmawiamy, też tutaj coś mogą udowodnić. Więc druga strona ma problem. Uporczywie atakowana, zachęcana do podobnej bezrozumnej agresji, nie może po prostu "siedzieć na pupie" i pokornie znosić, co tam dalej. Bo te zajwiska i prądy nie zakończą się tylko na płaszczyźnie dwustronnych agresywnych zachowań. To jest skierowane przeciw wszystkim nam. zupełnie materialnie. Zupełnie dosłownie. I zmierza do pozbawienia nas PWZZ. Pomyślności, wolności, zdrowia i życia.

Obrazek użytkownika Jabe

22-01-2022 [11:02] - Jabe | Link:

To „razem” może być prywatne lub państwowe. Na tym w gruncie rzeczy polega głęboka różnica między prawicą a lewicą.

Obrazek użytkownika JanAndJan

22-01-2022 [11:29] - JanAndJan | Link:

@Zbyszek_S
Potrzebny i dobry - Pan mówi. I w formie, też niczego sobie.
Nie mam słuchu, może tylko resztki - coś jak übermensch z niedosłuchem. Na moje -  koślawe ucho - klinga na szkle, daje przyjmniejszy odgłos niż wsłuchiwanie się w rzeź Hutu-Hutich i rżenie koni. Do tego popisowy teatrzyk. Dla mnie - grubo. Gruby nietakt. Ale, jak mówiłem - ani słuchu, ani rytmu wyczucia..ot, über z men wszów.

Obrazek użytkownika izabela

22-01-2022 [18:06] - izabela | Link:

Tak, wzajemna nienawiść zręcznie podsycana prowadzi do utraty poczucia wspólnoty. Zamiast skupić się na wspólnych celach i wspólnych problemach ludzie zajmują się walką, tracą czas na awantury. A problemy nie znikają, wręcz przeciwnie się potęgują.

Obrazek użytkownika Ijontichy

22-01-2022 [09:09] - Ijontichy | Link:

Witam Panią.
To co Pani pisze...najwięcej w ostatnim akapicie,to zwykła socjotechnika stosowana dla prymitywnych "ludzi"...dlaczego cudzysłów? Zaraz wyjaśnię...
W "wtymkraju" już sie wykłada technik stosowanych w inzynierii spolecznej,wróciliśmy do PALEOSOCJOTECHNIKI...to wystarczy.
Dlaczego ludzi uważam za twory godne cudzysłowia?Bo to nie są ludzie...brak ogona,pionowy kręgosłup i kciuk przeciwstawny...to jeszcze nie determinuje gatunku homo.
Miłego weekendu :-))

Imprimatur? Dziś?

Obrazek użytkownika Chatar Leon

22-01-2022 [12:49] - Chatar Leon | Link:

Walki plemienne mają jakąś tam "naturalną" genezę, natomiast konflikty wokół hucp typu "oziębiamy klimat, kto nie z nami ten niszczy planetę" albo "szczepimy się, a kto nie z nami ten morduje babcię" to efekt planowego działania obliczonego na konkretny cel, inżynierii, zaangażowania środków itd.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

22-01-2022 [12:59] - wielkopolskizdzichu | Link:

""oziębiamy klimat, kto nie z nami ten niszczy planetę" "

Ciekaw jestem rezultatu powrotu do prawdziwie narodowo prawicowych, sposobów opalania mieszkań w miastach.
Obojętnie czy podwyższenie średnich temperatur na Ziemi to humbug czy prawda, czy jest to rezultat działania człowieka czy okresowej zmiany kąta nachylenia osi Ziemi.
Dedykuję wszystkim stęsknionym widoku dymiących kominów, odwalenie kity na raka płuc.

Obrazek użytkownika jazgdyni

22-01-2022 [14:37] - jazgdyni | Link:

Wal się sam. I się umyj w końcu.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

22-01-2022 [14:39] - wielkopolskizdzichu | Link:

Mycie dedykujesz z mydełkiem czy bez?

Obrazek użytkownika tricolour

22-01-2022 [20:13] - tricolour | Link:

@Zdzichu

Na odcisk nadepnąłeś - facet pali w kominku, by ogrzać dom. Wstaje o trzeciej i pali...

Nie dziw się, że się denerwuje.

Obrazek użytkownika u2

22-01-2022 [19:03] - u2 | Link:

Choćby poziom nauczania matematyki oraz poziom olimpiad matematycznych, który za komuny był nieporównywalnie wyższy.

Olimpiady matematyczne oraz z innych przedmiotów zakończyłem na poziomie szkoły podstawowej. Dzięki temu miałem prawo wyboru szkoły średniej. W szkole średniej jednak nie poszedłem tą samą ścieżką co w podstawówce. Miałem zbiory zadań z olimpiad krajowych i międzynarodowych, ale uważałem, że są mało przydatne w życiu codziennym, dlatego poszedłem na studia techniczne.

Teraz olimpiady matematyczne nadal się odbywają, ale mają poważnego konkurenta w postaci olimpiad informatycznych. Zarówno w międzynarodowych olimpiadach matematycznych jak i informatycznych Polacy nadal osiągają sukcesy, czyli "złote medale". Nie jest tak źle jak Autorka maluje :-)

https://pl.wikipedia.org/wiki/...

http://www.imo-official.org/co...

Obrazek użytkownika izabela

22-01-2022 [21:27] - izabela | Link:

@u2
Spis podany przez Pana dotyczy przede wszystkim olimpiad z czasów komuny. Na przykład mój uczeń Feliks Przytycki z XV liceum im.Narcyzy Żmichowskiej zdobył brązowy medal w olimpiadzie bodajże w 1966 roku. Wielu innych też. cbdo.

Obrazek użytkownika u2

22-01-2022 [21:58] - u2 | Link:

Spis podany przez Pana dotyczy przede wszystkim olimpiad z czasów komuny.

No nie, proszę się bardziej wgłębić w lata po 1989 roku :-)

Historia olimpiad matematycznych nie jest zbyt długa, a olimpiad informatycznych jeszcze krótsza.

Na przykład mój uczeń Feliks Przytycki z XV liceum

Kiedyś kupiłem książkę pana Józefa Przytyckiego odnośnie teorii węzłów. Zrozumiałem, że metoda wymyślona przez Aleksandra Wielkiego jest najlepsza :-)

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

23-01-2022 [17:32] - Imć Waszeć | Link:

Miałem wykład z analizy zespolonej u Feliksa. Wpadł któregoś dnia jak po ogień z USA, rzucił nam notatki w języku francuskim z technik całkowania za pomocą funkcji zespolonych i rozpłynął się we mgle aż do sesji ;)
Studenci mieli więc jedyną w swoim rodzaju okazję do własnoręcznego stworzenia sobie wykładu. Nie powiem, od tamtego czasu nie mam żadnych problemów z funkcjami specjalnymi. Nie dlatego, że "miałem na wykładzie", ale dlatego, bo "uważałem że są ważne". Innym razem miał seminarium z układów dynamicznych, czyli z dynamiki zespolonej i przy okazji fraktali. Bardzo przyjemnie się z nim rozmawia ;)

Obrazek użytkownika izabela

23-01-2022 [20:57] - izabela | Link:

Uczyłam go w I lub w II klasie. Był bardzo bystrym chłopcem dlatego  go zapamiętałam. Do olimpiad przygotowywała się sam,nie przypisuję sobie żadnych zasług. Nie miałam potem z nim żadnego kontaktu.Taka rola zwykłego belfra.

Obrazek użytkownika tricolour

22-01-2022 [22:07] - tricolour | Link:

@Izabela

Proszę o wyjaśnienie, dlaczego do PiS żywi się nienawiść, a do PO tylko niechęć?

Napisała Pani tak dwa razy więc o pomyłce raczej mowy nie ma. Pytanie o tyle zasadne, o ile płynąca z niego sugestia - asymetryczna celowo.

Obrazek użytkownika izabela

23-01-2022 [11:49] - izabela | Link:

Nie słyszałam ze strony zwolenników PiS takich słów jak "dożynanie watahy", "patroszenie" oraz sztandarowego, które nadaje się tylko do wykropkowania. Nie chce mi się cytować tych wybryków z podaniem dat i osób, bo szkoda na to czasu. Padły one wszystkie ze strony tak zwanej opozycji. cbdo

Obrazek użytkownika Jabe

23-01-2022 [12:05] - Jabe | Link:

Proszę częściej zaglądać na Nasze Blogi!

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

23-01-2022 [12:42] - wielkopolskizdzichu | Link:

taka jedna z PiS chce mnie załadować do kibitki  i wywieź na wschód.

Obrazek użytkownika u2

23-01-2022 [16:30] - u2 | Link:

taka jedna z PiS chce mnie załadować do kibitki  i wywieź na wschód.

"wielkopolskizdzichu" chce z kobitką w kibitce na wschód :-)

Obrazek użytkownika JanAndJan

23-01-2022 [20:24] - JanAndJan | Link:

@U2
He he he
Dobre

Obrazek użytkownika tricolour

23-01-2022 [21:16] - tricolour | Link:

@Izabela

A widziała Pani na naszych blogach takie słowa jak debil, ścierwo itp pisane przez Pani kolegów, sympatyków dobrej zmiany? Widziala Pani, jak kolega z Gdyni pisze do mnie "ty ch***"?

Tak. Widziala Pani, nie jeden raz i co Pani zrobiła?

Nic. A skoro nic, to zło rośnie w siłe. Proszę się nie dziwić, gdy się wyzwoli...

Obrazek użytkownika tricolour

25-01-2022 [17:15] - tricolour | Link:

@izabela

I co? Tchórz obleciał? Tego teraz się uczy u Żmichowskiej? Trudne sprawy zamiatamy pod dywan... jakie młodzieży chowanie.