Ostatnie godziny pokoju?

“Jesteśmy w sytuacji, kiedy Rosja może w każdej chwili zaatakować Ukrainę” - stwierdził dzisiaj (wtorek) wysoki urzędnik amerykańskiego Departamentu Stanu podczas briefingu dla dziennikarzy. Spotkanie zwołano w formule “off the record”, to znaczy, że przekazywanych informacji nie można przypisywać do konkretnych osób. Za terminem “wysoki urzędnik” kryje się zazwyczaj sekretarz stanu lub jego zastępca. 

                     

Antony Blinken wyląduje jutro (środa) w Kijowie, gdzie będzie konferował z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i ministrem spraw zagranicznych Dmytro Kulebą. Spotka się też z pracownikami ambasady USA i ich rodzinami, których poinformuje o planach kryzysowych na wypadek dalszej eskalacji rosyjskiej. Ambasada Rosji już ewakuuje część swoich pracowników. 
Przed odlotem do Kijowa Blinken rozmawiał z Ławrowem. W telerozmowie ponowił wezwanie do de-eskalacji. Jaką otrzymał odpowiedź nie wiadomo, ale w najlepszym razie wymijającą, bowiem obaj ustalili, że w piątek spotkają się twarzą w twarz w Genewie. W czwartek Blinkem ma spotkać się w Berlinie z szefową niemieckiej dyplomacji Annaleną Baerbock. Główne tematy to: wspólne odstręczanie Rosjan od ataku na Ukrainę oraz sojusznicza gotowość do drastycznych sankcji rujnujących rosyjską gospodarkę w przypadku inwazji. Zważywszy na zachowanie się Berlina w ostatnich dniach oraz brytyjską niechęć do przesyłania pilnego transportu broni dla Ukrainy przez niemiecką przestrzeń powietrzną można się spodziewać, że Blinken będzie musiał sięgnąć do solidnej dźwigni, aby przesunąć Niemcy na ich właściwe miejsce w sojuszniczym szeregu NATO. Pępowina Nord Stream 2 wiąże Berlin mocno z Moskwą. 
Administracja amerykańska ostrzega przed rosyjską prowokacją “pod fałszywą flagą”, która będzie preludium do inwazji Ukrainy. W tym kontekście niepojącego znaczenia nabierają wiadomości o przesunięciu rosyjskich jednostek na Białoruś w ciągu minionego weekendu. W opinii anonimowego “wysokiego urzędnika” komunikat Mińska, że oddziały te mają uczestniczyć we wspólnych manewrach rosyjsko-białoruskich jest mało wiarygodna. “To nie są, ani ćwiczenia, ani rutynowe przesunięcia wojsk”. Jest to raczej “demonstracja siły” obliczona na sprowokowanie “ruchu, który posłużyłby jako fałszywy pretekst dla kryzysu potrzebnego w rosyjskich planach inwazji”- uznał “wysoki urzędnik”. Koncentracja uwagi i rozwaga naszej Straży Granicznej jest teraz nie do przecenienia. 
Z innych istotnych sygnałów:
Jen Psaki, rzecznik prasowy Białego Domu, powiedziała, że zdaniem amerykańskich służb wywiadowczych, które monitorują i analizują rosyjskie cyber-operacje przeciwko Ukrainie ich charakterystyka prognozuje inwazję w ciagu 30 dni. 
John Kirby, rzecznik Pentagonu, stwierdził, że nie widać oznak rosyjskiej de-eskalacji.
Jake Sullivan, doradca prezydenta do spraw bezpieczeństwa stwierdził, że Moskwa powtarza “elementarz” sprzed inwazji Krymu i Waszyngton jest “przygotowany na każdą ewentualność”.

Według CNN Waszyngton z pesymizmem patrzy na poczynania Moskwy i rozważa zwiększenie zdolności wojsk ukraińskich do stawiania oporu drogą dostarczenia im amunicji, moździerzy, pocisków przeciwpancernych Javelin i  systemów obrony przeciwlotniczej, które zostaną szybko przetransportowane z krajów sojuszniczych NATO.
Odpowiedź Moskwy na wszelkie propozycje rozmów jest powtórzeniem wcześniejszego ultimatum: “absolutnie konieczne jest aby Ukraina, nigdy, nigdy, przenigdy nie została członkiem NATO”.  Główny negocjator w ostatnich rozmowach wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow ujął to barwniej “potrzebujemy żelaznych, wodoodpornych, kuloodpornych niepodważalnych prawnie gwarancji. Żadnych obietnic, czy zabezpieczeń, ale gwarancji.”
Wygląda na to, że eskalując od miesięcy napięcie na granicy z Ukrainą  Władimir Putin “wmalował się w narożnik”.  Postawił Zachodowi ultimatum i kiedy zderzył się z twardą odmową może teraz albo zaatakować militarnie, albo podkulić ogon i się wycofać, a wówczas zacznie się wojna na korytarzach Kremla. Na razie eskalowanie napięcia trwa, ale teraz liczone jest nie w tygodniach lub dniach ale w godzinach. 
PS: środa rano
Czynnik komplikujący.
Do Kijowa przyleciał we wtorek były prezydent Petro Poroszenko, który ma się stawić przed sądem oskarżony o zdradę. Na lotnisku witało go kilka tysięcy sympatyków. Oświadczył, że proces to polityczna zemsta prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Może to Poroszenko ma poprosić miłujący pokój Kreml o bratnią pomoc przeciwko "pachołkom zachodnich krwiopijców i militarystów".

Poroszenko w Kijowie, Tusk w Warszawie, "żółwiki" w Smoleńsku.
 
 https://niepoprawni.pl/blog/rafal-brzeski/ostatnie-godziny-pokoju

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

19-01-2022 [15:42] - u2 | Link:

Do Kijowa przyleciał we wtorek były prezydent Petro Poroszenko, który ma się stawić przed sądem oskarżony o zdradę.

Liczy że wcześniej Rosjanie dostaną Kijów i Lwów ? :-)

Obrazek użytkownika Ryan

19-01-2022 [19:56] - Ryan | Link:

Od początku był wystawiony przez Putina 
Poroszenko to tak jak u nas totalsi, ulica i zagranica

Obrazek użytkownika u2

19-01-2022 [20:56] - u2 | Link:

Od początku był wystawiony przez Putina 

Nie wyznaję się na wschodnich historiach, ale w Wiki pisze, że był jednym z organizatorów Pomarańczowej Rewolucji, a to nie było na rękę Putajewowi :

https://pl.wikipedia.org/wiki/...

Chętnie odwiedzę Kijów i Lwów. Tam jeszcze  nie byłem. A na pewno warto tam pojechać :-)

Obrazek użytkownika Tezeusz

19-01-2022 [15:45] - Tezeusz | Link:

Premier Morawiecki wprowadził pierwszy stopień alarmu o zagrożeniu terrorystycznym w cyberprzestrzeni (ALFA-CRP). - Nieprzypadkowo szef Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, odpowiedzialny jest za tworzenie wojsk obrony cyberprzestrzeni - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.
Alarm w cyberprzestrzeni wynika z ataku w internecie na ukraińskie strony rządowe. Pierwszy stopień alarmu będzie obowiązywał na obszarze całego kraju do niedzieli 23 stycznia godz. 23.59.

Kacapy czerwone bydło atakuje Europe.

Obrazek użytkownika Jabe

19-01-2022 [15:48] - Jabe | Link:

Wojna też będzie off the record.

Obrazek użytkownika Ryan

19-01-2022 [19:59] - Ryan | Link:

Mam nadzieję, że polscy politycy z PO i Tusk ruszą z odsieczą? Przecież tak kochali Poroszenkę.

Obrazek użytkownika Marek Kudła

19-01-2022 [18:47] - Marek Kudła | Link:

Przygotujmy się , panie Premierze, na przyjęcie dużej liczby uchodźców z Ukrainy, bo agresor Putek nie zamierza długo czekać !
Sprawdzajmy ich dokładnie, żeby nie wpuszczać zwolenników UPA i Bandery, bo mogą nas mordować jak na Wołyniu w 1943 roku !
 

Obrazek użytkownika Pers

19-01-2022 [19:43] - Pers | Link:

Dziś na budowie rozmawiałem z kilkoma Ukraińcami. Spytałem ich co sądzą o zbliżającej się "inwazji" Putina i dlaczego nie jadą odbijać Krymu i bronić samostijnej.
Zaczęli się śmiać.
Nie wiem dlaczego...

Obrazek użytkownika J z L

19-01-2022 [20:22] - J z L | Link:

Nie istnieje nic innego, co mogłoby powstrzymać przed agresją Rosję, a Niemcy przed dominacją w Europie, niż Międzymorze  w tym z Ukrainą 

Obrazek użytkownika J z L

19-01-2022 [21:10] - J z L | Link:

Co Putin szykuje, do końca będzie niewiadome!
W poniedziałek (17 stycznia) późnym popołudniem brytyjski minister obrony Ben Wallace poinformował Izbę Gmin, że Wielka Brytania dostarczyła Ukrainie lekkie systemy obrony przeciwpancernej, by zwiększyć jej zdolności obronne w razie rosyjskiej inwazji. Minister dodał, że pewna liczba brytyjskich żołnierzy przeprowadzi szkolenie z ich obsługi.
„Zdecydowaliśmy się dostarczyć Ukrainie lekką broń przeciwpancerną (…). To wsparcie obejmuje broń krótkiego zasięgu i w oczywisty sposób defensywną. To nie jest broń strategiczna, nie zagraża Rosji, ma być używana do samoobrony”, podkreślił szef brytyjskiego resortu obrony w Izbie Gmin.

https://www.euractiv.pl/section/bezpieczenstwo-i-obrona/news/brytyjska-bron-przeciwpancerna-dla-ukrainy-samoloty-ominely-niemcy-berlin-nie-wydal-zgody-na-przelot/

Obrazek użytkownika Pers

19-01-2022 [22:45] - Pers | Link:

Moskwa przez cały tydzień czekała na odpowiedź na swoją propozycję pokojowego traktatu. Waszyngton się nie odezwał.  Wręcz przeciwnie, oskarżył Rosję o przygotowania do ataku na Ukrainę i planowanie operacji pod fałszywą flagą, aby to usprawiedliwić. Rosja nie może się już wycofać, ale każde jej działanie grozi rozpoczęciem trzeciej wojny światowej. Jeśli Stany Zjednoczone dalej odmówią odpowiedzi na zarzuty i  na rosyjskie argumenty, Moskwa grozi teraz rozmieszczeniem wojsk w basenie Karaibów . Jedyny pozytywny krok dotyczy ewentualnego wznowienia negocjacji amerykańsko-rosyjskich w sprawie kontroli rakiet nuklearnych średniego zasięgu, traktatu wypowiedzianego przez prezydenta Donalda Trumpa.

Moskwa spodziewała się całkowitego odrzucenia jej propozycji ze strony Waszyngtonu, ale była zdumiona sposobem, w jaki amerykańscy dyplomaci zdołali manipulować członkami NATO i OBWE. To już drugi raz, kiedy Władimir Putin zmierzył się z irracjonalnym zachowaniem Europejczyków w Unii. Pamiętacie, że w 2007 roku myślał, że może zrazić Europejczyków z Europy Zachodniej do ich amerykańskiego pana, jadąc na Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa i prosząc ich o zadanie sobie pytania o ich interesy? Błędnie sądził, że przyciągnie ich uwagę, zwłaszcza Niemców. To samo zjawisko powtarza się dzisiaj. Oczywiste jest, że większość europejskich przywódców, z godnym uwagi wyjątkiem Rosjan, nie chce być niezależna. Wyrzeka się odpowiedzialności i woli kłaniać się nielegalnemu i okrutnemu porządkowi świata.

Biały Dom zdaje sobie sprawę, że nie ma już środków na swoją globalną politykę. Wydaje się, że nikt nie zdaje sobie sprawy, że Stany Zjednoczone nie są już wiodącą potęgą militarną świata a zastąpiły je Rosja i Chiny. W tym tygodniu okazało, jak można się było spodziewać, że Stany Zjednoczone nie zamierzają przestrzegać ani Karty Narodów Zjednoczonych, ani własnego, danego słowa. Same nigdzie się nie wycofają. Ich propozycje mają na celu co najwyżej zachowanie status quo. Wydaje się, że ich strategia opiera się na założeniu, że Rosjanie i Chińczycy nie odważą się na konfrontację. To jest „teoria szaleńca” użyta kiedyś przez prezydenta Richarda Nixona przeciwko Związkowi Radzieckiemu: tak, mylę się i może nie jestem najsilniejszy, ale jestem szalony a moje reakcje są irracjonalne i nieprzewidywalne. Nie zależy mi na wygranej, wszystko mogę zepsuć. Taka postawa jest jak zakład. Nie pozwoliła Stanom Zjednoczonym na wygranie wojny w Wietnamie.

Rosja oczywiście przewidziała kolejny cios, kiedy opublikowała projekt traktatu o zagwarantowaniu pokoju. Ale będzie musiała go dostosować, ponieważ Waszyngtonowi udało się zebrać wszystkich przerażonych wasali. Jeśli dojdzie do konfrontacji, będzie ona nuklearna i z pewnością spowoduje setki milionów ofiar.
Thierry Meyssan  https://kurier-poranny.blogspo...

Obrazek użytkownika Maverick

19-01-2022 [22:47] - Maverick | Link:

Na Ukrainie rozrabiają banderowcy, chazarki ukraińskie, amerykańskie i poliniackie, i dobrze by było aby dostały wpierdol.
Pewnie jest taka wola Boga, bo gdy chazarki o coś kogos posądzają sami to czynią.

Obrazek użytkownika Es

20-01-2022 [00:58] - Es | Link:

To kiedy ta wojna?

Obrazek użytkownika Tezeusz

20-01-2022 [09:25] - Tezeusz | Link:

Święta prawda. To Niemcy wybudowali gazociągi do siebie z pominięciem Polski pod Bałtykiem to Niemcy wykarmili Putina a chcą głodzić Polskę która doprowadziła do ich zjednoczenia. To Niemcy łapami Putina wypychaja USA z Europy zwlasza Polski. To nie koń to wróg odtwarzający 1939 r. tylko w innej formie. Do tego wytresowali namiestnika i o głupili cześć narodu.

Obrazek użytkownika Tezeusz

20-01-2022 [09:29] - Tezeusz | Link:

Czy dziadowska onucowa Rssryja - pchana przez wariata hitlera-Putinka w kierunku samozagłady - zaatakuje czy też nie zaatakuje Ukrainę - w obu przypadkach będzie to korzystne dla Polski ! Bo jeżeli zaatakuje - i to niezależnie czy zmasowanie czy tylko na ograniczonych frontach - to Polska zyska zwiększeniem ilościowym sił US-Army w Polsce (oczywiście jeżeli Pampers dotrzyma słowa). Do tego Polska pod osłoną US Army dostaje czas na dozbrojenie się. No i wyczerpująca raSSiję wojna z Ukrainą da Polsce większe bezpieczeństwo, a Ukrainie da do myślenia o zdradzie 4-Rzeszy ! W przypadku niezaatakowania Ukrainy Polska również dostaje czas na dozbrojenie się, chociaż sprawa Układu INF spaprana przez Pampersa (kacapska atomowa broń taktyczna wycelowana w Polskę!) musi być wyjaśniona po powrocie Trumpa ! Polska musi też dostać od USA Nuclear-Sharing, które posiada nawet 4-Rzesza - ten osioł trojański raSSiji w NATO ! No i ataki poniżej Art. 5 NATO trzeba zaliczyć do wojny !

Obrazek użytkownika Tezeusz

20-01-2022 [12:11] - Tezeusz | Link: