Pozory suwerenności w polityce zagranicznej rosyjskiej elity

Z cyklu wielcy blogerzy,znakomite tłumaczenie i ciekawe tematy Polecam kolejny świetny tekst znanego blogera @ bezmetki 

Komentarze na temat wielkiej porażki polityki zagranicznej na szczycie Rosja-NATO

W czasach sowieckich naturalne było zwracanie uwagi na okoliczności wszelkich spotkań ZSRR z Zachodem. Warto to zrobić i teraz, bo nie na próżno,  w swoim ostatnim wystąpieniu na rozmowach Rosja-NATO szef rosyjskiej delegacji i wiceminister spraw zagranicznych Aleksander Gruszko/ Грушко, nie tylko obstawał przy naszym twardym stanowisku, ale też w pełni poparł temat „zrównoważonego rozwoju” ONZ, przywodzącego wszystkie kraje do Nowego Wspaniałego Świata Klausa Schwaba.

Szef delegacji rosyjskiej Aleksander Gruszko, przed spotkaniem uścisnął dłoń przewodniczącej delegacji amerykańskiej, zastępczyni Sekretarza Stanu - Wendy Sherman. Może to nic nie znaczyć, ale w związku z najnowszym trendem, zgodnie z którym, covid zostanie pozostawiony tylko światu wasali, jest to fakt znaczący. Przecież Gruszko powitał pozostałych uczestników spotkania – sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga oraz pozostałych przedstawicieli 30 państw NATO, wg kowidowych zasad współżycia – kontaktów pięści. Spotkanie odbyło się w maskach, które  uczestnicy zdjęli tylko na uroczystość sfotografowania.

Jednocześnie analitycy zauważyli, że żadna ze stron nie była  zorientowana na jakiekolwiek porozumienia. Czytanie przesłań z krajów NATO do Rosji zajęło około 4 godzin. Jednocześnie w każdym z raportów powtarzały się dwa tytułowe refreny. Pierwsza: „nie rozstaniemy się z polityką otwartych drzwi” i „jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę”, przyjedzie do niej północne puszyste zwierzę (?).
Agenda ukraińska zajęła ponad 1,5 godziny czasu negocjacji.
Z kolei delegacja rosyjska, przemawiając w oficjalnym języku komunikatu prasowego rosyjskiego MSZ, „dokonała szczegółowej oceny niedopuszczalnej sytuacji w dziedzinie bezpieczeństwa europejskiego spowodowanej konfrontacyjnymi działaniami NATO przeciwko Federacji Rosyjskiej. Wskazano na niebezpieczeństwo rosnącej aktywności NATO w pobliżu granic Rosji. W celu odwrócenia tego negatywnego trendu i zmniejszenia napięcia wojskowo-politycznego w stosunkach Rosja-NATO domagano się, aby sojusz zapewnił mocne gwarancje prawne, które wykluczą dalszą ekspansję NATO i rozmieszczenie systemów broni uderzeniowej w krajach sąsiadujących z Rosją.
Jak później wyjaśnił Głuszko, „mocne gwarancje” to gwarancje pisemne. Ci, którzy nie chcą nam ich dać, hołdują w zasadzie,  starej tradycji, sięgającej czasów Gorbaczowa i jego intymnych rozmów z żelazną Margaret Thatcher. Ponadto, dla tych, którzy nie potrafią czytać, członkowie rosyjskiej delegacji „wyjaśnili projekt Porozumienia w sprawie środków zapewnienia bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej i państw członkowskich NATO", przekazany członkom sojuszu 16 grudnia. Nie pomogło.
Proces negocjacji przesunął się na płaszczyznę formalną, kiedy spotkanie jest potrzebne tylko po to, aby ogłosić, że się odbyło.

Co ciekawe, mimo uściskow dłoni w Brukseli, Senat USA kontynuował groźby wobec Federacji Rosyjskiej, rozpatrując potencjalne sankcje uzgodnione z Departamentem Stanu, które powstrzymają naszą „agresję na Ukrainie”.

Ograniczenia obejmują:

• Zakaz wjazdu do Stanów Zjednoczonych i zamrożenie aktywów amerykańskich prezydenta Rosji Władimira Putina, premiera Michaiła Miszustina, ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej Walerija Gierasimowa, a także „dowódców różnych rodzajów sił zbrojnych, w tym lotnictwa i floty wojenno-morskiej”;

• Opublikowanie w ciągu sześciu miesięcy przez Ministerstwo Skarbu USA i Departament Stanu wraz z Wywiadem Narodowym, szczegółowego raportu na temat majątku Władimira Putina, jego krewnych i bliskich biznesmenów;

• zobowiązanie Prezydenta Stanów Zjednoczonych do nałożenia ograniczeń na co najmniej trzy banki i instytucje finansowe w ciągu 30 dni: Sbierbank, WTB/ВТБ, Gazprombank, Moscow Credit Bank, Alfa-Bank, Otkritie Bank, PSB/ПСБ, Sowkombank, Transcapitalbank oraz Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich  (РФПИ) и «ВЭБ. РФ;

• prawo do nakładania sankcji na środki przesyłania komunikatów finansowych, takie jak SWIFT; wymaga raportowania o podjętych środkach dla zakończenia świadczeń usług na rzecz banków objętych sankcjami;

• zakaz operacji z rosyjskim długiem pierwotnym i wtórnym.

Kolejnym negatywnym przejawem negocjacji formatu Rady Rosja-NATO, była wypowiedź prezydenta Kazachstanu Tokajewa o potrzebie pilnego wycofania kontyngentu OPWB/ОДКБ z kraju, gdyż wykonał on już swoje zadanie. Nie bez powodu złe języki mówiły, że nasi bojcy chronili, nie osobistą władzę Tokajewa, ale inwestycje, przede wszystkim  amerykańskich i brytyjskich gigantów naftowych, których akcje mogłyby poważnie spaść na giełdach, gdyby powiodła się „rewolucja saksaulska” . Są to Chevron (USA), ExxonMobil (USA), Royal Dutch Shell (Wielka Brytania) oraz międzynarodowe konsorcjum North Caspian Operating Company N.V., w skład którego wchodzą Royal Dutch Shell i ExxonMobil, a także Eni (Włochy) i Total S.A. (Francja).

Bezpośrednie znaczenie wypowiedzi Tokajewa przed szczytem jest jasne i proste: „Dziękuję wszystkim, rozejść się!” Tym samym status OPWB został natychmiast zmieniony z organizacji równoległej do NATO na organizację służącą interesom swoich licznych członków. Innymi słowy, nasz kontyngent odegrał rolę jakiegoś bardzo taniego ЧВК,  który praktycznie rozwiązał zadania, za które Erich Prinz*1. wziąłby miliony dolarów.

Innym negatywnym trendem, są niemal wspólne oświadczenia przywódców USA i Rosji, o niedopuszczalności wojny nuklearnej. W ten sposób, zwykle otwiera sięokna Overtona. Co więcej, po stronie zamorskiej zapomnieli (a raczej nie wiedzieli), czym jest prawdziwa wojna. Świat gier komputerowych żyje własnymi prawami i próbuje urzeczywistnić swój meta-wszechświat. Jest to prawdopodobnie jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla pokoju na świecie.

Generalnie, negocjacje dla Rosji, okazały się absolutną porażką. Faktem jest, że twarda retoryka „dla konsumpcji domowej” w przededniu pilnego rozważenia przez Dumę Państwową ustaw antyludzkich, które zalegalizują segregację niezaszczepionych obywateli, nie odpowiada rzeczywistym wynikom.

A oto jak Zachód widzi tę historię:
1) NATO jest gotowe do ponownego otwarcia swojego przedstawicielstwa w Moskwie i nie stawia warunków przywrócenia pracy misji rosyjskiej w Brukseli.
2) Stany Zjednoczone są gotowe przyjąć do NATO Szwecję i Finlandię, a w przyszłości Ukrainę i Gruzję.
3) Rosja nie tylko nie zaatakuje Ukrainy, ale pomoże jej finansowo, zwiększając obroty handlowe z 16 do 30 mld USD rocznie, w tym obowiązkowe dostawy węgla z Donbasu do Kijowa przed zimą.
4) Rosja uznaje reżim kijowski i przekazuje mu ŁRL i DRL zgodnie z warunkami porozumień mińskich bez spełnienia ich warunków wstępnych.
5) Gwarancje obrony zbiorowej NATO nie rozciągają się na Ukrainę”
6) NATO dostrzega groźby Rosji wobec siebie i może odpowiedzieć tworząc nowe bazy wojskowe na wschodzie.
7) Ukraina otrzyma od USA broń o wartości 200 mln USD.

Taka interpretacja jest całkowicie sprzeczna ze stanowiskiem rosyjskiego MSZ, które mówi o potrzebie powrotu NATO do konfiguracji z 1997 r. i powstrzymania polityki otwartych drzwi bloku. „NATO jest zdeterminowane, by powstrzymać Rosję; USA i ich sojusznicy próbują osiągnąć przewagę na wszystkich obszarach i na wszystkich możliwych teatrach wojny.
Jeśli NATO przejdzie na politykę powstrzymywania Rosji, to Moskwa przejdzie do przeciwdziałania wobec powstrzymywania” – powiedział pod koniec rozmów Aleksander Gruszko. Jednak w tym samym „przemówieniu” w pełni poparł kurs zrównoważonego rozwoju ONZ i poparcie dla niego przez Rosję - na każdych warunkach.
Ale to właśnie ta droga, pozbawia nasz kraj prawdziwej suwerenności, której rzekomo ,zaciekle broniliśmy w negocjacjach z NATO.Powoduje to ogólnorosyjski dysonans poznawczy, w którym wszyscy Rosjanie żyją od co najmniej dwóch lat.

 O tym, że jesteśmy „na smyczy” globalistów, świadczy  atak na wolności obywatelskie przez „partię covid”, który właśnie miał miejsce w czasie negocjacji w Brukseli. Oświadczenie Popowej o „strasznych” 305 (dla całej Rosji) przypadkach „omikronu”, słowa Golikowej u prezydenta następnego dnia o 700 przypadkach, obietnice Sobianina o zaostrzeniu środków ze względu na wzrost pacjentów z tą ostrą chorobą układu oddechowego, mówią o pełnej kontroli władz rosyjskich z zewnętrznego centrum.

Dmitrij Swietin
*1. Erik Dean Prince (ur. 6 czerwca 1969) - amerykański biznesmen, były oficer US Navy SEAL i założyciel prywatnej firmy wojskowej Blackwater USA, obecnie Academi.

http://katyusha.org/view?id=18054
“Имитация самостоятельности как основа внешнеполитической деятельности российской элиты “
Дмитрий Светин
13.01.2022
https://www.salon24.pl/u/bezmetki/1197465,imitacja-niepodleglosci-w-polityce-zagranicznej-rosyjskiej-elity

wybór, tłumaczenie i opracowanie: bezmetki
Rozpowszechnianie treści przetłumaczonych
materiałów: zezwalam wyłącznie na darmowych
platformach elektronicznych, ze wskazaniem adresu
tekstu źródłowego i pseudonimu autora tłumaczenia

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

14-01-2022 [20:27] - u2 | Link:

2) Stany Zjednoczone są gotowe przyjąć do NATO Szwecję i Finlandię, a w przyszłości Ukrainę i Gruzję.

Podejrzewam, że jak Chiny napadną Rosję, to NATO przyjmie w swoje szeregi nawet Rosję :-)

Obrazek użytkownika sake3

14-01-2022 [20:39] - sake3 | Link:

Gdzie Autor widzi te pozory którymi posługuje się Rosja? Tu już nie ma żadnych pozorów tylko złowrogie ostrzeżenia i groźby. Dlaczego Szwecja czy Finlandia nie mogą decydować same  z kim chcą zaciesniac współpracę? Rosja uzurpuje sobie prawo decydowania czy te suwerenne przecież państwa mogą wstąpić do NATO uważając ,że są w rosyjskiej strefie wpływów. Nienajlepiej to wróży przyszłemu porządkowi światowemu,jeśli państwa zastraszane przez Rosję będą podporządkowane jej kaprysom.Buldog Ławroow na konferencji prasowej bezwstydnie to potwierdził.

Obrazek użytkownika Pers

15-01-2022 [01:05] - Pers | Link:

@sake3
//Dlaczego Szwecja czy Finlandia nie mogą decydować same  z kim chcą zaciesniac współpracę?//

"HELSINKI, 14 stycznia (Reuters) – Finlandia nie planuje obecnie wstąpienia do NATO, powiedział w piątek jej minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto, w obliczu wzmożonych napięć w zakresie bezpieczeństwa między gigantycznym sąsiadem Finlandii, Rosją a Ukrainą.
„Finlandia nie dyskutuje o przystąpieniu do NATO, ani nie ma takiego zamiaru.  Fińska polityka bezpieczeństwa pozostaje niezmieniona” – powiedział Haavisto dziennikarzom podczas telekonferencji po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej we Francji.
Komentując ostrzeżenie polskiego ministra spraw zagranicznych, że Europa jest bliżej wojny niż miało to miejsce od 30 lat, Haavisto powiedział, że rozumie presję na Ukrainę i Polskę z powodu narastających napięć w zakresie bezpieczeństwa na ich granicach.
„Ale mam nadzieję, że nie jesteśmy w takiej sytuacji” – powiedział Haavisto.
https://www.reuters.com/world/...

W maglu nie czytacie Reutersa?

Obrazek użytkownika Tezeusz

14-01-2022 [20:47] - Tezeusz | Link:

Rosyjscy agenci wpływu już zaczęli fabrykowanie ukraińskich prowokacji, by uzasadnić rosyjską interwencję na Ukrainie i doprowadzić do podziałów wewnątrz tego kraju - twierdzi w rozmowie z PAP przedstawiciel administracji prezydenta USA Joe Bidena. Potwierdza tym samym doniesienia mediów o planowanych "operacjach pod fałszywą flagą" w Donbasie. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow wszystkiemu zaprzecza.
- Do tej pory wszystkie te stwierdzenia były gołosłowne i nie zostały w żaden sposób potwierdzone - powiedział w piątek agencji TASS rzecznik prezydenta Władimira Putina .
Tymczasem przedstawiciel administracji prezydenta USA Joe Bidena w rozmowie z PAP stwierdził, że r osyjskie wojska planują prowokację z użyciem rozlokowanych wcześniej w Donbasie dywersantów i że do operacji może dojść w ciągu najbliższych kilku tygodni.
Rosja szykuje się do ataku na Ukrainę?

Obrazek użytkownika Jan1797

15-01-2022 [17:16] - Jan1797 | Link:

W tym samym artykule,
HELSINKI, 14 stycznia (Reuters) – Finlandia, która dzieli z Rosją trudną historię po tych dwóch starciach podczas drugiej wojny światowej, od dawna utrzymuje otwarte drzwi do NATO, mówiąc, że ma prawo ubiegać się o członkostwo, jeśli tak zdecyduje. Finlandia współpracuje z NATO od 1994 r., a w 2014 r. dołączyła do partnerstwa o zwiększonych możliwościach po aneksji Krymu przez Rosję. W zeszłym miesiącu Finlandia wybrała kompatybilny z NATO F-35 dla swojego nowego myśliwca.

Obrazek użytkownika sake3

15-01-2022 [18:11] - sake3 | Link:

Szwedzi odpowiadają na rosyjskie zagrożenie ,,polityką miłości ''.Na Gotlandii wylądowały siły reagowania kryzysowego szwedzkiego wojska podał dziennik ,,Dagens Nyheter''.Port w isby ochraniają czołgi. Dziennik przypomina że ostatnio rosyjska marynarka wojenna zwiększyła swoją obecnośc na wodach szwedzkich wpływając przez ciesniny duńskie,a rosyjskie bombowce TU22M niejednokrotnie naruszały przestrzeń powietrzną nad Szwecją. Zaobserwowano zwiekszoną szpiegowską aktywność ze strony Rosji. Szwecja nie jest członkiem NATO ale ściśle z nim współpracuje. i oczekuje przyjęcia do tej organizacji. Miłująca pokój Rosja,ten wychwalany gołąbek pokoju już nie tai że prze do wojny i to na wielu frontach. Nawet Polska jest na celowniku tej miłości,co widać po zwiekszonej aktywności i nerwowości internetowych trolli w szerzeniu na forach rosyjskiej propagandy.

Obrazek użytkownika Pers

15-01-2022 [18:30] - Pers | Link:

@sake3
//Miłująca pokój Rosja,ten wychwalany gołąbek pokoju już nie tai że prze do wojny i to na wielu frontach.//
Przecież wszyscy wiedzą, że to "imperium zła".
A potrafisz mi sake powiedzieć ile wojen wywołało "imperium dobra" od 45' do dziś?
Ja się gubię w rachunkach...

Obrazek użytkownika Pers

15-01-2022 [18:56] - Pers | Link:

@sake3
"Imperium dobra" schodzi na psy...

Biden zwija Amerykę? USA znacząco zmniejszyły liczbę uderzeń z powietrza w roku 2021
Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych przeprowadziły o ponad 40 proc. mniej uderzeń z powietrza w roku 2021 w porównaniu do roku 2020, kiedy to miało miejsce aż 1459 tego typu działań zbrojnych. Powodem rzadszego korzystania z nalotów lotniczych jest m.in. wycofanie się USA z Afganistanu. Nie bez znaczenia dla zmniejszenia intensywności uderzeń z powietrza są działania administracji Joe Bidena, które stawiają bardziej na działania dyplomatyczne niż na siłę militarną - informuje amerykański portal Głos Ameryki (Voice of America - VOA).

Według danych opublikowanych m.in. przez Dowództwo Centralne USA (USCENTCOM) w ubiegłym roku wojska amerykańskie przeprowadziły w Afganistanie, Syrii oraz Iraku jak i Jemenie ponad 852 uderzeń z powietrza. Jest to o 42 proc. mniej niż w roku 2020, kiedy to przeprowadzono aż 1459 ataków lotniczych załogowych, jak i bezzałogowych.
Wraz z wycofaniem się Stanów Zjednoczonych z Afganistanu 30 sierpnia 2021 roku zakończono naloty powietrzne w tym kraju (w liczbie 696 w roku 2021).

W Somalii, w Rogu Afryki, amerykańskie naloty nasiliły się za administracji Donalda Trumpa. Amerykańscy dowódcy wojskowi wykorzystali ten sposób prowadzenia działań zbrojnych do szybkiej likwidacji oddziałów Asz-Szabab, przeprowadzając dziesiątki tego typu operacji. Duże tempo uderzeń utrzymywało się w ostatnich dniach prezydentury Trumpa. Sześć z dziesięciu nalotów z 2021 r. przeprowadzono przed objęciem urzędu przez Bidena 20 stycznia. W ubiegłym roku miało miejsce jedynie 10 uderzeń z powietrza w Somalii przeprowadzonych przez USA.  https://niezalezna.pl/426218-b...
 

Obrazek użytkownika Valdi

16-01-2022 [15:11] - Valdi | Link:

No widzisz Ruszkowski (czy jak ci tam ....) !
Putin jest na smyczy globalistów, a ty jesteś na smyczy u Putina.
Mnie to cieszy, ciebie też (przynajmniej tak twierdzisz ).
Świat jest jednak dobrze urządzony, przynajmniej z perspektywy psa.

Obrazek użytkownika Pers

16-01-2022 [15:34] - Pers | Link:

@valduś
Czy jak ci tam. Byłeś, jesteś i zostaniesz matołkiem.
Ale ja nic na to nie poradzę.

Obrazek użytkownika Valdi

17-01-2022 [05:29] - Valdi | Link:

Hahahahaha
Buziaczki