Atom atomem, ale za nr 3 to bym DANAE wylał z OFBOR i ESOMAR

Dziś niemal wszystkie polskie media powtórzyły za Ministerstwem Klimatu i Środowiska, że 74% Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w Polsce. Skąd taka informacja? Otóż 74% z 2148 ankietowanych na zlecenie MKiŚ [link] respondentów wybrało odpowiedź ZA albo RACZEJ ZA na pierwsze z czterech pytań zadanych przez DANAE sp. z o.o. (Budowa elektrowni jądrowych ma swoich zwolenników i przeciwników. Gdyby poproszono Pana(ią) o zajęcie jednoznacznego stanowiska w sprawie budowy takich elektrowni w naszym kraju, to czy był(a)by Pan(i) za czy też przeciw?).
Także na pytanie nr 2 (Gdyby elektrownia atomowa miała powstać w okolicy Pana(i) miejsca zamieszkania, to czy był(a)by Pan(i) za czy też przeciw?) większość, bo 58% respondentów odpowiedziało ZA albo RACZEJ ZA.

* * *

Porównanie treści pytań nr 3 i 4 pozostawiam jako pożyteczne ćwiczenie dla studentów I roku socjologii lub bystrzejszych uczniów VIII klas szkół podstawowych albo - w braku takowych - dla mądrych głów z OFBOR i ESOMAR.
Pytanie nr 3. Czy Pana(i) zdaniem, budowa w Polsce elektrowni jądrowej, która jest niskoemisyjnym źródłem wytwarzania energii, jest dobrym sposobem na walkę ze zmianami klimatycznymi?
Pytanie nr 4. Czy Pana(i) zdaniem budowa w Polsce elektrowni jądrowej jest dobrym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego  kraju?

* * *

OFBOR Organizacja Firma Badania Opinii i Rynku jest związkiem pracodawców skupiającym wyłącznie certyfikowane agencje badawcze. Od momentu powstania w 1997 r. naszą misją jest promowanie w badaniach najwyższych standardów metodologicznych i etycznych. 
ESOMAR facilitates an on-going dialogue with its 4,900 members, in over 130 countries, through the promotion of a comprehensive programme of industry specific and thematic conferences, publications and best practice guidelines. ESOMAR also provides ethical guidance and actively promotes self-regulation in partnership with a number of associations across the globe.
DANAE "O nas. Jesteśmy agencją badawczo - konsultingową dostarczającą skrojone na miarę potrzeb klienta rozwiązania badawcze. Oferujemy pełen zakres badań rynku i opinii oraz analiz. ... Projekty badawcze realizujemy zgodnie ze standardami Organizacji Firm Badania Opinii i Rynku (OFBOR) i ESOMAR. Posiadamy certyfikat PKJPA we wszystkich kluczowych kategoriach.. Jesteśmy członkiem ESOMAR (Europejskiego Stowarzyszenia Badaczy Opinii Publicznej i Rynku) – międzynarodowej organizacji odpowiedzialnej za podnoszenie jakościowych i etycznych standardów realizacji badań".

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

15-12-2021 [18:09] - NASZ_HENRY | Link:

Też mam pytanie - Co jest większe hucpa klimatyczna czy pandemiczna ☺☻
 

Obrazek użytkownika u2

15-12-2021 [19:45] - u2 | Link:

Klimat jest wałkowany od początku wieku. Pandemia dopiero od dwóch lat. Ale Bill Gates przestrzegał już wcześniej o możliwości takiej zarazy, co spowodowało falę oskarżeń wobec ... Billa Gatesa :-)

Obrazek użytkownika Marcin Gugulski

15-12-2021 [20:20] - Marcin Gugulski | Link:

Ale jaka jest Pańska teza? Pytam, bo przecież z pytaniem nie można dyskutować, przedstawiając argument za lub przeciw.

Obrazek użytkownika u2

15-12-2021 [20:04] - u2 | Link:

Także na pytanie nr 2 (Gdyby elektrownia atomowa miała powstać w okolicy Pana(i) miejsca zamieszkania, to czy był(a)by Pan(i) za czy też przeciw?) większość, bo 58% respondentów odpowiedziało ZA albo RACZEJ ZA.

Z doświadczenia wiem, że wystarczy jedna energiczna osoba, aby zastopować takie inicjatywy. W Polsce jest wytypowanych jest ponad 20 miejsc do składowania odpadów radioaktywnych już od lat 90-tych ub. wieku. Składowanie jest na głębokości 600-800 metrów pod warstwą granitu i jak wskazują przykłady państw, które to robią dekad jest to bezpieczne dla ludzi i środowiska naturalnego.

https://poranny.pl/kruszyniany...

Jest już wstępna lista miejscowości, gdzie mogą trafić atomowe śmieci. Wśród propozycji są podlaskie Kruszyniany. - Nigdy się na to nie zgodzimy - zapowiada Ewa Chalecka, sołtys Kruszynian.
Przed nami lata badań, rozmowy z mieszkańcami. Potencjalne miejscowości w różnych częściach Polski to taki wstępny scenariusz - mówi dr Janusz Latek, rzecznik Państwowej Agencji Atomistyki.
Przyznaje jednak, że wśród możliwych lokalizacji na atomowe śmieci pojawiają się podlaskie Kruszyniany. Mówi się także o Rydzewie na Suwalszczyźnie. Odpady z elektrowni jądrowych mają być składane głęboko pod ziemią. Przynajmniej 600 metrów od powierzchni. - To jest bezpieczne - twierdzi dr Latek.

https://www.suwalki24.pl/artic...

Bardzo mocno buntowały się, już w 2012 roku, tatarskie Kruszyniany wraz z gminnymi Krynkami. Samorząd wysłał pismo do premiera sprzeciwiające się takiej lokalizacji. Wskazuje na obszary NATURA 2000, cenne Wzgórza Sokólskie, turystyczny charakter tych terenów. A tutejsza Tatarka Żaneta Bogdanowicz, która jako pierwsza zaczęła promować walory kuchni i kultury tatarskiej, prowadziła piękne gospodarstwo agroturystyczne, zaczęła wówczas zbieranie podpisów pod protestem.

Paręnaście lat temu Kruszyniany nawiedził książe Karol. Ale nie jechał tamtejszymi drogami, tylko poleciał śmigłowcem, bo drogi tam są fatalne przy granicy z Białorusią. Niewątpliwie słaba infrastruktura by się znacząco poprawiła dzięki uruchomieniu składowiska. Ale niektórzy miejscowi ludzie wolą stopniowo obumierać, a nie modernizować swój region i przyciągać młodych ludzi :-)