Komu potrzebny jest TK i Rzecznik Praw Obywatelskich?

Toczy się przepychanka o obsadę Trybunału Konstytucyjnego.
Mam wyrobione zdanie o istocie tego sporu, które, przynajmniej częściowo, przedstawiłem w artykule: "PIS już witał się z gąską... czyli kabaret z trybunałem w tle" (http://naszeblogi.pl/58845-pis-juz-wital-sie-z-gaska-czyli-kabaret-z-trybunalem-w-tle).
Jednym z argumentów używanym w powyżej wskazanej rozgrywce jest teza – głoszona przez KOD-owców, ale także wyrażana przez RPO - że zamach na Trybunał Konstytucyjny jest zamachem na prawa i wolności obywateli.
To ja mam w takim razie, na przykład, pytanie, gdzie był Trybunał Konstytucyjny, gdy budowano w Polsce ustrój, w którym fundamentalne prawa obywateli – prawa polityczne, zamieniono w fikcję, ukrytą za fasadą możliwości wrzucenia raz na kilka lat kartki do urny wyborczej?
(Więcej na ten temat, na przykład, w art;

 1. "Polska łamie prawa człowieka" - http://grudziecki.salon24.pl/526184,polska-lamie-prawa-czlowieka
 2. "Jak sfałszowano (nie tylko) te wybory" - http://naszeblogi.pl/51226-jak-sfalszowano-nie-tylko-te-wybory
 3. » Tak zwana "demokracja" – największy przekręt współczesności« - http://naszeblogi.pl/47072-tak-zwana-demokracja-najwiekszy-przekret-wspolczesnosci
 4. "Czy w Polsce rządzi mafia?" - http://naszeblogi.pl/47571-czy-w-polsce-rzadzi-mafia
 5. "Postmonarchia" – obwalmy wreszcie, kuźwa, ten ustrój" - http://www.mpolska24.pl/post/8958/postmonarchia-obalmy-w-koncu-kuzwa-ten-ustroj- )

Z drugiej strony PIS głosi, między innymi, że Trybunał Konstytucyjny został "upolityczniony" przez poprzednią ekipę i że taki "upolityczniony" Trybunał przeszkadzałby PIS-owi w realizacji obietnic wyborczych.
Jakoś nie bardzo chce mi się wierzyć w ten drugi argument, tym bardziej, że z każdym kolejnym miesiącem widać coraz bardziej, że "obiecanki" wyborcze prezydenta i "obiecanki" wyborcze PIS-u coraz bardziej okazują się być... zwykłą "kiełbasą wyborczą".
(Na przykład: http://natemat.pl/167973,wyzsza-kwota-wolna-od-podatku-zapomnijcie-pis-nie-wywiazuje-sie-z-kolejnej-swojej-obietnicy)

A przecież nikt nie blokuje PIS-u w możliwości realizacji tych obietnic. Ciekawy jestem, co zostanie ze sztandarowego projektu tej partii: "500 zł na dziecko"? Jeśli coś zostanie!

Co do "upolitycznienia" – czy ktoś normalny uwierzy, że Trybunał Konstytucyjny przestanie być "polityczny", gdy PIS obsadzi go swymi ludźmi?
Robiąc czystki w mediach publicznych i w tzw "służbie cywilnej" PIS nie stosuje jakiejś tam "zasłony dymnej".
Pokazuje wprost, że skoro ma większość w Sejmie, to chce powsadzać swoich ludzi wszędzie tam, gdzie jest to tylko możliwe.
Muszę przyznać, że taka "brutalna szczerość" PIS-u dużo bardziej mi się podoba, niż dotychczasowe ględzenie o jakichś tam standardach, gdy jednocześnie wszyscy wiedzieli, że o obsadzie części stołków, szczególnie "na wsi", decyduje PSL, a o obsadzie całej reszty tych stołków decyduje PO.

Dlaczego, ta "brutalna szczerość" mi się podoba?
Z wielu powodów.
Bo, na przykład, w przyszłości PIS nie będzie mógł się chować za jakimiś tam procedurami przed odpowiedzialnością za skutki swych działań w tych obszarach naszej sfery publicznej, które obsadził "swoimi ludżmi".
A generalnie dlatego, że PIS swoją "brutalną szczerością działań" pokazuje, czym w swej istocie jest nasza "demokracja" i nasze "demokratyczne państwo prawa".

Trybunał Konstytucyjny w projekcie swojego budżetu na ten rok zażyczył sobie podwyżki o 8.6%, czyli o 2 miliony 700 tysięcy.
Z czego milion ma pójść na organizację dwudniowych obchodów 30-lecia działalności tego organu.
Trybunał Konstytucyjny chce więc wyjątkowo szumnie i wyjątkowo "na bogato" upamiętnić swoje PRL-owskie utworzenie w czasie, kiedy to naszym krajem rządziła ekipa Jaruzelskiego.
(Jeżeli ktoś z "plebsu" chciałby zapoznać się z przewidzianym "menu" to podaję link na stronę Trybunału Konstytucyjnego: http://trybunal.gov.pl/uploads/media/3_Konferencja_2016_Rozdzial_II_SIWZ_-_OPZ.pdf )

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości, w której PIS ma oczywiście większość", powyższy projekt budżetu Trybunału Konstytucyjnego, zaakceptowała!

Jeszcze ciekawszy jest projekt budżetu Rzecznika Praw Obywatelskich.
Zażyczył on sobie jego zwiększenia jedynie o... 18%, czyli o... 7.9 milionów złotych!
Tylko tyle, bo jako że ten "organ państwowy" został utworzony w 1987 roku, też za Jaruzelskiego, a rozpoczął działalność 1 stycznia 1988 roku, też za tegoż Jaruzelskiego, to w tym roku budżetowym nie może jeszcze świętować swego 30-lecia!

Czy w/w sejmowa Komisja Praw Człowieka i Sprawiedliwości pozytywnie zaopiniuje projekt budżetu RPO?
Czy następnie Sejm zatwierdzi budżety TK i RPO?

Trybunał Konstytucyjny i Rzecznik Praw Obywatelskich w PRL-u Jaruzelskiego były "kwiatkami do kożucha".
Miały, choć w jakiejś drobnej części, legitymizować sypiący się ustrój, którego nawet wosjkowa dyktatura nie była w stanie podtrzymać.

Jak wiemy (?) dyktatura się zmieniła – "twarda" dyktatura partyjna została zastąpiona partyjną dyktaturą "miękką", skrytą za fasadą sloganów o "demokracji", o "demokratycznym państwie prawa" i za rozbudowanymi procedurami.

W tym nowym ustroju Rzecznik Praw Obywatelskich podjął, oczywiście, mnóstwo różnorakich działań.
Możemy zajrzeć, na przykład, do ostatniego sprawozdania z jego dzialności.
Znajdziemy tam wykazy, ile to wniosków o kasację wyroków, ile to różnorakich kontroli itd. jest dziełem RPO!
No cóż "papier jest cierpliwy" – wszysko przyjmie.

Tylko jakoś nie obiło mi się o uszy, aby Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego ustawy "Kodeks Wyborczy"!
Ani obecnej, ani jej poprzednich wersji!
Jakoś nie słyszałem też, aby RPO zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego ostatnią ustawę o samorządzie terytorialnym, która, m.in. poprzez wprowadzenie w wyborach tzw. "jow-ów" umocniła "kliki na dole"!
O niektórych zawartych w niej zagrożeniach pisałem w art: » Niech żyją kliki... czyli
"samorządowa" inicjatywa ustawodawcza Pana Prezydenta« - http://grudziecki.salon24.pl/531842,niech-zyja-kliki-czyli.

Jakoś nie słyszałem też, aby RPO skarżył do Trybunału Konstytucyjnego:

 1. przepisy normujące działalność tzw. "e-sądu", który masowo wydaje nakazy zapłaty bez sprawdzania, czy dane żądanie jest zasadne
  (Więcej w art.: "25 (70) lat bandytyzmu pod szyldem i w majestacie państwa polskiego" – http://naszeblogi.pl/50847-25-70-lat-bandytyzmu-pod-szyldem-i-w-majestacie-panstwa; lub w książce "Postmonarchia czy demokracja?", 2013 r. )
 2. przepisy normujące "działaność" komorników, które umożliwiają dokonywanie czynów będących zwykłym bandytyzmem – bezkarnie!
 3. przepisy normujące "działalność" firm windykacyjnych, umożliwiające gnębienie milionów Polaków, w tym w bardzo wielu przypadakach z powodu długu, ktory nigdy nie istniał;
 4. itd.

Gdybym chciał być złośliwy, to powiedzałbym, że RPO zamiast zajmować się walką o fundamentalne prawa obywateli, zajmuje się obroną prawa co niektórych do "ganiania z gołym tyłkiem po ulicach", czyli obroną tzw. "wolności".
Szkoda tylko, że wcale nierzadko są to wydumane "wolności" i "wydumane" prawa człowieka", nie mające nic wspólnego z rzeczywistymi prawami każdej jednostki ludzkiej (Więcej na ten temat w książce: "Demokracja", 2013 r.).

Rzecz w tym, że taka krytyka mijałaby się z celem.
TK i RPO zostały powołane w PRL-u do legitymizacji ówczesnego ustroju.
Miały być "kwiatkami do kożucha".
Kożuch się zmienił.

Jak z tego wynika, zadane wyżej w tym tekście pytanie, czy Sejm zatwierdzi budżety TK i RPO było, raczej, pytaniem retorycznym.
.....................................................................
Inne artykuły autora na:

 1. http://grudziecki.salon24.pl/
 2. http://naszeblogi.pl/blog/5461
 3. http://niepoprawni.pl/blogi/dariusz-grudziecki
 4. http://www.mpolska24.pl/blog/demokracja-czy-postmonarchia

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Stoczniowiec

12-01-2016 [20:35] - Stoczniowiec | Link:

Przeczytałem 1/3 wpisu do momentu pana powątpiewania w realizację programu 500+ i dałem se spokój. W pracy się już dość nasłucham gadek w stylu "i ty w to wierzysz?!?", "każdy tylko obiecuje", "oni wszyscy są tacy sami"... itd.
Weź pan się obudź i zobacz co się dzieje dookoła!

Obrazek użytkownika gorylisko

13-01-2016 [01:32] - gorylisko | Link:

ten gość jest tu służbowo...

Obrazek użytkownika Janko Walski

12-01-2016 [22:01] - Janko Walski | Link:

Rzeczywiście "papier jest cierpliwy". Rzadkie pomieszanie z poplątaniem. Takiego braku rozumu i wiedzy nie było jeszcze na naszych blogach. Leming faszerowany TVN-em na gorąco bez znieczulenia?

Obrazek użytkownika HenrykInny

12-01-2016 [23:50] - HenrykInny | Link:

Wszystko przed Panem ... "Takiego braku rozumu i wiedzy nie było jeszcze na naszych blogach".
A wyobrazal Pan sobie ze mozna P.Macierewicza posadzac , powiedzmy , o zwiazki , ze swoim asystentem. Az sam sie wstydze za samo tylko przypomnienie , a jednak byl tu taki "imbecyl". Tu jest duzo , duzo wiecej takich. Et post malam segetem - nawet po zlych zbiorach trzeba siac.