Szczęście? Co to jest?! Liczy się tylko przyjemność

Ten artkuł jest niedużym prologiem do głębszego eseju, gdzie zastanawiam się dlaczego mamy trudności ze zrozumieniem i komunikacją z młodym pokoleniem. Cóż takiego się stało, że praktycznie nie tylko zaczynamy mówić różnym językiem, ale też dlaczego nie rozumiemy się dobrze nawzajem.To już nie wygląda na typowe, cykliczne zmiany kulturowe, tylko na o wiele głębsze zmiany rozumowania i podejścia do życia.
Staram się rozważać, czy powodem jest tylko postęp technologiczny – wszystkie te komunikatory typu SMART, czy też świadoma indoktrynacja w konkretnym celu.

Właśnie rozpoczęło dorosłe, samodzielne życie pokolenie, które potocznie nazywamy mileniarsami. Czyli wszyscy urodzeni na przełomie XX i XXI wieku, więc również zgodnie z naszym kalendarzem, na przełomie drugiego i trzeciego tysiąclecia.
Pozwoliłem sobie rozszerzyć tę grupę do urodzonych 10 lat wcześniej, dzisiejszych 30-to latków, bo oni mając zaledwie 10 lat w symbolicznym roku 2000, zostali także poddani nowej filozofii, kształtującej zupełnie inną mentalność i osobowość, w dużym stopniu powodujące poważne konflikty międzypokoleniowe.
Nas, ludzi wiele starszych, nie dało się tak łatwo zapędzić do klatki, bo minione, burzliwe czasy wyposażyły nas w odporność na wpływy różnych ideologii, manipulacji i urabiania człowieka. Oczywiście, nie wszyscy jesteśmy tacy. Słabsze jednostki, a także ci nastawieni oportunistycznie do życia, niestety poddały się wpływom znacznie wcześniej, co pozwala im wykrzykiwać radosne hasło – komunizm wiecznie żywy! Co akurat jest jak znalazł, na obecną zakręconą teraźniejszość.

Właśnie teraz, na naszych oczach, a najgorsze, że nie wiemy co z tym zrobić, tracimy więź międzypokoleniową. A co to oznacza wie każdy dobry socjolog, psycholog ze szkoły Maslowa i historiozof. To właśnie pełzająca światowa rewolucja. Bez barykad i krwawych ofiar, tylko ze smartfonami w garści i pomrukiwaniem, zamiast serdecznej rozmowy.

Każdego dnia o poranku, tak do wpół do dziewiątej. Trójmiasto. Wszystkie drogi dojazdowe do miasta dokumentnie zakorkowane. To zdążają do pracy niewolnicy. Niewolnicy korporacyjni. Robotnicy i zwykli pracownicy już dawno pracują, bo pociągami i autobusami przyjechali już o szóstej i siódmej. Niewolnicy mogą spać nieco dłużej, ale wszyscy mają samochody, w rodzinie i mąż i żona i zazwyczaj też wyrośnięte dzieciaki, To gdy ta metalowa, dymiąca masa ruszy nagle, to nie ma takich dróg, których by nie zakorkowali.

Neoniewolnictwo jest sprytnym zabiegiem władców tego świata, którzy wszczepili całym pokoleniem kult pieniądza, choć dokładniej kult pogoni za pieniądzem, za wszelką cenę, jak to się mówi – po trupach, kosztem własnego życia, własnej rodziny, szczęścia i spokoju.
W taki właśnie sposób wielkie międzynarodowe korporacje, sieci, banki i inne instytucje finansowe hodują sobie pracowników. Pracowników karnych, bo praktycznie ubezwłasnowolnionych.
Zmamieni możliwością awansu, czyli szybkiej kariery, następnie z założoną uprzężą kredytów, nie zauważają, że ich młodzieńcza wolność odeszła bezpowrotnie i już na długo będą niewolnikami, niewiele różniącymi się od feudalnego chłopa.
Korporacjonizm narzuci im wszystko w życiu: bezwzględnie przestrzegany sposób ubierania się; nie myślą o tym, a właśnie wdziali mundury. Narzuci im precyzyjny rozkład dnia, rozkład tygodnia, a nawet sposób odżywiania. Firma zatrudniająca organizuje im nawet rozrywkę oraz metodę wypoczynku.
I najważniejsze i najgorsze: – ten system narzuci im sposób myślenia.
Jednak najpaskudniejsze w tym wszystkim jest to, że korporacja wzbudza i utrwala w ludziach najgorsze cechy charakteru. Nieustanny wyścig serwowany przez szefów, skrajna konkurencja i tak zwane wyniki, powodują, że normalne, przyjazne stosunki międzyludzkie są rzadkością, natomiast niszczenie kolegów – konkurentów, donoszenie, podkładanie nogi, czyhanie na błędy, jest powszechną postawą wśród tych biednych ludzi. Słabsi szybko odpadają. Często nawet nie słabsi, tylko ci łagodniejsi, pełni dobroci i nie dążący dosyć mocno do wyimaginowanego celu. W powszechnym mniemaniu tego środowiska, to przegrani.
Wszystko o czym mówią, ba, również wszystko o czym myślą, kręci się wokół pieniądza. Mogą o tym gadać bez końca. I co ciekawe – o swojej pracy nie lubią rozmawiać. Jakby pracowali w jakiejś tajnej organizacji. To, co powinno być życiem domowym, odpoczynkiem, to także nieustanna pogoń. Inaczej już nie potrafią. Uprawiają sporty, bo taka jest moda. Lecz wyłącznie te, które w ich środowisku się liczą. I tutaj również pieniądz jest na pierwszym miejscu. Miesiącami potrafią czekać na miejsce w prestiżowej siłowni, gdzie miesięczne bilety zaczynają się od 500 zł za miesiąc. Nawet jak idą sobie tylko pobiegać (oczywiście, po popularnej ścieżce w Sopocie, a nie byle gdzie w lesie), to przebierają się w ubiory warte co najmniej 5 tysięcy. Bo dla neo-niewolników pieniądz musi być widoczny.
Świat niezwiązany z korporacjami i instytucjonalnymi urzędami zauważa potężny problem cywilizacyjny spowodowany korporacyjnym zniewoleniem ludzi i quasi-feudalnym wyzyskiem. Różnica jest tylko taka, że ten przymus jest „niby – dobrowolny”. Przecież nikt nikogo nie zmusza do pracy w takim systemie i każdy może dobrowolnie odejść. Nieprawda. Pracownik zostaje tak uwikłany środowiskowo, towarzysko, mentalnie i finansowo, że po prostu nie ma wyjścia. Tak, jak kiedyś chłop pańszczyźniany, tak teraz młody człowiek w systemie korpo (jak sami mówią) już nie potrafi swoją wolą, która została skutecznie złamana, zdecydować się na wyjście z tego poddaństwa. To jedyna droga życia, jaką widzi. Inne wydają mu się wyrzuceniem poza margines.

To tylko jedna strona światowego problemu. Reszta jest nawet jeszcze gorsza.

.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika sake3

11-09-2021 [08:28] - sake3 | Link:

Określiłł Pan tylko jeden ,,sort'' niewolników,tych korporacyjnych.Czy w takim razie w grupie niewolników pracujących od 6-tej rano nie ma problemów konkurencji,wyścigu szczurów, podkładania nogi? Czy tu możemy doszukać się maksimum więzi miedzyludzkich, bo po pracy idzie się z kolegami na piwo albo do kawiarni? Kult pieniądza jest powszechny.To małe korytko zwane pracą uważamy za stabilizację i nie poszukujemy wolności,nie jest nam ona potrzebna jak choćby suwerenność. Tyle że każdy z nas powinien sobie odpowiedzieć,ja też staram sobie odpowiedzieć-jeśli praca wykonywana mi pasuje, jest zgodna z moimi zainteresowaniami,nie idę do niej z niechęcią to czy mogę tak stanowczo stwierdzić że to niewolnictwo? A może szczęście,że taką mam i mogę się realizować?

Obrazek użytkownika jazgdyni

11-09-2021 [11:10] - jazgdyni | Link:

@sake3

Droga Sake

Napisałem we wstępie, że to tylko krótka informacja o eseju, który zacząłem pisać o tych międzypokoleniowych problemach i zmianę mentalności i celów życia przyszłych pokoleń. Reszta rozważań będzie dalej.

Masz rację, że to nie tylko korpo-żolnierze, ale wszyscy poza kastą władców będą niewolnikami. Robotników, rolników, wolne zawody i artystów zakuje się w kajdany w nieco inny sposób. To nie jest tylko kult pieniądza, tyko kult posiadania. "Muszę to mieć". Pierwsze smartfony operatorzy sieci telefonicznej rozdawali za złotówkę, jeżeli podpisałaś cyrograf na dwa lata korzystania z ich usług. Oni mają tysiące sposobów by Ciebie związać i pozbawić wolności. Lecz jeszcze gorsze jest to, że udało im się wykształcić w ludziach postawę życiową, że cokolwiek musisz mieć już - tu i teraz. Po to m.in. są łatwe kredyty. Także granie na ludzkiej pysze i próżności. Taki korpo-niewolnik dobrze zarabia, przeciętnie pracując po 9 - 10 godzin; żona też, więc na rękę mają nawet około 20 tyś. Tylko środowisko wymaga równania do poziomu, więc na mieszkanie w modnym miejscu wzięli hipotekę i spłacają po 4,5 - 5,5 tyś miesięcznie. Auto też musi być z górnej półki, więc leasing dobrego BMW, czy Audi, to też 3 tyś miesięcznie. No i reszta gadżetów powoduje, że każdego miesiąca spłacają 10 tyś. kredytów i będą to robić przez wiele lat. Ciuchy, imprezy, sporty, styl życia, powoduje, że żywią się tylko chińskimi zupkami i makaronem.

Czy to są wolni i szczęśliwi ludzie?

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika tricolour

11-09-2021 [11:28] - tricolour | Link:

No i widzisz dziadku, że esej tyle będzie warty ile siedem niewydanych pseudoksiążek - bo autor nie ma nic do powiedzenia tylko chrzani.

Jeżeli o szóstej pociągiem dojeżdża dobry, biedny robotnik, a o dziewiątej samochodem zły niewolnik, to niczego nie zrozumiałeś ze świata, który po sobie zostawiasz. A nie rozumiesz, bo przemytnik z PZPR zaspokajał potrzeby społeczne - podczas gdy jest zwyczajnym złodziejem okradającym państwo i spekulantem kierowanym chęcią zysku. Takie same typy, tylko w większej skali, kierowani chęcią zysku, sprzedali cały kraj.

Obszar obsadzony tujami, to miejsce na taki esej.

Obrazek użytkownika u2

11-09-2021 [14:38] - u2 | Link:

"A nie rozumiesz, bo przemytnik z PZPR zaspokajał potrzeby społeczne - podczas gdy jest zwyczajnym złodziejem okradającym państwo i spekulantem kierowanym chęcią zysku"

Widże jakowąś nostalgię za PRL-em u #trzykolorki

Aby nie resortowy dzieciak z tego #trzykolorki ?

Co do PRL i korporacji to PRL okradał obywateli równo jak leci, tak i Korpo okradają swoich pracowników i klientów jak leci. Pomiędzy Korpo i PRL jest głęboka analogia :-)

Obrazek użytkownika tricolour

11-09-2021 [16:18] - tricolour | Link:

@U2

Owszem, nostalgia - gdy był PRL to ja chodziłem do podstawówki, a może nawet przedszkola. Każdy tęskni za tym wspaniałym światem beztroski. I ja też.

Co do "okradania" pracowników - jest oczywiste, że pracownik dostaje mniej niż wartość jego pracy. Oczywiście może dostawac więcej, nawet 100%, ale wtedy kupi sobie biurko, komputer, tokarkę, dźwig lub spychacz - wszystko to, co dostaje do wykonania pracy. Marynarz zanim zacząłby pracę musiałby wybulić za swoją część statku - mnie to nie przeszkadza.

Obrazek użytkownika mjk1

12-09-2021 [11:31] - mjk1 | Link:

„Co do "okradania" pracowników - jest oczywiste, że pracownik dostaje mniej niż wartość jego pracy”.
Naprawdę?
To ten wspaniały pracodawca nie płaci uczciwie, tylko wyzyskuje swoich pracowników?
Niemożliwe!
„Oczywiście może dostawać więcej, nawet 100%, ale wtedy kupi sobie biurko, komputer, tokarkę, dźwig lub spychacz - wszystko to, co dostaje do wykonania pracy”.
Uważa Pan, że jest to w ogóle możliwe?
Gdzieś kiedyś obiło mi się o uszy, że były takie propozycje, żeby pracownik w ogóle nie musiał kupować tych wszystkich środków produkcji, tylko wypracowane stanowiłyby jego własność.
To jednak chyba niemożliwe do realizacji, bo kto by tego chciał?
 

Obrazek użytkownika tricolour

12-09-2021 [12:48] - tricolour | Link:

@mjk

Można to nazwać wyzyskiem, choć słowo te ma wyraźnie negatywne konotacje rodem z ekonomii politycznej socjalizmu.

Czujesz sie wyzyskany gdy kupując klawiaturę płacisz nie za samą klawiaturę, ale też za spodnie sprzedawcy? I ćwierć skarpetki.

Obrazek użytkownika mjk1

12-09-2021 [14:33] - mjk1 | Link:

Ależ ja się całkowicie z Panem zgadzam.
Jeżeli pracownik nie otrzymuje pełnego wynagrodzenia za swoją pracę, to jest, wg ekonomii politycznej socjalizmu, okradany z części swojej pracy, albo wyzyskiwany przez pracodawcę.
Jeżeli jednak ten sam pracownik nie otrzymuje pełnego wynagrodzenia, to wg ekonomii politycznej kapitalizmu, ponosi konieczne koszty funkcjonowania jedynie słusznego ustroju kapitalistycznego.
Niby to samo, ale jak fantastycznie brzmi.
Kupując klawiaturę, czy cokolwiek, nawet nie myślę, że sprzedawca chce ze mnie „zedrzeć skórę”.
Wydaje mi się jednak, choć mogę się mylić, że lepiej byłoby, gdyby sprzedawca uczciwie zażądał tylko tyle, ile jest warta jego praca.
Ale tak się zapewne nie da, no i znowu z tą wstrętna ekonomią polityczną socjalizmu się kojarzy.
 

Obrazek użytkownika Jan1797

11-09-2021 [11:44] - Jan1797 | Link:

Poddam systematycznie kilka wątków:)
-Powinienem tradycyjnie napisać; nikt nie pamięta pracy w systemie akordowym?
-Przykładowo takiej z happy endem w postaci wyjazdu na budowy eksportowe do ZSRR?
-Robotnic maszerujących do pracy o 4 rano, by do 16 wyrobić normę, ponoć na własne życzenie?
Wtedy dla takich pracowników, 65 lat jako docelowy był nieosiągalnym światełkiem w tunelu.
Zarówno wtedy, jak i kilka lat wstecz drogę wyznaczało realne, niemityczne przetrwanie do pierwszego?

Obrazek użytkownika jazgdyni

11-09-2021 [12:16] - jazgdyni | Link:

@Jan1797

Problem roli, a obowiązku pracy w życiu człowieka, w sensie filozoficznym nurtuje mnie od lat. Chociaż byłem szczęściarzem wolnego zawodu i sam sobie harmonogram ustalałem. Co nie oznacza, że nie byłem do dyspozycji 24h?dobę i 7dni/tydzień.

Problem też widzą najbogatsi ludzie świata i filantropi. Pozwolę sobie zacytować siebie.

„[…] Miliarder Carlos Slim Helu, meksykański magnat telekomunikacyjny podczas biznesowej konferencji w paragwajskim Asuncion przypomniał o idei, o której wspominał już przed dwoma laty – zakładającej wydłużenie dnia pracy do 11 godzin, przy jednoczesnym skróceniu tygodnia pracy do 3 dni. – Pracując trzy dni w tygodniu, mielibyśmy więcej czasu na odpoczynek, na podnoszenie jakości życia – mówił przedsiębiorca, cytowany przez „Financial Timesa”.
Według Slima podzielenie pracy na trzy dni w tygodniu byłoby bardziej efektywne, a cztery dni wolnego, które dzięki temu uzyskaliby pracownicy, zmusiłoby ich do szukania nowych aktywności. W ten sposób doprowadziłoby do pobudzenia kreatywności.
Według miliardera podniesieniu powinien natomiast ulec wiek emerytalny. Meksykanin twierdzi, że w czasach, gdy żyjemy po 85-90 lat, a praca w przypadku większości pracowników nie jest tak wymagająca fizycznie jak dawniej, powinniśmy pracować dłużej – do 70-75 roku życia. Sam Slim ma już 74 lata.
Jak informuje „FT”, niektóre z przedstawianych koncepcji Slim stara się wdrażać w swoich firmach. W meksykańskim Telmeksie wdrożył system, zgodnie z którym osoby pracujące na zbiorowej umowie, które dołączyły do przedsiębiorstwa jeszcze jako nastolatkowie, po przekroczeniu 50 roku życia mogą kontynuować pracę w trybie 4-dniowego tygodnia pracy – przy zachowaniu 100 proc. wynagrodzeń. […]

http://kariera.forbes.pl/carlos-slim-helu-proponuje-3-dniowy-tydzien-pracy,artykuly,180179,1,1.html

Obrazek użytkownika Jan1797

11-09-2021 [22:00] - Jan1797 | Link:

Slim .........wdrożył system, zgodnie z którym osoby pracujące na zbiorowej umowie, które dołączyły
do przedsiębiorstwa jeszcze jako nastolatkowie, po przekroczeniu 50 roku życia mogą kontynuować
pracę w trybie 4-dniowego tygodnia pracy – przy zachowaniu 100 proc. wynagrodzeń.

Ciekawe i może mieć znaczenie, gdy budujemy odpowiedzialny zespół z innowacyjnym zacięciem.
Dzisiaj innowacyjności można wymagać jedynie od ludzi z dużym i bardzo dużym zasobem
doświadczenia zawodowego. Oczywiście gdzieś tam trafiają się młodzi ludzie o rewelacyjnych
pomysłach, ale nie ma co się oszukiwać, warunkiem wstępnym jest doświadczenie wielopokoleniowe
lub praca w środowisku doświadczonych zawodowo.
PS
Dla ludzi ze znamieniem Solidarności są to rozwiązania przewyższające marzenia z czasów komuny
bo kto pamięta sześciodniowy socjalistyczny tydzień pracy po dziesięć godzin dziennie w akordzie.
Opisałem w poprzednim komentarzu pracę w systemie akordowym, to była harówa ponad siły. Ważny
był jednak fakt akceptacji tej pracy, bo przeciętne wynagrodzenie w tamtych latach było tak niskie, że
nikomu nie było do śmiechu. Akceptacja dotyczyła kręgów ludzi ambitnych i bezkompromisowych a w
przeciw wadze, budowano akceptację społeczeństwa dla „etosu” ferowanego cwaniaka, faktycznie
ludzie bronili się przed nędzą. Ktoś dzisiaj wyobraża sobie pracę za 30 $/miesięcznie. Gdy słucham
dzisiaj protestujących, przyznam szarpie mną ździebko, zwłaszcza że wiem, co poprzednicy zrobili
z ratownikami medycznymi i tak samo będzie, w nie daj im Boże planowanej przez nich przyszłości.

Obrazek użytkownika jazgdyni

12-09-2021 [03:41] - jazgdyni | Link:

@Jan1797

Powszechnie uważa się, że najlepsze i nowatorskie pomysły są w młodości, a gdy już z wiekiem i doświadczeniem mądrość urośnie, to wtedy te pomysły można realizować.
{ Przypmnę: - Albert Einstein - "W nauce wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy" }
Z tego powodu, jak byłem szefem jakiegoś projektu i na początku tworzyliśmy zespół typu brain storm. to zawsze musieli być młodzi i starzy, oraz przynajmniej jeden kompletny dyletant.

Akord... to chyba temat związany z pracą polegającą się na powielaniu czynności. Tu też rolę odgrywa prakseologia i motywacja. Akord wymuszony nie ma sensu. Natomiast tzw. uczciwe nadgodziny chyba wszyscy lubią.

Gdy pierwszy raz rozładowywaliśmy przy terminalu, właśnie zbudowany ( w końcówce w Remontowa SA) tankowiec, to nie spałem 80 godzin. Szwankował  Inert Gas Generator, konkretnie jego automatyka i trzeba było nie naprawiać, nie diagnozować, tylko doprowadzić do płynnego wyładunku (modulowałem wydajność przykładając deskę do wylotu bypassu. Konkretnie to marynarze zmieniali się co 2 godziny, a ja w sterowni pokładowej przez UKFkę kontrolowałem i dawałem im polecenia typu "bardziej - mniej")

A tak poza tym, w swoim jednoosobowym dziale byłem do dyspozycji 24/24 i 7/7. Ale płaca była dwukrotnie wyższa od kapitańskiej, więc nie narzekałem.

Po prawdzie, w obszarze wysoko specjalistycznym zgrany zespół niełatwo stworzyć. Od wszystkich wymaga sie kompetencji i inicjatywy. I żelaznej zasady grania w zespole. Niepoprawni indywidualiści odpadali po tygodniu.

Obrazek użytkownika Jan1797

12-09-2021 [10:18] - Jan1797 | Link:

Akord... to chyba temat związany z pracą polegającą się na powielaniu czynności.
Tu też rolę odgrywa prakseologia i motywacja. Akord wymuszony nie ma sensu.
Natomiast tzw. uczciwe nadgodziny chyba wszyscy lubią. 

Dlatego o tym pisałem. Uważam, doszło do rozleniwienia pracowniczego i złe to wróży.
Korpo w ramach rozwiązania wykończy najaktywniejszych -przejdą do konkurencji, która
ma podobne problemy lub własnych firm. Straty na zachodzie już są nieodwracalne.

Obrazek użytkownika Jan1797

12-09-2021 [10:25] - Jan1797 | Link:

Po prawdzie, w obszarze wysoko specjalistycznym zgrany zespół niełatwo stworzyć.
Od wszystkich wymaga się kompetencji i inicjatywy. I żelaznej zasady grania w zespole.
Niepoprawni indywidualiści odpadali po tygodniu
.

Z drugiej strony pracujący wyłącznie dla dobra zespołu cementuje autyzm zawodowy pozostałych.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

11-09-2021 [13:07] - Ula Ujejska | Link:

Mama zapytała kiedyś mojego ojca: Smutny jesteś, czy jesteś w domu nieszczęśliwy? Ojciec popatrzył na nią i po chwili odpowiedział: Nie może być szczęścia w domu bo go nie ma w Ojczyźnie. Nie zrozumiałam. Mała dziewczynka ze łzami w oczach pobiegła do ojca krzycząc: Tato ale ja cię kocham! Zrozumiałam za jakiś czas kiedy zginął w walce z NKWD.

Obrazek użytkownika jazgdyni

12-09-2021 [03:44] - jazgdyni | Link:

Jakże znamienna uwaga. I smutna. Szczęście rodzinne było skażone faktem, że większy twór - państwo - którego każda rodzina jest elementem, szczęśliwym być nie mógł.

Serdeczności

Obrazek użytkownika Jabe

12-09-2021 [07:56] - Jabe | Link:

To rodzina nie jest prywatna, jest elementem państwa. Jakież to komunistyczne! (A do tego nieszczęśliwego.)

Obrazek użytkownika jazgdyni

12-09-2021 [13:50] - jazgdyni | Link:

Samotny szympans nigdy nie zrozumie stadnych orangutanów. Czy jakoś tak...

Obrazek użytkownika Marek Kudła

11-09-2021 [20:27] - Marek Kudła | Link:

Oni posiadają odmienny od nas tok myślenia, i chociaż są często wykształceni, wyłączają racjonalne myślenie, by przypadkiem nie zrozumieć prawdy. Takiego postępowania dokonano w umysłach ludzi za pomocą różnych mechanizmów manipulacji.  Jeśli rząd mówi, że bronimy granic Polski a zarazem  UE to oni, zgodnie z totalnym sprzeciwem, i podsycanym przez TVN „humanitaryzmem” chcą przyjmować wszystkich imigrantów nie kapując, że wkrótce byłoby ich tutaj tysiące .  W tym przypadku poparcie UE nie ma dla nich żadnego znaczenia, bo kieruje nimi nienawiść i chęć zemsty i dokopania rządowi Morawieckiego.  Ich umysły są do tego stopnia zmanipulowane, że nawet wiedząc, że stracą wiele po ewentualnej zmianie władzy, i że będą okradani przez tych wylczących obecnie o koryto, pomimo tego są ich zwolennikami i głosują na nich. Racjonalne myślenie jest wtedy wyłączone.
Szkoda, że nasz Prezydent A. Duda waha się czy podpisać ustawę o mediach, bo media takie jak TVN robią największe spustoszenie w głowach, szczególnie młodych !!!
 

Obrazek użytkownika jazgdyni

12-09-2021 [03:55] - jazgdyni | Link:

W kognitywistyce, czyli nauce o mózgu i umyśle, często zastanawiamy się nad takim transcendentalnym zagadnieniem jak świadomość i mądrość zbiorowa (np. narodowa).

Wydaje mi się, że te Julki na protestach, czy też aktywiści totalnej opozycji, czy komuniści, reagują na wbudowaną im świadomość stadną. To wyklucza racjonalność i zdrowy rozsądek.
Toteż uważam, że jakakolwiek dyskusja z nimi jest niemożliwa. Dlatego też wściekam się na TVP Info, że nadal przeprowadza debaty poselskie z udziałem posłów totalnych. Oni nie są w stanie wypowiedzieć czegokolwiek swoim własnym głosem.

Obrazek użytkownika sake3

12-09-2021 [10:08] - sake3 | Link:

@Jazgdyni......Debat poselskich juz dawno powinno nie być,Śą żenujące.Po wysłuchaniu takiej pani Leszczyny czy innych z opozycji człowiek zadaje sobie pytanie dlaczego pracując nawet na esponowanym stanowisku zarabia o wiele mniej od pierwszego lepszego totalnego idioty i chama.Jeżeli rzeczywiście chcemy dowiedzieć się czegoś sensownego np.o gospodarce to niech to będzie dyskusja ekspertów a nie posłów jakimś cudem będących w Sejmie.

Obrazek użytkownika Jabe

12-09-2021 [10:20] - Jabe | Link:

Mnie się też odpychają polityczne pyskówki. Problem w tym, że każde medium ma swoich etatowych ekspertów i przez to też nie ma dyskusji, a tylko wciskanie idiotom i chamom propagandy. To i to do niczego konstruktywnego nie prowadzi.