Laski – Jasna Góra 10 : 1,5

W niedzielę po meczu z San Marino przeczytałem ponownie - wysłuchany już wcześniej w kościele - „List biskupów polskich z okazji beatyfikacji Kard. Stefana Wyszyńskiego i M. Elżbiety Róży Czackiej” [pod linkiem] i w trakcie uważnej lektury sporządziłem m.in. ten oto wykaz wszystkich wymienionych w nim miejsc ważnych nie tylko dla życia wynoszonych na ołtarze sług Bożych, ale niekiedy ważnych także dla życia religijnego i narodowego Polaków.

10 razy – Laski*

8 razy – Polska [z pominięciem zwrotów „Prymas Polski” i „biskupów polskich” ]
4 – Lublin [także w skrócie: KUL]
3 – Włocławek
2 – Gniezno [tylko w zwrocie „arcybiskup gnieźnieński i warszawski”]
2 – Rzym
2 – Warszawa [tylko w zwrocie „arcybiskup gnieźnieński i warszawski”]

1,5 raza Jasna Góra [tylko w zwrotach „Jasna Góra-Częstochowa” (w podpisie pod listem) i „Jasnogórskie Śluby Narodu”]

1 – Biała Cerkiew
1 – Bug
1 – Kamieńczyk
1 – Kozłówka
1 - Lubelszczyzna
1 – Mazowsze
1 – Podlasie
1 – Ukraina
1 – Wrociszewo
1 – Zuzela
1 – Żułów
0,5 – Częstochowa [w zwrocie „Jasna Góra-Częstochowa” w podpisie pod listem]

Sporządzenie tego zestawienia nie zmieniło mojej opinii o dokumencie Episkopatu Polski, ale zestawienie pogromu Laski – Jasna Góra 10 : 1,5 z wynikiem meczu Polska – San Marino 7 : 1 dało do myślenia i zmusiło do zastanowienia się nad siłą rażenia autorów obu zwycięstw.

A tu link do mojego wpisu sprzed pół roku na pokrewny temat: https://naszeblogi.pl/58144-niebeatyfikowany

* to i dalsze także w przypadkach innych niż mianownik a niekiedy także w formie przymiotników odrzeczownikowych 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Ptr

07-09-2021 [10:53] - Ptr | Link:

Emocjonalnie Laski kojarzą mi się z bestią komunistyczną Brystygier. Laski miały pecha, choć w odczuciu społecznym, oficjalnie  mają kojarzyć się tylko dobrze.
A przecież definicją wiary jest bardziej emocjonalność , niż racjonalność.  
Racjonalnie można się zastanawiać dlaczego jedyne miejsce objawień zatwierdzone przez Kościół nie zostało wymienione , a był nim zapomniany święty Gietrzwałd. 
Po trzecie co to za zwyczaj , aby wynosić na ołtarze parami ? Czy to ma mieć jakieś znaczenie socjotechniczne ?
Po kolejne dlaczego wynosi się na ołtarze szybko ? Bo ma to znaczenie polityczne i społeczne. 
Krytykuję , ale nie skrytykowałem nic świętego, gdyż nie o świętość tu chodzi , ale ideologię społeczną. Świętość to coś bez skazy, bez wady w swej istocie.