Mowa trawa do chińskiego ludu przez zamknięty lufcik

.
7 lipca 2021 roku Derby na Służewcu wygrała Joanna Wyrzyk na koniu Guitar Man. Wszyscy nazywają go Gitarzystą czyli poprawnie tłumaczą jego imię, a nie przychodzi im do głowy nazywać go „gitarowy człowiek” albo co gorsza:  „człowiek gitara”. A jednak tytuł australijskiego filmu z 1986 roku w reżyserii Petera Faimana czyli „Crocodile Dunde” został przetłumaczony i  funkcjonuje jako „Krokodyl Dundee” a nie krokodylowy  Dundee czyli Dundee od krokodyli czyli prawidłowo: „Dundee, łowca krokodyli”. To typowe zjawisko utrwalania się błędów językowych w języku potocznym. Tak jak utrwaliło się nazywanie lasów tropikalnych „lasami deszczowymi” będące przecież kalką z języka angielskiego. Wszystko przebiło jednak tłumaczenie angielskiego tytułu filmu z 1941 roku „It Started with Eve” jako „Wieczna Ewa”. Utrwalają się nie tylko błędne tłumaczenia lecz zwykłe błędy językowe. Na przykład powiedzenie: „w tych pięknych okolicznościach przyrody” użyte pierwszy raz żartobliwie w filmie „Rejs”, długo potem używane potocznie, również żartobliwie czyli w cudzysłowie, tak się utrwaliło, że stało się normą językową i obecnie używane jest bez cudzysłowu, bynajmniej nie żartobliwie, szczególnie przez dziennikarzy. Dziennikarze i politycy nagminnie mówią poza tym „ w cudzysłowiu” zamiast „w cudzysłowie” i używają słowa „bynajmniej” w zupełnie przeciwnym znaczeniu, to znaczy w sensie „ dokładnie”, „z całą pewnością”. Można oskarżać kabaret „60minut na godzinę” gdzie jak pamiętam pewien pan przedstawiał koledze  narzeczoną słowami: „moja narzeczona bynajmniej niestety” o wprowadzenie do języka potocznego błędnego rozumienia słowa „bynajmniej”. Kabaret ten miał na celowniku ćwierćinteligenta z jego skojarzeniami i błędami językowymi i walczył o  czystość języka wyśmiewając te błędy. Obawiam się jednak, że w ten sposób te błędy utrwalał. To trochę tak jak w znanym dowcipie. Babcia mówi do wnuczka: „a teraz wnusiu powtórzymy wszystkie brzydkie wyrazy których nigdy nie będziesz używał”.
To nie jest z mojej strony troska o czystość języka. To walka o podstawy naszej cywilizacji, która opiera się na zasadzie distinguo. Porozumieć się można przecież bez słów, na migi,  można  wyrazić wszelkie emocje używając jednego powszechnie znanego przerywnika, można nawet napisać książkę i otrzymać jak Dorota Masłowska nagrodę Nike za użycie kilku słów, w tym samych brzydkich. A jednak w każdej społeczności wytwarza się język różnicujący wtajemniczonych i niewtajemniczonych lepszych i gorszych. Tworzy się spontanicznie bez jakiejkolwiek inspiracji zewnętrznej. To prawo socjologiczne będące w zasadzie prawem przyrody. Doskonałym przykładem tego zjawiska  jest więzienna grypsera powstająca spontanicznie, ewoluująca, a co najważniejsze będąca podstawą różnicowania ludzi, a nawet ich wykluczania. Wykluczanie jest przykre, wykluczanie jest brzydkie, jest niepoprawne politycznie. Z wykluczaniem się walczy, zupełnie zresztą bezskutecznie,  bo każda ludzka grupa, każda ludzka społeczność spontanicznie się stratyfikuje, dzieli na lepszych i gorszych. Tak działa zasada distinguo. Bez różnic nie ma  życia, bez różnicy temperatur nie można zamienić energii cieplnej na pracę, bez różnicy potencjałów nie płynie prąd. Podobnie jest w kulturze i w życiu społecznym. Na przeciwnym biegunie zasady „rozróżniaj” jest upiorne rosyjskie „bcē pabнo”. ( wszystko jedno ) Ludowe porzekadło  mówiło: „gdyby było wszystko jedno to by się chłop z chłopem żenił”. Było reakcją na przypisywany rosyjskiej duszy nihilizm.  Doczekaliśmy się czasów gdy chłop się z chłopem żeni czyli czasów złamania podstawowej zasady kultury i cywilizacji jaką jest – rozróżniaj!. Odróżniaj tak od nie, dobro od zła, piękno od brzydoty, szlachetność od podłości. Nie bez przyczyny postmodernizm rozmywa wszelkie podziały, zaprzecza ich istnieniu. Postmodernizm jest praktyczną realizacją marksizmu i jego antycywilizacyjnego, charakteru. Doskonale rozumiał to Sołżenicyn i dlatego bolał nad śmiercią języka rosyjskiego.  Chodziło mu przede wszystkim o to że rosyjskie słowa umierają, giną, nikt ich nie używa, nikt ich nie zna, nikt ich nie rozumie, są przekręcane i kaleczone. A z językiem umiera kultura  i ginie duch narodu.
Stwierdzenie że po języku rozpoznaje się środowisko z którego człowiek się wywodzi to banał. Język determinuje jednak myślenie a więc poznanie. Język jest narzędziem walki politycznej oraz narzędziem manipulowania społeczeństwem.  Dlatego socjologowie taką uwagę poświęcali komunistycznej nowomowie i dlatego językiem zniewalania społeczeństw zajmował się Orwell.
W Polsce językiem polityki, w tym językiem propagandy czyli komunistyczną nowomową zajmował  się  wybitny polski socjolog Jakub Karpiński w książce „Mowa do ludu. Szkice o języku polityki”, wydanej przez wydawnictwo  Puls, Londyn 1984. Zarówno Orwell jaki Karpiński zwracają uwagę na charakterystyczne cechy komunistycznej nowomowy – choćby na unieważnianie sensu słowa przez dodanie do niego przymiotnika. Na przykład „moralność socjalistyczna” nie miała jak wiadomo nic wspólnego z moralnością, a „ demokracja ludowa” była totalitarną tyranią. Zwracali też uwagę na charakterystyczne odwracanie sensu słów. „Walka o pokój” oznaczała militarną agresję.
Renesansowy filozof angielski Franciszek Bacon, autor Novum organum, wiele miejsca poświęcił destrukcyjnej roli słów oraz mechanizmowi przyczyniania się ich do stwarzania złudzeń i błędów umysłu. Pisał: „Ludzie bowiem wierzą, że ich własny rozum rządzi słowami, lecz zdarza się tak, że słowa swoją siłę odwracają i oddziałują na rozum. (..) Słowa całkowicie zadają gwałt rozumowi, wszystko mącą i przywodzą ludzi do niezliczonych jałowych kontrowersji i wymysłów”
 Komunistyczna nowomowa była groźna gdyż neutralne na pozór słowa mogły oznaczać więzienie, tortury  i śmierć. Postmodernistyczna nowomowa jest groźna przez swe niechlujstwo i głupotę. Słowa używane niezgodnie z ich sensem, źle tłumaczone zamieniają wypowiedź w zwykły bełkot.
 
 

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

01-09-2021 [05:19] - wielkopolskizdzichu | Link:

Na przykład „moralność socjalistyczna” 
Jak zwykle Pani Izabela stara się oddalić na bezpieczną odległość ryzyko zainteresowania się moralnością jej własnej kasty.
Nie patrzmy na ręce, portfele, interesy, przekręty, tępą nowomowę tzw. Prawdziwych Polaków czyli rządu, PiS i elektoratu pisowskiego.
Wszak jest to niepoprawne politycznie i niebezpieczne dla karier.
 

Obrazek użytkownika izabela

01-09-2021 [06:27] - izabela | Link:

Panie Zdzichu, niech Pan zachowa swoje obsesyjne rojenia dla siebie . Uprzejmie proszę.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

01-09-2021 [07:03] - wielkopolskizdzichu | Link:

W komunie zainteresowanie się moralnością partyjnych moralizatorów było kwalifikowane jak imperialistyczne knowanie, Pani Izabela nazywa to obsesyjnym urojeniem.

Obrazek użytkownika Tomaszek

01-09-2021 [10:03] - Tomaszek | Link:

Pani Izabelo Kałmuka to w łeb , uprzejmie proszę . Szczeka jak tusk albo inny wsiowy menel do obcych .

Obrazek użytkownika angela

01-09-2021 [07:40] - angela | Link:

Jakos Zdzichu nie widzi " nowomowy" prawdziwych Niemców zlotu Campus Niemcy. 
To z  wdziecznosci za finansowanie  zlotu czystej nienawisci do Polski, ten piekny. co to sie chwali, ze sie w nim kochają wszystkie mamy, sprzedał  Niemcom  Polską firme  taksówkową  z tradycjami,  razem z  ludzmi, z pracownikami.?
Miedzy innymi "kwiatkami" wymowy, szkalują tam rząd i zwyklych Polaków, tylko za to ze są  katolikami. 
Czysta "demokracja", a i " KONSTYTUCJA, a Bolek to juz przyrósł  do koszulki, tylko gdzie jego postepowanie wg  Konstytucji???  jak i wszystkich co  tak hucznie zapychają sobie gębę Konstytucją.  
Tutaj nowomowa,  kompletne odwracanie pojęć. 
Ztraz graniczna, co ma za zadanie ochrone granic panstwa, a w tym przypadku Unii, szkalowana, atakowana przez  zwolennikow chaosu i destrukcji w Polsce, tutaj nowomowa.
Są takie miejsca, jak  PRZEJŚCIA GRAŃCZNE,  dla ludzi !!!!    czyzby o tym zapomnieli??? Sarenkami i jeleniami nie są 

Obrazek użytkownika izabela

01-09-2021 [07:33] - izabela | Link:

Taka ich uroda. Zdzicha być może  też.

Obrazek użytkownika Tomaszek

01-09-2021 [10:07] - Tomaszek | Link:

Zdzichu też by tam pojechał , tylko siwe jajca go zdradziły . A takich to nawet hitlerjugend nie toleruje w swoich szeregach .

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

01-09-2021 [12:56] - wielkopolskizdzichu | Link:

 "Język determinuje jednak myślenie a więc poznanie."
Tej .....angela zdradź proszę - mając z tyłu głowy cytat z wpisu Pani Izabeli - czy język polski jest twoim ojczystym, czy całkiem niedawno poznanym.
Wszak twoje deliberowanie nasycone jest bylejakością, błędami i brakiem szacunku dla czytelnika.

Obrazek użytkownika angela

01-09-2021 [22:48] - angela | Link:

Zdzichu. Nie czytaj, nie ma przymusu.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

02-09-2021 [11:54] - wielkopolskizdzichu | Link:

Przymusu nie ma, ale warto wiedzieć co Prawdziwi Polacy w swych rozumkach kombinują.

Obrazek użytkownika Jabe

01-09-2021 [09:05] - Jabe | Link:

Przykładem może być „solidaryzm” używany dla uniknięcia skompromitowanego socjalizmu, czy owa sławna „repolonizacja” w miejsce nacjonalizacji.

Obrazek użytkownika Tomaszek

01-09-2021 [10:20] - Tomaszek | Link:

Ty się Jabe to nie ucz lepiej takich figur językowych . Naucz się najpierw czytać ze zrozumieniem . I w szkole nie na kampusie . Pamiętaj . 
Aha
I unikaj edukatorów seksualnych w tej szkole  , bo ziutka do ręki przyzwyczaisz , albo innych brzydkich rzeczy .

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

02-09-2021 [11:50] - wielkopolskizdzichu | Link:

 Wykazuje tomaszek daleko idące zainteresowanie zawartością cudzych majtek. Czyżby kryptogej?

Obrazek użytkownika Tomaszek

02-09-2021 [20:14] - Tomaszek | Link:

Czyżby ci rzeczywiście posiwiały ?

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

02-09-2021 [21:13] - wielkopolskizdzichu | Link:

Czyli diagnoza ma, opisująca kierunek twych aspiracji życiowych słuszną jest.
Poczekamy na tomaszkowy coming out.

Obrazek użytkownika Pers

01-09-2021 [09:07] - Pers | Link:

//Komunistyczna nowomowa była groźna..//
Nic się nie zmieniło.
Teraz ordynarne agresje nazywa się "operacjami stabilizacyjnymi i pokojowymi".
A kowidową dyktaturę "nową normalnością".
Jeśli ktoś myślał, że komunizm "upadł" to jest bardzo naiwny.

Co do upadku języka to wystarczy poczytać komentarze niektórych użytkowników NB, zwłaszcza tych z ostatniego "zaciągu".
Szympans po podstawówce robiłby mniej błędów.

Obrazek użytkownika Darek65

01-09-2021 [09:36] - Darek65 | Link:

Słowo jest bronią groźniejszą od kuli karabinowej. Kulą zabijemy jednego człowieka, słowem naród lub dużą grupę ludzi. Wie o tym każdy agresor, dlatego takie nasilenie propagandy słownej przed każdym atakiem. Z tego powodu w żadnym normalnym kraju nie oddaje się mediów w obce ręce. Na naszym poletku idealnym przykładem jest Owsiak i jego Róbta, co chceta, które dokonało ogromnego spustoszenia w młodym pokoleniu. Praktycznie straciło to pokolenia dla Polski.

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

01-09-2021 [14:17] - Kazimierz Kozio... | Link:

pojecia "zachowania sie jak trzeba" przedefinowaly sie moca przeglosowania
82 lata wstecz zolta opaska pietnowala zydow.
dzis kod paskowy nobilituje wyszczepionych a jego brak pietnuje bo tak przedstwia to nachalna propaganda medialna.
28 IV 2021 polityke segregacji ludzi poparlo 46 polskich europoslow co skutkuje 88% poparcia Polski dla covpaszportu (srednia calej EU w tym glosowaniu byla znacznie nizsza 78% ZA). jak nie dopatrywac sie drugiego dna skoro od lat istnieje popularne wsrod wyjezdzajacyh za granice zaswiadczenie o zaszczepieniu w formie zoltej ksiazeczki wg. wzoru who. chyba wiec elektroniczna baza wyszczepionych to cos wiecej niz certyfikat przyjecia preparatu

Obrazek użytkownika angela

02-09-2021 [07:04] - angela | Link:

Antyszczepionkowcy sami się  wykluczaja, słuchają   internetowej propagandy  Kremla, i nie szczepią się. 
Malo tego, uprawiają sabotaż, atakują miejsca szczepień i ludzi, ktorzy chcą  byc zdrowi.
Ulegajac tej propagandzie, staliście sie nie tyłko   przeciwnikami  szczepien, ale i uczestnikami  walki politycznej z rządem, a wykorzystują was właśnie antyrzadowi awanturnicy.

Obrazek użytkownika Pers

02-09-2021 [07:13] - Pers | Link:

@angela
//słuchają   internetowej propagandy  Kremla, i nie szczepią się. //
Ciebie z pewnością dopadła jakaś choroba i raczej to nie jest kowid.

Obrazek użytkownika Jabe

02-09-2021 [12:22] - Jabe | Link:

Chodzi o przeciwników szczepionek w ogóle, czy forsowania cudownych preparatów na wirtualną zarazę? Trzeba to umieć odróżnić.

Obrazek użytkownika Marcin Gugulski

02-09-2021 [09:55] - Marcin Gugulski | Link:

Zamiast podziękowań za pożyteczny wpis, przesyłam opowiastkę zasłyszaną od teściowej. Otóż pewien nauczyciel, tłumacząc czemu nie powinno się pisać "w cudzysłowiu", lecz tylko `w cudzysłowie`, spytał licealistów: a mówicie "w dupiu" czy `w dupie`? Nauczyło raz i na zawsze.  

Obrazek użytkownika izabela

02-09-2021 [10:28] - izabela | Link:

Ja też przytoczę  anegdotę prawdziwą. Mój kolega  tłumacz filmów upierał się,że się mówi  "nie jeździj" zamiast " nie jeźdź". Polonistka ze Żmichowskiej poproszona o konsultacje zapytała: - Jak pan mówi "nie pierdzij" czy "nie pierdź". Znajomy został przekonany.

Obrazek użytkownika Pani Anna

02-09-2021 [11:28] - Pani Anna | Link:

Angela,
Z dostępnych informacji wynika, ze "niezaszczepieni" to głównie ściana wschodnia,  górale oraz mieszkańcy wsi i miasteczek, czyli ostoja zdrowego rozsądku,  bastion PIS, ludzi, którzy wynieśli ich do wladzy. Za poprzedniej, slusznie minionej wladzy byliśmy nazywani ciemnogrodem i moherami. Teraz zostaliśmy antyszczepionkowcami, szurami i plaskoziemcami. Ty w ogóle nie odróżniasz przeciwników szczepień jako takich od braku zaufania do wciskanego ludziom na chama nieprzebadanego badziewia. Za trudne, żeby to zrozumieć? Za to, kiedy przyjdzie czas wyborów zacznie się jeczenie o frekwencję, a ty będziesz tu pomiaukiwala codziennie o patriotyzmie. Wiesz co Angela? Gońcie się wszyscy.

Obrazek użytkownika lala

09-09-2021 [01:38] - lala | Link:

najbardziej chyba współcześnie sponiewieranym przez obecną władze słowem jest określenie "narodowy" - tak je zdeprecjonowali, że niedługo usłyszymy o np. sedesie narodowym...
język niektórych rządzących naprawdę bywa kalką propagandy i nowomowy z lat 60.tych kiedy to "wzmożenie narodowo-patriotyczne" służyło (jak dziś, jak dziś) utrzymaniu władzy oraz wykluczaniu i deprecjonowaniu każdego, kto odważył się samodzielnie myśleć...
szkoda, że nie widzi autorka bloga takiego powrotu "nowomowy po polsku" - wszak powinna pamiętać tamte frazy propagandowe - bardzo podobne współczesnym