Przejdź do treści
Strona główna

menu-top1

  • Blogerzy
  • Komentarze
User account menu
  • Moje wpisy
  • Zaloguj

Rocznica niepodległości Ukrainy

JzL, 22.08.2021
Nie ma wolnej Polski bez niepodległej Ukrainy – J. Piłsudski
 To słowa Marszałka Piłsudskiego, wygłoszone 17 maja 1920 roku w Winnicy, którymi wzywał Ukraińców, aby w blasku polskich szabli widzieli nie tyle narzucanie cudzej woli, ile odblask własnej wolności:
„W imieniu Polski wznoszę okrzyk: Niech żyje wolna Ukraina!” – powiedział wówczas J. Piłsudski.
Polska wraz z Ukrainą to 80 milionów Europejczyków.
Razem stanowimy siłę.
Bez wolnej Ukrainy nie utrzymamy niepodległości 
 
   
 Polska była pierwszym krajem, który tę niepodległość uznał. 
Zełenski podsumowuje 30-lecie niepodległości Ukrainy: "To niełatwy czas". Padają słowa o reintegracji Doniecka, Ługańska i Krymu
 
Przeszliśmy 30 trudnych lat niepodległości, podczas których często interesy narodowe przegrywały z interesami partii, oligarchów czy innych państw - stwierdza na łamach czasopisma „Ukraiński Tyżdeń” prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski
Z okazji obchodzonej 24 sierpnia 30. rocznicy niepodległości Ukrainy opiniotwórczy tygodnik w specjalnym numerze opublikował serię artykułów kilku byłych prezydentów tego kraju oraz obecnego szefa państwa na temat dotychczasowych osiągnięć kraju i wyzwań stojących przed Ukraińcami.
Proklamowanie przez Ukrainę niepodległości było „triumfem historycznej sprawiedliwości, zakończeniem drogi ciągnącej się kilkaset lat” - pisze Leonid Kuczma, który stał na czele tego państwa w latach 1994-2004. Zauważa, że podczas gdy polityczne oddzielenie Ukrainy od sowieckiego imperium odbyło się pokojowo, to ekonomiczne powiązania były rozrywane „z przelewem krwi”. Jak podkreśla, w trakcie rozpadu ZSRR zamknięty cykl produkcyjny na Ukrainie miało jedynie 20 proc. przedsiębiorstw, zaś w czasach Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej z Kijowa zarządzano tylko 20 procentami gospodarki na terenie republiki.
Przejście od gospodarki socjalistycznej do rynkowej było dla Ukrainy dużo trudniejsze niż dla innych posowieckich krajów
— uważa Kuczma.

Kuczma: Wojna w Donbasie jednoczy naród
Pisze też, że trwająca od 2014 roku wojna w Donbasie jest ukraińską wojną o niepodległość. Jak dodaje, to „wojna, podczas której jednoczy się i hartuje ukraiński naród”.
Jestem pewien, że wcześniej czy później dojdzie do sprawiedliwego i pełnego przywrócenia jurysdykcji ukraińskiego państwa nad jej międzynarodowo uznanym terytorium. Ale dopóki walka trwa, dopóty to zadanie jest jednym z najgłówniejszych wyzwań, które stoją przed nami
— twierdzi były prezydent.
Z kolei Wiktor Juszczenko, prezydent z lat 2005-2010, który doszedł do władzy w wyniku pomarańczowej rewolucji, uważa, że największą próbą, jakiej będzie poddana Ukraina w najbliższym czasie, to test na demokrację.

Świat szybko się zmienia i fenomen populizmu i nowego typu liderów - troublemakers - wszedł też do obiegu w ukraińskiej polityce. Na jak długo pozostanie i jakie będą skutki tego wejścia do większości państwowych instytucji to pytanie niedalekiej przyszłości
— ocenia Juszczenko. Wskazuje też, że wzmacnianie i utrzymanie demokratycznych swobód powinno być w najbliższych latach najważniejszym tematem w politycznym grafiku.
Były szef państwa apeluje też, by nie traktować niepodległości jako czegoś danego raz na zawsze: Walka o nią jest teraz w gorącym stadium — podsumowuje Juszczenko.
Jedyną gwarancją nieodwracalności ukraińskiej niepodległości jest przystąpienie Ukrainy do UE i NATO -
pisze z kolei Petro Poroszenko, prezydent w latach 2014-2019.
Wydaje się, że 30 lat to wystarczający okres, by Ukraina przestała być bólem fantomowym Rosji. Ale w Rosji są osoby, którym do dziś nie daje spokoju sprzedana ponad 150 lat temu Alaska, nie daje spokoju Finlandia i Polska, które odzyskały niepodległość ponad 100 lat temu
— kontynuuje.

Poroszenko: Putin ma apetyt na całą Ukrainę

Poroszenko ocenia, że prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi „nie jest potrzebny Krym i Donbas”.
Ma apetyt na całą Ukrainę, bo zaprzecza naszemu prawu na odrębne istnienie jako narodu i państwa

— uważa.
Prawdziwe gwarancje bezpieczeństwa i integralności terytorialnej kraj otrzyma tylko po przystąpieniu do NATO i UE
— wskazuje.
Zełenski: 30 bardzo niełatwych lat
 
Przeszliśmy 30 bardzo niełatwych lat niepodległego życia. I to, czego przede wszystkim powinien się nauczyć każdy działacz polityczny i społeczny w tym okresie, to umiejętność postawienia narodowych interesów ponad własne „ja”

— czytamy z kolei w artykule Wołodymyra Zełenskiego, rządzącego Ukrainą od 2019 roku.
Jak ocenia, od początku niepodległości dyskusje parlamentarne i w ogóle polityczne na Ukrainie często były podporządkowane nie interesom narodowym, lecz interesom partii, pewnych osób i oligarchów, a czasami innych państw. To - jak dodał Zełenski - zawracało Ukrainę na jej „narodowym szlaku”, jaki już pokonali Litwini, Polacy, Słowacy, Rumuni itd.
Dlatego nie należy się dziwić, że do tej pory jesteśmy zajęci rozwiązywaniem spraw, które nasi sąsiedzi z Europy Środkowej „załatwili” już w latach 90. czy 2000.

— uważa prezydent.
Według niego nie można wyobrazić sobie Ukrainy w 60. rocznicę jej niepodległości bez zreintegrowanego Doniecka, Ługańska i Krymu.
Źródła tekstu i zdjęcia :
slowopolskie.org
fronda.pl
wpolityce.pl
  • Zaloguj lub zarejestruj się aby dodawać komentarze
  • Odsłony: 5481
Pers

Pers

22.08.2021 08:13

//Zełenski podsumowuje 30-lecie niepodległości Ukrainy: "To niełatwy czas". Padają słowa o reintegracji Doniecka, Ługańska i Krymu//
Marzyciel :))))))))))))))
//wojna w Donbasie jest ukraińską wojną o niepodległość. Jak dodaje, to „wojna, podczas której jednoczy się i hartuje ukraiński naród”.//
Najbardziej hartują się miliony mołojców, którzy uciekli do Rosji i Polski.
Ukraina to państwo paser, rozsiadło się na terenach skradzionych przez sowietów Polsce, Słowacji, Węgrom i Rumuni.
Tezeusz

Tezeusz

22.08.2021 10:54

Dodane przez Pers w odpowiedzi na //Zełenski podsumowuje 30

"Ukraina to państwo paser, rozsiadło się na terenach skradzionych przez sowietów Polsce, Słowacji, Węgrom i Rumuni."
Putin ci zadał Persik
Pers

Pers

22.08.2021 11:13

Dodane przez Tezeusz w odpowiedzi na "Ukraina to państwo paser,

@tezeuszek
Uważasz, że przetrzymywanie bezprawnie przez Ukrainę polskich Kresów jest prawidłowe?
Ty faktycznie jesteś "patryjota". Tylko nie wiem jakiego państwa.
Tezeusz

Tezeusz

22.08.2021 14:24

Dodane przez Pers w odpowiedzi na @tezeuszek

Pers ty wiadomo ..na pewno nie Polski wystarczy poczytać twoje wypociny w Scierwoneonie.Nie zapomnij założyć jarmułki.
Ryan

Ryan

22.08.2021 15:46

Dodane przez Tezeusz w odpowiedzi na Pers ty wiadomo ..soviet

W ciągu dekady Ukraina przeznaczy równowartość 30 miliardów złotych na rozwój programu broni rakietowej. To ogromny zastrzyk inwestycyjny dla rodzimej zbrojeniówki Ukraina planuje do 2025 r utworzenie trzech nowych dywizji rakietowych „Neptun" wyposażonych w pociski manewrujące.  Kontradmirał Ołeksy Neiżpapa uważa, że broń rakietowa powinna być głównym środkiem odstraszającym na morzu.W zeszłym roku ukraińska marynarka wojenna weszła do służby z próbnym sprzętem wojskowym – nadbrzeżnym systemem rakietowym Neptun. „Ten system rakietowy jest zdolny do niszczenia celów nawodnych wroga na odległość ponad 200 km. Obecnie personel ukończył już szkolenie i w tym roku będzie miał pierwszą dywizję Neptun. Ponadto do 2025 roku planujemy mieć trzy takie dywizje, które będą zdolne do niszczenia celów na Morzu Azowskim i Morzu Czarnym" – dodał wojskowy
ttps
Pers

Pers

22.08.2021 17:25

Dodane przez Ryan w odpowiedzi na W ciągu dekady Ukraina

@ryanek
//W ciągu dekady Ukraina przeznaczy równowartość 30 miliardów złotych //
Skąd wezmą te złotówki? Z naszych podatków?
Poza tym za dekade Ukrainy już nie będzie.
Ryan

Ryan

22.08.2021 18:37

Dodane przez Pers w odpowiedzi na @ryanek

dachowiec
Ales ty zalosny i prosty jak budowa cepa
Pers

Pers

22.08.2021 16:43

Dodane przez Tezeusz w odpowiedzi na Pers ty wiadomo ..soviet

@tezeusz
Taki chachał jak ty nie jest w stanie mnie obrazić :)))
Teraz już wiem dlaczego tak kaleczysz j. polski.
Tezeusz

Tezeusz

22.08.2021 18:21

Dodane przez Pers w odpowiedzi na @tezeusz

"tezeusz
Taki chachał jak ty nie jest w stanie mnie obrazić :)))"
Wyjasnij  co masz na myśli ale po polsku twój dialekt  jest dla mnie obcy.
Ryan

Ryan

22.08.2021 08:43

JzL
Zakładamy się?
J z L

JzL

22.08.2021 08:56

Dodane przez Ryan w odpowiedzi na JzL Zakładamy się?

Spóźniłeś się
Już jest
Pozdr.
Ryan

Ryan

22.08.2021 09:05

Dodane przez J z L w odpowiedzi na Spóźniłeś się Już jest Pozdr.

Kiedy on śpi?
Nocne koszmary?
J z L

JzL

22.08.2021 11:24

Dodane przez Ryan w odpowiedzi na Kiedy on śpi? Nocne koszmary?

Ryan
Wisz co to są strefy czasowe?
Pamiętaj że pomiędzy Stalingradem a Warszawą jest 2h różnicy czasu
Pers

Pers

22.08.2021 09:16

Widzę, że szykuje się sabat banderowców :))))
Tezeusz

Tezeusz

22.08.2021 10:52

Dodane przez Pers w odpowiedzi na Widzę, że szykuje się sabat

Persik piszesz o sobie nie zapomnij o jarmułce.
Pers

Pers

22.08.2021 11:14

Dodane przez Tezeusz w odpowiedzi na Persik piszesz o sobie nie

@tezeuszek
Zieeeeeeeeeeeew
J z L

JzL

22.08.2021 11:35

Dodane przez Tezeusz w odpowiedzi na Persik piszesz o sobie nie

Tezeusz
Turańska sowiecka dzicz dostała sraczki
​Tylko czemu mnie to nie dziwi?
u2

u2

22.08.2021 11:58

Wojna Rosji z Ukrainą to gigantyczny błąd Putina. Z dotychczasowego bratniego narodu zrobił sobie śmiertelnego wroga. :-)
Ryan

Ryan

22.08.2021 15:30

Dodane przez u2 w odpowiedzi na Wojna Rosji z Ukrainą to

u2
Rosja to banda kacapskich zjebów,inteligencje wyrznęli została zdegenerowana komunistycznym bełkotem banda faszystowskich durni. Całe rzesze ludzi upatrujące swoich bohaterów w Stalinie czy Leninie, prezydent który się sam wybiera mimo bycia " demokratycznym" krajem, obozy pracy, polityka anektowania i rozwalania innych krajów nic tylko kraj miodem i mlekiem płynący.
u2

u2

22.08.2021 17:22

Dodane przez Ryan w odpowiedzi na u2

@Ryan
Onegdaj w czeskiej Pradze poznałem Rosjanina, który wyemigrował do Izraela. On twierdził, że dzięki bolszewickiej rewolucji Polska odzyskała niepodległość. Z grzeczności nie podnosiłem tematu wojny polsko-bolszewickiej w 1920. W ogóle nie rozwinąłem tematu, czy Związek Radziecki był lepszy od carskiej Rosji, czy jednak gorszy dla mieszkańców imperium. Badania socjologów wskazują, że jednak pod względem stopy życiowej zdecydowanie gorszym. Może rzeczywiście to rewolucja wywołana przez Lenina przeszmuglowanego pancernym pociągiem przez Niemców stworzyła nadzieję dla Polaków.
Teraz Rosja Putina odnosi się do Stalina i jego "tradycji" rządzenia. Czy jest to właściwa droga, czas pokaże :-)
J z L

JzL

22.08.2021 19:01

Dodane przez Ryan w odpowiedzi na u2

Ryan
Rosja od zawsze była krajem zbrodni i zbrodniarzy
Tak jest i dziś
J z L

JzL

22.08.2021 19:12

Dodane przez u2 w odpowiedzi na Wojna Rosji z Ukrainą to

u2 
Putin to najbardziej krwiożerczy seryjny morderca w najnowszej historii
Mocne i prawdziwe
Polecam
ciekawostkihistoryczne.pl
Ryan

Ryan

22.08.2021 11:58

Powodzenia Ukrainie!
Obyście za kolejne 30 lat byli dużo bogatsi i posiadali z powrotem Krym i Donbas a cała Ukraina mówiła w jednym języku, ukraińskim. My was potrzebujemy tak samo, jak wy nas.
Pers

Pers

22.08.2021 14:15

Dodane przez Ryan w odpowiedzi na Powodzenia Ukrainie!

@ryanek
//a cała Ukraina mówiła w jednym języku, ukraińskim//
Polaków mieszkających na Ukrainie też chcesz pozbawić ojczystego języka?
Gdyby nie wrażliwość admina to bym ci napisał kim jesteś.
Ryan

Ryan

22.08.2021 16:18

Dodane przez Pers w odpowiedzi na @ryanek

Ukraino!!!
Obyście za kolejne 30 lat byli dużo bogatsi i posiadali z powrotem Krym i Donbas a cała Ukraina mówiła w jednym języku, ukraińskim
J z L

JzL

22.08.2021 19:05

Dodane przez Ryan w odpowiedzi na Obyście za kolejne 30 lat

Ryan
Donbas i Krym znajdzie się wcześniej w ponownym władaniu Ukrainy
Dużo wcześniej
Ten bandyta Putin żył wiecznie nie będzie
Pers

Pers

22.08.2021 17:58

Dodane przez Ryan w odpowiedzi na Powodzenia Ukrainie!

@ryanek
Po ukraińsku to ty se możesz pogadać o doopie Maryni przy wódce.
Jak wchodzą poważne tematy naukowe albo techniczne to przechodzą na rosyjski.
J z L

JzL

22.08.2021 19:02

Dodane przez Pers w odpowiedzi na @ryanek

RUS ZKIEWICZ
Jak chcesz pisac debilizmy to przechodzisz na polski?
Pers

Pers

22.08.2021 17:21

W zeszłym tygodniu zginęło 5 członków neonazistowskiego batalionu Azov.
Oczywiście winę zrzucono na obrońców Donbasu.
Szybko się jednak okazało, że wlezli po pijaku na pole minowe, które sami robili.
Tak to oni tego Donbasu nigdy nie odbiją...
Tezeusz

Tezeusz

22.08.2021 18:23

Dodane przez Pers w odpowiedzi na W zeszłym tygodniu zginęło 5

Skąd wiesz  Persik? Masz na bieżąco info od Putka ? A to co innego !
J z L

JzL

22.08.2021 20:05

Dodane przez Tezeusz w odpowiedzi na Skąd wiesz  Persik? Masz na

Będziemy opowiadać się za nowymi sankcjami na Rosję, jeśli Moskwa spróbuje wykorzystać gazociąg Nord Stream 2 jako broń - oświadczyła w niedzielę w Kijowie  Merkel po spotkaniu z prezydentem Ukrainy  Zełenskim.
Podczas briefingu po spotkaniu z Zełenskim kanclerz podkreśliła, że ważne jest, aby Ukraina pozostała krajem tranzytowym i by umowa o tranzycie gazu z Rosji przez Ukrainę była przedłużona.
Chcemy jak najszybciej przedłużyć umowę, która obowiązuje do 2024 roku
— oświadczyła Merkel.
Zaznaczyła też, że gaz nie powinien być wykorzystywany jako broń i Niemcy są w tej sprawie jednomyślne z USA. Zapowiedziała nowe sankcje na Rosję w przypadku próby wykorzystania przez nią NS2 jako broni geopolitycznej.
Bardzo poważnie odnosimy się do zaniepokojenia ukraińskiej strony i dlatego podczas rozmów w Moskwie mówiłam o tym, i bardzo jasno mówiliśmy o tym, że w ramach europejskich opowiadamy się za nowymi sankcjami, jeśli Rosja będzie próbowała wykorzystać ten gazociąg jako broń
— powiedziała Merkel.
Co powiedział prezydent Ukrainy?
Zełenski stwierdził z kolei, że „największe ryzyko w związku z zakończeniem budowy Nord Stream 2 będzie ponosić Ukraina”
Uważam, że jest to broń. I uważam, że nieprawidłowe jest niezauważanie, że NS2 to niebezpieczna broń - nie tylko dla Ukrainy, ale dla całej Europy
— oświadczył.
Zaznaczył, że Ukraina nie będzie mówić o Nord Stream 2 jako o projekcie gospodarczym. To kwestia polityki i bezpieczeństwa - ocenił prezydent.
Przekazał, że rozmawiał z Merkel m.in. o przedłużeniu umowy tranzytowej i o transformacji energetycznej.
Omawialiśmy z panią kanclerz sprawy dotyczące przedłużenia umowy tranzytowej przez Ukrainę po 2024 roku, ale na razie według mnie to bardzo ogólne rzeczy
— mówił Zełenski.
Zauważył też, że przejście Ukrainy na zieloną energetykę to kwestia „wielkich pieniędzy i długiego czasu”.
Chcę więc zrozumieć, co będzie otrzymywać Ukraina i co może stracić nasze państwo po tym, jak zakończy się umowa (w sprawie tranzytu) w 2024 roku. I kto daje konkretne gwarancje Ukrainie
— dodał.
Jak poinformował, w poniedziałek w Kijowie odbędzie się spotkanie ministrów energetyki Ukrainy, Niemiec i USA w sprawie tranzytu gazu przez Ukrainę.
Ukraiński prezydent zaznaczył, że ważne jest, aby Ukraina, Niemcy i Francja miały skonsolidowane stanowisko w sprawie uregulowania konfliktu w Donbasie.
Ryan

Ryan

22.08.2021 18:35

Dodane przez Pers w odpowiedzi na W zeszłym tygodniu zginęło 5

Takie fejkowe info to wklejaj sobie u Bialasa
On to kupi i notke zrobi
J z L

JzL

22.08.2021 19:33

Dodane przez Ryan w odpowiedzi na Takie fejkowe info to wklejaj

Ale dlaczego mu nie wierzysz.
Skoro sam szef centrum agitacji i propagandy rosyjskiej federacji na Polskę tak pisze to musi być prawda
J z L

JzL

22.08.2021 19:54

Prezydent A.Duda już w Kijowie.
W planach udział w szczycie Platformy Krymskiej i obchodach Dnia Niepodległości Ukrainy.
Co jeszcze?
Zgodnie z programem wizyty w poniedziałek  Duda będzie uczestniczył w obradach Inauguracyjnego Szczytu Platformy Krymskiej. Jak przekazał PAP i IAR szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, szczyt ten jest „ważnym elementem budowy poparcia regionalnego i międzynarodowego dla integralności terytorialnej Ukrainy i podkreślenia niezgody na jakiekolwiek działania rosyjskie na terenie okupowanego Krymu”.
Czym jest Platforma Krymska?
Platforma Krymska to zainicjowany przez Ukrainę projekt poświęcony problematyce okupowanego od 2014 roku Półwyspu Krymskiego. W poniedziałek odbędzie się pierwsze spotkanie w ramach tego formatu. Do udziału w rozmowach zaproszenie zostali liczni szefowie państw i rządów oraz przedstawiciele organizacji międzynarodowych.
W poniedziałek  prezydent Duda spotka się z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid, prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem i prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą. Tego samego dnia  prezydent i szefowie innych delegacji odwiedzą też Biuro Platformy Krymskiej.
 
Późnym popołudniem w ambasadzie RP w Kijowie prezydent Duda spotka się z Polakami mieszkającymi na Ukrainie i członkami Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie. Ostatnim punktem w prezydenckim programie na poniedziałek jest udział w uroczystym koncercie w Operze Narodowej Ukrainy im. Tarasa Szewczenki, organizowanym z okazji 30-lecia niepodległości Ukrainy.
30-lecie niepodległości Ukrainy
Wtorek - trzeci dzień wizyty prezydenta - rozpocznie się od udziału Andrzeja Dudy w odbywających się tego dnia w Kijowie uroczystościach z okazji 30-lecia niepodległości Ukrainy.
Tego dnia zaplanowano także spotkanie prezydenta Dudy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Według ministra Kumocha będzie to „bardzo istotna rozmowa, ponieważ po niemiecko-amerykańskim porozumieniu o de facto tolerowaniu działania (gazociągu) Nord Stream 2 wystąpił niestety deficyt bezpieczeństwa w całej części Europy”.
Na koniec wizyty prezydent Duda odwiedzi Centrum logistyczne „BIOKON”, gdzie weźmie udział w przekazaniu pomocy solidarnościowej dla Ukrainy. Będzie to m.in. sprzęt medyczny, mający pomóc w walce z pandemią Covid-19.
wpolityce.pl
Ryan

Ryan

22.08.2021 20:44

Dodane przez J z L w odpowiedzi na Prezydent A.Duda już w

Szacun Panie Prezydencie
Pers

Pers

23.08.2021 06:44

Dodane przez J z L w odpowiedzi na Prezydent A.Duda już w

Ciekawe ile naszej kasy tym razem im zawiózł?
Ryan

Ryan

23.08.2021 06:57

Dodane przez Pers w odpowiedzi na Ciekawe ile naszej kasy tym

Na tyle dużo by kolejne setki rosyjskich bandytów w Donbasie czy Ługansku wysłać do piachu
JzL
Nazwa bloga:
Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people
Zawód:
Przedsiębiorca
Miasto:
Londyn

Statystyka blogera

Liczba wpisów: 661
Liczba wyświetleń: 1,729,665
Liczba komentarzy: 7,577

Ostatnie wpisy blogera

  • TUSK W KLATCE DEMOKRACJI WALCZĄCEJ
  • Świat się dowiedział o Rzezi Wołyńskiej i tylko to się liczy
  • Zełenski bez Orderu Orła Białego

Moje ostatnie komentarze

  • Zobacz w lustro a zobaczysz tego pedofilato takie proste parchu 
  • Polecam ci notkę o pewnym sukinsynie który za czyny pedofilskie wobec własnych dzieci został prawomocnie skazany i zwiał do Izraela.Jarek Ruszkiewicz...... postać znana na wielu portalachPewnie go…
  • Jeżeli Tusk wystąpi w kampanii wyborczej w 2027 roku z hasłem "Rozliczę przestępstwa Koalicji Obywatelskiej" może wygrać wybory...

Najpopularniejsze wpisy blogera

  • NEon24 - moja cierpliwość się skończyła
  • Zaszczepieni kontra niezaszczepieni!
  • Bloger Marek Sawicki nie żyje

Ostatnio komentowane

  • NASZ_HENRY, Tusk strzela a Pan Bóg kule nosi ...😉😡⚫️... A Internet pamięta, patrz poniżej:.. dakowski.pl
  • mada, A meble sobie zostawił? Czy jeszcze przeszukuje.
  • mada, Muszę przeprosić @trójkolorowego, bo przez chwilę myślałem, że to on pisze to od siebie.

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2008 - 2026, naszeblogi.pl

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | tvrepublika.pl | albicla.com

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się tu. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek. | Polityka Prywatności

Footer

  • Kontakt
  • Nasze zasady
  • Ciasteczka "cookies"
  • Polityka prywatności