Co łykną a co wyplują

Jedna data – 15.05.2021, ta sama sobota, podobne godziny, dwóch przeciwstawnych sobie panów i dwa przemówienia. Pierwszy został wybrany prezesem PiS z ogromną demokratyczną przewagą głosów; drugi miał wrócić w glorii, a stanowisko szefa PO otrzymać na złotej tacy, skończyło się na pełniącym obowiązki przewodniczącego. Pierwszy pełnił rolę gospodarza i wygłosił spokojne przemówienie do narodu, drugi swoje brutalne wystąpienie zdobywcy wygłosił do rządnych władzy, których jedynym celem jest obalenie PiS. Pierwszy odwołując się do realizowanego programu może korygować błędy, drugi swym przemówieniem i wyświechtanymi hasłami chciał wskrzesić partyjnego trupa. W normalnej sytuacji byłby to kabaret. Sytuacja jednak normalna nie jest.

 Problem w tym, że obydwie rywalizujące z sobą partie PO i PiS obiecują społeczeństwu dobrobyt – pierwsi za pomocą maksymalnego ograniczenia roli państwa, a praktycznie wyprzedaży, która prowadzi do jego likwidacji, drudzy przy pomocy rosnącego socjalu, który ogranicza innowacyjność Polaków. Żadna z nich nie zdefiniowała czym jest ten tak mityczny dobrobyt? Jakie warunki musi spełnić kultura, państwo, naród i rodzina, aby mógł być on trwałym? Tak, właśnie: kultura, państwo, naród i rodzina – i to prawdopodobnie w takiej kolejności. Kultura, bo wyznacza ramy naszych możliwości i przygotowania, a także specyfikę, której nie sposób pominąć.  Państwo, bo musi zabezpieczyć zewnętrzne flanki, zbudować odpowiednią strukturę  przemysłową i odpowiednio silną armię, musi wykształcić właściwą administrację i przygotować społeczeństwo do wspólnoty. Naród, bo jest całością i suwerenem. A rodzina, bo jest tego wszystkiego beneficjentem i jej zadaniem jest dbanie o prokreację i zdrowy rozwój własnych dzieci: rodzice dają życie, w zamian otrzymują miłość i obowiązki. To wszystko jest „naczyniem połączonym”.

Na czym więc polega ten mityczny dobrobyt, nie na Zachodzie, lecz w Polsce? W każdym bądź razie nie gwarantuje go ani gospodarka, ani pieniądze. Gospodarkę można dość łatwo zniszczyć lub po prostu przejąć, a pieniądze ukraść. Zabezpieczeniem jest wspólna aksjologia. To dopiero ona gospodarkę zakorzenia w świadomości społecznej i daje poczucie własności, a także zobowiązuje do nieskrępowanej innowacji. Bez poczucia odpowiedzialności za swój kraj i swoją własność, ów dobrobyt będziemy mogli tylko wąchać przez szybkę. Ale oprócz aksjologii, dobrobyt wymaga zaufania do państwa i władzy, wymaga „pewności jutra”, braku niespłacalnego zadłużenia, ale przede wszystkim długotrwały dobrobyt opiera się na poczuciu wspólnoty miejsca, wspólnoty czasu i wspólnoty potrzeb. Jeżeli nawet te warunki zostaną spełnione, a nawali aksjologia, wszystko legnie w gruzach, bo dobrobytu nie będzie komu bronić lub zniknie, jak kamfora. To świadomość decyduje o trwałym dobrobycie i sensie pracy, trwałości szans i zdolności do jego budowania lub odtwarzania. Innymi słowy, to kapitał własny, majątek lub lokaty gwarantują „pewność jutra” i poczucie stabilizacji, ale ten materialny dobrobyt opiera się na filarze wspólnej aksjologii. I niech teraz każdy we własnym imieniu odpowie sobie, czy żyje w dobrobycie, czy też wisi na łasce zadłużenia? Czy w naszym położeniu geopolitycznym, wciąż pomiędzy Rosją a Niemcami, mamy szanse na jakikolwiek dłuższy dobrobyt? Czy swoje gwarancje warto lokować w antypisie lub niewydolnym socjalu, czy też, jak nasi przodkowie przez 1000 lat, w patriotyzmie, a więc nieustannym dbaniu o własny interes, choć w przeszłości różnie to bywało? I trzeba dodać, że patriotyzm, to wyższe uczucie, które przez szkołę pruską i komunizm zostało zinterpretowane, jako wymachiwanie szabelką. Faktycznie, jest formą zdrowego rozsądku, który żyje w każdym szanującym się narodzie i państwie.
Wracając do dwóch przemówień, niech każdy odtworzy je raz jeszcze i na spokojnie rozważy, czy warto burzyć, czy warto budować?

A jeżeli budować, to budować musimy, nie za pomocą partii, lecz wspólnie. Jarosław Kaczyński mówił o zmianach statutowych PiS, może warto je bardziej uspołecznić? Bo oprócz sądownictwa i szkolnictwa jest ogromna praca do zrobienia w dziedzinie aksjologii. Aksjologii! To zaniedbania w tej dziedzinie daje PiS-owi tak małe, w stosunku do wkładu, przełożenie wyborcze. W tym wrzasku medialnym po prostu się nie rozumiemy. A dowodem tego niezrozumienia jest stosunek do Donalda Tuska. Jego przyjazd związany jest z pobudzeniem maksymalnych emocji, a więc czegoś, czego najmniej dziś potrzebujemy. W dojrzałym społeczeństwie jego przemówienie zostałoby po prostu zignorowane i na tym by się wszystko skończyło. Ponadto większość komentarzy skupia się na domniemanym starciu dwóch „gigantów”, przy czym sprawa jest wybitnie międzynarodowa. Ringiem stała się Polska, a my Polacy zamiast bronić swojej racji stanu, stajemy się kibicami w obcej sprawie. I tu, jak w pustej beczce, aż dudni od braku aksjologii, wspólnego rozumienia naszych spraw. Czyżby dla zabawy i igrzysk gotowi jesteśmy rozwalić własne państwo? Zbliża się „godzina zero” i w najbliższym czasie okaże się co łykniemy, a co wyplujemy? I jakie mamy szanse na dobrobyt?

 [RS1]
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

04-07-2021 [19:26] - NASZ_HENRY | Link:

Führer Furiat Tusk Kaput ☺☻  

Obrazek użytkownika Jabe

04-07-2021 [19:38] - Jabe | Link:

Donald Tusk jest entuzjastą integracji z lewicową Unią Europejską. Jak to możliwe, że jednocześnie dąży do „maksymalnego ograniczenia roli państwa, a praktycznie wyprzedaży, która prowadzi do jego likwidacji”? Coś tu nie gra.

Obrazek użytkownika mahasimha

04-07-2021 [19:56] - mahasimha | Link:

Bez Generalnego Gubernatorstwa koncepcja Uni Europejskiej traci dla Niemcow sens. Dlatego Niemcy wysylaja swojego przedstawiciela  ktory ma zadanie przyprowadzic podludzi do porzadku. Plany sa dalekosiezne, bo jezeli to sie nie uda to pozostanie jedynie "Bratnia pomoc". 

Obrazek użytkownika Marek Kudła

04-07-2021 [20:42] - Marek Kudła | Link:

Wróciła ostatnia deska ratunku dla PO i zbawiciel pełny nienawiści do Polaków.  Na samą myśl o PIS dostaje furii.  Wszystko co zrobił PIS jest złe w 100 %.  Wrócił pełen energii do walki o koryto, facet głupi, zacietrzewiony i opętany.  Żadnego planu, programu, żadnej oferty dla Polaków i żadnego zainteresowania innymi ugrupowaniami lewicowymi.
Jego jedyna recepta na wygranie wyborów za 2 lata to taka, że należy mocniej bić PIS, a władza pojawi się sama. A orężem do walki o koryto są dwie doktryny:  Jedna jego, o tym, że kłamstwa powtarzane wielokrotnie stają się (dla głupców) prawdą -  i druga doktryna Wincenta to obiecywać ile się da, a ich najgłupsi wyborcy na świecie i tak szybko o tym zapomną.
Trudno sobie wyobrazić, że taka kanalia-polityk był królem Europy przez 2 kadencje, i w tym czasie załatwił 2 sprawy: Wyprowadził GB z UE i Fidesz z EPL ?!  Włosy się jeżą na głowie  !
 

Obrazek użytkownika Jabe

04-07-2021 [22:02] - Jabe | Link:

facet głupi, zacietrzewiony i opętany.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

04-07-2021 [22:26] - Ryszard Surmacz | Link:

Panie Marku, to jest polityka. W niej liczy się tylko siła. On chce już władzy. Możemy spodziewać się dużej destrukcji. Zadecyduje społeczeństwo, które nie jest za bardzo do tego przygotowane.

Obrazek użytkownika Jabe

05-07-2021 [00:01] - Jabe | Link:

W polityce liczy się przede wszystkim rozum, a szykuje się nam bezmyślna naparzanka staruszków. Ciekawe, co na to młodzi.

Obrazek użytkownika Centrystka

05-07-2021 [01:48] - Centrystka | Link:

@Kudła,
najdroższy Ty mój! Jesteś ccraz genialniejszy w tych parodiach PiSdzielczych tekstów zarówno w TVPiS, jak i na  NB! Te genialne określenia Tuska jako dwukrotnego króla Europy,który wyprowadził GB z UE i Fidesz z EPP - majstersztyki parodii debilnego kretyństwa oszołomskich łykaczy mega bzdetów rządowej propagandy! Powinieneś jeszcze napisać coś w tym stylu o genialnym posunięciu najwybitniejszego męża stanu wszechczasów,czyli Jarosława Polskęzbawa,który podpisał porozumienie z ultra prawicowymi partiami kilku europejskich krajów,które to partie wyraźnie i głośno uznają i popierają politykę Kremla dążącą do rozwalenia znienawidzonej UE.
Serdecznie Cię pozdrawiam i czekam na dalsze takie teksty!

Obrazek użytkownika angela

05-07-2021 [07:56] - angela | Link:

Za duzo w naszym spoleczenstwie myślenia czy warto.
Gdyby nasi przodkowie tak dywagowali, to Polski by nie bylo.
Kto przyjechał, przyjechal degenerat, przegrany, ktory doprowadził do upadku przemysł, zrujnowal panstwo, podzielił, nastawił przeciw sobie Polaków, a potem uciekł, i schował się pod kieckę protektorki.
Czy ten czlowiek nie stal na czele gigantycznej siatki zlodziei, ktorym dal wolną droge do upadku finansowego kraju, w rezultacie ograbil z OFE, Amber Gold itd ....zwyklych ludzi,  a teraz chce przejac  od nowa wladze w panstwie????  nie pyta, czy warto,  tylko OSKARZA!!!??? kłamie konfabuluje, bo dąży do celu.
Cel nie uświęca srodkow, ale zapory stawiane przez okolicznosci, nie mogą hamować celu.
Pis, wieloma sposobami musi dotrzec do spoleczenstwa, ale jezeli wielu jest podatnych na łatwą propagande antypolską, to kazdy dzień, kazdy rok się liczy, dla wzmocnienia panstwa, i nie wypuszczenia Polski z powrotem w łapy złodziei.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

05-07-2021 [10:37] - Ryszard Surmacz | Link:

@Angela
Zakłada Pani, że wszyscy myślą , tak jak Angela. To błąd. Wystarczy spojrzeć na dotychczasowy podział w narodzie. Bezkrytycznych zwolenników Tuska jest sporo. Dla nich najważniejsze jest to, że pozwalał nie płacić podatków.