Podżegacze z TSUE

Dialogi na cztery nogi. Czechy pozywają Polskę w sprawie Turowa. Skargę kierują do Luksemburga, co ma nawet uzasadnienie historyczne, bo przecież ich dawny, zresztą wybitny, król to Zygmunt Luksemburczyk (prawnuk naszego Kazimierza Wielkiego)... W międzyczasie rząd w Warszawie dogaduje się z rządem w Pradze – Czechy postanawiają wycofać skargę z TSUE (siedziba właśnie w Luksemburgu). Wydaje się, ze sprawy już nie ma. Za chwilę okazuje się, że sprawa jednak jest, bo  Trybunał uznał, że wie lepiej ! Mimo, że oba państwa nie chcą się sądzić, to sadzić się muszą, bo tak chce instytucja UE. Jak skarga wpłynęła, to teraz TSUE będzie jechał po Polsce jak po łysej kobyle. Czeski film: Czechy nie chcą sporu z Polską, Polska nie chce sporu z Czechami, ale TSUE chce, żeby Czechy z Polską były skonfliktowane. „Divide et impera”- Unia dzieli, Unia rządzi.  
 
 W filmie „Seksmisja” padają słynne słowa „Liga broni, Liga radzi-Liga nigdy Was nie zdradzi”... Tłumacząc na współczesne: Unia broni, Unia radzi, Unia nigdy Was ...Stop. Bez szydery. Jak jest z unijna lojalnością – każdy widzi. Jak pisał Benedykt Chmielowski w Encyklopedii „Nowe Ateny”: „Koń – jaki jest, każdy widzi”. Nic dodać, nic ująć.     
           
 A tak bez związku z powyższym, Boże broń. A może jednak ...Po latach możemy docenić  ponadczasową mądrość Aleksandra hrabiego Fredry, który pisał był: „Dawniej pies szczekał na złodzieja – dziś złodziej szczeka na poczciwego człowieka”. Czyż to nie najlepsza ilustracja czasów współczesnych nad Wisła, Odrą i Nysą Łużycką?
 
 Skoro już o złodziejach mowa, to genialne powiedzenie mają Żydzi. Oto one: „Kiedy złodziej Cię całuje, policz swoje zęby”.
 
 Znajomy, od lat mieszkający w Strasburgu, pisze do mnie, że często robi  zakupy po stronie niemieckiej. Choćby w Kehl, zatem dosłownie kilka kilometrów od miasta, które jest siedzibą Parlamentu Europejskiego  i Rady Europy. Czytam, że gdy mówi ze znajomymi po francusku – Niemcy reagują ze zrozumieniem i sympatycznie. Gdy jednak przyjechał ze znajomym Polakiem i rozmawiali między sobą po polsku, to w tych samych sklepach ci sami sprzedawcy nagle zaczęli być aroganccy, ba, chamscy. Ciekawe, czy ta postawa jest historycznie uwarunkowana? Czy to przejaw wyższości tylko nad Polakami czy szerzej: nad Słowianami? Tylko jeśli dotyczy to szerzej:  Słowian, przez wieki podbijanych przez Teutonów, to jakoś tej wyższości wobec Rosjan nie pokazują. Może się ich boją?
 
Ów znajomy z Alzacji napisał o tym w kontekście burzy w mediach polskich – bo przecież nie niemieckich – o reklamie niemieckiej firmy wynajmującej opiekunki dla seniorów: „Nowa Polka babci”. Ciekawe, czy ci, którzy wymyślili tę reklamę i ci, który nie widzą w niej nic złego  zdecydowaliby się puścić slogan: „Nowa Murzynka babci”? Pewnie nie. Czy wobec Polaków można więcej?
 
*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej” (09.06.2021)
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika J z L

19-06-2021 [19:07] - J z L | Link:

Duńska Agencja Ochrony Środowiska zgodziła się na dalsze prowadzenie prac budowlanych rurociągu Baltic Pipe.
Co na to czerwone skunksy ?

Obrazek użytkownika Jabe

19-06-2021 [19:46] - Jabe | Link:

Widocznie tylko pogrożono im palcem.