Sytuacja, rola i powinności kobiety i mężczyzny wg Kościoła

Kościół Katolicki od lat jest przewodnikiem dla swoich wiernych. Duchowni objawiają im tajemnice życia, tego, jak należy postępować, by życie to było udane, zarówno w perspektywie doczesnej jak i wiecznej. Istotną część nauczania przekazywanego przez pasterzy Kościoła, stanowi wykład i katecheza na temat statusu, roli i powinności kobiety i mężczyzny.

Po omówieniu przesłania jakim w tym obszarze dzieli się znany w internecie ojciec Adam Szustak przytoczmy rekolekcje głoszone w kościele. Rekolekcje składają się z dwóch nauk, dwóch dni, zatytułowanych:
dzień pierwszy - "Kobietom",
dzień drugi: "Mężczyznom".

Dzień 1 - Kobietom:
Prowadzący ksiądz wskazuje, że w dniu zadedykowanym kobietom, zechce pochylić się nad tajemnicą męskości, by wzmocnić godność kobiety.

Będziemy mogli pochylić się nad tajemnicą męskości, ojcostwa, nad tajemnicą godności mężczyzny, aby tym bardziej wzmocnić godność kobiety.

W toku nauczania, ksiądz nawiązuje do protestów, tzw. strajków kobiet, które wówczas przetaczały się przez Polskę, w reakcji na decyzję Trybunału Konstytucyjnego, zakazującego niemal całkowicie aborcji. Ksiądz wskazuje przyczyny tych zachowań kobiet. A są tymi przyczynami: brak mężczyzny, który zaspokoił by potrzeby kobiety oraz jej wyjątkowo trudna sytuacja życiowa.

Jestem przekonany, że te protesty kobiet, są w dużym stopniu spowodowane - brakiem mężczyzny.

Zdaniem kapłana na kobietach spoczywa ogrom ciężaru i odpowiedzialności w życiu. Tak opisuje sytuację kobiety we współczesnym jej świecie:

  • Kobiety czują lęk, że zostają nieraz same ze wszystkim. Z całym światem.   
  • Muszą nieść rodzinę.   
  • Muszą nieść odpowiedzialność.   
  • Ciężar rachunków spraw, obowiązków.   
  • Dawać poczucie bezpieczeństwa.

W efekcie, kobiety widzą, że nie mogą podołać temu wszystkiemu i czasami się "miotają". Dlatego - jak poucza kapłan - katecheza podstawowa dzisiaj o kobietach musi być skierowana do mężczyzn. Ksiądz wskazuje, że mężczyźni są odpowiedzialni za los poczętego dziecka i dlatego powinni przyjść do kobiety i z czułością i delikatnością zapewnić ją o swoim wsparciu, wówczas, mało która kobieta z tych, które decydują się na aborcję, tej aborcji by się dopuściła.

Ksiądz mówi, że przez 25 lat swojego kapłaństwa, na palcach jednej ręki mógłby policzyć mężczyzn, którzy spowiadali się z aborcji. Że 99% spowiadających się z tego czynu, to kobiety. "A gdzie był mąż, kiedy to się stało? Gdzie był mężczyzna, który powołał do życia dziecko?" - pyta kapłan i zachęca mężczyzn do uznania swojej winy za aborcję: "To także jest moja wina. Pójdę do spowiedzi, wyspowiadam się".

Rola mężczyzny jest ukazana w perspektywie kobiety: "Co stoi na przeszkodzie, żeby dzisiaj mężczyzna był domem dla kobiety? Tym dachem. Żeby na nią nie padał ten deszcz codzienności. Żeby nie spadły na nią tak wielkie ciężary, że ona wyjdzie na ulicę i będzie krzyczeć straszne słowa." - pyta duchowny.

Dzień 2 - Mężczyznom:

W dniu poświęconym mężczyznom prowadzący katechezę skupia się początkowo na na ich roli i winie w obszarze zachowań protestacyjnych i pro-aborcyjnych kobiet. Stawia tutaj za wzór do naśladowania świętego Józefa:

... który w biblii nie wypowiada ani jednego słowa, a tyle mówi, i tyle robił.To jest znamienne, że ta obecność Józefa jest taka delikatna.  Subtelna. Dobry ojciec w domu taki właśnie jest.

Dalej wierni czerpią obraz sytuacji kobiety we współczesnym świecie.

I że ta kobieta umęczona trudem życia, Na którą zrzucono obowiązki pracy, domu, zadania. Jest tak wyczerpana, że już krzyczy z tego wyczerpania, że miota się, że szuka gdzieś po omacku, jakiegoś wytchnienia odpoczynku.

Wyczerpana trudem życia, kobieta krzyczy z tego wyczerpania, szukając jakiegoś odpoczynku. Tymczasem - Gdzie są ojcowie, mężowie, mężczyźni tych kobiet - pyta kapłan, - Gdzie oni są? - ponawia pytanie.

Sytuacja współczesnej, protestującej kobiety, jest naprawdę bardzo trudna:

Widzę te kobiety, utrudzone, umęczone o smutnych twarzach, które wracają z pracy, z tymi siatkami, gotują ten obiad, są tak wyczerpane,  że myślą już tylko o tym, żeby się położyć, bo jutro rano trzeba iść  do pracy.

Rola mężczyzn staje się więc jasna i ilustruje ją szereg pytań zadanych przez duchownego:

  • Czy jesteśmy stróżami?
  • Czy dajemy poczucie bezpieczeństwa kobietom?
  • Czy one czują się bezpieczne przy nas?
  • Czy nie daj Boże, nie jesteśmy powodem strachu, lęku, łez, cierpienia kobiet?
  • Zamiast zdejmować ciężary, to może jeszcze dokładamy tych ciężarów?

Jeśli mężczyzna nie wypełnia swoich zadań, to mówi kapłan: "Dziwić się, że krzyczy, że protestuje, że już nie dam rady, nie chcę więcej dzieci, nie udźwignę tego? Czemu się dziwić?"- stawia pytanie. Widzimy więc, czym spowodowane były, choćby w części wspomniane protesty na ulicach miast polskich.

Aby zilustrować dynamikę i znaczenie wzajemnych zachowań w małżeństwie, ksiądz przytacza historię opowiedzianą przez jedną z kobiet:

"Proszę księdza mój mąż był dobrym człowiekiem, wszystko robił, tu biegał, tam sprzątał, gotował, coś mi tam pomagał., lepiej gorzej, cały czas coś od niego CHCIAŁAM, byłam jakaś NIEZREALIZOWANA, jakaś NIEZADOWOLONA, Ciągle go raniłam, upokarzałam, także przed ludźmi, że nie umie się wysłowić, że się nie zna, że się źle ubrał, czasami to robiłam w gościach.

W końcu umarł ten mój mąż. I teraz, kiedy stałam nad jego grobem, to zrozumiałam, że ja byłam SZCZĘŚLIWA, że on mnie kochał. Nie mówił mi tego codziennie, nie przynosił naręczy kwiatów, ale był. Jak umiał to robił. To, co także mu ZLECIŁAM. Przełykał te gorzkie słowa, te upokorzenia, jakieś pogardliwe słowa, także w towarzystwie.

Gdzieś widziałam, że się wycofał, że się przestał w ogóle odzywać w towarzystwie. Żeby nie wyjść na tego, który się nie umie wysłowić.

I muszę księdzu powiedzieć, że kiedy go nie ma, to dopiero widzę, to dopiero go widzę, to dopiero widzę jego dobro, jego miłość, jego pokorę."

Tę poruszającą historię, będącą jakby odbiciem tego, co się dzieje między kobietą i mężczyzną w związku, w małżeństwie, ksiądz w dalszej części podsumowuje, wyciągając wniosek, jaki wierni powinni z niej wyciągnąć:

I może powtórzyć się historia, opowiedziana przez tą panią, która mówi, że dopiero jak, męża zabrakło, jakby zabrać tego Józefa, to ona dopiero wtedy zobaczyła, kogo ona miała, i że naprawdę wtedy była SZCZĘŚLIWA. To szczęście zrozumiała dopiero wtedy, kiedy zabrakło męża.

Tak więc kluczowe, w życiu opowiedzianym w tej historii, było to, że kobieta nie dostrzegała tego, że była szczęśliwa w trakcie opisanego przez siebie pożycia z mężczyzną. Dostrzegła to dopiero po jego śmierci, gdy go już nie było. 

Ksiądz poucza, że mężczyzna, na którego żona ciągle tak gada, że ty taki nie taki,  łatwo poznaje inną kobietę, np. panią Kasię i "Potem zostawia czworo dzieci w stajence betlejemskiej i z panią Kasią próbuje budować szczęście, na czyimś nieszczęściu"

Podobne zachowania są możliwe u żony, tyle, że pochodzą one z jej - wcześniej opisanego - wyczerpania: Tak samo żona szuka, gdzieś poza domem, bo już jest tak wyczerpana, i mówi dopiero ktoś mnie dowartościował, zobaczył kobietę.

Kwestię postawy i los kobiety ksiądz ilustruje dodatkowo: Jeżeli mąż czyni żonie piekło, to ona nie zostanie w tej stajence. Nie da rady. Co najgorsze spakuje się, zabierze dzieci i ucieknie w tę noc, donikąd. Będzie się tułać tak, po ludziach. Będzie żyć gdzieś na manowcach.

I na tym z grubsza koniec. Relacje między kobietami i mężczyznami od co najmniej wieku przechodzą fazę gruntownej przebudowy i szeregu zawirowań. Ojciec Adam naucza {LINK}, że: "To jest biblijny feminizm. Prawdziwy feminizm to jest, gdy kobieta stoi i mówi: „Jesteś mi do niczego nie potrzebny”. Ksiądz Arkadiusz, wskazuje, że powinności między kobietą i mężczyzną w związku polegają na tym, że mężczyzna ma poprzez cichą i subtelną obecność tak żyć, by kobieta czuła się bezpieczna, gdyż z tych dwóch osób, to ona właśnie jest wyczerpana, obciążona, nie daje rady.
Wielkie zadanie przed nami, panowie!

-------------------------------------------------------------------------------
Zdjęcia na prawach cytatu

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika ruisdael

07-06-2021 [09:57] - ruisdael | Link:

Myśli Pan ,że opisane powyżej świadectwa były przyczynami wystąpień Pań w marszach "wściekłych macic" z rozwalaniem antyaborcyjnych reklam? ( a propos- o. Szustak ujawnił ostatnio swoje pokrętne "katolickie" poglądy).

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

07-06-2021 [12:57] - Zbyszek_S | Link:

Ja tylko relacjonuję, co do myślenia poleca wiernym kapłan, głoszący słowo Boże.
Nie przedstawiam w tekście własnych opinii, może umożliwiając to czytelnikom.

Obrazek użytkownika Marek1taki

07-06-2021 [10:59] - Marek1taki | Link:

Córka prezydenta Fijimori wygrała wybory. Pogoniła jakiegoś lewackiego Pedra.
https://nczas.com/2021/06/07/k...
Świetlistym Szlakom na pohybel.
 

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

07-06-2021 [12:58] - Zbyszek_S | Link:

A to ciekawe, zwłaszcza, że ojciec pani przyszłej prezydent został skazany na wieloletnie więzienie, zaś próbował go z tego więzienia uwolnić prezydent Peru o nazwisku - nomen omen - Kuczyński.

Obrazek użytkownika Marek1taki

07-06-2021 [13:04] - Marek1taki | Link:

Został skazany za walkę z komuną bo dał sobie zrobić przewrót zamiast ich wykończyć. Mam nadzieję, że córka zrobi marksistom raj na ziemi na jaki zasłużyli.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

07-06-2021 [14:37] - NASZ_HENRY | Link:

W Warszawie 112 kobiet na 100 mężczyzn (w wieku 20-40 lat). To i grzeszą na ulicy ☺☻
 

Obrazek użytkownika Marek Kudła

07-06-2021 [16:52] - Marek Kudła | Link:

A wszystko zaczęło się od równouprawnienia kobiet i przyznania im prawa głosu w wyborach.  Nauczyli je pisać, ale nie nauczyli myśleć !  Nie wiem komu to przeszkadzało, że kobiety zajmowały się gospodarstwem domowym, rodzeniem i wychowywaniem dzieci.
Dzisiaj te równoprawne istoty nazywają siebie wściekłymi macicami, a ich dzieci łażą po ulicach i śpiewają „Hej, hej, aborcja jest OK”.  Mężczyźni to ciule, że dali siebie tak wydudkać !  Mamy przez to teraz na pęczki feministek, Lempartów, Lubnauerów, Suchonowów, Śród, Wielgusów, Spurków, Senyszynów, Prokop-Paczkowskich, Thunów, Diduszków i setek innych przygłupek !
 

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

07-06-2021 [18:09] - Zbyszek_S | Link:

No nie wiem, czy ksiądz prowadzący rekolekcje by się z panem zgodził.

Obrazek użytkownika Marek Kudła

07-06-2021 [19:11] - Marek Kudła | Link:

He, rzecz w tym, że ja nie potrzebuję żadnej zgody !

Obrazek użytkownika sake3

07-06-2021 [18:24] - sake3 | Link:

@Marek Kudła......Jest Pan w błędzie.Bóg dał ludziom dary w postaci intelektu,uzdolnień,predyspozycji,charakteru po to by mogły się realizować,spełniać marzenia,uczyć się mieć swoje pasje i zainteresowania.Krytykuje Nie tylko mężczyźni zostali obdarzeni tymi przymiotami.Pan tym samym takie uczone jak Maria Curie -Skłodowska która sprawdzała się zarówno na polu nauki jak i w życiu rodzinnym..Takich kobiet jest wiele choć nie wszystkie takimi uczonymi jak nasza rodaczka.Proszę nie zrównywać odmóżdżonych istotek wymienionych tu przez Pana do milionów rozsądnych kobiet które potrafią i rodzić i pracować nie czując kompleksów ani niedowartościowania.

Obrazek użytkownika Marek Kudła

07-06-2021 [19:22] - Marek Kudła | Link:

Jeśli jestem w błędzie, to tylko w pani oczach !   Wymienia pani tylko jedną uczoną, i co ?  Myśli pani, że jakby jej nie było to Rad i Polon nie zostałyby odkryte ?!  A chociażby przez jej męża !  Pani, to tak nie działa, jeśli kobieta chce pracować w nauce, to musi mieć pomoc domową - do dzieci - do sprzątania - i do gotowania !  Pozostałe kobiety, które nie mają pieniędzy na pomoc domową, muszą się tą pracą zająć, a nie biegać po ulicach i krzyczeć wy...-..dalać, albo hej, hej aborcja jest OK !!! - punkt !!!

Obrazek użytkownika sake3

07-06-2021 [20:43] - sake3 | Link:

@Marek Kudła.......Czemu wypowiada się Pan za kobiety?Pytał się Pan chociaż którą o to?Poza tym myli Pan równouprawnienie i emancypację z feminizmem dzisiaj kompletnie źle pojętym.Żadna kobieta która potrafi sobie zorganizować życie nie pobiegnie na tak idiotyczną imprezę a właściwie zlot starych ropuch i nie będzie wrzeszczeć,bo zna swoją wartość.Potrafi odnaleźć się w pracy nawet zrobić karierę i jednocześnie poradzić sobie z obowiązkami.Jeśli jest w związku bądź mężatką przy pomocy męża czy partnera da sobie radę.Panie feministki nieustannie dowściągają się parytetów,bo nie potrafią pracować tak żeby się wykazać.To własnie jest różnica między kobietami.Nie wyobrażam sobie abym wymykała się z pracy że rozwieszać tęczowa flagę albo wizerunki Matki Boskiej na toaletach i śmietnikach jak to robi pewna paniusia podobno terapeutka.Ale ja dbam o swój wizerunek w pracy i nie tracę czasu na bzdety.Dlatego myślę,że w takich sprawach jak organizacja życia każdej z nas powinniśmy wypowiadać się i decydowac same ,nie Pan. 

Obrazek użytkownika Marek Kudła

07-06-2021 [22:13] - Marek Kudła | Link:

Pani "sake3", pani jest wspaniałą kobietą !  To widać po pani komentarzach, które czytam z wielką przyjemnością !  Pani pisze o tych dobrych kobietach a ja piszę o tych złych kobietach !  To przez to, że te małpiszonki typu Lempart, Wilgus, Jachira, Senycszyn, Paczkowska , itd. miały zbyt dużo wolności i równouprawnienia stały się wariatkami !  Jestem pewny, że gdyby miały robotę w domu typu gotowanie , wychowywanie dzieci, sprzątanie, pranie, to nie miałyby czysu na łażenie po ulicach, wykrzykiwanie wulgaryzmów !  Proszę zauważyć, że one nie krzyczały "strajk małpiszonek" lecz "strajk KOBIET" !!!

Obrazek użytkownika sake3

08-06-2021 [09:59] - sake3 | Link:

@Marek Kudła........Jest Pan nadal w błędzie.To nie są złe kobiety tylko takie którym z pracą nie po drodze.Łatwiej wyciagać łapy po pieniądze od sponsorów protestów niż normalnie pracować czy funkcjonować w życiu codziennym.Te panie nie są przygotowane na pracę w określonej ilości godzin,odpowiedzialność za załogę,doszkalanie się czy wykazanie,to ich nudzi.Proza życia domowego też ich nudzi dlatego wolą powrzeszczeć przed kamerami.Obecność takich istotek w Sejmie stawia pod znakiem zapytania powagę tej instytucji. 

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

07-06-2021 [19:32] - rolnik z mazur | Link:

@ Kudłaty, 

po raz pierwszy jestem gotowy się z tobą zgodzić. 
po co to komu było potrzebne? To proste. Jak zabrakło proletariatu to trzeba było jakiś inny wymyśleć - dlatego proletariat zastępczy - kobiety, LGBT itd. Pzdr
 

Obrazek użytkownika Marek Kudła

07-06-2021 [20:45] - Marek Kudła | Link:

Walduś, ty idź oborę sprzątać, bo wkrótce do Kwik przyjedziemy całą bandą !  Pers i Jabe też - a może i Centrystka się zjawi ?!  Będzie wesoło !  Tylko ten smród ?!!

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

07-06-2021 [21:52] - rolnik z mazur | Link:

@ Kudłaty
to przed przyjazdem wykąpcie się. U nas nawet krowy chodzą w pampersach. Pzdr

Obrazek użytkownika Marek Kudła

07-06-2021 [23:18] - Marek Kudła | Link:

Walduś spoko, wykąpiemy się w jeziorze  !   I pamiętaj, nie wchodź do obory jak cieli się krowa !! Wiesz o co chodzi ?!

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

08-06-2021 [10:33] - rolnik z mazur | Link:

@ Kudłaty, 
A w domu nie masz wody?. Jak nie to szkoda Jezioro truć i ryby. Pzdr

Obrazek użytkownika Pers

08-06-2021 [03:18] - Pers | Link:

kudla
//bo wkrótce do Kwik przyjedziemy całą bandą ! //

Prędzej świnia zobaczy niebo niż ja was zobaczę w Kwiku :)))))))))))
Trolle.

Obrazek użytkownika sake3

07-06-2021 [19:07] - sake3 | Link:

O.Szustak zaadresował swoje wypowiedzi właściwie nie do kobiet i mężczyzn tylko do przeciętnych Kowalskich.Takie przecież zwiazki czy małżeństwa u nas funkcjonują w większości.Dość celne są jego uwagi przytaczane po rozmowach czy spowiedzi.Są to mądre i celne spostrzeżenia co mnie aż dziwi po ostatnich wyskokach o.Szustaka.W związkach czy małżeństwach najważniejsze jest wzajemne zrozumienie i tolerancja.To ważniejsze niż oczekiwanie,że kobieta jest boginia seksu a mężczyzna amantem filmowym.Prawdą jest że wiele słów zostało niepotrzebnie powiedzianych raniąc drugą stronę i wiele niedopowiedzianych czego potem żałujemy.Nasze życie układa się tak,że jesteśmy stale zmęczeni,nadmiarem pracy,stresem w pracy,ale musimy zrozumieć ,że życie nie jest sielanką,więc niech chociaż będzie spokojne.Do tego zobowiązane są obie strony.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

07-06-2021 [19:39] - NASZ_HENRY | Link:

"Zdjęcia na prawach cytatu" - raczej prawem kaduka ☺☻

Obrazek użytkownika Jan1797

07-06-2021 [21:15] - Jan1797 | Link:

Po cóż protestowały z błyskawicami? Hmm.
Facet-sam, nawet, by się sprzeczać, musi być z nią.
Z kobietą można się sprzeczać, by pięknie się godzić;
https://www.youtube.com/watch?...
Ojciec Szustak nie może o tym wiedzieć, bo i skąd?

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

07-06-2021 [22:50] - Zbyszek_S | Link:

Choćby z relacji :)

Obrazek użytkownika Jan1797

08-06-2021 [21:42] - Jan1797 | Link:

Nieodpowiedzialny komentarz zakonnika podniósł mi ciśnienie, mój błąd.
W piątek Akt Zawierzenia Matce Naszej. Upraszał będę modlitwą, jak mogę najuczciwiej
o dar rozumu i odpowiedzialności dla moich rodaków. Uważam, czas dzisiejszy za średnio
wymagający. Nie odstąpię od mego pisowskiego jestestwa, wynikającego zdecydowanie
z dostępu do wiedzy i szacunku dla Polski. Faktycznie proszę wszystkich, by myśleli, choć
krok do przodu. Jeżeli patrioci nie mogą wytrzymać nacisków zewnętrznych to cóż powiedzieć
gdy czas trudniejszy nastąpi. Publikuję jeden na pięć komentarzy, przeważnie najsłabszy proszę
weźcie to pod uwagę.