Pierwszy poważny błąd rządu i Prezydenta?

Musiałem zmieniać tytuł wielokrotnie, zanim wybrzmiał mniej emocjonalnie niż moje wrażenie po przeczytaniu informacji o wypowiedzi szefa komitetu stałego rady ministrów – Henryka Kowalczyka dla RMF FM. (ok.godz.10:00)

Podwyżka kwoty wolnej od podatku najprawdopodobniej dopiero za rok. Teraz rząd Beaty Szydło z tym nie zdąży

Nie zrozumiałem dlaczego nie zdąży skoro :

Zmiany w podatkach rozliczanych rocznie (czyli m.in. PIT) należy wprowadzać do końca listopada roku poprzedniego. Wyjątkiem są zmiany podatkowe korzystne dla podatnika. Podwyżka kwoty wolnej jest korzystna dla podatnika

Ale w kolejnych zdaniach news'a przeczytałem:

Jeżeli jednak komuś, w tym wypadku najbogatszym, tę kwotę by się obniżyło, wtedy mamy zmianę niekorzystną dla grupy podatników, czyli obowiązuje termin listopadowy. Po drugie dochody z podatku PIT stanowią lwią część budżetów gmin, miast na prawach powiatów i powiatów. Obniżka kwoty wolnej oznaczałoby potężną wyrwę w samorządowych finansach. Dlatego rząd chce więcej czasu na zastanowienie.

Co to oznacza? Ktoś znowu ma zamiar kombinować z dochodowym? Wydawało mi się, tak, wydawało mi się, że PIS jest partią rozumną i wie iż walczy o zdrową gospodarkę i uczciwe państwo. Jeśli zaczynie od zmian podatkowych które dla niektórych mają być niekorzystne to ja dziękuję. Co za pomysł by komuś "tę kwotę by się obniżyło"? Kiedy, komu, jak i po co? Bogaci nie płacą dochodowego, potrafią go uniknąć! Czy ta prawda nie dotarła do szarych komórek "ekonomistów" PIS-u?
Czy Państwa emocje rosną tak jak moje?Informacja z wczoraj:

Zdaniem Morawieckiego osiągnięcie kwoty wolnej od podatku na poziomie 8 tys. zł rocznie może odbywać się stopniowo. Minister rozwoju uważa, że wyższa kwota wolna nie musi dotyczyć wszystkich podatników, może przysługiwać tylko uboższym.

Odwołać Morawieckiego ! - chciałoby się zawołać. Kret jakiś czy co? Kowalczyk to tylko powtórzył. (Ale może to jakieś stanowisko rządu i może przemyślana strategia, co potwierdzała by informacja z 16. Ale o tym za chwilę.) I dalej w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" pan wicepremier mówi :

Obiecane prospołeczne wydatki będą rosły, w miarę jak budżet państwa będzie zdobywał na nie środki

To już jest niemal zamach na rządy PIS. No bo logiczne jest, że jeśli budżet nie będzie tych środków tak szybko "zdobywał" to z wszystkich obietnic PIS nici. Wiek emerytalny - kosztuje - to może go stopniowo? 500 zł - też stopniowo? 
To raczej jest tak, że albo się wie co się chce osiągnąć i się liczy a potem jednocześnie zmienia się budżet w sferze przychodów i wydatków, albo gęba w kubeł bo po prostu nie umiemy i nie zrobimy. A nie że liczy się obywatel, trzeba wspierać i inne pierdoły o tym jak będą wracać młodzi i rzutcy by zakładać biznesy! Nie będą, bo próg zostaje na 2016, a oni pewnie chcieli by zainwestować zarobione funty czy eurosy, ale ponieważ spodziewają się dużych zysków to właśnie ich poinformowano, że niski próg nie będzie ich dotyczył!
Druga strona tego samego problemu to kancelaria Prezydenta. A tu znowu ktoś liczy, ale na naszą słabą pamięć. Ja pamiętam i znalazłem informację z 8.10.2105r.

Projekt ws. podniesienia kwoty wolnej od podatku prezydent Andrzej Duda złoży w Sejmie po wyborach parlamentarnych

Rozumiem miał dużo innych spraw, ale to był jeden z jego priorytetów. Czemu więc zwleka skoro ustawa gotowa? Tym bardziej, że po dzisiejszym posiedzeniu rządu (godz.16:00) , premier Szydło powiedziała: 

Jeżeli projekt dot. kwoty wolnej od podatku zostanie złożony, oczywiście będziemy nad nim pracować

Czy to jakaś walka pod dywanem, czy strategiczna rozgrywka by z rządu zdjąć odpowiedzialność za niedomykający się budżet? A może jeśli się nie domyka to trzeba jeszcze dołożyć a to jest znakomite uzasadnienie dla podatku od banków i wielkopowierzchniowych marketów? To jedyne pozytywne wyjaśnienie jakie przychodzi mi do głowy.
Za kilka dni, PIS i prezydent mają szansę stracić kilka/kilkanaście procent poparcia. Czy się na to zdecydują? To nie trudno osiągnąć. Cytowane wypowiedzi już wywołały falę krytyki na forach. Co będzie dalej, łatwo się domyślić.
Jestem zdania, że powinna w podatkach nastąpić rewolucja. Zapowiadane zmiany były jedynie propozycją ewolucji. Teraz mamy ewolucyjną ewolucję. Pozostaniemy w kraju okupowanym przez fiskusa. Ale propozycja zmiany kwoty wolnej, na której się skupiłem, jest oczywista i oczekiwana od lat. Ostatnia zrobiła to prof Zyta Gilowska w 2007.
Chciałbym za tę notkę, pełną obaw, przeprosić za kilka dni. Ale nie składa mi się przekaz idący z rządu. Może to manipulacja, może ktoś czegoś nie wiedział, albo wyraził własną opinię, albo... Albo ja się mylę.

PS.Informacje z cytatów znajdziecie wpisując ich fragmenty w google. cytowałem bez zmian.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marcin Borgieł

24-11-2015 [20:52] - Marcin Borgieł | Link:

Szczerze? - Głosowałem na PiS nie dla przywilejów - 500,- na dziecko,wiek emerytalny,kwota wolna! Głosowałem bo takie mam przekonania i chcę zmian nie tyle dla siebie ile dla przyszłych pokoleń.I cieszę się ze zmian,które już nastąpiły i idą następne.A to (przywileje) może poczekać. Pieniądze w życiu nie są najważniejsze.Pozdrawiam i więcej optymizmu.

Obrazek użytkownika Losek

24-11-2015 [21:38] - Losek | Link:

Ani ja nie głosowałem na PiS, a wcześniej na PAD z powodu obietnic, co do których wiem, że bywają niespełnialne, ale jednak wolałbym by i PiS i PAD z rówą szybkością obniżali podatki, z jaką odwołują szefów specsłużb i ułaskawiają skazanych. Przy tytm, nie jestem - Boże broń - przeciwny, ani ułaskawieniu Kamińskiego, ani zmianie szefów specsłużb.

Obrazek użytkownika HenrykInny

24-11-2015 [22:41] - HenrykInny | Link:

to czemu sluzy ten koment ?! Samooczyszczeniu ?! Tak niesmialo chcialbym wiedziec.

Obrazek użytkownika Losek

25-11-2015 [08:30] - Losek | Link:

Ten komentarz jest moją odpowiedzią dla pana Marcina. Niczemu innemu nie służy.

Obrazek użytkownika Marcin Borgieł

24-11-2015 [22:58] - Marcin Borgieł | Link:

Myślę, że pewne sprawy trzeba bardzo szybko opanować.PO i ta cała ich hołota zrobiła tyle złego i podłożyła tyle min - sami to widzimy.A tych min=ludzi na wysokich i nie tylko wysokich stanowiskach PO usadziła mnóstwo.Na pewno jak każdy z nas mam Pan z nimi styczność co dnia.Bo skoro Bieńkowska mówi : ...za 6000,- zł pracuje idiota lub złodziej...to proszę sobie pomyśleć - jaką ogromną hołotą trzeba się otaczać by nie mieć pojęcia za ile ludzie w Polsce pracują.Dodam,że średnia nawet tyle nie wynosi bo około 4000,- Ja wierzę, że PiS zrobi dużo dobrego a my im pomożemy. Cieszy widok tych głupkowato uśmiechających się "liderków" PO - jak doskonale widać, że leje się woda do d... ale te miny i oczy zdradzają o czym myślą. Na gębach widać strach i niepewność.Nic by może nie było, gdyby po prostu usunęli się z widoku.Ale skoro nadal się pchają pod lampę i łby podnoszą to trzeba się za nich brać.Tyle lat bezkarności spowodowało u nich to,że nie wyobrażają sobie że można dostać za to i owo po łapach.Buta i chamstwo w PO, począwszy od góry a kończąc na zwykłym wyborcy sprawiło, że nadal się czują najważniejsi w Polsce.Nawet jak wypowiadają słowa: ...że oni to dla Polski...to brzmi jak 100%fałsz.Kompletnie nie wychodzi im zwykłe słowo - POLSKA! To trzeba mieć w sercu a wtedy usta same powiedzą.Skończyłem czytać książkę pt. Pogrzebana prawda.Piękna książka-dokument.Polecam gorąco.P Doktorze dużo sił i zdrowia-Pozdrawiam serdecznie.

Obrazek użytkownika Losek

25-11-2015 [08:30] - Losek | Link:

Wzajemnie, wszystkiego dobrego. :-)

Obrazek użytkownika Gniewko

24-11-2015 [21:48] - Gniewko | Link:

Popieram. Dajmy trochę czasu, bo nie jest lekko. Najważniejsze, żeby zacząć coś robić pozytywnego, a przeszkadzających jest od groma.

Obrazek użytkownika MarkD

25-11-2015 [05:36] - MarkD | Link:

@Marcin Borgieł

Panie Marcinie, ja też nie głosowałem dla tych pieniędzy i przywilejów. Ale głosowałem dla zdrowego państwa i na takich którzy mieli spełniać obietnice. Jeśli zaczną się wymigiwać, stracą nie tyle moje, co społeczne poparcie. A wtedy mocny grunt złapie pod nogami III RP.
Ma być powtórka wyborów samorządowych, możliwe że będzie potrzebna zmian konstytucji.

Obrazek użytkownika Andrzej W.

25-11-2015 [05:56] - Andrzej W. | Link:

Temu ma właśnie Morawiecki służyć.

Obrazek użytkownika angela

25-11-2015 [07:48] - angela | Link:

Bo to caly jest ambaras, kiedy wszyscy chcieli na raz.

Obrazek użytkownika Jabe

25-11-2015 [09:12] - Jabe | Link:

Ojej, czyli progi, które zmieniają naliczanie podatku zależnie od wysokości dochodu, będą się zmieniały zależnie od wysokości dochodu? Powariowali.